Autor Wątek: Obóz dla MDP?  (Przeczytany 20087 razy)

Offline ttomipsp

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
  • Cały czas do przodu!!!
Obóz dla MDP?
« dnia: Luty 27, 2006, 15:30:29 »
Od 2 lat zajmuje się przygotowaniem drużyn MDP do zawodów w systemie CTiF mogę sie pochwalić iż moja drużyna dziewczęca zdobyła 2 lata zrzędu mistrzostwo powiatu chłopcy byli na 3 i 2 miejscy. Chciałbym im zorganizować coś takiego jak obóz dla MDP jakie dotacje i jak sie to ma w fnansowaniu głównie. Jestem funkcjonariuszem PSP więc o wiedze nie ma sie co martwić tylkoo finanse i miejsce gdzie żeby sprzęt był .Jak ktoś sie orientuje niech podejmie temat!Pozdrawim:) -_-

Offline paciek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 92
Odp: Obóz dla MDP?
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 27, 2006, 20:21:08 »
witam od pewnego czasu zajmuje sie tym tematem i pierwsze pytanie to skad jestes ?? miasto wojewodztwo..?
Obozy najczesciej organizuje ZOSPPR najczesciej zarzady wojewodzkie ale czasem tak jak w naszym przypadku rowniez gminny.
Wiec najpierw zaczol bym od szukania czy oni nie organizuja obozu MDP w jakims ciekawym miejscu za przystepna cene a zazwyczaj tak jest :-)
Jesli chcesz organizowac oboz to jest juz ostatni dzwonek poniewaz dofinansowanie dotacje i granty zbiera siew sumie juz rok wczesniej .. ale wszystko sie da kwestia tylko checi i przychylnosci ludzkiej
Jesli chodzi o finanse to jest roznie mozna sie starac o finanse z ZOSP ewentualn ie z KWPSP czasem urzad gminy cos doplaci czasem kuratorium oswiaty poprzez swoje biura terenowe, a takze mozna szukac poprostu sponsorow.
JAK masz wiecej pytan to wal:-)

Offline wons

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
  • wrrrr...
    • http://www.osp-polczyn.nazwa.pl
Odp: Obóz dla MDP?
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 28, 2006, 12:40:56 »
 Jestem z zachodniopomorskiego, powiat świdwin. Bedą na nasz rejon jakieś obozy? Wiadomo coś?

Pozdro.  :mellow:
Zapraszam na oficjalną stronę OSP Połczyn-Zdrój
Forum poszukiwaczy Historii... Historia, Przygoda,Pasja...

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.703
  • Zgred
Odp: Obóz dla MDP?
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 28, 2006, 13:50:13 »
Na moim terenie kiedyś były organizowane, jednakże w tych czasam w ogóle o nich nie słychać. Chciałbym coś zorganizować, tylko jak i za co? Może są jakieś specjalne ku temu środki?
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: Obóz dla MDP?
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 28, 2006, 22:47:42 »
Ostatnio rozmawiałem z Radnym z naszej Gminy. Zadałem mu proste pytanie. Czy środki będące w budżecie w dyspozycji (hmmm nie pamiętam dokładnie teraz nazwy) ośrodka czy działu UG do spraw rozwiązywania problemów alkoholowych (przeciwdziałanie alkoholizmowi) można wykorzystać na takie właśnie cele. Odpowiedź – można... Ale..

Wiadomo OSP w małych miejscowościach skupiają wokół siebie dużo młodych ludzi. Sami wiemy, że wszelkie inicjatywy są finansowane z własnych środków. Dlaczego nie można zwrócić się do władz o dofinansowanie właśnie z tego źródła? Niebawem nasza jednostka zwróci się z pismem do UG w tej sprawie. Skoro finansują jakieś lipne świetlice środowiskowe, (w których i tak się nic nie dzieje), dlaczego nie mieli by wesprzeć konkretnego planu pracy z młodzieżą skupioną w MDP??

No i tu pojawia się, ALE... Wszystko zależy od Wójta. Jeśli dobrze żyjecie z waszym dostaniecie, jeśli nie to...

Dajcie znać czy ktoś próbował tego sposobu
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline ttomipsp

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
  • Cały czas do przodu!!!
Odp: Obóz dla MDP?
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 01, 2006, 10:24:24 »
Jestem z województwa lubelskiego , powiat janowski OSP Modliborzyce .Idę dziś do gminy pewnie nie uda sie jeszcze nic zrobić bo nie było zarządu gminnego ale ma być w poniedzialaek.Pozdrawiam!!!Dzięki za cenne uwagi i prosze o jeszcze.

Offline wons

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
  • wrrrr...
    • http://www.osp-polczyn.nazwa.pl
Odp: Obóz dla MDP?
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 01, 2006, 10:51:06 »
Czy środki będące w budżecie w dyspozycji ośrodka czy działu UG do spraw rozwiązywania problemów alkoholowych (przeciwdziałanie alkoholizmowi) można wykorzystać na takie właśnie cele.

Dajcie znać czy ktoś próbował tego sposobu


Nasza jednostka otrzymała np. komputer z takich właśnie środków. Znajduje się on w pokoiku MDP i jest przez młodych oblegany. Ale o obozach i tego typu sprawach, to nie słyszałem, aby te ośrodki finansowały ...

Pozro.  :mellow:
Zapraszam na oficjalną stronę OSP Połczyn-Zdrój
Forum poszukiwaczy Historii... Historia, Przygoda,Pasja...

Offline Artis

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 87
Odp: Obóz dla MDP?
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 08, 2006, 15:35:55 »
U nas. tzn w Powiecie Gliwickim w zeszłym roku był obóz dla MDP. Finansowany był przez KRUZ. Lecz z obóz się nieodbył ponieważ niebyło chętnych ( o ile mnie pamięc niezawodzi, było tylko 2 chętnych). Tegoroczny obóz stoi pod znakiem zapytania, chociarz Zarząd Powiatowy OSP walczy o dofinansowanie.
Gdy słychać wiatr i żab kumkanie, to nie natura lecz zwiad kochanie...

Offline paciek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 92
Odp: Obóz dla MDP?
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 08, 2006, 17:51:58 »
a to prawda z KRUZu mozna wysepic sporo pieniedzy bo maja tam taki program jak wakacje dla dzieci ze wsi 
U mnie z tym byl problem bo wszyscy byli z miasta i zeby dostac te pieniazki na sile szukalem chetnych mieszkajacych poza granicami miast
Ale udalo sie pieniazki byly !

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.703
  • Zgred
Odp: Obóz dla MDP?
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 10, 2006, 16:41:12 »
A może tak ... Osoby chętne ( z województwa pomorskiego ), które chcą zorganizować obóz - może się zmówimy i coś wspólnie zrobimy?!
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline ttomipsp

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
  • Cały czas do przodu!!!
Odp: Obóz dla MDP?
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 15, 2006, 11:54:35 »
Ma może ktoś z was przykładowyprogram takiego obozu MDP było by dobrze się wzorowac na czymś. Zaczynam coś działać sam nie wiem jeszcze gdzie i jakie to musza być finanse ale chce stworzyć program oszacować finanse i uderzyć do gminy , krusu i jeszcze gdzies narazie nie wiem gdzie pewnie ZWOSP i może sie uda na lato coś zorganizować> Jak nie obóz to może chociaż rajd rowerowy!!!

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Obóz dla MDP?
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 15, 2006, 19:29:22 »
My w ubieglym roku we wakacje organizowalismy oboz (wypoczynkowo-szkoleniowy) ktory mial trwac przez dwa tygodnie ale z powodu ulewnego deszczu i zimna przerwalismy. Wyglądalo to mniej wiecej tak: kilka dni przed obozem zpoządzilismy liste osob, ktore chcą z nami brac udzial, zrobilismy zebranie z rodzicami tych osob i przedstawilismy im caly program, pozniej musieli dac pisemną oraz ustną zgode, ze skladek (oraz pieniędzy ofiarowanych przez strazakow i rodzicow) zakupilismy to co niezbedne czyli jedzenie itp. Oboz rozbilismy na malej polance w lesie (spalismy w namiotach) , codziennie rano lesniczy przyjezdzal furmanką i jechal z dwoma chlopcami po wode do zrodelka, dziewczyny szykowaly nam jedzenie itp. Z dnia mielismy rozne cwiczenia, zabawy, od gry "w chowanego" po cwiczenia z gaszeniem pozaru w lesie (oczywiscie bez ognia i wody) W nocy opiekunowie robili nam zbiorki, kto sie nie stawil ten musial siedziec godzine przed namiotem. Troche za duzo jest tego zeby opowiadac ale mysle ze tak ogolnie przyblizylem Wam to w jaki sposob to zorganizowlismy, chetnie odpowiem na Wasze pytania.
Pozdrawiam!

Offline paciek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 92
Odp: Obóz dla MDP?
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 16, 2006, 18:24:34 »
z calym szacunkiem dla przetsiewziecia juz sama chec jest godna pochwaly

Ale brakuje w tym wszystkim ładu i składu obozu nie da sie zrobic hop siup.
Jest papierkowa robota, kadra musi byc odpowiednia z paierami, miejsce musi byc zatwierdzone przez kuratorium oswiaty i sanepid na kazdym obozie na ktorym bylem byla taka wizytacja ktora goraco witalem i przyznam sie ze nasze panie urzedniczki troszcza sie bardzo o dzieciaki wiec obawoiam sie ze to co piszesz to raczej niezoorganizowana forma spedzania z dziecmi wolnego czasu i nie nazwal bym tego obozem MDP !

lecz tak jak napisalem na poczatku nie zniechęcam do tego typu dzialalnosci wprost przeciwnie !!!!!!!!

Offline ttomipsp

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
  • Cały czas do przodu!!!
Odp: Obóz dla MDP?
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 16, 2006, 18:55:28 »
Zgadza się formalności są, ale jeżeli np. wynajmujesz gdzieś jakieś noclegi to chyba zapewnienia sanitarne i pozostałe dany ośrodek spełnia, a co do opiekunów to jest kilka osób z ukończonym kursek wychowawcy kolonijnego, a i po za OSP znalazło by się pewnie wiele chętnych!

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Obóz dla MDP?
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 16, 2006, 19:13:17 »
Dokladnie nie wiem jakie dokumenty byly zalatwiane, ale napewno jakies byly bo opiekun MDP przez trzy tygodnie zalatwial wszystkie papiery aby oboz byl nalezyty, opiekowalo sie nami trzech nauczycieli z podstawówki, trzech strazakow w tym opiekun MDP, dodatkowo zaglądal do nas kilka razy dziennie komendant strazy miejeskiej, ktory jest przyjacielem naszej jednostki, przyszedl nawet do nas sam pan burmistrz, ktory chetnie udal sie z nami na cwiczenia. Ogolnie oboz byl dobrze zorganizowany i udany szkoda tylko ze pogoda sie zepsula. W tym roku planujemy go powtorzyc i mam nadzieje ze bedzie jeszcze lepszy od tamtego ^_^

Offline paciek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 92
Odp: Obóz dla MDP?
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 16, 2006, 21:55:24 »
w takim razie jak rozwiazana byla sprawa jedzenia ze wzgledow sanitarnych musza byc spelnione pewne wymogi
a i placowka na wypoczynek dla dzieci bez wody (jak piszesz trzeba bylo jezdzic do zrodelka) to dla mnie niedouszczalne i nie wydaje mi sie zeby ktokolwiek wydal na takie cos zgode nawet zaprzyjazniony kurator oswiaty

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Obóz dla MDP?
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 17, 2006, 16:31:40 »
Oczywiscie do picia mielismy dostarczaną wode mineralną, a ta woda ze zrodelka sluzyla do mycia itp. Jedlismy na stolowce w duzym wojskowym namiocie.
Oczywiste jest ze ktos kto jest zmanierowany jak francuska panienka nie bedzie jadl w namiocie i myl sie w wodzie zrodlanej, ale to jest oboz a nie przedszkole.
Kolego Paciek chyba nie byles jeszcze na prawdziwym obozie i nie wiesz jak to jest bo z tego co piszesz wynika ze po co jechac na oboz jak mozna wiekszą grupą posiedziec w remizie bo na to samo wychodzi.

Offline paciek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 92
Odp: Obóz dla MDP?
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 18, 2006, 00:36:41 »
kolego emil nie wiesz o czym mowisz
prosze nie atakuj mojej osoby lecz wykladaj swoje racje
bylem na wielu obozach od okolo 12 lat i powiem ci ze wiem jak to wszystko dziala od 4 lat sam jestem wspolorganizatorem takiego przedsiewziecia i orietuje sie co i jak.

Zaczne jeszcze raz od posilków
grupy zorganizowane a w szczegolnosci dzieci wymagaja specjalnego jadlospisu musi byc odpowiednia liczba kalori a meni ulozone przez dietetyka intendenta badz osobe do tego uprawniona. oprucz tego musi byc cos takiego jak ustalona stawko osobodoba za wyzywienie jak wskazuje nazwa jednej osoby na dobe i stawka ta przy zywienu zbiorowym nie moze być nizsza niz 6,50
Ponadto posilki przygotowywac moga osoby ktore posiadaja odpowiednie badania jak i wazna ksiazeczke sanepidowska
Jedzenie w namiocie jest ok ale ten namiot musi spelniac minimalne warunki sanitarne
tak samo kuchnia czy tez miejsce gdzie przygotowuje sie jedzenie... odsylam na strone np. www.wsse.gov.pl

Tak samo jesli chodzi o mycie !!! rowniez musza byc spelnione dostateczne warunki sanitarne tzn natryski czytaj prysznice umywalki przynajmniej zimna bierzaca woda !!!
Wiem od ostatniego obozu ze jest pewna liczba umywalek do liczby dzieci tzn ostatnio na obozie bylo ponad 120 dzieciskow i mielismy problem bo umywalek w meskiej toalecie bylo tylko szczesc

ponadto napisze jeszcze raz miejsce w ktorym dzieci spedzaja wolny czas tzn ferie wakacje itp musi byc wczesniej sprawdzone zarejestrowane i dopuszczone do uzytku.
Informacje o takim obozie musi dostac miejscowy Sanepid miejscowy kurator oswiaty ponadto osrodek taki musi byc sprawdzony przez strazaka pod wzgledem ppoz i musza byc wydane odpowiednie decyzje

Jesli masz jeszcze ochote przygadac mi i nazwac frencuska panienka prosze bardzo lecz jeszcze raz powiem nie neguje zorganizowanego przez was przetsiewziecia bardzo dobrze ze ktos sie tym zajmuje lecz do prawdziwego obozu jeszcze duzo temu brakuje tak wiec powinniscie podjkac wszelkie starania aby bylo coraz lepiej a nie brnac slepo swoja droga

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Obóz dla MDP?
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 18, 2006, 12:40:58 »
Kolego paciek nie nazywam Cie francuska panienką i wcale nie mam zamiaru atakowac Twojej osoby, jezeli Cie urazilem to z gory za to przepraszam bo nie mialem nic zlego na mysli, oboz ktory organizowalismy to nie byl oboz dla 120 osob tylko dla 22 osob, jeszcze raz podkreslam ze nie wiem jakie dokumenty byly zalatwiane w kazdym bądz razie oboz byl przeprowadzony byc moze nie dokonca z przepisami (nie jestem tego pewien na 100%) ale nikt nie zachorowal, nikt nie ucierpial i nikt nie narzekal, z resztą mi sie wydaje ze jaki jest sens przeprowadzac te wszystkie kontrole (sanepid itd.) dla kilku osob no bo co innego dla 120 osob.

Offline paciek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 92
Odp: Obóz dla MDP?
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 18, 2006, 13:41:15 »
jaki jest sens przeprowadzac te wszystkie kontrole...

cuz takie sa przepisy i lepiej dla nas aby nie starac sie tego omijac
od 4 lat przyjmuje cieplo tych kontrolerow bo akurat sie tak zdarza ze zawsze sa gdy mam oficera dyzurnego nie wiem czy to szczescie czy pech :-) Ale przyzwyczailem sie ze tak jest i niech tak bedzie bo jak narazie nie mieli nam nic do zarzucenia i lepeij niech tak zostanie

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.703
  • Zgred
Odp: Obóz dla MDP?
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 20, 2006, 11:28:52 »
Panowie, zamiast się przekrzykiwać napiszcie coś dla wszystkich - Taki mały poradnik " Organizacja obozów dla członków młodzieżowych drużyn pożarniczych". Z tego co widzę, macie trochę doświadcznia :)
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline ttomipsp

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
  • Cały czas do przodu!!!
Odp: Obóz dla MDP?
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 22, 2006, 09:37:57 »
Właśnie włąśnie nie rozpocząłem tego tematu aby była tu wielka kłótnia!!Tylko porady!!Co do przepisów to wydaje mi się że i jeden i drugi z kolegów ma racje. Trudno spełnić wszystkie wymogi najłatwiej było by wynając firmę albo baze noclegową która miała by to wszystko uregulowane. Ale żaden z was nie przedstawil np. projektu jak mają wyglądac zajęcie na takim obozie plan dnia??bo jak mi sie nie wydaje trzeba to wczesniej opracować a nie iść na żywioł i w trakcie wymyślać regóły u zajęcia dla młodzieży!no i jeszcze powtarzające się pytanie z skąd pieniądze??

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Obóz dla MDP?
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 22, 2006, 15:30:40 »
Jak juz pisalem wczesniej pieniądze (czesc) wzielismy ze skladek MDP, zaofiarowali sie takze strazacy, ktorzy pieniedzy nie pożałowali oraz nasi rodzice, ktorzy tez "sypneli" troche kasy.

Offline grzejnik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
    • http://
Odp: Obóz dla MDP?
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 04, 2006, 22:12:10 »
  Pieniądze można dostać od Gminy napewno mają fundusze na prace z młodzieżą lub z różnych fundacji np Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży ale wtedy trzeba mieć partnera z niemiec
 W zachodniopomorskim obóz jest organizowany w lipcu przez Zarząd Wojewódzki
napewno przesłali pismo do twojego komendanta
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 04, 2006, 22:30:20 wysłana przez grzejnik »

Offline pszczoła

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Obóz dla MDP?
« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 10, 2006, 12:13:34 »
Jeżdżę na obozy MDP już kilka lat (jako opiekun,komendant) ale obozy takie odbywają sie w stanicy harcerskiej. Jest sprawą oczywistą, że kadra musi mieć odpowiednie kwalifikacje, u nas wygląda to tak że tylko sprawdzone osoby (posiadające odpowiednie kwalifikacje na piśmie) wyjeżdżają na taki obóz. Mamy zwykle 60 - 65 dzieciaków w wieku 11-17 lat (chłopcy i dziewczęta), dzieciaki mają zajęcia ze sprzętęm, uczą się obsługi np. gaśnic (mają możliwość użycia tej gaśnicy), poznają tajniki pierwszej pomocy, uczą się węzłów, ćwiczą na torze przeszkód. Oprócz tego mamy do dyspozycji jezioro z ratownikami, rowerki wodne, motorówki. Za posiłki, łazienki, namioty, elektryczność i wszelką logistykę odpowiada Komendant Horągwii ZHP i Komendant placówki (stanicy) Oczywiście mamy na terenie stanicy opiekę medyczną (pielęgniarka 24h) Zawsze na te obozy przyjeżdżają jacyś "oficjele" z ZG ZOSP, z ministerstwa, z kuratorium no i oczywiście sanepid (średnio 1 raz w tygodniu). Oprócz tego mieliśmy Pana Hermaszewskiego, Pawlaka, TVP itp. W roku 2005 dzieci z rodzin, które opłacają KRUS obóz kosztował 100 zł, resztę dofinansował właśnie KRUS, ZG ZOSP, Gminy i inne instytucje.