strazak.pl Ratowniczy Bank Wiedzy

Pożarnictwo => Ratownictwo Medyczne => Wątek zaczęty przez: norbertkazik w Luty 17, 2009, 14:22:53

Tytuł: Brak szacunku dla strażaków-ratowników przez społeczeństwo
Wiadomość wysłana przez: norbertkazik w Luty 17, 2009, 14:22:53
Witam.
Kilka dni temu spotkałem się z krytyką strażaków ratowników.Konkretnie chodzi mi o mnie i kolegów którzy są po kursach Ratownictwa Medycznego dla PSP i OSP KSRG.Pewien człowiek stwierdził że my jako strażacy to nadajemy się tylko do gaszenia pożarów i zamiatania po wypadku,a całą resztą powinny zajmować się inne służby.W związku z tym mam pytanie jak wy byście na to zareagowali biorąc pod uwagę to że jestem z OSP i ten człowiek nazwijmy go  X  chodzi i rozpowiada bzdury wszem i wobec że straż jest taka i owaka a tym bardzie nie potrafią udzielić pomocy medycznej a wręcz odwrotnie mogą jeszcze zaszkodzić.

Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Brak szacunku dla strażaków-ratowników przez społeczeństwo
Wiadomość wysłana przez: Pedros w Luty 17, 2009, 15:47:49
Najpierw zastanowiłbym się, dlaczego Pan X rozpowiada takie rzeczy. Czy z zazdrości, czy może miał z tobą lub twoimi kolegami jakiś zatarg i próbuje się "odegrać", czy może widział was przy akacji? Jeśli nawet was widział to musiałby być przynajmniej na takim samym poziomie wiedzy jak wy (lub wyższej) żeby w ogóle brać się za ocenę. Ocena pracy ratowników podczas akcji jest bardzo trudna i często stojąc z boku nie rozumiemy pewnych czynności i decyzji które podejmują ratownicy a które są w ich mniemaniu prawidłowe.
Czy jest to strażak czy cywil?

Z drugiej strony należy się zastanowić czy na pewno wszystko robi się prawidłowo, tak dla uspokojenia własnego sumienia. (Spotykałem się z bardzo różnym poziomem wiedzy strażaków po kursie ratmed i niestety nie zawsze było wszystko poprawnie)

A na koniec - przekonać do czegokolwiek społeczeństwo jest bardzo trudno i proces ten jest długi. Jeśli chcesz żeby o twojej OSP mówiono tylko same dobre rzeczy musicie po prostu dobrze, sumiennie wykonywać swoje zadania - z czasem ludzie na pewno to zauważą i takiego Pana X nikt nie będzie słuchał bo na własne oczy zobaczą że nie miał racji.

Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Brak szacunku dla strażaków-ratowników przez społeczeństwo
Wiadomość wysłana przez: MIKO w Luty 17, 2009, 17:26:49
Róbcie swoje , ludzie gadali , gadają i będą gadać i ciężko to zmienić , wręcz szkoda energii , najlepiej tłumaczą to czyny i osiągnięcia .

Pozdrawiam MIKO