Autor Wątek: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP  (Przeczytany 204721 razy)

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #200 dnia: Luty 17, 2011, 09:48:09 »
Lekarskie to może i 70 ale do tego dochodzi psychotechniczne, które kosztuje ok 150. W każdym razie dla UG nie powinny to by wielkie pieniądze i wielki problem - przecież badania są co 5 lat i robi je tylko kilku kierowców. Co im po zakupach sprzętu i przebadaniu strażaków (co muszą robić) gdy nie ma kto pojechać do zdarzenia.

Jak wejdą te kursy to dopiero będzie lament. Zobaczcie koszty najnowszych kursów dla kierowców wykonujących przewozy http://www.word.lublin.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=87&Itemid=78 Ciekawe ile to będzie kosztowało dla nas?

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #201 dnia: Luty 17, 2011, 11:57:18 »
poza tym badanie które potrzebuje kierowca nie jest jakieś specjalnie drogie i często robią je ,,za swoje" sami kierowcy ( nie chce walnąć gafy ale chyba było to coś kolo 70zł) ew z kasy OSP :straz:
Kwota zależy od tego gdzie robisz, no i które badania masz na myśli - lekarskie podstawowe, czy psychotechniczne. Wiem, że u nas jak się dobrze zakombinuje, to się zrobi oba po ok. 80zł, czyli łącznie 160zł.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Lachu

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #202 dnia: Luty 17, 2011, 12:11:42 »
Ok, dzięki za rzeczowe wyjaśnienie  -_- Ktoś wprowadził mnie w błąd, i sugerował, że koszt badań jest znaczenie większy, dlatego uważałem to za pewną trudność. Myślę, że jeżeli koszt faktycznie nie będzie duży to sobie poradzimy z tym zadaniem.
Mam jeszcze jedną wątpliwość:
jeżeli kierowca będzie posiadał już odpowiednia badania to czy wójt może wydać mu zaświadczenie, nie zatrudniając go na etacie, tzn. czy kierowca może sprawować swoją funkcję nie odpłatnie ,,społecznie"?

Offline TomekASG_JRG

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 133
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #203 dnia: Luty 17, 2011, 12:43:16 »
Tak, kierowcy wcale nie muszą być zatrudnieni. W mojej okolicy nie zatrudnia się kierowców, są oni traktowani tak jak zwykli ratownicy. A badania funduje gmina.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #204 dnia: Luty 17, 2011, 12:49:19 »
Pismo MI do Związku OSP RP:

