Autor Wątek: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP  (Przeczytany 204693 razy)

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #275 dnia: Listopad 12, 2011, 17:56:57 »
jednak jołczycie jak stare baby; przeczytajcie trzy razy opinię mec. Miazgi, z którą się całkowicie zgadzam;

co do znajomości ustawy - ktoś się mocno ośmiesza:
Cytuj
1. Członek ochotniczej straży pożarnej, który uczestniczył w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym organizowanym przez Państwową Straż Pożarną lub gminę, otrzymuje ekwiwalent pieniężny. Wysokość ekwiwalentu ustala rada gminy w drodze uchwały.

gmina kieruje na szkolenie, gmina dowozi, gmina płaci - jak dla mnie nie ważne, kto to szkolenie będzie przeprowadzał, ważne, że spirutus movens jest gmina i jak najbardziej za udział w tym szkoleniu ekwiwalent będzie sie należał;

Sylwek - piszesz o problemach z czasem poświęconym na badania; a jak to przepraszam jest normalnie? przecież badania są okresowe... ale przepraszam - ja się nie znam; szukacie problemów tam, gdzie dla was ich nie ma; nie twierdzę, że ich wcale nie będzie, ale będzie to problem dla samorządów, a nie dla OSP; co do budżetu - zdziwilibyście się jakie czary można na tym polu odprawiać; nie wspomnę juz o pozyskiwaniu środków z całej masy programów eurokomuny;

jak dla mnie to EOT - napisałem wszystko, a dalsza wymiana zdań to będzie tylko skakanie sobie do oczy;
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline kaziu109

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 143
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #276 dnia: Listopad 12, 2011, 18:17:11 »
lang zadałem ci pytanie -czy w twojej jednostce gmina robi za was wszystko ??
sylwek pisze o problemach związanych z czasem jaki musimy stracić na kursy ,te kursy niestety niebędą w wekendy tylko w normalne dni pracujące,wiekszośc z nas pracuje u prywaciarzy i niejest to takie proste aby wziąść 100 godzin wolnego kiedy tylko sie chce.
wedle ciebie wszystkie problemy straży ma załatwiać "samorząd" a straż ma olac wszystko niech sie gmina martwi............normalnie jaja.
tak sie niepowinno robic ale życze ci aby zarząd tak sie zajął twoją jednostką ..............że ja wycofają z pododdziału.


p.s.przepraszam ale musiałem tak napisać z pełna świadomością biore treśc na siebie.

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #277 dnia: Listopad 12, 2011, 19:06:15 »
lang zadałem ci pytanie -czy w twojej jednostce gmina robi za was wszystko ??
sylwek pisze o problemach związanych z czasem jaki musimy stracić na kursy ,te kursy niestety niebędą w wekendy tylko w normalne dni pracujące,wiekszośc z nas pracuje u prywaciarzy i niejest to takie proste aby wziąść 100 godzin wolnego kiedy tylko sie chce.
wedle ciebie wszystkie problemy straży ma załatwiać "samorząd" a straż ma olac wszystko niech sie gmina martwi............normalnie jaja.
tak sie niepowinno robic ale życze ci aby zarząd tak sie zajął twoją jednostką ..............że ja wycofają z pododdziału.


p.s.przepraszam ale musiałem tak napisać z pełna świadomością biore treśc na siebie.

Dowiadywałem się taki kurs dla strażaka który już jest kierowcą w OSP ma trwać 30 godz. będzie to kurs doszkalający a następny nowy kierowca co będzie ma przechodzić już normalny kurs ale nie wiem ile godzin, szkolenie ma być w wekeendy ten 30 godz ma trwać 5 weekendów masakra nie wiem czy z mojej jednostki ktoś pójdzie na to szkolenie kierowcy mają to w dupie ponieważ są kierowcami PSP i u nich nikt nie musi tego przechodzić ale jak chcą jeździć w OSP to każdy musi kto wpadł na tak debilystyczny pomysł?? ( takich info otrzymałem od komendanta gminnego a on ponoć z wydziału komunikacji) masakra :(

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #278 dnia: Listopad 12, 2011, 19:42:38 »
jednak jołczycie jak stare baby; przeczytajcie trzy razy opinię mec. Miazgi, z którą się całkowicie zgadzam;

co do znajomości ustawy - ktoś się mocno ośmiesza:
Cytuj
1. Członek ochotniczej straży pożarnej, który uczestniczył w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym organizowanym przez Państwową Straż Pożarną lub gminę, otrzymuje ekwiwalent pieniężny. Wysokość ekwiwalentu ustala rada gminy w drodze uchwały.

gmina kieruje na szkolenie, gmina dowozi, gmina płaci - jak dla mnie nie ważne, kto to szkolenie będzie przeprowadzał, ważne, że spirutus movens jest gmina i jak najbardziej za udział w tym szkoleniu ekwiwalent będzie sie należał;

Sylwek - piszesz o problemach z czasem poświęconym na badania; a jak to przepraszam jest normalnie? przecież badania są okresowe... ale przepraszam - ja się nie znam; szukacie problemów tam, gdzie dla was ich nie ma; nie twierdzę, że ich wcale nie będzie, ale będzie to problem dla samorządów, a nie dla OSP; co do budżetu - zdziwilibyście się jakie czary można na tym polu odprawiać; nie wspomnę juz o pozyskiwaniu środków z całej masy programów eurokomuny;

jak dla mnie to EOT - napisałem wszystko, a dalsza wymiana zdań to będzie tylko skakanie sobie do oczy;

A Ty dalej swoje, OSP to nie jest PSP, choć akurat tutaj jakieś podobieństwa są.

Faktycznie czary mary w budżetach wyprawiają - chcecie ekwiwalent, no to nie będzie na sprzęt. Chcecie wyższy ekwiwalent no to zabraknie na paliwo. Czary mary jak ch.lera- tylko nikt nie zna czaru na worek bez dna. Mówisz o kasie z eurokomuny, chyba brak doinformowania bo prawie całą kasę z RPO dla naszej województwa zgarnęła KW PSP, więc niech się samorządy martwią o kasę na sprzęt, a PSP kupi sprzęt za 15% jej wartości, podobnie z Kapitałem Ludzkim - szkolenia dla PSP na C, E, HDS itp. Z odnowy wsi remizy też nie wybudujesz więc o jakich środkach mówisz?

Szkolenia? ok, tylko niech mi ktoś pokaże statystyki dotyczące wypadków, spowodowanych przez kierowców pojazdów uprzywilejowanych z OSP oraz PSP, oczywiście jako waga niech posłuży ilość wyjazdów.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #279 dnia: Listopad 12, 2011, 23:39:06 »
Dowiadywałem się taki kurs dla strażaka który już jest kierowcą w OSP ma trwać 30 godz. będzie to kurs doszkalający a następny nowy kierowca co będzie ma przechodzić już normalny kurs ale nie wiem ile godzin, szkolenie ma być w wekeendy ten 30 godz ma trwać 5 weekendów masakra nie wiem czy z mojej jednostki ktoś pójdzie na to szkolenie kierowcy mają to w dupie ponieważ są kierowcami PSP i u nich nikt nie musi tego przechodzić ale jak chcą jeździć w OSP to każdy musi kto wpadł na tak debilystyczny pomysł?? ( takich info otrzymałem od komendanta gminnego a on ponoć z wydziału komunikacji) masakra :(
To jakieś informacje postkomunistyczne, ewentualnie radosna twórczość - przepisy z ustawy są znane i jasne, brakuje informacji o samym kursie tylko, tak więc nie popadajmy w paranoję...

Faktycznie czary mary w budżetach wyprawiają - chcecie ekwiwalent, no to nie będzie na sprzęt. Chcecie wyższy ekwiwalent no to zabraknie na paliwo. Czary mary jak ch.lera- tylko nikt nie zna czaru na worek bez dna.
Prawda.

Mówisz o kasie z eurokomuny, chyba brak doinformowania bo prawie całą kasę z RPO dla naszej województwa zgarnęła KW PSP, więc niech się samorządy martwią o kasę na sprzęt, a PSP kupi sprzęt za 15% jej wartości, podobnie z Kapitałem Ludzkim - szkolenia dla PSP na C, E, HDS itp. Z odnowy wsi remizy też nie wybudujesz więc o jakich środkach mówisz?
Taaa, pieniądze unijne... Fajne są na papierze w prospektach. Trudno się wypowiedzieć, co do "przejęcia" środków przez PSP ale wg. mnie tego typu działaniami powinny się zająć wspólnie gminy i zarządy gminne OSP, bo jednostka jako jednostka nie koniecznie musi mieć zaplecze (finansowe i nie tylko) do realizacji jakichkolwiek większych projektów. Tak więc działamy razem w imię wspólnego dobra, a nie dla konkretnej jednostki. Wtedy by to miało sens. Wtedy można by organizować takie kursy i z takim rozmachem jak w PSP, zakupy sprzętu pewnie też by były nieporównywalnie większe i lepsze niż teraz, ale komu to tłumaczyć? Bo teoretycznie ze środków unijnych na cele realizacji projektów można zarezerwować nawet fundusze na etaty, tak więc możliwości teoretycznie nieograniczone...

Szkolenia? ok, tylko niech mi ktoś pokaże statystyki dotyczące wypadków, spowodowanych przez kierowców pojazdów uprzywilejowanych z OSP oraz PSP, oczywiście jako waga niech posłuży ilość wyjazdów.
Nie tędy droga - nowe przepisy obejmą wszystkich, bez wyjątku, a takie stawianie sprawy niczemu dobremu nie służy. Jakoś nikt tutaj jeszcze nie zauważył że koszty o których tutaj mówimy w wypadku OSP obciążą budżety gmin, natomiast w wypadku PSP koszty te obciążą budżety komend...
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline MEWA88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
  • Bogu na chwałę bliżniemu na ratunek
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #280 dnia: Listopad 13, 2011, 01:08:43 »
Panowie a może któryś z panów wie gdzie znajduje się specjalistyczny ośrodek by przeprowadzać takie kursy ? Otóż takowy ośrodek znajduje się w OPOLU, załóżmy czysto teoretycznie że kieruje się tam wszystkich przyszłych kierowców z całej polski <bo tylko jeden ośrodek ich może odpowiednio wyszkolić >
Czyli jak to w Polsce, ktoś coś wymyślił tylko brak miejsca na realizację. Realia są takie że Jasiu chce się bawić ale piaskownicy nie ma...

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #281 dnia: Listopad 13, 2011, 09:42:55 »
Panowie a może któryś z panów wie gdzie znajduje się specjalistyczny ośrodek by przeprowadzać takie kursy ? Otóż takowy ośrodek znajduje się w OPOLU
Nie wiem skąd ta informacja, jestem dość mocno zaskoczony, bo mieszkam tam i nic na ten temat mi nie wiadomo - mogę przypuszczać gdzie takowe szkolenia mogłyby się odbywać (tam gdzie robią KW na kat. C i D), ale pewności nie mam.



załóżmy czysto teoretycznie że kieruje się tam wszystkich przyszłych kierowców z całej polski <bo tylko jeden ośrodek ich może odpowiednio wyszkolić >
Czyli jak to w Polsce, ktoś coś wymyślił tylko brak miejsca na realizację. Realia są takie że Jasiu chce się bawić ale piaskownicy nie ma...
To akurat nic nowego - jak wprowadzano KW na kat. D (10 albo 11 września 2008 o ile mnie pamięć nie myli), to był taki sam burdel, bo przepisy odnośnie uzyskiwania kwalifikacji były nowe, a w całym kraju ani jednego ośrodka  uprawnionego do prowadzenia tych kursów nie było :gwiazdki:

Im bardziej się przyglądam temu kursowi na uprzywilejowane, tym więcej dostrzegam podobieństw między "tym", a "tamtym" (KW na kat C i D) skokiem na kasę - to znaczy o ile potwierdzą się pogłoski o formie kursu. A subiektywnie już teraz można stwierdzić, że jest to tak samo bezsensowne i niepotrzebne...
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #282 dnia: Listopad 13, 2011, 11:29:03 »

Mówisz o kasie z eurokomuny, chyba brak doinformowania bo prawie całą kasę z RPO dla naszej województwa zgarnęła KW PSP, więc niech się samorządy martwią o kasę na sprzęt, a PSP kupi sprzęt za 15% jej wartości, podobnie z Kapitałem Ludzkim - szkolenia dla PSP na C, E, HDS itp. Z odnowy wsi remizy też nie wybudujesz więc o jakich środkach mówisz?
Taaa, pieniądze unijne... Fajne są na papierze w prospektach. Trudno się wypowiedzieć, co do "przejęcia" środków przez PSP ale wg. mnie tego typu działaniami powinny się zająć wspólnie gminy i zarządy gminne OSP, bo jednostka jako jednostka nie koniecznie musi mieć zaplecze (finansowe i nie tylko) do realizacji jakichkolwiek większych projektów. Tak więc działamy razem w imię wspólnego dobra, a nie dla konkretnej jednostki. Wtedy by to miało sens. Wtedy można by organizować takie kursy i z takim rozmachem jak w PSP, zakupy sprzętu pewnie też by były nieporównywalnie większe i lepsze niż teraz, ale komu to tłumaczyć? Bo teoretycznie ze środków unijnych na cele realizacji projektów można zarezerwować nawet fundusze na etaty, tak więc możliwości teoretycznie nieograniczone...

Akurat w temacie funduszy jestem na bieżąco, faktycznie w naszym przypadku trochę zawalił związek, że nie lobbował tego temu /w rzeczywistości nawet nie znał tematu, bo nie czuł takiej potrzeby/. Faktycznie, w jedności siła, związki kilku gmin, jednostek mogą więcej. Niestety wtedy występują konfilkty interesów, bo każdy chce jak najwięcej. Nasz piękny związek siedzi cicho itd. a kasa teoretycznie dla OSP ucieka bokami. Pominę już układy politycznie i dogadywanie się w kuluarach to już temat na inny wątek.

Szkolenia? ok, tylko niech mi ktoś pokaże statystyki dotyczące wypadków, spowodowanych przez kierowców pojazdów uprzywilejowanych z OSP oraz PSP, oczywiście jako waga niech posłuży ilość wyjazdów.
Nie tędy droga - nowe przepisy obejmą wszystkich, bez wyjątku, a takie stawianie sprawy niczemu dobremu nie służy. Jakoś nikt tutaj jeszcze nie zauważył że koszty o których tutaj mówimy w wypadku OSP obciążą budżety gmin, natomiast w wypadku PSP koszty te obciążą budżety komend...

