Autor Wątek: Kto dowodzi podczas akcji?  (Przeczytany 21257 razy)

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Kto dowodzi podczas akcji?
« dnia: Luty 18, 2012, 22:29:05 »
Kiedyś na forum czytałem, że wyszkolenie podstawowe szeregowego PSP jest równe wyszkoleniu naczelnika OSP - czy ma to jakieś poparcie prawne?

Mam u siebie problem w kwestii dowodzenia zastępem w czasie działań przez kolegów służących zawodowo i
udzielających się po służbie w naszej OSP vs. naczelnik po kursie dowódców, który za wszelką cenę chce dowodzić działaniami mimo, że kompletnie do tego się nie nadaje, lecz uważa, że uprawnienia kolegów z PSP ni jak się mają do życia w OSP  :gwiazdki:


Moderator: "podczas" to jeden wyraz - poprawiłem tytuł wątku./ Sylwek
« Ostatnia zmiana: Luty 19, 2012, 09:47:12 wysłana przez Sylwek »

Offline meli

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 153
    • OSP OPALENICA
Odp: Kto dowodzi podczas akcji?
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 18, 2012, 22:41:36 »
Z tego co wiem to w psp dopiero po kursie podoficerów można mieć stanowisko dowódcy zastępu... więc jeżeli koledzy mają stopień podoficera to moim zdaniem mogą dowodzić zastępem w OSP.
www.osp-opalenica.pl <-- serdecznie zapraszam;)

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Kto dowodzi podczas akcji?
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 18, 2012, 22:45:50 »
Z tego co mi wiadomo dopiero zostanie podoficerem (lub wyżej) jest równoznaczne z ukończeniem wszystkich kursów OSP, dlatego u nas strażacy/st. strażacy robili kursy dowódców OSP, naczelników itd.

Offline meli

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 153
    • OSP OPALENICA
Odp: Kto dowodzi podczas akcji?
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 18, 2012, 22:51:01 »
Z tego co mi wiadomo dopiero zostanie podoficerem (lub wyżej) jest równoznaczne z ukończeniem wszystkich kursów OSP, dlatego u nas strażacy/st. strażacy robili kursy dowódców OSP, naczelników itd.
No właśnie u nas jest tak samo jest trzech strażaków psp jeden szeregowy, jeden podoficer oraz jeden emeryt. Szeregowy robił normalny kurs dowódców OSP, a pozostali dowodzą zastępami już bez żadnych kursów OSP
www.osp-opalenica.pl <-- serdecznie zapraszam;)

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Kto dowodzi podczas akcji?
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 18, 2012, 23:05:08 »
Cytuj
Od osób, które ukończyły co najmniej kurs nauczania kwalifikacyjnego szeregowych
Państwowej Straży Pożarnej lub kurs dla osób odbywających służbę zastępcza
w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej, a są członkami
Ochotniczych Straży Pożarnych, nie wymaga się ukończenia szkolenia
podstawowego strażaka ratownika Ochotniczych Straży Pożarnych oraz szkoleń
specjalistycznych z zakresu ratownictwa technicznego strażaków ratowników
Ochotniczych Straży Pożarnych, kierowców konserwatorów sprzętu ratowniczego
Ochotniczych Straży Pożarnych, szkolenia strażaków ratowników Ochotniczych
Straży Pożarnych z zakresu działań przeciwpowodziowych oraz ratownictwa na
wodach.
Osoby, które ukończyły co najmniej kurs nauczania kwalifikacyjnego podoficerów
Państwowej Straży Pożarnej, spełniają wymagania kwalifikacyjne do pełnienia
funkcji dowódców Ochotniczych Straży Pożarnych, Naczelników Ochotniczych
Straży Pożarnych oraz Komendantów Gminnych ZOSP RP.
« Ostatnia zmiana: Luty 18, 2012, 23:12:56 wysłana przez Butel »

Offline Marcin1986

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: Kto dowodzi podczas akcji?
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 18, 2012, 23:20:52 »
Generalnie jeśli Naczelnik nakaże komuś innemu kierować działaniami to może ktoś inny, u mnie Naczelnik jest w 90% kierowcą i ja jako z-ca dowodzę działaniami, każdy u nas to wie i nikt nie pcha się na fotel pasażera, dwa mamy też 3 osoby które są oficerami PSP i dowódcami w JRG, i to oni automatycznie dowodzą gdy są na miejscu. Co do waszego naczelnika..hmmm ma podstawę prawną do tego co robi, ba nawet powinien ale jak mu się noga powinie to ja nie chciałbym być w jego skórze, dwa to ogromną rolę odgrywa Wasze bezpieczeństwo. Jeśli to ,, młodszy" facet to pogadajcie z nim, a jeśli ,,stary" wyga to niestety ale ciężko takich uświadomić że czasy PRL-u minęły.

Ew. pytanie jeszcze czy ten naczelnik zrobił sobie odpowiednie kursy na kierowanie akcją i kurs naczelnika, jak nie to może sobie dużo gadać...ale to wszystko jak w wielu OSP wygląda w realiach zupełnie inaczej.

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Kto dowodzi podczas akcji?
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 18, 2012, 23:21:26 »
Czy mógłbyś podać źródło ?

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Kto dowodzi podczas akcji?
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 19, 2012, 08:00:56 »
A nie jest czasem tak, że najwyższym dowódcą OSP jest naczelnik i to on decyduje kto dowodzi tzn. może oddać komuś dowodzenie ale wcale nie musi?
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Kto dowodzi podczas akcji?
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 19, 2012, 09:04:53 »
Przepraszam że nie podałem źródła od razu, przeoczenie.
oto ono:
KOMENDA GŁÓWNA
PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ
SYSTEM SZKOLENIA CZŁONKÓW OCHOTNICZYCH
STRAŻY POŻARNYCH BIORĄCYCH BEZPOŚREDNI
UDZIAŁ W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH

http://www.zosprp.pl/php/regulaminy/KG_PSP.pdf

Niemniej Michaszs też ma rację, bo wyszkolenie być może i jest równorzędne, ale to nie zmienia faktu że istnieje w OSP struktura dowodzenia i to naczelnik jest na jej czele. Przecież podobnie jest i w PSP - często dowódca sekcji, zmiany, JRG, mają takie samo wykształcenie i wyszkolenie a jednak jest hierarchia. W OSP założenie jest takie, że to naczelnik jest osobą najbardziej kompetentną. Jak widać nie zawsze jednak tak jest ale cóż, jakiego sobie naczelnika wybraliście takiego macie.

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Kto dowodzi podczas akcji?
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 19, 2012, 09:29:47 »
Tu jest właśnie problem tego typu, że naczelnik został wybrany przez swoich kolegów, w trochę kiepskich czasach, chociaż wtedy jeszcze się garnął do roboty. Teraz sytuacja się odwróciła, a dla niego prawo działa tylko w jedną stronę i to, że on sam nie posiada odpowiednich kwalifikacji (kurs naczelników) dla niego jest mało ważne.

No cóż pozostaje zagryźć zęby i czekać, a na walnym nie ma ma szans aby go odwołać, bo nie mamy większości, a on sam nie zrezygnuje bo wszelkie uwagi spływają po nim jak po kaczce  :wall:

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Kto dowodzi podczas akcji?
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 19, 2012, 09:43:34 »
zwróćcie uwage na art. 32 ust. 1 ustawy o KSRG, który brzmi tak:

Cytuj
Art. 32.
1. Uprawnienia do dowodzenia działaniem ratowniczym w przypadku ratownictwa
podczas po(arów, ratownictwa technicznego, chemicznego i ekologicznego oraz
ratownictwa podczas powodzi i innych katastrof naturalnych maja odpowiednio, w
następującej kolejności:
1) funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej,
2) dowódca innej jednostki ochrony przeciwpożarowej,
3) dowódca innego profesjonalnego podmiotu ratowniczego.

ale jest jeszcze rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad organizacji krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego i ono sprawę już trochę komplikuje:

Cytuj
§ 24. 1. Kierowanie interwencyjne są obowiązani przejąć ratownicy z jednostek ochrony
przeciwpożarowej, posiadający kwalifikacje do kierowania działaniem ratowniczym,
właściwi ze względu na obszar chroniony, w kolejności:
1) członek ochotniczej straży pożarnej;
2) komendant gminny ochrony przeciwpożarowej, jeśli jest członkiem ochotniczej straży
pożarnej;
3) strażak jednostki ochrony przeciwpożarowej;
4) dowódca zastępu Państwowej Straży Pożarnej;
5) dowódca sekcji Państwowej Straży Pożarnej;
6) zastępca dowódcy zmiany Państwowej Straży Pożarnej;
7) dowódca zmiany Państwowej Straży Pożarnej;
8) zastępca dowódcy jednostki ratowniczo-gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej;
9) dowódca jednostki ratowniczo-gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej.
2. W przypadku braku kierującego, o którym mowa w ust. 1, kierowanie interwencyjne
przejmuje ratownik z podmiotu ksrg niebędącego jednostką ochrony przeciwpożarowej.
3. Kierowanie interwencyjne podczas działań ratowniczych z udziałem specjalistycznej grupy
ratowniczej, w realizowanej przez nią części zadań, organizowane jest przez jej dowódcę.
4. Kierowanie interwencyjne może przejąć kierujący, o którym mowa w § 25 ust. 1 pkt 3 i 4
oraz § 26 ust. 1.

wnioski każdy sobie może wyciągnąć sam; od siebie tylko dodam, że przepis przepisem, a w życiu należy kierować się zdrowym rozsądkiem; to jest moja opinia i proszę nie uważać jej za wiążąca:)
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline Marcin1986

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: Kto dowodzi podczas akcji?
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 19, 2012, 12:26:25 »
Emil Naczelnik ma obowiązek w ciągu roku od objęcia stanowiska przejść wszystkie potrzebne szkolenia wymagane dla danej f-cji. Jeśli tego nie zrobił jest podstawą na jego odwołanie podczas zebrania corocznego. Warto dokładnie przestawić jaka jest sytuacja i jak ważną rolę pełni ten ,,nieodpowiedzialny" naczelnik tylko z nazwy

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Kto dowodzi podczas akcji?
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 20, 2012, 19:36:27 »
Dzięki @lang za podrzucenie treści aktu.
Będzie się czym podeprzeć, bo naczelnik znowu wojuje, tym razem, że
na ostatniej akcji dowodziłem ja a kolega, który jest po kursie dowódców siedział z tyłu i za nic nie da sobie przemówić, że takie było nasze ustalenie...

No cóż, nie zawsze droga usłana jest różami, a z betonem walczyć ciężko tym bardziej jak nie ma się odpowiedniego poparcia.

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Kto dowodzi podczas akcji?
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 20, 2012, 19:40:45 »
Emil Naczelnik ma obowiązek w ciągu roku od objęcia stanowiska przejść wszystkie potrzebne szkolenia wymagane dla danej f-cji.

Marcin1986 a z czego wynika ten obowiązek? I to akurat w ciągu roku? Podziel sie z nami podstawą prawną w tym zakresie.

Offline Marcin1986

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: Kto dowodzi podczas akcji?
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 21, 2012, 00:50:16 »
Nie chce wprowadzać w błąd, ale o ile dobrze pamiętam miałem taki zapis chyba w statucie mojej OSP, sugerowałem się tym co rok temu przeczytałem bo sam muszę teoretycznie wypełnić szkolenia do danej mi f-cji , niestety wzoru nie mam jak zaprezentować by potwierdzić to co napisałem, a wzorcowe statuty takiego zapisu chyba nie posiadają. Z drugiej strony nie patrząc juz na termin naczelnik aby wykonywać swoje obowiązki musiałby przejść najpierw szkolenie dowódców ( zakładając ze w OSP jest dłużej jak 3 lata i ma szkolenia podstawowe) a potem naczelnika.

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Kto dowodzi podczas akcji?
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 02, 2012, 20:01:50 »
Druhowie, właśnie wchodzi nowelizacja rozporządzenia które rozjaśnia kwestie dowodzenia i które powinno chyba rozwiać wszelkie wątpliwości. Albo zasiać nowe :).

Dz.U.2012.308

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH1)
z dnia 8 marca 2012 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad kierowania i współdziałania jednostek ochrony przeciwpożarowej biorących udział w działaniu ratowniczym
(Dz. U. z dnia 26 marca 2012 r.)
Na podstawie art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2009 r. Nr 178, poz. 1380 oraz z 2010 r. Nr 57, poz. 353) zarządza się, co następuje:

§ 1. W rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad kierowania i współdziałania jednostek ochrony przeciwpożarowej biorących udział w działaniu ratowniczym (Dz. U. Nr 82, poz. 895) w § 2 wprowadza się następujące zmiany:

1) ust. 2 otrzymuje brzmienie:
"2. Kierowanie działaniem ratowniczym są obowiązani przejąć, według następującego porządku, ratownicy z jednostek ochrony przeciwpożarowej, posiadający kwalifikacje do kierowania działaniem ratowniczym:
1) członek ochotniczej straży pożarnej,
2) komendant gminny ochrony przeciwpożarowej, jeśli jest członkiem ochotniczej straży pożarnej,
3) strażak jednostki ochrony przeciwpożarowej.";

2) po ust. 5 dodaje się ust. 5a w brzmieniu:
"5a. Z chwilą przybycia na miejsce działań ratowniczych jednostki będącej podmiotem krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego kierowanie działaniem ratowniczym odbywa się na zasadach określonych w przepisach w sprawie szczegółowych zasad organizacji krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.";

3) ust. 6 otrzymuje brzmienie:
"6. Do obowiązków kierującego oraz do zasad przejmowania i przekazywania kierowania działaniem ratowniczym oraz dokumentowania zdarzenia stosuje się odpowiednio przepisy w sprawie szczegółowych zasad organizacji krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.".

