Autor Wątek: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP  (Przeczytany 204692 razy)

Offline gucio

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #301 dnia: Listopad 30, 2011, 09:58:30 »
Nie wszystko - trzeba jeszcze pamiętać o wymianie prawa jazdy co 5 lat lub 15 lat w zależności od kategorii za opłatą i po badaniach.

Cytuj
1. Prawo jazdy kategorii:
1) AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T wydaje się na okres 15 lat, z tym że:
a) okres ten może być krótszy, o ile wynika to z orzeczenia lekarskiego, o
którym mowa w art. 11 ust. 1 pkt 2 lit. a,
b) prawo jazdy kategorii B uzyskane po raz pierwszy wydaje się na okres,
o którym mowa w art. 91 ust. 1, z zastrzeżeniem art. 92 ust. 1;
2) C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D lub D+E wydaje się na okres 5 lat, nie
dłużej jednak niż na okres wynikający z orzeczenia lekarskiego i orzeczenia
psychologicznego, o których mowa w art. 11 ust. 1 pkt 2, z zastrzeżeniem
art. 15.

Właściwie to warto przeczytać całą tę ustawę np. kierowcy niezawodowi muszą wymieniać prawko co 15 lat.
Źródło tu: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20110300151

Offline kruger

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #302 dnia: Listopad 30, 2011, 16:53:45 »
Ja mam jeszcze dwie niejasności:
Czy osoba która teraz posiada uprawnienia, wymienia zaświadczenie na zezwolenie i ma dalej uprawnienia, ale czy po upłynięciu ważności badań lekarskich i psychotestów konieczne będzie przejście kursu?
W ustawie zapisano:
Osobę, która w ramach wykonywanej funkcji (np. członek OSP) uprawniona była do kierowania pojazdem uprzywilejowanym w dniu wejścia w życie ustawy (czyli 11 lutego 2012 r.)., uznaje się za spełniającą wymagania, o których mowa w:
    art. 106 ust. 1 pkt 4 - jeżeli przed dniem wejścia w życie ustawy uzyskała uprawnienia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi w trybie art. 95a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym.
Czy posiadanie przed dniem wejścia w życie nowej ustawy jest równoznaczne z zaliczeniem kursu ?

Czy zaświadczenie wydawane przez starostę będzie obejmować samochody uprzywilejowane w danej jednostce, gminie, powiecie czy ogólnie będą to samochody uprzywilejowane jako takie. Czy zaświadczenie od starosty na którym będzie zapisane pojazdy uprzywilejowane zezwala na kierowanie pojazdów w PSP i OSP (wiem że w PSP i innych służbach za wydawanie odpowiedzialna jest wyznaczona komórka)
« Ostatnia zmiana: Listopad 30, 2011, 16:57:14 wysłana przez kruger »
OSTRY HAJC - lejesz wode a to h... daje

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #303 dnia: Listopad 30, 2011, 17:17:11 »
Cytuj
Czy zaświadczenie wydawane przez starostę będzie obejmować samochody uprzywilejowane w danej jednostce, gminie, powiecie czy ogólnie będą to samochody uprzywilejowane jako takie. Czy zaświadczenie od starosty na którym będzie zapisane pojazdy uprzywilejowane zezwala na kierowanie pojazdów w PSP i OSP (wiem że w PSP i innych służbach za wydawanie odpowiedzialna jest wyznaczona komórka)

Tego to chyba jeszcze nikt nie wie, a boję się, znając nasze realia że na gminę osobno, na PSP osobno itd. ktoś kasę już zwietrzył ...

Cytuj
Czy osoba która teraz posiada uprawnienia, wymienia zaświadczenie na zezwolenie i ma dalej uprawnienia, ale czy po upłynięciu ważności badań lekarskich i psychotestów konieczne będzie przejście kursu?

Analogicznie do nowych przepisów dotyczących transportu po upływie czaso-okresu kurs doszkalający, nowe psychotesty itd.
Już teraz kierowcy zawodowi po upływie tych 5 lat muszą robić kurs doszkalający a mając już kod 95 w prawku również dokument do wymiany (konieczność posiadania nowego kursu, badań psychotechnicznych i lekarskich).

Więc to że teraz porobimy sobie na szybkiego odpowiednie zaświadczenia tak naprawdę problem tych kursów odracza najdalej dla ludzi na 5 lat.

KASA KASA I JESZCZE RAZ KASA  :gwiazdki:

"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #304 dnia: Grudzień 01, 2011, 16:10:53 »
Czy posiadanie przed dniem wejścia w życie nowej ustawy jest równoznaczne z zaliczeniem kursu ?
Tak
"uznaje się za spełniającą wymagania [punktu 4] jeżeli przed dniem wejścia w życie ustawy uzyskała uprawnienia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi w trybie art. 95a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym."
a punkt 4 właśnie brzmi "ukończyła kurs dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi;"



Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #305 dnia: Grudzień 02, 2011, 10:26:25 »

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #306 dnia: Grudzień 07, 2011, 21:26:42 »
No to panowie, wygląda na to że się nie wyrobię z prawem jazdy do zmiany przepisów - niestety wszystkie opóźnienia poskutkowały tym że muszę od nowa robić egzamin teoretyczny - 3 tygodnie czekania na teorię + 3 tygodnie na praktykę (jak się uda za pierwszym razem) + minimum tydzień na wydanie prawka... A gdzie tu jeszcze badania lekarskie i wyrobienie wkładki...? Bez szans... :-\

Ktoś uważa jeszcze że problem nas nie dotyczy? Dziękuję i do widzenia... :rolleyes:
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Smyku

  • Pokaż mi swoje zabawki, a powiem ci kim jesteś!
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
  • Zawsze gotowy!
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #307 dnia: Grudzień 08, 2011, 08:56:09 »
p. Miazga wyjaśnij wszytko bardzo prosto, kto może, albo raczej komu gmina da pieniądze ten będzie szturmował przychodnie  z końcem tego roku i początkiem przyszłego, u mnie plan budżetowy został spełniony w listopadzie, teraz poszło tylko dwóch druhów na badania załatwią to w grudniu (obaj kierowcy), więc adekwatnie do tego co pisał p. Miazga uzyskają uprawnienia na 5 lat, bo orzeczenie psychologiczne też teraz odświeżają. Ja może się załapie w pierwszym miesiącu roku bo potem to już wg nowych zasad. Radhezz zdasz na pewno trzeba w końcu wierzyć w swoje  możliwości, a skoro kurs zaliczyłeś myślę że z egzaminem problemów nie powinno być. Ja już po, za 1 razem się udało :)
Dwie rzeczy nie mają granic: wszechświat i ludzka głupota.

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #308 dnia: Grudzień 08, 2011, 19:33:21 »
A co mam zrobić jeżeli mam wszystkich kierowców w OSP którzy są zawodowymi strażakami i ich to rozporządzenie nie obowiązuje ale będą kierować samochodami z mojej jednostki i muszą to mieć ?? Chore ...

Offline młody prezes

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #309 dnia: Grudzień 11, 2011, 22:46:13 »
Z pewnością wprowadzi to nie małe zamieszanie zresztą już wprowadziło u nas na terenie gminy pracownik zajmujący się O.C. i OSP już się orientuje czy z jakiejś jednostki są jeszcze osoby którym można zaświadczenie w "starych" obowiązujących przepisach wydać. U mnie w OSP jest 4 kierowców i teraz jeszcze jednemu gmina wyda zaświadczenie czyli będzie 5 na jedno GBA. Szczególnie dla jednostek jak moja czyli włączonych do KSRG będzie to uporczywe w przyszłych latach. Jednostki spoza KSRG będą miały jeszcze gorzej patrząc pod kątem finansowania z budżetu gmin.

Morał z tego taki, że po pierwsze do czasu wejścia przepisów lepiej zweryfikować obecną sytuację osobową kierowców w razie czego zapłacić ponownie za badania żeby mieli świeże, a po drugie cisnąć władze związkowe żeby się tym porządnie zainteresowały i pomyślały jak to przeforsować w sejmie żeby gminy nie musiały dodatkowych pieniędzy płacić za szkolenia.
Ruszcie też druhowie Posłów w swoich okręgach jak potrzebowali to klepali wszystkich po plecach to teraz niech się sytuacja odwróci. Żeby zmienić te przepisy, bo pisaniem na forum jak to jest nam źle i ciężko sytuacji nie poprawimy. Tym bardziej, że kończą się zjazdy powiatowe, a w przyszłym roku będą zjazdy wojewódzkie później krajowe i to od delegatów będzie zależało czy tą sprawę uda się przepchnąć pozytywnie.
 
Strażak to taki człowiek, który jest przygotowany na wszystko to na co inni ludzie nie są przygotowani...

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #310 dnia: Grudzień 11, 2011, 23:22:08 »
Z tego co wiem, choć mogę się mylić, to na dzień dzisiejszy w mojej gminie nie będą finansować badań, ponieważ gmina ma problemy finansowe - wszelkie wypłaty są wstrzymane do odwołania... Osobiście to współczuję prezesowi gminnemu, bo będzie miał niezłe "jajo" z tym tematem - może nie od razu, ale kiedyś na pewno. Bo ja np. na badania za swoje nie pójdę, bo jako bezrobotny w takiej sytuacji mogę co najwyżej powiedzieć "trudno"... Może w przyszłym roku sytuacji finansowa się zmieni i zdąży się jeszcze coś zadziałać, ale śmiem wątpić. W przyszłym roku C będę już miał na pewno, ale jako zwykłego liniowego strażaka to w zasadzie figę mnie powinno obchodzić jak załatwią kursy - czy to przez programy unijne, czy też zmianę przepisów. Wystarczy że prawko sam sobie załatwiłem do straży.

Po prostu mam dosyć - o zmianie przepisów wiadomo już 10 miesięcy, a dalej nie ma nawet przepisów wykonawczych z tego co wiem. Bijemy tutaj pianę i krzyczymy niemal od samego początku (luty 2011) i dalej rządzący mają to głęboko w d... Na zjeździe powiatowym nie byłem, ale z trzech różnych źródeł niezależnych delegatów wiem, że jest lipa - nikt nic nie wie, nawet Ci którzy powinni. A zegar tyka - zostało mniej niż 2 miesiące...

EDIT:
Ciekawe czy sprawą potencjalnego, ale bardzo realnego zagrożenia systemu bezpieczeństwa by się zainteresowały media... :wacko:  Bo ja tym politykom to nie wierzę - a wiadomo że opinia publiczna swoje potrafi zrobić :P

To może ktoś naskrobie parę słów do TV? :rofl:
« Ostatnia zmiana: Grudzień 11, 2011, 23:48:30 wysłana przez Radhezz »
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #311 dnia: Grudzień 12, 2011, 00:03:02 »
Na "górze" przegapili temat nowych zapisów w ustawie, bo nikt nie wysłał ich konsultacji społecznych do siedziby Związku, choć w pewnym zakresie dotyczy to członków OSP co widać w uzasadnieniu:

Cytuj
W ramach konsultacji społecznych projekt został wysłany do:
1.    Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce, Warszawa,
2.     Polskiej Izby Gospodarczej Transportu Samochodowego i Spedycji, Warszawa,
3.     Polskiego Stowarzyszenia Przewoźników Autokarowych, Warszawa,
4.     Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Transportu Samochodowego, Ostrowiec    Świętokrzyski,
5.     Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Transportu Drogowego, Stobno k/Piły,
6.     Krajowego Stowarzyszenia Dyrektorów Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego,
7.   Polskiej Federacji Stowarzyszeń Szkół Kierowców,
8.   Polskiej Izby Gospodarczej Ośrodków Szkolenia Kierowców,
9.   Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Ośrodków Szkolenia Kierowców,
10.   Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Wydziałów Komunikacji,
11.   Unii Metropolii Polskich,
12.   Związku Powiatów Polskich,
13.   Związku Miast Polskich

Cytuj
oraz umieszczono również na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury.

nikt co dziennie ze Związku tam nie zagląda.
Podejrzewam, że zanim się zorientowali, to było za późna na wprowadzenie jakichkolwiek poprawek

Jedyny cieszący NAS zapis:

str. 20.

Cytuj
Osoby, które przed dniem wejścia w życie ustawy uzyskały uprawnienia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi w trybie art. 95a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o  ruchu drogowym, uznawać się będzie za osoby, które ukończyły kurs dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi.

Ocena skutków regulacji:

str.29

Cytuj
w Polsce jest 13.294 jednostek OSP kategorii S (jednostki OSP posiadające samochody gaśnicze). W każdej zaś jednostce powinno być 2 – 3 kierowców. W zależności od wielkości  gminy,  każda z nich posiada średnio 5 jednostek OSP typu S. Mając na uwadze, iż na terenie kraju jest obecnie około 2.500 gmin  oraz że w każdej gminie w  zależności od liczby jednostek powinno być średnio 10 – 15 kierowców potrzebnych do utrzymania gotowości bojowej, oznacza to, iż przybliżona liczba kierowców waha się między liczbą 25.000 a liczbą 38.500. Badania lekarskie upoważniające do prowadzenia pojazdów  to koszt około 300 zł na osobę. Badania psychologiczne to koszt 100 zł (dane uzyskane po konsultacji ze Szkołą Główną Służby Pożarniczej). Z podanych  wyżej danych wynika, iż łączny koszt tych badań poniesionych przez gminę raz na około 5 lat, to kwota między 4 000 zł a 6 000 zł, przy założeniu, iż koszt badań jednego strażaka wynosi 400 zł. Oznacza to, iż w skali kraju koszt badań  poniesionych przez gminy mieści się w granicach od 10 mln zł do 15 mln zł, wydatkowanych co 5 lat. Ponadto koszt kursów dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi ochotniczych straży pożarnych  powinna ponosić gmina właściwa ze względu na siedzibę tej jednostki.

http://orka.sejm.gov.pl/Druki6ka.nsf/0/9CB594564336A6EAC12576E9004227CF/$file/2879-uzasadnienie.doc

Trochę dziwne relacja PSL-Związek - tak głosowali posłowie PSL nad przyjęciem ustawy:

http://orka.sejm.gov.pl/SQL.nsf/glosowania?OpenAgent&6&78&63

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #312 dnia: Grudzień 12, 2011, 00:38:21 »
@grzela, to bardzo ciekawe co piszesz. Może trzeba od razu zwrócić uwagę iż mówimy o ustawie o transporcie drogowym, ale i tak patrząc na to co nas interesuje, to wygląda na to że projekt trafił do konsultacji tam gdzie albo im zwisały interesujące nas zmiany, albo instytucje te miały osiągnąć z ich tytułu pewne korzyści. Nikt o zdanie samych zainteresowanych, czyli ani przedstawicieli podmiotów ratowniczych np. ZOSP, ani mających ponosić koszty gmin (albo raczej związku gmin, czy jak to tam się ich organizacja nazywa :P) nie zapytał. Przeoczenie czy celowe wprowadzania zmian tylną furtką? :rolleyes:

Poza tym przedstawiona ocena skutków regulacji na mój gust takową nie jest - co mi to daje że wiem ile teraz to kosztuje? I to jeszcze niedokładnie, bo odnoszę wrażenie że jest mowa tylko o jednostkach S-1, i z ominięciem regulaminu JOT, który mówi o trzech kierowcach na auto. A gdzie tu miejsce na jednostki S-2, S-3, S-4? :rolleyes: W ogóle dziwi mnie taka ocena która nie może uwzględnić np. rotacji kierowców, związanej choćby z tym, że część osób o których mowa utraci przydatność dla jednostek przed upłynięciem tego 5-letniego terminu ważności papierów, choćby ze względu na przekroczenie 55 roku życia? Ilu zrezygnuje z powodów osobistych lub finansowych? Wyszkolenie ludzi na ich miejsce będzie słono kosztować... Być może staniemy przed dylematem czy szkolić nowych, czy tych już przeszkolonych zatrudniać na etacie żeby tylko zostali... :rolleyes:
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline kaziu109

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 143
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #313 dnia: Grudzień 12, 2011, 19:25:07 »
naszła mnie taka myśl....................
teraz wszyscy robia papiery żeby ominąć szkolenia ,powiedzmy sobie że cała polska zrobiła teraz badania i mamy spokój na 5 lat {na tyle wystawione badania }.........
...........a powiedzcie mi co bedzie za 5 lat..................cała polska brać strażacka będzie robiła kursy w jednym czasie ??...jest to wogule do wykonania jak niewiadomo ile podmiotów bedzie mogło wykonywać te badania.....
jaki to będzie wtedy wydatek dla gminy kiedy będzie trzeba przeszkolic nawet 10 kierowców w jednym czasie  :wall:

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #314 dnia: Grudzień 12, 2011, 20:36:46 »
kaziu - przeczytaj kilka ostatnich stron, zajrzyj do żródła (ustawa o kierujących pojazdami), przeczytaj opinie mec. Miazgi, jeszcze raz przeczytaj kilka ostatnich stron tego wątku, to może w końcu zrozumiesz; jak ktoś jeszcze raz napisze o robieniu kursów przez obecnych kierowców to wytnę bez ostrzeżenia - to jest niepotrzebne sianie fermentu;
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline kaziu109

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 143
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #315 dnia: Grudzień 12, 2011, 20:45:26 »
lang przeczytaj ze zrozumieniem.
za 5 lat jak skończy sie ważność badań będziemy musieli robic nastepne na przepisach aktualnych znaczy tych które wejdą w życie w lutym ,to znaczy że każdy będzie musiał przejśc przez ten kurs czy chce czy nie.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #316 dnia: Grudzień 12, 2011, 21:00:07 »
oszczędź sobie wstydu i nie pisz już więcej na ten temat;
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #317 dnia: Grudzień 12, 2011, 21:47:53 »
lang przeczytaj ze zrozumieniem.
za 5 lat jak skończy sie ważność badań będziemy musieli robic nastepne na przepisach aktualnych znaczy tych które wejdą w życie w lutym ,to znaczy że każdy będzie musiał przejśc przez ten kurs czy chce czy nie.

Przeczytaj sobie art. 131 ust. 1 pkt. 2 tej nowej ustawy o kierujących pojazdami: jeżeli przed wejściem w życie ustawy miałeś uprawnienia wydane starym trybem (art. 95a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. — Prawo o ruchu drogowym) to uznaje się Ciebie za spełniającego art. 106 ust. 1 pkt 4 Ustawy o kierujących pojazdami 9to jest ten co mówi o kursie dla kierowców poj. uprzywilejowanych).

Potem sobie przeczytaj art. 109, ust. 3 ustawy o kierujących pojazdami: starosta przedłuża zezwolenie na podstawie badań lekarskich i psychologicznych - i tu już nie musisz robić kursu dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi.

Proste? I wszystko to już było poruszane...

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline daiman998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #318 dnia: Grudzień 13, 2011, 10:03:36 »
Przeczytałem większość waszych wypowiedzi i pojawiaja się kilka pytań. Zacznę jednak od początku. Około rok temu uzyskałem kategorię C. W połowie stycznia kończę 21 lat. Dość często prowadzę samochody samochody ciężarowe zgodnie z przepisami, gdyż nie prowadzę transportu drogowego. W związku z tym, że nie mam jeszcze 21 lat to nie mogę sprawy  uprzywilejowanych załatwić w do końca roku. Teraz mam następujące pytania:
-jaki jest koszt badań do wyrobienia wkładki (ja i reszta kierowców robi na własny koszt)
-czy badania mogę mieć zrobione np miesiąc niecały przed ukończeniem 21lat?
-ile trwa procedura wydania zaświadczenia na niebieskie? Zakładając, że mam to załatwione w gminie. Chodzi o to czy oni po prostu mają nakaz że nie może to trwać krócej?
Reasumując, jeśli na początt stycznia zrobię badania, 17 stycznia skończę21 lat, a burmistrz najszybciej jak pozwala mu na to prawo wyda mi papier to czy zdążę do 11lutego, kiedy wchodzi nowa ustawa?

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #319 dnia: Grudzień 13, 2011, 10:18:30 »
Badania możesz zrobić wcześniej. Ile kosztują to różnie. Wyrobienie papierów na gminie dla OSP jest darmowe i powinno być traktowane priorytetowo - u mnie by to pewnie trwało dzień lub dwa, u Ciebie też nie powinno dłużej niż tydzień, czyli zdążysz
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #320 dnia: Grudzień 13, 2011, 10:57:12 »
Dzwoniłem dzisiaj do starostwa żeby się już o jakieś szczegóły dowiedzieć. Przynajmniej u mnie w Gliwicach na razie nic nie wiedzą na temat szczegółów wydawania tych zezwoleń (fakt, że jeszcze zostało trochę czasu). Przyjdzie więc zadzwonić w połowie lutego. Poza tym ponoć (!) coś się jeszcze może w tych przepisach zmienić (tu oczywiście nikt nic pewnego nie wie).

Przy okazji mam pytanie odnośnie badań. Ja robiłem badania na przełomie 2010/11 i dostałem na 2 lata. Czy jakieś przepisy się zmieniły i można dostać badania na 5 lat? Wtedy byłby sens robienia wcześniejszych badań, ale w przypadku dwuletnich, to już nie aż tak bardzo...

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline daiman998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #321 dnia: Grudzień 13, 2011, 21:45:34 »
Sytuacja ta z tego co wiem była omawiana na zjeździe powiatowym mojego terenu. Wiadomo, że sam koszt wymiany zaświadczenia burmistrza na zezwolenie starosty koszt 200 złoty na osobę. Takie jest zarządzenie odgórne.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #322 dnia: Grudzień 13, 2011, 22:04:04 »
Wiadomo, że sam koszt wymiany zaświadczenia burmistrza na zezwolenie starosty koszt 200 złoty na osobę. Takie jest zarządzenie odgórne.
Poje..ało ich? :o Dwie stówy za kawałek plastiku? Dowód kiedyś kosztował 30, prawo jazdy obecnie jeszcze koło 80zł, a tu za taki szajs tyle siana? Toż to jest tak samo uzasadnione co 500zł za kartę pojazdu... W jakim kraju my żyjemy... :wall:
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Łubu Dubu

  • Gość
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #323 dnia: Grudzień 21, 2011, 12:00:01 »
Ponoć do 2013 roku trzeba będzie przejść kurs i egzamin w WORD żeby można było jeździć pojazdem uprzywilejowanym, ktoś słyszał o takim wymogu ?  :huh: