strazak.pl Ratowniczy Bank Wiedzy

Rozwój osobisty i zawodowy => Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza => Wątek zaczęty przez: Strażak w Styczeń 13, 2006, 20:14:01

Tytuł: Co Robi Mdp
Wiadomość wysłana przez: Strażak w Styczeń 13, 2006, 20:14:01
Mam takie pytanie: Czy młodzi się u Was w remizach spotykają, mają jakieś zajęcie w remizie czy tylko raz-dwa razy w roku na zawody i tyle? Pytam bo u nas jest sala i są warunki na takie spotkania tylko nie wiemy co młodzi by mogli robić. Jest w remizie stół do ping-ponga a jest też planowany zakup jeszcze czegoś co by mogło służyć młodzieżówce i także starszym do rozrywki czy też nie, bilard odpada bo za drogo wychodzi bo ok. 8 000 zł. Narazie nie ma pomysłów może stół do piłkarzyków czy rzutki elektroniczne? Pomóżcie i napiszcie jak jest w Waszych OSP. Dzięki Pozdrawiam Witek  
Tytuł: Co Robi Mdp
Wiadomość wysłana przez: Tomek Oleszek w Styczeń 13, 2006, 23:39:44
Witam ciekawy temat. W naszej jednostce (OSP Tucznawa) organizujemy rózne spotkania MDP. Naprzykład w ferie organizujemy turniej Ping-Ponga dla MDP z rejonu Dąbrowy Górniczej. A poza tym organizujemy inne atrakcje takie jak wycieczki- ostatnia do muzeum pożarnictwa w Mysłowicach, szkolenia pożarnicze przez starszych druhów ćwiczenia bojowe oczywiście pod nadzorem starszych.
---------------------------------------------------------------------------------
Zapraszamy!!!
www.osptucznawa.republika.pl
 
Tytuł: Co Robi Mdp
Wiadomość wysłana przez: Strażak w Styczeń 14, 2006, 11:14:36
Dzięki za odpowiedź. Turnieju Ping-Ponga jeszcze nie było, wyjazdy do Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach już były we wakacje. Jeśli chodzi o szkolenia bojowe to one nie są zbyt zgodne z prawem chodź przydatne.  
Tytuł: Co Robi Mdp
Wiadomość wysłana przez: osposie w Styczeń 14, 2006, 11:51:53
My akurat dla siebie mamy do dyspozycji TV, video, sat i często chociażby oglądamy razem czy skoki czy piłeczkę.. Próćz zawodów raz do roku (pożarniczych) organizujemy sobie turniej piłki halowej i zapraszamy okoliczne jednostki i jest fajna zabawa.. W ciepłym czasie roku spotykamy się na ogniskach itp, 2-3 razy w roku organizujemy jakiś mały festyn.. Dodatkowo co tydzień mamy w sobotę zbiórkę na której prócz pustej dyskusji, jeździmy trenować ze sprzętem, uczyć się itp.. Co jakiś czas naczelnik daje któremuś ze strażaków temat do opracowania, ja np. miałem nie dawno temat o drabinach no i wykułem się na blache i było fajnie.. ale jednak coś z tego zawsze zostanie, inny nauczy cię o hydraulic, inny o wężach i na akcji uzupełniamy się wiedza :) To np od nas starszych, bo przy naszej OSP nie ma MDP :)  
Tytuł: Co Robi Mdp
Wiadomość wysłana przez: paciek w Styczeń 14, 2006, 14:06:02
u MNie w OSP  mamy do dyspozycji bilard i jest to "zajefajna" sprawa z tego wzgledu ze mlodziez zadko ma gdzie sie w to bawic a jak juz to troche to kosztuje oprucz tego mamy stol do polkarzykow.
Zbiorki MDP robimy raz w tyg dla dziewczat raz w tyg dla chlopcow czyli dla nich to wychodzi raz w tyg dla nas wychodzi ze dwa
oprucz zwyklej nauki sa zabawy gry jednym slowem wszystko czym mozna zainteresowac dzieci

Zachecam do ciezkiej pracy i pozdrawiam
Tytuł: Co Robi Mdp
Wiadomość wysłana przez: luk@s w Styczeń 14, 2006, 22:48:44
Siłownia , ping-pong , piłkarzyki tv, wideo , komputer ,internet (co do rozrywek)
Tytuł: Co Robi Mdp
Wiadomość wysłana przez: maldrin w Styczeń 14, 2006, 23:00:36
Regularnie spotykamy się na szkoleniach. Oprócz tego każdy z młodych przychodzi do remizy kiedy ma ochotę, konwersuje ze starszymy, zapoznaje się ze sprzętem, prosi o wytłumaczenie tego i owego. Co do rozrywki to mamy prowizoryczne boisko do piłki nożnej za remizą, tv z kablówką, komputer(dwa ostatnie w budynku;)).  
Tytuł: Co Robi Mdp
Wiadomość wysłana przez: Emil w Styczeń 20, 2006, 13:54:06
U nas latem młodzież spotyka sie regularnie i cwiczy na placu OSP, zimą siedzą na swietlicy, grają w tenisa stolowego, graja w bilard, oglądają tv, jeżdżą do sąsiednich jednostek osp i psp. 
Tytuł: Co Robi Mdp
Wiadomość wysłana przez: wons w Styczeń 23, 2006, 11:13:07
U nas MDP ma obowiązkowe zbiórki raz w tygodniu. Są to szkolenia, sprawy Drużyny i takie tam... Dodatkowo, zawsze mogą przyjść na świetlicę (ping-pong), do garaży czy choćby do specjalnie im wydzielonego Pokoiku MDP, gdzie mają komputer z internetem i TV sat. Dodatkowo starsi z MDP mogą korzystać z siłowni. W lato są ogniska, boisko do siatkówki i prowizorka do piłki nożnej.  
Tytuł: Co Robi Mdp
Wiadomość wysłana przez: Szefunio w Luty 13, 2006, 22:13:47
U mnie w MDP chlpaki zbieraja sie gdy sa okolicznosciowe swieta lub na cwiczenia przed zawodami. Kiedy starsi koledzy potrzebuja naszej pomocy tez moga zawsze na nas liczyc jestesmy do dyspozycji prawie zawsze. :)  
Tytuł: Odp: Co Robi Mdp
Wiadomość wysłana przez: ttomipsp w Luty 27, 2006, 15:22:41
No własnie bardzo dobry temat sie tu pojawił ja od  dwóch lat zajmuje sie MDP w mojej jednostce ale tylko przed zawodami chciałbym ich jakoś zebrać i coś innego z nimi dodatkowego zrobić. Zostałem w piątek Naczelnikiem więc to zobowiązuje!!!Jak narazie nie mamy ani stołu do ping-ponga ani bilardu , siłowni, itd mamy świetlice!!Mam nadzieje ze uda nam sie coś zakupić w tym roku i ze będziemy sie spotykac i poznawać zawód strażaka. Muszę tyko pomysłów trochę zaczerpnąć z tej strony troche z głowy:)A i mam pytanie co do obozów organizowanych dla MDP kto je organizuje ZG ZOSP czy gmina czy sami jak to jest???Moja MDP dziewczęca zdobyla dwa razy pod rząd mistrzostwo powiatu i chce im coś zorganizować.Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Co Robi Mdp
Wiadomość wysłana przez: Szamil w Marzec 10, 2006, 08:35:47
Szkolenie strazackie, szkolenia do zawodow, wyjazdy z niepelnosprawnymi jako wolontariusze, kurs tanca, klub biegacza, fire dance, bractwo rycerskie - troche tego juz jest - teraz chcemy zorganizowac silownie, a gdzies w dalszej przyszlosci kafejke internetowa. Tak wiec ogolnie sie nie nudza - niektorym nawet brakuje czasu  :mellow:
Tytuł: Odp: Co Robi Mdp
Wiadomość wysłana przez: Pedros w Marzec 10, 2006, 09:56:17
Szamil - no imponujące!
A co to jest "fire dance"?

