strazak.pl Ratowniczy Bank Wiedzy

Pożarnictwo => Sprzęt => Wątek zaczęty przez: max[] w Luty 17, 2015, 07:57:41

Tytuł: Motorola wycofała z oferty radiotelefony GP i GM
Wiadomość wysłana przez: max[] w Luty 17, 2015, 07:57:41
Cytuj
Firma Motorola Solutions utworzyła specjalny serwis internetowy gomototrbo.com który ma pomóc użytkownikom analogowych systemów radiowych w łatwej migracji na cyfrową łączność MOTOTRBO. 16 lutego 2015 zostały oficjalnie wycofane z oferty analogowe radiotelefony serii GP340, GP360, GP380, GM360, CP i CM. Oczywiście zaproponowano alternatywę w postaci cyfrowych radiotelefonów MOTOTRBO. Oferowane wsparcie techniczne wycofywanych produktów obejmie okres 5 lat od daty wycofania.

http://radiotech.pl/aktualnosci/ze-swiata/1104-motorola-przypomina-o-wycofaniu-z-oferty-analogowych-radiotelefonow.html
Tytuł: Odp: Motorola wycofała z oferty radiotelefony GP i GM
Wiadomość wysłana przez: strażak prywatny w Marzec 11, 2015, 16:17:15
Bardzo pożyteczny ruch ze strony Motroli, jednak drugim dnem jest utrzymanie klientów marki przy swojej marce  ^_^
Abstrachując, kompatybilność między markami się pogłębia, a różnice techniczne zacierają. Domniemana, stereotypowa przewaga Motoroli nad resztą świata wynika z dwóch powodów: nazwy i  procentowego udziału w rynku.
Myślę, że śmiało można szukać także wśród innych marek rtf.
Tytuł: Odp: Motorola wycofała z oferty radiotelefony GP i GM
Wiadomość wysłana przez: maniera w Marzec 22, 2015, 16:11:43
Wszystko ma swój koniec. Myślę, że nie tyle wycofane co zastąpione nowszymi modelami a, że cyfrowo - analogowymi to już cena postępu.
Tytuł: Odp: Motorola wycofała z oferty radiotelefony GP i GM
Wiadomość wysłana przez: Pom w Marzec 22, 2015, 18:53:51
To teraz ciekawe co zrobi rzesza OSP w Polsce, kiedy przyjdzie im wymienić radiotelefony. Nie wspominając o PSP.
Tytuł: Odp: Motorola wycofała z oferty radiotelefony GP i GM
Wiadomość wysłana przez: hacek w Marzec 22, 2015, 20:13:12
Kupią nowe. A co mają zrobić? Motorola jest jedynym producentem radiotelefonów?
W końcu przyjdzie czas kiedy wszyscy przejdą na łączność cyfrową. Więc obecnie chyba najlepiej kupić radia cyfrowo-analogowe, które w ofercie Motoroli są :)
Tytuł: Odp: Motorola wycofała z oferty radiotelefony GP i GM
Wiadomość wysłana przez: Sylwek w Marzec 23, 2015, 12:27:22
Jest jeszcze kilku producentów na rynku z radiami analogowymi, jest też kilku z radiami analogowo-cyfrowymi.
Problem będzie z kompatybilnością akcesorii (ładowarki, mikrofonogłośniki itp.). Trzeba będzie kupić wszystko nowe.

Osobiście jestem ostrożny jeśli chodzi o łączność cyfrową w straży. Jako przykład warto porównać stare analogowe telewizory z obecnymi cyfrowymi wykorzystującymi sygnał satelitarny. Stare, przy kiepskim sygnale śnieżyły, były zakłócenia ale prawie zawsze coś odbierały. Nowe przy burzy lub nieprecyzyjnie ustawionej antenie od razu przestają działać. Po prostu jeśli czegoś zabraknie w sygnale cyfrowym to praktycznie nie nadaje się on do odkodowania.
Uważam, że w straży najwyższy priorytet jeśli chodzi o łączność jest to, żeby ona była. Bajery, kodowanie, szyfrowanie, krystaliczna jakość dźwięku stoją na drugim miejscu.
Tytuł: Odp: Motorola wycofała z oferty radiotelefony GP i GM
Wiadomość wysłana przez: www.radkom.pl w Marzec 27, 2015, 18:45:18
Jest jeszcze kilku producentów na rynku z radiami analogowymi, jest też kilku z radiami analogowo-cyfrowymi.