Cytuj
W odpowiedzi na Państwa pismo, dotyczące zaświadczeń wydawanych kierowcom pojazdów uprzywilejowanych Departament Transportu Drogowego w Ministerstwie Infrastruktury uprzejmie informuje, iż odpowiednie przepisy regulujące tę kwestię znajdują się w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 58, poz. 515 z późn. zm.).
Zgodnie z art. 95a powyższej ustawy, dodanym przez ustawę z dnia 23 lipca 2003 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 149, poz. 1452) kierującym pojazdem uprzywilejowanym może być osoba która:
1)   ukończyła 21 lat;
2)   posiada zaświadczenie wydane przez pracodawcę, poświadczające jej zatrudnienie oraz spełnianie wymagań w zakresie badań lekarskich, o których mowa w art. 122 ust. 2 oraz psychologicznych, o których mowa w art. 124 ust. 2.
W opinii Ministerstwa pomimo, że działalność Ochotniczych Straży Pożarnych podlega przepisom ustawy o transporcie drogowym jako nizarobkowy transport drogowy, w/w jednostki nie mają obowiązku ubiegania się o wydanie zaświadczenia potwierdzającego prowadzenie przewozów drogowych na potrzeby własne. Jednak w stosunku do kierowców oraz sami kierowcy obowiązani są spełniać wymagania ustawy - Prawo o ruch drogowym.
Zaświadczenie potwierdzające spełnianie przez kierującego pojazdem uprzywilejowanym wymagań ustawy, powinno być wydawane według wzoru określonego w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 22 grudnia 2003 r. w sprawie postępowania z dokumentacją związaną z praca kierowcy (Dz. U. Nr 230, poz. 2303) z naniesionymi odpowiednimi zmianami:
- przy wypełnianiu zaświadczenia należy pamiętać o podaniu odpowiedniej podstawy prawnej z której wynikać będzie obowiązek wystawienia zaświadczenia. W przypadku zaświadczenia dla kierującego pojazdem uprzywilejowanym - będzie to „art. 95a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 58, poz. 515 z późn. zm,)";kierowcy Ochotniczych Straży Pożarnych, którzy są członkami stowarzyszenia - w tej formie działają OSP, nie mają pracodawcy ani nawiązanego stosunku pracy, należy wiec z zaświadczenia określonego we wzorze usunąć rubrykę .Jest zatrudniony" i zastąpić ją „ jest kierowcą pojazdu  uprzywilejowanego Ochotniczej  Straży  Pożarnej  działającej  na obszarze gminy    (nazwa)";
ponieważ, w przypadku Ochotniczych Straży Pożarnych, które działają jako stowarzyszenia, władze tego stowarzyszenie często nie mają warunków lokalowych oraz zaplecza biurowego pozwalającego na prowadzenie i gromadzenie dokumentów kierowców pojazdów uprzywilejowanych, obowiązki w tym zakresie może przejąć wójt lub burmistrz gminy jako, że do zadań własnych gminy należą sprawy z zakresu ochrony przeciwpożarowej, oraz mają oni możliwości i zaplecze niezbędne do wykonywania tego obowiązku.

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline Marcin1986

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #205 dnia: Luty 17, 2011, 12:51:30 »
Lachu, dlatego warto jest pytac bo wiedza tutaj jest nie do przecenienia, u mnie jest tylko jeden kierowca zatrudniony reszta (3 osoby) oczywiscie kazdy z odpowiednim szkoleniem

Radhezz , kwota ktora podalem za kazde pojedynczo byla, czyli suma ok 140 zł ale jak sam piszesz roznie to bywa

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #206 dnia: Luty 17, 2011, 13:20:38 »
Pismo MI do Związku OSP RP:

Cytuj
W odpowiedzi na Państwa pismo, dotyczące zaświadczeń wydawanych kierowcom pojazdów uprzywilejowanych Departament Transportu Drogowego w Ministerstwie Infrastruktury uprzejmie informuje, iż odpowiednie przepisy regulujące tę kwestię znajdują się w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 58, poz. 515 z późn. zm.).
Zgodnie z art. 95a powyższej ustawy, dodanym przez ustawę z dnia 23 lipca 2003 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 149, poz. 1452) kierującym pojazdem uprzywilejowanym może być osoba która:
1)   ukończyła 21 lat;
2)   posiada zaświadczenie wydane przez pracodawcę, poświadczające jej zatrudnienie oraz spełnianie wymagań w zakresie badań lekarskich, o których mowa w art. 122 ust. 2 oraz psychologicznych, o których mowa w art. 124 ust. 2.
W opinii Ministerstwa pomimo, że działalność Ochotniczych Straży Pożarnych podlega przepisom ustawy o transporcie drogowym jako nizarobkowy transport drogowy, w/w jednostki nie mają obowiązku ubiegania się o wydanie zaświadczenia potwierdzającego prowadzenie przewozów drogowych na potrzeby własne. Jednak w stosunku do kierowców oraz sami kierowcy obowiązani są spełniać wymagania ustawy - Prawo o ruch drogowym.
Zaświadczenie potwierdzające spełnianie przez kierującego pojazdem uprzywilejowanym wymagań ustawy, powinno być wydawane według wzoru określonego w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 22 grudnia 2003 r. w sprawie postępowania z dokumentacją związaną z praca kierowcy (Dz. U. Nr 230, poz. 2303) z naniesionymi odpowiednimi zmianami:
- przy wypełnianiu zaświadczenia należy pamiętać o podaniu odpowiedniej podstawy prawnej z której wynikać będzie obowiązek wystawienia zaświadczenia. W przypadku zaświadczenia dla kierującego pojazdem uprzywilejowanym - będzie to „art. 95a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 58, poz. 515 z późn. zm,)";kierowcy Ochotniczych Straży Pożarnych, którzy są członkami stowarzyszenia - w tej formie działają OSP, nie mają pracodawcy ani nawiązanego stosunku pracy, należy wiec z zaświadczenia określonego we wzorze usunąć rubrykę .Jest zatrudniony" i zastąpić ją „ jest kierowcą pojazdu  uprzywilejowanego Ochotniczej  Straży  Pożarnej  działającej  na obszarze gminy    (nazwa)";
ponieważ, w przypadku Ochotniczych Straży Pożarnych, które działają jako stowarzyszenia, władze tego stowarzyszenie często nie mają warunków lokalowych oraz zaplecza biurowego pozwalającego na prowadzenie i gromadzenie dokumentów kierowców pojazdów uprzywilejowanych, obowiązki w tym zakresie może przejąć wójt lub burmistrz gminy jako, że do zadań własnych gminy należą sprawy z zakresu ochrony przeciwpożarowej, oraz mają oni możliwości i zaplecze niezbędne do wykonywania tego obowiązku.

