Posiada i jest ono powszechnie dostępne.
Co do dysponowania to jest pomieszanie z poplątaniem i ramowe wytyczne nie do końca grają z przepisami.
Prawne zasady dysponowania są bardzo proste i reguluje je Ustawa o PSP, Rozporządzenie o ksrg.
Mamy jeszcze Rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad kierowania i współdziałania jednostek ochrony przeciwpożarowej biorących udział w działaniu ratowniczym, które wprowadza największe zamieszanie bo nie ma tam mowy o dysponowaniu a o przekazywaniu informacji o zdarzeniach. Zresztą osobiście uważam że to jeden z najgorzej napisanych aktów prawnych w naszej formacji.
Problem polega na tym że tak naprawdę twórcy przepisów skupili się na ksrg, który niestety przez prawie 30 lat nie został stworzony na zakładanym poziomie.
Ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej w pkt.6
6. Do zadań komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej należy:
3) organizowanie na obszarze powiatu krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego;
4) dysponowanie oraz kierowanie siłami i środkami krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego na obszarze powiatu poprzez swoje stanowisko kierowania;
nie daje prawnych możliwości dysponowania jednostek nie włączonych do ksrg z wyjątkiem tych, które mają podpisane porozumienia. (np. zakładówki itp.)
Taki stan istnieje od lat ale nikt nie chce się tym tematem zająć a wystarczyło w ustawie o PSP zrobić zapis:
"5) dysponowanie oraz kierowanie siłami i środkami pozostałych jednostek ochrony przeciwpożarowej na obszarze powiatu poprzez swoje stanowisko kierowania, które dobrowolnie w drodze umowy cywilnoprawnej zgodziły się współdziałać w akcjach ratowniczych"
i zrobić porządek w tym nieszczęsnym rozporządzeniu o współdziałaniu.
To tylko tyle i aż tyle.