§ 2. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Offline hapec

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 359
Odp: Kto dowodzi podczas akcji?
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 02, 2012, 22:14:24 »
ok ok mam pyta jestem zastepca naczelnika nie mam kursu dowodcy ani naczelnika czyli zgodnie z prawem nie moge dowodzic ?
W naszym fachu nie ma strachu... Spadniesz z dachu i po fachu

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Kto dowodzi podczas akcji?
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 02, 2012, 22:18:52 »
ok ok mam pyta jestem zastepca naczelnika nie mam kursu dowodcy ani naczelnika czyli zgodnie z prawem nie moge dowodzic ?

czyli jesteś zastępca naczelnika bez kwalifikacji tak?

Offline hapec

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 359
Odp: Kto dowodzi podczas akcji?
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 02, 2012, 22:26:07 »
tak dokladnie tak , z tego co wiem moja KM nie robila od ilus lat kursu naczelnika ... wiec jak jest ?
W naszym fachu nie ma strachu... Spadniesz z dachu i po fachu

Offline taz_org

  • aspirant
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 320
  • SKKP
    • Fotografia dronowa i badania termowizyjne
Odp: Kto dowodzi podczas akcji?
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 03, 2012, 08:36:56 »
Nie chce wprowadzać w błąd, ale o ile dobrze pamiętam miałem taki zapis chyba w statucie mojej OSP, sugerowałem się tym co rok temu przeczytałem bo sam muszę teoretycznie wypełnić szkolenia do danej mi f-cji , niestety wzoru nie mam jak zaprezentować by potwierdzić to co napisałem, a wzorcowe statuty takiego zapisu chyba nie posiadają. Z drugiej strony nie patrząc juz na termin naczelnik aby wykonywać swoje obowiązki musiałby przejść najpierw szkolenie dowódców ( zakładając ze w OSP jest dłużej jak 3 lata i ma szkolenia podstawowe) a potem naczelnika.
Ten statut obowiązuje w Twojej jednostce OSP i nie ma to jakiegokolwiek znaczenia w innych jednostkach. Po to jest wzorcowy statut OSP, by zarząd mógł go przerobić pod swoją jednostkę.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

tak dokladnie tak , z tego co wiem moja KM nie robila od ilus lat kursu naczelnika ... wiec jak jest ?
Potrzebujesz najpierw kurs dowódców sekcji, dopiero później jest kurs naczelników. Do dowodzenia wystarczy tylko ten pierwszy, do swojego stanowiska/stopnia potrzebujesz ten drugi.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 03, 2012, 09:02:22 wysłana przez taz_org »

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Kto dowodzi podczas akcji?
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 03, 2012, 09:40:04 »

2) komendant gminny ochrony przeciwpożarowej, jeśli jest członkiem ochotniczej straży pożarnej,


Taki sam zapis widnieje w rozporządzeniu o KSRG.
Nie wiem, czy nie jest to pomyłka, czy celowe działanie projektodawcy.

Artykuł z publikacji:

Cytuj
Jeżeli nawet ta sama osoba jest jednocześnie komendantem gminnym w ZOSP RP i komendantem gminnym ochrony przeciwpożarowej, w gminie, to zakres obowiązków z obydwu ww. tytułów jest różny. Komendant gminny w ZOSP
RP wypełnia przydzielone mu zadania z zakresu kompetencji prezydium zarządu gminnego, a więc należy do niego koordynowanie działalności OSP na terenie gminy - 64 ust. 2 pkt 2 statutu jw.
Komendant gminny ochrony przeciwpożarowej - pracownik urzędu gminy - jest pomocą wójta (burmistrza) w koordynowaniu funkcjonowania KSRG na terenie gminy, w skład którego wchodzi, przede wszystkim, PSP w całości i tylko wybrane OSP.

W trakcie projektowania rozporządzenia o KSRG Zarząd Główny ZOSP RP wniósł uwagi i poprawki do dokumentu, aby min. uwzględnić zapis o przejęciu dowodzenia przez komendanta gminnego Związku OSP.

Ilu w Polsce jest komendantów gminnych ochrony p.poż., którzy są zarazem członkami OSP?
Czy może przejąć dowodzenie komendant ochrony p.poż. jeżeli jest członkiem OSP nie będącej w KSRG?

Offline natalii

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Kto dowodzi podczas akcji?
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 03, 2012, 11:00:25 »
Gdzieś w PSP na zebraniu naczelników OSP obiło mi się o uszy, że najpierw trzeba ukończyć podstawowy kurs, potem ratownictwa technicznego, potem dowódców i na końcu naczelników.

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Kto dowodzi podczas akcji?
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 03, 2012, 13:17:16 »
Druhowie, właśnie wchodzi nowelizacja rozporządzenia które rozjaśnia kwestie dowodzenia i które powinno chyba rozwiać wszelkie wątpliwości. Albo zasiać nowe :).

Dz.U.2012.308

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH1)
z dnia 8 marca 2012 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad kierowania i współdziałania jednostek ochrony przeciwpożarowej biorących udział w działaniu ratowniczym
(Dz. U. z dnia 26 marca 2012 r.)
Na podstawie art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2009 r. Nr 178, poz. 1380 oraz z 2010 r. Nr 57, poz. 353) zarządza się, co następuje:

§ 1. W rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad kierowania i współdziałania jednostek ochrony przeciwpożarowej biorących udział w działaniu ratowniczym (Dz. U. Nr 82, poz. 895) w § 2 wprowadza się następujące zmiany:

1) ust. 2 otrzymuje brzmienie:
"2. Kierowanie działaniem ratowniczym są obowiązani przejąć, według następującego porządku, ratownicy z jednostek ochrony przeciwpożarowej, posiadający kwalifikacje do kierowania działaniem ratowniczym:
1) członek ochotniczej straży pożarnej,
2) komendant gminny ochrony przeciwpożarowej, jeśli jest członkiem ochotniczej straży pożarnej,
3) strażak jednostki ochrony przeciwpożarowej.";

2) po ust. 5 dodaje się ust. 5a w brzmieniu:
"5a. Z chwilą przybycia na miejsce działań ratowniczych jednostki będącej podmiotem krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego kierowanie działaniem ratowniczym odbywa się na zasadach określonych w przepisach w sprawie szczegółowych zasad organizacji krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.";

3) ust. 6 otrzymuje brzmienie:
"6. Do obowiązków kierującego oraz do zasad przejmowania i przekazywania kierowania działaniem ratowniczym oraz dokumentowania zdarzenia stosuje się odpowiednio przepisy w sprawie szczegółowych zasad organizacji krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.".

§ 2. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

jak zwykle ktoś się popisał na maxa. Bo przecież członek OSP jest również strażakiem jednostki ochrony przeciwpożarowej i z tego wynika że komendant gminny i tak nie przejmnie dowodzenia.

Zresztą co w przypadku osób które kiedyś ukończyły kurs dowódców a na dzień dzisiejszy nie są juz w JOT. Są np członkami wspierającymi. Też mogą dowodzić ?? Bez badań, ubezpieczenia, itp?? U nas stosuje się stara łacińską maksymę - chore prawo, ale prawo

Ale to teraz pytanie z innej beczki.

Na terenie gminy mamy 6 jednostek z czego 2 w KSRG. Gmina podzielona jest na dzielnice. Na miejsce zdarzenia w gminie przyjeżdzają 3 jednostki z (2 KSRG,1 "zwykła"). No i pytanie kto dowodzi. Oczywiście odpowiedz że jednostka dla której miejsce zdarzenia jest terenem własnego działania mnie nie satysfakcjonuje (teren działania mamy ten sam).
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 03, 2012, 13:21:04 wysłana przez daro »
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Kto dowodzi podczas akcji?
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 03, 2012, 18:13:16 »
Cytuj
No i pytanie kto dowodzi. Oczywiście odpowiedz że jednostka dla której miejsce zdarzenia jest terenem własnego działania mnie nie satysfakcjonuje (teren działania mamy ten sam).
Może zwyczajowo, ten co ma większe jaja i dryg do dowodzenia i wie co robić. Znacie się chyba między jednostkami. Mozna szukać kwita  :kwit: , kto jest ważniejszy, ale od kwita rozumu nikomu nie przybyło, poza tym, czy warto?

Offline taz_org

  • aspirant
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 320
  • SKKP
    • Fotografia dronowa i badania termowizyjne
Odp: Kto dowodzi podczas akcji?
« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 03, 2012, 18:22:08 »
Jak już tyle jednostek jedzie to przeważnie i PSP zawita na akcję...