To co zacytowałeś to była interpretacja zupełnie nie umocowana w obowiązujących wówczas przepisach. 
W mojej gminie wójt posiadał zupelnie inną opinię radcy prawnego i przez kilka lat zaświadczenia wydawał prezes OSP a ja prowadziłem całą ewidencję kierowców i zaświadczeń.

Jakiś czas później prawo się zmieniło  - dostrzeżono kierowców OSP i cytując Ciebie:
http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=open&id=WDU19970980602

Cytuj
Art. 95a.
1. Kierującym pojazdem uprzywilejowanym może być osoba, z zastrzeżeniem ust.
2-4, która:
1) ukończyła 21 lat;
2) posiada zaświadczenie wydane przez pracodawcę, potwierdzające jej zatrudnienie
oraz spełnienie wymagań w zakresie badań lekarskich, o których
mowa w art. 122 ust. 2, i psychologicznych, o których mowa w art. 124 ust.2.

4. Kierującym pojazdem uprzywilejowanym ochotniczej straży pożarnej może być
osoba, która posiada zaświadczenie wydane przez właściwego wójta (burmistrza,
prezydenta miasta), potwierdzające spełnienie wymagań w zakresie badań
lekarskich, o których mowa w art. 122 ust. 2, oraz psychologicznych, o których
mowa w art. 124 ust. 2.

wszystko jest jasne - moje teczuszki powędrowały do UG.

Od przyszłego roku zaświadczenia czy jak to się będzie nazywało (chyba zezwolenia) będzie wydawało starostwo powiatowe - kółeczko się zamyka - pierwsze moje zaświadczenie było właśnie z powiatowego urzędu komunikacji... tylko, że kursu na uprzywilejowane nie trzeba było robić.
« Ostatnia zmiana: Luty 17, 2011, 13:28:04 wysłana przez Sylwek »

Offline wolszczanin

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 265
    • OSP Nowy Targ
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #207 dnia: Luty 17, 2011, 13:39:23 »
Może Ci się Sylwek i kółko zamyka, ale weź jedno pod uwagę - gmina wystawiła zaświadczenie za free a od przyszłego roku to samo tylko wydane przez starostwo będzie stanowiło dochód starostwa + opłata ewidencyjna (bodajże dochód państwa) i wg. zapisu ustawy OSP nie jest z tego zwolnione.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #208 dnia: Luty 18, 2011, 14:12:21 »
Pismo MI zamieściłem tylko ze względu na ten cytat:

Cytuj
kierowcy Ochotniczych Straży Pożarnych, którzy są członkami stowarzyszenia - w tej formie działają OSP, nie mają pracodawcy ani nawiązanego stosunku pracy, należy wiec z zaświadczenia określonego we wzorze usunąć rubrykę .Jest zatrudniony" i zastąpić ją „ jest kierowcą pojazdu  uprzywilejowanego Ochotniczej  Straży  Pożarnej  działającej  na obszarze gminy    (nazwa)";

Podpowiadając rozwiązanie w razie problemów stwarzanych przez UG,

Mam jeszcze jedną wątpliwość:
jeżeli kierowca będzie posiadał już odpowiednia badania to czy wójt może wydać mu zaświadczenie, nie zatrudniając go na etacie, tzn. czy kierowca może sprawować swoją funkcję nie odpłatnie ,,społecznie"?

Offline piotrg

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #209 dnia: Luty 21, 2011, 10:04:54 »
......wydane przez starostwo będzie stanowiło dochód starostwa + opłata ewidencyjna (bodajże dochód państwa) i wg. zapisu ustawy OSP nie jest z tego zwolnione.

Witam
Skoro będzie to dochód starostwa, to mam propozycję:
- czekają nas wybory do władz w zarządach powiatowych OSP, gdzie w większości Prezesami są Starostowie. Wystąpmy do nich by zwolnili z opłat, z tytułu wydania zazwoleń na prowadzenie pojazdów uprzywilejowanych, członków OSP. Myślę, że przy poparciu Wójtów, Burmistrzów czy Prezydentów miast jest duża szansa na takie zwolnienie.
Z opłaty ewidencyjnej raczej nas nie zwolnią, bo muszą ją odprowadzić, ale z tytułu wydania zezwolenia  :huh:, myślę że nic nie stoi na przeszkodzie (oczywiscie poza "dobrą wolą") by to uczyniono.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #210 dnia: Luty 21, 2011, 16:30:37 »
... a ja myślę, że wcale prawnego zwolnienia z tej opłaty nam nie potrzeba, ale zapisu, że kierowca OSP ma wymianę dokumentu finansowaną z kasy UG/UM - to powinno być tak samo traktowane teraz jak podstawowe badania lekarskie, które finansować jest zobowiązana gmina. Tyle.

No i jeszcze jedno, bo nie doczytałem się jakoś tej informacji - osoba ubiegająca się o przedłużenie zezwolenia wydanego jeszcze na starych zasadach musi czy nie musi przedstawiać zaświadczenia o ukończeniu tego nowego durnego kursu?
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #211 dnia: Luty 22, 2011, 00:47:09 »
... a ja myślę, że wcale prawnego zwolnienia z tej opłaty nam nie potrzeba, ale zapisu, że kierowca OSP ma wymianę dokumentu finansowaną z kasy UG/UM - to powinno być tak samo traktowane teraz jak podstawowe badania lekarskie, które finansować jest zobowiązana gmina. Tyle.
Jak długo jeszcze będzie panować przekonanie, że gmina to dojna krowa,  która ma nieograniczone zasoby? To zezwolenie to kolejny przykład bezsensownego rozdmuchiwania biurokracji, na którym ucierpimy chociażby my - OSP, bezpośrednio - bo trzeba "zaliczyć" następny kurs a przez to trudniej będzie kogoś namówić do zostania kierowcą, pośrednio - bo pieniądze na to trafią z budżetu gminy, z działu ochrona ppoż, który do niedawna służył głównie do doposażania jednostek, teraz z kolei służy głównie do zapłacenia kolejnych kosztów kursów, atestów, badań itp.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #212 dnia: Luty 23, 2011, 19:12:12 »
OK Tiger, trochę racji masz, a nawet dużo, ale to nie zmienia faktu że w sumie te przepisy to są robione po to żeby ktoś wyprowadzał pieniądze z jednego miejsca - w tym wypadku kasy OSP /czyli w sumie gminy/ do kasy starostwa powiatowego. Jakby dobrze się przyjrzeć są to organy administracji samorządowej tego samego państwa, czyli pieniądze latają sobie wewnątrz budżetówki - pod tym kątem patrząc pisałem to wyżej co zacytowałeś.