Tytuł: Odp: Co Robi Mdp
Wiadomość wysłana przez: Emil w Marzec 10, 2006, 22:17:25
Jezeli sie nie myle to "fire dance" w tlumaczeniu na jezyk polski bedzie brzmialo "ognisty taniec" lub cos w tym stylu, u nas dziewczyny tez mają swoje kolko taneczne (cwiczą na swietlicy dwa-trzy razy w tygodniu) i my jestesmy z nich dumni bo juz nie raz mialy okazje zaprezentowac swoje umiejetnosci przed szerszym gronem publicznosci np. na zawodach, podczas "Dni Boguszowa" czy na Dzien Strazaka, w ubieglym roku rywalizowaly z innymi zespolami tanecznymi i zajely drugie miejsce  ^_^  co bylo dla nich ogromnym sukcesem
Tytuł: Odp: Co Robi Mdp
Wiadomość wysłana przez: dyziaczek2000 w Marzec 10, 2007, 11:18:50
MŁODZIEŻOWE DRUŻYNY POŻARNICZE
PRZY OSP.

CELE I PRZYKŁADY DZIAŁALNOŚCI.

Celem powołania MDP przy OSP  jest wychowanie młodych pokoleń w duchu poszanowania tradycji i wartości wyznawanych przez społeczeństwo,oraz przygotowanie następnych pokoleń ludzi potrafiących działać na rzecz lokalnych społeczności i organizacji.
Niejako przy okazji zamysłem inicjatorów powołania MDP jest wyszkolenie następnych pokoleń członków OSP, którzy wspomogą i z czasem zastąpią  dotychczasowych druhów w strukturach organizajci i będą w sposób godny
kontynuować tradycje jakie są związane z OSP.

PLAN ZDOBYWANIA CZŁONKÓW MDP.
Należy przygotować grunt i wzbudzić potrzebę powołania MDP wśród naszej społeczności, tak aby nasza organizacja mogła liczyć na daleko idącącą pomoc
już istniejących stowarzyszeń.
Działalność drużyny rozszerzyć na inne aspekty, nie ograniczając się  tylko do szkoleń strażackich.
Dokonać odpowiednich działań werbunkowych
( imienne zaproszenia, przedstawienie zarysów działalności a potem wspólna zabawa z uwzględnieniem wieku uczestników.
Stworzyć różne sekcje tematyczne:
1. Szachy i warcaby( inne)- sekcja działała by na terenie OSP , zajęcia 2 razy w tygodniu ,  otwarta dla wszystkich bez ograniczeń.
Pierwsze dwa miesiące bezpłatna a potem po kilka zł miesięcznie.
Docelowo ma się przekształcić w amatorski klub szachowy.
2.Brydż  (skat) sportowy ,zasady tak jak dla szachów. Można nawet prowadzić razem zajęcia.
3.Warsztaty artystyczne( plastyczne, literackie)- sekcja na terenie OSP lub
szkoły, latem zajęcia plenerowe. Zainteresowanie dzieci sztuką , wyszukiwanie talentów, wycieczki na wystawy i do teatru.
4.Sekcje taneczne: gimnastyki (aerobik)
                             tańca towarzyskiego
                             tańca nowoczesnego połączona z chirliderkami i         
                             mażoretkami.
Sekcje adresowane głównie do kobiet ,dadzą wytrenowanie fizyczne którego nieraz brakuje, w formie łatwo akceptowanej przez uczestników.
5.Sekcja historyczno- modelarska . Istotą jest pozyskiwanie informacji i dokumentów na temat naszej jednostki i miejscowości a także wykonywanie modeli dawnego sprzętu, makiet miejscowości i budynków,a docelowo wykonanie repliki sikawki z 1910 roku.
6.Koło wędkarskie- nauka młodych adeptów technik wędkarskich,organizowanie zawodów na sucho i nad wodą. Wszystkie działania powinny zwracać uwagę na ochronę środowiska.
7.Sekcje techniczne-  komputerowa
                                 audio-video
                                 fotograficzna
te trzy sekcje będą się przenikały , sekcja komputerowa ma za zadanie nauki obsługi komputera,zwłaszcza darmowych programów(linux,open office). Dalszym krokiem będzie kurs www i powierzenie laureatom zaszczytu prowadzenia strony mdp a potem także oficjalnej OSP.
Obróbka i archiwizowanie elektroniczne zdjęć i filmów.obsługa informatyczna imprez organizowanych przez OSP.
Sekcja audiovideo to nauka videofilmowania połaczona z nauką obróbki cyfrowej filmów. Zadanie głowne to archiwizacja życia jednostki i miejscowości, docelowo przekształcona w telewizję .Drugi człon to szkolenie dj-ów i prezenterów połaczony z obsługą lokalnych imprez i meczów.
Sekcja fotograficzna to nauka posługiwania się aparatem analogowym i cyfrowym, zdjęcia do kroniki ,zdjęcia przyrodnicze i inne. Dla wszystkich członów udział we wszelkich możliwych konkursach potwierdzających zdobyte umiejętności.

