strazak.pl Ratowniczy Bank Wiedzy

Służba => Prawo w służbie => Wątek zaczęty przez: fireman1 w Luty 08, 2012, 13:03:31

Tytuł: Mianowanie, a przeniesienie na stanowisko służbowe
Wiadomość wysłana przez: fireman1 w Luty 08, 2012, 13:03:31
Witam wszystkich czytelników.
Mam pytanie (bo nie znalazłem) jaka jest różnica między mianowaniem, a przeniesieniem na stanowisko służbowe. Do ratownika byłem przez mojego 01 mianowany na stanowisko. Po zgrzycie między mną a 01 dostałem awans, ale jako przeniesienie na starszego ratownika. W czym różnica i co to mi daje, albo nie?
Tytuł: Odp: Mianowanie, a przeniesienie na stanowisko służbowe
Wiadomość wysłana przez: lang w Luty 08, 2012, 13:27:17
praktycznie żadna - jeżeli mianowanie odbywa się w ramach jednej jednostki organizacyjnej, to jest ono równoznaczne z przeniesieniem pomiędzy stanowiskami; konsekwencją tego jest niemożność "mianowania" na niższe stanowisko poza przypadkami przewidzianymi w ustawie; inaczej wygląda to w przypadku przeniesienia pomiędzy jednostkami organizacyjnymi; kompetencje zostały rozdzielone - organ zwierzchni przenosi, a mianuje organ do tego uprawniony; oczywiście nie oznacza to, że decyzja w sprawie mianowania nie może być oderwana od tej ws. przeniesienia - pod względem daty, zakazu obniżania stanowiska nie wspominając już o związaniu organu podległego decyzja organu nadrzędnego; chociaż istnieje precedensowe rozstrzygnięcie NSA kwestionujące tą skądinąd słuszna opinię:/ ale generalnie nie masz czym się martwić:)
Tytuł: Odp: Mianowanie, a przeniesienie na stanowisko służbowe
Wiadomość wysłana przez: fireman1 w Luty 09, 2012, 00:58:52
Przeniesienie jest w ramach tej samej JRG. Czy "konsekwencją tego jest niemożność "mianowania" na niższe stanowisko poza przypadkami przewidzianymi w ustawie" -mam przez to rozumieć że mianowanego nie można zwalić ze stanowiska, a przeniesionego tak? Oczywiście pomijam kwestie dyscyplinarne.
Tytuł: Odp: Mianowanie, a przeniesienie na stanowisko służbowe
Wiadomość wysłana przez: lang w Luty 09, 2012, 01:10:50
nie o to chodzi; chodzi o to, że generalną zasadą jest zakaz przenoszenia na niższe stanowiska (są oczywiście wyjątki, jak likwidacja stanowiska, zgoda zainteresowanego lub ukaranie karą wyznaczenia na niższe stanowisko służbowe); czyli np. decyzją KW strażak zostaje przeniesiony z jednej KP do drugiej; decyzja w sprawie przeniesienia nie określa stanowiska, ani uposażenia - to jest pozostawione kompetencji KP; ale nie może on być mianowany na stanowisko w niższej grupie, ani o niższym stopniu etatowym (to tez ma znaczenie dla oceny równorzędności stanowisk); o to chodzi; wewnątrz komendy, czy w decyzji będziesz miał napisane "mianuję" czy "przenoszę" jest bez znaczenia - semantycznie w tym przypadku jest to to samo i mieści się się w kompetencjach przełożonego;
Tytuł: Odp: Mianowanie, a przeniesienie na stanowisko służbowe
Wiadomość wysłana przez: fireman1 w Luty 09, 2012, 02:01:52
Jasne. Dzięki za info.