Jednym z takich producentów jest HYT (HYTERA). Tutaj można zobaczyć jakie oferują modele:
doręczne: http://radkom.pl/index.php/sklep/produkty/rdtlf_prof/analogowe/dor%C4%99czne-2
przewoźne: http://radkom.pl/index.php/sklep/produkty/rdtlf_prof/analogowe/przewo%C5%BAne-2

Co do cyfry i analogu - to wszędzie są wady i zalety. Cyfrowe oferują różne funkcje, których w radiach analogowych brak. W cyfrowych radiotelefonach rzeczywiście, albo słychać bdb, albo w ogóle. W analogowych urządzeniach natomiast można usłyszeć coś nawet bardzo "zaszumionego". Natomiast to czasem też może prowadzić do pomyłki, jeśli już mowa o wadach :)
Tytuł: Odp: Motorola wycofała z oferty radiotelefony GP i GM
Wiadomość wysłana przez: Radhezz w Marzec 28, 2015, 19:50:47
System łączności pracuje jako........ system (ta dam!! ;) ) System musi pracować na tych samych parametrach technicznych (kanały, częstotliwości, modulacja, etc.), bo inaczej możemy sobie w eter pogwizdać, może kosmici odbiorą ;)

Do czego zmierzam: system łączności musi być dopasowany to najsłabszego sprzętu jaki w nim funkcjonuje, tzw. zasada najsłabszego ogniwa. Czyli kto niby narzuci przejście na pełną cyfrę i pokryje koszty wymiany sprzętu dla np. wszystkich OSP?

Po drugie: w tej chwili patrząc choćby na instrukcję obsługi GP/GM 360/380 i patrząc realnie na to jak jest prowadzona łączność w codziennej praktyce człowiek zdaje sobie sprawy że nie wykorzystuje się nawet części możliwości jakie dawały radiotelefony analogowe. A teraz cyfra może jeszcze więcej - tylko po co?

Na bazie tego co jest obecnie to nie ma sensu, chyba żeby rozbudowywać system łączności o przesył danych, GPS, i takie tam pierdoły. Tak więc postęp jest, tylko nie bardzo wiadomo czy będziemy z tych nowości korzystać.
Tytuł: Odp: Motorola wycofała z oferty radiotelefony GP i GM
Wiadomość wysłana przez: alincodjv55 w Kwiecień 19, 2015, 00:46:50
Witam,jestem po testach radiotelefonów dwu systemowych czyli analogowo cyfrowych.Podchodziłem sceptycznie do zagadnienia poprawy łączności ale po kilku tygodniach jestem bardziej świadomy tego zagadnienia .Mianowicie jest znaczna poprawa jeżeli chodzi o zasięg na  radiotelefonach cyfrowych .Testowałem sprzęt samochodowy i ręczny i mam kilka uwag do obu radiotelefonów co do mozliwosci dodatkowych takich jak identyfikacja rozmówcy ,tworzenie grup ,wywołania kierunkowe ,zdalny podsłuch informacje tekstowe ,statusy ,gps.to wszystko jest tylko z praktyki wiem ,że te wszystkie dodatki nie będą wykorzystane .Strażak potrzebuję radiotelefonu do sprawnego przekazania meldunku i koniec.CYFRA tak ale tylko jako rodzaj transmisji a nie pozostałe dodatki.Należy przede wszystkim pamiętać ,że podczas transmisji cyfrowej jest większa poufność niż ma to miejsce w analogu.
Tytuł: Odp: Motorola wycofała z oferty radiotelefony GP i GM
Wiadomość wysłana przez: www.radkom.pl w Kwiecień 19, 2015, 13:44:37
Ale jest poprawa w zasięgu pracując na cyfrze czy na analogu?
Tytuł: Odp: Motorola wycofała z oferty radiotelefony GP i GM
Wiadomość wysłana przez: hacek w Kwiecień 19, 2015, 16:19:02
Akurat identyfikacja rozmówcy to bardzo przydatna rzecz. U mnie wszystkie jednostki (JRG i OSP) w powiecie korzystają z tego rozwiązania w technologi analogowej i wszyscy sobie chwalą, a zwłaszcza na PSK :)
Tytuł: Odp: Motorola wycofała z oferty radiotelefony GP i GM
Wiadomość wysłana przez: alincodjv55 w Kwiecień 20, 2015, 23:45:36
Oczywiście ,że poprawa zasięgu i jakości jest na dmr czyli cyfra.
Co do identyfikacji w systemie analogowym do niestety selekt przeszkadza a w systemie cyfrowym tego ćwierkania nikt nie słyszy.
Tytuł: Odp: Motorola wycofała z oferty radiotelefony GP i GM
Wiadomość wysłana przez: sp7wme w Kwiecień 21, 2015, 16:21:04
tak sie sklada, ze od ponad 20 lat jestem w pewnych strukturach odpowiedzialny za techniczna strone lacznosci alarmowej w stanach kryzysowych...
wprowadzanie lacznosci cyfrowej w ramach resortu odbywa sie w scislym powiazaniu z tzw infrastruktura, czyli repeatery i radiodostepy "radio-relay via net", pomysl docelowo nie jest najglupszy, jest wygodny, wiadomo kto do kogo mowi, dla wtajemniczonych rowniez co mowi ;)   
i wszystko byloby pieknie i bajkowy, gdyby dotyczylo to rajskiej sielanki
upsssss ...
a sytuacje kryzysowe maja to do siebie, ze tzw infrastruktura lubi sie wywalic na plecy i nawet nie ma sily kwiczec, bo bez pradu / sieci polaczeniowej sie nie da...
z powodu "zamieszania" cyfrowego (brak kompatybilnosci pomiedzy systemami, slabe tzw. punkty styku) szwankuje lacznosc... 
tradycyjna lacznosc analogowa wyzej wymienionych wad nie posiada, a ponadto systemy analogowe sa najlatwiejsze do spiecia, w przypadku dzialan w tzw glebokim terenie mozna szybko zbudowac przemiennik z dwoch radiotelefonow analogowych i strazak w srodku lasu nada meldunek do oddalonego o 30 km powiatu 
slyszalem na tzw szczeblach, ze przemiennik, to straszne koszty itp itd - to sa bajki
do budowy wystarcza dwie niby przestarzale motorole GM-300, duplexer od telefonu mobilnego tpsa, prosta antena cage-dipole i akumulator, ktory juz silnikiem nie obroci, ale do radia wystarczy, koszt takiego przemiennika, to max kilkaset zl, a wszystko zmiesci sie do bagaznika daewoo tico, bo zajmuje tyle miejsca, co kanister 20 L 
jesli gdzies w magazynie zalegaja jakies zapomniane motorole, to automatycznie koszty spadaja w dol 
czestotliwosci przemiennikowe na te okolicznosc tez sa w resorcie 
dla zainteresowanych sluze dokladniejszymi informacjami technicznymi (mail)
poza tym w OSP cyfrowka malo popularna (koszty) a lacznosc PSP z OSP musi byc 
czy w tej sytuacji tak trudno wyciagnac wlasciwe wnioski 
niesmialo dodam, ze wszystkie super-nowosci sa wprowadzane bardziej z uzasadnienia biznesowego, niz praktycznego 
przyklad? przed 20 laty wprowadzono do "MO" system trunkingowy ericssona, okrutne koszty za tym szly, a byly wtedy dostepne takie same, a nawet o wiele bardziej funkcjonalne rozwiazania motoroli tyle, ze trzykrotnie tansze... 
dodac cos wiecej? reszty mozna sie domyslec  ;)

