Autor Wątek: Przeglądy Gaśnic I Sprzętu Ppoż.  (Przeczytany 13446 razy)

Offline bartek6

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 572
Przeglądy Gaśnic I Sprzętu Ppoż.
« dnia: Styczeń 12, 2005, 16:47:55 »
rozmawiałem z kolegą z prewencji , który stwierdził że nie ma przepisu mówiącego jakie trzeba posiadać szkolenia, uprawnienia aby dokonać przeglądu gaśnic i pozostałych sprzętów będących na wyposażeniu zakładów
pamiętam jak na szkole koledzy robili sobie uptrawnienia aby móc dokonać przeglądu gasnicy i  zaktualizować czasokres użytku
proszę o komentarz i ewentualnie podać przepisy

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.141
Odp: Przeglądy Gaśnic I Sprzętu Ppoż.
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 13, 2005, 07:16:21 »
Cytuj
stwierdził że nie ma przepisu mówiącego jakie trzeba posiadać szkolenia, uprawnienia aby dokonać przeglądu gaśnic i pozostałych sprzętów będących na wyposażeniu zakładów
Twój kolega ma rację.
Ten temat już był poruszany na forum

Offline bartek6

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 572
Odp: Przeglądy Gaśnic I Sprzętu Ppoż.
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 15, 2005, 11:03:23 »
dzięki zubek za pomoc. nie pozostaje mi nic innego aby rozpocząc dodatkowy zarobek - może słaby ale lepsze małe niż wogóle

Offline robard

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 955
Odp: Przeglądy Gaśnic I Sprzętu Ppoż.
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 31, 2005, 17:33:44 »
barte6> wź proszę pod uwage, że na wykonywanie tych czynnosci potrzebujesz zgody własciwego przełozonego tj. KP(M), a w chwili obecnej jest nagonka na dorabianie do pensji, oczywiście nie zniechecam, ale dobrze się rozeznaj:))
"Uczciwy człowiek szuka prawdy, kłamca jest patologicznie wszechwiedzący"

Prawo Oczekiwań - negatywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki. Pozytywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki.

Offline fire28

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Przeglądy Gaśnic I Sprzętu Ppoż.
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 03, 2006, 01:16:34 »
Witam. I tu się nie zgadzam. Jestem na emie i dorabiam sobie jako konserwator sprzętu p.poż.
Aby móc robić przeglądy należy ukończyć szkolenia w zakresie podstawowym jak i specjalistyczne. Na tej podstawie producenci wydają Tobie Certyfikat. Z tym papierkiem dopiero jesteś uprawniony do kontrolowania sprzętu wyprodukowanego przez tych producentów. (GZWM, KZWM).

Offline azotox

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 394
Odp: Przeglądy Gaśnic I Sprzętu Ppoż.
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 03, 2006, 08:01:41 »
Gdzie jest napisane, że bez certyfikatu nie możesz robić przeglądów sprzetu?

Offline jurek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: Przeglądy Gaśnic I Sprzętu Ppoż.
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 16, 2006, 17:07:52 »
azotox - masz racje nigdzie nie napisano /brak też podstawy prawnej/ ,że musisz mieś jakąś zgodę producentów gasnic na ich konserwację.
Podam taki drobny przykład mam firmę od lat 90 tych i nie posiadam żadnej zgody firm produkujących gasnicę ponieważ stwietrdziłem ,że to jest bezsens i nabijanie piniędzy tym firmom gdyż taka zgoda kosztuje chyba 300 zl/ rok. ale nie o tym ,dzwonię do Adrychowa z reklamacją gasnicy GPr 12 ponieważ w zbiorniku jest mała dziurka z której wypływa azot i wiecie co mi odpowiedział tak należy ją przywieźć to wymienimy lub wysłać na własny koszt ale to kosztuje więcej niż ta gaśnica warta odpowdź brzmiała ,że nic na to nie poradzi ,stwierdziłem ,że o d..pę rozbić te ich zgody ,czy certyfikaty, w szkole podoficerskiej a później w chorążych w Krakowie oraz różnych sympozjach organizowanych przez producentów zachodnich i krajowych ,nauczono mnie jak należy wykonywać takie usługi i uważam ,że to wystarczy. Natomiast gaśnicę z wyraźną usterką wymieniam na nową na własny koszt.

Offline stepol1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: Przeglądy Gaśnic I Sprzętu Ppoż.
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 08, 2006, 20:13:52 »
Mądre słowa JUREK. Obowiązuje ustawa o swobodzie działalności gospodarczej.
Ale dla tych co będą chcieli już legalizować gaśnice:
- na wykonywanie tych czynności potrzebna jest zgoda komendanta,
- należy zarejestrować działalność gospodarczą,
- zgodnie z odpowiednimi kodeksami (cywilnym i karnym) i zapisami ustawowymi odpowiadacie za jakość wykonanych prac, użytych materiałów (wolno tylko oryginalne i z właściwego typu) i środków gaśniczych,
- odpowiadacie za wszystkie straty wynikłe z niedostosowania się do norm i przepisów,
- skazanie skutkuje usunięciem ze służby.
Dlatego lepszą sytuację mają emeryci-strażacy.
Jest tak duża konkurencja na rynku, że niektórzy konserwatorzy  "wskazują" po pożarze organom ścigania lub właścicielom zakładów co zostało źle wykonane przez konkurentów.
Nie napisałem tego żeby kogokolwiek straszyć, ale żeby wskazać realną sytuację.

Offline Pstrągmen

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Przeglądy Gaśnic I Sprzętu Ppoż.
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 12, 2007, 19:56:14 »
Jak w temacie ... Z różnych źródeł słyszałem , że w/w przepisy znajdują się to w monitorze to w innych miejscach . Jeśli ktoś wie gdzie takowych szukać prosiłbym o naprowadzenie . Z góry dzięki .

Offline reptile

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 87
    • http://www.kowall.pl/
Odp: Przeglądy Gaśnic I Sprzętu Ppoż.
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 12, 2007, 21:15:37 »
wszystko jest w Polskiej Normie numeru niestety nie pamiętam ale jeśli bardzo Ci zależy to mogę zdobyć. Jest tam m. in. legalizacja wg zaleceń producenta ale nie żadziej niż raz w roku (producenci zazwyczaj zycza sobie co pol roku) Norma określa tez kiedy nalezy wymienić środek gaśniczy itp.
Śmierć to dopiero początek...

Offline wojtekstr

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 138
    • http://www.kmpspmyslowice.madnet.pl
Odp: Przeglądy Gaśnic I Sprzętu Ppoż.
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 12, 2007, 21:43:31 »
Aktualne Polskie Normy dotyczące gaśnic:

1.     PN-EN 3-1:1998, Gaśnice przenośne. Rodzaje, czas działania, pożary testowe grupy A i B.

2.     PN-EN 3-2:1999, Gaśnice przenośne. Szczelność, badanie przewodności elektrycznej, badanie zagęszczalności, wymagania szczególne.

3.     PN-EN 3-3:1998, Gaśnice przenośne. Konstrukcja, wytrzymałość na ciśnienie, badania mechaniczne.

4.     PN-EN 3-4:1999, Gaśnice przenośne. Wielkości napełnienia i minimalne wymagania dotyczące skuteczności gaśniczej.

5.     PN-EN 3-5+AC:1999, Gaśnice przenośne. Wymagania i badania dodatkowe.

6.     PN-EN 3-6:1997, Gaśnice przenośne. Postanowienia dotyczące weryfikacji zgodności gaśnic przenośnych z EN 3, arkusze od 1 do 5.

7.     PN-EN 3-6:1997/A1:2001, Gaśnice przenośne. Postanowienia dotyczące weryfikacji zgodności gaśnic przenośnych z EN 3, arkusze od 1 do 5 (Zmiana A1).

8.     PN-EN 1866:2001, Gaśnice przewoźne.
Moja Stronka o mojej komendzie PSP
POZDRAWIAM
Wojtek Strażak SAM:-)

Offline Pstrągmen

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Przeglądy Gaśnic I Sprzętu Ppoż.
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 12, 2007, 21:45:29 »
Właśnie o to mi chodzi .
By wyegzekwować legalizację gaśnic na zarządcy budynku użyteczności publicznej muszę podeprzeć się konkretnym przepisem .
Zarządca - osoba baaaardzo oszczędna , nie popuszcza ; a nasłanie mu chłopaków z prewencji zakończy moją fuchę . W sumie jeśli pokazanie przepisu nie pomoże walnę w cholerę tę połówkę - ogólnie zbyt wysokie ryzyko .
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

Serdeczne dzięki !
Właśnie pisałem gdy ukazało się info .

Jeszcze może zadam dodatkowe pytanie :
Czy Polska Norma to jedyne źródło na które mogę się powoływać ?
« Ostatnia zmiana: Maj 12, 2007, 21:50:34 wysłana przez Pstrągmen »

Offline wojtekstr

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 138
    • http://www.kmpspmyslowice.madnet.pl
Odp: Przeglądy Gaśnic I Sprzętu Ppoż.
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 12, 2007, 23:47:43 »
ROZPORZĄDZENIE  MINISTRA  SPRAW  WEWNĘTRZNYCH I  ADMINISTRACJI [1]
z dnia 21 kwietnia 2006 r.
w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów
(Dz. U. Nr 80, poz. 563)
§ 3. 1. Urządzenia przeciwpożarowe w obiekcie powinny być wykonane zgodnie z projektem uzgodnionym pod względem ochrony przeciwpożarowej przez rzeczoznawcę do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, a warunkiem dopuszczenia do ich użytkowania jest przeprowadzenie odpowiednich dla danego urządzenia prób i badań, potwierdzających prawidłowość ich działania.

2. Urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice powinny być poddawane przeglądom technicznym i czynnościom konserwacyjnym zgodnie z zasadami określonymi w Polskich Normach dotyczących urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic, w odnośnej dokumentacji techniczno-ruchowej oraz instrukcjach obsługi.

3. Przeglądy techniczne i czynności konserwacyjne, o których mowa w ust. 2, powinny być przeprowadzane w okresach i w sposób zgodny z instrukcją ustaloną przez producenta, nie rzadziej jednak niż raz w roku.
W razie pytań proszę pisać na maila.
Moja Stronka o mojej komendzie PSP
POZDRAWIAM
Wojtek Strażak SAM:-)

Offline Pstrągmen

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Przeglądy Gaśnic I Sprzętu Ppoż.
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 13, 2007, 00:54:39 »
Wojtku !
Jeszcze raz dzięki za poświęcony czas .
Pomogłeś w dużym stopniu .

Offline wojtekstr

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 138
    • http://www.kmpspmyslowice.madnet.pl
Odp: Przeglądy Gaśnic I Sprzętu Ppoż.
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 13, 2007, 18:59:13 »
Cieszę się niezmiernie i polecam się na przyszłość. Pozdrawiam
Moja Stronka o mojej komendzie PSP
POZDRAWIAM
Wojtek Strażak SAM:-)

MatiKubi

  • Gość
Odp: Przeglądy Gaśnic I Sprzętu Ppoż.
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 03, 2007, 10:27:38 »
Witam!
Mam następujące pytanie: jeżeli posiadam uprawnienia do legalizacji gaśnic, ale nie mam żadnych zezwoleń od komendanta czy mogę podbić sobie swoją gaśnicę? Jakie zezwolenia i formalności trzeba załatwić aby otworzyć swoją działalność?

Dzięki pozdrawiam!

Offline jurek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: Przeglądy Gaśnic I Sprzętu Ppoż.
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 31, 2007, 21:21:20 »
Podbij sobie i nie zapomnij podbić swojemu Komendantowi.

Offline prokurator

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Przeglądy Gaśnic I Sprzętu Ppoż.
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 09, 2007, 23:20:40 »
Witam,

mam pytanie dotyczące legalizacji gaśnic, a mianowicie: jakie uprawnienia trzeba posiadać aby móc prowadzić firmę oraz dokonywać przeglądu i konserwacji gaśnic.
gdzie takie uprawnienia można zrobić i czy da sie na tym zarobić z waszego punktu widzenia ? (może troszkę głupie pytanie)
Dodam tylko ze nie jestem strażakiem o ile ma to jakieś znaczenie.

Offline wojtekstr

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 138
    • http://www.kmpspmyslowice.madnet.pl
Odp: Przeglądy Gaśnic I Sprzętu Ppoż.
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 10, 2007, 07:57:34 »
Witam,

mam pytanie dotyczące legalizacji gaśnic, a mianowicie: jakie uprawnienia trzeba posiadać aby móc prowadzić firmę oraz dokonywać przeglądu i konserwacji gaśnic.
gdzie takie uprawnienia można zrobić i czy da sie na tym zarobić z waszego punktu widzenia ? (może troszkę głupie pytanie)
Dodam tylko ze nie jestem strażakiem o ile ma to jakieś znaczenie.

Najlepiej, po pierwsze zorientować się jakiego producenta są gaśnice na obiekcie i nawiązać kontakt z producentem przedmiotowych  gaśnic i uzyskać od niego informację, na temat kursu dla konserwatora gaśnic. Od producenta uzyskuje Pan autoryzację i zakupuje Pan sprzęt niezbędny np. do wymiany proszku gaśniczego i tym podobnych czynności konserwacyjnych. Czasami producenci gaśnic współpracują ze sobą i ma Pan uprawnienia do konserwacji gaśnic nie tylko jednego producenta ale kilku.  :mellow:
Moja Stronka o mojej komendzie PSP
POZDRAWIAM
Wojtek Strażak SAM:-)

Offline darek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 319
Odp: Przeglądy Gaśnic I Sprzętu Ppoż.
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 10, 2007, 13:44:11 »
Witam,

mam pytanie dotyczące legalizacji gaśnic, a mianowicie: jakie uprawnienia trzeba posiadać aby móc prowadzić firmę oraz dokonywać przeglądu i konserwacji gaśnic.
gdzie takie uprawnienia można zrobić i czy da sie na tym zarobić z waszego punktu widzenia ? (może troszkę głupie pytanie)
Dodam tylko ze nie jestem strażakiem o ile ma to jakieś znaczenie.
ogólnie i wg prawa nie trzeba mieć żadnego kursu, ale...
Najpierw i najlepiej mieć kurs konserwatora podręcznego sprzętu gaśniczego. Porządny kurs to minimum kilka dni teorii, przepisów i praktyki. Ja w swoim czasie odbyłem taki w W-wie w ZDZ-cie na Podwalu. Trwał 2 tygodnie.
Poza tym konkretni producenci gaśnic wprowadzili autoryzację i aby bez problemu mieć dostęp do ich części (oryginalnych) i móc bez przykrych konsekwencji prawnych ( w razie czego) serwisować ich sprzęt, trzeba odbyć u nich kurs autoryzacyjny, zapłacić, wyposażyć warsztat wg ich wymagań i powodzenia we własnym biznesie.

Pamiętaj tylko Kolego, że praca konserwatora to nie tylko stemplowanie kontrolek i liczenie kasy. Jeżeli zrobisz gaśnicę na nieoryginalnych częściach, ta przypadkiem nie zadziała, to możesz mieć problem natury prawnej. Dalej, zużyty proszek. Teoretycznie proszek gaśniczy ma swoja żywotność. Po tym czasie trzeba go wymienić i zutylizować. To znów koszta i problem. Ale, żeby nie straszyć: na rynku jest sporo konserwatorów, którzy robią kaszanę,mieszają części, etykiety, "dopuszczają" do użycia gaśnice sprowadzone z zagranicy bez polskiego świadectwa dopuszczenia. Lista grzechów jest dłuuuga...
Jeżeli w okolicy Twoją konkurencją będzie kaszaniarz, to będzie konkurował tylko ceną i można mu narobić   problemów, natomiast gdy będą to uczciwi konserwatorzy to Ty masz dosyć wysoko postawioną poprzeczkę. Życzę powodzenia.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 10, 2007, 13:57:55 wysłana przez darek »