CZŁONKOWIE WSZYSTKICH SEKCJI POWINNI UTOŻSAMIAĆ SIĘ Z JEDNOSTKĄ I BRAĆ UDZIAŁ W SZKOLENIACH POŻARNICZYCH
KTÓRE BĘDĄ PRZEPROWADZANE WEDŁUG OSOBNYCH USTALEŃ.

Poszczególne sekcje będą autonomiczne, czyli działały według własnych zasad i ustaleń, jednak pod ścisłym nadzorem członków OSP .
Instruktorami będą osoby posiadające odpowiednie ku temu kwalifikacje.

Strażackie szkolenie członków mdp będzie przeprowadzone według zasad ujętych w regulaminie strażackim, z zachowaniem pewnych modyfikacji.
Polegają one na kultywowaniu tradycji i pomocy osobom starszym,pomoc w akcjach charytatywnych. Wszechstronne przeszkolenie członków w ratownictwie medycznym, wodnym, pomoc w zdobyciu prawa jazdy i innych kwestiach które wynikną w czasie pracy. Pożarnicze szkolenie członków MDP
będą prowadzić instruktorzy osp lub psp. Podczas tych szkoleń będzie najpierw wprowadzana a potem przestrzegana dyscyplina konieczna w organizacjach takich jak OSP. Będzie obowiązywała hierarchia służbowa  i wykonywanie poleceń przełożonych.

DZIAŁALNOŚĆ MDP POWINNA SIĘ OPIERAĆ NA AKTYWNOŚCI WŁASNEJ  CZŁONKÓW, KTÓRZY BĘDĄ WSPIERANI PRZEZ OPIEKUNÓW DRUŻYNY Z RAMIENIA OSP.
Tytuł: Odp: Co Robi Mdp
Wiadomość wysłana przez: rebel angel w Marzec 12, 2007, 22:12:04
U nas młodzieżówka spotyka się co dwa tygodnie. nie ma podziału chłopaki dziewczyny wszyscy razem. Zazwyczaj mamy jakieś ćwiczenia lub jakiś temat związany ze strażą. Często robimy jakies imprezki lub posiadówy. Mamy do swojej dyspozycji wieże, stół do tenisa i piłkażyki (ulubiona zabawa wszystkich strażaków do lat 29) ^_^. Na świetlicy są jakies gry i TV, ale z tego nie kożystamy. Jak wszyscy mamy spotkania i ćwiczenia do zawodów no i odczasu do czasu jakieś goniska -_-
                                                                            Pozdrawiam :wub:
Tytuł: Odp: Co Robi Mdp
Wiadomość wysłana przez: jo_asiaaa w Marzec 18, 2007, 11:21:48
moja MDP na pewno nie próżnuje :) poza typowymi zadaniami, jak ćwiczenia do zawodów sportowo- pożarniczych, zdobywaniem specjalności i uczestnictwem w OTWP prowadze wartsztaty teatralno ruchowe, zajecia plastyczne, organizujemy kiermasze prac członków MDP, wyjezdzamy do CMP w Myslowicach, czesto jezdzimy na piesze wycieczki po Krakowie, planujemy wyjazd do Aqua Parku. chcemy tez zalozyc sekcje samoobrony. wspolpracujemy z przedszkolami, szkolami i klubem srodowiskowym. prowadzimy wiosenne i jesienne zajecia prewencyjne dla uczniow klas 1-3. hmmm... czy cos jeszcze? rozwijamy sie! i to jest najwazniejsze :)
Tytuł: Odp: Co Robi Mdp
Wiadomość wysłana przez: dyziaczek2000 w Marzec 18, 2007, 13:10:11
cieszę się JO_ASIAAA że myślimy podobnie, zapraszam serdecznie do zainteresowania się tematem strategia rozwoju jednostek OSP który zapoczątkowałem. Według mnie to droga, którą według twojej wypowiedzi wspólnie kroczymy i jest jakimś antidotum na bolączki OSP. Całego świata nie uratujemy, ale jakąś cząstkę na pewno. Powodzenia. Z poważaniem dyziaczek2000
http://www.strazak.pl/forum/index.php?topic=4098.0
Tytuł: Odp: Co Robi Mdp
Wiadomość wysłana przez: maldrin w Marzec 18, 2007, 14:37:17
To co robi MDP zależy od jej opiekuna oraz/lub dowódcy :D
Tytuł: Odp: Co Robi Mdp
Wiadomość wysłana przez: jo_asiaaa w Marzec 18, 2007, 15:36:29
dlatego osp potrzebuja ludzi młodych kreatywnych, ktorzy pomoga sie jednostce rozwinac, beda walczyc z uwstecznianiem. dziesiejsza mlodziez jest wymagajaca i jesli my (posiadajacy juz jakies doswiadczenie) nie zagwarntujemy im wystaczajacej ilosci atrakcji i nowych przezyc, to zaden nastolatek nie przyjdzie do osp po to, zeby brac udzial tylko w cwiczeniach, poniewaz uzna to za nudne!
Tytuł: Odp: Co Robi Mdp
Wiadomość wysłana przez: dyziaczek2000 w Marzec 25, 2007, 00:01:45
witam serdecznie. Dosyć ciekawych informacji na temat mdp można znależć na stronie  www.florek.org.pl   .gorąco polecam
 
Tytuł: Odp: Co Robi Mdp
Wiadomość wysłana przez: aaneczkaa998 w Marzec 27, 2007, 16:44:08
hej. my spotykamy sie raz w tygodniu na ok.2 godziny.
Przez ten czas dziewczyny np.sprztaja,a chlopacy robia cos w garazu lub na placu.
Czasem gramy w karty,gry, rozmawiamy.
Na prawde nie trzeba wiele,zeby sie czyms zajac na te kilka godzin.
Mam nadzieje,ze u Was tez cos wymyslicie dla MDP :)
pozdrawiam
Tytuł: Odp: Co Robi Mdp
Wiadomość wysłana przez: maldrin w Marzec 27, 2007, 16:53:50
dlatego osp potrzebuja ludzi młodych kreatywnych, ktorzy pomoga sie jednostce rozwinac, beda walczyc z uwstecznianiem. dziesiejsza mlodziez jest wymagajaca i jesli my (posiadajacy juz jakies doswiadczenie) nie zagwarntujemy im wystaczajacej ilosci atrakcji i nowych przezyc, to zaden nastolatek nie przyjdzie do osp po to, zeby brac udzial tylko w cwiczeniach, poniewaz uzna to za nudne!

Gdy byłem jeszcze w MDP spotykaliśmy się początkowo tylko na szkolenia. Dopiero z czasem rozluźniałem atmosferę do tego stopnia, że chłopak w wieku 14 lat nie boi się przyjść do remizy gdy ma czas i rozmawiać ze starszymi, pytać itp. Wiele razy dzięki MDP mamy o kilkanaście sekund szybsze wyjazdy - nie trzeba remizy zamykać bo wiemy, że oni zostaną i popilnują ;)
Tytuł: Odp: Co Robi Mdp
Wiadomość wysłana przez: sikor w Kwiecień 07, 2007, 12:36:07
u nas mdp spotykaaja się tylko na zawody i ćwiczą i nic pozatym
Tytuł: Odp: Co Robi Mdp
Wiadomość wysłana przez: Jan53 w Kwiecień 23, 2007, 23:33:20
MDP realizuje plan pracy który wcześniej uchwaliła.Jak zorganizować czas i zajęcia pisali wcześniej koledzy ja pozwolę sobie dodać MDP poprzez zabawę i drobne prace poprzez zdobywanie sprawności pożarniczych przygotowuje młode kadry strażackie które w przyszłości nas zastąpią dlatego proponuję do prac z młodzieżą oddelegować najlepszych ludzi .
Tytuł: Odp: Co Robi Mdp
Wiadomość wysłana przez: maniek11 w Lipiec 14, 2007, 21:19:15
U mnie mdp jezdzi na zawody,czasami zamykają garaże po wyjeżdzie samochodu na akcje.Pozatym uczestniczą w obozach i różnych szkoleniach.
Tytuł: Odp: Co Robi Mdp
Wiadomość wysłana przez: Strazaczka -Aga w Lipiec 15, 2007, 17:10:05
W mojej osp mlodziezowe druzyny pozarnicze spotykaj sie prawie co dzienie zeby pograc w siatkowke ): i przed zawodami zawsze :)
Tytuł: Odp: Co Robi Mdp
Wiadomość wysłana przez: Mariusz_43 w Lipiec 16, 2007, 11:02:06
U mnie MDP zbiórki ma raz na dwa tygodnie. Są też tzw. "obowiązkowe szkolenia", a więc spotkania trwające godzinę i omawiające to co potrzebne przyszłemu strażakowi. Z rozrywek młodzież ma niewiele... czasami wyjeżdżają do sąsiednich jednostek OSP lub PSP. W remizie do dyspozycji mają komputer, który już ledwo działa. W Sierpniu planujemy budowę specjalnej przybudówki dla MDP, aby mieli swój własny kąt do spotkań i przebywania w remizie. Powoli będziemy starać się doposażać te miejsce :-) Do obowiązków starszej młodzieży (od 16 roku życia), należy odbębnienie przynajmniej 6 godzin w miesiącu przy telefonie alarmowym Osp.
Cele jakie stawiamy sobie na najbliższe 2 lata (dotyczące MDP):
- Dobudowa małego pomieszczenia, dla MDP (Sierpnień 2007)
- Dokupienie najpotrzebniejszego sprzętu dla MDP ( do Grudnia 2007)
- Doprowadzenie internetu do remizy ( do Grudnia 2007)
- Rozrywki typu bilard, nowy komputer i inne ( do Grudnia 2008)

Niestety... mamy też inne potrzeby i wszystko zależy do finansów.
Tytuł: Odp: Co Robi Mdp
Wiadomość wysłana przez: wons w Lipiec 16, 2007, 19:28:12
 Na czas wakacji moja MDP ma zawieszone zbiórki szkoleniowe. Teraz zbieramy się nieobowiązkowo zawsze, kiedy chcemy posiedzieć razem i mamy czas. Nie ma sensu prowadzić szkoleń dla 1/8 stanu etatowego - reszta albo dorabia gdzieś w wakacje, albo wyjechała.
 Co nowego u nas ? - MDP ma możliwość zapisania się do chóru strażackiego - choć narazie jest to dla nich bardziej krępujące niż noszenie czerwonych mundurów przez chłopaków.
Tytuł: Odp: Co Robi Mdp
Wiadomość wysłana przez: marta003 w Listopad 14, 2007, 15:58:29
Hmm tak sobie czytam i stwierdzam że wiele sie u was dzieje;) U mnie MDP spotyka sie tylko przed zawodami(żeby poćwiczyć) latem ( bo są obozy) no i jak są spotkania   walne to nas zapraszają:)... A zimą nic sie w sumie nie dzieje
Tytuł: Odp: Co Robi Mdp
Wiadomość wysłana przez: wons w Listopad 14, 2007, 16:14:05
 Więc do roboty ! ;) Zbierz ekipę, zorganizuj kulig, ognisko albo inne zajęcia - np artystyczne. Trzeb trochę chęci - wszystko można zrobić.
 JA już zaczynam zbierać materiały na zajecia artystyczne - robienie kartek świątecznych i ozdób choinkowych - bardzo rwórcze i ciekawe zajecia.
Tytuł: Odp: Co Robi Mdp
Wiadomość wysłana przez: marta003 w Listopad 15, 2007, 16:39:15
 no w sumie to są jakieś zajęcia artystyczne ale to obok budynku straży i nie są ze strazą związane:) A kulig... ehh mam złe wspomnienia i chyba już nigdy nie wsiąde :P Ale pogadam z grupą MDP no i sie coś wymyśli... Może pomoc w sprzątaniu straży bo przydałoby sie tam troche ogarnąć
Tytuł: Odp: Co Robi Mdp
Wiadomość wysłana przez: wons w Listopad 16, 2007, 13:08:05
 Pomoc w sprzątaniu strażnicy to wasza inicjatywa  -_- A zbiórki i to, co chcecie lub dla Was się przygotowuje na zajecia to inna sprawa. Dobrze by się coś działo i żeby jednak się widywać regularnie.