Autor Wątek: Niebezpieczna Chemia  (Przeczytany 96099 razy)

Offline Ajax

• Pokój to tylko brak wojny.
  • KLUBOWICZ-MOD-RADA
  • VIP
  • *
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Niebezpieczna Chemia
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 09, 2005, 19:20:14 »
Dzięki!  :)  Nie do końca, ale zawsze coś!  Tym moim na "górze" to jest nieraz potrzebne w zależności od dnia, sytuacji, pogody.... i licho wie jeszcze od czego!
Pozdrawiam!
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline path

• Bywalec
  • *
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 10, 2005, 08:22:03 »
Witam
Anioł Stróż
99 na tablicach pomarańczowych oznacza " różne materiały niebezpieczne przewożone w podwyższonej temperaturze ( ale poniżej temperatury zapłonu); dla materiałów ciekłych jest to powyżej 100 st. C
Tak jadą np. smoły, asfalty
Jest to tzw. numer rozpoznawczy zagrożenia (ADR) ale jest to wyjątek od ogólnego znaczenia cyfr tego kodu.
Dotyczy również ciał stałych przewożonych w temp. pow. 240 st. C
path

Offline naczelnikosp

• Stary Wyga
  • **
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 16, 2005, 22:27:52 »
Szperając na stronie mojego pracodawcy znalazłem RID.

Mam w pracy wydanie papierowe.Mówie wam niezła cegła. :P

Mniej wtajemniczonych przejrzenie tego dokumentu upewni że przynajmniej największy przewożnik materiałów niebezpiecznych ma narzucone jakieś normy.

Nie jestem chemikiem ale często jestem obok tego czegoś.

Pozdrowienia

Offline path

• Bywalec
  • *
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 18, 2005, 21:30:22 »
Witaj naczelinkosp
RID to naprawdę poważna sprawa. Polecam Ci jeszcze raport NIK. Dużo ciekawych rzeczy jeśli chodzi o transport towarów niebezpiecznych.
A tak propo: czy jest to wydane jako dziennik ustaw?
Jeśli znam prawo to wszelkie umowy międzynarodowe powinny być wydane jak załaącznik Dziennika Ustaw, wtedy dopiero stanowią prawo.
Pytam z czystej ciekawości
path

Offline Seba

• Stary Wyga
  • **
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 18, 2005, 23:47:46 »
Hej !! Pomysł wspaniały !! trochę późno na gratulacjie ale cóż lepiej późno niż wcale napewno cię "wykorzystam" :)  

Offline path

• Bywalec
  • *
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 21, 2005, 20:49:13 »
Witam
Chciałbym dodać że w pierwszej połowie tego roku wchodzą nowe przepisy dotyczące transportu towarów niebezpiecznych w transporcie drogowym. W kwietniu lub maju prawdopodobnie ukaże się tekst roboczy ADR na stronie:
www.mi.gov.pl
pozdrawiam
path

Offline strazak998

• Strażak Sam
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 22, 2005, 08:59:44 »
HAZMAT wysłałem ci e-mail.
Interesuje mnie wszystko co masz na temat terroryzmu zarówno chemicznego i biologicznego.

Offline HAZMAT

• Strażak Sam
  • jeden wielki rozpiździej
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 22, 2005, 19:59:27 »
strazak998...szczerze mam tego ok 1 GB a poza tym mam sporo książek

pytaj konkretnie o zagadnienie

pozdro
« Ostatnia zmiana: Luty 22, 2005, 20:02:01 wysłana przez HAZMAT »
Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu

Offline strazak998

• Strażak Sam
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 23, 2005, 08:27:14 »
HAZMAT - biorę wszystko co masz? Jeśli oczywiście jest to możliwe.
Jeśli możesz ten 1 GB mi przesłać to będę zobowiązany.  

Offline HAZMAT

• Strażak Sam
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 07, 2005, 10:25:54 »
...dzwonki, zapowiedz (GBA, GCBA ew. SRt) wyjazd do bloku mieszkalnego w którym mieszka 1500 osób...na 2 piętrze klatki schodowej na stopniach rozsypany biały proszek, jest niedziela 05:30...najbliższa jednostka chemiczna będzie za ok 1h.

co robicie?

BROKS

• Gość
« Odpowiedź #30 dnia: Marzec 07, 2005, 23:47:34 »
Na samo słowo biały proszek to już robi mi się niedobrze....ileż to razy była mąka albo jakiś cukier puder :lol: !!!!!

No ale teraz na poważnie!!!Biorąc pod uwagę fakt że jest niedziela rano i 1500 osób może przebywać w bloku to zaczynanie ewakuacji przed przybyciem chemików może nieźle dać się we znaki....jakiś % stanowią dzieci oraz ludzie starzy i chorzy z pewnym stopniem niedołężności...dodatkowo jak się powysyła chłopaków to na rozprowadzane hasło "opuszczać mieszkania" niejeden lokator ze strachu mógłby się na schodach połamać a i mógłby się jakiś psychiczny desperat znaleźć co by i przez okno fiknął!!!!Ewakuacja takiego bloku to też i długo by trwała bo wielu po prostu nie chciałoby opuścić mieszkań...no bo jak się nie pali i dymu nie czuć to by się zaczęli wykłócać a siłą przecież gościa z mieszkania nie wyciągniesz a i Policja zanim by wszystkich powyciągała to chemicy by 5 razy zdążyli zadziałać!!! Nigdy nie jeździłem do bloku gdzie może być 1500 osób ale do mniejszych i tam problemów z ewakuacją nie było bo i zdarzenie nie miało miejsca w niedzielę rano kiedy prawie wszyscy jeszcze śpią!!!W opisywanym przypadku chyba lepiej kazać ludziom siedzieć w mieszkaniach i zaczekać na chemików aż ocenią białą miksturę...bo jeśli to mąka lub coś podobnego to ewakuacja na hurra może przynieść więcej szkody niż pożytku...no nie napisałeś czy ten proszek wydziela jakiś zapach (zakładam że nie śmierdzi)  bo kiedyś byłem na akcji to był proszek i ostro śmierdziało i podrażniało drogi oddechowe!!!!Także bezzapachowa substancja na pewno przebywającym w mieszkaniach ludziom nie zaszkodzi a nawet jeśli to wąglik to on chyba jeszcze fruwać się nie nauczył :lol: ...wszak to też i nie bomba!!! Grunt to aby ludzie na tej klatce schodowej się nie kręcili - dobrze zabezpieczyć!!!Wskazane też zorientować się kto na tej klatce schodowej mieszka ...czy są ludzie chorzy i niedołężni których trzeba znosić!!!No i czekać na chemików!!!
P.S. Nie jestem chemikiem więc może bzdety opowiadam ale czekam na lepsze pomysły!!! :D  

Offline HAZMAT

• Strażak Sam
« Odpowiedź #31 dnia: Marzec 08, 2005, 22:37:56 »
...jeżeli pracujesz na "zwykłej" jrg to...jestem pod wrażeniem...mniej więcej tak to wygląda...POZDRO ;)  

Offline Lett

• Stary Wyga
  • **
« Odpowiedź #32 dnia: Marzec 08, 2005, 22:51:47 »
Witajcie!

1. zabezpieczam miejsce zdarzenia, nikogo nie ewakuuję, ale zamykam obiekt, nie pozwalając nikomu go opuścić, jak i wejść do niego,
2. sanepid powinien być zadysponowany jednocześnie z nami, jeśli tak się nie stało, proszę o jego wezwanie,
**po przyjeździe sanepidu na miejsce, postępuję do końca zgodnie z jego zaleceniami,
3. jeśli rzecz potraktowana będzie bardzo poważnie, to czekamy na CUG'i, w których ratownicy wejdą i pobiorą próbkę, którą z kolei przejmie do badań sanepid [w moim przypadku miejski sanepid jest w stanie na miejscu określić, czy jest zagrożenie laseczkami, czy nie - jeśli nie ma, to następuje koniec działań i powrót do koszar]
4. jeśli nie wiemy, czy są te laseczki (a traktujemy sprawę poważnie) lub wynik jest pozytywny, to mamy bardzo duży problem; należy wówczas wszystkich, którzy mieli, lub mieć mogli, kontakt z proszkiem (czyli wszystkich mieszkańców bloku) przetransportować do szpitala na obserwację, a że taka rzecz jest niewykonalna dla sekcji, to na miejsce będzie zadysponowany nasz przełożóny, i to on mieć będzie problem ze znalezieniem rozwiązania technicznego tego zadania.
**ale przecież wąglika w Europie poza laboratoriami nie znaleziono, więc...
5. jak już wszyscy niechętnie opuszczą obiekt, wtedy go fizycznie zamykamy, zalecając formalnie (kwitem) jego dezynfekcję przez odpowiednią firmę.
6. powrót do koszar

Pozdrawiam

BROKS

• Gość
« Odpowiedź #33 dnia: Marzec 08, 2005, 23:02:07 »
Dotychczas jakoś nie dane mi było pracować z chemikami. Ale czasem się współdziała więc jakąś podstawową orientację trzeba mieć. Zapomniałem napisać oczywiście o sanepidzie o czym wspomniał Lett!!!Jeśli jest niedziela rano to ich trzeba od razu wołać bo nie wiadomo jak szybko przyjadą o tej porze i to w dodatku w niedzielę.  

Offline HAZMAT

• Strażak Sam
« Odpowiedź #34 dnia: Marzec 11, 2005, 22:12:45 »
Na sanepid nie macie co liczyć...sanepid pracuje w dni pracujące...w
 weekend nie ma szans żeby ich ściągnąc ...musicie samk podejmować decyzję o ewakuacji lub nie...kwestia interpretacji

Offline Lett

• Stary Wyga
  • **
« Odpowiedź #35 dnia: Marzec 11, 2005, 22:38:44 »
  Na sanepid nie macie co liczyć...sanepid pracuje w dni pracujące...w
weekend nie ma szans żeby ich ściągnąc ...musicie samk podejmować decyzję o ewakuacji lub nie...kwestia interpretacji

A nie, mylisz się! Prawdą jest, że dyżury mają w dni pracujące, ale mimo to nie ma większego problemu z ich uruchomieniem w święta (tym bardziej w przypadku, który zaproponowałeś). Rzecz tę przed momentem sprawdzałem na CPR.

Pozdrawiam

Offline Kamil

• Stary Wyga
  • **
« Odpowiedź #36 dnia: Marzec 22, 2005, 10:59:11 »
Ja myśle że w internecie powinna powstać baza danych o substancjach chemicznych. Powinny też tam się znaleźć karty chrakterystyki substancji niebezpiecznych. Co wy na to.

Offline aniolstroz

• Weteran
« Odpowiedź #37 dnia: Marzec 22, 2005, 12:44:55 »
Kamil - takie coś w internecie już od bardzo dawna jest. Nawet na tej stronie - poszukaj dobrze na www.strazak.pl - wiem że gdzieś to tam było - specjalna wyszukiwarka w której wpisywałeś numer ONZ lub nazwę substancji i dostawałeś dokładne informacje o tym jak postępować. A poza tym na PSK zapewne masz jakiś program w komputerze z takim czymś (Chemia).

Offline HAZMAT

• Strażak Sam
« Odpowiedź #38 dnia: Marzec 22, 2005, 19:50:35 »
Panowie powiem tak...Ostatnio miałem cysterneę z propanem - butanem...Z MSK dopiero po 26 min!!!!!!!!!!!potrafili powiedzieć co to jest po telefonie od kolejarza, który podał im onz`ty...na MSK nie ma co liczyć jeżeli chodzi o chemię, przynajmniej u nas...Jeżeli chcecie jakąś charakterystkę to dajcie znać...Poto zrobiłem ten post...Pytajcie o każdą substancję chemiczną

Pozdrawiam i polecam się :D  

Offline zeusss

• Weteran
  • Bogatemu to i byk się ocieli
« Odpowiedź #39 dnia: Marzec 22, 2005, 19:54:41 »
moze sie to komus przyda moze nie ale numery OZN sybstancji niebezpiecznych mozna znalesc na stronie
http://www.fireman.prv.pl/
w dziale wiedza

pozdrawiam