Natomiast wyprowadzanie kasy państwowej do sektora prywatnego, w sposób co najmniej lekkomyślny, jeśli nie całkowicie bezsensowny jest oczywiście procederem tak samo godnym potępienia, jak i powszechnym (kursy, certyfikaty, uprawnienia...) - ot działa jakieś lobby w tym zakresie/ktoś ma interes i wpływy w przepchnięciu takich, a nie innych przepisów.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline kruger

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #213 dnia: Marzec 11, 2011, 11:53:44 »
W związku z tymi nowymi rozporządzeniami nie rozumiem pewnych kwestii - może ktoś to wytłumaczy:
Cytuj
5. Żołnierzom Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, funkcjonariuszom oraz pracownikom: Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Biura Ochrony Rządu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Inspekcji Transportu Drogowego, Służby Więziennej, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celnej i organów kontroli skarbowej, a także pracownikom wojska zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym wydaje nieodpłatnie odpowiedni organ jednostki, w której osoby te pełnią służbę lub są zatrudnione. Przepisy ust. 1—4 stosuje się odpowiednio.
Jeżeli np.: jestem strażakiem-kierowcą PSP i strażakiem-kierowcą OSP to komendant powiatowy PSP wydaje mi zaświadczenie na kierowanie samochodami uprzywilejowanymi - ale w tym wypadku ta wszystkie samochody nawet te w OSP czy tylko w PSP. Jak jest zaświadczenie na kierowanie samochodami uprzywilejowanymi to ma to taką samą nazwę jak zaświadczenie wydawane przez starostę to według mnie będzie ono "działać" zarówno w OSP jak i w PSP.
Patrząc w drugą stronę gmina zadziałała (zainteresowała) się szybciej niż komenda i wysłała mnie na wymianę zaświadczenia "starej wkładki" na zaświadczenie wydane przez starostę i mam uprawnienie do kierowania samochodami uprzywilejowanymi to czy mogę jeździć w takim przypadku w PSP czy tylko w OSP. Bo jeżeli na jednym zaświadczeniu mogę jeździć tylko w OSP a w drugim tylko w PSP to po wielki h... to nowe rozporządzenie bo na to samo wyjdzie.

Czy wszyscy strażacy PSP i OSP będą musieli przechodzić kurs kierowania pojazdami uprzywilejowanymi?? - podobno (nie mogłem znaleźć) strażacy PSP nie będą musieli przechodzić tego kursu ponieważ jak to jest określone oni prowadząc pojazdy uprzywilejowane oraz przechodząc szkolenia w czasie służby ich nie potrzebują  :gwiazdki:
OSTRY HAJC - lejesz wode a to h... daje

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #214 dnia: Marzec 11, 2011, 12:24:35 »
Z tego jak ja te przepisy rozumiem to nowe zaświadczenie będzie mieć tylko ograniczenie związane z kategorią prawa jazdy, natomiast nie będzie mieć wpisanego tego pojazdów jakiej służby/formacji ono dotyczy.

Nie do końca rozumiem Twojej sytuacji (masz dwa zaświadczenia - jedno z PSP i drugie z OSP?) i teraz z gminy chcą ci wymienić "ich" zaświadczenie na nowe? No to wychodzi na to, że teraz będzie jedno, wystawiane na podstawie tego ze starych kwitów, które pierwsze przyniesiesz do starostwa i tyle.

Co do samych kursów też się zastanawiam - bo niby posiadanie "starego" zaświadczenia w dniu wejścia przepisów jakby automatycznie daje podstawę do wystawienia nowego bez ukończenia kursu, jednak jakoś nie widzę tutaj już kwestii kolejnego przedłużenia bez ukończenia kursu :kwit:
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #215 dnia: Lipiec 28, 2011, 13:25:00 »
Witam!

Odświeżę trochę temat, niedawno dostaliśmy informacje a teraz pojawiła się ona na stronie oddziału wojewódzkiego związku OSP.

link do artykułu:
http://www.wroclaw.zosprp.pl/prtl/index.php?option=com_content&task=view&id=717&Itemid=1

Teraz nasuwa się kolejny problem... w związku z tym co przeczytałem rozumiem, że czas na zmiany.
Żeby nie brnąc na ślepo, zapytam jak się to ma do rzeczywistości?
Tzn. te kursy na pojazdy uprzywilejowane i wydanie orzeczenia od starosty?

Nasz urząd miasta już stwierdził, że o wszelkich wydatkach na te cele możemy zapomniec z powodu braku kasy. Hmm... no i typowe pytanie co teraz?

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #216 dnia: Lipiec 28, 2011, 19:14:45 »
komenda główna jak zwykle nie widzi problemu i nic w tym kierunku nie zrobiła, zamiast wnioskować o przyjęcie takich rozwiązań aby zwolnić z opłat jednostki OSP lub całkowicie odstąpić od wydawania zaświadczeń. Związek OSP jak zwykle również przespał sprawę i liczy że budżet gmin jest z gumy i na wszystko się znajdzie kasa. Oby kiedyś z powodu braku odpowiedniej liczby kierowców nie zabrakło jakiejś jednostki OSP przy akcji - powodzi, dużym pożarze lasu lub innych pozrywanych dachach. Wtedy się otworzą oczy PSP - wkurzone osoby na miejscu wyrażą zadowolenie z tych odgórnych bezmyślnych decyzji.
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline gucio

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #217 dnia: Lipiec 28, 2011, 22:57:58 »
Jak dla mnie to pachnie to dziecinadą i napychanie kieszeni firmom, które będą nas kierowców uczyć:
 "Kurs dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi obejmuje:

1) zajęcia teoretyczne w zakresie:

a) nauki podstaw techniki jazdy i taktyki jazdy w warunkach specjalnych,

b) przepisów ruchu drogowego,

c) problematyki:

— wypadków drogowych,

— psychologii transportu

— prowadzone w formie wykładów i ćwiczeń przez osoby posiadające specjalistyczną

wiedzę w tym zakresie;

2) zajęcia praktyczne z techniki i taktyki jazdy w warunkach specjalnych;

3) kontrolne sprawdzenie poziomu osiągniętej wiedzy i umiejętności w formie egzaminu.

Najbardziej dobił mnie punkt 3 - będziemy jeździć pod WORD-ach i mają nas egzaminować czy dobrze słuchałem Pana prowadzącego kurs na zajęciach teoretycznych i czy przypadkiem dobrze wciskałem sprzęgło albo gaz :rofl: kretynizm do "entej" potęgi.

Co do punktu 2 - to niby jak Oni chcą stworzyć warunki specjalne co do prowadzenia pojazdu uprzywilejowanego??? Będą nam "stwarzać" akcje???


nie,nie,nie,nie,,, ide spać - może to tylko zły sen :wall: :wall:

White998

  • Gość
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #218 dnia: Wrzesień 25, 2011, 11:53:54 »
Panowie od kiedy ma wejść to rozporządzenie związane z odbywaniem kursów w ośrodkach WORD?

Offline MEWA88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
  • Bogu na chwałę bliżniemu na ratunek
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #219 dnia: Wrzesień 25, 2011, 13:12:56 »
Jeszcze jakaś ciota będzie mnie oblewać bo źle pojechałem czy wjechałem pod prąd. Nie no wiecie co dlamnie to śmieszne, jeżeli ja jako kierowca zrobiłem C to jak on chce sprawdzić moje umiejetności podczas jazdy do akcji ? Przecież to sie kupy nie trzyma, co on tam chce w tym czasie oceniać ?

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #220 dnia: Wrzesień 25, 2011, 18:03:05 »
Panowie od kiedy ma wejść to rozporządzenie związane z odbywaniem kursów w ośrodkach WORD?
O ile dobrze pamiętam to od 12 lutego 2012 będziemy musieli się w to bawić...
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Fireman88

  • Gość
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #221 dnia: Wrzesień 25, 2011, 18:24:16 »
Proponuję się nie emoecjonować i przeczytać art. 131 tej samej ustawy.

IMHO jest to kolejna możliwość "legalnej kradzieży" publicznych pieniędzy.

Offline MEWA88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
  • Bogu na chwałę bliżniemu na ratunek
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #222 dnia: Wrzesień 25, 2011, 18:28:12 »
Jeżeli takie coś wprowadzą to ja rezygnuje, nie zalezy mi aż tak żeby być kierowcą, pozatym nie bede sie wnerwiał nad jakimiś egzaminami. Co taki egzaminator z WORDu ma pojecie ? I z czego on nas chce egzaminować, skoro każdy z nas ma to prawko C. ?

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #223 dnia: Wrzesień 25, 2011, 19:02:20 »
Panowie od kiedy ma wejść to rozporządzenie związane z odbywaniem kursów w ośrodkach WORD?
O ile dobrze pamiętam to od 12 lutego 2012 będziemy musieli się w to bawić...

1.   nie rozporządzenie, a ustawa;
2.   jak kolega wyżej słusznie zauważył, termin wejścia w życie to 12 luty 2012 roku (z drobnymi wyjątkami, które tej sprawy jednak nie dotyczą);
3.   po tej dacie, ktoś, kto w chwili wejścia ustawy w życie nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi, istotnie musi odbyć ten kurs, który tak wielu z was oburza;
4.   kto takie uprawnienia posiada, ma sześć miesięcy na uzyskanie nowego zezwolenia wydawanego przez Starostę;
5.   nowe zezwolenia wydaje się na okres do 5 lat, nie dłużej niż termin ważności badań lekarskich i psychotechnicznych;
6.   przedłużenie następuje na wniosek zainteresowanego oczywiście za opłatą;
7.   opłaty pokrywa gmina
8.   opłaty za kursy dla nowych kierowców również pokrywa gmina, a jak jej się to nie podoba, to niech kieruje – ciekawe jak długo przeciętna gmina to wytrzyma;

PSP się nie martwcie, gdyż kursy dla funkcjonariuszy będą się odbywały w ramach szkolenia zawodowego;

to tak w dużym skrócie; uważam, że nie ma potrzeby bić niepotrzebnie piany, wymóg ukończenia kursu dotyczy tylko tych, którzy pierwszy raz będą zdobywali uprawnienia, lub je utracą nie wymieniając w porę (do 12 sierpnia 2012 roku) dotychczas posiadanego zezwolenia; to jest w sumie powrót do normalności, bo to co niektórzy wyprawiają na „bombach” skłania do postawienia pytania o słuszność odstąpienia od szkoleń;
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #224 dnia: Wrzesień 25, 2011, 19:19:38 »
A ja właśnie się zastanawiam jak to będzie w wypadku zmiany kategorii prawa jazdy - jestem po kursie na C, ale czekam na egzamin - poniekąd również jest to moja wina bo nie mam jak do niego na razie przystąpić, ale...

Nowe uprawnienia z tego co zdążyłem się zorientować będą wydawane osobno na każdą kategorię prawa jazdy... A na starych zasadach chodzi w sumie tylko o ważne badania lekarskie - ja bym sobie uprawnienia stare mógł teraz wyrobić, a potem tylko uderzyć do gminy po zmianę wpisu po odebraniu prawka do 12 lutego przyszłego roku. Ten termin obowiązuje o ile w zezwoleniu z gminy byłaby określona kategoria której dotyczy. Ale przecież pozwolenie nie musi precyzować kategorii prawa jazdy - może w zupełności wystarczyć nr. prawa jazdy, który po zmianie kategorii się nie zmienia - wtedy termin uzyskania uprawnień (kategorii) się przesuwa o pół roku, do 12 sierpnia. W sumie taki "rzut na taśmę" mógłby pomóc wielu nowym kierowcom w OSP, ale nie wiem czy do końca poprawnie interpretuję przepisy niestety... :huh:
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE