Autor Wątek: Aktywna dzialalnosc MDP  (Przeczytany 2015 razy)

Offline dh Kuba

 • Strażak Sam
 • *
 • Wiadomości: 404
 • Płeć: Mężczyzna
Aktywna dzialalnosc MDP
« dnia: Marzec 14, 2011, 11:20:30 »
Jako ze zostalem czlonkiem zarzadu odpowiedzialnym za MDP mam pytania do innych opiekunow jak i naszej Malodziezy

1)Przedewszystkim po 1 opowiedzicie mi jak to wyglada w Waszych jednostkach od czestotliwosci zbiórek po to co tam robicie

2) To juz kieruje do samej mlodziezy co Wy byscie chcieli na takich zbiórkach czego na nich nie ma ?

Offline PatiMDP

 • Pati... ale już nie MDP :)
 • Strażak Sam
 • *
 • Wiadomości: 292
 • Płeć: Kobieta
 • Członek Zarządu, ratownik - kierowca
  • OSP Praszka
Odp: Aktywna dzialalnosc MDP
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 14, 2011, 19:50:44 »
Więc tak.

Jako osoba będąca w straży dopiero 2 lata, dobrze pamiętam pierwsze zbiórki. Zainteresuj dzieciaki, pokaż im sprzęt jaki macie w garażu. Omów krótko plan działania, ale postaw jasne reguły i zasady. Najlepiej wprowadź system obecności na zbiórkach, kar i nagród. Będzie to potem podstawą np. do odznaczenia lub nagrodzenia najaktywniejszych członków MDP.

Regularne zbiórki, najlepiej raz w tygodniu. Termin oczywiście jak najbardziej dogodny dla wszystkich (dzieci mają różne zajęcia: basen, lekcje muzyki, treningi w klubach sportowych, zbiórki ministranckie itp. ważne, żeby nie kolidowało to z MDP).

Kiedyś, gdy byłam w MDP zbiórka wyglądała mniej więcej tak: przyszliśmy na umówioną godzinę i 30min. czekaliśmy, aż ktoś się zjawi z kluczami. - Stanowczo nie polecam. Następnie braliśmy najbardziej uwalone węże i biegaliśmy za remizą w trawie i ostach po pas. - również nie polecam. To tak ku przestrodze.
Zadbaj więc o sprzęt i teren do ćwiczeń, nie wykluczam, że podopieczni mogą przygotować sprzęt i teren w miarę możliwości sami - będą mieli ogromną satysfakcję. Tak samo mogą pomagać w budowie przeszkód np. malować słupki i rurki.

Obecnie jestem w KDP więc zbiórki wyglądają prosto: przychodzimy, przychodzi kierowca, otwiera garaż, wyjeżdża autem (biegamy przez garaż), wynosimy sprzęt, napuszczają nam wody i jazda...

Ale wracając do MDP, teraz wygląda to tak: raz w tygodniu chłopcy przychodzą na umówiona godzinę. Zbiórka rozpoczyna się od zbiórki w szeregu, odliczania i sprawdzenia obecności. Później omawiane są bieżące sprawy, a następnie MDP przystępuje do ćwiczeń, na początek trochę węzłów, później trening biegania. Zbiórka kończy się krótkim ćwiczeniem musztry - kilka kroków marszu, kilka zwrotów (chłopcy są mega zadowoleni, czują się jak dorosły strażak albo żołnierz).

Dla urozmaicenia, niektóre zbiórki mogą mieć zupełnie inny charakter np. można ich wziąć w teren i rozlepiać plakaty np. o "Strażackim Zlocie", zawodach, festynie itd.
MDP zwykle lubi pomagać przy sprzątaniu lub przy konserwacji sprzętu. Jednak pamiętaj - MDP to nie jest firma sprzątająca (niestety własne doświadczenia). Po pracowitej zbiórce zaproponuj im grilla albo ognisko.

W tym sezonie zamierzamy pierwsze zbiórki zrobić takie szkoleniowe. Zajęcia z autami i ich wyposażeniem, aby wiedzieli jaki sprzęt znajduje się w remizie i na którym samochodzie.

W lipcu 2010, MDP uczestniczyła w zbiórce pieniędzy na akcji "Stop powodziom" (towarzysząc wolontariuszom w koszulkach STRAŻ), zaowocowało to najwyższą kwotą w województwie i agregatem 1fazowym dla naszej OSP.

W te wakacje mamy zamiar zorganizować wyjazd na wycieczkę do JRG w ramach programu "Bezpieczne wakacje - otwarte strażnice"

Powodzenia w pracy z młodzieżą strażacką. Bądź dla nich jak dobra dusza, ale nie daj sobie wejść na głowę. Spraw aby od momentu zakończenia zbiórki, nie mogli doczekać się następnej. Jeśli będą chcieli - zrób więcej zbiórek, najlepiej zapytaj czego oczekują.
Mercedes Benz Atego 1629 GCBA 4,5/16
Mercedes Benz 409 GLBA 1/8+RD
IFA SD30

Offline lukasz99

 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 76
Odp: Aktywna dzialalnosc MDP
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 27, 2011, 14:22:44 »
Nic dodać nic ująć. Pamiętaj żeby być konsekwentnym, dzięki członkami czynnymi zostaną w przyszłości odpowiednie osoby.