Autor Wątek: Ruszają CPR-y??  (Przeczytany 112312 razy)

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Ruszają CPR-y??
« Odpowiedź #125 dnia: Styczeń 16, 2011, 00:36:42 »
kilka godzin temu widziałem w lokalnych wiadomościach reportaż o WCPR-ach. Maja ruszyć za 1,5 roku i mają być 2. W województwie mazowieckim. Jeden w W-wie, drugi w Radomiu.
Na ww. temat w reportażu wypowiadali się lekarze, sanitariusze i kierowcy z ZRM. Wszyscy byli zgodni, że to poroniony pomysł, że czasy alarmowania wydłużą się i to znacznie, oraz, że żaden najdokładniejszy GPS nie jest w stanie zastąpić kumatego dyspozytora w danym powiecie.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline JON SNOW

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 370
Odp: Ruszają CPR-y??
« Odpowiedź #126 dnia: Styczeń 16, 2011, 19:15:45 »
Czyli dzieje się to co zwykle w Polsce- panowie na szczycie drabiny wiedzą znacznie więcej czego potrzeba na niższych szczebelkach.  :wall:Szkoda tylko że ich głowy patrzą tylko do góry, a to co się dzieje na dole to już mało kogo interesuje.  :wall:Lekarze wiedzą że będzie źle, myślę podobnie- to się nie uda, a na pewno nie w takim kształcie! :tuba:
Żyję w kraju w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ... :)

Offline marekgraja

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Ruszają CPR-y??
« Odpowiedź #127 dnia: Styczeń 17, 2011, 13:31:47 »
Witam
W województwie wielkopolskim obecnie jest wersja 5 + 1, czyli 5 CPR-ów (Leszno, Poznań, Konin, Kalisz, Piła) + jeden WCPR (Poznań).

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Ruszają CPR-y??
« Odpowiedź #128 dnia: Styczeń 17, 2011, 18:26:15 »
W łódzkiem koncepcja upadła.
Będzie jeden wielki WCPR (wojewódzki) na ul. Pienistej w koszarach Policji. Podobno już budują obiekt.

O ile dobrze sobie kalkuluję to w Łodzi ruszy CPR dla miasta Łodzi. Będzie to pierwszy z czterech CPR-ów w województwie. Kolejne to prawdopodobnie Sieradz, Piotrków i Skierniewice. Myślę że będą się pokrywały z nowymi rejonami operacyjnymi PRM w województwie łódzkim.
Ale to tylko moje przypuszczenia.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Ruszają CPR-y??
« Odpowiedź #129 dnia: Styczeń 17, 2011, 21:29:05 »
Oli, ale u nas miał być to się wycofali ze względu na to, że właśnie w Łodzi ma być.

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Ruszają CPR-y??
« Odpowiedź #130 dnia: Styczeń 18, 2011, 11:11:02 »
4-5 CPRów w jednym województwie ? Stare wiesci macie panowie ;)
Cytuj
CPR będą podlegać wojewodom. W ub.roku dostali oni środki na adaptacje lokali dla centrów. W każdym województwie powstanie jedno CPR, tylko na Mazowszu będą dwa. Jak powiedział w poniedziałek Miller, centra są już przygotowane, wyjątkiem jest jedno województwo, gdzie za zgodą ministerstwa prace skończą się w pierwszej połowie 2011 r.
http://wiadomosci.onet.pl/kraj/zmiany-w-systemie-wzywania-pomocy,1,4112451,wiadomosc.html

Zastanawia mnie tylko jak to bedzie fizycznie wyglądało, bo moje dotychczasowe doświadczenie zawodowe nie bardzo pozwala na wyobrazenie sobie tej sytuacji ....
Cytuj
- Nie mamy zamiaru nikogo odzwyczajać na siłę od tradycyjnych "dziewiątek", czyli numerów 997, 998 i 999, tylko że one będą dzwoniły na tym samym stoliku, u tego samego operatora bez względu na to, który z tych numerów wykorzystamy, czy też wybierzemy numer 112 - powiedział Miller.

