Autor Wątek: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji  (Przeczytany 26433 razy)

Offline benekb

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 37
    • http://
Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
« Odpowiedź #25 dnia: Październik 30, 2005, 20:33:20 »
Z policja my jako straz trzeba dobrze zyc, u mnie pomagamy sobie na wazjem, obojetne czy my jako PSP mamy szkolenie.

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
« Odpowiedź #26 dnia: Październik 30, 2005, 21:42:08 »
No i widzę że dyskusja rozgorzała na dobre.

Zainteresowanych zapraszam do lektury - Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 września 2003 roku w sprawie kierowania ruchem drogowym z późn. zm.  (Dz.U. Nr 182 poz. 1784)

No i uściślijmy "Strażak PSP też nie ma prawa kierować ruchem drogowym - ma prawo tylko do wydawania poleceń i sygnałów uczestnikowi ruchu lub innej osobie znajdującej się na drodze podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem działań ratowniczych i to tylko do zatrzymania się - a to różnica". Oczywiście strażak taki musi mieć odpowiednie przeszkolenie.

No a o ochotnikach nie ma nawet słowa. Więc skoro nie piszą, to nie mogą - proste

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Październik 30, 2005, 21:43:44 wysłana przez daro »
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
« Odpowiedź #27 dnia: Październik 31, 2005, 07:05:18 »
witam, a ja to wide tak:

"......ukończył szkolenie w zakresie kierowania ruchem drogowym podczas prowadzenie akcji ratowniczej zgodnie z art.9 ust.1 Rozporządzenia MSWiA z dnia 17 września 2003 w sprawie kierowania ruchem drogowym /Dz,U. z 2003r. nr182 poz. 1784;zmiana Dz.U. z 2004r. nr 27 poz. 243/ oraz programem szkolenia strazaków PSP w zakresie kierowania ruchem drogowym podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem akcji ratowniczej stanowiący załącznik do Decyzji KG Policji z dnia 21 lutego 2005r."

Podpisałi:  Kom. Policji i Kom PSP


NIe wiem jak inni ale ja podczas szkolenia ćwiczyłem kierowanie ruchem na dużym skrzyzowaniu w centrum miasta i jeszcze jedno koniecznościa jest posiadanie kamizelki odblaskowej i lizaka.

WIĘĆ WG PODSTAWY PRAWNEJ JESTEŚMY UPRAWNIENI DO KIEROWANIA RUCHEM PODCZAS AKCJI!!

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
« Odpowiedź #28 dnia: Październik 31, 2005, 08:46:09 »
Witam!

Opiszę Wam pewną sytuację.
Samochód osobowy marki Fiat Palio najechał na tył samochodu osobowego z Ukrainy. Samochód z Ukrainy był typu "kombi". Jezdnia dwupasmowa. Pierwsza na miejscu była OSP (było to 1km. od ich strażnicy).

Podczas rozpoznania okazało się, że z sam. ukraińskiego leje się ciurkiem benzyna. Facet miał po prostu trzy kanistry pełne paliwa w bagażniku i podczas kolizji jeden się uszkodził. W tym momencie sytuacja wyglądała tak, że następne samochody stały w odległości ok. 0,5 metra od siebie. A było ich coraz więcej. To samo działo się na drugim pasie.

Zazwyczaj policja i PSP dojeżdża tam w czasie ok 10-15 min.
OSP musiało więc po położeniu piany usunąć wszystkie samochody z zagrożonego miejsca. W tym momencie strażacy z OSP musieli wykonywać czynności nazywane "kierowaniem ruchem". Decyzję dowódcy OSP o usunięciu pojazdów potwierdził dypozytor.

Chciałbym w tym miejscu powiedzieć, że umiejętność kierowania ruchem to nie tylko "papierek" czy parę zdań w jakiejś ustawie. Jest to, moim zdaniem, umiejętność dobrego zaplanowania wszystkich ruchów pojazdów tak, żeby nie doszło do "zakorkowania" lub kolizji. Do tego też trzeba mieć dużo doświadczenia.

Policja przyjechała trochę później niż zwykle. Pochwalili pracę OSP i po tym zdażeniu naczelnik wspólnie z policjantami doszli do wniosku, że strażacy OSP z tej miejscowości powinni zdobyć uprawnienia do kierowania ruchem podczas akcji. Jest to po prostu niedbędne. Wypadki zdażają się tam często a przestawianie pojazdów w momencie zagrożenia wybuchem lub chociażby dla tego, żeby zrobić miejsce dla karetki jest konieczne.

Co wy na to?

Z tego co wiem szkolenie ma odbyć się w styczniu.  

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
« Odpowiedź #29 dnia: Październik 31, 2005, 09:14:20 »
a ja na to .... nic!!

ok, jesli postapiliście prawidlowo to  bardzo dobrze, ale azbardzo nie ma sie co zachwycać, a jeśli chodzi o jak to napisałes "papierek" to oczywiście ze nie daje on umiejętności ale daje jedna cholernie ważną żecz, z której byc może nie zdajesz sobie sprawy...!! a mianowicie podstawe prawną to tego aby podjac takie dzialanie, powiesz ze i bez tego umiesz kierowzc ruchem itp. ok wszystko gra dopóki akcja skończyła sie powodzeniem, a co wówczas, gdy dojdzie do klejnego wypadku, smieci podczas gdy Ty bedziesz kierował ruchem...... i wiesz co wtedy?! na nic pochwały naczlników, komendantów i wszystkich świętych bo PROKURATOR ma to gdzies pierwsze o co zapyta to na jakiej podstawie prawnej pan podja taka czy inną decyzje!! nie wazne ze chciałes dobrze, ratowałes zycie czy zdrowie..... ptokurator to prokurator! i nikt i nic ci wtedy nie pomoże!!

zastanów sie nad tym...

Pozdrawiam

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
« Odpowiedź #30 dnia: Październik 31, 2005, 11:16:30 »
No w tym przypadku to ja bym to nie nazwał kierowaniem ruchem (choć zadanie podobne) ale ewakuacją.  

Offline Miros

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 155
Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
« Odpowiedź #31 dnia: Październik 31, 2005, 19:26:11 »
emer napisał:

PROKURATOR ma to gdzies pierwsze o co zapyta to na jakiej podstawie prawnej pan podja taka czy inną decyzje!!

To mu powiedz że nie jesteś prawnikiem i nie wiesz na jakiej podstawie wydałeś taką decyzję. Wydałeś ja bo taką uważałeś za słuszną I basta!
emer, chłopie ty możesz iść spokojnie ulicą i nagle zostać aresztowany i oskarżony przez szanownego prokuratorka o coś czego nie zrobiłeś więc to nie jest tłumaczenie żeby odstąpić gdy to konieczne od kierowania ruchem bo jak coś to mnie oskarżą! Bo każde działanie i każda decyzja w pożarnictwie to jakaś odpowiedzialność i jeśli się tego boisz to chłopie co ty robisz w straży???
 

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
« Odpowiedź #32 dnia: Październik 31, 2005, 20:09:01 »
Przypomina się trochę: <Dajcie mi człowieka, to znajdę paragraf> to coś w tym stylu. Czasy się jednak nieco zmieniły ;) Choć oszołomów nie tylko u Nas nie brak!
Wydaje mi się, że nade wszysto istototny jest "zdrowy" pomyślunek i zwykły rozsądek - dobrze jeżeli poparty choć kilkuletnią praktyką ;) Stosowny papier? Dobrze jak jest, ale to nie zwalnia absolutnie od myślenia i w skrajnych przypadkach właśnie prawa.
Jest pono coś takiego jak stan wyższej konieczości, czy właśnie np. konieczność ewakuacji, czy jakoś tak. Pozatem  z tego, co wiem każdy d-ca akcji /nie ważne OSP, PSP/ może podjąć m.in. decyję o wstrzymaniu, ograniczeniu ruchu pojazdów na danym odcinku drogi, terenu... /objazdy itd... rozładowanie, egzekwowanie tego, to zwykle sprawa późniejsza Policji, Służb drogowych/. Co, że stoją w korku/ sam nieraz również stałem/ i komu niby miałem i na jakiej podstawie się  poskarżyć? Bo chcę jechać i za to niby płacę. Kpina :( Niepoważne.
Wypadki były i będą - my mamy na miarę swojej wiedzy i umiejętności starać się pomóc w nich poszkodowanym. To i Nasze przy tym bezpieczeństwo jest ponad wszystko &lt;_&lt; .
Pozdrawiam wszystkich  logicznie myślących.  
« Ostatnia zmiana: Październik 31, 2005, 20:13:56 wysłana przez Ajax »
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
« Odpowiedź #33 dnia: Listopad 28, 2005, 13:29:17 »
Panowie ja akurat mam takowe uprawnienia  policjant podczas kursu powiedział tak z czym się zgadzam  obojętnie z papierem czy bez prokurator i tak będzie sie czepiał  bo taki jego wredny zawód .W ratownictwie medycznym jest  podobnie jak klient nie przeżyje  pomimo że wszystko robiłeś ok i tak prorok będzie szukał  i kombinował jak dokopać
Pozdrawiam Cięń em.

Offline leszek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
« Odpowiedź #34 dnia: Listopad 28, 2005, 15:17:44 »
Witam!
Nie dziwię sie druhom ochotnikom, że są niece zdezorientowanie w sprawach dotyczących możliwości kierowania przez nich ruchem drogowym. Natomiast strażakom zawodowym zwłaszcza oficerom nie wypada nie znać podstaw prawnych regulujących warunkowe dopuszczenie strażaków PSP do czynności związanych z kierowaniem ruchem drogowym podczas wypadków drogowych.
Jeśli chodzi o te właśnie niuanse to sprawa przedstawia się następująco:
- ustawa nie uwzględnia wśród osób uprawnionych do kierowania strażaków (ani PSP, ani OSP), natomiast daje delegację Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji do upoważnienia w drodze rozporządzenia innych osób do kierowania ruchem drogowym podczas wypadków drogowych;
- upoważnienie do kierowania ruchem drogowym podczas wypadków drogowych posiadają między innymi strażacy PSP (nie OSP), co jest zawarte w stosownym rozporządzeniu MSWiA.
Żaden strażak nie ma prawa kierować ruchem drogowym w innych sytuacjach niż związanych z usuwaniem skutków wypadków drogowych.
Natomiast nie znaczy to, że strażacy kierujący ruchem w taki czy inny sposób w innych sytuacjach są winni na przykład wykroczenia czy przestępstwa. Ja osobiście nie znam żadnego przepisu, który zabraniałby takich czynności. Jednak takie działania powodują zagrożenie dla osób je wykonujących, że ewentualne szkody jakie mogą powstać w ich wyniku będą ich obciążać jako winnych.
Tak wygląda ta sprawa od strony formalnej!!!
Natomiast osobiście uważam, że jest to przepis, który można śmiało nazwać strzałem w płot (w każdym razie daleko od środka tarczy)!!!
W naszym powiecie jest tylko jedna JRG PSP i do większości wypadków w tzw. terenie to właśnie OSP dociera pierwsza.
Jednak fakt, że OSP nie jest upoważniona do kierowania ruchem drogowym to dowodzący akcją ratowniczo gaśniczą (np. dowódca sekcji OSP) jest upoważniony na mocy obowiązujących rozporządzeń i ustawy do "- wstrzymania komunikacji w ruchu lądowym, - zakazu przebywania osobom postronnym w rejonie akcji ratowniczej, - odstąpienia od zasad działania uznanych powszechnie za bezpieczne".
Więc głowy do góry druhowie!!!
Podczas działań ratowniczo gaśniczych na drogach macie prawo nawet kierować ruchem (w waszym przypadku będzie to działanie, które nie kwalifikuje się do zdefiniowania jako "uznane powszechnie za bezpieczne" !!!
pozdrawiam Leszek  

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
« Odpowiedź #35 dnia: Listopad 28, 2005, 16:22:29 »
Witam!

Ostatnio pisałem, że skierowano nas na szkolenie w zakresie kierowania ruchem drogowym więc muszę wyjaśnić, że własnie dostałem odpowiedź z Wojewódzkiej Komendy policji. Otóż faktycznie OSP nie można szkolić z powodu braku podstawy prawnej. Powołano się na ustawę (lub rozporządzenie) MSWiA z 2003r.
Zastanawiam się w takim razie gdzie byli przedstawiciele KG Zarządu OSP kiedy uchwalano tą ustawę? Przecież wystarczyło dopisać ... i OSP... i sprawa załatwiona. Takie szkolenia wcale nie są łatwe więc osoba która zdałaby praktyczny egzamin na skrzyżowaniu dałaby sobie chyba radę też podczas akcji.

Pozostaje mi tylko skierować wniosek do... no jeszcze nie wiem czy MSWiA czy KG o dokonanie takiego wpisu w ustawie. Ale to daleka i wyboista droga.

W każdym razie uznałem za obowiązek poinformowania szanownych kolegów o tym.

Pozdrawiam

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
« Odpowiedź #36 dnia: Listopad 28, 2005, 17:09:45 »
Czyli jest leszek mniej więcej tak jak wcześniej Tu napisałem ;)
Cytuj
Podczas działań ratowniczo gaśniczych na drogach macie prawo nawet kierować ruchem (w waszym przypadku będzie to działanie, które nie kwalifikuje się do zdefiniowania jako "uznane powszechnie za bezpieczne" !!!

I  Pedros  tu narazie jedyna szansa niemal codziennej "normalności". Właściwa interpretacja tego przez właściwe - myślące odpowiednią częścią ciała osoby, a to już inna bajka  &lt;_&lt;
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline Wlad

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
    • http://
Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
« Odpowiedź #37 dnia: Grudzień 05, 2005, 21:13:27 »
Cytuj
Cytuj
W ostatniej nowelizacji kodeksu drogowego nie zapisano strażaków ochotników jako mogących kierować ruchem drogowym.
Z tego co wiem to i zawodowi nie mają prawa kierować ruchem drogowym.

A po przyjeździe na miejsce wypadku drogowego zabezpieczasz teren akcji blokując ruch na tej części drogi na której prowadzone są działania ratownicze, a kierowanie ruchem zostawiasz Policji obojętnie za ile przyjedzie.
Weź pod uwagę to że w trakcie kierowania ruchem niech nastąpi jaka kolwiek kolizja i poszkodowany albo ten który spowodował tą kolizję poprosi o uprawnienia do kierowania ruchem i jesteś ugotowany, chciałbyś pokryć koszty naprawy np. mercedesa 500 STE bo ja osobiście nie  ;)

Nie wiem jak jest w innych powiatach ale u nas staramy się już odchodzić od kierowania - ale zawsze jest dowódca akcji który może wydać rozkaz do kierowania ruchem ale to już jest jego sprawa i odpowiedzialność za podjęte decyzje.


 :ph34r:
U nas w jednostce na każdej zmianie jest strażak po kursie co moze kierować ruchem drogowym podczas akcji, a co do konsekwencji to jest specjalne ubezpieczenie tym którzy mają uprawnienia potrącają ..grosze z pensji.
Pozdrawiam

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
« Odpowiedź #38 dnia: Lipiec 25, 2008, 12:29:35 »
Witam - wątek stary, że uuu, ale na temat, to dopiszę tu. Być może nie wszyscy jeszcze wiedzą, otóż Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji rozporządzeniem z 18 lipca 2008 r. dodał możliwość kierowania ruchem podczas akcji ratowniczej również członkom OSP. Oczywiście, tak jak w przypadku PSP, wymagane jest szkolenie.
Pozdr.

Offline lukasw5

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
« Odpowiedź #39 dnia: Lipiec 25, 2008, 13:03:43 »
Dokładnie bo po coś te szkolenia były przynajmniej u mnie 3 lata temu jeszcze na aspirantce...

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
« Odpowiedź #40 dnia: Lipiec 25, 2008, 13:20:37 »
Witam - wątek stary, że uuu, ale na temat, to dopiszę tu. Być może nie wszyscy jeszcze wiedzą, otóż Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji rozporządzeniem z 18 lipca 2008 r. dodał możliwość kierowania ruchem podczas akcji ratowniczej również członkom OSP. Oczywiście, tak jak w przypadku PSP, wymagane jest szkolenie.
Pozdr.

brawo za refleks :) dodam jeszcze tylko linka: http://www.mswia.gov.pl/portal/pl/449/5937/ i to, że rozporządzenie obowiązuje od 24 lipca

trochę się zastanawiam jak to teraz będzie z tymi szkoleniami - trzeba o jakiś kurs się zacząć upominać w KM dla mojej OSP

Offline tommy

  • We fight what you fear!
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 264
  • Miejsce na Twoją reklamę! :D
Odp: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
« Odpowiedź #41 dnia: Lipiec 25, 2008, 14:00:13 »
To mam sytuację z tego poniedziałku:

Jadę samochodem, wspinam sie pod wzniesienie w dodatku na zakręcie. Zjeżdżam już z góry, nadal jestem na zakręcie, prędkość rośnie. Nagle widzę pana budowlańca w kamizelce, który puszcza wahadłowo ruch, a mnie wstrzymuje. Dałem po hamulcach, zatrzymałem sie z piskiem tuż przed autami, które czekały na moim pasie na przejazd. Waszym zdaniem to było dobre zabezpieczenie ruchu? Moim zdaniem nie! Znaki moim zdaniem powinny być w połowie góry, żebym kurcze wiedział, że na dole się coś dzieje i ew. zwolnił!

Piszę to dlatego, że dziwi mnie, że strażacy ratując życie na drodze boją sie kierować ruchem, bo nie ma przepisu pozwalającego im na to, a robotnicy spokojnie nie dość, że wstrzymują ruch to jeszcze nim kierują. To jak? Zalepienie kilku dziur jest ważniejsze niż wycięcie poszkodowane z auta na drzewie przez OSP/PSP? Sorry, dla mnie to jest dziwne.

Jeszcze jedno. Czyli wywnioskowałem, że zabezpieczenie jakiejś imprezy przez strażaków jest bezprawne (jeśli chodzi o ewentualne wstrzymanie ruchu)? Bo z tego co tu przeczytałem to mogą jedynie zabezpieczyć teren akcji podczas działań ratowniczo - gaśniczych, a na takich imprezach nie ratują nikogo, co najwyżej chronią, żeby nic się nie stało...

Proszę o rozwianie moich wątpliwości.

Pozdrawiam i oby najmniej takich sytuacji.
Cytuj
Ciekawa koncepcja.
Przy zderzeniach czołowych proponuje tak pociąć samochód, żeby nie wrócił na drogę, bo potem znowu do niego pojedziemy.

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
« Odpowiedź #42 dnia: Lipiec 26, 2008, 00:10:58 »
mam pytania:  wezmy np. taka sytuacje
jest pozar budynku przy drodze (w polsce drogi waskie krete idt) powiedzmy ze stoje na skrzyzowaniu 500m od pozaru i nie wpuszczam na ta droge pojazdow cywilnych, aby byl mozliwy dobry dojazd. Jestem z OSP i nie mam przeszkolenia w kierowaniu ruchem drogowym czy w tym momencie moze podjechac do mnie radoiowoz i wlepic mi mandat?
pytanie drugie: jezeli nie ma uprawnien do kierowania ruchem to osoba cywilna moze nie zwazac na moje sygnaly i bez kosekwenciji wjechac na ta droge?
pytanie trzecie: zabezpieczalismy wyscig kolarski i na czas przejazdu wstrzymywalem ruch na skrzyzowaniu czy zlamalem wtedy prawo?
« Ostatnia zmiana: Lipiec 27, 2008, 00:43:55 wysłana przez malpa151 »

Offline j.o.blush

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 223
Odp: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
« Odpowiedź #43 dnia: Lipiec 27, 2008, 21:54:41 »
do malpa151:
ad.1  Słyszałeś pewnie o uprawnieniu KAR do wstrzymania komunikacji w ruchu lądowym. Jeżeli realizujesz decyzję kierującego działaniem mandatu nie dostaniesz  ^_^;
ad.2 W nawiązaniu do ad1 są procedury egzekwowania decyzji KAR;
ad.3 Pracuje już w tej firmie parenaście lat i w dalszym ciągu nie mogę zrozumieć co to jest zabezpieczanie wyścigu kolarskiego czy meczu i jak to ma się do zakresu działania jednostek ochrony przeciwpożarowej wynikającego z przepisów prawa. Jest to zakres działania organizatora imprezy (wynikający m in. z ustawy o imprezach masowych) a nie straży. Dlatego uważam, że skoro daliście się wrobić w robotę stójkowych to jako strażak łamiesz prawo.
pozdrawiam

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
« Odpowiedź #44 dnia: Lipiec 27, 2008, 22:06:21 »
My na Boże Ciało obstawialiśmy całą dzielnicę, aby na trasę pielgrzymom żadne auto nie wjechało. A jeszcze co do obstaw imprez, to pod koniec czerwca obstawialiśmy przywitanie lata (na koniec śpiewała Górniak), niby nie było to w naszym obowiązku, ale organizator zaproponował nam podpisanie umowy na obstawe ppoż tej imprezy i zarobiliśmy 5 stówek.
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline luk@s

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
« Odpowiedź #45 dnia: Sierpień 12, 2008, 00:33:46 »
od 24 lipca 2008 roku strażak ochotnik może również kierować ruchem
http://www.kppspblonie.pl/kierowanie_ruchem_2008.htm

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
« Odpowiedź #46 dnia: Sierpień 12, 2008, 09:08:40 »
Cytuj
§ 2. 1. Do dawania poleceń i sygnałów uczestnikowi ruchu lub innej osobie znajdującej się na drodze upoważnione są osoby, o których mowa w art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym, zwanej danej "ustawą", oraz:
  2)   strażak Państwowej Straży Pożarnej, członek ochotniczej straży pożarnej oraz strażak jednostki ochrony przeciwpożarowej, o której mowa w art. 15 pkt 1a-5 i 8 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1229, z późn. zm.3)) - podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem akcji ratowniczej;

Cytuj
§ 8. Osoby, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, 2, 4, 5 i 6 oraz w art. 6 ust. 1 pkt 4-8 ustawy, mogą wykonywać czynności związane z kierowaniem ruchem drogowym pod warunkiem ukończenia szkolenia, o którym mowa w § 9.

 
§ 9. 1. Szkolenie w zakresie kierowania ruchem drogowym organizuje odpłatnie wojewódzki ośrodek ruchu drogowego.
2. Szkolenie strażaków Państwowej Straży Pożarnej, członków ochotniczej straży pożarnej oraz strażaków jednostek ochrony przeciwpożarowej z zakresu, o którym mowa w ust. 1, prowadzi się w szkołach i ośrodkach szkolenia Państwowej Straży Pożarnej. Na potrzeby Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej szkolenie prowadzi jednostka podległa Ministrowi Obrony Narodowej.
3. Program szkolenia w zakresie kierowania ruchem drogowym określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
4. Koszty szkolenia ponosi:
  1)   pracodawca - w przypadku osoby przez niego zatrudnionej;
  2)   osoba zainteresowana - w innych przypadkach.
5. Potwierdzeniem ukończenia szkolenia jest pozytywne zaliczenie testu i egzaminu praktycznego zgodnie z zakresem programu szkolenia. Dokumentem potwierdzającym posiadanie uprawnień do wykonywania niektórych czynności związanych z kierowaniem ruchem drogowym jest zaświadczenie wydane przez dyrektora wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego. Przepisu tego nie stosuje się do osób, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2.
6. Ważność zaświadczenia, o którym mowa w ust. 5, przedłuża co 24 miesiące organ, który je wydał.
7. Organ, który wydaje zaświadczenia przed przedłużeniem ważności zaświadczenia, decyduje o potrzebie poddania osoby uzupełniającemu przeszkoleniu.
8. Wojewódzki ośrodek ruchu drogowego prowadzi ewidencję wydanych zaświadczeń o ukończeniu szkolenia.
9. Wzór zaświadczenia, o którym mowa w ust. 5, określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline bobi998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
« Odpowiedź #47 dnia: Sierpień 18, 2008, 21:18:57 »
Witam sprawa jest banalnie prosta jak ktoś ma uprawnienia do kierowania ruchem drogowym to może nim kierować.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
« Odpowiedź #48 dnia: Sierpień 18, 2008, 22:46:39 »
Prawo prawem, a większość z nas i tak wie jak wygląda to w rzeczywistości...
Wahadłowe puszczanie ruchu przez 2 osoby (ochotnicy + radyjka) to chyba standard, policja w ogóle do tego się nie kwapi.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline beniok

  • Podkarpacie
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 277
    • Ochotnicza Straż Pożarna Majdan Królewski
Odp: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
« Odpowiedź #49 dnia: Sierpień 23, 2008, 22:15:42 »
Hmm ostatnio kierowalismy z policją
tzn. jeden ochotnik i jeden policjant.
Po paru minutach juz wiedzieli co i jak i porozumiewali się bez krótkofalówek.
Kwestia obserwacji i krótkiej rozmowy co i jak
http://www.ospmk.info
bk(małpka)ospmk(dot)info