Autor Wątek: Butle z gazem  (Przeczytany 53754 razy)

Offline maniek22111

• Bywalec
  • *
Odp: Butle z gazem
« Odpowiedź #40 dnia: Kwiecień 15, 2007, 21:29:37 »
tak znam całą historie tej butli z pierwszych rąk bo to zdarzyło się dość dawno

Offline MIKO

• KLUBOWICZ-MOD-RADA
  • VIP
  • *
« Odpowiedź #41 dnia: Kwiecień 15, 2007, 21:40:10 »
A nieda się w kilku zdańiach opisać ???

Offline maniek22111

• Bywalec
  • *
« Odpowiedź #42 dnia: Kwiecień 26, 2007, 21:19:58 »
postaram się na sobote bo mam urlop jak ktoś chce zdjęcia na poczte w lepszej jakości to poprosze adres na priva i wyśle

przepraszam że odpowiadam tak późno nie zaglądałem w to miejsce długo opisze wszystko też

pozdrawiam

Offline grzejnik

• Bywalec
  • *
    • http://
« Odpowiedź #43 dnia: Kwiecień 26, 2007, 23:39:22 »
witam
Może jestem laikiem w tym temacie ale w tej dyskusji popieram HAZMATa, brałem udział w paru akcjach w których miałem do czynienia z butlami propan-butan i zawsze to przypominało loterie

Offline Maciek OSP Gorce

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #44 dnia: Maj 01, 2007, 23:17:22 »
Pełna butla z gazem płynnym (propan butan  itp itd ) jest teoretycznie mniej niebezpieczna od pustej dlatego że w pustej butli znajdują sie opary które potrzebują mniejsza temperaturę wystarczającą do eksplozji niż w pełnej butli. NIby piekne to w teorii ale nie chce się przekonać w praktyce. ^_^

Offline DEX

• Strażak Sam
« Odpowiedź #45 dnia: Maj 02, 2007, 00:04:28 »
Ale proszę panowie nie udawadniające sobie czegoś , a podawajcie przypadki , wasze doświadczenia, by inni mogli coś się nauczyć i dowiedzieć .
Pozdrawiam   

Może ciekawy przypadek. Masz na prywatnym łączu.

Pozdrawiam
W pewnych kwestiach zgadza się z tobą, ale są i takie, w których mam odmienne zdanie.

Offline HAZMAT

• Strażak Sam
  • jeden wielki rozpiździej
« Odpowiedź #46 dnia: Maj 04, 2007, 09:03:43 »
Maciek OSP Gorce i reszta chłopaków...słuchajcie...układ PROPAN BUTAN + BUTLA + POŻAR to układ zależący od wielu DYNAMICZNYCH zmiennych...przecież nikt nie mówi, że większy grzyb będzie po wybuchu pustej butli...za to puste czy "półpuste" butle to też zagrożenie...2 tygonie temu na poznańskim złomowisku gościu spawał zbiornik lotniczy...chyba jeszcze leży w szpitalu
Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu

Offline fire45

• Strażak Sam
  • Nie ma miękkiej gry!
« Odpowiedź #47 dnia: Listopad 25, 2012, 21:33:43 »
Temat stary, ale moje pytanie go dotyczy.

W związku z moim małym doświadczeniem, mam pytanie do Was jak należy zachować się w dwóch przypadkach :
1) Wchodzimy, widzimy butlę która nie jest objęta pożarem, np. druga strona pomieszczenia lub pomieszczenie obok.
(Butlę zakręcamy, odłączamy i wynosimy...?)
2) Wchodzimy, widzimy butlę która znajduje się w ogniu (bądź ogień jest bardzo blisko).

Z góry dziękuję.

Offline madmax29

• VIP
« Odpowiedź #48 dnia: Listopad 25, 2012, 21:44:59 »
A o jakiej butli mówisz? Acetylen? propan-butan? CO2? tlen? Każda w warunkach pożarowych zachowuje się inaczej i inne jest zagrożenie wynikające z charakterystyki substancji przechowywanej, ciśnienia w butli, stanu skupienia a nawet konstrukcji butli. Co do acetylenu to polecam artykuł z PP http://www.ppoz.pl/pp/pppwa/102012pwa1.pdf

Offline fire45

• Strażak Sam
  • Nie ma miękkiej gry!
« Odpowiedź #49 dnia: Listopad 25, 2012, 22:10:08 »
Głównie chodziło mi o propan-butan (co zapomniałem dopisać). Taki typowy, który można spotkać w każdym domu.

Offline madmax29

• VIP
« Odpowiedź #50 dnia: Listopad 25, 2012, 22:32:28 »
Ad1. Wynieś, na wszelki wypadek (nagłe rozprzestrzenienie się pożaru, rozszczelniony układ)
Ad2. Ostrzeż innych i KDRa, chłodź najlepiej zza zasłony, butla nie paruje możesz wynieść. Propan-butan jest stosunkowo bezpieczny o ile jest napełniony prawidłowo(poduszka gazowa), Problemem bywa gdy butla jest napełniana hałupniczymi metodami na przykład napełnianie butli turystycznych zwiększyć, lub przelewanie nie do końca pustych butli 11 kg do jednej, w takim  przypadku nie ma kontroli nad wielkością poduszki gazowej i dlatego butla jest bardziej niebezpieczna. Teoretycznie butla napełniona fazą ciekła do pełna w temperaturze -20 (na przykład na mrozie) przeniesiona do ogrzanego pomieszczenia +20 może ulec wybuchowi. Powoduje to nagły wzrost ciśnienia w zbiorniku.

Offline dr.Kudłaty

• KLUBOWICZ
  • Weteran
  • *
« Odpowiedź #51 dnia: Listopad 25, 2012, 23:37:17 »
Ad1. Wynieś, na wszelki wypadek ...
Ad2. Ostrzeż innych i KDRa, chłodź najlepiej zza zasłony

Pozycja pierwsza z uwarunkowaniami przez pryzmat zdarzenia
Pozycja druga bezwzględnie właściwa.
Reszta to bzdura.

Offline madmax29

• VIP
« Odpowiedź #52 dnia: Listopad 26, 2012, 09:26:29 »
Reszta to bzdura.
możesz to rozwinąć? jeśli napisałem coś co jest nieprawdą, sprostuj to bo czyta to wielu ludzi i niechciałbym żeby uczyli się bzdur, jeśli nie zgodzę się z twoim zdaniem to ustosunkuje się do tego

Offline lang

• KLUBOWICZ
  • VIP
  • *
« Odpowiedź #53 dnia: Listopad 26, 2012, 09:41:29 »
Kolega może nie wie, że w przypadku naełnienia zbiornika w 100% wzrost temperatury o 1 st. C powoduje wzrost cisnienia o 0,7-0,8 MPa, a za ciśnienie rozrywające przyjmuje się wartość 6,75 MPa (ciśnienie próbne to 3,0 MPa; być moźe stąd jego twierdzenie o bzdurach,
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline MIKO

• KLUBOWICZ-MOD-RADA
  • VIP
  • *
« Odpowiedź #54 dnia: Listopad 26, 2012, 10:02:52 »
Nie wdaje się z wami w dyskusję bo wystarczy mi co @dr Kudłaty  pisze bo to chyba najlepszy specjalista w tym temacie w naszej formacji , ale dyskutujcie dalej  -_-

Ja z nim nie odważę się nawet polemizować , bo widziałem co robi i jakie doświadczenia przeprowadza .

Offline dr.Kudłaty

• KLUBOWICZ
  • Weteran
  • *
« Odpowiedź #55 dnia: Listopad 26, 2012, 10:18:32 »
"...butla nie paruje możesz wynieść..." Jak paruje to co, nie można jej wynieść ? Taka ostrożność to przy acetylenie. To nawet nie ostrożność a świadome działanie.
W przytaczanym przypadku tzw. napełnienie nie ma nic do rzeczy, bo nie jesteś w stanie tego określić. Owszem można to zrobić i to w miarę prosto, ale w omawianym przypadku nie powinno to nawet do głowy przychodzić , dlatego napisałem, że to bzdura. W zbiorniku występuje faza ciekła i gazowa mieszaniny propan-butanu plus zanieczyszczenia. Nie ma tam "poduszek".

Pytanie było takie "... Wchodzimy, widzimy butlę która znajduje się w ogniu (bądź ogień jest bardzo blisko)..."
Jeżeli wchodzimy i WIDZIMY to zapewne warunki pozwalają na szybką izolację (chłodzenie) i bezpieczne ewakuowanie.
Zauważyłeś ? ZGŁOŚ ! OSTRZEŻ! CHŁODŹ ! EWAKUUJ ! Transport za uchwyty nie ruszając zaworu.
Taką odpowiedz uważam za właściwą.

Ps.
Dyskutować należy  :straz:
@MIKO SPECJaLISTA ? przesadziłeś i to ogromnie  :szalony: Ja zwykły dociekliwy skurc***k  :szalony:
« Ostatnia zmiana: Listopad 26, 2012, 10:45:15 wysłana przez dr.Kudłaty »

Offline fire45

• Strażak Sam
  • Nie ma miękkiej gry!
« Odpowiedź #56 dnia: Listopad 26, 2012, 14:36:19 »
Pytanie było takie "... Wchodzimy, widzimy butlę która znajduje się w ogniu (bądź ogień jest bardzo blisko)..."
Jeżeli wchodzimy i WIDZIMY to zapewne warunki pozwalają na szybką izolację (chłodzenie) i bezpieczne ewakuowanie.
Zauważyłeś ? ZGŁOŚ ! OSTRZEŻ! CHŁODŹ ! EWAKUUJ ! Transport za uchwyty nie ruszając zaworu.
Taką odpowiedz uważam za właściwą.

Rozumiem, tylko kiedy można ją ewakuować? Weźmy pod uwagę, że butla jest odkręcona i podłączona np. do pieca.

Offline dr.Kudłaty

• KLUBOWICZ
  • Weteran
  • *
« Odpowiedź #57 dnia: Listopad 26, 2012, 14:50:36 »
To zależne w dużej mierze od sytuacji zastanej. Nie da się określić "procedury". Jak pisał wcześniej @HAZMAT - zbyt wiele dynamicznych zmiennych, żeby wskazać postępowanie na papierze.
To w pierwszej kolejności zakręcasz zawór na zbiorniku - DELIKATNIE do pierwszego oporu. Oczywiście z chłodzeniem i w zabezpieczeniu!
Odcinasz wąż gumowy i wio z nią ZA UCHWYTY w miejsce bezpieczne do dalszego schładzania. 

Online joker26

• Strażak Sam
« Odpowiedź #58 dnia: Listopad 26, 2012, 16:46:15 »
Podoba mi się wykład @Kudłaty. Brzmi sensownie i pewnie poparty jest bogatym doświadczeniem.
Mnie jednak nurtują te zdania
To w pierwszej kolejności zakręcasz zawór na zbiorniku - DELIKATNIE do pierwszego oporu. Oczywiście z chłodzeniem i w zabezpieczeniu!
O jakim kolega zabezpieczeniu mówi, zakręcając  zawór? :)
« Ostatnia zmiana: Listopad 26, 2012, 16:54:53 wysłana przez joker26 »

Offline dr.Kudłaty

• KLUBOWICZ
  • Weteran
  • *
« Odpowiedź #59 dnia: Listopad 26, 2012, 17:29:09 »
O takim ,które wspomoże działanie.
GPr w dłoni na wszelki wypadek. Praca w atmosferze CIĄGŁEGO schładzania . Takie pożary gasi się poprzez zakręcanie zaworu w zbiorniku. Co najważniejsze przećwiczone to wszystko do tzw. obrzygania.
Jak  się podoba daj okejkę. Upss to nie ten portal  :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: - tak mi się wymsknęło dla rozluźnienia  :szalony:
« Ostatnia zmiana: Listopad 26, 2012, 17:34:53 wysłana przez dr.Kudłaty »