Autor Wątek: Szerszenie - zginął strażak...  (Przeczytany 22120 razy)

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Szerszenie - zginął strażak...
« Odpowiedź #50 dnia: Sierpień 06, 2008, 07:22:02 »
Z ciekawości obdzwoniłem firmy zajmujące się "zdejmowaniem" gniazd:

Poznań: 200 zł
Luboń: 120 zł
Gniezno: 80 zł

Zastanawiam się z czego wynika różnica? Jaki jest koszt wyjazdu Twojej jednostki? Czy Twoje życie jest warte 80-200 zł?

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Szerszenie - zginął strażak...
« Odpowiedź #51 dnia: Sierpień 06, 2008, 10:17:35 »
Ja z tego rejonu znam taką cenę 100-150 zł + 50 zł za każde następne gniazdo .  Tylko niestety skuteczność tych firm jest również różna – często mizerna .

Ale po co płacić firmie jak strażacy przyjadą i zrobią za darmochę . Dla tego w OSP jestem przeciwny wykonywaniu tego za darmo , choć gminę mam bogatą i stać ją na taki luksus dla mieszkańców . Osobiście bierzemy 15-20 zł na KP na cele statutowe OSP – środki przeznaczamy na zakup chemii.  Jeszcze nikt nigdy nie odmówił , szczególnie że głównie straż wołają Ci z Mercami na podjeździe . Jeśli dowódca widzi,  że bieda w domu piszczy – osoba jest starsza – odpuszcza .
I obojętnie kto tu , co napisze i kto do Nas pisał , metoda taka pozostanie – symbolicznie ale nie za darmo – PSP nie może,  ale w OSP jest to możliwe i dozwolone .
 
A co do wartości życia i  zagrożeń – wydaje mi się że trochę przesadzamy – wypadki są zawsze nawet przy gaszeniu kosza na śmieci .

Czy należy to do straży ? Pytanie trudne i brak jednoznacznej odpowiedzi . Straż Niemiecka też realizuje takie zadania . Tylko że odkurzaczami  i  nie GBA a np. BMW X5 z klimatyzacją . 

Pozdrawiam MIKO

Offline owad

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Szerszenie - zginął strażak...
« Odpowiedź #52 dnia: Sierpień 06, 2008, 21:49:07 »
Pamiętam jak kilka lat do tyłu obecny Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego st. bryg. mgr Paweł FRĄTCZAK wtedy jeszcze jako rzecznik komendanta wojewódzkiego w telewizji publicznej informował społeczeństwo, że straż pożarna jest jedyna i zobligowana do usuwania gniazd szerszeni, pszczół. Po tej wypowiedzi szanownego pana brygadiera interwencje straży pożarnej w celu usuwania gniazd tych owadów zwiększyły się kilkadziesiąt razy. Sam zaliczyłem ich kilka na nawet jednej zmianie. W tym powiecie gdzie pracowałem został ugryziony strażak ochotnik. Jako prowadzący sprawy bhp złożyłem informacje do KW lecz dalej nikt się tym nie zajął. Czy teraz jakiś rzecznik powie,że mamy obowiązek jeździ do usuwania gniazd bąków, mrówek faraona lubiących przebywa w mieszkaniach, a może do karaluchów. Panowie trochę rozsądku. Czy musimy zawsze brac wszystko co ma robic strażak na podziale bez odpowiednich zabezpieczeń., by panowie komendanci i rzecznicy prasowi robili z tego wielkie ale prasowe i medialne.

A ginie strażak - ratownik, a nie komendant lub rzecznik, który przypuszczam gniazdo widział na zdjęciach, a zrobił wielki szum wokoło0 swojej osoby tą wypowiedzią.


