Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
Forum zawodowców / Przeniesienie do innej Komendy
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Pestycyd dnia Dzisiaj o 09:39:23 »
Witam. Planuję przenieść się z jednej komendy do drugiej w innych województwach. Zgody komendantów są. Mam kilka pytań z tym związanych:

1. Czy raport o przeniesienie adresowany do KG idzie równolegle wraz z wnioskiem o przeniesienie, do podpisu przez wszystkich komendantów czy bezpośrednio do KG?

2. Czy po zebraniu podpisów komendantów najniższego szczebla (KP/KM) wniosek przesyłany jest automatycznie do komendantów wyższych szczebli ( KW/KG) czy lepiej zostawić go osobiście (przynajmniej w KW)?

3. Jak z waszego doświadczenia wygląda to czasowo jeśli żaden z komendantów nie będzie robił mi " pod górkę"?

Z góry dzięki za odp.
2
Profilaktyka, prewencja / LS - okna i drzwi tarasowe 12m
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Neutral dnia Dzisiaj o 02:58:10 »
Witam,
Trudno mi znaleźć informacje dotyczące okien i drzwi posiadające oznaczenia jako NRO. Czy w rzeczywistości trudno osiągnąć takie parametry na ścianie posiadającej okna i drzwi tarasowe? Czy zbliżenie się o te 4m (z 16m na 12m) będzie generowało większe koszty?

Z góry dziękuję za pomoc, pozdrawiam!
3
Jak zostać strażakiem... / Odp: Rozmowa kwalifikacyjna
« Ostatnia wiadomość wysłana przez sorbent dnia Wczoraj o 22:53:28 »
Fakt, że ktoś przygotowuje się do rozmowy jest elementem dobrze świadczącym o nim. Znaczy, że planuje, lubi być przygotowany i konsekwentny. Pytania a w zasadzie zagadnienia są w większości określone w naborach, są to głównie autoprezentacja, wiedza o PSP, zamiłowania, hobby itp. Posiadane kursy i kwalifikacje. I tak jak kilka postów wyżej z tego sa pytania. Choć czasem kandydaci sa tak przygotowani, że nie ma o co pytać. U nas bylo: autoprezentacja w tym słabe i mocne strony kandydata. Co Pan/pani wie na temat funkcjonowania PSP, szczególne zainteresowania i osiągnięcia. Posiadane kwalifikacje, ukończone kursy, szkolenia. Jak byl człowiek przygotowany to nie było dodatkowych pytań, a jak była droga przez mękę to mnóstwo pytań a odpowiedzi tak, nie, nie wiem . Zawsze warto kilka zdań ułożyć sobie w głowie. A nawet zapisać  pkt o których chce powiedzieć w auroprezentacji, co podkreślić. Pozdrawiam.
4
Jak zostać strażakiem... / Odp: Rozmowa kwalifikacyjna
« Ostatnia wiadomość wysłana przez b3tomek dnia Wczoraj o 21:59:49 »
Jeszcze gdybys podpowiedział jak najlepiej odpowiedzieć to by była elegancko  :mellow:
5
Ratownictwo chemiczne / Detektor gazów wybuchowych (węglowodorów) - czy wiesz co mierzysz? Znasz MPS?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Detektory dnia Wczoraj o 21:47:28 »
Detektor węglowodorów, miernik gazów wybuchowych, detektor dolnej granicy wybuchowości, eksplozymetr... i cała masa innych epitetów, które wprowadzają użytkownika w błąd.

Temat był kilka razy poruszany
https://www.strazak.pl/index.php/topic,20603.msg271263.html#msg271263
https://www.strazak.pl/index.php/topic,24832.0.html
więc tylko skrótowo przypomnę dla tych co nie uważali, ale też mam nowość i niespodziankę na końcu  :pomysl:.

