Autor Wątek: Czy choroba wrzodowa żołądka może wykluczyć z służby?  (Przeczytany 2105 razy)

Offline stra

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Czy choroba wrzodowa żołądka może wykluczyć z służby?
« dnia: Czerwiec 16, 2008, 22:45:51 »
Od jakiegoś czasu choruję na wrzody żołądka. Słyszałem, że mogę mieć problemy w czasie badań lekarskich. Mam 10 lat pracy. Czy ta choroba może  wykluczyć mnie z służby?

Offline Artis

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 87
Odp: Czy choroba wrzodowa żołądka może wykluczyć z służby?
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 17, 2008, 00:14:10 »
Nie jestem expertem, ale według rozporządzenia w sprawie właściwości i trybu postępowania komisji lekarskich MSWiA ( które znajdziesz tutaj: www.abc.com.pl/serwis/du/1995/0712.htm ) w Dziale XI - Układ trawienny, punkt 43 paragraf 3 ta choroba powoduje Niezdolnośc do służby. Więc mogą się uczepić...
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 17, 2008, 04:49:39 wysłana przez Artis »
Gdy słychać wiatr i żab kumkanie, to nie natura lecz zwiad kochanie...

Offline ponczo83

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
Odp: Czy choroba wrzodowa żołądka może wykluczyć z służby?
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 17, 2008, 10:16:11 »
Witam
Co oznaczają odpowiednio literki A, C, Z, N, D,
w rozporządzeniu nie mogę tego znaleźć albo nie widzę  ^_^

Offline Artis

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 87
Odp: Czy choroba wrzodowa żołądka może wykluczyć z służby?
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 17, 2008, 13:12:06 »
Znalazłem w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 9 Lipca 1991r.
Z góry przepraszam za błędy, ale musiałem przepisywać :P

Z - Zdolny, co oznacza, że stan zdrowia badanego nie budzi żadnych zastrzeżeń albo stwierdzone schorzenia lub ułomności nie stanowią przeszkody do pełnienia służby.

N - Niezdolny, co oznacza, że stan zdrowia badanego nie budzi żadnych zastrzeżeń albo stwierdzone schorzenia lub ułomności nie stanowią przeszkody do pełnienia służby.

A - Zdolny do służby, co oznacza, że stwierdzone schorzenia lub ułomności fizyczne albo psychiczne uniemożliwiają pełnienie służby.

C - Zdolny do służby z ograniczeniem, co oznacza, że u osoby badanej stwierdzono przewlekłe schorzenia lub ułomności fizyczne albo psychiczne, które trwale lub czasowo zmniejszają sprawność fizyczną lub psychiczną do służby, ale nie stanowią przeszkody do pełnienia służby na określonych stanowiskach

D - Trwale Niezdolny do służby, co oznacza, że stwierdzone schorzenia lub ułomności fizyczne albo psychiczne uniemożliwiają jej pełnienie służby.

Gdy słychać wiatr i żab kumkanie, to nie natura lecz zwiad kochanie...

Offline jeremiasz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 62
Odp: Czy choroba wrzodowa żołądka może wykluczyć z służby?
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 17, 2008, 16:50:47 »
Nie przejmuj się bracie za takie pierdoły po 10 latach służby nikt Cię nie wywali ,bo gdyby wszystkich przebadali to musieli by co drugiego wywalić,a po drugie praca w straż przestaje być atrakcyjna zabiorą nam nadgodziny jak będziesz miał prawa emerytalne to pewnie zmienią ustawę i trzeba będzie pracować 20 lat dłużej także gdyby cię wywalili to niewiele tracisz

Offline ponczo83

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
Odp: Czy choroba wrzodowa żołądka może wykluczyć z służby?
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 17, 2008, 23:03:33 »
Dzięki Artis za oznaczenia

Offline Prewentysta7

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
Odp: Czy choroba wrzodowa żołądka może wykluczyć z służby?
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 18, 2008, 10:54:07 »
Nie wywalą. Też miałem wrzody i mam już 20 lat stażu.
Wrzody żołądka lub dwunastnicy (zakażenie helicobacter pylori) nie są aż tak poważnym schorzeniem jak kiedyś sądzono i leczono ranigastem lub sokiem z kapusty obniżając zakwaszenie żołądka :-). Obecnie leczy się je "zestawem" 3 leków (w tym 2 antybiotyków) jednocześnie przez 7 dni. Miałem to diabelstwo jakieś 10 lat temu, więc wiem. Niedawno sprawdziłem testem (ok. 20 zł) i nie mam tych bakterii. Tu dodam, że przeciwciała utrzymują się przez około rok po eradykacji. Warto się ich pozbyć, bo nieleczone mogą prowadzić do zrakowacenia a i rodzinę możesz zarażać (lub ktoś z rodziny Ciebie - można je "nosić" a nie chorować).

Ok. To nie forum medyczne. Powodzenia i powrotu do zdrowia!

Offline stra

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Czy choroba wrzodowa żołądka może wykluczyć z służby?
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 19, 2008, 19:45:16 »
Dzięki koledzy za opinie i porady. Mam nadzieję, że tak jak kolega prewentysta7 pisze, nie będą się czepiać. Zależy to od lekarza czy będzie nadgorliwy czy nie. Na dobrą sprawę każdemu można by coś znaleźć, ale przecież nie o to chodzi. Puki co czekam na badania. Pozdrawiam.

Offline Artis

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 87
Odp: Czy choroba wrzodowa żołądka może wykluczyć z służby?
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 19, 2008, 21:15:08 »
Trzymamy kciuki!  Napisz po wszystkim jaki rezultat :)

A teraz z innej beczki: Który lekarz i jak ( na podstawie jakich badań) może na badaniach ( mowa tu o okresowych ) stwierdzić, że pacjent cierpi na chorobę wrzodową żołądka?  :huh:
« Ostatnia zmiana: Lipiec 06, 2008, 11:13:31 wysłana przez Artis »
Gdy słychać wiatr i żab kumkanie, to nie natura lecz zwiad kochanie...