Offline krzysiek 998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 274
Odp: Szerszenie - zginął strażak...
« Odpowiedź #53 dnia: Sierpień 07, 2008, 21:51:28 »
A ginie strażak - ratownik, a nie komendant lub rzecznik, który przypuszczam gniazdo widział na zdjęciach, a zrobił wielki szum wokoło0 swojej osoby tą wypowiedzią.
Jak nie widział gniazda szerszeni to ja pokażę jak wygląda.






Offline florol

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: Szerszenie - zginął strażak...
« Odpowiedź #54 dnia: Sierpień 27, 2008, 10:11:29 »
Jaki kolor kombinezonu do zwalczania szerszeni jest wlaściwy ?Podziel się swoimi obserwacjami. Według załączonego artykułu fińscy specjaliści radzą rodakom nie ubierać się w kolory, które owadom mogą przypominać kwiaty. Ma to uchronić przed bezpośrednim kontaktem z osami i szerszeniami. Należy szczególnie unikać koloru żółtego. Poleca się natomiast kolory ciemne oraz zielenie.
Najbardziej popularnym kombinezonem i jedynym produkowanym w Polsce dla strazaków do usuwania szerszeni jest kombinezon produkowany w kolorze jasnym przez http://www.supron1.pl/main2.php?action=show&path=302&pid=158. Czy kolor jasny tego kombinezonu jest własciwy ?



Inwazja rosyjskich os i szerszeni na Finlandię
Finlandia przeżywa inwazję rosyjskich os i szerszeni. Owady te, z gatunków dotychczas nie spotykanych lub rzadkich w tym kraju, zaczęły pojawiać się ostatnio masowo.
Miliony tzw. os średnich o długości przekraczającej nawet dwa centymetry przylatują ze swymi królowymi z północnej Rosji i budują w Finlandii gniazda na drzewach i w krzakach.
Ich pojawienie się budzi niepokój Finów, nieprzyzwyczajonych do obecności os o takich rozmiarach i szerszeni w takiej ilości. A liczba owadów - jak donoszą fińskie media - stale rośnie.
Według fińskich naukowców inwazja musi mieć przyczyny naturalne. Owady emigrują na zachód zapewne w poszukiwaniu pokarmu. Jak sądzi dr Jaakko Kullberg z Muzeum Historii Naturalnej w Helsinkach, najprawdopodobniej spowodowała to panująca na obszarach północnej Rosji susza.
Sądzimy, że zabrakło dla nich pożywienia lub nektar kwiatów jest tam za mało intensywny by je wyżywić - powiedział Kullberg.
Fińscy specjaliści radzą rodakom nie ubierać się w kolory, które owadom mogą przypominać kwiaty. Ma to uchronić przed bezpośrednim kontaktem z osami i szerszeniami. Należy szczególnie unikać koloru żółtego. Poleca się natomiast kolory ciemne oraz zielenie. 
Co się stanie, jeśli również i w Finlandii zabraknie dla takiej ilości owadziego pożywienia? Wówczas zdaniem naukowców część przybyłych os i szerszeni będzie kontynuować wędrówkę na zachód, ale równocześnie wzrośnie ich agresywność i będą atakować inne owady, jak trzmiele i pszczoły, które staną się ich pożywieniem.

Michał Haykowski

Offline laciok

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 571
Odp: Szerszenie - zginął strażak...
« Odpowiedź #55 dnia: Sierpień 27, 2008, 13:54:23 »
Witam u mnie stosujemy kolor ciemno zielony oraz oliwkowy powiem szczerze że rzadko kiedy jesteśmy oblegani przez owady, a jeżeli już się to zdarzy to sporadycznie ok 10 szt. i najczęściej na siatce chroniącej głowę.