Mierniki gazów wyposażone w sensor gazów wybuchowych są obrzucane właśnie powyższymi sloganami przez co kupujący/użytkownik myśli, że ma w ręku urządzenie, którym może mierzyć każdy gaz wybuchowy. Nic bardziej błędnego.
W miernikach (albo jak często ludzie wolą: detektorach wielogazowych) używane są najczęściej 2 typy sensorów: katalityczny lub podczerwony.
Katalityczny bazuje na reakcji spalania gazu wybuchowego, wytwarza się ciepło, zmienia przewodność i widzimy pomiar. Myślący zauważy, że każdy gaz wybuchowy będzie powodował reakcję spalania i urządzenie nie wie czy spala metan, propan czy mieszaninę heptanu i oktanu.
Podczerwony (lepszy) bazuje na reakcji wysyłania i odbierania promieniowania podczerwonego. Jak gaz trafi pomiędzy nadajnik i odbiornik to zabierze część światła i mamy pomiar. Tutaj mamy ten sam problem czyli jakikolwiek węglowodór nam się trafi to zabierze nam część światła i nijak nie wiemy co nas trafiło.
Do czego więc są te mierniki?
Mierniki gazów są skalibrowane na jeden konkretny gaz wybuchowy - najczęściej jest to metan I TYLKO TEN GAZ POKAZUJĄ POPRAWNIE
Każdy inny gaz pokazują już z błędem pomiarowym nawet do 70%. Czyli jak wejdziemy w propan to nasz pomiar już nie jest rzeczywisty.
Producenci udostępniają tabele przeliczeniowe i jeżeli wiemy w co wchodzimy (np. mamy miernik na metan i wchodzimy w propan) to bierzemy przelicznik z tabeli i przeliczamy. Wtedy nasz pomiar jest w miarę bliski prawdy.
Co jeżeli nie wiemy w co wchodzimy lub mamy mieszaninę?
Wtedy mamy "fuck-up".   :szalony:

Dlatego Panie i Panowie pamiętajcie, że zwykły miernik gazów wybuchowych:
- NIE UMIE ROZRÓŻNIĆ GAZU WYBUCHOWEGO
- PODAJE BŁĘDNE POMIARY DLA GAZÓW INNYCH NIŻ SKALIBROWANY
- NIE PODAJE PRAWIDŁOWEGO POMIARU MIESZANINY GAZÓW WYBUCHOWYCHA może jednak umie i podaje...
I teraz obiecana niespodzianka.
Pierwszy na świecie sensor gazów wybuchowych, który umie rozróżnić gaz wybuchowy jaki mierzy, podaje prawidłowy pomiar zarówno dla innego gazu jak i mieszaniny oraz kwalifikuje mierzone gazy wybuchowe (wraz z wodorem) do 6 grup w zależności od ich ciężaru.
MPS - Molecular Property Spectrometer czyli spektrometr właściwości molekularnych to nowa technologia pomiaru.

Jak to działa?
Dla użytkownika niewiele się zmienia. Dalej widzi on wartość LEL (odpowiednik naszego polskiego DGW). Tylko, że tym razem ta wartość jest prawdziwa niezależnie od tego w co weszliśmy (łącznie z wodorem). Jednym słowem sensor widzi różne gazy i podaje wartość wybuchowości zgodną z rzeczywistością tzw. TrueLEL (elektrycy będą wiedzieli o co chodzi https://pl.wikipedia.org/wiki/Warto%C5%9B%C4%87_skuteczna). Czyli nie martwię się w co wlazłem bo mam dobry pomiar i on mówi mi czy jest bezpiecznie czy nie.
Natomiast zebrane dane to już zupełnie co innego bo one przedstawiają już jakie gazy były mierzone itd.

Jak sensor MPS dzieli gazy?


Porównanie sensora MPS i pozostałych technologii pomiaru gazów wybuchowych stosowanych w miernikach:


Dane pomiarowe przesyłane są do portalu, który nie tylko podaje raporty i można zobaczyć co tam było, ale także może monitorować samego użytkownika (czujnik ruchu, czujnik upadku, alarm sos, lokalizacja GPS i komunikacja GSM).
Macie to szerzej opisane w wątku https://www.strazak.pl/index.php/topic,29422.0.html
Jest to też pewna wada tego rozwiązania (zależy z jakiego punktu widzenia patrzymy) ponieważ bezpośrednio na wyświetlaczu miernika podawany jest tylko %LEL (DGW). Dla Kowalskiego to zaleta bo on ma wiedzieć tylko czy jest bezpiecznie i nie kombinować, ale dla specjalisty lub inspektora to trochę mało i musi zaglądać do portalu (oczywiście przez internet no ale to zawsze dodatkowa robota).

