Autor Wątek: Wolnostojący dom letniskowy - wymagania przeciwpożarowe  (Przeczytany 6369 razy)

Offline rwd

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Wolnostojący dom letniskowy - wymagania przeciwpożarowe
« dnia: Luty 26, 2018, 09:53:48 »
Dzień dobry,

Zakupiłem wolnostojący dom letniskowy w lesie (tzn. pod domem jest działka budowlana Bi, a dookoła leśna LsVI). Dom ten ma status letniskowego, według kartoteki budynków jest sklasyfikowany jako "pozostałe budynki niemieszkalne", ma nadany adres, rok zakończenia budowy 1999, liczbę kondygnacji nadziemnych: 2 / podziemnych: 1, materiał: drewno, powierzchnia zabudowy: 53 m2 i żadnych innych informacji w kartotece budynków.

Sam dom jest sporo starszy, bo widnieje na archiwalnych mapach i planie realizacyjnym gminy jeszcze z 1989 roku, które przekazali mi poprzedni właściciele. Po zmianach administracyjnych w latach 90. związanych z województwami i gminami w na których terenie domek stoi podobno część dokumentacji związanych z budynkami w tej okolicy "przepadła" i w gminie mają tylko to co widnieje w kartotece. Taki stan rzeczy ma podobno większość podobnych, starych domów w okolicy, co też potwierdzają sąsiedzi i sama gmina. To tak słowem wprowadzenia. Do rzeczy.

Chciałbym wyremontować ten dom (tj. wymienić okna, podłogi, tynki, poszycie dachowe itp. itd.) i wynajmować go okresowo turystom (do turystyki indywidualnej - w całości, razem z działką) w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, natomiast z tego co wiem budynek powinien spełniać do tego odpowiednie warunki ochrony przeciwpożarowej - pytanie brzmi - jakie - chciałbym je poznać zanim rozpocznę remont budynku, żeby móc go ew. dostosować. Czytając w Internecie różne informacje na ten temat, nie mogę znaleźć przykładu takiego jak mój - kiedy po prostu wynajmowana turystom jest cała nieruchomość prywatna/firmowa (nie tylko jej część lub pokój), więc postanowiłem poprosić o pomoc/wskazówki na Waszym forum.

Dom tak naprawdę składa się z dwóch budynków ujętych osobno w kartotece (zabudowa 30+23 m2). Z czego budynek pierwszy o pow. 30m2 ma kondygnacje -1/0/+1 i dodatkowo budynek drugi o pow. 23m2 ma tylko kondygnację 0 łączącą się drzwiami kondygnacją -1 z pierwszego budynku (drugi budynek ma wejście obniżone względem gruntu, więc nie mógł być uznany jako kondygnacja podziemna - stąd takie dziwne rozwiązanie). Na stropie budynku drugiego jest też taras i "drugie" wejście do budynku pierwszego.

Żeby lepiej zrozumieć - poniżej prosty obrazek.


Budynek drugi jest cały murowany ze stropem Kleina, łącznie z murowanymi schodami "na taras" o szerokości 115 cm. Ma powierzchnię zabudowy 23 m2 i jedno pomieszczenie ok. 20 m2 do którego prowadzą drzwi (szklane - tarasowe) o szerokości 114 cm.

W budynku pierwszym o pow. zabudowy 30 m2 jest murowane podpiwniczenie ze stropem Kleina, to jedno pomieszczenie ok. 26 m2 połączone drzwiami z budynkiem drugim i z drewnianymi schodami o szerokości 70 cm na kondygnację zerową, na kondygnacji zerowej (już drewnianej) jest wspomniane wejście - drzwi drewniane o szerokości między futryną 80 cm - i od razu za nimi pomieszczenie główne ok. 22 m2 i mała łazienka ok. 4 m2. Na kondygnacji zerowej jest także kominek z zamkniętym paleniskiem (dach pokryty jest papą i komin jest powyżej kalenicy).

Z kondygnacji zerowej oddzielonej od pierwszej (+1) stropem z desek drewnianych na poddasze prowadzą schody drewniane o szerokości 80 cm i jest to jedno pomieszczenie o powierzchni ok. 26 m2 (strych).

Powierzchnia budynku "po podłodze" to ok. 100 m2, użytkowa w ewidencji gminy 64 m2 (skosy i różne wysokości w świetle).

Wysokość całkowita budynku od powierzchni gruntu to 6,5 m. Odległość budynku od granicy działki od najbliższej strony to 1,6 m i od sąsiadującego budynku drewnianego (sąsiada, pobudowanego później, bo nie ma go na mapach z 1989 roku) ok. 12,0 m.

Dom jak wspominałem ma już status domu letniskowego w papierach gminnych (pozostałe budynki niemieszkalne), jest dość stary (na pewno starszy niż rok zakończenia budowy 1999 na co mam także jako dowód stare mapy gminne z 1989 rok na których widnieje. Na jakich zasadach powinien zostać oceniony i ew. dostosowany? Do jakiej kategorii ZL / klasy ochrony, przydzielony?

Wiem, że na pewno potrzebna będzie kontrola instalacji elektrycznej i tzw. przegląd kominiarski. Instalacji gazowej nie ma, ujęcie wody - studnia własna w budynku 2. Ale jak zabrać się do tego dalej - ekspertyza inżyniera pożarnictwa czy zgłosić się bezpośrednio do PSP z prośbą o ocenę lub wytyczne?

Z góry dziękuję za pomoc i wskazówki,

Offline mariusz

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 277
Odp: Wolnostojący dom letniskowy - wymagania przeciwpożarowe
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 26, 2018, 16:34:35 »
Budynek rekreacji indywidualnej - należy przez to rozumieć budynek przeznaczony do okresowego wypoczynku. Czyli prywatny domek letniskowy. Tego typu budynki nie podlegają przepisom ppoż. więc remontujesz i mieszkasz. Ewentualnie dajesz klucz "znajomym" i "znajomym znajomych" niech sobie wypoczną w twoim domku.
PSP nie wypowie się oficjalnie w tej sprawie, ponieważ oni nie opiniują.

Offline rwd

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Wolnostojący dom letniskowy - wymagania przeciwpożarowe
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 18, 2018, 18:23:51 »
Dzięki bardzo za odpowiedź.