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: Szerszenie - zginął strażak...
« Odpowiedź #56 dnia: Sierpień 27, 2008, 20:29:45 »
mam pasieke i z doswiadczenia wiem ze kolory jaskrawe nie sa wskazane, podobnie jak materialy welniane czy inne w ktore mogly by sie zaplatac owady; niemile widzialne sa takze dezodoranty czy tez zapach bananow:)
ale to ma znacznie glownie w wtedy gdy przebywamy w pasiece czy tez w poblizu bani os przez dluzsza chwile, nie majac bezposredniego z nimi kontaktu. Podczas prowadzenia akcji usuwania bardziej liczy se technika niz kolor kombinezonu, jezeli wzburzymy owady to zapewniam ze bardziej beda one wkurzone z powodu bezposredniego zagrozenia niz koloru kombinezonu. Ale wracajac do kolorow w sasiedneij PSP stosuja kombinezony szare czy tez ciemne, w kazdym razie jaskrawych nie zalecam.

Offline meli

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 153
    • OSP OPALENICA
Odp: Szerszenie - zginął strażak...
« Odpowiedź #57 dnia: Sierpień 27, 2008, 22:21:43 »
to co powiecie na ten kokon szerszeni panowie?? :mellow:
http://www.osp-opalenica.yoyo.pl/photogallery.php?album=108

do worka 200 litrowego od śmieci nie mógł się zmieścić -_-

najlepsze jest to, że ten kokon był u nas na strażnicy i musieliśmy wezwać specjalną firmę żeby to usunęła :mellow:
« Ostatnia zmiana: Sierpień 27, 2008, 22:27:38 wysłana przez meli »
www.osp-opalenica.pl <-- serdecznie zapraszam;)

Offline zzibii

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Szerszenie - zginął strażak...
« Odpowiedź #58 dnia: Wrzesień 04, 2008, 11:59:56 »
Ja już kilka lat temu zadałem tu na forum pytanie odnośnie badań strażaków i problem z tym związany:wysyłać bez badań czy nie. Temat rzeka. Ludzie nauczyli się łatwizny i dzwonią na 998 lub 112, bo wiedzą że przyjedzie Straż i gratis usunie. Problemem dla zgłaszających jest też zakup 2-3 opakowań środka (np Bros , Raid), bo to koszt 2-30zł, lepiej kupić za te pieniądze 4 paczki papierosów. Niedługo to będziemy ludziom gratis trzepać dywany, bo pani Krysia i jej dzieci są uczuleni na kurz, roztocza, a straż ma ubrania, maski i aparaty powietrzne.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 04, 2008, 12:13:09 wysłana przez zzibii »

Offline NoFearMan

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 67
  • Cel: CSPSP
Odp: Szerszenie - zginął strażak...
« Odpowiedź #59 dnia: Wrzesień 04, 2008, 13:25:54 »
Widze ze kokon ten był pokaznych rozmiarow, szerszenie nie proznowały ^_^. Pozdro.

Offline dawid_a

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 97
Odp: Szerszenie - zginął strażak...
« Odpowiedź #60 dnia: Wrzesień 09, 2008, 00:06:35 »
Ja już kilka lat temu zadałem tu na forum pytanie odnośnie badań strażaków i problem z tym związany:wysyłać bez badań czy nie. Temat rzeka. Ludzie nauczyli się łatwizny i dzwonią na 998 lub 112, bo wiedzą że przyjedzie Straż i gratis usunie. Problemem dla zgłaszających jest też zakup 2-3 opakowań środka (np Bros , Raid), bo to koszt 2-30zł, lepiej kupić za te pieniądze 4 paczki papierosów. Niedługo to będziemy ludziom gratis trzepać dywany, bo pani Krysia i jej dzieci są uczuleni na kurz, roztocza, a straż ma ubrania, maski i aparaty powietrzne.

no wlasnie.
ostatnio mialem problemik - gniazdo os w ziemi - zalanie wodą, po tygodniu furry 100 EC (preparat np na stonkę - toksyczny dla pszczół), po następnym tygodniu muchozol (alfacypermetryna -idenytyczna co w pierwszym preparacie). za kazdym razem otwory zatykane.
Po takim ataku problem zniknął. Koszt to uwaga - 6,3 PLN za muchozol bo furry mialem jakieś resztki na stonkę a woda za frajer. No i zmarnowałem łącznie może z półtorej godziny.