Miernik z sensorem MPS wygląda tak samo jak zwykły miernik i jest tak samo użytkowany. Nie wiem jeszcze ile będzie kosztował.

Trochę więcej info znajdziecie tutaj: https://portalprzemyslowy.pl/utrzymanie-ruchu-produkcja/monitorowanie-diagnostyka/deketory-weglodorow/
Info na stronie producenta: https://www.blacklinesafety.com/lel-mps

Jak macie pytania lub coś nie jasne to zapraszam.
6
Gorące dyskusje strażaków / Odp: Wypadek Wozu Strażackiego
« Ostatnia wiadomość wysłana przez lukaszenko dnia Wczoraj o 21:18:21 »
Zdarzenie wozu strażackiego z JRG Zgierz z autem osobowym

https://www.facebook.com/ezgalarmowo/posts/3122574594535447
7
Jak zostać strażakiem... / Odp: Rozmowa kwalifikacyjna
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Nostra dnia Wczoraj o 20:33:33 »
Pytania jakie mogą paść dotyczyć będą Twojej osoby oraz możliwości współpracy z innymi osobami. Bardzo częstymi pytaniami są:
1. Dlaczego Pan/Pani zdecydował się kandydować do tej służby(pracy)?
2. Dlaczego to akurat Pana/Panią powinnyśmy przyjąć?
3. Wymieć 3 swoje największe zalety/wady.
4. Co Pana/Panią odróżnia od innych osób w sytuacjach kryzysowych?
5. Czy woli Pan/Pani pracować pojedynczo czy zespołowo?
6. W jakiej roli widzi się Pan/Pani w zespole? Co możesz do niego wnieść?
7. Jak zachowuje się Pan/Pani w sytuacjach kryzysowych?
8. Autoprezentacja w 5 zdaniach.
9. Czy jest Pan/Pani nałogowcem? Czy spożywa Pan/Pani alkohol?


Ponadto: Wszelkie pytania o ukończone szkoły, kursy, kwalifikacje, znajomości języka.
Zwróć uwagę na sposób Twojej wypowiedzi, aby była ona płynna, zrozumiała, z mocnymi argumentami. Postaraj się także "rozmawiać ciałem", zachowaj zasady savoir-vivre, nie wykonuj nerwowych ruchów, nie przebieraj nogami i rękoma. Patrz w oczy rozmówcy oraz innym obecnym.
Mów to, co oni chcą usłyszeć   :wacko: :straz:
8
Profilaktyka, prewencja / Odp: Operat ppoż. miejsc magazynowania odpadów
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Detektory dnia Wczoraj o 20:22:10 »
Ja tylko zwrócę Twoją uwagę na fakt z mojej branży. Operat ppoż powinien uwzględniać gazy lub opary jakie mają być wykrywane, żeby projektant robiąc potem projekt mógł dobrać odpowiednie detektory.
Czyli jak tu wspomniałeś o lakierach (czyli najgorszym koszmarze dla systemów detekcji) to powinieneś określić jakie lakiery tam będą, czy ich opary mogą stanowić zagrożenie i wobec tego jakie substancje proste mają być wykrywane. I tu pojawia się "drobny problemik". Lakiery lub rozpuszczalniki to tablice Mendelejewa. Rozpuszczalnik zawiera z reguły kilkanaście różnych substancji. Co gorsze każda z tych substancji odparowuje z różną prężnością, w różnej temperaturze czyli skład oparów możesz mieć inny dla 10st.C, a inny dla 25st.C. Skład często jest nieprecyzyjny. Każdy z nich jest węglowodorem. Czyli od jednego rozpuszczalnika masz kilka substancji np. ksylen, butanol, toluen, itd. I tu pojawia się problem. Detektor może mierzyć prawidłowo tylko 1 substancję np. toluen, ale co gorsze reaguje na pozostałe.
Słowem detekcyjna masakra.

Uwaga na pojęcie "detektor węglowodorów". Często w operatach, a nawet w projektach spotykam tego typu określenie jako cudowny sposób rozwiązania pomiarów oparów mieszanin i potem instalator przychodzi i che taki kupić.
NIE MA CZEGOŚ TAKIEGO JAK DETEKTOR WĘGLOWODORÓW
Owszem detektor z sensorem katalitycznym lub podczerwonym wykrywa więcej niż jeden węglowodór, ale może być skalibrowany tylko na jedną substancję np. toluen, i tylko tą jedną substancję będzie mierzył prawidłowo. Wszystkie pozostałe będą miały błąd pomiarowy sięgający nawet 70%. Czyli pomiar dla toluenu będzie OK, ale jak będzie ksylen to detektor pokaże nam "coś".
Niektórzy producenci udostępniają tabele z tzw. współczynnikami korekcyjnymi czyli reakcją detektora na inne gazy niż docelowy (skalibrowany). Taka tabela sprawdza się, ale tylko w przypadku gdy wiemy na co został skalibrowany detektor (np. metan) i co aktualnie mierzymy (np. propan). Jeżeli jednak w powietrzu jest nieokreślona mieszanina to detektor pokazuje jakąś bardzo odległą od prawdy wypadkową. Mało tego niektóre substancje powodują bardzo ostrą reakcję detektorów co przekłada się na fałszywe alarmy.
Nie można też zostawić projektantowi litanii kilkudziesięciu substancji do wykrywania i niech sobie coś wybierze. To właśnie rola wykonującego operat żeby wskazać co ma wykrywać system.
Stąd pomiary oparów w lakierniach, magazynach lakierów, obiektach paliwowych itp. to bardzo skomplikowana sprawa i wymaga bardzo rozsądnego podejścia.

Wyjątkiem jest (jeszcze nie dostępny w Polsce - wkrótce będzie) sensor MPS (Molecular Property Spectrometer - spektrometr właściwości molekularnych). To pierwszy na świecie sensor, który może rozpoznać węglowodór jaki mierzy i zakwalifikować go do 1 z 6 grup węglowodorów + wodoru.
Póki co dostępny będzie tylko w urządzeniach przenośnych.
Tutaj znajdziecie więcej o temacie tutaj https://www.blacklinesafety.com/lel-mps
9
Forum ochotników / Odp: Obsada
« Ostatnia wiadomość wysłana przez strażakochotnik dnia Wczoraj o 19:49:36 »
Moim zdaniem źle to postrzegasz, piszesz o cywilach o Osp działa w oparciu o pewne zasady. Tutaj nie były przestrzegane. Jakby chciał się przejechać to okey, on wiózł ratowników, nie prywatną wycieczkę.
Mi przekazali ta widzę na szkoleniach. Wg mnie prawa nie złamał również, zgadzam się. Mimo wszystko uważam że powinien ponieść konsekwencje ten kto na to pozwolił.

Jak w przypadku chłopaka który się przebrał w mundur pojechał do trawy i nie wrócił. Prawa nie złamał owszem, postąpił właściwie bo chciał pomóc. Niestety jego rodzina nie dostała odszkodowania, a syn nie pozna ojca. Odpowiedz sobie czyje życie i zdrowie naraził?
10
Jak zostać strażakiem... / Odp: Rozmowa kwalifikacyjna
« Ostatnia wiadomość wysłana przez robsen dnia Wczoraj o 19:48:58 »
Kłaść płytki, malować, gipsować,naprawić samochód, hydraulika, elektryka. Jak to umiesz masz max punktów na rozmowie
Widać, że kolega przyjmował się do służby kilkanaście lat temu ;)
Dzisiaj to nieaktualne wszystkie wymienione zawody z politowaniem patrzą na warunki pracy i zarobki w straży :D

Jak najlepiej przygotować się do rozmowy ? Czego się poduczyć ?
Odpowiedzi na pytanie dlaczego chcesz zostać strażakiem?
Warto też zerknąć na drogaratownika.pl tam masz odpowiedzi na swoje pytania
Pozdrawiam
Strony: [1] 2 3 ... 10