Autor Wątek: Dystynkcje OSP  (Przeczytany 9734 razy)

Offline Peter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 152
Dystynkcje OSP
« dnia: Czerwiec 18, 2008, 16:57:18 »
Chciałem dowiedzieć się jak jest u Was z noszeniem dystynkcji przez członków OSP. U mnie w okolicy każdy niestety bierze pierwszą z brzegu i dumnie ją nosi nie wiedząc co ona oznacza. A jak jest u was? Czy druhowie wiedzą co oznacza poszczególna dystynkcja i noszą je zgodnie z z pełnioną funkcją,stopniem?

Offline Emilovic

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 84
  • Nie matura lecz chęć szczera !!!
Odp: Dystynkcje OSP
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 18, 2008, 17:25:49 »
U nas jest tak, że strażacy w większości znają dystynkcje (wiszą na tablicach w strażnicy) ale z braku mundurów przy jakichś okazjach pożyczamy od siebie no i niestety dystynkcje nie zgadzają się.

Offline OSPLuboń

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: Dystynkcje OSP
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 18, 2008, 20:22:51 »
U nas w jednostce wszyscy wiedzą kto i jakie dystynkcje może nosić tak że u nas nie ma z tym żadnego problemu

Offline dawid_a

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 97
Odp: Dystynkcje OSP
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 18, 2008, 20:30:57 »
zabrzmi smiesznie ale nie nosze dystynkcji, zresztą w mundur wbijam się tylko jak naprawdę trzeba.

Offline Darek3xP

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 131
Odp: Dystynkcje OSP
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 18, 2008, 20:40:18 »
Kurcze o czym ludzie piszecie !  ^_^
W mojej jednostce w MDP to jest temat na jedne z pierwszych zajęć ?
Jak można nieznać dystynkcji !!!
Wszyscy noszą stopnie zgodnie z otrzymanymi awansami i posiadanymi kursami !!!
Dystynkcje nosi się nie tylko do munduru wyjściowego kolego dawid_a !!!

pozdro  :rolleyes:

Offline Peter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 152
Odp: Dystynkcje OSP
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 18, 2008, 20:50:58 »
Kurcze o czym ludzie piszecie !  ^_^
W mojej jednostce w MDP to jest temat na jedne z pierwszych zajęć ?
Jak można nieznać dystynkcji !!!
Wszyscy noszą stopnie zgodnie z otrzymanymi awansami i posiadanymi kursami !!!
Dystynkcje nosi się nie tylko do munduru wyjściowego kolego dawid_a !!!

pozdro  :rolleyes:

Większość strażaków nie zna dystynkcji z lenistwa.

Offline Darek3xP

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 131
Odp: Dystynkcje OSP
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 18, 2008, 21:18:19 »
Peter Masz racje ! ale czy to tylko lenistwo  :huh:
Niektórzy Naczelnicy i Prezesi nie są wstanie w kolejności wymienić stopni OSP, a co dopiero dalej !
Widać to na uroczystościach oraz to jak witani są goście z OSP i PSP ! Bo się stopni i funkcji niezna !
Moim zdaniem to podstawa, a zacząć trzeba od młodzieży ! tych starszych trudno reformować ^_^ 
Pozdro  :rolleyes:

Offline Peter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 152
Odp: Dystynkcje OSP
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 18, 2008, 21:25:58 »
Peter Masz racje ! ale czy to tylko lenistwo  :huh:
Niektórzy Naczelnicy i Prezesi nie są wstanie w kolejności wymienić stopni OSP, a co dopiero dalej !
Widać to na uroczystościach oraz to jak witani są goście z OSP i PSP ! Bo się stopni i funkcji niezna !
Moim zdaniem to podstawa, a zacząć trzeba od młodzieży ! tych starszych trudno reformować ^_^ 
Pozdro  :rolleyes:
Masz rację nie tylko lenistwo. Również z tym, że starszych trudno reformować, bo są zbyt uparci i przyzwyczajeni, że zawsze jakoś to będzie przecież nikt im z tego egzaminu robić nie będzie.

Offline dawid_a

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 97
Odp: Dystynkcje OSP
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 18, 2008, 23:38:09 »
......Dystynkcje nosi się nie tylko do munduru wyjściowego kolego dawid_a !!!
pozdro  :rolleyes:
no piszę ze w mundur wbijam sie jak naprawdę trzeba, ostatnio wbilem sie chyba ze 3 lata temu (mowię o wyjsciowym bo w koszarowce to na zawodach 2 tygodnie temu biegalem).
sorki ale mam wazniejsze sprawy jak dbanie o sprzęt i papierki w naszej OSP niz dystynkcje.

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Odp: Dystynkcje OSP
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 19, 2008, 08:05:32 »
U nas też nie jest z tym różowo. Główny kłopot to bieda. Nie każdy ma swój mundur. Na różne imprezy, pogrzeby, adoracje itp. ubierają się różne osoby, które często zamieniają się mundurami czy je wypożyczają. Dość trudno zapanować nad dystynkcjami.  Ostatnio trochę zainwestowaliśmy w mundury wyjściowe i próbujemy trochę to uporządkować.  Bardzo trudno jest wymienić dystynkcje u osób, które utraciły np. funkcje w zarządzie i powinny być zwykłymi strażakami. Nawet nie wspominam o tym co nosimy na mundurach, że do bardziej zwykłej okazji nie zdejmujemy sznurów i medali itp.  Duża część członków OSP wstydzi się ubrać w swój mundur na imprezę, nawet jeśli go ma. Jeszcze daleka droga przed nami.  Ale mały postęp widzę.

Offline OSP Mogilno

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 149
Odp: Dystynkcje OSP
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 19, 2008, 15:08:25 »
a jak przydzielaćie komuś d-ce roty, sekcji czy plutony.. pd stażu jesli nie jest w zarządzie czy od czegoś innego
???? bo jesli  o staż to można dać starszego strażaka tylko:)
małe OSP też wiele mogą : www.ospmogilno.pl

Offline Darek3xP

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 131
Odp: Dystynkcje OSP
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 22, 2008, 13:54:28 »
a jak przydzielaćie komuś d-ce roty, sekcji czy plutony.. pd stażu jesli nie jest w zarządzie czy od czegoś innego
???? bo jesli  o staż to można dać starszego strażaka tylko:)
Witam ! można przydzielać w sposób oczywisty, czyli w pierwszej kolejności posiadane kursy, odbyte szkolenia oraz staż w OSP. Na przykład po kursie dowódcy sekcji - młodego - Naczelnik OSP awansuje na pomocnika d-cy sekcji, później awansuje go na dowódcę sekcji i tak dalej.
Pozdro  :rolleyes:

Offline west

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 72
  • OSP siły napędowe polskiego pożarnictwa
Odp: Dystynkcje OSP
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 12, 2011, 15:47:44 »
czy jest jakiś regulamin który to reguluje??

Offline firefighter83

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 127
Odp: Dystynkcje OSP
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 12, 2011, 16:20:21 »
Może to komuś pomoże strona ZG ZOSP RP jest bogata w regulaminy

http://zosprp.pl/?q=content/umundurowanie

Na marginesie w naszej jednostce każdy nosi zgodnie z zajmowaną funkcją. Np. ostatnio kolega otrzymał "w spadku" mundur wyjściowy z dystynkcjami naczelnika, do munduru otrzymał dystynkcje d-cy sekcji i takie też dystynkcje będzie nosił. Oczywiście najpierw trzeba odpruć stare i przyszyć  nowe.
"W straży pożarnej, będziemy razem walczyć przeciwko jednemu wspólnemu wrogowi - ogniowi - bez względu na kraj,pochodzenie, w czym chodzimy i w jakim języku mówimy." 
J.J. Edmondson

Offline Sylwek185

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 285
Odp: Dystynkcje OSP
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 12, 2011, 16:22:19 »

Offline lukasz99

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 76
Odp: Dystynkcje OSP
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 26, 2011, 19:24:31 »
Raczej nie ma powiedziane kiedy nadaje się starszego strażaka i dalej. Wiadomo że dowódca plutonu musi mieć szkolenie naczelników, a zastępca dowódcy plutonu i dowódca sekcji szkolenie dowódców. Moim zdaniem co u nas dobrze się sprawdza to ustalić jaka funkcja za co i tego się trzymać tak jest najuczciwiej. Co do mundurów nad tym się nie zapanuje i trzeba to przełknąć.

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Dystynkcje OSP
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 26, 2011, 21:50:47 »
Masz rację nie tylko lenistwo. Również z tym, że starszych trudno reformować, bo są zbyt uparci i przyzwyczajeni, że zawsze jakoś to będzie przecież nikt im z tego egzaminu robić nie będzie.
u mnie w OSP się szybko poukładały sprawy dystynkcji jak uzgodniłem jako wice z naczelnikiem że osoby które nie mają "posprzątane na mundurze" nie będą awansowani oraz nie będą otrzymywać odznaczeń i wyróżnień. Z dnia na dzień wszyscy jakoś nagle sobie przypomnieli co i gdzie się nosi na mundurach i jakie posiadają funkcje. Najważniejsze żeby być konsekwentnym
no i nic nie musimy przełykać - niedbałość o odpowiednie oznakowanie funkcyjnych pokazuje słabość danego naczelnika. Jak osoba która nie potrafi zapanować na codzień nad umundurowaniem strażaka  może zapanować nad daną osobą podczas akcji - do czego to prowadzi - samowolka, proszenie się kogoś o wykonanie zadania, akty łaski że może coś zrobię bo mam akurat ochotę? To nie zabawa w skautów tylko służba. Zgodnie z niemiecką zasadą Ordnung muss sein
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 26, 2011, 22:00:49 wysłana przez daro »
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline lukasz99

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 76
Odp: Dystynkcje OSP
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 27, 2011, 06:41:32 »
W pełni cię rozumiem, ale osp to nie wszystko trzeba pracować. Przykładowo podczas odpustu w naszej parafi tylko 4 członków miało prawidłowe dystynkcje. A było nas 16 to wynik tego ze np. kiedy tata pracuje w mundurze idzie syn. A wybór między 4 strażakami a 16 jest raczej oczywisty. Dystynkcje ważne są na ubraniu bojowym, na mundurze już mniej ale owszem nikogo nie zwalnia to z obowiązku noszenia podkreślmy właściwego noszenia.

Offline firemanka95

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 128
Odp: Dystynkcje OSP
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 27, 2011, 13:20:07 »
u mnie w jednostce z młodymi strażakami nie ma kłopotu - nawet sami kupują sobie dystynkcje gdy zmieniają funkcje. Ale ze starymi??? Swego czasu wg dystynkcji było 3 naczelników  :gwiazdki: ale ten prawdziwy naczelnik zrobił z tym troche porządku. Starsi zamiast dawać przykład to to zlewają ;/
A medali to niektórzy nie mają pojęcia gdzie się je nosi! Przypinają gdzie popadnie...
"Musicie od siebie wymagać, nawet jeśli gdyby inni od was nie wymagali"

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Dystynkcje OSP
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 27, 2011, 18:30:22 »
W pełni cię rozumiem, ale osp to nie wszystko trzeba pracować. Przykładowo podczas odpustu w naszej parafi tylko 4 członków miało prawidłowe dystynkcje. A było nas 16 to wynik tego ze np. kiedy tata pracuje w mundurze idzie syn. A wybór między 4 strażakami a 16 jest raczej oczywisty. Dystynkcje ważne są na ubraniu bojowym, na mundurze już mniej ale owszem nikogo nie zwalnia to z obowiązku noszenia podkreślmy właściwego noszenia.
W dzisiejszych czasach dystynkcje nawet na mundurze wyjściowym można przyszyć na rzep więc nie ma żadnego usprawiedliwienia dla takiego podejścia do sprawy.

Chcemy żeby wszystko było cacy, a sami robimy syf - bolesne ale prawdziwe! Najlepsze że zazwyczaj taka OSP ma najwięcej do powiedzenia a u siebie nie potrafi zrobić porządku z podstawowymi rzeczami
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline skipper

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: Dystynkcje OSP
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 27, 2011, 18:57:45 »
U mnie w jednostce fukcjonuje oto taki zapis który określa jakieś ramy (ich minima) jakie należy spełnić aby uzyskać dany stopień.

strażak – wstąpienie do JOT, wykonanie badań lekarskich, ukończenie „Szkolenia strażaków ratowników OSP cz. I i II”

st. strażak – 3 letni staż w JOT, nienaganna postawa, czynny udział w działaniach JOT

dowódca roty – 2 letni staż na stanowisku st. Strażaka lub ukończenie jednego ze specjalistycznych kursów dla strażaków OSP i 1 rok stażu na  stanowisku st. Strażaka

pomocnik dowódcy sekcji – 2 letni staż na stanowisku dowódcy roty lub ukończenie
„Kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy” i 1 rok stażu na  stanowisku dowódcy roty

dowódca sekcji – 2 letni staż na stanowisku pomocnika dowódcy sekcji i ukończenie „Szkolenia dowódców OSP”

pomocnik d-cy plutonu – 2 letni stażu na stanowisku dowódcy sekcji i ukończenie „Szkolenia naczelników OSP”

dowódca plutonu -  2 letni staż na stanowisku pomocnika dowódcy plutonu lub ukończenie „Szkolenia komendantów gminnych OSP

Offline lukasz99

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 76
Odp: Dystynkcje OSP
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 27, 2011, 19:58:25 »
Daro! osp to nie tylko dystynkcje i jak u was tak sracie się ze wszystkim jak z nimi to kiepska jednostka. ( sorry za szczerość). Przy powodzi na pomoc szło się w czym stało nie było czasu na zabawe albo przepinanie dystynkcji bo liczył się dorobek innych ludzi. Oni patrzyli na to ile i kiedy uratuje się ich dorobek a nie w jakim stopniu był strażak który to zrobił.  ŻYCIE TO NIE BAJKA.

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Dystynkcje OSP
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 27, 2011, 21:15:11 »
Daro! osp to nie tylko dystynkcje i jak u was tak sracie się ze wszystkim jak z nimi to kiepska jednostka. ( sorry za szczerość). Przy powodzi na pomoc szło się w czym stało nie było czasu na zabawe albo przepinanie dystynkcji bo liczył się dorobek innych ludzi. Oni patrzyli na to ile i kiedy uratuje się ich dorobek a nie w jakim stopniu był strażak który to zrobił.  ŻYCIE TO NIE BAJKA.
cały czas mówimy o dystynkcjach na mundurach wyjściowych. Te na bojówkach czy koszarówkach tym bardziej można zdjąć bo są na rzepy więc nie chrzań. Zresztą post wcześniej piszesz że są ważne na bojówkach a teraz twierdzisz że każdy ubiera to co popadnie żeby tylko działać

Tym się właśnie różni moja jednostka od Twojej że u mnie o pewne rzeczy dba się odpowiednio szybciej. U Ciebie najważniejsze są widocznie zapinki do munduru.
Mnie mój własny honor nie pozwala na noszenie stopnia wyższego niż mi przysługuje - u Ciebie każdy biegnie do straży tylko po to żeby jako pierwszy założyć mundur naczelnika i udawać bohatera - szkoda tylko że wraz z tym jego mundurem nie wchłania się jego wiedzy do głowy.

Dla mnie jednostka która nie potrafi zadbać o własny wygląd jest tylko zwykłą budą ze strażakami. I choćby nawet w centrum Warszawy stała. Aczkolwiek często odwiedzam jednostki w małych, zabitych dechami wsiach a poukładane mają wszystko i można z nich brać przykład
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline MEWA88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
  • Bogu na chwałę bliżniemu na ratunek
Odp: Dystynkcje OSP
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 27, 2011, 21:45:41 »
ja tam mam mundur bez żadnej gwiazdki, belki i jakoś żyję, co mi po stopniu na akcji, tam się skupiam co mam robić i jak najefektywniej działać a nie czy wszyscy ludzie wokół widzą że mam 2 gwiazdki

Offline lukasz99

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 76
Odp: Dystynkcje OSP
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 28, 2011, 07:42:19 »
Daro więc może poczwal się osiągnięciami swojej jednostki?
Mowiłem i dalej mówie że dystynkcje na koszarowce, ubraniu specjalnym czy mundurze są ważne i należy dążyć do ich przestrzegania, co nie znaczy jednak że nie ma rzeczy ważniejszych. Owszem i są i poweim mamy tego rezultaty. Podaj nazwę swojej jednostki to sam zobacze i ocenię.