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Ruszają CPR-y??
« Odpowiedź #131 dnia: Styczeń 18, 2011, 12:35:07 »
Cytuj
- Nie mamy zamiaru nikogo odzwyczajać na siłę od tradycyjnych "dziewiątek", czyli numerów 997, 998 i 999, tylko że one będą dzwoniły na tym samym stoliku, u tego samego operatora bez względu na to, który z tych numerów wykorzystamy, czy też wybierzemy numer 112 - powiedział Miller.

Ja to bym szanownego Pana Ministra posadził w takim pseudo CPR i chciałbym zobaczyć jak On z tego jednego biurka odbiera zgłoszenia za trzy podstawowe służby ratownicze w Polsce i hmmm no niech stracę tylko z obszaru jakiegoś niewielkiego powiatu :wacko:

Jak myślicie Panowie i Panie po jakim okresie Pan Minister wiałby gdzie pieprz rośnie  :szalony:

Ciekawi mnie to jakim cudem nawet dwie czy trzy osoby mają jednocześnie odbierać aż 4 różne numery alarmowe  :gwiazdki:
Jak ktoś wybiera odpowiednie dziewiątki to chyba wie gdzie się chce dodzwonić ...
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Ruszają CPR-y??
« Odpowiedź #132 dnia: Luty 20, 2011, 18:41:46 »
Aktualny stan zaawansowanych prac nad budową CPR i wdrożeniem tel. 112 w Polsce.
Najlepsze jest drugie zdjęcie - 4 monitory i plątanina kabli.

http://www.straz.gov.pl/page/index.php?str=18&id=33450

Minister Jerzy Miller w Wojewódzkim Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Lublinie - taki kawał jechał, żeby zobaczyć "to coś" na stoliku.

wariant

  • Gość
Odp: Ruszają CPR-y??
« Odpowiedź #133 dnia: Luty 20, 2011, 21:13:01 »
Dla dobra naszej formacji powinni te zdięcie usunąć ze strony KG.
Co do oprogramowania i całego systemu to nie będę się wypowiadał bo nie znam, myślę ze jest na takim samym szczeblu zaawansowania jak ten stolik.
 Dla porównania zięcia stanowiska z czech.


[załącznik usunięty przez administratora]
« Ostatnia zmiana: Luty 20, 2011, 21:19:03 wysłana przez wariant »

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Ruszają CPR-y??
« Odpowiedź #134 dnia: Luty 20, 2011, 21:18:40 »
Wrocław: Straż miejska i pogotowie w jednym miejscu 

Do nowego budynku miejskiego centrum zarządzania kryzysowego przy ulicy Strzegomskiej 148 przeprowadzili się właśnie dyspozytorzy pogotowia ratunkowego.

Dołączyli do strażników miejskich i tzw. dyżurnych prezydenta (ci odpowiadają za sprawy komunalne, np. odpadający tynk z kamienic). - Czekamy jeszcze na policjantów i strażaków - mówi Stanisław Kosiarczyk, dyrektor centrum.

Właśnie rozpoczynają się szkolenia dla tych pierwszych. Dyspozytorzy wszystkich służb w jednym budynku pracę rozpoczną najpóźniej na początku kwietnia.

W sumie na miejscu będzie ich aż 26: 10 policjantów, 8 pracowników pogotowia ratunkowego, 3 strażaków, 3 strażników miejskich i dwóch dyżurnych prezydenta.

Co zmieni się w życiu wrocławian? Przede wszystkim ma być łatwiej. Teraz, aby skontaktować się z policją (pod nr. 112 lub 997), trzeba wisieć na słuchawce nawet kilkanaście minut. Gdy centrum zacznie pracować na pełnych obrotach, telefony ma odbierać więcej osób. Jeśli zadzwonimy pod numer 112, słuchawkę podniesie właśnie ktoś z budynku przy ul. Strzegomskiej. Pozostałe numery (999 - pogotowie ratunkowe, 998 - straż pożarna i 997 - policja) będą nadal działać.

Szybsza ma być również reakcja służb. Kosiarczyk wyjaśnia, że telefoniści będą sortowali wszystkie wiadomości. Bo teraz, jak wynika ze statystyk, nawet połowa zgłoszeń na policję to albo pomyłka, albo żart. - W każdym razie, nic związanego z potrzebą natychmiastowej interwencji - tłumaczy dyrektor.
Centrum kosztowało 30 milionów złotych. W Polsce drugiego takiego nie ma w żadnym innym mieście.


Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Ruszają CPR-y??
« Odpowiedź #135 dnia: Luty 20, 2011, 22:15:53 »
co do artykułu o wrocławskim CPR i stwierdzeniu, że
Cytuj
W Polsce drugiego takiego nie ma w żadnym innym mieście
to tylko kwestia czasu i w Warszawie też będzie taki "moloch".
Ciekawe, które będzie lepsze ?

link do informacji o Centrum Bezpieczeństwa m.st. Warszawy

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Ruszają CPR-y??
« Odpowiedź #136 dnia: Luty 21, 2011, 08:45:51 »
Z opinii, które słyszałem o tym CPR to ostatnie zdanie można odbierać dwuznacznie.

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Ruszają CPR-y??
« Odpowiedź #137 dnia: Luty 21, 2011, 14:31:56 »
Pomimo szczerych chęci jakoś ciężko mi pomyśleć że taki twór rozwiąże nasze bolączki.
Niby mieli być oddzielni operatorzy nr 112 a tu z tego artykułu wynika że po prostu spadnie to dalej na głowę dyspozytora Pogotowia, Strażaka albo Policjanta. Zależy kto akurat będzie miał chwilę wytchnienia.
Więc w dalszym ciągu na te osoby spada dodatkowe obciążenie numerem 112, a tak jak jest w artykule zaznaczone
Cytuj
Teraz, aby skontaktować się z policją (pod nr. 112 lub 997), trzeba wisieć na słuchawce nawet kilkanaście minut
wywołania 112 dotyczą zdecydowanie Policji, bo ktoś tak wcześniej oznaczył ich pojazdy i tak to nagłaśniał sprawę w mediach, więc dalej ludzie będą zdziwienie że odbiera Strażak lub dyspozytor PR.
Dodam tylko że w dalszym ciągu chyba nikt nie wie ile takich CPR'ów ma być w Polsce i jakie obszary mają obejmować swoim zasięgiem.
Jeśli ma być tak jak słyszałem ostatnio, że jeden CPR na województwo (tak przynajmniej słyszałem o dolnośląskim) to ja powodzenia życzę tym biednym 26 osobom które mają tam pracować. One nie będą robić nic innego poza odbieraniem tylko i wyłącznie nr 112, a gdzie ich pozostałe, wg mnie ważniejsze obowiązki  :pyt:
Teraz kolejny problem, jak sprawnie i błyskawicznie ustalić kto skąd dzwoni (system lokalizacji to kpina) i przekazać szybko informację do właściwego Stanowiska Kierowania danej służby. Nie wspomnę o pozostałych problemach wynikających z odebrania zgłoszenia w "centrum" nie leżącym na terenie obsługiwanym przez nie.
W skali średniego powiatu ilość wywołań za dobę wynosi od ok 300 do 400 na nr 112. Więc na 22 komendy powiatowe i 4 komendy miejskie daje to w przybliżeniu i to bardzo łagodnym ok ponad 10 tyś. wywołań telefonicznych tylko na nr 112. Więc w ciągu minuty będziemy mieli coś ok 7 zgłoszeń na ten numer. A gdzie pozostałe numery alarmowe i czynności z tym związane :gwiazdki:
Niestety ciężko mi być optymistą w tym względzie jak widzę co się dzieje.
Co z tego że będzie wielki, ogromny budynek jak łączność dalej stara i analogowa, systemy teleinformatyczne w Policji i Straży są totalnie zaniedbane, stany osobowe w JRG za małe, OSP się kruszy na potęgę, nie są w większości przypadków uregulowane porozumienia z innymi służbami (energetyka, gazownia, pogotowie wodne, weterynarze, schroniska dla zwierząt i inne podmioty sporadycznie bo sporadycznie ale jednak potrzebne). Niby takie porozumienia są ale tylko i wyłącznie w wielu wypadkach na papierze.

Żeby nie było nie jestem całkowicie przeciwny budowie CPR tylko w Polsce jak zwykle jest to na hura, a może się uda i jakoś to będzie. Co najgorsze, nie ma żadnych planów działania na lat x, robotę zaczyna się od d...... strony nie rozwiązując problemów dotyczących ludzi pracujących na samym dole.
Do tego co i rusz zmienianie koncepcji, co zmiana ministra i ludzi u władzy to zmiana pomysłu na funkcjonowanie służb ratowniczych. Skutkuje to marnotrawstwem pieniędzy, traceniem raz po raz czasu i tworzeniu jednego wielkiego zamieszania.
Unormujmy pracę samych ratowników, zdecydujmy się w jakim systemie ma to działać, pod kogo podlegać itd. Bo teraz Straż i Policja to MSWiA, PR samorządy, Straż Miejsca również samorządy, część podmiotów które są nam potrzebne do działań to firmy prywatne itd. Każdy z tych resortów interesuje co innego a wiadomo że ciągle będą to sprzeczne interesy. System łączności i współdziałania leży. O ile w przypadku Straży i Policji współdziałanie 2 lub więcej powiatów nie stanowi problemów tak już w przypadku PR lub instytucji podlegających pod samorządy to sprawa co najmniej problematyczna.

Więc reasumując ten nowy ogromny CPR we Wrocławiu wg mnie zmieni niewiele. Po prostu w jednym miejscu będzie ileś tam osób z różnych służb. Może się to jakoś dotrze ale na zasadzie tego że ludzie sami się dogadają. A kłopoty jak były tak i zostaną bo niewiele to zmieni.
A na pewno szlak by mnie trafił jak bym zadzwonił z małej miejscowość X bo akurat zachorował ktoś bliski albo coś by się groźnego stało a w słuchawce usłyszałbym "CPR Wrocław, tak tak rozumiem tylko proszę mi powiedzieć gdzie ta miejscowość x w ogóle leży...hmmmm no tak a jaki powiat, mmmm a jaka gmina... no tak tak a może prościej obok jakiej dużej miejscowości to jest...."  :gwiazdki:

Niestety takie są na chwilę obecną nasze realia i ciężko być mi optymistą.
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Odp: Ruszają CPR-y??
« Odpowiedź #138 dnia: Luty 23, 2011, 18:33:25 »
Nie wiem czy było już o szkoleniach.
W każdym razie dostaliśmy program szkolenia do ewaluacji. "Program szkolenia personelu stanowisk kierowania Państwowej Straży Pożarnej oraz Centrów Powiadamiania Ratunkowego".
Świeża rzecz, 2011.
Program opiera się o 59 godzin szkolenia (w tym 25 teorii i 34 praktyki) zamkniętych w 13 tematach. Ponadto szkolenie przewiduje 72 godziny praktyki w stanowisku kierowania (6 służb x 12h lub 3 x 24h) i na końcu egzamin (przewidziano 8 h - pewnie na całą grupę szkoleniową, część teoretyczna i praktyczna). Praktyka (72h) jest wymagana w przypadku osób rozpoczynających pracę jako dyspozytor.
Jak zapoznam się to chętnie coś więcej dopowiem.

Szczerze mówiąc, to kiedyś dublowałem dyspozytora i brakowało mi takiego przeszkolenia. No może bez egzaminu, bo to stresior ;)

Pozdrawiam,
Sajmonowski
« Ostatnia zmiana: Luty 23, 2011, 18:53:50 wysłana przez Sajmonowski »
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl

Offline delete

  • A B C ...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 323
  • Alpha against omega
Odp: Ruszają CPR-y??
« Odpowiedź #139 dnia: Marzec 07, 2011, 20:23:52 »
Czy możecie mi odpowiedzieć jaka jest różnica w odbieraniu telefonu przez strażaka w CPR mieszczącym się w budynku CZK miasta/powiatu/wojewody a odbierania telefonu w MSK w KP/KM PSP ??

Wydaje mi się, że miejsce odebrania telefonu na ma najmniejszego znaczenia bo i tak zgłoszenie powinno zostać przekazane do jesnostki terytorialnie najbliższej miejscu zdarzenia.


A scenary to a emergency dispatch center in Kerava (north of capital Helsinki), Finland. The center is located underground in the bedrock in a EMP-protected shelter. The dispatch center serves police, fire, rescue and ambulance services, and on-duty social workers.

W sumie można by założyć, że każde z biurek obsługuje jeden powiat... a wszyscy siędzą w jednej wielkiej "blaszanej hali: przypominającej biedronkę...

http://www.nashville.org/ecc/operations.htm

Biorąc pod uwagę problemy z uruchomieniem CPRów na terenie powiatów, myśl o tym, że na świecie 1 CPR obsługuję obszar przypominający wieilkością i zaludnieniem jedno nasze województwo jest wręcz nie wyobrażalny.

P.S.
Podczas kontroli gotowości bojowej ostatni zastęp wyjechał poza obrys bramy garażowej 180 sekund po przyjęciu zgłoszenia przez dyżurnego MSK. Czas ten spowodowany był sposobem alaramowania po przez SWD, który to system dopiero po wpisaniu wszystkich informacji ogłaszał alarm w JRG i wysłał kartę zdarzenia na terminale i drukarkę.

Ma znaczenie ... z punktu widzenia Zarządzania Kryzysowego (np)  - straż staje się tylko wykonawcą zgłoszenia, ZK ma bezpośrednio wpływ na koordynacje działań, "pewien nadzór", oraz VIP-y !!!! przestaną w końcu jeździć do PSP oglądać Centrum....


CPR... y przestały być już zmora strażaków...
« Ostatnia zmiana: Marzec 07, 2011, 20:37:11 wysłana przez Butel »
"Jeden dobry argument więcej jest wart niż kilka lepszych"  (Tristan Bernard)

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Ruszają CPR-y??
« Odpowiedź #140 dnia: Marzec 07, 2011, 22:29:51 »
Kto i gdzie, razem, osobno, przez służbę cywilną czy przedstawicieli danych formacji będzie odbierał zgłoszenia jest najmniej ważne? Problem jest procedur, właściwego oprogramowania, sprzętu łączy a przede wszystkim przygotowania merytorycznego tych osób. W wielu miejscach RP niema tego dziś i może nie być w przyszłości.  CPR, jako pomieszczenie to nic niewnoszące hasło mydlące oczy.   

Offline jaras

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 200
Odp: Ruszają CPR-y??
« Odpowiedź #141 dnia: Marzec 09, 2011, 00:50:23 »
Nie wiem czy było już o szkoleniach.
W każdym razie dostaliśmy program szkolenia do ewaluacji. "Program szkolenia personelu stanowisk kierowania Państwowej Straży Pożarnej oraz Centrów Powiadamiania Ratunkowego".
Świeża rzecz, 2011.
Program opiera się o 59 godzin szkolenia (w tym 25 teorii i 34 praktyki) zamkniętych w 13 tematach. Ponadto szkolenie przewiduje 72 godziny praktyki w stanowisku kierowania (6 służb x 12h lub 3 x 24h) i na końcu egzamin (przewidziano 8 h - pewnie na całą grupę szkoleniową, część teoretyczna i praktyczna). Praktyka (72h) jest wymagana w przypadku osób rozpoczynających pracę jako dyspozytor.
Jak zapoznam się to chętnie coś więcej dopowiem.

Szczerze mówiąc, to kiedyś dublowałem dyspozytora i brakowało mi takiego przeszkolenia. No może bez egzaminu, bo to stresior ;)

Pozdrawiam,
Sajmonowski

Istotna kwestia - szkolenia obsad CPR. Na zachodzie jest tak, że najpierw jest koncepcja szeroko dyskutowana, analizowana itp., później jest decyzja na wysokim szczeblu będąca wynikiem kompromisu wcześniejszych prac, następnie jest okres przygotowań - i właśnie szkoleń, i dopiero coś rusza. U nas najpierw jest decyzja, potem rozwiązanie tymczasowe (prowizorka, która jak wiadomo jest najbardziej trwała), potem może w trakcie jakieś próby pudrowania syfa i nauka na błędach, "na żywym organizmie".
Światełkiem w tunelu mogą być szkolenia, o których pisze Sajmonowski (jeśli będą realizowane), chociaż to i tak tylko jeden z elemencików.
Link do projektu programu szkolenia tutaj:

http://www.straz.gov.pl/data/other/bsii_program_dyspozytor.doc


Jestem ciekaw Waszych opinii.
Admin jeżeli uzna za stosowne może wydzielić wątek, ale nie wiem czy tutaj, czy w szkoleniach czy jeszcze gdzieś indziej.
Pozdrawiam
jaras

Offline strazakusX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 464
Odp: Ruszają CPR-y??
« Odpowiedź #142 dnia: Marzec 18, 2011, 06:02:26 »
Istotna kwestia - szkolenia obsad CPR. Na zachodzie jest tak, że najpierw jest koncepcja szeroko dyskutowana, analizowana itp., później jest decyzja na wysokim szczeblu będąca wynikiem kompromisu wcześniejszych prac, następnie jest okres przygotowań - i właśnie szkoleń, i dopiero coś rusza. U nas najpierw jest decyzja, potem rozwiązanie tymczasowe (prowizorka, która jak wiadomo jest najbardziej trwała), potem może w trakcie jakieś próby pudrowania syfa i nauka na błędach, "na żywym organizmie".

Zasadnicze pytanie: czy dyskutujący wiedzą od jak dawna budujemy CPRy? Bo o szerokiej dyskusji i analizowaniu to już raczej nie ma potrzeby mówić. Zaczeliśmy prawie 10 lat temu... Dzisiaj technologia jest taka, że wasze komórki mają lepszą łączność niż najlepiej zorganizowane i wyposażone stanowisko kierowania 10 lat temu. Niestety mentalnie straż zatrzymała się właśnie 10 lat temu, z powodu betonowego fundamentu w postaci SGSP utrzymującego utarty ograniczony światopoglądowo chów kadry kierowniczej.

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Ruszają CPR-y??
« Odpowiedź #143 dnia: Czerwiec 29, 2011, 09:32:57 »
http://www.gazetawroclawska.pl/stronaglowna/420628,dolny-slask-wybierajac-numery-alarmowe-dodzwonimy-sie-w,id,t.html

Cytuj
Dolny Śląsk: Wybierając numery alarmowe, dodzwonimy się w jedno miejsce

Szykują się rewolucyjne zmiany w systemie powiadamiania ratunkowego na Dolnym Śląsku.
Wkrótce, dzwoniąc z jakiegokolwiek miejsca na Dolnym Śląsku na wszystkie numery alarmowe, czyli 112 oraz 997, 998 i 999, dodzwonimy się w jedno miejsce - do Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego we Wrocławiu. Stamtąd operator będzie zarządzał wszystkimi karetkami, radiowozami i pojazdami strażackimi na Dolnym Śląsku i wysyłał je na miejsca zdarzenia.
 
- W tej chwili trwa instalowanie i testowanie systemu - mówi Stanisław Ręcławowicz, kierownik Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego. - Powoli zaczniemy podłączać poszczególne jednostki. Na pierwszy ogień, w sierpniu i wrześniu, pójdzie Wrocław i powiat wrocławski. Później pozostałe miasta na Dolnym Śląsku - dodaje.
 
Jeśli będziemy zgłaszać wypadek na drodze i operator uzna, że lekarz potrzebuje od nas więcej informacji, to jednym przyciskiem dołączy do naszej rozmowy lekarza z karetki, która znajduje się najbliżej miejsca wypadku.
 
Nowy system ma być w pełni sprawny jeszcze przed Euro 2012. Wszystkie karetki pogotowia, wozy strażackie i policyjne radiowozy będą mieć na wyposażeniu mobilne terminale (komputerowe tablety), dzięki którym będą mieć stałą łączność z WCPR we Wrocławiu. Lekarz w karetce będzie od razu widział na ekranie, że jest zgłoszenie wypadku.
 
Część pojazdów ratunkowych jest już wyposażona w terminale. Wszystkie mają być zainstalowane do końca pierwszego kwartału przyszłego roku.
 
- Nowy system ma same zalety i mam nadzieję, że sprawdzi się w praktyce - mówi prof. Juliusz Jakubaszko, krajowy konsultant w dziedzinie medycyny ratunkowej. Jak dodaje, Dolnoślązacy będą mieć ułatwioną możliwość powiadomienia służb ratunkowych, gdyż system komputerowy przyspieszy czas podejmowania decyzji, a całość będzie tańsza niż obecnie. Na początku przyszłego roku zniknie m.in. dwanaście dolnośląskich dyspozytorni pogotowia ratunkowego (ich obowiązki przejmą dwie: we Wrocławiu i w Legnicy).
 
- Dziś zatrudniamy 15 dyspozytorów. Raczej nie obejdzie się bez zwolnień i reorganizacji - zapowiada Dariusz Kłos, dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze.
 
Podobne problemy mają szefowie pozostałych jednostek. Być może niektórzy ze zwalnianych w regionie dyspozytorów znajdą pracę w centrum wrocławskim. Na jednej zmianie będzie aż dwunastu operatorów, którzy będą mogli w tym samym czasie odebrać dwanaście połączeń i powiadomień o wypadkach i innych zdarzeniach, które wymagają interwencji. Rekrutacja pracowników (ok. 60 osób) rozpocznie się w lipcu.

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Ruszają CPR-y??
« Odpowiedź #144 dnia: Czerwiec 29, 2011, 10:19:25 »
Cytuj
Szykują się rewolucyjne zmiany w systemie powiadamiania ratunkowego na Dolnym Śląsku.
Wkrótce, dzwoniąc z jakiegokolwiek miejsca na Dolnym Śląsku na wszystkie numery alarmowe, czyli 112 oraz 997, 998 i 999, dodzwonimy się w jedno miejsce - do Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego we Wrocławiu. Stamtąd operator będzie zarządzał wszystkimi karetkami, radiowozami i pojazdami strażackimi na Dolnym Śląsku i wysyłał je na miejsca zdarzenia.

No i oczywiście jak zwykle podaję się społeczeństwu pięknie podane na tacy kłamstwo.
O ile, z tego co słyszałem, nr 112 i 999 ma być odbierany w jednym miejscu (999 w Legnicy) tak o reszcie numerów to jeszcze nie.
Gdyby nawet tak miało być to nie będzie SiS dysponowała osoba z Wrocławia bo dla danego powiatu jest odpowiednie SK i tam wiedzą co się dzieje i jakie ma się dokładnie siły do dyspozycji.

Hmmmm coś czuję że szykuje się kolejny niezły bajzel, szkoda tylko że na tym ludzie ucierpią bo po tej reformie dodzwonić się na numery alarmowe i ustalić co trzeba i gdzie się jest to będzie istny horror
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Ruszają CPR-y??
« Odpowiedź #145 dnia: Czerwiec 29, 2011, 10:45:15 »
Generalnie to, co podaje to źródło to jakieś nierealne bzdury, ale jeśli faktycznie miałoby tak być - pierwszego dnia ten system padnie. Zresztą... może ktoś z góry, zamiast dostawać orgazmu przy okazji słowa CPR, niech przeczyta te kilka stron tego wątku i pójdzie po rozum do głowy, głupota tego typu rozwiązań była tutaj wielokrotnie wałkowana i udowadniana. Ale gdzie tam, grube miliony na to polecą, a efekt będzie taki, jaki jest zawsze, gdy za coś bierze się ktoś nie mający bladego pojęcia. Nikt nie potrafi wyposażyć nas w ubrania koszarowe, które wytrzymają więcej niż 2 lata, a co dopiero budować wojewódzkie centra.  :wall: Ale będzie kolejna okazja do pokazania się przy okazji otwarcia = SUKCES.

Cytuj
Rekrutacja pracowników (ok. 60 osób) rozpocznie się w lipcu.
Spoko, dodatkowo będą to pewnie osoby świeżo po unijnym przeszkoleniu "o komputerach".


Nie, nie, nie wierzę w to, co napisali.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 29, 2011, 10:48:48 wysłana przez sheldon »
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Ruszają CPR-y??
« Odpowiedź #146 dnia: Czerwiec 29, 2011, 12:22:34 »
Cytuj
Nowy system ma być w pełni sprawny jeszcze przed Euro 2012. Wszystkie karetki pogotowia, wozy strażackie i policyjne radiowozy będą mieć na wyposażeniu mobilne terminale (komputerowe tablety), dzięki którym będą mieć stałą łączność z WCPR we Wrocławiu.
Juz nie moge się tego doczekac  :rofl:  :szalony:

O reszcie nie chce mi sie nawet pisac ....  szkoda mi tylko ludzi którzy to przeczytaja i .....uwierzą ???  :huh:

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Ruszają CPR-y??
« Odpowiedź #147 dnia: Lipiec 07, 2011, 15:51:26 »
Dostawa wojewódzkiego systemu komunikacji statusowej i lokalizacji pojazdów GPS:
http://www.kwpsp.wroc.pl/downloads/przetargi/kwpsp/statusy/zal1_do_siwz.pdf

Offline Zbrodniarz

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 363
Odp: Ruszają CPR-y??
« Odpowiedź #148 dnia: Lipiec 10, 2011, 13:45:00 »
A mnie cały czas zastanawia, po co media na każdym kroku "promują" numer alarmowy 112, skoro jako "Europejski Numer Alarmowy" jest on przeznaczony dla obcokrajowców przebywających na terytorium danego europejskiego państwa. Polak jadący na wakacje do Hiszpanii nie zna przecież wewnętrznych numerów alarmowych dlatego, gdy potrzebuje pomocy powinien dzwonić na 112. Inny Niemiec czy Holender przebywający w Polsce też nie zna przecież naszych numerów alarmowych i dlatego jeśli coś mu się stanie powinien dzwonić na 112. Zupełnie nie rozumiem tej medialnej papki i propagandy. Wątpliwa "promocja" tego numeru doprowadziła do tego, że ludzie dzwonią pod 112 aby zamówić pizzę lub sprawdzić rozkład jazdy autobusów, a gdy tłumaczy się im, że numer ten nie służy do tego typu rzeczy wykazują wielkie zdziwienie "bo przecież w telewizji powiedzieli, że jak zadzwonimy na 112 uzyskamy wszelkie informacje".
Myślę, ze trzeba by przeprowadzić jakąś ogólnokrajową akcję społeczną, promującą prawidłowe korzystanie z numerów alarmowych oraz wyjaśniającą ideę i do czego służy 112, bo na chwilę obecną bardzo z tym słabo w Polsce.

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Odp: Ruszają CPR-y??
« Odpowiedź #149 dnia: Lipiec 12, 2011, 11:45:52 »
Światełkiem w tunelu mogą być szkolenia, o których pisze Sajmonowski (jeśli będą realizowane), chociaż to i tak tylko jeden z elemencików.
Link do projektu programu szkolenia tutaj:
http://www.straz.gov.pl/data/other/bsii_program_dyspozytor.doc
Jestem ciekaw Waszych opinii.

Program szkolenia został zatwierdzony 27 czerwca br.
http://www.straz.gov.pl/data/other/program_szkolenia_dyspozytorow_6.06.11_z.pdf

Pozdrawiam,
Sajmonowski
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl