Autor Wątek: Prace w zbiornikach i przestrzeniach zamkniętych, wybuch stacja paliw, detekcja  (Przeczytany 1314 razy)

Offline Detektory

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Detekcja gazów w przestrzeniach zamkniętych w kontekście wybuchu w zbiorniku paliw na stacji w Zgorzelcu (1 ofiara śmiertelna).
https://www.radiowroclaw.pl/articles/view/126842/Eksplozja-na-stacji-paliw-Kamery-zarejestrowaly-moment-wybuchu-FILM-18
https://www.youtube.com/watch?v=9znknNoNoZg
Nie próbuję dociekać przyczyn (od tego jest prokuratura).

Natomiast chciałem poruszyć temat zabezpieczenia prac w zbiornikach i przestrzeniach zamkniętych (szczególnie różnych węglowodorów) oraz pomiarów w kontekście działań ratowniczych.

1. Często nie wiemy z jaką substancją wybuchową mamy do czynienia. Detektory z sensorami katalitycznymi i podczerwonymi nie umieją ich rozróżniać i są kalibrowane na jedną substancję (najczęściej metan). Tym samym podają wyniki inne od rzeczywistości (prawidłowo podają tylko substancję na jaką są kalibrowane/wzorcowane). Od pewnego czasu jest już dostępna trzecia technologia MPS (Molecular Property Spectrometr). Ona pozwala na podanie prawidłowej wartości "wybuchowości" tzw. TrueLEL, a także jest w stanie rozróżnić grupy substancji. To najlepsza z dostępnych obecnie technologia pomiaru gazów wybuchowych dla działań ratowniczych. Natomiast technologia katalityczna raczej nie jest zalecana do takich tematów.
Tutaj jest pokazane porównanie reakcji tych sensorów: https://www.youtube.com/watch?v=WGj-s2DniVs
A tutaj są szersze informacje o sensorach: https://detektory.pl/sensory-gazow

2. Substancje wybuchowe mierzymy zawsze razem z tlenem.

3. Prace lub obszar zagrożony powinien być kontrolowany stale. Oczywiście można to próbować realizować zwykłymi detektorami przenośnymi, ale jest to kłopotliwe. Dlatego stosuje się mobilne strefowe detektory gazów (do zbiorników z pompką zasysającą). Oczywiście najlepiej wyposażone w sensor MPS dla gazów wybuchowych i komunikację on-line (wtedy nadzorujący np. brygadzista, dowódca itp. mają podgląd, mogą otrzymać alarmy i zareagować). Taki detektor stoi nad zbiornikiem (z wężykiem opuszczonym do środka) lub stawia się go w rejonie prac lub katastrofy (może ich być wiele - osobny temat i nie będę go tu przytaczał).