Wymagania dla Komendanta Gminnego wg Wytycznych w sprawie działalności komendanta gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej (Załącznik nr 1 do uchwały nr 137/24/2005 r. Prezydium ZG ZOSP RP z dnia 20.10.2005 r. Zmienionej uchwałą nr 139/18/2010 z dn. 25.02.2010)
1. Wiek co najmniej 25 lat.
2. Wykształcenie średnie ( w uzasadnionych warunkach zasadnicze).
3. Obowiązkowa przynależność do ochotniczej straży pożarnej z członkostwem czynnym.
4. Wyszkolenie pożarnicze: kurs dowódców OSP i kurs komendantów gminnych lub wyszkolenie strażaka Państwowej Straży Pożarnej uzupełnione szkoleniem uzupełniającym dla komendanta gminnego.
5. Stan zdrowia odpowiadający wymaganiom dla członków OSP biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych.
6. Autorytet wśród członków OSP
Ad. 1. Raczej oczywisty.
Ad. 2. Konia z rzędem temu co wytłumaczy co znaczy "w uzasadnionych przypadkach". Wg mojej oceny osoba wskazana w pierwszym poście powyżej mieści się "w uzasadnionych przypadkach". I nikt nie wydaje zgody na odstępstwo

Ad. 3. Oczywiste.
Ad. 4. W większości wypadków nie moglibyśmy wybrać nikogo na komendanta gminnego (za wyjątkiem funkcjonariuszy PSP), bo jak ktoś zauważył, kto robi kurs komendantów gminnych przed wyborem. Osobną kwestią jest, czy i gdzie takie kursy są organizowane. W dolnośląskim był na pewno w 2009 roku, a potem sobie nie przypominam. Może naczelnika też byśmy wybierali jak ma skończony kurs? Wina związku jest taka, że po okresie kampanii sprawozdawczo-wyborczej nie stawia na szkolenia funkcyjnych, tylko pozostawia ich samych sobie. Tak się dzieje na każdym szczeblu. A potem mamy takie kwiatki jak wczoraj, że zarząd oddziału gminnego chce rozpatrywać odwołanie niewybranych osób, które przestały być prezesem i naczelnikiem w OSP. A może jest to celowe działanie, aby komendantami zostawali, z całym szacunkiem dla nich, tylko funkcjonariusze PSP.
Ad. 5. Oczywiste.
Ad. 6. Oczywiste.