PS: Natomiast dziś o mało nie złapałem ręką za 3-4 sztuki spiących szerszeni - wynosilem skrzynki i na jednej lezało 4 spiące sztuki a ja wlozylem skrzynke pod pachę - jak to zauważylem to się ciepło zrobiło bo mogly mnie dziabnąć albo w rękę albo po żebrach (jedno użądlenie szerszenia kiedyś miałem i lapa spuchnięta ale 3-4 sztuk mógłbym nie wytrzymać szczególnie ze w pobliżu nikogo kto mógłby nawet zadzwonić po karetke).

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Szerszenie - zginął strażak...
« Odpowiedź #61 dnia: Wrzesień 09, 2008, 07:49:10 »
no wlasnie.
ostatnio mialem problemik - gniazdo os w ziemi - zalanie wodą, po tygodniu furry 100 EC (preparat np na stonkę - toksyczny dla pszczół), po następnym tygodniu muchozol (alfacypermetryna -idenytyczna co w pierwszym preparacie). za kazdym razem otwory zatykane.
Po takim ataku problem zniknął. Koszt to uwaga - 6,3 PLN za muchozol bo furry mialem jakieś resztki na stonkę a woda za frajer. No i zmarnowałem łącznie może z półtorej godziny.

A nie lepiej....wypalić?

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline dawid_a

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 97
Odp: Szerszenie - zginął strażak...
« Odpowiedź #62 dnia: Wrzesień 21, 2008, 14:03:05 »
no wlasnie.
ostatnio mialem problemik - gniazdo os w ziemi - zalanie wodą, po tygodniu furry 100 EC (preparat np na stonkę - toksyczny dla pszczół), po następnym tygodniu muchozol (alfacypermetryna -idenytyczna co w pierwszym preparacie). za kazdym razem otwory zatykane.
Po takim ataku problem zniknął. Koszt to uwaga - 6,3 PLN za muchozol bo furry mialem jakieś resztki na stonkę a woda za frajer. No i zmarnowałem łącznie może z półtorej godziny.

A nie lepiej....wypalić?

tzn jak?
gniazdo w ziemi w sadzie. owoce krzewy itp
nalac benzyny i podpalic? troszkę nieekologiczne no i koszt wyzszy ;)

Online Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: Szerszenie - zginął strażak...
« Odpowiedź #63 dnia: Wrzesień 22, 2008, 08:28:02 »
Odpowiedź Zastępcy Komendanta Głównego PSP nadbrygadiera Janusza Skulicha w sprawie ukąszeń przez owady błonkoskrzydłe.

[załącznik usunięty przez administratora]
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline Paulo

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Szerszenie - zginął strażak...
« Odpowiedź #64 dnia: Październik 09, 2008, 22:03:34 »
Myślę, że Pana KG lepiej zapytać: Jaki jest aspekt prawny naszej, czyli strażackiej walki z owadami?
Dlaczego wepchnięto nas w kolejne obowiązki, czemu nikt tego nie powstrzymał zanim się rozkręciło?
Tak, tylko którego Pana KG...?
Teraz ciężko będzie się wycofać z tego typu interwencji, a też mało kto próbuje...
Jestem strażakiem PSP i jednocześnie pszczelarzem. Wiem trochę więcej o owadach niż coniektórzy z Was, którzy się tu wypowiadacie.
Jestem przekonany, że 90 % usuwanych owadów ginie, a wywożenie do lasu, czy gdzie indziej nie ratuje im życia.
Jedziemy do pożaru i narażamy życie ratując świnie, krowy, kury, króliki.
Za chwilę jedziemy do akcji i narażamy życie zabijając osy, szerszenie, pszczoły (w mniejszym stopniu bo przeważnie zabierają je pszczelarze).
Nie ma w tym żadnej logiki.
Ilu ludzi umarło w ciągu ostatniego roku od ukąszeń owadów? Przypuszczam, że mniej niż na grypę.
Tłumaczenie że usuwamy zagrożenie życia, to bzdura.
Proponuję zamknąć profilaktycznie wszystkie ulice np. w powiecie, bo przecież potencjalnie może ktoś zginąć i to z większym prawdopodobieństwem niż od ukąszenia...
Tyle mojego komentarza...

Ku pamięci poległego w boju druha!
« Ostatnia zmiana: Październik 11, 2008, 11:17:23 wysłana przez Paulo »

Offline jareckiimielin

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Szerszenie - zginął strażak...
« Odpowiedź #65 dnia: Październik 16, 2008, 20:35:57 »
był człowiekiem a zginoł jak bohater wkoncu nasze motto to BOGU NA CHWAŁE LUDZIOM NA RATUNEK szacunek i modlitwa za kolege

Offline tomstrazak

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 287
Odp: Szerszenie - zginął strażak...
« Odpowiedź #66 dnia: Październik 16, 2008, 21:21:19 »
   Kol. Paulo,a gdyby szerszenie w twoim domku na poddaszu zrobiły sobie kokonik i regularnie brzęczały Tobie i twojej rodzinie (niektórzy mają małe dzieci) koło uszka to co byś zrobił :pyt:

    Na pewno znosił byś im owoce i inne specjały(w końcu jesteś fachowcem w tej dziedzinie) i czekał aż kokon wypełni cały strych :rolleyes: .

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: Szerszenie - zginął strażak...
« Odpowiedź #67 dnia: Październik 16, 2008, 21:30:06 »
   Kol. Paulo,a gdyby szerszenie w twoim domku na poddaszu zrobiły sobie kokonik i regularnie brzęczały Tobie i twojej rodzinie (niektórzy mają małe dzieci) koło uszka to co byś zrobił :pyt:

    Na pewno znosił byś im owoce i inne specjały(w końcu jesteś fachowcem w tej dziedzinie) i czekał aż kokon wypełni cały strych :rolleyes: .
a czy słyszał pan o firmach specjalizujących się w zwalczaniu owadów? może by tak dać im zarobić, a nie wysługiwać się darmową (a tak naprawdę opłacaną przez wszystkich) strażą pożarną?
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline przemo571

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 125
Odp: Szerszenie - zginął strażak...
« Odpowiedź #68 dnia: Październik 16, 2008, 21:31:19 »
   Kol. Paulo,a gdyby szerszenie w twoim domku na poddaszu zrobiły sobie kokonik i regularnie brzęczały Tobie i twojej rodzinie (niektórzy mają małe dzieci) koło uszka to co byś zrobił :pyt:

    Na pewno znosił byś im owoce i inne specjały(w końcu jesteś fachowcem w tej dziedzinie) i czekał aż kokon wypełni cały strych :rolleyes: .
Pewnie zadzwonił by po specjalistyczną firmę.

Offline tomstrazak

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 287
Odp: Szerszenie - zginął strażak...
« Odpowiedź #69 dnia: Październik 16, 2008, 21:48:07 »
   Ja nie pisałem o tym kto to ma robić, tylko pytam czy Paulo by usuwał czy czekał, aż same odlecą :wakacje: do ciepłych krajów :pyt:
   Moim zdaniem są przypadki, że trzeba ludziom pomóc, ale większość naszych interwencji jest niepotrzebna i tu przydała by się regulacja prawna :mellow:

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Szerszenie - zginął strażak...
« Odpowiedź #70 dnia: Listopad 10, 2008, 11:54:24 »
Temat usuwania gniazd praktycznie przed zimą zanika sam, ale znalazłem ciekawy artykuł, sprawa już wcześniej była opisywana:
http://www.strazak.org.pl/content/view/806/409/