Autor Wątek: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP  (Przeczytany 203543 razy)

Offline masakła

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #50 dnia: Kwiecień 06, 2006, 21:47:09 »
Możesz popytać, wtedy wszyscy będziemy mądrzejsi o tę właśnie informację, i było by to wygodniejsze

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #51 dnia: Kwiecień 06, 2006, 22:12:05 »
Więc, napewno jest zapis w statucie, mówiący o tym, że do naczelnika należy organizowanie i prowadzenie podstawowego szkolenia pożarniczego członków OSP, MDP i KDP.
Szukam dalej.
Pozdrawiam.

Offline tomer123

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 115
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #52 dnia: Kwiecień 06, 2006, 22:33:57 »
Witam.
Sprawa szkolenia szeregowców przedstawia się następująco. Naczelnik jednostki owszem możę przeprowadzić szkolenie szeregowców OSP, ale nie może wystawić zaświadczenia o ukończeniu kursu ani świadectwa. Takie zaświadczenie może wystawić jedynie oficer PSP.
W związku z tym należy powiadomić PSP o organizacji szolenia oraz umówić się na egzamin który przeprowadzą pracownicy PSP. Zakres materiału znajdują się w książce ABC STRAŻAKA cz.1
Jestem naczelnikiem w swojej jednostce i mam zamiar przeprowadzić takie szkolenie podczas wakacji.
Pozdrawiam

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #53 dnia: Kwiecień 07, 2006, 07:21:08 »
Z tego co wiem to nasz naczelnik ma na 100% stopien oficera tylko juz od kilku lat nie pracuje w PSP i tu nasowa sie pytanie czy moj naczelnik moze wystawiac zaswiadczenie po przeprowadzonym przez siebie kursie, a drugie moje pytanie to gdzie można zakupić kiazke ABC Strazaka? Szukałem w wielu miejscach ale nie moge znalezc więc zaczelem pisać wlasna ksiązke i juz jest prawie ukonczona:)

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #54 dnia: Kwiecień 07, 2006, 14:14:35 »
U mnie jest tak że Naczelnik prowadzi szkolenie, a przedstawiciele KM PSP przeprowadzają egzamin. I nieistotne jest dla mnie jako naczelnika czy z KM przyjadą egzaminować oficerowie, czy aspiranci, czy też podoficerowie.

Offline Mirek HQV

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #55 dnia: Kwiecień 07, 2006, 15:26:33 »
moje pytanie to gdzie można zakupić kiazke ABC Strazaka? Szukałem w wielu miejscach ale nie moge znalezc więc zaczelem pisać wlasna ksiązke i juz jest prawie ukonczona:)
Zobacz tu www.zwzosp.gda.pl

Offline raszejj

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
    • OSP Długie
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #56 dnia: Kwiecień 13, 2006, 00:02:57 »
A jeżeli jedzie sie np. GLM nie do akcji (bez sygnałów "bąb") to czy też są potrzebne badania lekarkie i psychotesty czy tylko wystaczy prawko odpowiedniej kat???? :huh: :huh: :huh:

Za odpowieć z góry dziękuje!! :wub:

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #57 dnia: Kwiecień 13, 2006, 00:05:09 »
Jeżeli nie jedziesz samochodem uprzywilejowanym, nie potrzebujesz na niego uprawnień.

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #58 dnia: Kwiecień 13, 2006, 10:28:24 »
A jeżeli jedzie sie np. GLM nie do akcji (bez sygnałów "bąb") to czy też są potrzebne badania lekarkie i psychotesty czy tylko wystaczy prawko odpowiedniej kat???? :huh: :huh: :huh:

Za odpowieć z góry dziękuje!! :wub:
Z tego, co się dowiadywałem, ponieważ np. GLM jest samochodem specjalnym i uprzywilejowanym w rozumieniu kodeksu drogowego, wymaga badań i świadectwa do kierowania nim, mimo, że jedzie się bez włączonych sygnałów. Pytałem najpierw wielu policjantów i odpowiedź była taka jak napisałem, ale przeważnie na końcu dodawali - "ale czy my was zatrzymujemy?" ;)

Offline raszejj

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
    • OSP Długie
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #59 dnia: Kwiecień 13, 2006, 12:35:22 »
Msz racje że nas nie zatrzymuja ale wszystko jest dobrze jak jest dobrze."odpukac" w razie jakiejs kolizji to kierowca ma ciepło i to niekiepsko....

A tak pozatym to dziękuje za odpowieć  :mellow:

Offline mientki

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #60 dnia: Maj 15, 2006, 18:18:12 »
hej,mała poprawaka-jeśli samochód nie jedzie na sygnałach ani świetlnych ani dzwiekowych,to kierowcą moze byc osoba która jest pełnoprwanym członkiem osp i katgorię prawa jazdy zgodną z prowadzonym samochodem,pozdrawaim

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #61 dnia: Maj 16, 2006, 08:49:59 »
hej,mała poprawaka-jeśli samochód nie jedzie na sygnałach ani świetlnych ani dzwiekowych,to kierowcą moze byc osoba która jest pełnoprwanym członkiem osp i katgorię prawa jazdy zgodną z prowadzonym samochodem,pozdrawaim
Z czego to wnioskujesz? Ja mam zupełnie inne informacje, ale do przepisów - fakt- nie dotarłem.

Offline turbo mat

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 97
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #62 dnia: Maj 16, 2006, 12:48:06 »
Umnie druchowie jest tak,Że jak sie pali i niema kierowcy który ma byc to sie dzwoni do awaryjnych i  niema tak ze jest jedna osoba kierująca.Niewiem jak to jest ujete w przeposach,ale umnie jedzie ten kto ma prawo jazdy na samochody cięzarowe.


         Pozdrawiam

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #63 dnia: Maj 16, 2006, 13:40:52 »
Umnie druchowie jest tak,Że jak sie pali i niema kierowcy który ma byc to sie dzwoni do awaryjnych i  niema tak ze jest jedna osoba kierująca.Niewiem jak to jest ujete w przeposach,ale umnie jedzie ten kto ma prawo jazdy na samochody cięzarowe.


         Pozdrawiam

Jeśli są ludzie, którzy mają prawo jazdy "C" to chyba nie kosztuje zbyt drogo wysłanie ich na badania i wystawienie im świadectw kwalifikacyjnych.
Jazda bez takiego papierka może mieć bardzo przykre konsekwencje dla kierowcy i dla dowódcy, który wydał polecenie odjazdu...

Sylwek

Offline wolicki1

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 493
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #64 dnia: Maj 16, 2006, 13:47:30 »
Jeśli są ludzie, którzy mają prawo jazdy "C" to chyba nie kosztuje zbyt drogo wysłanie ich na badania i wystawienie im świadectw kwalifikacyjnych.
Jazda bez takiego papierka może mieć bardzo przykre konsekwencje dla kierowcy i dla dowódcy, który wydał polecenie odjazdu...

Sylwek
[/quote]

Chciałby sie spytać co grozi za taki występek w razie (odpukać "w") .
/ kategoriia C - bez "papierka" /
-------------------------------------------------------------------------------
Dzięki za odpowiedz Sylwek.!!!
Czekam na kogoś kto moze przeszedł coś takiego. :huh:  >>>>>
« Ostatnia zmiana: Maj 16, 2006, 17:06:21 wysłana przez wolicki1 »

Offline Straszak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 117
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #65 dnia: Maj 16, 2006, 14:10:22 »
Bardzo dobre pytanie, druhu wolicki1, i za to pytanie plus.

Na forum ciągle się straszymy, lecz nikt nie podaje żadnego aktu prawnego co będzie, jeżeli do akcji ratowniczej pojedzie kierowca z odpowiednim "kalendarzem"ale bez papierka.

Proszę o odpowiedzi z podaniem odpowiednich aktów prawnych.

Offline Damiano KC2

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 110
  • Fire - I'm lovin it!!!
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #66 dnia: Maj 16, 2006, 15:26:48 »
Wydaje mi sie ze chlopaki dobrze ci podpowiadaja.
Kat. C
21 lat ( choc w wyjatkowych przypadkach mozna to ominac )
Najwazniejsze to checi i dobry kontakt z Naczelnikiem ^_^
"Tam sięgaj gdzie wzrok nie sięga" Adam Mickiewicz

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #67 dnia: Maj 16, 2006, 16:06:31 »
Chciałby sie spytać co grozi za taki występek w razie (odpukać "w") .
/ kategoriia C - bez "papierka" /

Jeśli Cię nie złapią to nic.
Jeśli złapią to mandat za prowadzenie pojazdu bez uprawnień, teraz nie ma taryfikatora ale chyba policjanci opierają się jeszcze na tym starym - tam było 200 zł http://www.benzyna.hg.pl/mandaty/c.htm
W razie kolizji będzie to zależało od policjanta lub sądu, gdy się nie zgodzi z jego decyzją. W razie wypadku w zależności od tego jak będzie poważny, będzie wszystko zależało od prokuratura, adwokata, sądu, kwalifikacji czynu, okoliczności łagodzących... dość to skomplikowane a ja nie jestem prawnikiem więc nie odpowiem w tej chwili. Trzeba pewnie także się liczyć z odszkodowaniem bo ubezpieczenie nie obejmuje kierowania przez osoby bez uprawnień.
Osobiście wolałbym nie sprawdzać czym się coś takiego może skończyć.

____________dopisane_________________________________

Chłopaki wywołali mnie do tablicy to siedzę i się douczam, wcześniej znalazłem coś z "dolnej półki" teraz poczytałem kodeks karny, dla zainteresowanych: http://e-prawnik.pl/prawo/data.php/dHlwZT00MTAwJmlkPTYxNzgmdj0xMjg1
Rozdział XXI Przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji.

Zacytuję przepis który, moim zdaniem (jeszcze raz podkreślm że nie mam nic wspólnego z prawnikami więc się mogę mylić), dotyczy dowódców:

Art. 179. Kto wbrew szczególnemu obowiązkowi dopuszcza do ruchu pojazd mechaniczny albo inny pojazd w stanie bezpośrednio zagrażającym bezpieczeństwu w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym lub dopuszcza do prowadzenia pojazdu mechanicznego albo innego pojazdu na drodze publicznej przez osobę znajdującą się w stanie nietrzeźwości, będącą pod wpływem środka odurzającego lub osobę nie posiadającą wymaganych uprawnień, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Sylwek
« Ostatnia zmiana: Maj 16, 2006, 18:39:07 wysłana przez Sylwek »

Offline mientki

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #68 dnia: Maj 16, 2006, 19:47:54 »
kolega Sylwek dał dobrą odpowiedz, sam jestem kierowca w OSP i ze by niz,m zostac musiałem zrbic kat.C póxniej badania psychotechniczen które polgaja na seri testów a później tkzw. maszyny,czyli badania na refleks,badania oczu na oślepinie przez swiatła i trzeb abyło ustawic przedmioty w przestrzeni,badanie kosztowało 80zł i nie jest trudne ale czaschłone ok 2,5h

Offline turbo mat

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 97
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #69 dnia: Czerwiec 12, 2006, 01:39:40 »
 
Jazda bez takiego papierka może mieć bardzo przykre konsekwencje dla kierowcy i dla dowódcy, który wydał polecenie odjazdu...
 

Policja cie nie zatrzyma gdy jedziesz alarmowo na sygnalach,a wracaĆ może kazdy kto ma kat.C Przeciesz to juz nie jest auto uprzywilejowane????

                                                                                     

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #70 dnia: Czerwiec 12, 2006, 09:21:40 »

Jazda bez takiego papierka może mieć bardzo przykre konsekwencje dla kierowcy i dla dowódcy, który wydał polecenie odjazdu...
 

Policja cie nie zatrzyma gdy jedziesz alarmowo na sygnalach,a wracaĆ może kazdy kto ma kat.C Przeciesz to juz nie jest auto uprzywilejowane????

                                                                                     

Znaczy, że można łamać prawo jeśli jest małe prawdopdobieństwo wykrycia tego? Ciekawe rzczy tu lansujesz.

Poza tym trzeba trochę myśleć i mieć wyobraźnię. Przecież wystarczy, że ktoś wymusi pierwszeństwo na pojaździe uprzywilejowanym i dojdzie do głupiej stłuczki, żeby Policja z urzędu sprawdziła wszystkie kwitki (o gorszych sytuacjach to już nawet nie ma co pisac).

Znam realia, wiem jak się jeździ w różnych OSP, ale publiczne zachęcanie do łamania prawa to przegięcie.
Uważam, że trzeba zdecydowanie domagać się od gminy stosownych badań i wystawiania zaświadczeń uprawniających do prowadzenia wozów bjowych.

Nie do końca jestem przekonany, że wracać z akcji może każdy. Np znam gościa, który jest kierownikem rejonu w jednym z zakładów energetycznych i on musi mieć papier na to, by jechać służbowym samochodem osobowym. A już z naszego podwórka: pewna OSP została w czasie podtopień zadysponowana do miasta - przejeździli cały dzień i pod wieczór komuś przyszło do głowy sprawdzić dokumenty kierowcy - okazało się, że miał prawo jazdy jak trzeba ale świadectwo kwalifikacyjne na karetkę pogotowia (gdzie pracował) i ich "Kolę" odprowadzać do remizy musiał kierowca z PSP.

Sylwek

Offline krzysiek 998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 274
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #71 dnia: Czerwiec 12, 2006, 22:26:35 »
A czy ten samochód musi jechać jako uprzywilejowany, bez sygnałów i świateł nie dojedzie do zdarzenia? Ważna jest kategoria prawa jazdy powinna odpowiadać pojazdowi którym, dana osoba kieruje.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #72 dnia: Czerwiec 13, 2006, 08:26:11 »
A czy ten samochód musi jechać jako uprzywilejowany, bez sygnałów i świateł nie dojedzie do zdarzenia? Ważna jest kategoria prawa jazdy powinna odpowiadać pojazdowi którym, dana osoba kieruje.

Cześć, coś mi się wydaje, że jesteś w błędzie - do prowadzenia samochodu służbowego (a takim niewątpliwie jest samochód bojowy OSP) potrzebne jest świadectwo kwalifikacyjne bez względu na to czy on jedzie alarmowo czy nie (przeczytaj to co napisałem wyżej o odprowadzaniu do remizy wozu OSP nie alarmowo przez kierowcę PSP).

Może można by się dogadywać z prokuratorem na temat małej szkodliwości czynu w razie nieszczęścia... tylko w imię czego? W imię oszczędzenia gminie 150 zł na badania i wypisania kwitku?
Ja nikomu nie mam zamiaru zabraniać. Chcecie - ryzykujcie. Tylko podejmując ryzyko pamiętajcie jakie mogą być konsekwencje i zastanówcie się czy warto. Czemu macie ryzykować Wy za nie chciejstwo jakiegoś urzędnika co mówi w kółko, że nie ma pieniędzy.

Panowie zauważcie że trochę sobie zaprzeczacie - jeden pisze o tym że może jechać alarmowo bo go Policja nie zatrzyma, drugi, że można jechać bez sygnałów do akcji... to w końcu jak to miałoby wyglądać?

Sylwek

Offline turbo mat

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 97
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #73 dnia: Czerwiec 14, 2006, 02:13:27 »
Sylwku masz racje co do pewnych sytuacji,ale bież pod uwage,że jadąc do akcji alarmowo nie myslisz o kolizjach tylko jak najszybciej dojechac do miejsca zdazenia.
Zgadzam sie z tobą ,że kolizja może wystapic w kazdym przypadku i że konsekwencje te mogą być bardzo nie miłe,ale jak bys wiedzial ze sie przewrucisz to bys sobie usiadł.
Czysz nie prawda?

Pozdrawiam
 ^_^ ^_^

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #74 dnia: Czerwiec 14, 2006, 07:21:21 »
Panowie, mam do Was pytanie. Jak to jest w Waszych jednostkach kiedy podczas alarmu przybiegnie kilku kierowców (praktycznie w tym samym czasie) naraz a wyjezdza tylko jeden wóz? U nas czasami zdarzają sie klotnie z tego powodu (oczywiscie juz po akcji), a czasami przybiega nawet 7 kierowców z tego tylko jeden jest potrzebny.