Autor Wątek: Kto może włączyć syrenę?  (Przeczytany 11606 razy)

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Kto może włączyć syrenę?
« dnia: Czerwiec 18, 2008, 17:02:57 »
Ostatnio przejeżdżając przez pewną miejscowość zauważyłem pożar (mały ale stwarzający zagrożenie). Podjechałem więc pod strażnicę i włączyłem syrenę, dzwoniąc jednocześnie do PSK. Niestety tamtejsi ochotnicy mają mi za złe, że ich alarmowałem. Podobno (wg. nich) nie każdy jest uprawniony do włączania syreny.

Czy mają rację?

Offline Peter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 152
Odp: Kto może włączyć syrenę?
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 18, 2008, 17:06:21 »
Wg mnie nie mają racji. Po to jest przycisk do włączania syreny, aby w razie zagrożenia z niego skorzystać, by zaalarmować o tym pożarze. Takie jest moje zdanie.Myślę, że zachowałeś się prawidłowo.Trzeba było się zapytać kto wg nich jest uprawniony do włączania syreny :mellow:.Niech pokażą przepis mówiący o tym kto jest uprawniony do włączania syreny.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 18, 2008, 20:57:00 wysłana przez Peter »

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Kto może włączyć syrenę?
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 18, 2008, 17:09:11 »
Wg mnie bardzo dobrze zrobiłeś. Po części chyba z uwagi na takie sytuacje jak ta wyżej opisana, syreny posiadają włączniki (również) na zewnątrz strażnic. ;-)
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Kto może włączyć syrenę?
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 18, 2008, 19:35:55 »
Jeżeli wszedłbyś do remizy (jakimś cudem) i włączył syrenę to rozumię ich oburzenie, ale jeżeli to był czerwony guziczek-ratownik, to zrobiłeś prawidłowo.
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline yaskoow

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
  • NARAZIE OSP OBY JAK NAJSZYBCIEJ PSP
Odp: Kto może włączyć syrenę?
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 18, 2008, 21:04:02 »
Mi sie wydaje ze to tylko  duma "tubylców"... -ze jak to ktos obcy ma nasz informowac i wlaczac syrene skoro to nie jest "swoj"

I datego tak powiedzieli zamiast podziekowac.

Teraz i tak chyba w wiekszosci jednostek jest odgórny system alarmowania radiowego z komendy PSP

Offline Grzesiu

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 202
    • OSP Wolica
Odp: Kto może włączyć syrenę?
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 18, 2008, 21:07:47 »
Pedros
Czy ta OSP była w KSRG?

Offline Emilovic

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 84
  • Nie matura lecz chęć szczera !!!
Odp: Kto może włączyć syrenę?
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 18, 2008, 21:13:48 »
KAŻDY

I nie ma co się nad tym rozwodzić.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 18, 2008, 21:20:22 wysłana przez Emilovic »

Offline Grzesiu

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 202
    • OSP Wolica
Odp: Kto może włączyć syrenę?
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 18, 2008, 21:19:31 »
Nie zmienia ale czasem od tego zależy dalszy rozwój sytuacji, poczekajmy na odpowiedz autora wątku.

Offline Emilovic

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 84
  • Nie matura lecz chęć szczera !!!
Odp: Kto może włączyć syrenę?
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 18, 2008, 21:32:18 »
KAŻDY

I nie ma co się nad tym rozwodzić.
trochę rozwodzić się można ^_^

Nie wiem tylko co w tym śmiesznego???
Nie trzymaj mnie w niepewności i napisz nad czym w tym przypadku można sie rozwodzić???

I taki dzieciak  pisze aby pisać. 40 wiadomości przez 1 dobę to dobry wynik.

Patrz poniżej jak to się robi.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 18, 2008, 22:07:25 wysłana przez Emilovic »

Offline Darek3xP

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 131
Odp: Kto może włączyć syrenę?
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 18, 2008, 21:49:19 »
Zdecydowanie trafna decyzja !
Syrenę zamontowano dla alarmowania tych "dzielnych" strażaków z miejscowej OSP !
Więc dziwi mnie ich oburznie !
Pozdro  :rolleyes:

Offline Artur Kom.

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 382
    • OSP STARY BRUS
Odp: Kto może włączyć syrenę?
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 18, 2008, 23:06:12 »
Witam!
Tak jak napisał jeden z poprzedników moim zdaniem włączyć syrenę może każdy kto zauważy jakiś pożar lub zdarzenie losowe. Wyłącznik syreny zawsze jest umiejscowiony na budynku remizy w takim miejscu że każdy ma do niego dostęp. Trochę mnie dziwi że ci strażacy mieli jakieś ale do Ciebie że załączyłeś syrenę tym bardziej że powiadomiłeś PSK.
Pozdrawiam
Komendant Gminny
Sekretarz Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam do odwiedzenia naszej strony: http://www.stary-brus.osp.org.pl/
oraz bloga http://osp-starybrus.blog.onet.pl/

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Kto może włączyć syrenę?
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 19, 2008, 07:07:51 »
Dziękuję za tak liczne wypowiedzi. Mnie też zdziwiło ich zachowanie. Może chodziło o to, że była to jednostka, która ma 1-2 wyjazdy w ciagu roku i w tym roku była to ich pierwsza akcja. Zchodzili się jakieś 5 minut, potem otworzyli garaż a tam samochód był zastawiony ławkami. Więc zaczęli te ławki przerzucać w inne miejsce potem jeden z nich (wg. mnie nietrzeźwy) wsiadł jako kierowca i wyjechali... oczywiście bez zgłoszenia się do PSK i bez ubierania się w koszarówki (UPS nie mają). Niestety nie potrafili sobie poradzić z akcją więc PSK musiała wezwać kolejną jednostkę... 
Dla wyjaśnienia dodam że jest to jednostka z mojej gminy. Mogłem nie alarmować ich tylko wezwać swoją jednostkę. Byli by pewnie w tym samym czasie i załatwili zdarzenie bezproblemowo. Ale uważałem, że "tubylcy" mają prawo działać na własnym terenie więc postąpiłem tak jak pisałem wyżej.
To jeszcze nie koniec, bo obrażona jednostka zgłosiła ten fakt oficjalnie do Zarządu Gminnego i teraz prezes zarządu (stary dziadek - nigdy nie był strażakiem) ma do mnie pretensje o to że bezprawnie włączam alarm i "rządzę się". Niestety nie ma chyba konkretnego zapisu mówiącego o tym kto może a kto nie włączać syrenę więc ciężko będzie mu udowodnić że nie ma racji.
Ostatnio przedstawił ten fakt nawet radzie gminy przy jakiejś okazji. Radni nie znają przepisów więc patrzą na mnie trochę podejrzliwie. Jednym słowem prezes oddziału gminnego robi mi niezłą opinię...

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Kto może włączyć syrenę?
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 19, 2008, 07:50:43 »
Podjechałem więc pod strażnicę i włączyłem syrenę, dzwoniąc jednocześnie do PSK.
Nie znam żadnych przepisów ograniczających możliwość włączenia syreny przez osobę postronną alarmując jednostkę do zdarzenia (fałszywkę pomijam) i nic tu nie ma do rzeczy czy jednostka jest w KSRG.
Nie mniej można odnieść wrażenie, że powiadomić PSK mogłeś z miejsca zdarzenia i zostawić dyżurnemu decyzję o dysponowaniu konkretnej jednostki. Tym samym wszedłeś w jego kompetencje i teoretycznie być może była to jakaś rozgrywka wewnętrzna z miejscową jednostką i/lub dyżurnym PSK.
Oczywiście jest to tylko teoretyczne rozważanie, bo np. nie wiem czy PSK miało możliwość alarmować daną jednostkę drogą radiową, co już samo w sobie zmienia sytuację.
Celowo pokazuję kilka wątków sprawy, ponieważ rzadko kiedy sytuacja jest prosta i jednoznacza szczególnie w wypowiedziacvh osób nie znającyh całej sprawy.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Odp: Kto może włączyć syrenę?
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 19, 2008, 07:57:32 »
Witam! Pierwszy raz słyszę żeby straż miała pretensję, że ktoś ich wzywa do działania. Przecież pomoc w trudnych sytuacjach to główny sens naszego istnienia. Po to zapisywaliśmy się do OSP. Straż raczej powinna mieć pretensję w drugą stronę - jeśli nie jest wzywana do zdarzeń, w których powinna uczestniczyć np. ze względu na odległość, nie mówię już o własnej miejscowości. Włącznik do syreny po to jest jest w miejscu ogólnie dostępnym aby mogła z niego skorzystać każda osoba, która zauważyła niebezpieczeństwo i uznała, że potrzebna jest straż. Prawidłowość twojego postępowania nie podlega żadnej dyskusji.  Opisany problem na pewno powinien być przedstawiony na posiedzeniu zarządu gminnego związku. A co do opisanego prezesa, to postawa dość powszechna w naszym związku. W OSP są ludzie od roboty, w związku - od wypinania piersi po medal. Moim zdaniem ta sytuacja jest super prosta i nie powinna wywoływać żadnych niepotrzebnych dyskusji.
Pozdrawiam Krzysiek. 

Offline dawid_a

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 97
Odp: Kto może włączyć syrenę?
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 19, 2008, 09:37:58 »
Podjechałem więc pod strażnicę i włączyłem syrenę, dzwoniąc jednocześnie do PSK.
...Nie mniej można odnieść wrażenie, że powiadomić PSK mogłeś z miejsca zdarzenia i zostawić dyżurnemu decyzję o dysponowaniu konkretnej jednostki. Tym samym wszedłeś w jego kompetencje i teoretycznie być może była to jakaś rozgrywka wewnętrzna z miejscową jednostką i/lub dyżurnym PSK.
Oczywiście jest to tylko teoretyczne rozważanie, bo np. nie wiem czy PSK miało możliwość alarmować daną jednostkę drogą radiową, co już samo w sobie zmienia sytuację.
Celowo pokazuję kilka wątków sprawy, ponieważ rzadko kiedy sytuacja jest prosta i jednoznacza szczególnie w wypowiedziacvh osób nie znającyh całej sprawy.
i może tutaj rada na przyszlość - najpierw PSK i zapytac czy mogą wlączyć syrenę zdalnie - jesli nie to mowisz ze jestes pod jednostką danej OSP i możesz wlączyć ją ręcznie jesli nie mam możliwości zrobić tego zdalnie.

pomijam fakt rozgrywek tego która jednostka ma jechac do pożaru w danej gminie.


... Zchodzili się jakieś 5 minut, potem otworzyli garaż a tam samochód był zastawiony ławkami. Więc zaczęli te ławki przerzucać w inne miejsce potem jeden z nich (wg. mnie nietrzeźwy) wsiadł jako kierowca i wyjechali... oczywiście bez zgłoszenia się do PSK i bez ubierania się w koszarówki (UPS nie mają)...
że jak?
jak to samochód może byc zastawiony?
jak u znajomych widzę ze zastawiają to pytam się co zrobią jak zapali się coś w garażu.
samochód nieważne czy w OSP czy w prywatnym garażu nie może byc zastawiony niczym i zawsze powinien byc zaparkowany tak zeby mogl wyjechac przodem (czyli wjezdzamy do garazu tylem).

Offline matthus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 60
  • OSP Kończyce Wielkie
    • OSP Kończyce Wielkie
Odp: Kto może włączyć syrenę?
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 19, 2008, 09:51:08 »
To jakaś tragedia a nie jednostka... czy ci ludzie mają internet może? mogli by poczytać ten temat to zmienili by zdanie... to samo tyczy się przedstawicieli gminy... co za kretyni mogą mieć pretensje że ktoś ich wezwał gdy istniało zagrożenie pożarowe... wiecie może konkretnego przepisu niema, ale jest jedna rzecz, której uczą na kursie pierwszego stopnia... w razie pożaru należy wyjść z budynku udać się do po bliskej budki telefonicznej albo posiadając własną komórkę zadzwonić na straż pożarną... a jeśli chodzi o guzik przy OSP... wiekszość napisała "moim zdaniem"... ludzie syrena alarmowa znajdująca się przy remizie na zewnątrz budynku istnieje po to by w razie zagrożenia pożarem itp. osoba cywilna będąca lub też nie strażakiem mogła zaalarmować jednostkę o zdarzeniu... powiem wam tak przy naszej remizie widnieje nawet napis... w razie zagrożenia wciśnij guzik i trzymaj przez 3 min... itd...ps. sorki że tak dużo pisałem

Offline poopek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Kto może włączyć syrenę?
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 19, 2008, 11:39:21 »
Dziękuję za tak liczne wypowiedzi. Mnie też zdziwiło ich zachowanie. Może chodziło o to, że była to jednostka, która ma 1-2 wyjazdy w ciagu roku i w tym roku była to ich pierwsza akcja. Zchodzili się jakieś 5 minut, potem otworzyli garaż a tam samochód był zastawiony ławkami. Więc zaczęli te ławki przerzucać w inne miejsce potem jeden z nich (wg. mnie nietrzeźwy) wsiadł jako kierowca i wyjechali... oczywiście bez zgłoszenia się do PSK i bez ubierania się w koszarówki (UPS nie mają). Niestety nie potrafili sobie poradzić z akcją więc PSK musiała wezwać kolejną jednostkę... 

Ja byłbym za tym, żeby ujawnić z jakiej gminy/wsi jest dana jednostka ze względu na to żeby reszta strażackiej braci z ich okolicy wiedziała, że z takimi nie da się współpracować... a może gdyby się znalazł na forum jakiś ichniejszy strażak, przeczytał by że to o nich źle piszą i podsunął by w remizie jakąś myśl że tak chyba być nie może bo cała polska straż się z nas nabija...

druga sprawa, że do prezesa zarządu gminnego, który nie wie do czego służy czerwony guzik alarmowy umiejscowiony na zewnętrznej elewacji remizy a służący do uruchomienia syreny alarmowej zaufania w załatwianiu jakichkolwiek spraw związanych z działaniem straży bym nie miał...

Podsumowując... Jestem za tym żeby wpisywać oficjalnie nazwy miejscowości, w których strażacy popełniają jakieś karygodne błędy, lub robią coś czego robić nie powinni niczym w moim poście (poniżej)
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,10033.0.html
"...rycerze Floriana to MY!!!"

Offline matthus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 60
  • OSP Kończyce Wielkie
    • OSP Kończyce Wielkie
Odp: Kto może włączyć syrenę?
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 19, 2008, 11:47:25 »
z mojejs trony jeszcze jedno... myślę że taką jednsotkę powinni zlikwidować budżet podzielić między reszteę z waszej gminy tak samo podzielić obszar który należał do tej jednostki i sprawy niema... jeśli nie chcą być wzywani to po co są?

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Kto może włączyć syrenę?
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 19, 2008, 11:51:25 »
według mnie to wszystko zostało już wyjaśnione i temat do zamknięcia, a temat wyjawiania jaka to jednostka to już babranie się w gów#$^ bo na full nie ma tu  przedstawiciela tej jednostki bo niby skąd koleś z takiej jednostki mógł czerpać zamiłowanie do straży (raczej do imprez). Jak goście mają ławki na bramie to często nie wyjeżdżają więc i nie ma co ich się obawiać, że gdzieś zostaną wezwani do poważniejszej akcji bo nawet ubrań nie mają.

Jednostkę nie tak łatwo zlikwidować. Odsyłam do statutu.

Więc można zamknąć dyskusje.

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Kto może włączyć syrenę?
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 19, 2008, 11:57:03 »
Zchodzili się jakieś 5 minut, potem otworzyli garaż a tam samochód był zastawiony ławkami. Więc zaczęli te ławki przerzucać w inne miejsce potem jeden z nich (wg. mnie nietrzeźwy) wsiadł jako kierowca i wyjechali... oczywiście bez zgłoszenia się do PSK i bez ubierania się w koszarówki (UPS nie mają). Niestety nie potrafili sobie poradzić z akcją więc PSK musiała wezwać kolejną jednostkę... 
I zapewne to był główny powód ich niezadowolenia ;) Gdyby wszystko było ok, to raczej nie mieliby pretensji.

Jednak ja nie jestem za każdorazowym ujawnianiem nazw jednostek w których popełniono błędy, niedopatrzenia itp. Myślę że dyskusja o samym fakcie ( bez identyfikowania o kogo chodzi) jest potrzebna, aby inni nie powtarzali tych samych błędów, ale taka publiczna nagonka na konkretną jednostkę chyba nie jest potrzebna.
Jeśl zaczniemy tutaj debatować kto i kiedy zrobił coś złego, to zapewne w krótkim czasie pojawia się dziesiątki, a może i setki przykładów z prawie każdej OSP. Znając życie zawsze znajdzie się ktoś kto chce "przypiąc łatkę" temu czy owemu.

Offline waldek1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 134
Odp: Kto może włączyć syrenę?
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 19, 2008, 13:49:46 »
Są OSP na papierku i raz do roku do Grobu Pańskiego i na Walne więc nie ma się co dziwić że mają problem z wyjazdem takich OSP jest po kilka na terenie Powiatu.
Jadąc drogo  ponad OSP  zdarza się że na przeciw drzwi rośnie DRZEWKO to jak wyjadą?  Zaznaczam że są to przypadki bardzo rzadkie, a nawet raz jeden jako ciekawostka na przeciwko drzwi garażowych stał słup elektryczny. Żaden Wójt nie jest zainteresowany rozwiązaniem OSP ELEKTORAT
POZDRAWIAM

Offline masterekk

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: Kto może włączyć syrenę?
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 20, 2008, 11:46:51 »
moim zdaniem dobrze zrobiłeś po to jest ten 'Przycisk" żeby zalarmowac strażaków o tym ze cos sie dzieje u nas tez istnieje na zewnątrz ten przycisk i było parę razy tak ze ktoś włączył tez ale my nie robiliśmy z tego afery poprostu było to szybko i szybko wyjechaliśmy i byliśmy z tego zadowoleni
„Wiesz jak rozpoznać strażaka
w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną
stronę niż wszyscy inni…”

Offline Tomcio1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 114
Odp: Kto może włączyć syrenę?
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 20, 2008, 18:34:44 »
Panowie, nie tak od razu skazujcie tą OSP na pożarcie - do zlikwidowania. Kolego, a cóż Oni mają za sprzęt? Przybliż nam trochę informacji o tej jednostce.

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Kto może włączyć syrenę?
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 20, 2008, 19:16:52 »
Ale nikt przecież ich nie likwiduje. Wręcz przeciwnie mam nadzieję, że zaczną się w końcu szkolić...

Jednostka posiada Stara 200 i... to wszysto. I jednego kierowce, który jest non stop na %...

Ale u nich niestety mentalność taka
Pozdrawiam

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Kto może włączyć syrenę?
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 20, 2008, 20:35:55 »
PEDROS tym geniuszom od polityki w Twojej gminie w celu wyjaśnienia swego postępowania podsuń art. 9 ustawy o ochronie przeciwpożarowej. I zacznijcie tych nieodpowiedzialnych leni tępić i gonić do roboty. Ja w swojej gminie też niestety na takich trafiłem (sytuacja była bardziej groźna), najgorsze jest to, że mają pretensje do wszystkich tylko nie do siebie.
Art. 9.
Kto zauważy pożar, klęskę żywiołową lub inne miejscowe zagrożenie obowiązany
jest niezwłocznie zawiadomić osoby znajdujące się w strefie zagrożenia oraz jednostkę
ochrony przeciwpożarowej bądź policję lub wójta albo sołtysa.
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 21, 2008, 12:44:53 wysłana przez Fredek »