Cytuj
5. Żołnierzom Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, funkcjonariuszom oraz pracownikom: Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Biura Ochrony Rządu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Inspekcji Transportu Drogowego, Służby Więziennej, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celnej i organów kontroli skarbowej, a także pracownikom wojska zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym wydaje nieodpłatnie odpowiedni organ jednostki, w której osoby te pełnią służbę lub są zatrudnione. Przepisy ust. 1-4 stosuje się odpowiednio.

OSP musi zapłacić w starostwie za pozwolenie i gdzie tu sprawiedliwość?

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #283 dnia: Listopad 13, 2011, 11:55:12 »
Akurat w temacie funduszy jestem na bieżąco, faktycznie w naszym przypadku trochę zawalił związek, że nie lobbował tego temu /w rzeczywistości nawet nie znał tematu, bo nie czuł takiej potrzeby/. Faktycznie, w jedności siła, związki kilku gmin, jednostek mogą więcej. Niestety wtedy występują konfilkty interesów, bo każdy chce jak najwięcej. Nasz piękny związek siedzi cicho itd. a kasa teoretycznie dla OSP ucieka bokami. Pominę już układy politycznie i dogadywanie się w kuluarach to już temat na inny wątek.
Właśnie tak. Ale co do tego konfliktu interesów to niekoniecznie... z tym, że to faktycznie nie ten wątek.

Szkolenia? ok, tylko niech mi ktoś pokaże statystyki dotyczące wypadków, spowodowanych przez kierowców pojazdów uprzywilejowanych z OSP oraz PSP, oczywiście jako waga niech posłuży ilość wyjazdów.
Nie tędy droga - nowe przepisy obejmą wszystkich, bez wyjątku, a takie stawianie sprawy niczemu dobremu nie służy. Jakoś nikt tutaj jeszcze nie zauważył że koszty o których tutaj mówimy w wypadku OSP obciążą budżety gmin, natomiast w wypadku PSP koszty te obciążą budżety komend...

Cytuj
5. Żołnierzom Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, funkcjonariuszom oraz pracownikom: Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Biura Ochrony Rządu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Inspekcji Transportu Drogowego, Służby Więziennej, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celnej i organów kontroli skarbowej, a także pracownikom wojska zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym wydaje nieodpłatnie odpowiedni organ jednostki, w której osoby te pełnią służbę lub są zatrudnione. Przepisy ust. 1-4 stosuje się odpowiednio.

OSP musi zapłacić w starostwie za pozwolenie i gdzie tu sprawiedliwość?
Wiesz, to akurat jest najmniejszy problem, bo taki kawałek plastiku to będzie kosztował 50-100zł max., a takie koszta to jeszcze są do przełknięcia. Zresztą wystarczy przycisnąć i do listy zwolnionych z opłat powinni dopisać OSP. Ale tu nie o wydanie zezwolenia się toczy bój i cała dyskusja, tylko o ten kurs, który i tak wszyscy nowi będą musieli robić, czy z MSWiA, czy z MON, czy OSP, czy z sektora prywatnego.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline mkl

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #284 dnia: Listopad 13, 2011, 15:05:02 »
Cytuj
Panowie a może któryś z panów wie gdzie znajduje się specjalistyczny ośrodek by przeprowadzać takie kursy ? Otóż takowy ośrodek znajduje się w OPOLU,

Chyba nie w Opolu tylko w Polskiej Nowej Wsi. Kiedy ostatnio zdawałem egzamin na C w opolskim WORDzie to zapytałem w sekretariacie o szkolenia na uprzywilejowane, to powiedzieli że oni tego nie organizują, tylko w Polskiej Nowej Wsi. Jest to  Centrum Szkolenia Kierowców i Doskonalenia Techniki Jazdy "Delta" s.c.

50-100 zł za wydanie papierka to nie jest znowu tak mało, to powinno być obowiązkiem gminy opłacać takie sprawy. Te 100 zł lepiej wydać na wyposażenie OSP.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #285 dnia: Listopad 13, 2011, 19:58:28 »
Również uważam że to będzie organizowane tam, o ile w ogóle będzie... Ale nie wspominałem o tym tak dokładnie, bo jak na razie to czysta spekulacja, nic pewnego...
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline MEWA88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
  • Bogu na chwałę bliżniemu na ratunek
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #286 dnia: Listopad 13, 2011, 23:30:59 »
Wiecie ja chyba dochodzę do wniosku że tak na serio to pójdzie na to jakaś kasa, żeby ją tylko upłynnić. Później jakiś minister czy poseł stwierdzi że to bzdura i po wszystkim, Nie realne aby jeden ośrodek obsłużył wszystkich kierowców z całej RP.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #287 dnia: Listopad 24, 2011, 19:46:07 »
Cytuj
Powiat gasi gminą

Od lutego gminy będą finansować szkolenia dla kierujących wozami strażackimi OSP. - To kolejny raz kiedy zapłacimy za zadanie powiatu – uważa wójt gminy Nowoosolna Tomasz Bystroński ze Związku Gmin Wiejskich RP.

Od lutego 2012 r. zacznie obowiązywać nowa ustawa o kierujących pojazdami ( Dz. U. 2011 r. Nr 30, poz. 151), która zmienia dotychczasowe przepisy dotyczące wymagań do korzystania dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi ochotniczej straży pożarnej.

Obecnie po przedstawieniu odpowiednich badań, pozwolenie na kierowanie wozem strażackim OSP wydaje wójt (burmistrz). Od lutego zaświadczenie będzie wydawał starosta.

Obowiązkowe będzie jednak ukończenie specjalnego kursu dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi, który przeprowadzi ośrodek doskonalenia techniki jazdy.

Jak podkreśla Bystroński, w praktyce kurs o wartości ok. 2 tys. zł będzie musiała ufundować gmina. - Jeżeli my mamy w gminie średnio 5 – 6 ochotniczych straży to nietrudno policzyć jakie to będzie obciążenie dla budżetu – tłumaczy wójt.

Zaznacza przy tym, że nie będzie to jednorazowy wydatek. – Przecież te uprawnienia idą za osobą, więc jeśli kierowca przejdzie do innej jednostki to gmina będzie musiała wyszkolić kolejną osobę w jego miejsce.

– Ta ustawa to kolejna próba obniżania roli gminy. Zadanie idzie do powiatów, a koszty spadają na gminy – oburza się wójt.

http://samorzad.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_samorzad.pap.pl&_PageID=2&s=depesza&dz=szablon.depesza&dep=99868&data=&_

Offline Jan53

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 75
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #288 dnia: Listopad 25, 2011, 23:22:00 »
Panowie a może któryś z panów wie gdzie znajduje się specjalistyczny ośrodek by przeprowadzać takie kursy ? Otóż takowy ośrodek znajduje się w OPOLU, załóżmy czysto teoretycznie że kieruje się tam wszystkich przyszłych kierowców z całej polski <bo tylko jeden ośrodek ich może odpowiednio wyszkolić >
Czyli jak to w Polsce, ktoś coś wymyślił tylko brak miejsca na realizację. Realia są takie że Jasiu chce się bawić ale piaskownicy nie ma...
Komputerem ognia nie zgasi a ustawą nie wyszkoli kierowców więc może pan minister wyda akty wykonawcze a wojewoda wytypuje ośrodki szkoleniowe bo za to im państwo płaci nie za marzenia o autostradach i prostowaniu bananów. My ze swej strony możemy w czasie zebrań sprawozdawczych wysnuć tezy do zebrań związku niech Związek wystąpi aby koszt poniesiony przez OSP za kurs poniósł minister który wyprodukował tego bubla nie gmina ze środków na zapewnienie bezpieczeństwa bo tak naprawdę to koszty zostaną przeniesione na nas.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #289 dnia: Listopad 26, 2011, 00:02:57 »
Komputerem ognia nie zgasi a ustawą nie wyszkoli kierowców więc może pan minister wyda akty wykonawcze a wojewoda wytypuje ośrodki szkoleniowe bo za to im państwo płaci nie za marzenia o autostradach i prostowaniu bananów. My ze swej strony możemy w czasie zebrań sprawozdawczych wysnuć tezy do zebrań związku niech Związek wystąpi aby koszt poniesiony przez OSP za kurs poniósł minister który wyprodukował tego bubla nie gmina ze środków na zapewnienie bezpieczeństwa bo tak naprawdę to koszty zostaną przeniesione na nas.
Szczerze mówiąc jeśli już komentujemy na ostro, to mnie zastanawia kto wziął za ten bubel w łapę, bo bezinteresownie nikt tego nie zrobił :P Te zmiany nie mają w/g mnie nic wspólnego z poprawą bezpieczeństwa. W każdym razie nie w jakimkolwiek wymiernym stopniu - porównując udział liczby wypadków pojazdów uprzywilejowanych do ogółu. Choć takie porównanie też nie oddaje w pełni rzeczywistości...

Tak więc wymiernej poprawy bezpieczeństwa nie będzie, za to będą bardzo wymierne zyski z kursów :rolleyes:
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Vigwam

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #290 dnia: Listopad 26, 2011, 00:45:57 »
"To będzie koniec OSP,ktoś chce zarobić na strażakach,czego oni mnie naucza na tym kursie jak jestem kierowcą zawodowym w PSP,w naszej gminie jest 6 jednostek po 2 lub 3 kierowców,teraz żeby ich wysłać na przeszkolenie potrzeba jest 36,000,00zł wójt już teraz zapowiedział że tych pieniędzy nie da bo ich nie ma ,i tak nie które jednostki upadną z braku pieniędzy na paliwo i utrzymanie,pora się tam na górze obudzić."

Bardzo trafny komentarz (z ww. linku)... tak to niestety wyglada w rzeczywistosci.. a sa jednostki gdzie jest po 5 czy 10 kierowcow. No wlasnie, pora tym na gorze sie obudzić.. tylko kto nas - ochotnikow wesprze? czy ZG OSP lub KG PSP poczynił w tym kierunku jakies kroki? mam nadzieje, że przedstawicie tych oraganizacji odwiedzają to forum..

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #291 dnia: Listopad 26, 2011, 07:53:38 »
"To będzie koniec OSP,ktoś chce zarobić na strażakach,czego oni mnie naucza na tym kursie jak jestem kierowcą zawodowym w PSP,w naszej gminie jest 6 jednostek po 2 lub 3 kierowców,teraz żeby ich wysłać na przeszkolenie potrzeba jest 36,000,00zł wójt już teraz zapowiedział że tych pieniędzy nie da bo ich nie ma ,i tak nie które jednostki upadną z braku pieniędzy na paliwo i utrzymanie,pora się tam na górze obudzić."

Bardzo trafny komentarz (z ww. linku)... tak to niestety wyglada w rzeczywistosci.. a sa jednostki gdzie jest po 5 czy 10 kierowcow. No wlasnie, pora tym na gorze sie obudzić.. tylko kto nas - ochotnikow wesprze? czy ZG OSP lub KG PSP poczynił w tym kierunku jakies kroki? mam nadzieje, że przedstawicie tych oraganizacji odwiedzają to forum..

...i dalej nie dociera, że kursy są dla tych, którzy jeszcze nie maja uprawnień; ilu dochodzi wam rocznie nowych kierowców? pół kierowcy czy może ćwierć na rok? jeśli do funkcjonowania OSP wystarcza sześciu, statystycznie każdy pełni swoją funkcje przez 30 lat, to wystarczy jak co pięć lat pozyskac nowego; zakładając oczywiście, że nie ma dziury pokoleniowej; takie to wielkie obciażenie? pomijając już to, że środki nie musza pochodzic z kasy na ochrone p.poż, ale do tego trzeba być trochę kreatywnym księgowym w pozytywnym rozumieniu tego związku frazeologicznego; o jołczących babach już nie będę pisał:)
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline Jan53

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 75
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #292 dnia: Listopad 26, 2011, 18:27:03 »
"To będzie koniec OSP,ktoś chce zarobić na strażakach,czego oni mnie naucza na tym kursie jak jestem kierowcą zawodowym w PSP,w naszej gminie jest 6 jednostek po 2 lub 3 kierowców,teraz żeby ich wysłać na przeszkolenie potrzeba jest 36,000,00zł wójt już teraz zapowiedział że tych pieniędzy nie da bo ich nie ma ,i tak nie które jednostki upadną z braku pieniędzy na paliwo i utrzymanie,pora się tam na górze obudzić."

Bardzo trafny komentarz (z ww. linku)... tak to niestety wyglada w rzeczywistosci.. a sa jednostki gdzie jest po 5 czy 10 kierowcow. No wlasnie, pora tym na gorze sie obudzić.. tylko kto nas - ochotnikow wesprze? czy ZG OSP lub KG PSP poczynił w tym kierunku jakies kroki? mam nadzieje, że przedstawicie tych oraganizacji odwiedzają to forum..

...i dalej nie dociera, że kursy są dla tych, którzy jeszcze nie maja uprawnień; ilu dochodzi wam rocznie nowych kierowców? pół kierowcy czy może ćwierć na rok? jeśli do funkcjonowania OSP wystarcza sześciu, statystycznie każdy pełni swoją funkcje przez 30 lat, to wystarczy jak co pięć lat pozyskac nowego; zakładając oczywiście, że nie ma dziury pokoleniowej; takie to wielkie obciażenie? pomijając już to, że środki nie musza pochodzic z kasy na ochrone p.poż, ale do tego trzeba być trochę kreatywnym księgowym w pozytywnym rozumieniu tego związku frazeologicznego; o jołczących babach już nie będę pisał:)
To było by piękne gdyby było prawdziwe .Dotychczasowe zaświadczenia są ważne przez 6 miesięcy od wejścia w życie ustawy w tym czasie trzeba wymienić je na zezwolenia a podstawą do wymiany jest ukończony kurs. Przy 3 samochodach trzykrotna obsada samochodu wynosi 9 kierowców zgodnie z regulaminem J.O.T.Wszystkie pozostałe służby które dotyczy ustawa są zakładami pracy które mogą zaplanować swój budżet my jesteśmy stowarzyszeniem i nasze dochody to składki członkowskie .Wykorzystując wszelkiego typu fora i spotkania strażaków możemy spowodować zajęcie stanowiska przez zarządy gminne, powiatowe,wojewódzkie by wymusiły dyskusję w zespole poselskim strażackim bo tam może powstać nowelizacja lub poprawka, narzędziem do tego są zebrania sprawozdawcze i osobiste zaangażowanie O.S.P. Mocą jednej O.S.P. tego nie zmienimy.

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #293 dnia: Listopad 26, 2011, 18:41:32 »
Czy ktoś z Was zadał sobie trud i przeczytał Ustawę z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami Dz.U. 2011 nr 30 poz. 151 ?? Bo mam wrażenie, że nie.

Art. 131.
1. Osobę, która w ramach stosunku pracy, wykonywanej działalności gospodarczej, pełnionej służby lub wykonywanej funkcji uprawniona była do kierowania pojazdem uprzywilejowanym w dniu wejścia w życie ustawy, uznaje się za spełniającą wymagania, o których mowa w:

1) art. 106 ust. 1 pkt 3 – do końca okresu ważności orzeczenia lekarskiego i orzeczenia psychologicznego wydanych na podstawie badań, o których mowa w art. 122 ust. 2 i art. 124 ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym;

2) art. 106 ust. 1 pkt 4 – jeżeli przed dniem wejścia w życie ustawy uzyskała uprawnienia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi w trybie art. 95a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym.

2. Osoba, o której mowa w ust. 1, jest obowiązana:
1) posiadać zaświadczenie wydane w trybie określonym w art. 95a ust. 1 pkt 2 i ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, przez okres 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy i okazywać je na żądanie uprawnionych organów;

2) w okresie, o którym mowa w pkt 1, wymienić posiadane zaświadczenie na zezwolenie, o którym mowa w art. 106 ust. 1 pkt 5.


Do dnia 11 lutego trzeba zrobić badania lekarskie i psychologiczne oraz uzyskac od wójta/burmistrza zaświadczenie, a potem wymienić je u Starosty i nawet do 11 lutego 2017 roku obecnych kierowców (o ile zrobią ponownie badanie) nie interesuje nowa ustawa i kurs.

Zamaist marnować czas i wylewać bezsensowanie żale to wyślijście wszystkich obecnych kierowócw na ponowne badania oraz wszystkich, którzy w najbliższej przyszłości mogą zostac kierowcami do końca stycznia i miejcie nadzieje, że przez te 5 lat zmienie się zapis na korzystniejszy a ceny kursów spadną.

Ja tak zamierzam zrobić u siebie w OSP. Komplet badań lekarskich i psychologicznych można zrobić za mniej niż 200zł.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #294 dnia: Listopad 26, 2011, 19:09:05 »
to jest takie proste, ale dalej trafiają się gamonie, którzy będą twierdzić, że kursy muszą odbyć obecni kierowcy; inaczej ich nie można nazwać;

dla tych opornych rozwinięcie postu Łukasza:

Cytuj
Art. 106. 1. Kierować pojazdem uprzywilejowanym może osoba, która:

1) ukończyła 21 lat;

2) posiada prawo jazdy odpowiedniej do rodzaju pojazdu kategorii;

3) uzyskała orzeczenie:

a) lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem uprzywilejowanym,

b) psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem uprzywilejowanym;

4) ukończyła kurs dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi;
5) posiada zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym w zakresie określonej kategorii prawa jazdy.

ktoś jeszcze uważa, że obecni kierowcy będą musieli robic kursy? Panie Janie53 na ten przykład;
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #295 dnia: Listopad 27, 2011, 13:17:18 »
Zamaist marnować czas i wylewać bezsensowanie żale to wyślijście wszystkich obecnych kierowócw na ponowne badania oraz wszystkich, którzy w najbliższej przyszłości mogą zostac kierowcami do końca stycznia i miejcie nadzieje, że przez te 5 lat zapis na korzystniejszy a ceny kursów spadną.
Oczywiście, to przecież takie proste - w mojej gminie jest około 30 kierowców, niektórzy robili badania w zeszłym roku czy 2 lata temu, co to wydać niepotrzebnie 6 tys z budżetu.  Jeśli wierzycie, ze za kilka lat coś zmieni się a korzyść, to jesteście wielkimi optymistami. Poza tym ludzie w OSP się zmieniają, dochodzą nowi kierowcy, niektórzy z doskoku i nie mówcie, ze problemu nowych nikomu (oprócz szkolących)  niepotrzebnych szkoleń nie ma. Plują na nas a próbujecie wmówić, ze to deszcz pada. 
Wykorzystując wszelkiego typu fora i spotkania strażaków możemy spowodować zajęcie stanowiska przez zarządy gminne, powiatowe,wojewódzkie by wymusiły dyskusję w zespole poselskim strażackim bo tam może powstać nowelizacja lub poprawka, narzędziem do tego są zebrania sprawozdawcze i osobiste zaangażowanie O.S.P. Mocą jednej O.S.P. tego nie zmienimy.
Niestety, na ostatnim zjeździe powiatowym u nas był również członek parlamentarnego zespołu strażackiego - wyszło na to, ze nie wie nic na temat tych zmian i ich konsekwencji.     

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #296 dnia: Listopad 27, 2011, 14:11:49 »
coś nie bardzo u druchów z racjonalnym i logicznym myśleniem; w związku z tak dużym odsetkiem sprawnych intelektualnie w sposób alternatywny, chociaż nie wątpie, że intencje maja najczystsze z najczystszych, spróbuje wytłumaczyć jak to faktycznie będzie wyglądało po 12 lutego 2012 w odniesieniu do tych, którzy posiadają zaświadczenia od wójta/burmistrza;
- stare zaświadczenia będą ważne do 12 sierpnia 2012r.
- do tego czasu należy uzyskać nowy kwit od starosty, za który niestety gmina musi zapłacić
- nowy kwit jest wydawany z automatu posiadającym zaświadczenia od wójta/burmistrza z ważnością do terminu badań psychotechnicznych i lekarskich, nie dłużej niż na pięc lat - po tym czasie równiez za opłata należy go przedłużyć
- w związku z powyższym osoby, którym badania "wychodzą" w nieodległej przyszłości (do dwóch lat) mogę ze względów racjonalnych "odświerzyć" sobie badania - wtedy dostaną nowy kwit na dłużej
- jeżeli ktoś jest w miarę świeżo po badaniach, to nie jest racjonalne ich powtarzanie, ale wtedy nowy kwit dostanie z ważnością do terminu badań
- z nowymi kierowcami też problemu nie widzę, gdyż zastanówcie się, ilu nowych kierowców pozyskujecie w ciągu roku budżetowego?
- jest sposób na to, żeby kursy były finansowane z paragrafów nie związanych z ochroną p.poż. - jeśli ktoś jest zainteresowany i ma włodarzy gminy przyjaznych OSP, to niech pisze na PW

ostatni raz już napisałem w tym temacie, gdyż jeśli ktoś tego w dalszym ciągu nie ogarnia, to ja już nie będę w stanie mu tego wyjaśnić - jest pewien poziom intelektualny dyskursu, poniżej którego nie jestem w stanie zejść dobrowolnie;


edit: z góry dziękuję za "życzliwe" komentarze:rofl:
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline Ren

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 206
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #297 dnia: Listopad 27, 2011, 16:17:27 »
Lang masz dużo racji w tym co piszesz. Co do innych paragrafów w gminie, to polecam najpierw rozmawiać z wójtem, a później szukać, bo można wylądować na bardzo nieprzyjemnej rozmowie u niego i tak złotówki nie zobaczyć.
Co do ilości, to ja mam w tej chwili 3 z nowymi prawkami, a jeszcze 3 robi i mam nadzieję, że do lutego się wyrobią. Ale mam następny problem. Mianowicie już mam trzech 19-to latków z papierami na "C". Czekamy do 21 i już są kolejni kierowcy, tylko, że Ci będą już drogo kosztować gminę. To rozwiązanie, które proponujesz (wg mnie każdy powinien z niego jak najszybciej skorzystać) jest rozwiązaniem doraźnym, a mianowicie przesuwa problem o kilka lat. I tego się właśnie najbardziej boję, bo kasy z roku na rok jest coraz mniej, a ceny są coraz wyższe. Boje się, że za kilka lat mogę usłyszeć, że wybieraj nowi kierowcy w jednostce, czy troszkę nowego sprzętu, bo na jedno i drugie nie starczy.

Offline Jan53

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 75
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #298 dnia: Listopad 27, 2011, 19:40:57 »
to jest takie proste, ale dalej trafiają się gamonie, którzy będą twierdzić, że kursy muszą odbyć obecni kierowcy; inaczej ich nie można nazwać;

dla tych opornych rozwinięcie postu Łukasza:

Cytuj
Art. 106. 1. Kierować pojazdem uprzywilejowanym może osoba, która:

1) ukończyła 21 lat;

2) posiada prawo jazdy odpowiedniej do rodzaju pojazdu kategorii;

3) uzyskała orzeczenie:

a) lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem uprzywilejowanym,

b) psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem uprzywilejowanym;

4) ukończyła kurs dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi;
5) posiada zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym w zakresie określonej kategorii prawa jazdy.

ktoś jeszcze uważa, że obecni kierowcy będą musieli robic kursy? Panie Janie53 na ten przykład;
Dzięki Łukaszowi chyba już nie po prostu dostawaliśmy ustawę obcinaną na artykule 119 i stąd to nieporozumienie .

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #299 dnia: Listopad 27, 2011, 19:45:08 »
@Tiger bardzo dobrze opisał sytuację moim zdaniem, bo są gminy gdzie nawet kasy na te stare badania dla wszystkich którzy by je musieli/mogli odnowić/zrobić może brakować... Ja wciąż nie wiem jak to u nas zostanie rozwiązane, no ale być może wkrótce się dowiem.

@Ren, nie wiem czy w jednostce masz wozy na kat. B, ale gdyby tamci trzej co teraz robią mieli nie zdążyć (bo sam mam taką sytuację), to niech porobią uprawnienia na uprzywilejowane już teraz - z tego co widziałem na starych wkładkach nie musi być określona kategoria prawa jazdy którego dotyczy, wystarczy jego numer. A ten się nie zmienia przy dorobieniu kategorii, więc "gratisowo" dostają jeszcze pół roku jakby któremu się noga powinęła na egzaminach... Powiem szczerze - trzeba kombinować z każdej strony, jeśli trzeba to nawet zmienić wzory wkładek używane w gminach, bo tu chodzi o kasę... I nie oszukujmy się - kasę gminy, więc włodarze powinni być zainteresowani.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE