Autor Wątek: Hydranty zewnętrzne  (Przeczytany 9854 razy)

Offline Docnadir

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Hydranty zewnętrzne
« dnia: Listopad 29, 2016, 15:43:56 »
Witajcie. Jestem nowy na forum ale nigdzie nie moge znaleźć odpowiedzi na nurtujący mnie problem odnośnie zewnętrznego zaopatrzenia w wodę a mianowice w  ROZPORZÑDZENIE MINISTRA SPRAW WEWN¢TRZNYCH I ADMINISTRACJI1) z dnia 24 lipca 2009 r. sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wod´ oraz dróg pozarowych jest zapis:
jednostek osadniczych o liczbie mieszkańców przekraczającej 100 osób, niestanowiących zabudowy kolonijnej, a także znajdujących się w ich granicach: budynków użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego oraz obiektów budowlanych produkcyjnych i magazynowych

Projektuje warsztat rzemieslniczy który został zakwalifikowany do ZLIII o powierzchni 160m2 czyli bardzo mały. Mam rozumieć iż w mysł wyżej wymienionego paragrafu musze projektować hydrant pożarowy ( w promieniu 75m) nie ma żadnego hydrantu. W ogóle na Wsi nie ma ani jednego.

To samo tyczy się domów jednorodzinnych??


Offline Kobra

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: Hydranty zewnętrzne
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 29, 2016, 20:59:31 »
Przeczytaj jeszcze raz dokładnie par. 3 ust. 1 pkt 2 tego rozporządzenia a następnie ustęp 2 i 3.  Masz tam odpowiedź. Trzeba tylko dokładniej się nad tym pochylić ;)
Uczyń siebie swoim własnym schronieniem, przemierzaj świat nie będąc przywiązanym do niczego...

Offline rafoos

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 62
Odp: Hydranty zewnętrzne
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 29, 2016, 21:51:49 »
Jeśli Twój budynek nie przekracza kubatury 1000 m3, to nie powinno być problemu.

Poniżej wyjaśnienie KG przedstawiające tok rozumowania w analogicznym przypadku.

"W odniesieniu do przedstawionego w Państwa piśmie przykładu garażu wolnostojącego jednostanowiskowego zlokalizowanego na terenie jednostki osadniczej, traktowanego jako obiekt PM, dla którego zgodnie z ustaleniami § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia [2] wymagane jest zapewnienie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę do zewnętrznego gaszenia pożaru, nie powinno to w zasadzie praktycznie stwarzać problemu, ponieważ dla garaży wymagana ilość wody do celów przeciwpożarowych wynosi co najmniej 10 dm3/s, lecz nie więcej niż 20 dm3/s, i często mieści się w ilości wymaganej dla tejże jednostki osadniczej, chyba że jest to jednostka o liczbie mieszkańców do 2000, gdzie dopuszcza się ilość do 5 dm3/s. Tym niemniej w przypadku tak małego obiektu, jak w Państwa przykładzie, można kierować się ponadto zasadą wynikającą z treści § 213 pkt 3 ww. rozporządzenia MI, że dla wolno stojących garaży o liczbie stanowisk postojowych nie większej niż 2 nie stawia się wymagań dotyczących klasy odporności pożarowej, czyli ich bezpieczeństwa pożarowego, a przez to także nie ma dla nich konieczności odrębnego ustalania wymaganej ilości wody do celów przeciwpożarowych do zewnętrznego gaszenia pożaru. Obiekty takie mieszczą się w grupie pozostałych obiektów wymienionej w § 3 ust. 2 i 3 rozporządzenia [2], dla których woda do celów przeciwpożarowych do zewnętrznego gaszenia pożaru jest zapewniana w ramach ilości wody przewidywanych dla jednostek osadniczych."

Offline Docnadir

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: Hydranty zewnętrzne
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 30, 2016, 10:52:38 »
Czesć dziekuje  odpowiedź ale w dalszym ciągu mam problem z interpretacją tego przepisu. Proszę o pomoc:

Pytanie nr 1 - Par 3, ust 1, punkt 1 mówi o jednostce osadniczej przekraczającej 100 osób , a także znajdujàcych się w ich
granicach: budynków użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego oraz obiektów budowlanych produkcyjnych i magazynowych- Czyli projektując  stolarnie która została zakwalifikowana do ZLIII i powierzchni 160m2 musi byc hydrant tak?? Czy budynek gospodarczy w takim razie także musi mieć hydrant??

Pytanie nr 2 - par 3, ust 1, punkt 1 mówi o budynkach poza jednostakmi osadniczymi wiec nie dotyczy przyypadków jesli budujemy np na wsi bo jest to jednostka osadnicza wg prawa

Pytanie nr 3 - ust 2 mówi o pozostałych obiektach - czyli rozumiem iż tu są obiekty nie wymienione w par 3, ust 1, punkt 1 - czyli np budynki gospodarcze, domy jednorodzinne- i jak to rozumieć wymaganie 10dm3/s - czyli także hydrant?? i jeszcze dochodzi ust 3

Przepraszam, że tak pytam ale mam problem z interpetacją jednoznaczną tych przepisów

Offline Kobra

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: Hydranty zewnętrzne
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 30, 2016, 14:55:50 »
Dla budynków użyteczności publicznej zlokalizowanych na terenie jednostki osadniczej wymagane jest zapewnienie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę do zewnętrznego gaszenia pożaru. W punkcie 2 wskazano zaś, jakie obiekty są zwolnione z zapewnienia zaopatrzenia w wodę do zewnętrznego gaszenia.

Teraz bierzesz par. 5 i ustalasz jaka wymagana ilość wody jest potrzebna - w Twoim przypadku jest to 10 dm3/s. Zgodnie ze złagodzeniem dla jednostek osadniczych do 2.000 mieszkańców może być 5 dm3/s - ale dla pozostałych obiektów budowlanych, czyli nie tych wskazanych w punkcie 1 (dot. to budynków mieszkalnych, gospodarczych itp.). W Twoim przypadku mamy jednak budynek użyteczności publicznej (ZL III) o pow. 160 m2, dla którego wymagane jest 10 dm3/s. Jeżeli Twoja jednostka osadnicza ma mniej niż 2.000 mieszkańców wówczas musisz zapewnić dwa hydranty DN80, które łącznie dadzą Ci 10 dm3/s lub zapewnić uzupełniające źródło wody.

Na forum możemy Ci ogólnie doradzić, podpowiedzieć, nakierować. Najlepiej jednak z konkretnym projektem udać się do rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń ppoż. lub podjechać do Komendy PSP właściwej miejscowo co do miejsca planowanej inwestycji.

P.S. Wrzucę jeszcze jedno stanowisko Komendy Głównej w podobnym problemie:

W odpowiedzi na pismo dotyczące zapewnienia zaopatrzenia w wodę do zewnętrznego gaszenia pożaru dla budynku użyteczności publicznej (biurowego) o powierzchni użytkowej 2000 m2, zlokalizowanego na terenie miasta, wyjaśnia się, co następuje.
Zgodnie z ustaleniami § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia MSWiA z dn. 24.07.2009 r. w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych (Dz.U. Nr 124, poz. 1030), dla budynków użyteczności publicznej zlokalizowanych na terenie miasta (jednostki osadniczej) wymagane jest zapewnienie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę do zewnętrznego gaszenia pożaru. Ilość wody, jaka powinna być zapewniona w przypadku ww. budynku (przy kubaturze przekraczającej 5000 m3), wynosi 20 dm3/s łącznie z co najmniej dwóch hydrantów o średnicy 80 mm lub 200 m3 zapasu wody w przeciwpożarowym zbiorniku wodnym (§ 5 ust.1 pkt 2). Obowiązkiem właściciela budynku jest przy tym, w myśl ustaleń art. 4 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 24.08.1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (t.j. Dz.U. z 2009 r. Nr 178, poz. 1380 z późn. zm.), zapewnienie przygotowania budynku do prowadzenia akcji ratowniczej, co oznacza m.in. zapewnienie odpowiedniego zaopatrzenia w wodę do zewnętrznego gaszenia pożaru, i jest to obowiązek niezbywalny. W zależności od występujących lokalnie warunków, w pierwszej kolejności powinny być brane pod uwagę istniejące możliwości czerpania wody z urządzeń zaopatrujących w wodę ludność. Właściciel budynku powinien uzyskać informację o wydajności istniejącej sieci wodociągowej oraz o lokalizacji i wydajności najbliższych hydrantów od firmy administrującej tą siecią. Nie jest natomiast obowiązkiem właściciela budynku dbanie o stan techniczny tych urządzeń - w przypadku sieci wodociągowej do przyłącza do budynku. W sytuacji, gdy wydajność tych urządzeń (sieci wodociągowej) nie zapewnia wymaganej ilości wody do celów przeciwpożarowych dla danego budynku, bądź np. hydranty usytuowane są w odległościach większych niż określone przepisami, to właściciel takiego budynku powinien zadbać o doprowadzenie do stanu zgodności z obowiązującymi wymaganiami w tym zakresie. Rozwiązaniem może być zapewnienie uzupełniającego zapasu wody zgodnie z zasadami określonymi w § 5 ust. 2 ww. rozporządzenia MSWiA, bądź też uzyskanie akceptacji właściwego miejscowo komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej na zastosowanie w budynku rozwiązań zamiennych zapewniających niepogorszenie w nim warunków ochrony przeciwpożarowej, po przedłożeniu propozycji przez właściciela tego budynku. Z inicjatywy właściciela budynku mogą też być podjęte prace związane z modernizacją istniejącej sieci wodociągowej, w tym zamontowaniem dodatkowych hydrantów.
Odrębnym zagadnieniem jest natomiast realizacja obowiązku zapewnienia odpowiedniej ilości wody do celów przeciwpożarowych dla jednostki osadniczej. Obowiązek ten spoczywa na władzach danej gminy, której jednym z zadań własnych wskazanych w art. 7 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.), w ramach zaspakajania zbiorowych potrzeb wspólnoty, są sprawy ochrony przeciwpożarowej. Realizowane to powinno być m.in. poprzez określenie w regulaminie dostarczania wody i odprowadzania ścieków, uchwalanym przez radę gminy zgodnie z przepisami art. 19 ust.1 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz.U. z 2006 r. Nr 123, poz. 858 z późn. zm.), warunków dostarczania wody na cele przeciwpożarowe dla danej miejscowości. Ustalenia tego regulaminu są wiążące dla przedsiębiorstwa wodociągowo – kanalizacyjnego zarządzającego siecią wodociągową. Ponieważ jest to też zadanie objęte przepisami ochrony przeciwpożarowej (§ 4 ust. 3 ww. rozporządzenia MSWiA) organy Państwowej Straży Pożarnej podejmują czynności kontrolno   rozpoznawcze także w stosunku do tych przedsiębiorstw, w celu wyegzekwowania chociażby obowiązku poddawania okresowym przeglądom i konserwacji przez właściciela sieci wodociągowej przeciwpożarowej zamontowanych na tych sieciach hydrantów.
Reasumując należy stwierdzić, że zadania związane z zapewnieniem przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę do zewnętrznego gaszenia pożaru spoczywają zarówno na właścicielach budynku, jak i na podmiotach gospodarczych realizujących zadania związane z dostarczaniem wody dla ludności. Adekwatnie do tych zadań prowadzone są też działania administracyjne Państwowej Straży Pożarnej zmierzające do zapewnienia wyegzekwowania realizacji obowiązków w zakresie ochrony przeciwpożarowej.
Uczyń siebie swoim własnym schronieniem, przemierzaj świat nie będąc przywiązanym do niczego...

Offline Docnadir

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: Hydranty zewnętrzne
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 30, 2016, 16:12:50 »
Wszystko co napisałeś jest jasne dla mnie. Tylko po moim spotkaniu ze strażakiem on uważa, że żaden obiekt nie jest zwolniony z zewnętrznego zaopatrzenia w wodę. Uwaza ,iż zgodnie z ust 2 kązdy inny obiekt nie wymieniony  w par 3 ust 1 p 1 wymaga zaopatrzenia w wodę w wielkości 10dm3/s a w przypadku jednostki osadniczej do 2000 mieszkanców ilośc ta wynosi 5dm3 ale wciąz uważa iz dla kazdego obiektu nawet gospodarczego musi byc to zapewnione....

Pomóżcie jak wy uważacie????

Offline Jefferson21

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 72
Odp: Hydranty zewnętrzne
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 01, 2016, 08:31:41 »
Dacnadir uzupełnił informacje:
Budynek ZL III o powierzchni 160 m2.
Budynek znajduje się w granicy jednostki osadniczej czy poza granicami?
Liczba mieszkańców jednostki osadniczej?
Co znaczy że na wsi nie ma hydrantu? A jest sieć wodociągowa zaopatrująca w wodę ludność czy każdy ma swoją studnię bądź inne źródło wody?
Jak odpowiesz na te pytania mam nadzieję że uda nam się odpowiedzieć Tobie jednoznacznie choć spodziewam się ciekawej dyskusji.

Offline Docnadir

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: Hydranty zewnętrzne
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 01, 2016, 13:18:40 »
Odpowiedzi:
Budynek ZL III o powierzchni 160 m2. - TAK
Budynek znajduje się w granicy jednostki osadniczej czy poza granicami? - W strefie osadniczej
Liczba mieszkańców jednostki osadniczej? - ponad 2000
Co znaczy że na wsi nie ma hydrantu? A jest sieć wodociągowa zaopatrująca w wodę ludność czy każdy ma swoją studnię bądź inne źródło wody? - jest sieć wodociągowa ale nie ma hydrantu na niej
Jak odpowiesz na te pytania mam nadzieję że uda nam się odpowiedzieć Tobie jednoznacznie choć spodziewam się ciekawej dyskusji.

Byłem dziś w straży pożarnej i przepis interpretują w ten sposób , iz każdy budynek musi być chroniony bez żadnego wyjątku. Nie ma budynków zwolnionych z obowiązku chronienia. Nawet domy jednorodzinne. Praktyka pokazuje , że starostwa nie zwracają uwagi na ten przepis a straż pożarna domów jednorodzinnych nie odbiera anie budynków gospodaarczych i dlatego to przechodzi ale jest to niezgodne z prawem

Offline Docnadir

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: Hydranty zewnętrzne
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 02, 2016, 07:51:24 »
Już całkiem jest to poręcone. Kobra napisała iz W punkcie 2 wskazano zaś, jakie obiekty są zwolnione z zapewnienia zaopatrzenia w wodę do zewnętrznego gaszenia. A komendant strazy wojewodzkiej interpretuje to w ten sposób iz nie ma tam wymienionych obiektow zwolnionych tylko jest napisane iz dla oinnych obiektow woda jest zapewniana jak dla jednostki osadniczej. Ale jesli w jednostce osadniczej w zasiegu 75m od projektowanego obiektu na wodociagu nie ma hydrantu to trzeba doprojektować.
Jak uważacie??

Offline Jefferson21

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 72
Odp: Hydranty zewnętrzne
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 02, 2016, 08:14:47 »
Uderzyłeś w sam środek syfu jakim jest obowiązek zapewnienia wody do celów przeciwpożarowych dla jednostek osadniczych które powinno zapewnić przedsiębiorstwo wodociągowe zaopatrujące w wodę ludność. W twoim przypadku powinna być to sieć wodociągowa o wydajności 10 dm3/s. Ty jako obywatel tej że wioski powinieneś złożyć na piśmie do Komendanta Miejskiego/Powiatowego PSP zawiadomienie o podejrzeniu naruszenia przepisów przeciwpożarowych ze względu na nie zapewnienie wymaganej ilości wody do celów przeciwpożarowych dla twojej jednostki osadniczej której ilość przekracza 2000 osób. Komendant Miejski/Powiatowy PSP z urzędu powinien przeprowadzić czynności kontrolno-rozpoznawcze w Gminie+przedsiębiorstwie wodociągowym i wyegzekwować aby zapewnili wodę do celów przeciwpożarowych dla jednostki osadniczej.
Pierwsza sprawa ma niewielki wpływ na twoją sprawę odnośnie odbioru  zakładu rzemieślniczego. Strażak po prostu stwierdzi że tego zaopatrzenia wodnego nie ma i niewiele może w tej sprawie zrobić jak dać sprzeciw w sprawie pozwolenia na użytkowanie. Ja proponował bym Ci skorzystać z możliwości jaki daje par. 8 ust. 1 rozporządzenia MSWiA w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych. Oczywiście wcześniej osobnym pismem podnieś sprawę o której pisałem na wstępie żeby Komendant wiedział że obowiązek zapewniania wody na cele przeciwpożarowe nie leży wyłącznie po stronie inwestora.
Podsumowując wydaje mi się że w całym kraju mamy problem z zaopatrzeniem wodnym do zewnętrznego gaszenia pożaru w małych miejscowościach, Komendanci niechętnie biorą się za ten temat nie wiedzieć czemu.



Offline Docnadir

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: Hydranty zewnętrzne
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 02, 2016, 14:38:59 »
Wg mnie dokładnie jest tak jak mówisz ale żaden obiekt nie jest zwolniony z tego jak jest w jednostce osadniczej. A jeszcze ciekawiej sie robi jak sie stawia domek w jednostce osadniczej w ktorej nie ma wodociagu. Wiadomo, że strazak nie przychodzi na odbiór itp ale jednak wg prawa nawet taki domek powienien miec wode do zewnetrznego gaszenia

Offline Jefferson21

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 72
Odp: Hydranty zewnętrzne
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 05, 2016, 11:15:01 »
To skoro strażak nie przyjdzie na odbiór to nie rozumiem z czym masz problem?

Offline Docnadir

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: Hydranty zewnętrzne
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 05, 2016, 12:07:19 »
Bo wg prawa odpowiada za projekt architekt. I jakby cos się kiedyś stało np pozar to odpowiedzialność spływa na projektanta.

Offline danon

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Hydranty zewnętrzne
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 05, 2016, 12:48:28 »
To zawsze możesz pójść tą ścieżką:

§8.1.W przypadku braku źródła wody zapewniającego wymaganą ilość wody do celów przeciwpożarowych, właściwy miejscowo komendant powiatowy (miejski) Państwowej Straży Pożarnej na wniosek właściciela budynku, obiektu budowlanego lub terenu, może dopuścić na czas określony zastępcze źródło wody do celów przeciwpożarowych, w szczególności naturalny lub sztuczny zbiornik wody, studnię lub ciek wodny, wyposażone w stanowisko czerpania wody wraz z dojazdem.
2.Zastępcze źródło wody, o którym mowa w ust. 1, powinno zapewniać możliwość prowadzenia działań gaśniczych z użyciem sił i środków dostępnych w rejonie działania najbliższej jednostki ochrony przeciwpożarowej.
3.W szczególnie uzasadnionych przypadkach, gdy spełnienie wymagań dotyczących przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę jest niemożliwe ze względu na lokalne uwarunkowania lub jest uzasadnione przyjęcie innych rozwiązań, na wniosek właściciela budynku, obiektu budowlanego lub terenu, dopuszcza się stosowanie rozwiązań zamiennych, które zapewniają niepogorszenie warunków ochrony przeciwpożarowej, uzgodnionych z właściwym miejscowo komendantem wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej.


Zrób sobie ekspertyzę, napisz że masz studnię na podwórku. A nuż komendant wojewódzki wyrazi Ci zgodę.

Offline Jefferson21

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 72
Odp: Hydranty zewnętrzne
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 05, 2016, 21:30:33 »
Dacnadir trochę przesadzasz z tą odpowiedzialnością architekta za spaloną chałupę. Jak architekt jest mało kreatywny i się boi to niech zaprojektuje własne źródło wody na cele przeciwpożarowe.