Autor Wątek: Wypadek poczas akcji  (Przeczytany 3399 razy)

Offline ttomipsp

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
  • Cały czas do przodu!!!
Wypadek poczas akcji
« dnia: Czerwiec 27, 2008, 16:07:00 »
Podczas akcji ratowniczo - gaśniczej uległem wypadkowi, brałem udział w działaniach jako strażak OSP. Jestem róznież funkcjonariuszem PSP ale w tym dniu miałem wolne po służbie. Czy istnieje jakiś związek mojego wypadku jako strażaka OSP z moją pracą zawodową? Tzn. czy można to potraktować jako wypadek w pracy? Np. starać się o odszkodowanie z MSWiA?

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Odp: Wypadek poczas akcji
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 27, 2008, 16:20:59 »
proponuje zacząć od sprawdzenia warunków ubezpieczenia jakie masz w ramach psp, czy obowiązuje również poza służbą

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Wypadek poczas akcji
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 27, 2008, 16:37:52 »
Ubezpieczenie, o którym myślisz (MSWiA) \"raczej na pewno\" nie obejmuje tego co się dzieje poza służbą. Zgodnie z obecnymi przepisami nie obejmuje nawet tego co się zdarzy w drodze do pracy.

Oprócz tego w PSP posiadasz na pewno dodatkowe ubezpieczenie z tytułu NW (na pewno PZU-MENTOR) - z tej polisy na pewno dostaniesz odszkodowanie za wypadek (oczywiście jeżeli uzna to lekarz-orzecznik)

A ponadto jako strażak-ochotnik powinieneś być przez Urząd Gminy dodatkowo ubezpieczony z tytułu udziału w akcjach ratowniczych.

Offline ttomipsp

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
  • Cały czas do przodu!!!
Odp: Wypadek poczas akcji
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 27, 2008, 17:03:36 »
Zgadza się obejmują mnie dwa ubezpieczenia NW z PZU z Komendy Powiatowej PSP gdzie pracuję i z Urzędu Gminy róznież PZU ubezpieczenie jako członka OSP. Ale myślałem że jest może jakiś przepis, który mówi np. (to mój wymysł) że strażaka PSP uczestniczącego w akcji z ramienia OSP traktuje się jako będącego na służbie. To tylko moje złudzenia i dedukacje, dzięki za odpowiedź.

Offline dzwon53

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 81
Odp: Wypadek poczas akcji
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 27, 2008, 20:11:22 »
ttomipsp witaj ja tez uległem wypadkowi 30 sierpnia ubieglego roku (Strazak nr. 1/ 2008 Zycie po zyciu ), Protokól wypadku i pobyty w szpitalach wysłał urząd gminy do polikliniki MSWiA w Katowicach gdzie miałem komisję ale mam miec jeszcze jedną . Miałem komisje z ubezpieczenia PZU SA. co opłaca Urząd Gminy (smieszną kwotę) gdzie stwierdzili 20% uszczerbku zdrowia i dzisiaj otrzymałem 495.48 to jest smiechu warte a jak bym zginął to moja rodzina by otrzymała przeszlo 2000 . Jeszcze mnie czeka komisja z mojego nw.  Jestem ciekawy jakie te komisje wystawia mi % uszczerbku na zdrowiu, mam pytanie do kolegów na jakie sumy ubezpieczają was urzedy gmin. pozdrawiam

Offline junior

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
    • http://www.ospopole.prv.pl
Odp: Wypadek poczas akcji
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 27, 2008, 22:38:32 »
z tego co wiem ubezpieczenie u mnie w OSP jest na  50.000zl

Offline ttomipsp

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
  • Cały czas do przodu!!!
Odp: Wypadek poczas akcji
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 28, 2008, 10:31:33 »
A no właśnie muszę przejść w poniedziałek do gminy i zobaczyć jaka jest suma ubezpieczenia ile za procent. Dzwon 53: A w jakim celu przesłano twój protokół powypadkowy do polikliniki MSWiA?? Jak byłeś na komisji w MSWiA to znaczy że ktoś Cię na nią skierował  chyba Komendant Powiatowy albo chorowałeś ponad rok?? Bo z tego co wiem po roku nieobecności w pracy trzeba stawać na komisję.? Ja mam nadzieje że wróce do pracy po 3 do 4 miesięcy zwolnienia, ja mam uraz oka po jestem po operacji ale rokowania są dobre.

Offline Waldi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 163
    • http://
Odp: Wypadek poczas akcji
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 29, 2008, 11:53:48 »
Kiedyś na forum było ukazane stwierdzenie że strażak PSP będąc na akcji z  OSP w której jest członkiem jest traktowany jak był by na służbie. Jest wiec to prawda czy nie?
Nieważna jest ilosć wiadomości, ale ich jakość.

Offline ttomipsp

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
  • Cały czas do przodu!!!
Odp: Wypadek poczas akcji
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 30, 2008, 08:30:08 »
Właśnie właśnie niech odpowie ten kto wie.To chyba temat dla kadrowców.

sodomawstrazy

  • Gość
Odp: Wypadek poczas akcji
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 07, 2008, 19:50:25 »
... postępowanie i wypłatę odszkodowania w razie wypadku ochotnika prowadzi podmiot ponoszący koszta utrzymania OSP - gmina i kieruje poszkodowanego na komisje MSWiA tak stanowi obowiązujący przepis
..... wiedza w tym zakresie powinna być znana osobom prowadzący sprawy OSP w gminie i chyba aż po prostu tyle
... na pewno nie łączy sie tego z odszkodowaniami w PSP - bo nie ma takiego zapisu
...
Cytuj
Ubezpieczenie, o którym myślisz (MSWiA) \"raczej na pewno\" nie obejmuje tego co się dzieje poza służbą. Zgodnie z obecnymi przepisami nie obejmuje nawet tego co się zdarzy w drodze do pracy.
.... jak na razie zgodnie z obecnymi przepisami strażakowi poszkodowanemu w drodze na służbę i ze służby należy się odszkodowanie ... i nie inaczej

Offline MAGIK8311

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 106
  • Bogu na chwałe,ludziom na pożytek...
Odp: Wypadek poczas akcji
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 18, 2008, 23:54:44 »
Witam i dam ci dobrą rade jeżeli twój wypadek przy działaniach został ujęty w meldunku psp to masz duże szanse na jakie kolwiek odszkodowanie wszystko się kreci w ten sam sposób jak w psp ale warunek już znasz meldunek kasa zależy raz taka sama raz mniejsza zależy od ubezpieczenia
                                                                                                                                  POZDRAWIAM
« Ostatnia zmiana: Lipiec 18, 2008, 23:58:48 wysłana przez MAGIK8311 »