Autor Wątek: Pionowa Linia Gaśnicza  (Przeczytany 11457 razy)

Offline emer

• KLUBOWICZ
  • Weteran
  • *
Odp: Pionowa Linia Gaśnicza
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 17, 2013, 08:40:49 »
Ja zazwyczaj korzystam z noszaków, w dwóch jest po 3 odcinki do tego jeden odcinek z prądownicą (coś jak harmonijka tyle że złożony w krąg), kiedyś starsi koledzy uczyli mnie że najszybciej jest po elewacji i do tej pory też tą metodę wykorzystujemy. Tak naprawdę wybór metody jest uzależniony od konkretnego budynku. Co do szybkiego natarcia, jestem dość sceptyczny, oczywiście ma ogromną zaletę jeśli chodzi o "minimalizowanie zalania" ale na wyższe kondygnacje nie bardzo się sprawdza, czas rozwinięcia wcale nie jest szybszy, a i przy krętych klatkach jest problem bo natarcie jest sztywne i trzeba się trochę namęczyć. Ale tak jak napisałm wcześniej, wszystko zależy od specyfiki budynku.

Offline rafal.bula

• KLUBOWICZ
  • VIP
  • *
    • JRG SGSP
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 21, 2013, 11:45:18 »
Starsi koledzy uczyli dobrze, ale w odniesieniu do swoich warunków. Od kiedy są noszaki sytuacja zmieniła się znacząco. W zasadzie rozwinięcie po elewacji ma sens tylko w przypadku niewielkich obsad, które mogą nie dać sobie rady z zabraniem odpowiedniej ilości noszaków i sprzętu na wysokie kondygnacje.

Offline ARGA

• Bywalec
  • *
  • Zycie weryfikuje nasze widzenie świata
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 26, 2013, 16:24:40 »
Szybkie natarcie jest wygodne ale przy realiach panujacych w jednostkach i zdarzajacych sie uszkodzeniach szybkiego natarcia  co wiaże się z jego skracaniem ( w pewnym momencie nasze na GBA miało 50 metrów ) może okazac sie ze zabraknie 3 metrów na dojście do najbardziej wysunietego pokoju i wtedy panika bo jesteśmy w srodku ale skutecznego pradu gasniczego podac nie mozemy no zaczyna sie rozwijanie na szybko lini gasniczej. Oczywiście ludzie z boku wiedzący wszystko najlepiej i znajacy sie na wszystkim zjedzą was zywcem a niech jeszcze  w srodku mieszkania będa ludzie....tak wiec wydaje mi się że tradycyjna linia gasnicza jest tu bardziej odpowiednia i bardziej na miejscu.
Masz prawo mieć swoje zdanie ..ale ja mam prawo mieć je w ................ ale zawsze możemy podyskutować.

Offline ADAM 12

• Bywalec
  • *
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 27, 2013, 10:25:09 »
Na ostatnich ćwiczeniach natarcie rozwijało się najdłużej. Skręcało się i pętliło między schodami. Najszybciej poszło rozwinięcie i wciągnięcie między schodami 3 odcinków 52. Rozwinięcie po klatce na drugim miejscu ale warunkiem było że jest wolnych 5 ratowników.