SP7WME  Krzysztof
EMCOM Manager OT-15 PZK
sp7wme@o2.pl
+48 696 517 000
Tytuł: Odp: Motorola wycofała z oferty radiotelefony GP i GM
Wiadomość wysłana przez: Radhezz w Styczeń 05, 2019, 02:05:33
Wracam do tematu po latach - i tak mimo wycofania z produkcji jeszcze dwa lata temu udało nam się zakupić dwie nówki GP360, ale aktualnie trochę jest z tym już problem, co może w kontekście tytułu tematu dziwne nie jest, ale okazuje się dość problematyczne. Innymi słowy: szukam analogowej alternatywy dla GP360. Jakieś sugestie?
Tytuł: Odp: Motorola wycofała z oferty radiotelefony GP i GM
Wiadomość wysłana przez: oliwier w Styczeń 05, 2019, 08:10:41
DP 1400 z tego co mi wiadomo jest to radiotelefon analogowy. W razie gdyby użytkownik potrzebował przejść na cyfrę wystarczy zmienić soft. Proste, 16 kanałowe radio w niskiej cenie.
Tytuł: Odp: Motorola wycofała z oferty radiotelefony GP i GM
Wiadomość wysłana przez: Radhezz w Styczeń 05, 2019, 15:39:28
DP1400 jest analogowo-cyfrowy, to taki odpowiednik GP340/GP300. I o ile nie były to radiotelefony złe, o tyle brak możliwości podglądu stanu baterii, czy konieczność ustawiania żądanego kanału w nocy przy latarce w oparciu o naklejoną na obudowie listę trochę jednak już "trąci myszką". Zwłaszcza że w obowiązujących od 10 lat wymaganiach technicznych jest zapisana zarówno możliwość podglądu stanu baterii (sygnalizacja wizualna), jak i obsługa minimum 250 kanałów... Nie pytajcie mnie po co, skoro PSP ma łącznie wszystkich kanałów w swoim paśmie 80 :cooo: Chyba to po to żeby wyciąć z konkurencji np. ICOM-y które mają "tylko" 128 kanałów :rolleyes:

No tak czy siak ofertę Motoroli znam, wiem że bezpośrednim następcą GP360 jest DP4600E, i chyba nic mądrzejszego się nie wymyśli... W łączności profesjonalnej czyste analogi odeszły do lamusa...
Tytuł: Odp: Motorola wycofała z oferty radiotelefony GP i GM
Wiadomość wysłana przez: Forester21 w Styczeń 27, 2019, 01:16:13
Wracam do tematu po latach - i tak mimo wycofania z produkcji jeszcze dwa lata temu udało nam się zakupić dwie nówki GP360, ale aktualnie trochę jest z tym już problem, co może w kontekście tytułu tematu dziwne nie jest, ale okazuje się dość problematyczne. Innymi słowy: szukam analogowej alternatywy dla GP360. Jakieś sugestie?
napisz na priv, cod pomoge :-)