Autor Wątek: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP  (Przeczytany 204707 razy)

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #250 dnia: Wrzesień 29, 2011, 15:54:09 »
Czyli:

robiąc tylko zezwolenie na kat. "C" - nie będę mógł jeździć tymi z kat. "B"???

Czyli co nagle inaczej się nimi jeździ? Ja wiem, że to nie miejsce i czas na wylewanie żali i sam pomysł nawet nie jest taki zły ale wykonanie jak zwykle fatalne.

A już odpłatność dla członków OSP to zwyczajny skandal.
Będzie tak jak z ustawą o ruchu drogowym. Zapomnieli dopisać OSP, więc po kilku latach zastanowili sie i dopisali.

Tu też - mam nadzieję tak będzie, bo w czasach kiedy z OSP wszyscy uciekają na potęgę (brak czasu, praca, itd) rzuca im się następną kłodę pod nogi.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #251 dnia: Wrzesień 29, 2011, 19:23:18 »
 o co Tobie chodzi z tą odpłatnością? czy w ogóle raczyłeś zajrzeć do ustawy, czy może powtarzasz to, co pod GeeSem usłyszałeś? a już tak poważniej i nieobraźliwie - ilu druhom w OSP potrzeba upowaznień na prowadzenie pojazdów uprzywilejowanych kat. "A"? jeśli takie potrzeby są, to rozumiem naczelnikom, prezesom, ale wszystkim kierowcom? no chyba, że do wożenia się sie jak dzikie świnie po libacjach, o ile w ogóle maja auta podpadajace pod "A"; o to wam chodzi? ustawa nie jest zła, vacatio legis wystarczająco długie, tylko zawsze znajdzie się banda idiotów rozumujących w sposób odwrotny;
« Ostatnia zmiana: Listopad 13, 2011, 08:28:41 wysłana przez Butel »
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #252 dnia: Wrzesień 30, 2011, 07:28:50 »
Drogi @lang.

Co prawda siedzisz na tym forum tyle lat, że pewnie już zapomniałeś że regulamin zabrania osobistych wycieczek a to co napisałeś nie jest tylko wycieczką do mnie ale do całego środowiska.

Co prawda u mnie nie ma GSu (mieszkam w dość dużym mieście) ale sposób Twojego patrzenia na OSP jest znany od dawna.

Większość już napisał ci @Miko więc nie ma sensu się powtarzać. Ja nie zejdę do twojego poziomu i nie będę rzucał inwektyw.

Ty na pewno nigdy nie pracowałeś w Ratuszu/Urzędzie Gminy, itd, bo widać że pojęcia zielonego nie masz co oznacza zrzucenie kolejnego obowiązku płatniczego na samorządy.
Tobie w pracy zrobią taki kurs więc zachwalasz ustawę i aż cię rozpiera radość, że tym "ochotasom" dowalili dodatkowe obowiązki.

Akurat ja też będę miał kurs robiony w pracy (mylnie mnie widać oceniasz) ale potrafię zrozumieć i wypowiadać się w imieniu ochotników.

@Lang - propozycja - skoro patrzysz tylko przez wąski pryzmat to wróć sobie do swojego działu na forum. Tam są twoi koledzy z PSP i nie będziesz musiał denerwować się tym co piszą ochotnicy albo ludzie ich rozumiejący.

Piszesz same bzdury: Od kiedy to vacatio legis świadczy o tym czy ustawa jest dobra czy zła? Od kiedy to "Pan Strażak Lang" ma wyłączną możliwość oceny prawa? To, że popracowałeś trochę i poczytałeś kilka ustaw nie decyduje o tym, że jesteś Alfą i Omegą. A za takiego się uważasz.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #253 dnia: Wrzesień 30, 2011, 09:21:07 »
o co Tobie chodzi z tą odpłatnością? czy w ogóle raczyłeś zajrzeć do ustawy, czy może powtarzasz to, co pod GeeSem usłyszałeś? a już tak poważniej i nieobraźliwie - ilu druhom w OSP potrzeba upowaznień na prowadzenie pojazdów uprzywilejowanych kat. "A"? jeśli takie potrzeby są, to rozumiem naczelnikom, prezesom, ale wszystkim kierowcom? no chyba, że do wożenia się sie jak dzikie świnie po libacjach, o ile w ogóle maja auta podpadajace pod "A"; o to wam chodzi? ustawa nie jest zła, vacatio legis wystarczająco długie, tylko zawsze znajdzie się banda idiotów rozumujących w sposób odwrotny;

Nie ma aut kategorii A, kat A to motocykle.

Poza tym

Cytat: REGULAMIN
14.   Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów.
Nie wiem czym Ci się naraził Piotr, ja w jego wypowiedzi nie widzę nic nagannego. Twoja wypowiedź zdecydowanie przekroczyła dopuszczalne granice.
« Ostatnia zmiana: Listopad 13, 2011, 08:29:15 wysłana przez Butel »

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #254 dnia: Wrzesień 30, 2011, 16:19:02 »
skasuj Sylwek niemal cały ten wątek, gdyż większość to dywagacje i tylko to mnie poddenerwowało; jakoś nie znajduje w sobie tolerancji dla ogranieczenia intelektualnego ponizej normy umozliwiajacej prowadzenie pojazdu uprzywilejowanego, a z czyms takim właśnie się tutaj spotkaliśmy; jedna pani drugiej drugiej pani i tak od słowa do słowa wyszło jak wyszło, zamiast spojrzeć do lexa i przeczytać całą ustwę, a nie tylko wytłuszczone w "Strażaku" jednostki redakcyjne; ale co tam - większość ma przeciez rację, nawet jeżeli jest tylko wirtualna; bawcie się dobrze dalej narzekając na coś, czego nie ma;)
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #255 dnia: Wrzesień 30, 2011, 17:56:42 »
skasuj Sylwek niemal cały ten wątek, gdyż większość to dywagacje i tylko to mnie poddenerwowało; jakoś nie znajduje w sobie tolerancji dla ogranieczenia intelektualnego ponizej normy umozliwiajacej prowadzenie pojazdu uprzywilejowanego, a z czyms takim właśnie się tutaj spotkaliśmy; jedna pani drugiej drugiej pani i tak od słowa do słowa wyszło jak wyszło, zamiast spojrzeć do lexa i przeczytać całą ustwę, a nie tylko wytłuszczone w "Strażaku" jednostki redakcyjne; ale co tam - większość ma przeciez rację, nawet jeżeli jest tylko wirtualna; bawcie się dobrze dalej narzekając na coś, czego nie ma;)

Popieram w całej rozciagłości. Myślę, że najwięksi krzykacze w tym wątku powinni przejśś kompleksowe badania psychologiczne.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #256 dnia: Listopad 09, 2011, 20:05:02 »
Cytuj
Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U. Nr 30, poz. 151 z póź. zm.), która w większości swoich przepisów wchodzi w życie z dniem 11 lutego 2012 r. przewiduje nowe zasady dotyczące wydawania uprawnień do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi.
Mecenas Krzysztof Miazga wyjaśnia ……..
(Dz.U.  Nr 30, poz. 151 z póź. zm.),
Zgodnie z art. 106 ust. 1 kierować pojazdem uprzywilejowanym będzie mogła osoba, która:
 1)  ukończyła 21 lat;
 2)  posiada prawo jazdy odpowiedniej do rodzaju pojazdu kategorii;
 3)  uzyskała orzeczenie:
  a)  lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem uprzywilejowanym, 
  b)  psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem uprzywilejowanym;
 4)  ukończyła kurs dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi;
 5)  posiada zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym w zakresie określonej kategorii prawa jazdy.
   Kursy dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi prowadzić będzie ośrodek doskonalenia techniki jazdy stopnia wyższego (art. 107 ust. 1).
   Zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym wydawać będzie Starosta w drodze decyzji administracyjnej. Koszty zezwoleń na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi ochotniczych straży pożarnych będą finansowane z budżetu gminy (art. 109 ust. 1 i 6).
   Z punktu widzenia aktualnego interesu OSP najistotniejszy jest przepis art. 131 ust. 1 powyżej cytowanej ustawy, zgodnie z którym osobę, która w ramach wykonywanej funkcji (np. członek OSP) uprawniona była do kierowania pojazdem uprzywilejowanym w dniu wejścia w życie ustawy (czyli 11 lutego 2012 r.)., uznaje się za spełniającą wymagania, o których mowa w:
 1) art. 106 ust. 1 pkt 3 - do końca okresu ważności orzeczenia lekarskiego i orzeczenia psychologicznego wydanych na podstawie badań, o których mowa w art. 122 ust. 2 i art. 124 ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym;
 2) art. 106 ust. 1 pkt 4 - jeżeli przed dniem wejścia w życie ustawy uzyskała uprawnienia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi w trybie art. 95a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym.
   Uzyskanie uprawnień do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi na zasadach obowiązujących pod rządami ustawy Prawo o ruchu drogowym powoduje, że będą one skuteczne pod rządami ustawy o kierujących pojazdami.
   Aby prawo to zachować konieczne jest spełnienie wymogów formalnych z art. 131 ust. 2 ustawy o kierujących pojazdami, tj. posiadać zaświadczenie wydane w trybie określonym w art. 95a ust. 1 pkt 2 i ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym, przez okres 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy i okazywać je na żądanie uprawnionych organów i w tym 6. miesięcznym terminie (tj. do 11 sierpnia 2012 r.) wymienić posiadane zaświadczenie na zezwolenie, o którym mowa w art. 106 ust. 1 pkt 5 (decyzja Starosty). Ustawodawca wykazał się tu daleko idącą niekonsekwencją, ponieważ kierowcy policji i OSP mają wydawane zaświadczenia na podstawie art. 95a ust. 3 i ust. 4 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym. Tak więc co do zasady kierowcy OSP nie mieliby potrzeby posiadania i okazywania zaświadczenia wydanego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Znając praktykę organów kontrolnych uważam, że kierowcy OSP powinni ze sobą wozić te zaświadczenia, ponieważ w przeciwnym wypadku powstałby (przez okres 6 miesięcy - między 11 lutego a 11 sierpnia 2012 r.) problem interpretacyjny (podczas kontroli na drodze), czy kierujący pojazdem uprzywilejowanym OSP spełnia wymogi z art. 131 ust. 1 pkt 2 ustawy o kierujących pojazdami. Posiadane zaświadczenie eliminuje tę wątpliwość.
   OSP i gminy powinny pamiętać o powyższych wymogach i zadbać o wyposażenie kierowców OSP w zaświadczenia wydawane na podstawie art. 95a ust. 4 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym oraz o konieczności wymiany zaświadczenia na zezwolenia. Warto przy tym zadbać, by przed 11 lutego 2012 r. kierowcy OSP przeszli badania lekarskie i psychologiczne według dotychczasowych przepisów. Umożliwi to przesunięcie terminu badań lekarskich i psychologicznych według nowych unormowań.
                                  Krzysztof M.Miazga
                                          adwokat

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #257 dnia: Listopad 09, 2011, 20:25:14 »
Wiadomo jak będą wyglądać te kursy na samochody uprzywilejowane?
Jednak wychodzi na to, że mimo wszystko będzie trzeba mieć ukończone 21 lat, aby kierować 'liłkami', a chodziły słuchy, że 19 lat.
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline MEWA88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
  • Bogu na chwałę bliżniemu na ratunek
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #258 dnia: Listopad 10, 2011, 00:30:14 »
No i znów jakiś "dziad" za biurkiem będzie mnie uczył jak prowadzić auto ;( ciekawe czy uprzywilejowanym moge najechać na ciągłą  :szalony:

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #259 dnia: Listopad 10, 2011, 08:32:16 »
Nasz UM już znalazł jakiś ośrodek szkolenia, gdzie kurs za jedną osobę wynosi 1400 zł  :fiuu:
Na dodatek jest to gdzieś tam w Polsce więc trzeba doliczyć dojazd, a kurs ma chyba ponad 100 godzin...

Tylko jeszcze nie sa pewni czy to jest kurs na pojazd up. czy tylko taki kurs doszkalający.
Ale jak na razie stwierdzili, że w ciągu roku nie wyślą więcej niż 2 osoby...

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #260 dnia: Listopad 10, 2011, 08:33:44 »
No i znów jakiś "dziad" za biurkiem będzie mnie uczył jak prowadzić auto ;( ciekawe czy uprzywilejowanym moge najechać na ciągłą  :szalony:


Jeśli nie podobają ci się nowe zasady i nie masz zamiaru w tym uczestniczyć, to tego nie rób. Nie każdy musi być kierowcą w OSP.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #261 dnia: Listopad 10, 2011, 12:01:24 »
No i znów jakiś "dziad" za biurkiem będzie mnie uczył jak prowadzić auto ;( ciekawe czy uprzywilejowanym moge najechać na ciągłą  :szalony:


Jeśli nie podobają ci się nowe zasady i nie masz zamiaru w tym uczestniczyć, to tego nie rób. Nie każdy musi być kierowcą w OSP.
O jakaż to głęboka refleksja... A ile wnosi do tematu... :rolleyes:

Prawda jest taka, że te kursy to jest problem, jeśli nie w tym momencie, to w niedalekiej przyszłości na pewno będzie. Już brakuje ludzi z kategorią C, z wiadomych powodów - to kosztuje, a nikt raczej dla przyjemności/bycia w OSP kilku tysięcy (o czasie nie wspominając) nie poświęci. Takie kursy więc są kolejnym gwoździem do trumny dla OSP... Więc takie "nie podoba się to nikt cię nie zmusza" jest raczej nie na miejscu moim zdaniem - a nie jest to pierwsza wypowiedź @Łukasza w takim tonie. Nie masz problemów z ludźmi/kierowcami/sprzętem, to dobrze, ale łaskawie weź też pod uwagę że nie wszędzie jest tak kolorowo i wstrzymaj się.

Ja podam swój przykład - na C mi został egzamin do zrobienia - może zdążę przed wejściem nowych przepisów. Ale sytuacja na rynku pracy jest taka, że będę dążył do uzupełnienia kwalifikacji do C+E i/lub D, no i pozostałych niezbędnych papierów, i wypad na trasy zagraniczne... No i jednostka będzie miała mnie na kierowcę przez tydzień w miesiącu albo tylko na weekendy bo trzeba mieć co do gara włożyć...
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline MEWA88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
  • Bogu na chwałę bliżniemu na ratunek
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #262 dnia: Listopad 10, 2011, 20:52:46 »
Jeżeli mam kwitnąć na jakimś kursie ponad 100 godzin to ja dziękuje, jestem tylko OCHOTNIKIEM, wole latać  na rotach w takim wypadku niż za kółkiem, Prawko zrobiłem iż był deficyt kierowców u nas w OSP. Nie mam zamiaru siedzieć i słuchać jak ktoś radzi mi jak jeździć, znając polskie realia to będzie dużo teorii a praktyki zero. Jak to napisał Radhezz do gara trzeba coś włożyć...

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #263 dnia: Listopad 10, 2011, 21:11:52 »
Jest jak jest i nie ma co bić piany bo i tak niczego nie zmienicie. Każdy ma trochę racji, bo koszty są niemałe, ale żeby pierwszy lepszy napalony świeżo po prawku śmigał na sygnałach to też słuszne nie jest. Sama idea takiego kursu głupia nie jest, bo jazda na gwizdkach to nie to samo co normalna, a co się nauczysz to Twoje (oczywiście zawsze znajdą się tacy, co na jakimkolwiek kursie będą się nudzić i tylko czekać końca). Gorsze, obawiam się, będzie wykonanie i poziom takich kursów, ale obym się mylił. Cała reszta tej dyskusji to jedno wielkie generalizowanie.

Tak więc skończmy dyskusję nad czymś na co nie mamy wpływu. Pamiętajmy o tym, żeby nie przespać terminu wydania zezwolenia na podstawie obecnie obowiązującego zaświadczenia i tyle. Uważnie przeczytacie to co @grzela przytoczył.

PS. Ja sobie prawko na C zrobiłem na przełomie 2009/2010, więc już mam uprawnienia :D .Ale nie jeżdżę ciężarowym na tyle często, żeby się czuć królem szosy, więc na sensowny kurs doskonalący chętnie bym poszedł.


Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #264 dnia: Listopad 10, 2011, 21:22:43 »
a wy dalej swoje... jak macie uprawnienia na chwile obecną, to uzyskacie nowe bez problemu; kursy będą tylko dla tych, którzy po raz pierwszy będą się starali uzyskać uprawnienia na uprzywilejowane, lub tych, którzy utracą stare (nie wyrobią nowego kwitu w ciągu sześciu miesięcy od wejścia w życie nowelki); resztą niech się martwią gminy i kandydaci na nowych kierowców; jeśli problemy się pojawia, to życie wymusi zmianę tych przepisów...
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #265 dnia: Listopad 11, 2011, 08:34:19 »
a wy dalej swoje...

Od tego jest forum a szczególnie "dział OSP", żeby właśnie oni to "swoje"  tutaj przedstawiali.

 

resztą niech się martwią gminy i kandydaci na nowych kierowców;

Nie ma kolega rozeznania w realiach wiejskich jak widać.

