Autor Wątek: Nalicznie wypłaty  (Przeczytany 3795 razy)

Offline straszak 1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 57
Nalicznie wypłaty
« dnia: Czerwiec 30, 2008, 11:35:33 »
Witam. Chciałbym się spytać jak w PSP nalicza się wypłatę - tzn.:
Mam np.:
grupa: 7                 - 1.860 zł
stopień:                 -   680 zł
staż:5 lat               -  93 zł
dodatek służbowy:   - 200 zł
Razem: 2.833 zł
I teraz pytanie: Ile procent i na co jest odbijane z tej kwoty 2.833 zł?
I czy jest ta kwota odbijana z całości (czyli z tych 2.833 zł) czy może liczy się to w jakiś inny sposób?

Offline bart73

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 521
  • ciemna strona mocy
Odp: Nalicznie wypłaty
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 30, 2008, 13:12:43 »
poważnie pytasz? czy jaja sobie z nas robisz?

"nie pytaj co ojczyzna może zrobić dla ciebie, ale spytaj czy ty coś możesz zrobić dla niej." J.F.K.
"dopóki nie było internetu, nie zdawałem sobie sprawy z tego ilu na świecie jest idiotów" S.Lem

Offline straszak 1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 57
Odp: Nalicznie wypłaty
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 30, 2008, 13:15:06 »
Niestety poważnie ale niestety nie mogę napisać dlaczego.

Offline yankes23

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 43
Odp: Nalicznie wypłaty
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 30, 2008, 13:22:28 »
Idź do Pani księgowej i niech ci wyda pasek z twoją wypłatą i tam będziesz miał wszystko.

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Odp: Nalicznie wypłaty
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 30, 2008, 13:33:52 »
nie obraź się ale jak na 5 lat stażu i 7 grupe  troche sie wygłupiłeś tym pytanie. No chyba że przez ten czas ani raz nie widziałeś swojego paska.....

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Nalicznie wypłaty
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 30, 2008, 13:48:02 »
popieram przedmówców... udaj sie do księgowej po tzw "pasek"....
na nim będziesz miał napisane:
swoje dane, stanowisko, staż pracy
kwotę brutto oraz kwotę na ROR
a ponadto wyszczególnione:
- koszty uzysku
- podstawę do podatku
- podstawę do zdrowotnego
- podstawę do składki na ubezpieczenie społ (wynosi 0 zł)
- zasiłki zus
- składkę zdrowotną
- zaliczkę na urząd skarbowy
- składkę zdrowotną
Pensję będziesz mieć rozbitą na płacę zasadniczą, dodatek służbowy. dodatek za stopień
dodatek stażowy
Potrącenia od pensji: składka na KZP, składki na ubezpieczyciela (ilość zależna od tego na co płacisz - ja mam 4 składki w PZU).
pozdr
EGO = 1 / wiedza

Offline straszak 1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 57
Odp: Nalicznie wypłaty
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 30, 2008, 13:55:32 »
Niestety nie mam pasków z wypłatą ponieważ jestem oddelegowany (wyznaczony do pracy) do wojska i właśnie mam zamiar wrócić do JRG. Myślę że teraz rozumiecie dlaczego zadałem "głupie" pytanie. Obecnie mam płacone wg innych zasad.

Widzę że mimo mojego tzn.:"głupiego pytania" nikt nie potrafi na nie odpowiedziedzieć poza stwierdzeniem "idź do księgowej"

SCALONO
« Ostatnia zmiana: Lipiec 01, 2008, 09:57:37 wysłana przez MIKO »

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Odp: Nalicznie wypłaty
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 30, 2008, 18:14:43 »
to nie chodzi o to że nikt nie zna odpowiedzi i odsyła Cie doksięgowej tylko odpowiedzią na to pytanie jest przepisanie całego paska, a nikt chyba nie będzie tego robił publicznie:)

pozdrawiam

Offline maniek1086

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Nalicznie wypłaty
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 30, 2008, 19:06:36 »
od  tej kwoty którą wypisałeś powinieneś odliczyć tylko 19 procent podatku, czyli kwoty które tam wypisałeś  musisz dodać a otrzymany wynik pomnożyć razy 0,81, i odjąć kilka złotych jeśli pobierają ci z wypłaty jakies pieniądze np na związki, dodatkowe ubezpieczenie itp....

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Nalicznie wypłaty
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 01, 2008, 19:55:08 »
straszak, a masz odprowadzaną kasę na ubezpieczenie? to też są przecież potrącenia o których napisałem wyżej. Jak jesteś teraz w wojsku to do kasy raczej nie należysz więc to ci odpada. co do podatku to kwestia prosta: kwota brutto - koszty uzysku (ok. 130 zł) = kwota do podatku i od tego płacisz skarbówce 19%.
później od tego jeszcze ci odpada kwota na składkę zdrowotną (ok. 260-270 zł) + potrącenia na te wszystkie ubezpieczenia.
i tyle
EGO = 1 / wiedza

Offline straszak 1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 57
Odp: Nalicznie wypłaty
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 02, 2008, 12:53:53 »
Zaraz zaram mam dwie wersje odpowiedzi na moje pytanie:
1. "od  tej kwoty którą wypisałeś powinieneś odliczyć tylko 19 procent podatku, czyli kwoty które 
     tam wypisałeś  musisz dodać a otrzymany wynik pomnożyć razy 0,81, i odjąć kilka złotych jeśli
     pobierają ci z wypłaty jakies pieniądze np na związki, dodatkowe ubezpieczenie itp...."

2. "straszak, a masz odprowadzaną kasę na ubezpieczenie? to też są przecież potrącenia o których napisałem wyżej. Jak jesteś teraz w wojsku to do kasy raczej nie należysz więc to ci odpada. co do podatku to kwestia prosta: kwota brutto - koszty uzysku (ok. 130 zł) = kwota do podatku i od tego płacisz skarbówce 19%.
później od tego jeszcze ci odpada kwota na składkę zdrowotną (ok. 260-270 zł) + potrącenia na te wszystkie ubezpieczenia.
i tyle"

Wiec jak to ma być?
Mam odliczyć od kwoty brutto tylko te 19% czy mam odliczyć koszty uzysku 130zł (chodź nie wiem dlaczego akurat tyle wyszło), później od tego co zostało 19% a później jeszcze ok. 260-270 zł na ubezpieczenie zdrowotne ??????
« Ostatnia zmiana: Lipiec 02, 2008, 13:04:22 wysłana przez straszak 1 »

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Nalicznie wypłaty
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 02, 2008, 17:33:34 »
przecież na sgsp była matematyka więc mnie nie osłabiaj.......
nie będę więcej Ci tego tłumaczył bo już mi się nie chce, wrócisz do swojej jednostki to podejdź do księgowej wyrysuje Ci to na kartce,
pozdr
EGO = 1 / wiedza

Offline wolansky

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 50
Odp: Nalicznie wypłaty
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 03, 2008, 18:01:53 »
Witaj. Kwota brutto - składka na ubezpieczenie zdrowotne i teraz dopiero - 19 % . Do tego pozostałe obciążenia jeżeli takie masz. Pozdr.

Offline biurówka

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 126
Odp: Nalicznie wypłaty
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 04, 2008, 21:28:47 »
dokładnie to wygląda tak:
 :mellow: wyliczamy ubezp.zdrowotne: 1.000 x 9% ubezp.zdrow (tj.90zł) oraz składkę  na ubezp.zdrowotne odliczane od zaliczki na podatek dochodowy 1.000 x 7,75%=77,50
 :wacko: teraz zaliczka na podatek: 1.000zł - koszty uzyskania przychodu (w zależności czy mieszkasz i pracujesz w tej samej miejscowości-111,25 zł jeśli mieszkasz i pracujesz w innej miejscowości to 139,06 zł) przyjmijmy kwotę 111,25=888,75zł teraz mnożymy przez skalę podatkową 19% = 168,86 - wolna kwota od podatku 48,90= 119,96 - 77,50 (skł.ubezp.zdrowotnego odlicz.od podatku) = 42 zł (tyle wynosi zaliczka na podatek w zaokrągleniu),
 ^_^ a na końcu wyliczamy kwotę do wypłaty: 1.000 zł - ubezp.zdr.90 zł - zal.na podatek 42 zł = 868 zł tyle powinno być do wypłaty jeśli nie masz innych potrąceń... (np PZU, kasy zapomogowej itd....)
mam nadzieję że wytarczająco dokładnie to wyjaśniłam  :huh:
pozdrawiam

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Nalicznie wypłaty
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 04, 2008, 22:37:54 »
Nareszcie w miarę prosto wytłumaczone ;)
Czyli orientacyjnie można przyjąć do wyliczeń:  zaoferowana kwotę pomnożyć x 86,8%  i już będziesz wiedział ile dostaniesz "na rękę" . Pamiętać jednak trzeba że to obowiązuje mniej więcej do kwoty 3700 zł miesięcznie , bo po jej przekroczeniu zaczyna obowiązywać inny próg podatkowy.