Autor Wątek: Czy strazak zawodowy może być radnym?  (Przeczytany 6416 razy)

Offline sim2003

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Czy strazak zawodowy może być radnym?
« dnia: Czerwiec 09, 2008, 21:32:14 »
Witam. Interesuje mnie coś takiego. Czy radny gminny może zostać przyjęty do PSP w służyć w tej formacji?jaki są prawne uwarunkowania takiego czegoś??? Czy dotyczy nas ustawa z sierpnia 2006r. dot. zmian w korpusie słuzby cywilnej?
Policjanci maja podobny problem... (  http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20061026/WYBORY/61026007

Offline ttomipsp

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
  • Cały czas do przodu!!!
Odp: Czy strazak zawodowy może być radnym?
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 09, 2008, 22:11:36 »
Może być sam jestem radnym Rady Gminy i w niczym to nie przeszkadza. Biorę wolne gdy mam sesje lub komisję ponieważ nie można pobierać diety i pracować w tym samym czasie. Komendant poczatkowo burzył się ale jakoś zmiękł po okazaniu stosownych przepisów. Pozdrawiam!

Offline sim2003

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: Czy strazak zawodowy może być radnym?
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 09, 2008, 23:04:32 »
Widzisz. Więc dlaczego ja zadałem takie pytanie. Otóż radca prawny stwierdził że strazacy zawodowi to służba cywilna, a zgodnie z ustawą o słuzbie cywilnej członek korpusu nie może byc radnym.
Oto przepis z tejże ustawy:
"Członek korpusu służby cywilnej nie może łączyć pracy w służbie cywilnej z mandatem radnego. Art 49.4 z dn 24 sierpnia 2006r.ustawy o słuzbie cywilnej.
Tylko czy ja będać na słuzbie przygotowawczej jestem członmkiem korpusu cywilnego????

Offline specjalista

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 156
Odp: Czy strazak zawodowy może być radnym?
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 10, 2008, 08:54:47 »
Służba cywilna - nie no jaja! Powiedz mu, że sam jest służbą cywilną.
Policja, Straż graniczna, SW, i inne takie to też służby cywilne?
Tak interpretują przepisy jak im się podoba.

Druga sprawa, że za bardzo nie podskoczysz jak jesteś na stażu.

Mimo wszystko powodzenia!
Dwóch polaków, trzy zdania!

Offline ttomipsp

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
  • Cały czas do przodu!!!
Odp: Czy strazak zawodowy może być radnym?
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 10, 2008, 09:50:56 »
Korpus służby cywilnej niema nic wspólnego z strażakiem na stażu, który jest funkcjonariuszem PSP jak by nie było. Chodzi o to że musisz się określić kim będziesz w strazy. Funkcjonariuszem czu pracownikiem cywilnym tj. w korpusie służby cywilnej. U nas np. stazyści na podziale to funkcjonariusze posiadają stopień i przeszkolenie podstawowe. Sekretarka natomiast jest cywilem i pracuje jako tzw. korpus służby cywilnej nie ma stopnia po prostu jest starszym inspeltorem ds organizacyjnych. O to tu chodzi jak zostajesz przyjęty do PSP to i takie masz prawa. A zabronić być Ci radnym nikt nie może jest to funkcja społeczna i już, nie możesz tylko należeć do parti politycznej.No na stażu dużo się nie podaga chyba  że ma się spoko komendanta>pozdrawiam i życzę powodzenia.

Offline sim2003

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: Czy strazak zawodowy może być radnym?
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 10, 2008, 10:32:03 »
Bedać radnym mam szanse na prace od lipca w formie służby przygotowawczej. (po normalnym naborze-testy sprawnościowe, badania itp.) Ale to radca w urzędzie przestrzega mnie przed ttym że prawdopodobnie nie mogę łączyć dwóch funkcji... W komendzie na razie nic nie mówią...

a. jeszcze jedno. Mam być na podziale bojowym. przeszkolenie podst. we wrzesniu. wiec w/g mnie nie bede przeciez korpusem cywil. macie racja- prawo interpretuje się jak się chce. albo w jakims celu.

Użyj funkcji "modyfikuj" aby dopisać !
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 10, 2008, 10:37:54 wysłana przez Butel »

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Odp: Czy strazak zawodowy może być radnym?
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 10, 2008, 11:02:16 »
Widzisz. Więc dlaczego ja zadałem takie pytanie. Otóż radca prawny stwierdził że strazacy zawodowi to służba cywilna, a zgodnie z ustawą o słuzbie cywilnej członek korpusu nie może byc radnym.
Oto przepis z tejże ustawy:
"Członek korpusu służby cywilnej nie może łączyć pracy w służbie cywilnej z mandatem radnego. Art 49.4 z dn 24 sierpnia 2006r.ustawy o słuzbie cywilnej.
Tylko czy ja będać na słuzbie przygotowawczej jestem członmkiem korpusu cywilnego????

Strażak zgodnie z prawem (obecnie obowiązującym) może pełnić funkcję w administracji  samorządowej.

Dobra rada zmień tego "radcę prawnego", bo przy takich interpretacjach, a co ja mówię interpretacjach - przy takiej rażącej nieznajomości prawa może komuś mocno zaszkodzić.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Czy strazak zawodowy może być radnym?
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 10, 2008, 11:20:36 »
...Otóż radca prawny stwierdził że strazacy zawodowi to służba cywilna, ...
Z taką wykładnię ten radca prawny powinien zrzec się uprawnień radcowskich i nie przynosić wstydu swojej grupie zawodowej > funkcjonariusz PSP nie jest członkiem służby cywilnej. -_-
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline sim2003

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: Czy strazak zawodowy może być radnym?
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 10, 2008, 18:46:13 »
Dziękuje za rozeznanie. Uspokoiliście mnie Panowie

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Czy strazak zawodowy może być radnym?
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 10, 2008, 20:25:15 »
W moim powiecie kilku strażaków było radnymi w różnych gminach, a jeden z nich jest radnym chyba już trzecią , a może nawet czwartą kadencję.  Nie ma z tym większych problemów, poza kłopotami dla innych w związku z koniecznością uczestnictwa w sesjach i komisjach ;) Chłopaki jednak podchodzą do tych spraw logicznie , więc nikt nie narzeka. Jedyny większy problem pojawił się, gdy jeden z owych strażaków został wybrany Przewodniczącym Rady Gminy - była jakiś przepis na który powoływała się opozycja i sprawa była wyjaśniana dość długo. Szczegółów jednak nie znam, a sama sprawa miała miejsce kilka lat temu , więc nie wiem czy stosowne przepisy nadal obowiązują.