Przykład:
OSP X ma 3 kierowców z uprawnieniami. Większość z nich to kierowcy zawodowi którzy - za namową naczelnika OSP zgodzili się "jak będą mieli czas" pobiec na alarm do remizy.
I w ten sposób jakoś tam udaje się zachować gotowość bojową.
Ale nie mają oni na pewno czasu na czytanie nowych ustaw, a ty bardziej załatwianie sobie samemu "papierków".
Dlatego tym tematem muszą zainteresować się naczelnicy czy inni działacze danej OSP - muszą wybiegać daleko w przyszłość - OK - odnowią badania lekarskie i psychotesty tym trzem "starym" kierowcom. Ale przydali by się nowi.
Tak jak trzeba dbać o ciągłość pozyskiwania nowych szeregowych, tak samo trzeba myśleć o nowych kierowcach. To nie PSP gdzie kandydaci walą drzwiami i oknami.
Jeśli naczelnik OSP dowiaduje się, że każdy nowy kierowca będzie musiał przejść dodatkowe kursy - o których nikt na razie nic sensownego i konkretnego nie wie - to wcale się nie dziwię że się martwią.

Nie ma na razie wyznaczonych placówek które będą miały uprawnienia do przeprowadzania takich kursów. W moim 140 tysięcznym mieście WORD nie ma odpowiedniego sprzętu ani możliwości. Starosta nie wie jeszcze ile będzie kosztowało wydanie zaświadczenia... jednym słowem jak to zwykle u nas bywa - jest przepis ale nie ma wykonania.

Tymczasem przychodzi do naczelnika młody strażak OSP i mówi że chciałby zostać kierowcą... tylko, że nikt jak na razie nie potrafi mu powiedzieć jak, gdzie i za ile...


Co do płacenia za kursy przez urzędy gmin to chyba nie wszyscy się orientują, że mamy niż demograficzny i aby utrzymać budżet gminy chcą likwidować szkoły - a co tu mówić o kilku tysiącach za dodatkowe szkolenia.

Tak, że to nie jest moim zdaniem jakieś utyskiwanie starych bab tylko wypowiedzi świadczące o znajomości realiów OSP.
« Ostatnia zmiana: Listopad 11, 2011, 08:42:19 wysłana przez Butel »

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #266 dnia: Listopad 11, 2011, 18:16:19 »
1. problem kursów nie dotyczy tych, którzy już mają uprawnienia! tak jak w opinii (też zresztą o tym pisałem i to nawet wcześniej) zacytowanej przez kol. Grzelę napisano, wystarczy tylko uzyskać nowy kwit, a zanim to się zrobi odświeżyć sobie badania; jeśli dla kogoś jest to tak skomplikowane, to należy się zastanowić, czy taki ktoś powinien siadać za kierownicą pojazdu uprzywilejowanego;
2. jeśli pojawia się problemy z kursami, z odpłatnością za nie i związanym z tym brakiem napływu nowych kierowców do OSP, to jestem przekonany, że sytuację tą rozwiąże ustawodawca, aczkolwiek niewykluczone, że tych problemów nie będzie;
3. na kursy będzie kierowała gmina, w związku z czym są podstawy do wypłacania za czas szkolenia ekwiwalentu, dowożenia kursantów (czas liczy się od wyjazdu do powrotu) itd. podejrzewam, że dla wielu młodych bezrobotnych może to być dość atrakcyjna forma spędzania czasu;
4. jeżeli gmina nie wyrobi się kasą, a takich gmin będzie więcej, co doprowadzi do zaburzenia fluktuacji kierowców w OSP, to zapewniam was, że na Wiejskiej ten problem dostrzegą wcześniej, niż stanie się on "palącym";

takie jest moje zdanie:) a kolega to jak widać o finansach publicznych ma bardzo mgliste pojęcie, co mu niczego nie ujmuje, gdyż skarbnik mojej gminy ma wiedzę w tej dziedzinie na zbliżonym poziomie, ale pomimo tego gmina jakoś funkcjonuje:rofl:
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #267 dnia: Listopad 11, 2011, 19:04:01 »
U nas w gminie dowiadywali się ile taki kurs bedzie kosztować ponoć ok 1200zł

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #268 dnia: Listopad 11, 2011, 19:58:15 »
jeśli ktoś tego kursu nie chce odbywać, to niech jak najszybciej zdobędzie uprawnienia na obecnych warunkach - później będzie bardziej pod górkę... problem obecnych kierowców - jeszcze raz powtarzam - nie dotyczy! więc przestańcie jołczeć jak stare baby; problem będą miały gminy, a nie OSP, gdy zabraknie kierowców;
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline kaziu109

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 143
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #269 dnia: Listopad 11, 2011, 21:56:14 »
kolego lang@ czy twoim sprzętem w remizie zajmuje sie gmina ??czy członkowie jednostki ??
jesteś strasznie madry w swoich wypowiedziach ,wygląda na to że u was niema problemu z ludzmi ,sprzętem, całą organizacją jednostki zajmuje sie gmina a wy tylko macie jeżdzić do akcji............
ale nie wszedzie tak jest niestety większość jednostek sama musi szukać ludzi do pracy {a z nimi wiemy jak jest} a ciekawe co zrobi twoja psp jak zabraknie osp w twojej okolicy i wszystkie zagrożenia będziesz musiał sam obsłużyć.

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #270 dnia: Listopad 11, 2011, 22:34:08 »
Oj lang, trzeba jołczeć, bo problem tyczy wszystkich członków OSP. Gmina ma jeden budżet, kto zdąży zaktualizować papierki ten będzie na plus (choć to również koszty, o wiele niższe ale też koszty), kto nie zdąży, nabierze prawa do kierowania pojazdami po tej magicznej dacie lub to zlekceważy- uszczupli wspólny budżet o te około 1200-1500zł. Co to jest, to tylko 10szt nowych węży mniej w jednostce... Gmina może i tego nie odczuje bo poleci z budżetu na ochronę ppoż, który raczej z powodu dodatkowych szkoleń i kosztów z nimi związanych nie zostanie zwiększony. 

Offline kaziu109

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 143
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #271 dnia: Listopad 11, 2011, 22:45:29 »
dokładnie tak jak max mówi wszystko pujdzie z kasy gminy przeznaczonej na ppoż ,ale trzeba wziąść pod uwage jeszcze że jednostki potrzebują nie tylko 1 czy 2 kierowców my posiadamy trzy samochody z czego 2 na prwko "c" musimy miec minimum 5 kierowców i to już niebedzie 1500-3000 ale troszke więcej kasy.
a teraz inaczej gmina zrobi takie uprawnienia kierowcą np. 5 chłopa po 2 miesiacach 3 z nich dostaje prace na "tiry"i wyjezdzają poprostu ich niema a kasa poszła i co dalej ..................szkolic następnych.............

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #272 dnia: Listopad 11, 2011, 22:52:50 »
1. problem kursów nie dotyczy tych, którzy już mają uprawnienia! tak jak w opinii (też zresztą o tym pisałem i to nawet wcześniej) zacytowanej przez kol. Grzelę napisano, wystarczy tylko uzyskać nowy kwit, a zanim to się zrobi odświeżyć sobie badania; jeśli dla kogoś jest to tak skomplikowane, to należy się zastanowić, czy taki ktoś powinien siadać za kierownicą pojazdu uprzywilejowanego;

Takie badanie to 2 dni oczywiście w godzinach prac, do tego kilka godzin na wycieczkę do starostwa i złożenie dokumentów i potem jeszcze kilka na odebranie dokumentów - kto mi da te dni wolnego w pracy? To może być problem. Kto pokryje koszty moich wycieczek, nadprogramowych badań i kosztów zaświadczeń? Gmina, ale skąd weźmie kasę? Z budżetu na ochronę p.poż. -  zabraknie na nowy sprzęt albo ochronę osobistą ale papierek będzie ładny i nowy. To jest problem czy go nie ma?
Chyba po to wymyślono urzędy gmin, żeby załatwiać sprawy blisko mieszkańców a nie jeździć po świstki do starostwa.

Cytuj
2. jeśli pojawia się problemy z kursami, z odpłatnością za nie i związanym z tym brakiem napływu nowych kierowców do OSP, to jestem przekonany, że sytuację tą rozwiąże ustawodawca, aczkolwiek niewykluczone, że tych problemów nie będzie;


Ta, jasne. Przez działania ustawodawcy strażacy OSP najpierw mieli obowiązek posiadania uprawnień tylko nikt nie miał obowiązku im ich wystawiać, po jakimś roku dopiero pojawiła się nowelizacja że ma je wystawiać wójt/burmistrz. Strażacy OSP nie mogli kierować ruchem bez dodatkowego szkolenia i znowu po roku zmieniły się przepisy (ale gminy wydały niepotrzebnie to przepadło). Za chwilę będzie spora impreza a policjanci hurtem uciekają na emerytury. Też hurtem przyjmowani są nowi - ciekawe czy się wyszkolą w ciągu tych kilku miesięcy. Wierzmy w przezorność i światłość ustawodawcy, wszak doświadczenie pokazuje, że jest nieomylny. 

Cytuj
3. na kursy będzie kierowała gmina, w związku z czym są podstawy do wypłacania za czas szkolenia ekwiwalentu, dowożenia kursantów (czas liczy się od wyjazdu do powrotu) itd. podejrzewam, że dla wielu młodych bezrobotnych może to być dość atrakcyjna forma spędzania czasu;

Nie ma żadnej podstawy. Ekwiwalent jest wypłacany za akcje i za szkolenie organizowane przez PSP, koniec kropka.

Cytuj
4. jeżeli gmina nie wyrobi się kasą, a takich gmin będzie więcej, co doprowadzi do zaburzenia fluktuacji kierowców w OSP, to zapewniam was, że na Wiejskiej ten problem dostrzegą wcześniej, niż stanie się on "palącym";

Moja odp jak do pkt 2.

jeśli ktoś tego kursu nie chce odbywać, to niech jak najszybciej zdobędzie uprawnienia na obecnych warunkach - później będzie bardziej pod górkę... problem obecnych kierowców - jeszcze raz powtarzam - nie dotyczy! więc przestańcie jołczeć jak stare baby; problem będą miały gminy, a nie OSP, gdy zabraknie kierowców;

Nie gminy a osoby poszkodowane. Nie słyszałem, żeby jakaś gmina była pociągnięta do odpowiedzialności za to, że ktoś nie dostał pomocy na czas.

Poza tym to nie jest tak, że gminie pieniążki spadają z nieba - żaden budżet nie jest nieorganiczny. Jeśli się wyda w jednym miejscu to się nie wyda w innym. Może na poziomie jednostki można sobie mówić, że żadnego problemu nie ma ale już na poziomie OSP z danej gminy ten problem będzie widoczny.

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #273 dnia: Listopad 11, 2011, 23:01:53 »
No niestety jest dokładnie tak jak mówicie koledzy.


Jeśli np. ktoś pisze, że "na kursy będzie kierowała gmina, w związku z czym są podstawy do wypłacania za czas szkolenia ekwiwalentu," to znaczy że nie zna treści ustawy o ochronie p.poż.

Jak pamiętamy potrafiliśmy zmienić już kilka rzeczy, m. in. maksymalny wiek strażaków. Mam nadzieję, że nasze wypowiedzi poruszą ustawodawców również w tym temacie.
Niestety - mimo, że pomysł szkoleń dla kierowców nie jest zły, to jego plan realizacji staje się powoli wręcz niemożliwy do spełnienia.

Bardzo by pomogło gdybyście koledzy mogli wpisać czy znacie koszty kursów w poszczególnych województwach.

« Ostatnia zmiana: Listopad 11, 2011, 23:11:05 wysłana przez Butel »

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #274 dnia: Listopad 12, 2011, 00:35:50 »
"Budżet gminy nie jest z gumy" - tak mniej więcej można podsumować wiele tutejszych wypowiedzi, i ja również się z tym zgadzam.

Samorządy zaczynają się buntować, budować związki, bo władza centralna tylko zwiększa zakres obowiązków, a dodatkowych pieniędzy na ich realizację nie przeznacza. Obowiązek finansowania tych kursów dla kierowców OSP pasuje tutaj jak w mordę strzelił, zresztą tak samo jak nowe badanie lekarskie, które jednak jakoś się przecierpiało jeszcze. Bo gmina ma obowiązek finansować OSP i zapewnienie bezpieczeństwa w pewnym stopniu leży też w jej gestii... Dojdzie do tego, że ucięte zostaną budżety na inwestycje i zakupy, tudzież remonty, a gmina będzie finansować tylko bieżące utrzymanie obiektu/paliwo/środki gaśnicze/konserwację AODO/badania/kursy... :rolleyes:

Poszkodowane będzie społeczeństwo, i to jest tylko kwestia czasu...
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE