strazak.pl Ratowniczy Bank Wiedzy

Pożarnictwo => Profilaktyka, prewencja => Wątek zaczęty przez: waski336 w Styczeń 05, 2009, 15:28:53

Tytuł: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: waski336 w Styczeń 05, 2009, 15:28:53
Witam ,
Jak interpretujecie Art. 8 ustawy o ochronie przeciwpożarowej?

"Art. 8. Korzystanie przez właściciela, zarządcę lub użytkownika budynku, obiektu lub terenu z usług z zakresu ochrony przeciwpożarowej jest dobrowolne."

Słyszałem dwie interpretacje:
1) Właściciel itd. nie muszą np. badać hydrantów, sporządzać instrukcji ponieważ, ponieważ jest to dobrowolne.

2) Dobrowolne- w sensie, jednostki kontrolne itp. nie mogą narzucać lub sugerować wykonanie usług we wskazanej firmie, właściciel sam wybiera sobie firmę.  (To jest interpretacja, pod którą ja też się podpisuję)


Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: zero-11 w Styczeń 05, 2009, 15:43:27
Właściciel ma obowiązek sporządzenia IBP, wyposażenia obiektu w wymagany sprzęt ppoż. oraz utrzymywanie go z dobrym stanie (kontrole). Tu nie ma nic do gadania.
Prawdopodobnie chodzi o to, że niektóre instytucje, firmy zatrudniają specjalistów z zakresu ochrony ppoż. (firmy prywatne świadczące takie usługi). I właśnie zatrudnianie takich "doradzców" nie jest obowiązkowe. Wówczas zarządca lub właściciel danej firmy sam musi dbać o przestrzeganie wszelkich przepisów i wykonywanie czynności z zakresu ochrony ppoż.
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: salfk w Styczeń 05, 2009, 16:31:37
Ja znam z kolei interpretację, która mówi, że właściciel może sobie sam dokonywać wszystkich przeglądów (nie ma w przepisach ani słowa o tym, kto może to robić = mogą to robić wszyscy), sam sobie napisać IBP itp. Może zatrudnić sobie pracownika, lub nająć firmę, która się tym zajmuje.
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: Prewentysta7 w Styczeń 05, 2009, 17:29:23
Art. 4. 1. Właściciel, zarządca lub użytkownik budynku, obiektu lub terenu, zapewniając jego ochronę przeciwpożarową, obowiązany jest w szczególności:
1) przestrzegać przeciwpożarowych wymagań budowlanych, instalacyjnych i technologicznych,
2) wyposażyć budynek, obiekt lub teren w sprzęt pożarniczy i ratowniczy oraz środki gaśnicze zgodnie z zasadami określonymi w odrębnych przepisach,
2a) zapewnić konserwację i naprawy sprzętu oraz urządzeń określonych w pkt 2, zgodnie z zasadami i wymaganiami gwarantującymi sprawne i niezawodne ich funkcjonowanie,
3) zapewnić osobom przebywającym w budynku, obiekcie lub na terenie bezpieczeństwo i możliwość ewakuacji,
4) przygotować budynek, obiekt lub teren do prowadzenia akcji ratowniczej,
4a) zaznajomić pracowników z przepisami przeciwpożarowymi,
5) ustalić sposoby postępowania na wypadek powstania pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia.

2. Czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej mogą wykonywać osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje.



Zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz.U. z 2002 r. Nr 147, poz.1229 z późn. zmianami) czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej (w tym opracowywanie instrukcji bezpieczeństwa pożarowego) mogą wykonywać osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje. Zgodnie z art. 4 ust. 2b ww. ustawy osoby te powinny posiadać co najmniej wykształcenie średnie i ukończone szkolenie inspektorów ochrony przeciwpożarowej lub mieć tytuł zawodowy technika pożarnictwa lub uzyskać uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodu technika pożarnictwa toku postępowania o uznanie nabytych w państwach członkowskich UE, Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej kwalifikacji do wykonywania zawodu regulowanego - technika pożarnictwa.


Słowo "dobrowolność" z art. 8 polega na tym, że "dyrektor" ma mieć speca od ppoż. i możesz to wycisnąć od niego decyzją administracyjną. Nie możesz mu nakazywać zawarcia umowy z formą zewnętrzną a jedynie poinformować, że jest taka możliwość i wtedy człowiek z odpowiednimi kwalifikacjami nie musi być u niego zatrudniony.
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: darek w Styczeń 05, 2009, 17:30:27
I ja to tak interpretuję. Dana rzecz ma byc zrobiona (np. przegląd gaśnic czy hydrantów). Nie ważne jak. Ważne, żeby było ważne.
Art. 8 ustawy o ochronie przeciwpożarowej?

"Art. 8. Korzystanie przez właściciela, zarządcę lub użytkownika budynku, obiektu lub terenu z usług z zakresu ochrony przeciwpożarowej jest dobrowolne."
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: barwa w Styczeń 06, 2009, 11:24:15
Reasumując te dwa art. moim zdaniem owszem każdy właściciel jest obowiązany do patrz art.4, ale co do dowolności korzystania z usług a zakresu ochrony... biorąc pod uwagę konieczność posiadania odpowiednich kwalifikacji do wykonywania w/w czynności to każdy właściciel może sam postarać się do uzyskania takowych i samemu dokonywać czynności.
Osoba posiadająca kwalifikacje - jest; korzystania z usług - nie ma.
I tyle.

Problem polega na tym, że który właściciel postara się i chciałoby mu się posiąść takie uprawnienia :)
Ale zakładając np, że właścicielem jest osoba, która pracowała kiedyś w PSP i ma SA skończoną - a tak się zdarza - to po co ma jeszcze zatrudniać kogoś lub jakąś firmę do wykonania czynności kontrolnych swoich zabezpieczeń??
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: mieszko w Styczeń 07, 2009, 07:20:23
Nie wiem czy wątek do tego działu ale co o tym sądzicie?
http://www.tvn24.pl/-1,1580341,0,1,masz-firme--musisz-miec-strazaka,wiadomosc.html
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: spb w Styczeń 07, 2009, 09:09:36
Ten przepis troche traci znaczenie ponieważ od 18 stycznia obowiązuje nowy Kodeks Pracy który narzuca właścicielom firm zatrudnienie pracownika odpowiedzialnego za ochrone ppoż., ewakuacje i pierwszą pomoc.

a sprawy ppoż. mają być wykonywane przez osoby z uprawnieniami zgodnymi z ustawą ppoż. czyli specjalista bądź inspektor....

a co do pewnej dowolności do tej pory, to było tak że IBP mógł i nadal może napisać każdy zachowują wytyczne z rozporządzenia, przegląd gaśnic może wykonać każdy kto zachowuje zasad ustalonych przez producentów, a w przypadku hydrantów każdy kto posiada odpowiedni ciśnieniomierz i przepływomierz itp...

dobrowolnie możemy wybrać firme ppoż. która posiada certyfikat jakości ISO oraz certyfikat usług SITP i autoryzację producentów...to wszystko nie ma większego sensu ale nasze prawo można tak interpretować
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: salfk w Styczeń 07, 2009, 11:09:07
Nawet jak nie posiada ISO, certyfikatu SITP czy autoryzacji producenta to też może być.
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: firek998 w Styczeń 07, 2009, 11:23:19
Niewątpliwie jest to ukłon w stronę absolwentów cywilnych SGSP. Ale jak dla mnie jest to chore. To że BHP-wiec powinien być zatrudniony w zależności od ilości pracowników to jeszcze się zgodzę, bo BHP ma większy zakres działania. Ale strażak? Po co? Przeglądy sprzętu i urządzeń i tak będą robiły firmy zewnętrzne posiadające uprawnienia, certyfikaty itp. To czym ten strażak czy też inspektor ppoż. ma się zajmować? Nie widzę tu logiki. Duże firmy mają swoje firmy na stałe które je obsługują i z zakresu BHP i ppoż łącznie czy tez osobno. Ale taki zakład fryzjerski czy sklep jednoosobowy?
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: beniok w Styczeń 07, 2009, 11:34:59
Oferta na szkolenie SGSP

Jedyne 1247 zł


http://www.sgsp.edu.pl/studia/kursy_podyplomowe/kurs_inspektora/kurs_inspektora.php (http://www.sgsp.edu.pl/studia/kursy_podyplomowe/kurs_inspektora/kurs_inspektora.php)
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: rafal.bula w Styczeń 07, 2009, 11:36:40
Nie popadajmy w paranoję, firmy raczej będzie stać na zatrudnienie na umowę-zlecenie odpowiednio wykwalifikowanej osoby, która -powiedzmy- dwa razy w miesiącu wpadnie na chwilę do firmy i sprawdzi czy pod względem ppoż jest wszystko ok.
Artykuł, jak to w TVN, jest tendencyjny i nawet nie ujmuje takiej możliwości, sugerując ludziom, że każda firma będzie musiała miec na etacie strażaka.
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: salfk w Styczeń 07, 2009, 12:00:45
Rafał ma pełną rację. Poza tym są firmy, które zajmują się właśnie zabezpieczaniem obiektów pod względem ppoż. i z nimi też można podpisać umowę współpracy i całością zaczną się wtedy oni zajmować.
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: kamo001 w Styczeń 07, 2009, 12:12:01
Strażak w każdej firmie
Przymus zatrudnienia specjalisty od pożaru uderzy w małe firmy - akcentuje "Gazeta Prawna", nawiązując do nowych obowiązków bhp w Kodeksie Pracy.
Już od 18 stycznia każdy pracodawca - nawet taki, który zatrudnia tylko jedną osobę - musi wyznaczyć pracownika odpowiedzialnego za ochronę przeciwpożarową, ewakuację i udzielenie pierwszej pomocy.
Jak zauważa gazeta, problem w tym, iż zgodnie z przepisami o ochronie p.poż., taka osoba musi posiadać odpowiednie kwalifikacje: co najmniej średnie wykształcenie oraz ukończone szkolenie na inspektora ochrony przeciwpożarowej. Kosztuje ono obecnie 1,2 tys. zł. Oznacza to, że firmy, zmuszone sprostać nowym wymogom, poniosą ogromne koszty. A za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących bhp grozi im kara do 30 tys. zł.
Kierowany przez Jolantę Fedak resort pracy, który był inicjatorem zmian, potwierdził w piśmie do "GP", że firmy muszą zatrudniać odpowiednio przeszkolone osoby.

W związku z tym mam pytanie:czy technik pożarnictwa(aspirant)może być takim pracownikiem czyli inspektorem p-poż.????????
Proszę o pilną odpowiedź
Pozdrawiam




 
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: romiwe w Styczeń 07, 2009, 12:28:10

a Wszystko wynika z dostosowywania naszego prawa do prawa UE.
Zapis zmiany Kp pochodzi z art. 8
Artykuł 8
Pierwsza pomoc, gaszenie pożaru i ewakuacja pracowników, poważne i nieuniknione niebezpieczeństwo
1. Pracodawca:
- podejmuje konieczne środki do zapewnienia pierwszej pomocy, gaszenia pożaru i ewakuacji pracowników, dostosowane do charakteru działalności oraz rozmiarów zakładu i (lub) przedsiębiorstwa, uwzględniając wszystkie obecne osoby,
- organizuje wszelkie konieczne kontakty ze służbami zewnętrznymi szczególnie jeśli chodzi o pierwszą pomoc, medyczną służbę ratunkową, ratowanie mienia i gaszenie pożaru.
2. Stosownie do pkt. 1 pracodawca wyznacza pracowników potrzebnych min. do udzielania pierwszej pomocy, gaszenia pożaru i ewakuacji pracowników.
Liczba takich pracowników, ich wyszkolenie i wyposażenie zależą od rozmiarów zakładu i (lub) przedsiębiorstwa, i (lub) rozmiarów zagrożenia.
3. Pracodawca:
a) najszybciej, jak to jest tylko możliwe, powiadamia wszystkich pracowników, którzy są, lub mogą być narażeni na poważne i nieuniknione niebezpieczeństwo, oraz o podjętych lub koniecznych do podjęcia działaniach, jeśli chodzi o ochronę;
itd...
Nie będę cytował dalej zapisów Dyrektywy, ponieważ zaraz mi jeden kolega napiszę po co się "wymądrzam" jak i tak wszyscy znają zapisy "Ramowej".
W powyższym cytacie pragnę zauważyć, że UE nam zarzuciła nie stosowanie zapisu w naszym prawie o obowiązku wyznaczenia tych osób. W obawie przed karami wprowadzono zmianę w Kp bez względu na zapisy ustawy o ochronie ppoż a także bez przytoczenia szerszego zapisów Dyrektywy ramowej co spowodowało właśnie taki skutek - rozdwojenia jaźni.
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: Prewentysta7 w Styczeń 07, 2009, 15:31:32
Ten przepis troche traci znaczenie ponieważ od 18 stycznia obowiązuje nowy Kodeks Pracy który narzuca właścicielom firm zatrudnienie pracownika odpowiedzialnego za ochrone ppoż., ewakuacje i pierwszą pomoc.
Cytuj

I to jest kolejny przyczynek, który pozwala mi twierdzić, że prewencji nadchodzi kres. Zresztą jak i komend.
Jeśli w każdym zakładzie ma być spec od ppoż. to po co utrzymywać w straży prewencję. Spec w każdym zakładzie będzie zapobiegał i nadzorował, a straż będzie tylko do gaszenia. Poźniej zamiast PSK, kilka CPRów na województwo itd. Po co utrzymywać komendy? Będzie JRG i dowódca zmiany z faksem.
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: rafal.bula w Styczeń 07, 2009, 15:59:45
kamo001
-technik pożarnictwa niejako z urzędu ma uprawnienia INSPEKTORA ochrony ppoż
-podobnie inżynier pożarnictwa uprawnienia SPECJALISTY ochrony ppoż

Podstawa prawna:
USTAWA z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej
Art 4, pkt. 2, 2a, 2b
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: KOLOR w Styczeń 07, 2009, 16:09:48
Moim zdaniem to jest dobra sprawa mieć takiego człowieka w zakładzie pracy (pod warunkiem że on sam jest pracownikiem firmy) i to w zakładzie w którym liczba osób jest większa niż 15. Co do przeszkolenia takiej osoby to uważam że powinno ono być odnawiane co rok i przeprowadzane często ćwiczenia pożarniczo-ewakuacyjne. Twierdze też, że w małych firmach to jest bez sensowne...
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: spb w Styczeń 07, 2009, 19:06:04
Salfk oczywiście że może, nawet częściej wybierają takiego co nic nie ma ale to nie bawem może się skończyć bo certyfikacja usług ma być wprowadzona jako obowiązek.

Nowy Kodeks pracy pozwoli np. Państwowej Inspekcji Pracy na kontrole obiektów pod kątem ppoż. choćby czy są gaśnice itp. A wprowadzanie inspektorów i specjalistów ds. ppoż. do każdej firmy wcale nie spowoduje że prewentyści nie mają co robić, zwłaszcza że isnpektorów prawdziwych fachowców będzie coraz mniej, bo szkolenie będą prowadzone hurtowo i każdy nie mający pojęcia w temacie będzie się pchał na kursy...

z cały szacunkiem ale według mnie to po takim kursie 2 tygodniowym to powinni wprowadzić tylko tytuł referent ds. ppoż. i była by to osoba mająca jedynie nadzór na ppoż w firmie a tytuł inspektora zarezerwowany dla osób po konkretnych kursach...ja na tytuł specjalisty pracowałem 4 lata (nie mówiąc ile kasy to kosztowało) a w nowym kodeksie to wszystko jedno można wysłać mechanika ze średnim wykrztałceniem na kurs za 1200 i wróci z kursu i będzie wielki Pan fachowiec i znawca.

Tu jeszcze będzie dużoooo zamieszania w tym wszystkim...a dowolności tyle ile zawsze bo kombinatorów nie zabraknie!
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: BRAVEHEART w Styczeń 07, 2009, 19:41:51
...

z cały szacunkiem ale według mnie to po takim kursie 2 tygodniowym to powinni wprowadzić tylko tytuł referent ds. ppoż. i była by to osoba mająca jedynie nadzór na ppoż w firmie a tytuł inspektora zarezerwowany dla osób po konkretnych kursach...ja na tytuł specjalisty pracowałem 4 lata (nie mówiąc ile kasy to kosztowało) a w nowym kodeksie to wszystko jedno można wysłać mechanika ze średnim wykrztałceniem na kurs za 1200 i wróci z kursu i będzie wielki Pan fachowiec i znawca.


Myślisz, że firmy - zwłaszcza 1-osobowe są szczęśliwe, że wprowadzono taki przepis. Zwłaszcza Pani kosmetyczka będzie się obnosiła tym że ma ukończony taki kurs, a jeszcze bardziej, że będzie musiała wydać na niego 1200 zł/ netto.

Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: salfk w Styczeń 07, 2009, 21:30:44
Nie licząc ile czasu skończy na zrobienie takiego takiego kursu, nie licząc już, kiedy uda się jej dostać na wolne miejsce.
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: straz98 w Styczeń 07, 2009, 22:10:31
@spb nie wiem skąd masz takie informacje ale certyfikacja usług na 99,9% nigdy nie będzie obowiązkowa.
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: sww w Styczeń 08, 2009, 00:26:59
Moim zdaniem to jest dobra sprawa mieć takiego człowieka w zakładzie pracy (pod warunkiem że on sam jest pracownikiem firmy) i to w zakładzie w którym liczba osób jest większa niż 15. Co do przeszkolenia takiej osoby to uważam że powinno ono być odnawiane co rok i przeprowadzane często ćwiczenia pożarniczo-ewakuacyjne. Twierdze też, że w małych firmach to jest bez sensowne...
Dokładnie tak jak piszesz kolego Kolor. 15 osób to już jest firma, bo po co gościowi siedzącemu w kiosku "RUCH-u" inspektor ochrony ppoż. Kłania się nam znów nasze bezsensowne prawo. Druga strona medalu to taka że możemy sobie dorobić do pensji, tylko kwestia na jakich zasadach no i cholerna odpowiedzialność bo jak już dojdzie do pożaru to ten ispektor bedzie zbierał bęcki no i musiałby być dostępny by przeprowadzić ewakuację i udzielić pierwszej pomocy, a wtedy taki gość musiałby pracować na pełen etat. Wszystko zależy jak zostanie zinterpretowany przepis.
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: dzwon53 w Styczeń 08, 2009, 00:39:24
Jeszcze w zakładach pracy powinien byc policjant, straznik miejski ,ksiadz z ministrantem pracownik sanepidu urzedu skarbowego itd.
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: emer w Styczeń 08, 2009, 12:20:59
    

2009-01-08

Szkolenie osób wykonujących czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej
   
   

Zgodnie z ustawą o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. Nr 147, poz. 1229 z 2002 r.) czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej mogą wykonywać:

    * inżynierowie pożarnictwa
    * inżynierowie w zakresie inżynieria bezpieczeństwa pożarowego
    * osoby posiadające wykształcenie wyższe i ukończone szkolenie specjalistów ochrony przeciwpożarowej
    * technicy pożarnictwa
    * osoby posiadające wykształcenie średnie i ukończone szkolenie inspektorów ochrony przeciwpożarowej

 

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 25 października 2005 r. w sprawie wymagań kwalifikacyjnych oraz szkoleń dla strażaków jednostek ochrony przeciwpożarowej i osób wykonujących czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej (Dz. U. Nr 215, poz. 1823)

 

szkolenia specjalistów prowadzi Szkoła Główna Służby Pożarniczej

 

szkolenia inspektorów prowadzą pozostałe szkoły Państwowej Straży Pożarnej oraz ośrodki szkolenia w komendach wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej

 

dane adresowe do szkół

dane adresowe do ośrodków szkolenia


źródło. www.kgpsp.gov.pl
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: firek998 w Styczeń 08, 2009, 13:58:36

a Wszystko wynika z dostosowywania naszego prawa do prawa UE.
Zapis zmiany Kp pochodzi z art. 8
Artykuł 8
Pierwsza pomoc, gaszenie pożaru i ewakuacja pracowników, poważne i nieuniknione niebezpieczeństwo
1. Pracodawca:
- podejmuje konieczne środki do zapewnienia pierwszej pomocy, gaszenia pożaru i ewakuacji pracowników, dostosowane do charakteru działalności oraz rozmiarów zakładu i (lub) przedsiębiorstwa, uwzględniając wszystkie obecne osoby,
- organizuje wszelkie konieczne kontakty ze służbami zewnętrznymi szczególnie jeśli chodzi o pierwszą pomoc, medyczną służbę ratunkową, ratowanie mienia i gaszenie pożaru.
2. Stosownie do pkt. 1 pracodawca wyznacza pracowników potrzebnych min. do udzielania pierwszej pomocy, gaszenia pożaru i ewakuacji pracowników.
Liczba takich pracowników, ich wyszkolenie i wyposażenie zależą od rozmiarów zakładu i (lub) przedsiębiorstwa, i (lub) rozmiarów zagrożenia.
3. Pracodawca:
a) najszybciej, jak to jest tylko możliwe, powiadamia wszystkich pracowników, którzy są, lub mogą być narażeni na poważne i nieuniknione niebezpieczeństwo, oraz o podjętych lub koniecznych do podjęcia działaniach, jeśli chodzi o ochronę;
itd...
Nie będę cytował dalej zapisów Dyrektywy, ponieważ zaraz mi jeden kolega napiszę po co się "wymądrzam" jak i tak wszyscy znają zapisy "Ramowej".
W powyższym cytacie pragnę zauważyć, że UE nam zarzuciła nie stosowanie zapisu w naszym prawie o obowiązku wyznaczenia tych osób. W obawie przed karami wprowadzono zmianę w Kp bez względu na zapisy ustawy o ochronie ppoż a także bez przytoczenia szerszego zapisów Dyrektywy ramowej co spowodowało właśnie taki skutek - rozdwojenia jaźni.

Nasze Ministerstwo Pracy trochę źle to zinterpretowało w takim razie. W Dyrektywie nie ma napisane, że "wyznacza pracowników do wykonywania czynności związanych z ochroną przeciwpożarową" a zgodnie z naszymi przepisami czynności takie może wykonywać osoba posiadająca kwalifikacje uzyskane w szkole pożarniczej lub ośrodkach szkolenia PSP. I teraz dlatego jest takie zamieszanie. Gdyby trzymali się zapisów Dyrektywy, to wystarczyło by zrobić szkolenie dla kilku osób w firmie przez firmę zewnętrzną i byłoby ok.
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: romiwe w Styczeń 08, 2009, 14:23:07
 
Cytuj

Nasze Ministerstwo Pracy trochę źle to zinterpretowało w takim razie. W Dyrektywie nie ma napisane, że "wyznacza pracowników do wykonywania czynności związanych z ochroną przeciwpożarową" a zgodnie z naszymi przepisami czynności takie może wykonywać osoba posiadająca kwalifikacje uzyskane w szkole pożarniczej lub ośrodkach szkolenia PSP. I teraz dlatego jest takie zamieszanie. Gdyby trzymali się zapisów Dyrektywy, to wystarczyło by zrobić szkolenie dla kilku osób w firmie przez firmę zewnętrzną i byłoby ok.


jak zawsze chcą przedobrzyć ?
przepisy dla komisji Palikota jak to ktos juz wspomniał
Ministerstwo mówi że nie chce aby PIP i PSP tak bardzo restrykcyjnie podeszło do tego przepisu ale  , jak inaczej podejść mają jak przpis to przepis należy go ......
przestrzegać  :cooo:
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: firek998 w Styczeń 08, 2009, 15:24:41
I żeby było śmieszniej to DYREKTYWA RADY z dnia 12 czerwca 1989 r. w sprawie wprowadzenia środków w celu poprawy bezpieczeństwa i zdrowia pracowników w miejscu pracy (89/391/EWG) w art. 8 ust. 2 mówi, że: "pracodawca powinien wyznaczyć pracowników  potrzebnych m.in.  do udzielania pierwszej pomocy, gaszenia pożaru i ewakuacją pracowników". a nie że wyznacza. A to jak prawie, robi różnicę. Prawda?

Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: lang w Styczeń 08, 2009, 15:32:36
I żeby było śmieszniej to DYREKTYWA RADY z dnia 12 czerwca 1989 r. w sprawie wprowadzenia środków w celu poprawy bezpieczeństwa i zdrowia pracowników w miejscu pracy (89/391/EWG) w art. 8 ust. 2 mówi, że: "pracodawca powinien wyznaczyć pracowników  potrzebnych m.in.  do udzielania pierwszej pomocy, gaszenia pożaru i ewakuacją pracowników". a nie że wyznacza. A to jak prawie, robi różnicę. Prawda?



powinien = "ma powinność, obowiązek", mówiąc prostym językiem - musi. co do tego nie powinno byc dyskusji:)
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: fireman_1 w Styczeń 08, 2009, 17:30:30
Co o tym sadzicie, czy ktos sie doczytal gdzies na jakich to jest zasadach.
Prosze o wiecej informacji jesli ktos je posiada
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: fireman_1 w Styczeń 08, 2009, 17:32:42
moje pytanie dotyczy nowych przepisow BHP
http://www.tvn24.pl/-1,1580341,0,1,masz-firme--musisz-miec-strazaka,wiadomosc.html
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: fireman15 w Styczeń 08, 2009, 17:53:30
"każdy pracodawca, nawet taki który zatrudnia tylko jedną osobę będzie musiał wyznaczyć pracownika odpowiedzialnego za ochronę przeciwpożarową, ewakuację i udzielenie pierwszej pomocy."

Czyli tak jak napisane jest dalej potrzebna będzie osoba, która ma ukończone szkolenie na inspektora ochrony przeciwpożarowej. Tytuł jest taki tylko po to aby zaciekawić ludzi:) że niby strażak będzie pracował w firmie jak to będzie wyglądać itp. a co do samej sprawy. Myślę że taka osoba w firmie napewno się przyda ale powinien to być obowiązek dla średnich i dużych firm. bo dla małych to rzeczywiście może nie być obojętny wydatek. Pozdrawiam:)
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: fireman15 w Styczeń 08, 2009, 17:59:19
"każdy pracodawca, nawet taki który zatrudnia tylko jedną osobę będzie musiał wyznaczyć pracownika odpowiedzialnego za ochronę przeciwpożarową, ewakuację i udzielenie pierwszej pomocy."

Czyli tak jak napisane jest dalej potrzebna będzie osoba, która ma ukończone szkolenie na inspektora ochrony przeciwpożarowej. Tytuł jest taki tylko po to aby zaciekawić ludzi:) że niby strażak będzie pracował w firmie jak to będzie wyglądać itp. a co do samej sprawy. Myślę że taka osoba w firmie napewno się przyda ale powinien to być obowiązek dla średnich i dużych firm. bo dla małych to rzeczywiście może nie być obojętny wydatek. Pozdrawiam:)
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: Pedros w Styczeń 08, 2009, 18:31:10
Pytam jako właściciel firmy:

Czy mogę zatrudnić np. na umowę zlecenie strażaka, czynnego funkcjonariusza PSP pracującego np. na podziale lub w komendzie?

Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: emer w Styczeń 08, 2009, 18:34:13
z tego co  wiem, to ma być pracownik stały, czyli zatrudniony na umowe o prace i chyba zlecenie czy dzieło nie wchodzi w grę, ale to jeszcze do sprawdzenia.

ps.ten temat jest również poruszony w dziale profilaktyka....
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: KOLOR w Styczeń 08, 2009, 18:45:15
Jeszcze w zakładach pracy powinien byc policjant, straznik miejski ,ksiadz z ministrantem pracownik sanepidu urzedu skarbowego itd.
Kolego dwon53 Jak ty byś się znalazł w takiej sytuacji, że podczas pracy w dużym zakładzie wybucha pożar co robisz a ludzie wpadają w panikę, albo zdarzenie gdzie ktoś potrzebuje np. reanimacji a pracownicy nie wiedzą co robić? Moim zdaniem w tego typu przypadkach taka osoba się przydaje. wkońcu najważniejsze jest życie i zdrowie człowieka.
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: bulon w Styczeń 08, 2009, 18:58:33
scaliłem bo znów ktos zapomnial o lekcji
http://www.toya.net.pl/~qqraczy/lekcja2.swf
[/]
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: zeusss w Styczeń 08, 2009, 19:10:39


szkolenia specjalistów prowadzi Szkoła Główna Służby Pożarniczej

 

szkolenia inspektorów prowadzą pozostałe szkoły Państwowej Straży Pożarnej oraz ośrodki szkolenia w komendach wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej

 


źródło. www.kgpsp.gov.pl

SGSP prowadzi tylko szkolenia na Inspektorów. Kto prowadzi szkolenia na specjalistów ? co trzeba zrobić aby być specjalista Ochr. Ppoż ?

pozdr
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: sam_go w Styczeń 08, 2009, 19:11:06
Pytam jako właściciel firmy:

Czy mogę zatrudnić np. na umowę zlecenie strażaka, czynnego funkcjonariusza PSP pracującego np. na podziale lub w komendzie?


Możesz, o ile ten strażak dostanie pozwolenie od swojego K-ta na dodatkowe zarobkowanie i o ile nie będzie to właśnie komendant właściwy terenowo dla twojej firmy.
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: rafal.bula w Styczeń 08, 2009, 19:14:56
Cytuj
SGSP prowadzi tylko szkolenia na Inspektorów. Kto prowadzi szkolenia na specjalistów ? co trzeba zrobić aby być specjalista Ochr. Ppoż ?
Kiedyś prowadziła takie szkolenia SGSP.
Inne wyjście to "mieć wykształcenie wyższe na kierunku inżynieria
bezpieczeństwa pożarowego lub tytuł zawodowy inżyniera pożarnictwa lub
uzyskać uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodu inżyniera pożarnictwa w
toku postępowania o uznanie nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej"

Cytuj
Możesz, o ile ten strażak dostanie pozwolenie od swojego K-ta na dodatkowe zarobkowanie i o ile nie będzie to właśnie komendant właściwy terenowo dla twojej firmy.
No i oczywiście o ile ten strażak ma odpowiednie kwalifikacje, bo ma je wcale nie tak wielu.
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: salfk w Styczeń 09, 2009, 08:58:57
A ja się tylko zapytam, czy nie lepiej do prowadzenia ewakuacji wyznaczyć jedną osobę, która powiedzmy raz w roku pójdzie na szkolenie do specjalisty lub inspektora ppoż. i będzie tą ewakuację nadzorować, a przygotowywać obiekt do ewakuacji będzie nadal inspektor, czyli np. osoba z zewnątrz w małych firmach. A inna kwestia to jakie kursy trzeba mieć, abo udzielać pierwszej pomocy w zakładzie? Wystarczy stwierdzenie, że ty się chyba na tym znasz, to będziesz to robił, kurs pierwszej pomocy, a czy może ukończona szkoła ratowników medycznych lub medycyna 6 letnia w dodatku ze specjalizacją medycyny ratunkowej?
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: zero-11 w Styczeń 09, 2009, 09:26:08
A ja się tylko zapytam, czy nie lepiej do prowadzenia ewakuacji wyznaczyć jedną osobę, która powiedzmy raz w roku pójdzie na szkolenie do specjalisty lub inspektora ppoż. i będzie tą ewakuację nadzorować?

A czy nie lepiej wykonać dobry plan ewakuacji, gdzie będzie ładnie rozrysowane i opisane co i jak, kto i za co? Schematy ewakuacyjne porozwieszać w obiekcie. I będzie to lepsze niż wyznaczenie do tych celów jednej osoby. Co niby ta JEDNA osoba miałaby począć podczas faktycznej ewakuacji np. zakładu zatrudniającego powiedzmy 200 osób. A co, jeśli właśnie ta osoba będzie na urlopie? Wyznaczona osoba odpowiedzialna byłaby jedynie za przeliczenie ewakuowanych osób i kontakt ze służbami ratowniczymi - zazwyczaj powinien zając się tym ktoś z "górnej półki" w zakładzie.

Odnośnie pierwszej pomocy, to moim zdaniem kurs jest tutaj niezbędny. I to nie tylko dla jednej osoby (bo tej może akurat nie być) ale dla co najmniej 5. Skoro uczymy już tego dzieciaki w podstawówkach, czemu nie nauczyć dorosłych w zakładach pracy.
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: spb w Styczeń 09, 2009, 11:51:09
Kolego Straż98, być może racja ale wiem że producenci (i nie tylko) mocno pracują nad wyeliminowaniem firm "przypadkowych" czyli takich które nie mają zaplecza technicznego do wykonywania czynności konserwacyjno-serwisowych. Sam się pod tym podpisuje ręką i nogą nawet, bo owszem że każdy może robic co chce ale niestety ochrona przeciwpożarowa ma za zadanie chronić życie i mienie a tu jaj robić sobie nie wolno a na dzień dzisiejszy to jest wolna amerykanka...

Salfk dokładnie to tak powinno wyglądać że specjalista lub inspektor szkoli pracownika firmy a ten na terenie swojego zakładu odpowiada w razie zdarzenia jednak wszelkie czynności i dokumenty przygotowuje specjalista.

Tylko trzeba zmian w ustawie o ochronie ppoż. nazwać dokładnie tytuły zawodowe, określić kompetencje a takich pracowników nazwać referentami ds. ppoż.

powinni troche zmienić hierarchie ważności i możliwości uzyskiwania tytułów.

np.
Specjalista - tylko absolwent studiów min. inżynierskich SGSP
Inspektor - osoba po studiach która ukończyła podyplomówke w SGSP i technicy pożarnictwa którzy ukończą kurs
referent - tytuł rozdawany hurtowo dla każdego kto ukończy kurs-szkolenie i ma ochote sobie być ppożem 

a do tego to co pisałem że ustawa ppoż. powinna jasno określić co który może zrobić,

specjalista - opracowania, szkolenia, dokumentacje itd...
inspektor - to to i to
a referent - prowadzi nadzór nad ppoż w swoim zakładzie

to miało by sens a przyokazji było by sprawiedliwe dla osób które kończą studia w SGSP bo żeby skończyć te wspaniałą :) uczelnie trzebe zostawić mnóstwo zdrowia i nerwów a przede wszystkim kasy(zaocznie) !
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: waski336 w Styczeń 09, 2009, 15:14:56
Moje stanowisko co do tego zapisu jest następujące:

Po pierwsze, jest niemożliwością zatrudnić we wszystkich firmach inspektorów ppoż do 18 stycznia... nawet następnego roku...... Tak jak niby oni chcą, na umowę o pracę.

Po drugie, nie dopuszczalnym jest przymuszanie kogoś kto chce założyć firmę to zatrudniania pracownika na stanowisku ppoż. Bo teraz na to wygląda, że firmę albo zakłada strażak, albo z automatu musi zatrudnić osobę. (może sam iść na kurs, patrz punkt I, o ile znajdzie czas... )  Jak można narzucać komuś zatrudnianie na dzień dobry pracownika... ?

Po trzecie, gryzie sie to nijako z Art. 8 ustawy o ochronie ppoż

Po czwarte- Dla mnie to wygląda tak: Działam jako zewnętrzna firma, przychodzę, dbam o ppoż w danej firmie, wyznaczam sobie pracownika który będzie takim moim koordyantorem, i jego poddaję intensynemu szkoleniu, na tablicy widnieje moje imię i nazwisko, i  imię i nazwisko osoby odpowiedzialnej za ewakuacje. 

Po piąte- kursy w sgsp są zarezerwowane już na kilka miesięcy w przód

Po szóste- rozmawiałem z kobietą PIPą , i powiedziała, ze firmy które do tej pory spełniały wymagania zawarte w ustawie u ochronie ppoż nie mają się czego bać. A do tej pory spełniały wynajmując specjalistów z zewnętrznych firm. Dla mnie ten cały bałagan i burdel wywołały media, zrobili ludziom wodę z mózgu i o. brak słów.

po siódme- tam pisze, nie mam tego przed nosem ale cos takiego że pracownik ma być przeszkolony pod kątem zagrożeń występujących w firmie. No ja pier... już widzę jak na kursie inspektorów będą mieć indywidualne programy dla każdej firmy. Będą szkolić wszystkich z automatu, identycznie, wręcz ksero.
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: michcu w Styczeń 09, 2009, 16:49:10
Witam.
Dużo sie mówi o tym że wiedza, umiejętności czy doświadczenie nie wiele się różni pomiędzy strażakami OSP a PSP. Zatem czy Strażak po podstawym kursie Strażaków Ratowników OSP może być tzw "inspektorem p. poż." w jakieść firmia? Wydaje mi sie że taki strażak będzie znacznie leprzy od "laika" który pójdzie na ten kurs bo musi. Oczywiście nie w każdej firmie pracuje jakiś ochotnik ale uważam że powinno sie honorować ten kurs. Jeśli sie myle to mnie poprawcie.
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: spb w Styczeń 09, 2009, 17:01:05
raczej nie, co najwyżej absolwent aspirantki tj. technik pożarnictwa nie musi uczestniczyć w kursie. Tak przynajmniej wynika z ustawy
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: dawio112 w Styczeń 09, 2009, 17:08:58
czyli jak zwykle... człowiek siedzi na kursach po wiele godzin a na koniec i tak to wszystko może sobie...  :gwiazdki: No ale taki los ochotnika w chorym kraju.

a swoją drogą ciekawe gdzie oni znajdą do 18 stycznia tylu inżynierów  -_- trzeba bedzie ich chyba importować


Używaj funkcji "modyfikuj" zamiast pisać post po poście.
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: firek998 w Styczeń 09, 2009, 18:42:58
Witam.
Dużo sie mówi o tym że wiedza, umiejętności czy doświadczenie nie wiele się różni pomiędzy strażakami OSP a PSP. Zatem czy Strażak po podstawym kursie Strażaków Ratowników OSP może być tzw "inspektorem p. poż." w jakieść firmia? Wydaje mi sie że taki strażak będzie znacznie leprzy od "laika" który pójdzie na ten kurs bo musi. Oczywiście nie w każdej firmie pracuje jakiś ochotnik ale uważam że powinno sie honorować ten kurs. Jeśli sie myle to mnie poprawcie.

Kolega idzie na łatwiznę, nie chciało się czytać od początku?

Idąc dalej:

2009-01-09
Wyjaśnienia MPiPS w sprawie art. 209(1) znowelizowanego Kodeksu pracy
Znowelizowany Kodeks pracy, który wchodzi w życie od 18 stycznia 2009 roku, nakłada na pracodawców obowiązek wyznaczania pracowników do wykonywania czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej i ewakuacji pracowników, a także do udzielania pierwszej pomocy. Jest to realizacja dyrektywy Rady 89/391/EWG z 1989 r. w sprawie wprowadzenia środków w celu poprawy bezpieczeństwa i zdrowia pracowników w miejscu pracy. Dyrektywa obowiązuje wszystkich pracodawców, bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników.
 
Przed nowelizacją Kodeksu pracy MPiPS prowadziło przez kilka lat negocjacje z  Komisją Europejską, wyjaśniając, że postanowienia tej dyrektywy są już wypełniane przez obowiązującą ustawę z 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej. Komisja nie przyjęła tych wyjaśnień i w marcu 2007 roku wystąpiła na podstawie art. 226 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską z wezwaniem do usunięcia uchybienia, a następnie w styczniu 2008 roku z uzasadnioną opinią odnośnie tego naruszenia. Polsce groziły wysokie kary w przypadku niewdrożenia dyrektywy unijnej.
 
Przepisy znowelizowanego Kodeksu pracy nie zmieniają obowiązków pracodawców w sprawie wykonywania czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Odsyłają one bowiem do wspomnianej ustawy o ochronie przeciwpożarowej. W rozdziale 2  ustawy zapisano, że  osoby wykonujące czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej muszą posiadać co najmniej wykształcenie średnie i ukończone szkolenie inspektorów ochrony przeciwpożarowej.
 
Wywiązywanie się z tego obowiązku nie stanowiło w przeszłości problemu dla dużych przedsiębiorstw. Jednak, wraz z transformacją gospodarczą i powstaniem wielu małych firm, sytuacja zasadniczo się zmieniła. Pracodawcy, zatrudniający jedną lub kilka osób, mogą mieć problemy z wyznaczaniem pracownika do tego zadania, zwłaszcza w kontekście wymagań kwalifikacyjnych – posiadania przez niego wymaganego w ustawie średniego wykształcenia.
 
Dlatego Minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanta Fedak zwróciła się 8 stycznia 2009 r. do Głównego Inspektora Pracy Państwowej Inspekcji Pracy Tadeusza Zająca z prośbą o niekorzystanie z posiadanych uprawnień, dotyczących karania pracodawców za niespełnianie wymagań kwalifikacyjnych przez pracowników wyznaczonych do wykonywania czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej i ewakuacji pracowników. Minister proponuje wykorzystywanie w większym stopniu innych środków prewencyjnych. Równocześnie MPiPS podejmie próbę przekonania Komisji Europejskiej do wprowadzenia zmian legislacyjnych, uwzględniających potrzeby także małych przedsiębiorstw.
źródło: http://www.mps.gov.pl/index.php?gid=339&news_id=1391
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: Prewentysta7 w Styczeń 09, 2009, 19:02:39
Najmniejszy problem z wyznaczeniem pracownika będą mieli komendanci :-))))))) (wszak zwolnienia z tego obowiązku dla straży pożarnych nie ma).

Swoją drogą to jest przegięcie i Palikot ma rację.

Np: Jestem właścicielem dużego obiektu i 30 pomieszczeń wynajmuję 30 odrębnym firmom (pracodawcom). W umowach mam zawarte, że ja jako właściciel zapewniam ochronę przeciwpożarową budynku z wyłączeniem szkolenia pracowników. Mam uprawnienia specjalisty ds. ppoż., ew. wynajmuję firmę, która to prowadzi.

I teraz, zgodnie z tym bzdurnym przepisem, tych 30 pracodawców będzie musiało mieć kolejnych 30 specjalistów.
Totalny debilizm.

Chyba Bareja z tego nawet by się nie śmiał.

"A gdyby tu było przedszkole w przyszłości... i wasz synek mały przechodził... w przyszłości... A gdyby tu było nagle przedszkole w przyszłości i wasz synek mały tędy przechodził w przyszłości, którego jeszcze nie macie, więc nie mówcie mi, że siedzi z tyłu!"
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: emmil w Styczeń 09, 2009, 19:15:47
http://biznes.interia.pl/news/od-18-stycznia-beda-karac,1239612
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: barwa w Styczeń 09, 2009, 19:18:01
Cytuj
Minister proponuje wykorzystywanie w większym stopniu innych środków prewencyjnych.

A co to znaczy??



Cytuj
USTAWA

z dnia 21 listopada 2008 r.

o zmianie ustawy - Kodeks pracy1)

(Dz. U. z dnia 18 grudnia 2008 r.)



Art. 1. W ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.2)) wprowadza się następujące zmiany:  8 )   po art. 209 dodaje się art. 2091-2093 w brzmieniu:
.
.
.
"Art. 2091. § 1.  Pracodawca jest obowiązany:
1)   zapewnić środki niezbędne do udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, gaszenia pożaru i ewakuacji pracowników,
2)   wyznaczyć pracowników do:
a)   udzielania pierwszej pomocy,
b)   wykonywania czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej i ewakuacji pracowników, zgodnie z przepisami o ochronie przeciwpożarowej,
3)   zapewnić łączność ze służbami zewnętrznymi wyspecjalizowanymi w szczególności w zakresie udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, ratownictwa medycznego oraz ochrony przeciwpożarowej.

No i to jest ten problem "wyznaczyć pracownika", bo jeśli nie byłoby słowa "pracownik" to można by było mieć firmę zewnętrzną.
A czy nie jest czasami tak, że teraz kodeks pracy będzie się wykluczał z ustawą o p.poż?
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: dawio112 w Styczeń 09, 2009, 20:19:19
Mi się wydaje że to wszystko jest jakieś chore. W praktyce jak zwykle to wszystko to będzie jedna wielka ściema.
Pewnie w większości zakładów role te pełnić będą dotychczasowi inspektorz BHP. Jedyna zmiana dotyczyć będzie ich zarobków. Media robią tylko wielki szum...
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: waski336 w Styczeń 09, 2009, 20:20:08
dla mnie jest to niefortunny zapis,i założę się że będzie sprostowanie. To jest sprzeczność na sprzeczności poprzez sprzeczność :) Dlatego uważam, że PIPa będzie respektować zewnętrznych specjalistów.
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: Prewentysta7 w Styczeń 09, 2009, 20:20:28
Zawsze można odwołać od decyzji do sądu i powołać się na art. 8 ustawy o ochronie ppoż.

To jest porąbane. Kodeks nakazuje wyznaczyć osobę do spraw ppoż. Jednocześnie w sprawie kwalifikacji odsyła też do ustawy o ppoż. Sama ustawa o ppoż. umożliwia korzystanie dobrowolne z firm zewnętrzych.

Parafrazjąc słowa marszałka sejmu "jaki prezydent taki zamach" powiem: "jaki parlament takie prawo".


Kodeks ma moc prawną równą ustawie zwykłej (tak jest obecnie polskim prawie), ale w niektórych systemach prawnych jego pozycja może być wyższa, wskutek czego przepisy innych ustaw sprzeczne z kodeksem podlegają uchyleniu. Normy kodeksowe, nawet jeśli są równe innym ustawom, mają jednak szczególne znaczenie ze względu na kompleksowość normowanych spraw i proces interpretacji przepisów.

Niby równy, a ważniejszy. Praktyka sądowa to określi. Zdrowy rozsądek nakazuje olać taki przepis.
Ale odwracając kota ogonem. Pani Fedak (jak ja jej nie lubię!) prosi PIP by nie egzekwowała tego przepisu prawnego. I załóżmy, że dojdzie do tragedii i pare osób zginie (a gdyby tu przedszkole było w przyszłości). Wchodzi prokurator i pyta PIPowca: był pan na kontroli i tego nie egzekwował. dlaczego? Po na portalu pisali, że Fedak mówiła, żeby się nie czepiać. :-)))))
I to jest jeszcze bardziej chore. Robią prawo, polecają aby go nie stosować, a jak dojdzie co do czego to kozła ofiarnego znajdą.

I to jest Polska właśnie.
Stanowi się przepisy, a poźniej wychodzi "a co żeśmy k... zrobili"? I teraz trzeba to odkręcać.

Dla przykładu:
Tworzę firmę: ekologiczny wypas trzody (wypasam świnki bezstresowo na łące), zatrudniam 1 pastucha. I mam obowiązek wyznaczyć go specjalistą!

Jeszcze inny: zatrudniam jako pracodawca 10 pracowników i sam mam uprawnienia specjalisty. Prawo nie dopuszcza tego, że ja sam mogę być fachowcem. Czytając przepis wprost, mam wyznaczyć pracownika. Sam nie jestem pracownikiem, więc co?

Czasami chciałbym żyć na bezludnej wyspie.

Konfederacja pracodawców myśli logicznie:
"Uważamy, że pracodawca powinien mieć swobodę w decydowaniu o tym, jak ma wypełniać obowiązki związane z ochroną przeciwpożarową.
Ważne jest to, że musi je spełniać, a w jaki sposób - wybór powinien do niego należeć. Stąd trzeba dopuścić prawo zlecania tych zadań osobom lub firmom zewnętrznym, co pozwoli zmniejszyć koszty".Ponadto - w opinii Lewiatana - należy zweryfikować przepisy rozporządzenia z 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, które nakładają na właściciela lub zarządcę obiektu (a nie użytkownika, czyli pracodawcę) obowiązek wykonywania czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej.

I tu przyklasnę! Właściciel powinien mieć obowiązek! Wynajmuje obiekt i w czynsz sobie wliczy.
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: dawio112 w Styczeń 09, 2009, 20:24:17
kumpel napisał mi że w naszej firmie prezes dopytywał się o strażaków (ochotników) odnośnie tej ustawy? Co Wy na to?
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: grzela w Styczeń 09, 2009, 21:08:14
No i to jest ten problem "wyznaczyć pracownika", bo jeśli nie byłoby słowa "pracownik" to można by było mieć firmę zewnętrzną.
A czy nie jest czasami tak, że teraz kodeks pracy będzie się wykluczał z ustawą o p.poż?

Szkolenie osób wykonujących czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej,
Zgodnie z ustawą o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. Nr 147, poz. 1229 z 2002 r.) czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej mogą wykonywać:

    * inżynierowie pożarnictwa
    * inżynierowie w zakresie inżynieria bezpieczeństwa pożarowego
    * osoby posiadające wykształcenie wyższe i ukończone szkolenie specjalistów ochrony przeciwpożarowej
    * technicy pożarnictwa
    * osoby posiadające wykształcenie średnie i ukończone szkolenie inspektorów ochrony przeciwpożarowej

Wystarczy, że osoby wymienione w ustawie o ochronie p.poż., które mogą wykonywać czynności z zakresu ochrony p.poż. podpiszą umowę o pracę (np.: 1/16 etatu) i automatycznie zostaną pracownikami firmy, która będzie chciał z nich skorzystać.
Kwestią będzie uzyskanie zgody KM/P na dodatkowe zarobkowanie i czy będzie, to zgodne z ustawą o PSP (tzw. antykorupcyjną).
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: spb w Styczeń 09, 2009, 21:35:18
z tego co wiem to "dyrektywa Rady 89/391/EWG z 1989 r. w sprawie wprowadzenia środków w celu poprawy bezpieczeństwa i zdrowia pracowników w miejscu pracy" zawiera takowe zapisy które umożliwiały by zawieranie umów z firmami zewnętrznymi.

w PIPie otrzymałem odpowiedź iż do 1o dni powinna być wykładnia zapisów kodeksu i pisemnie wyjaśnią wszelkie wątpliwości...PIPowcy chcą aby można było korzystać z firm zewnętrznych ale jaka będzie ostateczna interpretacja to trzeba poczekać.

a tak na marginesie to nie jest to wymysł żadnej partii tylko dyrektywy która powstała w roku 1989 i w wielu krajach obowiązuje wiele lat. a w Polsce winna być od 2004 r. Kodeks jest kodeksem a ja uważam że zmiany trzeba zrobić w ustawie o ochronie ppoż. i to może być wyprostowanie i wprowadzenie równowagi!
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: Prewentysta7 w Styczeń 09, 2009, 22:25:41
Cytat:
Wystarczy, że osoby wymienione w ustawie o ochronie p.poż., które mogą wykonywać czynności z zakresu ochrony p.poż. podpiszą umowę o pracę (np.: 1/16 etatu) i automatycznie zostaną pracownikami firmy...




Co do tego nie jestem przekonany. A oto moje argumenty:
Wyznaczam pracownika do spraw ppoż. i udzielania pierwszej pomocy
I. mam firme w Krakowie i zatrudniam pracownika w Szczecinie na zasadzie pracy zdalnej (telepracy). Pracownikiem jest.
II. wariant bez telepracy: siedziba firmy w Katowicach, pracownik wyznaczony w zakładzie w Pyrzycach. Pracownikiem jest.
III. zatrudniam fikcyjnie kumpla, wysyłam go na 40-letni urlop bezpłatny. Pracownikiem jest.
IV. zatrudniam kumpla na 1/100000000 etatu (za 2 grosze) - taka przysługa.
Przepis spełniony? Ano spełniony - bo pracownik wyznaczony.

Bzdura! Bzdura! Bzdura! Może być to traktowane w inny sposób.
Otóż, pracownicy wyznaczeni do tych czynności muszą być stale podczas wykonywania pracy przez innych pracowników. Masz 3 zmiany i na każdej zmianie wyznaczasz pracowników, aby w każdej chili podczas pracy takie czynności mogły być wykonane przez wyznaczone osoby.

Jeśli nie to moje 3 punkty załatwią problem.
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: firek998 w Styczeń 10, 2009, 12:52:04
z tego co wiem to "dyrektywa Rady 89/391/EWG z 1989 r. w sprawie wprowadzenia środków w celu poprawy bezpieczeństwa i zdrowia pracowników w miejscu pracy" zawiera takowe zapisy które umożliwiały by zawieranie umów z firmami zewnętrznymi.

w PIPie otrzymałem odpowiedź iż do 1o dni powinna być wykładnia zapisów kodeksu i pisemnie wyjaśnią wszelkie wątpliwości...PIPowcy chcą aby można było korzystać z firm zewnętrznych ale jaka będzie ostateczna interpretacja to trzeba poczekać.

a tak na marginesie to nie jest to wymysł żadnej partii tylko dyrektywy która powstała w roku 1989 i w wielu krajach obowiązuje wiele lat. a w Polsce winna być od 2004 r. Kodeks jest kodeksem a ja uważam że zmiany trzeba zrobić w ustawie o ochronie ppoż. i to może być wyprostowanie i wprowadzenie równowagi!

Niestety kolego ale nie masz racji, otóż

DYREKTYWA RADY z dnia 12 czerwca 1989 r. w sprawie wprowadzenia środków w celu poprawy bezpieczeństwa i zdrowia pracowników w miejscu pracy (89/391/EWG)

Artykuł 8

Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach, gaszenie pożaru i ewakuacja pracowników, poważne i nieuniknione niebezpieczeństwo

1.   Pracodawca:
-   podejmuje konieczne środki do zapewnienia pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, gaszenia pożaru i ewakuacji pracowników, dostosowane do rodzaju prowadzonej działalności i wielkości przedsiębiorstwa i/lub firmy;

-   organizuje wszelkie konieczne kontakty z służbami zewnętrznymi, w szczególności w odniesieniu do zagadnień pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, medyczną służbę ratunkową, ratowanie  mienia i gaszenie pożaru.

2.   Zgodnie z ust. 1 pracodawca powinien wyznaczyć pracowników  potrzebnych m.in.  do udzielania pierwszej pomocy, gaszenia pożaru i ewakuacją pracowników.

Liczba takich pracowników, ich wyszkolenie oraz wyposażenie powinno uwzględniać wielkość i rodzaj zagrożeń jak i wielkość przedsiębiorstwa.

Nie mam tu mowy o zleceniu takich zadań osobom 3-m (firmom zewnętrznym), a tylko jest mowa o PRACOWNIKU

Pracownik – termin prawniczy, który w prawie polskim został zdefiniowany w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (art. 2). Oznacza osobę fizyczną zatrudnioną na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Tym samym ustawodawca zdefiniował pojęcie pracownika poprzez wskazanie aktów kreujących stosunek pracy, a także zespół cech, które warunkują istnienie stosunku pracy (art. 22 kp)
Pracownikiem jest tylko osoba wykonująca pracę w ramach stosunku pracy. Zatem nie może być pracownikiem osoba, która np. świadczy pracę odpłatnie, a praca ta jest wykonywana w ramach przepisów prawa cywilnego, np. na podstawie umowy o dzieło, umowy zlecenia czy też innych rodzajów umów cywilnoprawnych nienazwanych. Jednakże wykonywanie pracy w warunkach odpowiadających stosunkowi pracy może być uznane za stosunek pracowniczy, nawet jeśli strony stosunku zawarły umowę o innej nazwie. Pracownikiem w rozumieniu prawa pracy może być wyłącznie pełnoletnia osoba fizyczna, jednak pod pewnymi warunkami pracownikiem może być osoba, która nie ukończyła 18 lat, nie może być natomiast pracownikiem osoba prawna (np. spółka, instytucja, stowarzyszenie).

Po telefonicznej rozmowie z inspektorem PIP ich stanowisko jest takie, że jeśli zakład pracuje na 3 zmiany to na każdej z tych zmian musi być pracownik wyznaczony. Bo co z tego że będzie osoba w godz. 8 - 16 skoro zakład pracuje na 3 zmiany. To ma działać na tej zasadzie, żeby osoba ta podjęła działania związane z gaszeniem pożaru i ewakuacją pracowników przed naszym przyjazdem.

Gdyby zapis z Dyrektywy żywcem przeniesiono do Kodeksu Pracy nie byłoby problemu. A tak wrzucono "...wykonywanie czynności w zakresie
ochrony przeciwpożarowej i ewakuacji pracowników, zgodnie z przepisami o ochronie przeciwpożarowej" i tu jest problem bo czynności te wiadomo kto może wykonywać zgodnie z ustawą o ochronie ppoż. i rozp. MSWiA w sprawie kwalifikacji......

Jeśli interpretacja będzie taka żeby zostawić zapis Dyrektywy, a chyba wszystko na to wskazuje, to firmy zewnętrzne będą mogły szkolić pracowników w zakresie o którym mówi Kodeks.
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: Prewentysta7 w Styczeń 10, 2009, 16:41:25
Aby być pracownikiem musi wystąpić stosunek pracy. I nie ma innych definicji.

Stosunek pracy oznacza więź prawną łączącą pracownika i pracodawcę. Cechą charakterystyczną stosunku pracy jest to, że:
1. pracownik zobowiązuje sie świadczyć na rzecz pracodawcy pracę w miejscu i czasie przez niego określonym
2. praca wykonywana jest pod kierownictwem pracodawcy
3. pracodawca zobowiązuje się do zapłaty odpowiedniego wynagrodzenia.
Te trzy elementy muszą wystąpić, aby istniał stosunek pracy.

Np. gdy praca nie jest świadczona pod kierownictwem pracodawcy to osoba nie jest pracownikiem. Bierze pieniądze za wykonanie czegoś, ale wykonuje bez nadzoru pracodawcy. Może też wykonać pracę w miejscu i czasie przez siebie ustalonym, a nie przez pracodawcę. Przykładem jest umowa o dzieło.
I odwrotnie. Jeśli ktoś chce ominąć prawo pracy i zatrudnia kogość stale, w tych samych godzinach i przy tych samych czynnościach to umowę może sobie nazywać jak tylko chce, ale z mocy prawa umowa jest umową o pracę bo występują te trzy elementy warunkujące stosunk pracy.

Stosunek pracy może powstać na podstawie:

    * umowy o pracę (nawiązywany jest na czas: określony, nieokreślony, zastępstwa lub wykonywania określonej pracy. W ten sposób zatrudnionych jest większość pracowników)
    * powołania (zatrudnia się w ten sposób np. skarbnika gminy, dyrektora firmy)
    * wyboru (w ten sposób nawiązuje się stosunek pracy z osobami wyłonionymi w wyborach, np. z wójtem, burmistrzem, starostą)
    * mianowania (nominacji) (zatrudniani są tak przede wszystkim urzędnicy lub nauczyciele z odpowiednim stażem pracy)
    * spółdzielczej umowy o pracę (w ten sposób nawiązywany jest stosunek pracy np. z członkami spółdzielni)

Stosunek pracy nie zostaje nawiązany w przypadku umów cywilnoprawnych (tzn. zawieranych według Kodeksu cywilnego a nie Kodeksu pracy):

    * umowy zlecenia
    * umowy o dzieło
    * umowy agencyjnej

Natomiast stosunek pracy zawarty jest z pracownikiem, który świadczy na rzecz pracodawcy pracę w miejscu i czasie przez niego określonym i pod jego kierownictwem bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy.
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: miggru w Styczeń 11, 2009, 01:10:42
Pchając się dalej w tę absurdalną sytuacje wpadła mi do głowy taka sytuacja.
Mam firmę transportową i każdy pracownik w innej części Polski, cały czas w ruchu. Zastanawiam się czy jeśli nawet będę miał inspektora ppoż w bazie samochodowej to w jaki sposób on im pomoże w razie pożaru samochodu. Czy ewakuuje go z tego samochodu i udzieli mu pomocy medycznej... raczej nie bo teleportów nie mamy. To samo tyczy się firm które mają filie, oddziały itp. Firma zatrudnia inspektora ppoż, który pracuje w siedzibie głównej firmy, w oddziale terenowym firma ta już nie zatrudnia inspektora ppoż ponieważ jest już w firmie osoba za to odpowiedzialna. Nie wspominam już o dziś coraz bardziej popularnych formach pracy np. telepraca.
 Kolejny chory przepis.
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: waski336 w Styczeń 11, 2009, 12:28:54

2009-01-09
Wyjaśnienia MPiPS w sprawie art. 209(1) znowelizowanego Kodeksu pracy
Znowelizowany Kodeks pracy, który wchodzi w życie od 18 stycznia 2009 roku, nakłada na pracodawców obowiązek wyznaczania pracowników do wykonywania czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej i ewakuacji pracowników, a także do udzielania pierwszej pomocy. Jest to realizacja dyrektywy Rady 89/391/EWG z 1989 r. w sprawie wprowadzenia środków w celu poprawy bezpieczeństwa i zdrowia pracowników w miejscu pracy. Dyrektywa obowiązuje wszystkich pracodawców, bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników.
 
Przed nowelizacją Kodeksu pracy MPiPS prowadziło przez kilka lat negocjacje z  Komisją Europejską, wyjaśniając, że postanowienia tej dyrektywy są już wypełniane przez obowiązującą ustawę z 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej. Komisja nie przyjęła tych wyjaśnień i w marcu 2007 roku wystąpiła na podstawie art. 226 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską z wezwaniem do usunięcia uchybienia, a następnie w styczniu 2008 roku z uzasadnioną opinią odnośnie tego naruszenia. Polsce groziły wysokie kary w przypadku niewdrożenia dyrektywy unijnej.
 
Przepisy znowelizowanego Kodeksu pracy nie zmieniają obowiązków pracodawców w sprawie wykonywania czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Odsyłają one bowiem do wspomnianej ustawy o ochronie przeciwpożarowej. W rozdziale 2  ustawy zapisano, że  osoby wykonujące czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej muszą posiadać co najmniej wykształcenie średnie i ukończone szkolenie inspektorów ochrony przeciwpożarowej.
 
Wywiązywanie się z tego obowiązku nie stanowiło w przeszłości problemu dla dużych przedsiębiorstw. Jednak, wraz z transformacją gospodarczą i powstaniem wielu małych firm, sytuacja zasadniczo się zmieniła. Pracodawcy, zatrudniający jedną lub kilka osób, mogą mieć problemy z wyznaczaniem pracownika do tego zadania, zwłaszcza w kontekście wymagań kwalifikacyjnych – posiadania przez niego wymaganego w ustawie średniego wykształcenia.
 
Dlatego Minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanta Fedak zwróciła się 8 stycznia 2009 r. do Głównego Inspektora Pracy Państwowej Inspekcji Pracy Tadeusza Zająca z prośbą o niekorzystanie z posiadanych uprawnień, dotyczących karania pracodawców za niespełnianie wymagań kwalifikacyjnych przez pracowników wyznaczonych do wykonywania czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej i ewakuacji pracowników. Minister proponuje wykorzystywanie w większym stopniu innych środków prewencyjnych. Równocześnie MPiPS podejmie próbę przekonania Komisji Europejskiej do wprowadzenia zmian legislacyjnych, uwzględniających potrzeby także małych przedsiębiorstw.



Nawet w ich wyjaśnieniach są sprzeczności...
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: Pedros w Styczeń 11, 2009, 23:18:09
A kto jest uprawniony do przeprowadzenia szkolenia na techników bądź specjalistów ppoż?
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: rafal.bula w Styczeń 11, 2009, 23:22:11
Cytuj
A kto jest uprawniony do przeprowadzenia szkolenia na techników bądź specjalistów ppoż?
http://www.straz.gov.pl/?p=/pl/news/&n=32204 (http://www.straz.gov.pl/?p=/pl/news/&n=32204)
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: barwa w Styczeń 12, 2009, 01:34:35
A dziwne jest to, że w dyrektywie jest napisane:
Cytuj
Artykuł 7

Czynności z zakresu ochrony i zapobiegania

1. ...

2. Wyznaczenie pracowników do odpowiednich czynności z zakresu ochrony i zapobiegania zagrożeniom podczas pracy nie powinno powodować sytuacji dla nich niekorzystnych.

Wyznaczeni w powyższym celu pracownicy powinni dysponować odpowiednim czasem, umożliwiającym spełnienie przez nich swoich zobowiązań, wynikających z niniejszej dyrektywy.

3. Jeżeli tego rodzaju środki ochronne i zapobiegawcze nie mogą być organizowane wskutek braku odpowiednio kompetentnego personelu w przedsiębiorstwie i/lub zakładzie, to pracodawca powinien wówczas sporządzić listę odpowiednich osób kompetentnych z zewnątrz (odpowiednik usług świadczonych z zewnątrz).

Czyli co za tym idzie - można wynająć firmę do tych celów.
A ważnym pkt. jest - wydaje mi się - ten, mówiący ewidentnie, że to państwo członkowskie decyduje jak duże firmy w jaki sposób muszą spełnić w/w warunki:
Cytuj
7. Państwa Członkowskie powinny określić, biorąc pod uwagę rodzaj aktywności zawodowych i wielkość przedsiębiorstwa, kategorie przedsięwzięć, w których pracodawca, zakładając że jest on kompetentny, może ponosić odpowiedzialność we własnym zakresie za przedsięwzięcia, określone w ust. 1.

http://www.bhp.org.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=964&mode=thread&order=0&thold=0 (http://www.bhp.org.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=964&mode=thread&order=0&thold=0)
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: firek998 w Styczeń 12, 2009, 08:54:41
Dyrektywa Dyrektywą a Polsce ponoć państwie prawa funkcjonują inne akty prawne - ustawy i akty wykonawcze - rozporządzenia. Dyrektywa nie jest aktem prawa obowiązującym w naszym kraju. Dopóki nie będzie stosownych zapisów w ustawie i rozporządzeniach, bądź nie będzie wykładni MPiPS i PIP to musimy się trzymać tego co jest.
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: lang w Styczeń 12, 2009, 09:09:02
Oj kolego firek998 - coraz ciekawsze rzeczy wypisujesz:). Polecam lekturę:
Bezpośrednie stosowanie dyrektyw unijnych (http://www.grupasienna.pl/strona.php?podID=32&jezykID=1)
Skuteczność dyrektyw unijnych (http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/skutecznosc;dyrektyw;ue,2,0,313602.html)

Niestety podpisując Traktat Akcesyjny na wskutek woli "narodu" zgodziliśmy się na ograniczenie suwerenności, tylko że jakoś najmiłościwiej nam panującym nie wypada nazywać tego wprost :wacko: Żeby było jasne - nie jestem safascynowany UE, ale jestem legalistą i propaństwowcem do bólu. Jeżeli naród tak zadecydował w d***kratycznej procedurze nazywanej referendum, a władze podpisały stosowne akty, to się z tym musimy pogodzić. Inną drogą jest wypowiedzenie obywatelskiego posłuszeństwa, ale ta mi nie odpowiada z przyczyn wyżej wymienionych:).
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: Pedros w Styczeń 12, 2009, 14:25:22
Przed chwilą wysłuchałem audycji Janusza Weissa w Radio Zet na ten temat. Rozmawiał on z panią Minister Pracy i oto co pani minister powiedziała:

- Taki przepis musiała wprowadzić bo Unia Europejska naciskała
- W przepisach Unijnych nie ma nic na temat wymagań jakie ma spełniać taka osoba i minister pracy też jest za tym, żeby nie było wtak wysokich wymagań (u nas: średnie wykształcenie i technik bądź specjalista ppoż)
- jednak nasz przepis (w Kodeksie Pracy) ma w swojej treści odwołanie się do Ustawy o ochronie przeciwpożarowej i to ona narzuca takie wymagania
- wniosek - pani minister uważa, że najprościej będzie znowelizować ustawę o ochronie ppoż. wprowadzając zapis o innych wymaganiach dotyczących pracowników zatrudnionych jako ochrona ppoż.
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: Sajmonowski w Styczeń 12, 2009, 14:55:40
... (u nas: średnie wykształcenie i technik bądź specjalista ppoż) ...
... bądź "inspektor", czyli osoba po "szkoleniu inspektorów ochrony ppoż" (http://www.straz.gov.pl/upload/binaries/pdf/inspektorzy.pdf)
;)
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: bhpowiec w Styczeń 12, 2009, 14:58:36

- jednak nasza dyrektywa ma w swojej treści odwołanie się do Ustawy o ochronie przeciwpożarowej i to ona narzuca takie wymagania
jaka Dyrektywa?
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: barwa w Styczeń 12, 2009, 15:01:45
Tylko, że tu chodzi o niezgodność pomiędzy dyrektywą mówiąca jasno, że pracodawca  może wyznaczyć pracownika lub skorzystać z usług firm zewnętrznych , a Kodeks Pracy, że pracodawca ma wyznaczyć pracownika i koniec kropka bez innych możliwości.
Dodatkową niezgodnością, a właściwie niedopowiedzeniem/nieuściśleniem jest możliwość określenia przez państwo członkowskie wielkości i rodzaju firm, które mogą/muszą spełnić te wymogi, z której to Polska nie korzysta podciągając pod ten przepis z KP wszystkie firmy.
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: Pedros w Styczeń 12, 2009, 15:03:45

- jednak nasza dyrektywa ma w swojej treści odwołanie się do Ustawy o ochronie przeciwpożarowej i to ona narzuca takie wymagania
jaka Dyrektywa?

Sorki - poprawiłem
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: Leopold w Styczeń 12, 2009, 15:33:16
Podsumowujac wszystkie Wasze wypowiedzi i przestudiowane przeze mnie przepisy mozna stwierdzic jedno - bałagan. Cos jest ale nie wiadomo jak sie do tego zabrac tak zeby bylo dobrze. Niestety do tego balaganu trzeba sie jakos odniesc i zadbac o bezpieczenstwo siebie i swoich pracownikow. Proponuje po prostu zaakceptowanie faktu ustawy i zatrudnianie na umowe zlecenie, bardzo niska czesc etatu lub umowe wspolpracy z firma ppoz. - jak kto woli i na co kogo stac. Olac ustawy nie mozna, bo wiadomo, ze prawo to prawo i swoje sankcje ma, a PIP kontroluje i kontrolowac bedzie. Wysylajcie pracownikow na szkolenia do strazy jesli maja oni tyle czasu na nieprzebywanie w firmie (przypomne, ze szkolenie na inspektora ppoz. trwa miesiac, w tym 2 tyg. na samoksztalcenie i kosztuje: stacjonarnie 1247zl, a wyjazdowo od 2300 do 2800zl/os.). Jesli nie chcecie lub nie mozecie ksztalcic pracownika to zatrudniajcie innych z zewnatrz na zlecenie lub najnizsza czesc etatu lub firma-firma...i ta opcja wydaje sie najlepsza finansowo. Inspektorowi dac miesiecznie 400zl i nie patrzec w okno ze strachem czy PIP idzie. Inspektor dopilnuje dokumentacji, podpisze sie pod czym trzeba, zadba o sprzet gasniczy, etc. Inspektor ds. ppoz. to nie bedzie osoba siedzaca w firmie i czekajaca na pozar by dzialac, bo jak rozumiecie to bylby cieciu. To ma byc osoba, ktora zadba o dokumentacje i sprzet w firmie oraz KONIECZNE szkolenia pracownikow w ramach szkolen okresowych BHP pod katem ppoz. Behapowiec nie moze przy SZKOLENIACH OKRESOWYCH prowadzic SZKOLEN PRZECIWPOZAROWYCH, a te w mysl przepisow sa obowiazkowe i kazdy pracownik ma od inspektora ppoz. otrzymac zaswiadczenie o ukonczeniu, kotre idzie do kadr i teczek osobowych, tak samo jak zaswiadczenie od behapowca o tym, ze przeszkolil okresowo pracownikow. Nie mieszajmy i nie bladzmy w tym wszystkim - jest to sprawa prosta i o nia trzeba dbac tak samo jak o bezpieczenstwo nasze i naszych ludzi.
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: Leopold w Styczeń 12, 2009, 15:53:33
 :tuba: LUDZIE W CODZIENNYM NATŁOKU ZAJĘĆ ZAPOMINAJĄ O TYM, ŻE NIESZCZĘŚCIA ZDARZAJĄ SIĘ, A JEDNYM Z NICH JEST POŻAR. OGIEŃ NIE PATRZY, CZY PŁONIE W ZAKŁADZIE FRYZJERSKIM, BIURZE, CZY NA HALI PRODUKCYJNEJ. W ZWIĄZKU Z TYM MY, LUDZIE PRACUJĄCY I MYŚLĄCY MUSIMY OGRANICZAĆ DO MINUMUM PRAWDOPODOBIEŃSTWO WYSTĄPIENIA POŻARU W MIEJSCU PRACY, A SKORO REGULUJĄ NAM TO USTAWY I ROZPORZĄDZENIA TO BIERZMY DO TEGO LUDZI, KTÓRZY WIEDZĄ CO I JAK ROBIĆ. SAMO URUCHOMIENIE GAŚNICY I WEZWANIE STRAŻY TO TROCHĘ MAŁO.
PRZECIWDZIAŁAĆ!! PROWADZIĆ DOKUMENTACJĘ!! SZKOLIĆ LUDZI!! - TO ZADANIA NIE DLA MIETKA CZY ZDZIŚKA. MA TO ROBIĆ CZŁOWIEK INSPEKTOR LUB TECHNIK.
NIKT NIE MA PEWNOŚCI CZY U NIEGO W FIRMIE (odpukac) NIE WYBUCHNIE POZAR. JAK NIE ZADBACIE O POWYZSZE SPRAWY, TO CO POTEM...? CZYM SIE WYTŁUMACZYCIE?? BO TO BYL ZAKLAD FRYZJERSKI, CZY BUTKIK Z CIUCHAMI? A KOGO TO BEDZIE OBCHODZIŁO!!! PIP i INNE NIE POZOSTAWIA NA WAS SUCHEJ NITKI ZA NARAZANIE SIEBIE I INNYCH NA UTRATE ZDROWIA LUB ZYCIA.
Poprawki co do ustawy z pewnoscia zostana zrobione ale jeszcze bardziej pewne jest to, ze skoo jestesmy w UE, to przepis nie zniknie, wiec bierzcie sie do nawiazywania wspolpracy z inspektorami ppoz. zanim ich zabraknie (a jest ich bardzo malo i dlugo jeszcze nie bedzie wiecej, bo malo szkol nadaje uprawnienia)lub wzrosna ceny ich uslug z 500zl na 2500...i spijcie spokojniej.
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: firek998 w Styczeń 12, 2009, 20:16:17
Podsumowujac wszystkie Wasze wypowiedzi i przestudiowane przeze mnie przepisy mozna stwierdzic jedno - bałagan. Cos jest ale nie wiadomo jak sie do tego zabrac tak zeby bylo dobrze. Niestety do tego balaganu trzeba sie jakos odniesc i zadbac o bezpieczenstwo siebie i swoich pracownikow. Proponuje po prostu zaakceptowanie faktu ustawy i zatrudnianie na umowe zlecenie, bardzo niska czesc etatu lub umowe wspolpracy z firma ppoz. - jak kto woli i na co kogo stac. Olac ustawy nie mozna, bo wiadomo, ze prawo to prawo i swoje sankcje ma, a PIP kontroluje i kontrolowac bedzie. Wysylajcie pracownikow na szkolenia do strazy jesli maja oni tyle czasu na nieprzebywanie w firmie (przypomne, ze szkolenie na inspektora ppoz. trwa miesiac, w tym 2 tyg. na samoksztalcenie i kosztuje: stacjonarnie 1247zl, a wyjazdowo od 2300 do 2800zl/os.). Jesli nie chcecie lub nie mozecie ksztalcic pracownika to zatrudniajcie innych z zewnatrz na zlecenie lub najnizsza czesc etatu lub firma-firma...i ta opcja wydaje sie najlepsza finansowo. Inspektorowi dac miesiecznie 400zl i nie patrzec w okno ze strachem czy PIP idzie. Inspektor dopilnuje dokumentacji, podpisze sie pod czym trzeba, zadba o sprzet gasniczy, etc. Inspektor ds. ppoz. to nie bedzie osoba siedzaca w firmie i czekajaca na pozar by dzialac, bo jak rozumiecie to bylby cieciu. To ma byc osoba, ktora zadba o dokumentacje i sprzet w firmie oraz KONIECZNE szkolenia pracownikow w ramach szkolen okresowych BHP pod katem ppoz. Behapowiec nie moze przy SZKOLENIACH OKRESOWYCH prowadzic SZKOLEN PRZECIWPOZAROWYCH, a te w mysl przepisow sa obowiazkowe i kazdy pracownik ma od inspektora ppoz. otrzymac zaswiadczenie o ukonczeniu, kotre idzie do kadr i teczek osobowych, tak samo jak zaswiadczenie od behapowca o tym, ze przeszkolil okresowo pracownikow. Nie mieszajmy i nie bladzmy w tym wszystkim - jest to sprawa prosta i o nia trzeba dbac tak samo jak o bezpieczenstwo nasze i naszych ludzi.

No jeśli chodzi kolego o umowę o dzieło czy umowę zlecenie to dana osoba z którą zawierasz taką umowę nie jest pracownikiem. Musi to być osoba zatrudniona na etat lub część etatu.
Na stronie MPiPS jest już komentarz:

"Nowelizacja Kodeksu pracy - ochrona przeciwpożarowa
 W związku z uchwaleniem ustawy z 21 listopada 2008  r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy (Dz. U. Nr 223, poz. 1460) i z dodaniem art. 2091 § 1 pkt 2 lit. b informującego o obowiązku pracodawcy odnośnie wyznaczenia pracownika do wykonywania czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej i ewakuacji pracowników wyjaśniamy, że wynika to z obowiązującego już od wielu lat art. 4 ustawy z 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1229, z późn. zm.). A więc nie jest to obowiązek nowy.
 
Art. 2091 § 1 pkt 2 znowelizowanego Kodeksu pracy zobowiązuje wszystkich pracodawców, o których mowa w art. 3 k.p. - bez względu na liczbę zatrudnionych - do wyznaczenia pracowników m.in. do wykonywania czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej i ewakuacji pracowników, zgodnie z przepisami o ochronie przeciwpożarowej.
 
Oznacza to, że wyznaczony pracownik powinien wykonywać czynności określone w szczególności w przepisach art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej, a więc powinien również posiadać odpowiednie kwalifikacje, określone w tej ustawie.
 
Zgodnie z przepisami, każdy pracodawca  - będący jednocześnie właścicielem, zarządcą lub użytkownikiem budynków, obiektów lub terenów - był od wielu lat zobowiązany do wykonywania czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Przepisy znowelizowanego Kodeksu pracy nie zmieniają zakresu tych czynności.
Problemy z wdrożeniem obowiązku wynikającego z art. 2091 § 1 pkt 2 lit. b Kodeksu pracy będą mieli tylko ci pracodawcy, którzy dotychczas nie w pełni przestrzegali przepisów ustawy o ochronie przeciwpożarowej.
 
Zgodnie z art. 2091 § 2 k.p. działania, o których mowa w § 1, to jest dotyczące m.in. wyznaczania pracowników do udzielania pierwszej pomocy i wykonywania czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej, powinny być dostosowane do rodzaju i zakresu prowadzonej działalności, liczby zatrudnionych pracowników i innych osób przebywających na terenie zakładu pracy oraz rodzaju i poziomu występujących zagrożeń. Także liczba pracowników wykonujących czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej powinna być uzależniona od rodzaju i poziomu występujących zagrożeń (art. 2091 § 3 k.p.). Oznacza to, że w niektórych zakładach pracy niezbędne jest zatrudnienie 1 lub dwóch pracowników dla realizacji omawianych zadań, a w innym przypadku jest wystarczające zatrudnienie pracownika w niepełnym wymiarze czasu pracy np. na 1/5 etatu.
 
Kwalifikacje pracowników wyznaczonych przez pracodawcę do wykonywania czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w znowelizowanym Kodeksie pracy, określają przepisy ustawy z 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej oraz przepisów wykonawczych do tej ustawy, a w szczególności rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 25 października 2005 r. w sprawie wymagań kwalifikacyjnych oraz szkoleń dla strażaków jednostek ochrony przeciwpożarowej i osób wykonujących czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej (Dz. U. Nr 215, poz. 1823).
 
Jeżeli pracodawca wynajmuje pomieszczenie pracy w budynku i ma uregulowany tryb postępowania i zakres odpowiedzialności w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej z właścicielem lub zarządcą tego budynku, to wówczas należy uznać, że właściciel lub zarządca w imieniu pracodawcy realizują obowiązek określony w art. 2091 k.p., w tym w § 1 pkt 2.
 
Dokonanie zmian w dziale dziesiątym „Bezpieczeństwo i higiena pracy” Kodeksu pracy było niezbędne ze względu na przedstawienie Polsce przez Komisję Europejską zarzutów formalnych w związku z niewłaściwym lub niepełnym wdrożeniem postanowień dyrektywy Rady 89/391/EWG z 12 czerwca 1989 r. w sprawie wprowadzenia środków w celu poprawy bezpieczeństwa i zdrowia pracowników w miejscu pracy (Dz. U. WE L 183 z 29.06.1989; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 5, t. 1, str. 349). Komisja Europejska nie narzuciła konkretnego terminu dokonania pełnego wdrożenia dyrektywy 89/391/EWG, jednak należało dokonać tego możliwie jak najszybciej, tak aby nie spowodować podjęcia przez Komisję kroków w celu rozstrzygania sprawy przez Trybunał Sprawiedliwości, co mogłoby narazić Polskę na  dolegliwe kary finansowe.
 
Z pierwszych sygnałów wynika, że pewne problemy wystąpią z wyznaczeniem pracowników do wykonywania czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej i ewakuacji pracowników, szczególnie przez pracodawców zatrudniających jedną lub kilka osób (mikroprzedsiębiorstwa), zwłaszcza w kontekście wymagań kwalifikacyjnych określonych w przepisach o ochronie przeciwpożarowej. W tej sytuacji Jolanta Fedak, Minister Pracy i Polityki Społecznej, zwróciła się do Głównego Inspektora Pracy o niekorzystanie w 2009 r. z posiadanych uprawnień dotyczących możliwości karania (kara grzywny od 1 000 do 30 000 zł) pracodawców za niespełnianie wymagań kwalifikacyjnych przez wyznaczonych pracowników do wykonywania czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej, a wykorzystywanie w większym stopniu innych środków prewencyjnych. Ponadto rozważane są zmiany legislacyjne, uwzględniające potrzeby mikroprzedsiębiorstw w tym zakresie." - źródło: http://www.mps.gov.pl/index.php?gid=1268

Ministerstwo dalej brnie w zaparte. Trudno się teraz przyznać do błędu jaki popełniono, a jestem tego pewien, że takowy popełniony został. Dyrektywa wyraźnie mówi że pracodawca wyznacza pracownika do gaszenia pożaru i ewakuacji. Nie w niej mowy o odniesienie się do przepisów i kwalifikacji. Osoba, która ukończyła kurs inspektorów świadczy usługi w zakresie profilaktyki i taka osoba będąca inspektorem może przeszkolić innych pracowników. Przykład: zakład pracy pracuje na 3 zmiany. Inspektor ppoż. pracuje na cały etat od godz. 9:00 do 17:00 (8 godz.) Jest osobą dojeżdżająca z drugiego końca miasta albo mieszka w ogóle poza. O godz. 19:30 wybucha pożar. Kto w takim razie ma podjąć to gaszenie pożaru i ewakuację o których mówi Dyrektywa. Zamiar był słuszny. Ale wykonanie już nie. Moim zdaniem chodziło o to, żeby nawet na każdej zmianie była taka osoba przeszkolona przez Inspektora ppoż. lub firmę zewnętrzną, żeby potrafiła podjąć akcję gaszenia pożaru i ewakuację przed przyjazdem straży. A poza tym, w Dyrektywie jest mowa również o udzielaniu pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Czemu tu nie ma odniesienie w Kodeksie Pracy do przepisów o ratownictwie medycznym? Trzeba by było wyszkolić ratowników medycznych. A to nie takie proste. Bo nie tak łatwo uzyskać kwalifikacje. Czysta paranoja.


Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: waski336 w Styczeń 13, 2009, 08:44:00
Jestem zbulwersowany.

jak i My  ^_^
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: Pedros w Styczeń 13, 2009, 09:11:00
Jestem załamany, że nasz rząd, mając takie zaplecze fachowców i prawników wszelkiej maści wypuszcza takiego gniota. Przecież gdyby wszystkie frimy postanowiły zastosować się do nowelizacji KP to "strażaków" starczyło by pewnie dla 10% firm a w przypadku gdyby zatrudniać na 1/5 czy nawet 1/10 etatu to może wystarczyłoby na 30-40%. Nie każdy bowem strażak będzie wogóle chciał dodatkowo podejmować takie obowiązki. Prewencja jest dla wielu strażaków znana tylko ogólnie a tu trzeba być fachowcem, brać na swoje barki ogromną odpowiedzialność w razie "W". W innych przypadkach komendant powiatowy może się nie zgodzić na wydanie zgody na dodatkowe zarobkowanie wszystkim funkcjonariuszom. Wyobraźcie sobie: komenda powiatowa w małym mieście i każdy strażak z odpowiednimi kwalifikacjami podpisuje umowy o pracę na np. 1/5 etatu z trzema firmami. Musieliby być cały dzień poza domem żeby w miarę dobrze wykonywać swoje obowiązki.
Idźmy dalej. Zakładam że wszystkie firmy zgodnie z przepisem chcą wysłać na szkolenia swoich pracowników. Nie chce mi się szukać ile mamy w Polsce zarejestrowanych działalności gospodarczych ale Szkoły Pożrnicze uporały by się z tym zadaniem może po 10 latach...   
Z tym, że warunek bycia inspektorem ppoż nie jest najtrudniejszy do przeskoczenia.
Najgorzej jest z tym średnim wykształceniem.
Ogromny procent firm zatrudnia główie ludzi po zawódówkach. Sprawdziłem sobie na szybko w mojej okolicy. Pan murarz X ukończył szkołę zawodową i zatrudnia 2 pomocników - i kto ma być wyznaczony wg. pani minister do wysłania na kurs? Więc pan murarz chce zatrudnić "strażaka" ale tutaj niespodzianka - strażaków w okolicy po prostu brak. I nie chodzi o to że pani minister  "poprosi" o niekontrolowanie firm pod tym względem, bo ja - mając firmę nie spabym spokojnie ani jednej nocy gdybym miał świadomość że robie coś wbrew przepisom.
Pani minister "poprosiła" - ale czy Główny Inspektorat Pracy wydał w tej sprawie oświadczenie, że faktycznie nie będzie brał zmian w KP pod uwagę? NIE.
Więc wygląda to tak, że niby PIP nie musi ale jak się jakiś wredny kontroler, będący tego dnia na kacu uprze i będzie miał zły humor to ma podstawę prawną do nałożenia kary - bo "prośba" pani minister nie jest jeszcze w Polsce czymś co można stosować jako obowiązujące prawo.
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: Leopold w Styczeń 13, 2009, 10:49:00
Pedros, zgadzam sie z tym co napisales, bo to cala prawda o sytuacji jaka dotyka od 18 stycznia polskie firmy, zwlaszcza te male i zatrudniajace ludzi po zawodowkach bez wykszt. sredniego. Ja absolutnie nie widze innego rozwiazania znajac rzeczywistosc, ze nikt juz nie wycofa sie z ustawy, jak tylko zezwolic na zatrudnianie firm i ludzi wykwalifikowanych z zewnatrz. Wtedy powstanie troche takich firm i wspomoze te male, tzn. podpisze z nimi umowe zlecenie lub firma-firma o zadania ppoz. Nie bedzie pakowania sie w durnowate i kosztowne umowy o prace. Zdaje sobie jednak sprawe z tego, ze musi uplynac troche czasu aby na naszym rynku znalazlo sie wiecej ludzi wykwalifikowanych do ppoz. dlatego tez uwazam, ze PIP nie powinna przez okres co najmniej 2 lat karac finansowo za brak inspektora, a jedynie nakazywac/upominac o jego zatrudnienie wyznaczajac konretny termin realizacji tegoz upomnienia.
No bo co innego zrobic realnie?
MACIE JAKIES INNE POMYSLY :pyt:
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: barwa w Styczeń 13, 2009, 12:39:32
Po pierwsze dyrektywa określa:
Cytuj
Art 7
8. Państwa Członkowskie powinny określić niezbędny zasób wiedzy i umiejętności, określony w ust. 5.

Po drugie. Z komentarza wynika, że nasi mocodawcy są świadomi problemu. Miejmy nadzieję, że to co piszą w komentarzu będzie ujęte w jakiś sposób w przepisach.
Jeśli właściciel pomieszczeń faktycznie będzie przejmował obowiązki pracodawcy wynajmującego pomieszczenia w zakresie odpowiedzialności p.poż to wielu małych pracodawców jest "uratowanych" przed zatrudnianiem dodatkowego pracownika. I super.
Idąc dalej, miejmy nadzieję, że do końca roku (może wcześniej) jasno określą jak duże/małe firmy muszą mieć ludzika na stałe.

Tylko teraz nasuwa się pytanie następne: co z firmami, które to mają biuro (załóżmy wynajęte w jakimś budynku), gdzie niby są zwolnieni z obowiązku zatrudniania pracownika od p.poż, a dodatkowo mają np budowę/produkcję/magazyn własny?? Czy to oznaczać bedzie, że taki pracownik będzie musiał być w określonym miejscu??
Przykład - jest sobie firma budowlana - 1 pracownik w biurze wynajętym w centrum miasta, 2-gi pracownik siedzi na budowie będącej własnością firmy.

Jakoś też nie rozumiem zapisów, w którym w jednym miejscu czytamy, że taki pracownik powinien być non stop podczas pracy firmy, a w innym, że można zatrudnić go w niepełnym wymiarze pracy. I po raz kolejny jedno gryzie się z drugim.

Zdaje się, że to rzeba być nieźle kopniętym w dekiel, żeby to wszystko pojąć i zrozumieć ich tok myślenia. :D
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: zero-11 w Styczeń 13, 2009, 13:26:00
A co z urlopami, zwolnieniami lekarskimi??
Czy w każdej firmie osoba odpowiedzialna za sprawy ppoż. powinna być wobec tego zdublowana?
A jeśli zakład pracuje w systemie 3-zmianowym, to takich inspektorów ds. ppoż. powinno być 6 (po 2 na każdej zmianie)??
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: edie w Styczeń 13, 2009, 13:36:01

Tylko teraz nasuwa się pytanie następne: co z firmami, które to mają biuro (załóżmy wynajęte w jakimś budynku), gdzie niby są zwolnieni z obowiązku zatrudniania pracownika od p.poż, a dodatkowo mają np budowę/produkcję/magazyn własny?? Czy to oznaczać bedzie, że taki pracownik będzie musiał być w określonym miejscu??
Przykład - jest sobie firma budowlana - 1 pracownik w biurze wynajętym w centrum miasta, 2-gi pracownik siedzi na budowie będącej własnością firmy.


Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wydało takie wyjaśnienie....   http://www.mps.gov.pl/index.php?gid=1268
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: spb w Styczeń 13, 2009, 13:36:58
najgorsze w tym wszystkim jest to że projekt kodeksu zanim został zatwierdzony trafił do KG a oni to zaakceptowali...

będzie bardzo duży bałagan mówiąc krótko :) a niestety nie sądze aby wzmocniło to bezpieczeństwo pożarowe.

Tylko mądre zmiany ustawy i rozporządzeń nam pomogą !
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: grzesiunio w Styczeń 13, 2009, 16:28:57
Panowie, wszystko co tutaj jest napisane to jakiś jeden wielki bełkot. Może znajdzie się ktoś co pozbiera to w całość i napisze krótko zwięźle i na temat.
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: firek998 w Styczeń 13, 2009, 18:32:36
Panowie, wszystko co tutaj jest napisane to jakiś jeden wielki bełkot. Może znajdzie się ktoś co pozbiera to w całość i napisze krótko zwięźle i na temat.

A co dla ciebie jest niejasne kolego?

18 stycznia wchodzi w życie znowelizowany KP. Nakłada obowiązek wyznaczania pracownika do wykonywania czynności z zakresu ochrony ppoż., ewakuacji i udzielania pierwszej pomocy. Osoba ta musi mieć ukończony kurs organizowany przez ośrodki szkolenia lub szkoły PSP. Poza tym musi mieć min. średnie wykształcenie. Na powyższe kursy nie ma już wolnych miejsc. Może to być nowy pracownik, osoba zatrudniona w niepełnym wymiarze pracy np. 1/5 etatu. Nie mogą to być firmy, nie mogą to być umowy cywilnoprawne (umowa zlecenie, umowa o dzieło) ma to być etat. I to tyle.

A swoją drogą to czy nie dziwne jest to, że Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nie wpisało w Kodeks Pracy wymagań co do osób udzielających pierwszej pomocy? Dlaczego brakuje tam zapisu, że zgodnie z przepisami o ratownictwie medycznym? Wtedy trzeba by było robić kurs ratownika medyczne, ale by były jaja. Ech cała Polska.
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: waski336 w Styczeń 13, 2009, 19:59:36
najgorsze w tym wszystkim jest to że projekt kodeksu zanim został zatwierdzony trafił do KG a oni to zaakceptowali...



heh... no tak, trzeba zapewnić pracę emerytowanym strażakom....
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: ktk w Styczeń 14, 2009, 09:23:46
Cytuj
heh... no tak, trzeba zapewnić pracę emerytowanym strażakom....


„Ty Józiu będziesz za to odpowiadał” – zdaje się, że ten piękny zwrot przejdzie to do kanonu

No i temat zdaje się zostanie załatwiony. Koniec marzeń o braniu pieniędzy od kilku milionów firm.
Dzisiaj o 7.30 w tok fm  wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld oświadczył, że właśnie jest w drodze do sejmu z pakietem zmian w ustawach sprowadzających przedmiotowy absurd do poziomu racjonalnego.
Projekt będzie realizowany ścieżką poselską ( a nie jako rządowy) ze względu na czas procedowania.
Skreślony zostanie obowiązek szkolenia pracownika, a całość problemu ma się ograniczyć do wskazania w firmie tzw. osoby odpowiedzialnej (Pan Józiu chyba nie będzie musiał mieć w zasadzie żadnych uprawnień).

Tu źródło
http://www.tok.fm/TOKFM/0,88789.html w temacie słuchać od 10min 40 sek


Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: omc w Styczeń 14, 2009, 10:40:07
Witam Państwa po długim czasie.
Oczekuję z niecierpliwością tych zmian Pana Adama Szejnfelda.
Była szansa, aby w końcu zrobić "porządek" z bezpieczeństwem w myśl "...Art. 4. 1. Właściciel, zarządca lub użytkownik budynku, obiektu lub terenu, zapewniając jego ochronę przeciwpożarową, obowiązany jest w szczególności:..."
Faktem jest, że forma jaką w tej chwili narzuciło prawo jest delikatnie mówiąc problemowa.
Faktem jest, że nawet taka formę można w bardzo prosty sposób spełnić, tworząc 1/16 etatu, gdzie koszt dla firmy to około 60 PLN.
Skończyć to się mogło w ten sposób, iż za pośrednictwem w/w działań liczba osób przeszkolonych z zakresu ochrony p.poż oraz pomocy medycznej zwiększyła by się diametralnie.
Obawiam się, że teraz jeżeli wejdą "poprawki" to dalej w świadomości zarządców i właścicieli budynków pozostanie przekonanie, że oni nic nie muszą w sprawie ochrony p.poż i nikt nie uświadomi w/w,że musieli i dalej muszą w myśl ustawy o ochronie p.poż.

Miało być lepiej, a wyszło jak zwykle...
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: romiwe w Styczeń 14, 2009, 12:16:16
Panowie, wszystko co tutaj jest napisane to jakiś jeden wielki bełkot. Może znajdzie się ktoś co pozbiera to w całość i napisze krótko zwięźle i na temat.

A co dla ciebie jest niejasne kolego?

18 stycznia wchodzi w życie znowelizowany KP. Nakłada obowiązek wyznaczania pracownika do wykonywania czynności z zakresu ochrony ppoż., ewakuacji i udzielania pierwszej pomocy. Osoba ta musi mieć ukończony kurs organizowany przez ośrodki szkolenia lub szkoły PSP. Poza tym musi mieć min. średnie wykształcenie. Na powyższe kursy nie ma już wolnych miejsc. Może to być nowy pracownik, osoba zatrudniona w niepełnym wymiarze pracy np. 1/5 etatu. Nie mogą to być firmy, nie mogą to być umowy cywilnoprawne (umowa zlecenie, umowa o dzieło) ma to być etat. I to tyle.

A swoją drogą to czy nie dziwne jest to, że Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nie wpisało w Kodeks Pracy wymagań co do osób udzielających pierwszej pomocy? Dlaczego brakuje tam zapisu, że zgodnie z przepisami o ratownictwie medycznym? Wtedy trzeba by było robić kurs ratownika medyczne, ale by były jaja. Ech cała Polska.
a własnie z tym zapisem nikt burzy nie podnsi
czy zaśwadcznie o ukończeniu Kursu z zakresu pomocy przedmedycznej wystarczy
 :zle: zaraz pewnie dostane zj... od moderatora że odniegam od tematu
ale ... :tuba: nikt jakoś nie ma wątpliwości do tego zapisu
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: Pedros w Styczeń 14, 2009, 13:15:36
Ten najnowszy pomysł pana Adama Szejnfelda też nie jest doskonały. Jak się okazuje - co nagle to po diable!
Trzeba się zastanowić a nie od razu zmieniać i to chyba na ... gorsze.

Tak jak napisał @ktk:

Jeśli osoba odpowiedzialna z ppoż. w firmie ma nie mieć rzadnych szkoleń to jaki będzie poziom tej odpowiedzialności?

Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: firek998 w Styczeń 14, 2009, 14:52:33
Z uwagą wysłuchałem audycji Pana redaktora Weissa w Radiu Zet.

Przeprowadził rozmowę z dyrektorem Biura Rozpoznawania Zagrożeń KG PSP na temat zmian w Kodeksie Pracy.

Pan Dyrektor przytoczył również zapis art. 7 ust. 3 Dyrektywy - "Jeżeli tego rodzaju środki ochronne i zapobiegawcze nie mogą być organizowane wskutek braku kompetentnego personelu w przedsiębiorstwie i/lub zakładzie, to pracodawca powinien wówczas zatrudnić odpowiednie osoby lub służby z zewnątrz." Z jego słów wynika, iż można powierzać zadania osobom trzecim lub zlecać im przeszkolenie pracowników.

Chyba w MPiPS komuś to umsknęło.
 Zdaniem Pana Dyrektora szkolenie wyznaczonego pracownika powinno odbywać się na kursach BHP gdzie poruszane są również zagadnienia ppoż. Gdzie pracownik zapoznaje się z podstawowymi zagadnieniami odnośnie przyczyn powstawania i zabiegania pożarom, itp.

Ponoć trwają jakieś rozmowy z MPiPS na ten temat.
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: spb w Styczeń 14, 2009, 15:00:17
Tylko nie na kursach BHP, większość bhapowców nie ma pojęcia na tematy ppoż. mimo że mają zrobione kursy inspektorów. niech wprowadzą kurs ppoż., ustalą odpowiedni program a specjaliści czy inspektorzy zrobią takie szkolenie za ok. 100-200 zł i po sprawie a żeby utrwalać im wiedze ważność szkolenia np. 3 lata

Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: firek998 w Styczeń 14, 2009, 16:04:48
Tylko nie na kursach BHP, większość bhapowców nie ma pojęcia na tematy ppoż. mimo że mają zrobione kursy inspektorów. niech wprowadzą kurs ppoż., ustalą odpowiedni program a specjaliści czy inspektorzy zrobią takie szkolenie za ok. 100-200 zł i po sprawie a żeby utrwalać im wiedze ważność szkolenia np. 3 lata

Nie wiem kolego jak to jest u ciebie ale u mnie na kursach BHP szkolenia z ppoż. prowadzą strażacy, czynni albo emeryci. Realizują to firmy szkoleniowe które mają umowy ze strażakami podpisane.
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: straszak 1 w Styczeń 14, 2009, 16:51:06
Witam serdecznie. Mam pytanie związane ze stanowiskiem Inspektora Ochrony Przeciwpożarowej.
Czy osoba która ukończyła Szkołę Aspirantów PSP lub wcześniej Szkołę Chorążych może by zatrudniana na w/w stanowisku w zakładzie pracy (nie w PSP), czy jednak musi ukończy specjalny kurs?
Wydaje mi się (na 99%) że technik pożarnictwa nie musi kończy tegoż kursu.
Natomiast jak jest z osobami np. po kursie podoficerskim? - czy muszą brać udział w szkoleniu na Inspektorów Ochrony Przeciwpożarowej?
Poruszam ten temat ponieważ od 18 stycznia 2009 r. w każdej firmie, która zatrudnia choćby jednego podwładnego, pracodawca będzie musiał wyznaczyć podwładnych, którzy będą odpowiedzialni za udzielenie pierwszej pomocy, ewakuację z zakładu pracy oraz ochronę przeciwpożarową. Jak podaje gazeta prawna, ci ostatni muszą mieć co najmniej średnie wykształcenie oraz ukończone szkolenie inspektora ochrony przeciwpożarowej.
Link: http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/103996,kazda_firma_musi_zatrudnic_inspektora_ochrony_przeciwpozarowej.html (http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/103996,kazda_firma_musi_zatrudnic_inspektora_ochrony_przeciwpozarowej.html)
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: fieman1 w Styczeń 14, 2009, 16:56:25
Podoficer- musi przejść kurs
Aspirant-nie
Oficer- po sgsp nie
W razie wątpliwości odsyłam do strony www.kgpsp.gov.pl tam jest wszystko jak na dłoni napisane.
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: spb w Styczeń 14, 2009, 17:00:06
nie wiem gdzie to u ciebie :) ale powiem ci że w skali całej Polski są to żadkie przypadki, bo częściej tę część prowadzą behapowcy po to w końcu robili inspektora ppoż...

a tak na marginesie to inspektor ppoż nie może szkolić w zakresie ppoż. może jedynie zapoznać pracowników z przepisami ppoż. a to różnica.
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: naczelnik_998 w Styczeń 14, 2009, 17:26:44
Jakie właściwie obowiązki ciążyć będą na osobie inspektora ochrony ppoż w zakładzie w którym będzie zatrudniony? Czy powinien prowadzić jakąś dokumentację, jeżeli tak to jaką?
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: fieman1 w Styczeń 14, 2009, 19:54:22
Zależeć to będzie od zakładu (ferma drobiu będzie miała swoje wymagania ((które trzeba ustalic z pracodawcą i które mają być zgodne z ustawa o ochronie ppoż oraz o warunkach technicznych oraz usytuowaniu jakie powinny  posiadać budynki))...)troszkę zainteresowania w ustawach tzw. o ochronie ppoż i wszystko jasne. Jak ktoś nie wie o co chodzi to niech lepiej nie bawi się w takie rzeczy. Pozdrawiam i służę dobrą radą. Więcej wiadomości na priv.
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: emer w Styczeń 15, 2009, 08:28:48
www.polityka.pl
http://www.polityka.pl/palacy-problem/Lead33,933,279284,18/ (http://www.polityka.pl/palacy-problem/Lead33,933,279284,18/)

Palący problem

"Mali i średni przedsiębiorcy dostali noworoczny prezent: nowelizację kodeksu pracy. Nakazuje ona m.in. zatrudnić lub "wyszkolić z własnych zasobów ludzkich"... strażaka.

Od 18 stycznia w każdej firmie, która ma choćby jednego pracownika, pracodawca będzie musiał wyznaczyć lub zatrudnić osobę umiejącą udzielić pierwszej pomocy i osobę odpowiedzialną za ewakuację z zakładu pracy oraz ochronę przeciwpożarową. Firmowy strażak musi mieć wykształcenie co najmniej średnie oraz ukończone szkolenie inspektora ochrony przeciwpożarowej. Kosztuje ono 1250 zł. Janusz Palikot, szef komisji Przyjazne Państwo, tropiącej ustawowe nonsensy, który 17 października ub.r. głosował za tą nowelizacją (głosował cały Sejm, z wyjątkiem dwóch posłów), pisze na swoim blogu, że zdębiał. Zdębiał, czytając o tym, co przegłosował. „To jest chore, to jakaś paranoja” – pisze.
– Kolejny bubel prawny – ocenia Adam Laskowski, właściciel małego sklepu z artykułami spożywczymi i napojami na warszawskiej Woli. Przez 16 lat prowadzenia działalności przeżył niejedną nowelizację prawa, więc się nie dziwi. Gdyby twardo miał się trzymać litery nowych przepisów, musiałby zamknąć interes. Zatrudnia bowiem sprzedawczynię, panią Marlenę, a więc podpada pod nowelizację jak najbardziej. Pani Marlena ma wykształcenie niepełne podstawowe, więc wyznaczyć jej do szkolenia na inspektora ochrony pożarowej nie może. Siebie zresztą także nie, bo nie zrobił matury, wcześnie musiał zacząć zarabiać. Teoretycznie mógłby zwolnić sprzedawczynię i stać się firmą jednoosobową niepodpadającą pod nowelizację, a panią Marlenę zatrudnić na czarno. Ale, po pierwsze, pani Marlena na to nie pójdzie, bo ma niespełna 10 lat do emerytury. I po drugie, gdyby ją nakrył inspektor pracy, to pan Adam by leżał.

Pozostaje zatrudnić fachowca. – Ale co on miałby tutaj robić? – pyta pan Adam. – Wytyczać drogi ewakuacyjne? Sklep, a właściwie budka, ma 18 m kw. Kiedy wejdzie tu pięć osób, jest tłok. Od drzwi do lady 2,5 m. Gaśnica jest? Jest. Wyłącznik prądu tutaj. Telefony do straży, pogotowia, na policję na widocznym miejscu. Zakaz palenia także. I picia alkoholu w sklepie i przed sklepem.

Zresztą pan Adam uważa, że on sam jest najlepszym inspektorem ochrony przeciwpożarowej i urządzeniem gaśniczym, bo sklepik i towary są jego. Ewentualny pożar, mimo że jest ubezpieczony, zmiótłby go z rynku. Ale niewykluczone, że na ćwiartkę bądź ósemkę etatu będzie musiał zatrudnić strażaka.

Czterysta lat szkoleń

W Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS), gdzie powstały zapisy znowelizowanego kodeksu pracy, twierdzą, że wymagała tego Komisja Europejska (KE). MPiPS przez kilka lat prowadziło negocjacje i wyjaśniało, że postanowienia dyrektywy rady w sprawie prowadzenia środków w celu poprawy bezpieczeństwa i zdrowia pracowników w miejscu pracy są już wypełniane przez obowiązującą ustawę z 24 czerwca 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej. KE nie przyjęła jednak tych wyjaśnień i w 2007 r. wezwała do usunięcia uchybienia. W styczniu 2008 r. zagroziła wysokimi karami w przypadku niewdrożenia dyrektywy unijnej.

MPiPS musiało więc – jak twierdzi – ująć wymagania KE w noweli kodeksu pracy. Zmiany tam zawarte zobowiązują pracodawcę do zapewnienia niezbędnych środków do udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, gaszenia pożaru i ewakuacji pracowników. Departament prawny MPiPS pytany, czy rzeczywiście każda firma, zatrudniająca choćby jednego pracownika, musi mieć inspektora ochrony przeciwpożarowej, odpowiedział, że tak. – Gdyby ten absurd miał obowiązywać przedsiębiorców, kosztowałby przynajmniej 3 mld zł – twierdzi Jeremi Mordasewicz z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. – Wierzę jednak, że legislator się zreflektuje i wyprostuje zapis.

Przeszkolenia wymagałoby bowiem 1,1–1,2 mln osób. MPiPS twierdzi, że może ich szkolić Szkoła Główna Służby Pożarniczej i pozostałe szkoły i ośrodki przy wojewódzkich komendach Państwowej Straży Pożarnej (PSP). W sumie 1200–1300 osób rocznie, a przy zwiększonym zapotrzebowaniu być może nawet 2,5 tys. osób. Oznacza to, że dzisiaj potrzebnych inspektorów szkolono by 400 lat.

Koszty nie obejmują tylko szkoleń, bo oddelegowany na nie pracownik przez kilka tygodni nie świadczyłby pracy. – Takie nowelizacje podważają autorytet państwa i prawa – mówi Mordasewicz.

Tymczasem na rynku pracy zaczyna brakować specjalistów od bhp i ppoż. Trudno już – jak donoszą specjalistyczne serwisy internetowe – znaleźć kogoś za mniej niż 6–7 tys. zł miesięcznie. Specjalista w firmie o wyższej kategorii ryzyka może żądać nawet 10–14 tys. zł. W Internecie pełno jest też ogłoszeń o kursach z zakresu ppoż. Oferują je m.in. jednostki PSP.

Rozdwojenie behapowca

Do dzisiaj behapowiec (od bezpieczeństwa i higieny pracy) występował w podwójnej roli: większość ma uprawnienia bhp oraz inspektorów ochrony przeciwpożarowej. Teraz ustawodawca chce mieć dwóch specjalistów: osobnego od warunków pracy i udzielania pierwszej pomocy i drugiego – speca od ewakuacji i pożarów. W kopalniach, hutach, zakładach chemicznych, a także w kilkudziesięciopiętrowych biurowcach, gdzie występują realne i potencjalne zagrożenia, takie służby już są. To m.in. zakładowe straże pożarne i komórki wyspecjalizowane w zarządzaniu bezpieczeństwem.

Na przełomie wieków behapowca spoza zakładu trzeba było mieć, gdy firma zatrudniała ponad 10 pracowników. Na ćwierć lub pół etatu – gdy zatrudniała powyżej 50 osób. Gdy powyżej 600 – behapowiec musiał być zatrudniony na pełnym etacie. Nie decydował więc stopień ryzyka związanego z wykonywaną produkcją czy usługą, ale liczba pracowników. I tak jest do dzisiaj. Z tym że pracodawca, który ma do 100 pracowników, może powierzyć wykonywanie zadań bhp swojemu pracownikowi. Gdy zatrudnia ponad sto osób – tworzy służbę bhp lub może to zadanie powierzyć specjalistom spoza firmy. Przed kilku laty nie żądano jednak zatrudniania behapowców w firmach dwuosobowych. – Nowelizacja kodeksu pracy przypomina mi słynny zapis z ustawy medialnej „...lub czasopisma” – twierdzi inżynier bezpieczeństwa z 13-letnim stażem w dużej firmie produkcyjnej.

Inżynier dokładnie przestudiował – w oryginale i tłumaczeniu – unijną dyrektywę ramową 89/391, dotyczącą poprawy bezpieczeństwa, na którą powołuje się ustawodawca. Nie jest ona żadnym rozporządzeniem, niczego nie rozstrzyga. Niektóre sformułowania tam zawarte przetłumaczono tak, jakby były to przepisy obowiązujące, podczas gdy w oryginale mowa jest o celach, jakie należałoby osiągnąć. Nigdzie nie jest tam powiedziane, że każda firma, zatrudniająca choćby jednego pracownika, musi wyszkolić lub zatrudnić inspektora ochrony przeciwpożarowej. Dyrektywa mówi, że pracodawca „powinien przedsięwziąć odpowiednie środki celem (...) zapewnienia możliwości zwalczania pożarów i ewakuacji stosownie do rodzaju prowadzonej działalności i wielkości przedsiębiorstwa i/lub firmy”.

W naszym kodeksie pracy zapisano w art. 2091 par. 1, pkt 2: „Pracodawca jest zobowiązany (...) wyznaczyć pracowników do wykonywania czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej i ewakuacji pracowników, zgodnie z przepisami o ochronie przeciwpożarowej”.

Wpisanie do kp sformułowania „czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej” spowodowało, że należy stosować ustawę o ochronie przeciwpożarowej, a zgodnie z nią pracownik wykonujący te czynności musi posiadać stosowne kwalifikacje. I tak mała zamiana słów w stosunku do ducha dyrektywy spowodowała nałożenie absurdalnego obowiązku posiadania wykształconego specjalisty ppoż.

Nadinterpretowali, dopisali – po co?

– Nie wiem, które lobby tu zadziałało – powiada inżynier. – W ostatnich latach namnożyło się firm szkoleniowych. Jest też lobby strażackie, z prezesem Ochotniczych Straży Pożarnych wicepremierem Waldemarem Pawlakiem. On jest szefem OSP, a szkolenia prowadzą szkoły i ośrodki Państwowej Straży Pożarnej. – Kwalifikacje do prowadzenia szkoleń ma także wielu strażaków z OSP – twierdzi. A minister pracy też jest z PSL... – Podchodzimy do sprawy zdroworozsądkowo – twierdzi Danuta Rutkowska, rzeczniczka głównego inspektora pracy (GIP). – Nasi inspektorzy nie będą na razie kontrolować pracodawców pod kątem zapisu, który wzbudza tyle wątpliwości interpretacyjnych.

Również Jolanta Fedak, minister PiPS, zwróciła się do GIP z prośbą o „niekorzystanie z posiadanych uprawnień” kontrolnych i karania. Jednak zamiast zapowiedzieć zmianę idiotycznego zapisu, nadal twierdzi, że „dyrektywa obowiązuje wszystkich pracodawców, bez względu na liczbę zatrudnionych pracowników” (wyjaśnienie resortu z 9 stycznia). Trzy dni później: – Pani minister wydała polecenie departamentowi prawnemu, żeby znowelizował te przepisy, godząc wymagania Unii Europejskiej ze zdrowym rozsądkiem – informuje Bożena Diaby, rzeczniczka MPiPS. – Dodam, że gdy prowadziliśmy konsultacje międzyresortowe, nikt nie zgłosił najmniejszych uwag.

Janusz Palikot zapowiada, że komisja Przyjazne Państwo zajmie się strażackimi przepisami w najbliższych dniach. Ale czy można traktować poważnie słowa posła Palikota? W każdym razie dla pracodawców problem jest palący."


ps. Wczoraj Komisja Przyjazne Państwo zapowiedziało, że zacznie prace nad tym aby ten przepis obowiązywał przedsiębiorstwa zatrudniające min 100 osób.
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: romiwe w Styczeń 15, 2009, 13:06:30
najgorsze w tym wszystkim jest to że projekt kodeksu zanim został zatwierdzony trafił do KG a oni to zaakceptowali...

będzie bardzo duży bałagan mówiąc krótko :) a niestety nie sądze aby wzmocniło to bezpieczeństwo pożarowe.

Tylko mądre zmiany ustawy i rozporządzeń nam pomogą !

to że to jest najgorsze to może i tak że takie przepisy powsały
ale nie pisz że do KG tafił projekt zmian a oni go zaakceptowali
bo to BZDURA
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: spb w Styczeń 15, 2009, 18:10:12
ja tego bzdurą nie uważam, bo to jest prawda !!!

PSP jest instytucją państwową i tak poważne zmiany dotyczące jej działalności muszą być z nimi konsultowane!

od 1 maja 2004 r. było wiadomo że trzeba będzie się dostosować, stworzono projekt zmian które były konsultowane przez różne środowiska a dnia 19 lutego 2008 roku Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy. Więc jak widzisz trochę czasu już mineło i nie jest możliwe że KG dowiedziała się o tym z gazet a Minister pracy sam podjął takie decyzje nie pytając nikogo o zdanie.
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: dawio112 w Styczeń 15, 2009, 18:57:51
Mam pytanie: Czy inspektor (aspirant PSP) może być zatrudniony w PSP i kilku firmach jako inspektor (umowa o dzieło)??? Proszę o odpowiedź, gdyż dostałem oferty z firm i nie wiem co im odpowiedzieć???
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: zero-11 w Styczeń 15, 2009, 19:04:54
Jeżeli masz pozwolenie swojego komandanta na dodatkową pracę to nie ma sprawy.
Kwestia po co tym firmom inspektor na umowę o dzieło??
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: dawio112 w Styczeń 15, 2009, 19:10:58
Możliwe jest także zatrudnienie. To kwestia do negocjacji. Jednak pewne jest że tylko na cząstke etatu.
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: firek998 w Styczeń 15, 2009, 19:43:10
No i doczekaliśmy się

Minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanta Fedak wysłała do komisji sejmowej Przyjazne Państwo propozycję nowelizacji art. 2071i 2091 Kodeksu pracy (tzw. „przepisy przeciwpożarowe”). MPiPS zależy na jak najszybszym znowelizowaniu zapisu, dlatego zdecydowało się na ścieżkę sejmową.
 
Proponowane przez ministerstwo zapisy są zgodne z dyrektywami Unii Europejskiej, ale nie narażają małych i średnich przedsiębiorców na wysokie koszty. Do czasu wejścia w życie znowelizowanych przepisów kontrole PIP w zakresie udzielania pierwszej pomocy, zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników będą miały charakter instruktażowy.

Mamy więc nowelizację nieszczęsnego Kodeksu: http://www.mpips.gov.pl/index.php?gid=339&news_id=1395



Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: dawio112 w Styczeń 15, 2009, 19:56:06
Tak więc inspektorzy są już nie potrzebni???

A co z tymi którzy poszli już na drogie kursy do PSP???

Przeciętny pracownik firmy dostanie okrojone obowiązki inspektora tak???
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: zero-11 w Styczeń 15, 2009, 20:17:24
Chyba zapowiada się masowa rezygnacja z kursów, na które w biezącym roku nie ma już wolnych terminów
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: dawio112 w Styczeń 15, 2009, 20:40:35
Masakra w czystej postaci :)

Ale się ludzie wk...

i nie dziwie się im.
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: fryzjer w Styczeń 15, 2009, 20:57:59
Al czy kurs czwartego stopnia naczelników OSP typ S uprawnia do pełnienia funkcji inspektora przeciwpożarowego w zakładzie ?

Wiem że takie mają uprawnienia:
*inżynierowie pożarnictwa
*inżynierowie w zakresie inżynieria bezpieczeństwa pożarowego
*osoby posiadające wykształcenie wyższe i ukończone szkolenie specjalistów ochrony przeciwpożarowej
*technicy pożarnictwa
*osoby posiadające wykształcenie średnie i ukończone szkolenie inspektorów ochrony przeciwpożarowej

PROSZE O POMOC !!!
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: dawio112 w Styczeń 15, 2009, 21:06:28
Juz Ci pisałem że NIE

Musisz iść na kurs za 1200PLN do PSP. Dadzą Ci papier i tytół INSPEKTORA P.POŻ

Wtedy możesz.
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: bulon w Styczeń 15, 2009, 21:39:44
czy osoba ktora ma udzielac pierwszej pomocy to ma byc wlasnie ten isnpektor ? czy to ma byc ktos dodatkowy  ?
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: firek998 w Styczeń 15, 2009, 22:01:53
czy osoba ktora ma udzielac pierwszej pomocy to ma byc wlasnie ten isnpektor ? czy to ma byc ktos dodatkowy  ?

Nie. Nie ma już inspektorów.

Pracodawca wyznacza pracownika: a) do udzielania pierwszej pomocy, b) do wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników.

Może to być jedna osoba która robi wszystko, mogą być dwie z podziałem na zdania, a równie dobrze mogą być też i 3 i każda z nich ma inne zadania. Zgodnie z prawem każdy pracownik przechodzi szkolenie bhp, gdzie ma 2 godz. pierwszej pomocy i 2 godz. ppoż. I to mu ma wystarczyć żeby przejąć te obowiązki. Jeśli pracodawca uzna że za mało może skorzystać z firmy zewnętrznej do przeszkolenia. Ale nie musi robić z gościa Inspektora. Inspektor ppoż. wykonuje czynności wynikające z ustawy o ochronie ppoż. - czyli prewencyjne. I jest to najczęściej osoba zatrudniona na część etatu. A ideą tego było żeby był taki pracownik albo tacy pracownicy w zakładzie żeby podjęli akcję przed przyjazdem straży. Jeśli zakład pracuje na zmiany to na każdej zmianie. W PSP kosztuje to 1200 - 1500 a z zakwaterowaniem 3000. To za te pieniądze to pracodawca przeszkoli sobie połowę załogi.
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: piotr998 w Styczeń 16, 2009, 09:03:31
Ministerstwo Pracy przesłało do sejmowej komisji przyjazne państwo propozycję zmian w kodeksie pracy:
<Art. 207/1.
§ 1. Pracodawca jest obowiązany przekazywać pracownikom informacje o:
1) zagrożeniach dla zdrowia i życia występujących w zakładzie pracy, na poszczególnych stanowiskach pracy i przy wykonywanych pracach, w tym o zasadach postępowania w przypadku awarii i innych sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu pracowników,
2) działaniach ochronnych i zapobiegawczych podjętych w celu wyeliminowania lub ograniczenia zagrożeń, o których mowa w pkt 1,
3) pracownikach wyznaczonych do:
a) udzielania pierwszej pomocy,
b) wykonywania czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników.
§ 2. Informacja o pracownikach, o których mowa w § 1 pkt 3, obejmuje:
 1) imię i nazwisko,
2) miejsce wykonywania pracy,
3) numer telefonu służbowego lub innego środka komunikacji elektronicznej.>

<Art. 209/1.
§ 1. Pracodawca jest obowiązany:
1) zapewnić środki niezbędne do udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, gaszenia pożaru i ewakuacji pracowników,
2) wyznaczyć pracowników do:
a) udzielania pierwszej pomocy,
b) wykonywania czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników, zgodnie z przepisami o ochronie przeciwpożarowej,
3) zapewnić łączność ze służbami zewnętrznymi wyspecjalizowanymi w szczególności w zakresie udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, ratownictwa medycznego oraz ochrony przeciwpożarowej.
§ 2. Działania, o których mowa w § 1, powinny być dostosowane do rodzaju i zakresu prowadzonej działalności, liczby zatrudnionych pracowników i innych osób przebywających na terenie zakładu pracy oraz rodzaju i poziomu występujących zagrożeń.
§ 3. Liczba pracowników, o których mowa w § 1 pkt 2, ich szkolenie oraz wyposażenie powinny być uzależnione od rodzaju i poziomu uwzględniać rodzaj i poziom występujących zagrożeń.
Pytanie retoryczne - czy i kiedy zmiana zostanie dokonana.  :pyt:
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: bhpowiec w Styczeń 16, 2009, 10:56:01
jest do tego jeszcze uzasadnienie.
M.in.
"Pracownicy wyznaczeni do wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników będą posiadali ukończone szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, w myśl z art. 2373 § 2 Kodeksu pracy, zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 180, poz. 1860, z późn. zm.), w którym w ramowych programach szkolenia uwzględniona jest także problematyka dotycząca ochrony przeciwpożarowej.
Zaproponowane zmiany spowodują, iż pracodawcy nie będą ponosili dodatkowych kosztów w związku z wyznaczeniem pracowników. "
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: spb w Styczeń 17, 2009, 11:03:46
taki zapis jest jeszcze bardziej niefortunny niż poprzedni !!!!

Ponieważ czynności polegające na zapobieganiu i rozprzestrzenianiu się pożaru (a tak należy rozumieć zapis: "zwalczania pożarów"
)  mogą wykonywać jedynie inżynierowie pożarnictwa oraz inżynierowie bezpieczeństwa pożarowego czyli specjaliści.

Jestem pewny 100% że taki zapis nie wejdzie w życie, bo jest już poruszenie i KG do tego nie dopuści!
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: zeusss w Styczeń 17, 2009, 11:59:46
czynności polegające na zapobieganiu i rozprzestrzenianiu się pożaru (a tak należy rozumieć zapis: "zwalczania pożarów"
)  mogą wykonywać jedynie inżynierowie pożarnictwa oraz inżynierowie bezpieczeństwa pożarowego czyli specjaliści.

mogę prosić jakiś zapis prawny, który ustosunkuje się do powyższego stwierdzenia ?



Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: bhpowiec w Styczeń 17, 2009, 12:57:00
taki zapis jest jeszcze bardziej niefortunny niż poprzedni !!!!

Ponieważ czynności polegające na zapobieganiu i rozprzestrzenianiu się pożaru (a tak należy rozumieć zapis: "zwalczania pożarów"
)  mogą wykonywać jedynie inżynierowie pożarnictwa oraz inżynierowie bezpieczeństwa pożarowego czyli specjaliści.

Jestem pewny 100% że taki zapis nie wejdzie w życie, bo jest już poruszenie i KG do tego nie dopuści!
Tym niemniej każdy pracownik jest wręcz zobowiązany do rozpoczęcia ewakuacji gaszenia pożaru jeśli takowy zauważy. Nie wiadomo czy sformułowanie "zwalczania pożarów" należy rozumieć dosłownie czy jest to kolejna radosna twórczość urzedników???
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: firek998 w Styczeń 17, 2009, 13:23:09
taki zapis jest jeszcze bardziej niefortunny niż poprzedni !!!!

Ponieważ czynności polegające na zapobieganiu i rozprzestrzenianiu się pożaru (a tak należy rozumieć zapis: "zwalczania pożarów"
)  mogą wykonywać jedynie inżynierowie pożarnictwa oraz inżynierowie bezpieczeństwa pożarowego czyli specjaliści.

Jestem pewny 100% że taki zapis nie wejdzie w życie, bo jest już poruszenie i KG do tego nie dopuści!

Pozwolisz kolego, że się z tobą nie zgodzę. Wystarczy sięgnąć do słownika, encyklopedii, nawet wikipedii

Otóż

zapobieganie - profilaktyka, prewencja, przeciwdziałanie

zwalczanie - bicie, tłumienie, dławienie, duszenie, zduszenie

Gdybyśmy rozwinęli to dalej to okaże się że gaszenie mieści w zwalczaniu.

Jasne gdyby było napisane czarno na białym do gaszenia pożaru tak jak jest to w Dyrektywie było by to zapewne czytelniejsze. Ale moim skromnym zdaniem zwalczanie = gaszenie.
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: zero-11 w Styczeń 17, 2009, 13:29:31
Tym niemniej każdy pracownik jest wręcz zobowiązany do rozpoczęcia ewakuacji gaszenia pożaru jeśli takowy zauważy.

Nie do końca. Nie ma obecnie obowiązku gaszenia pożaru. Jest wymóg powiadomienia zagrożonych osób o niebezpieczeństwie, niesienia pomocy zagrożonym, ratowania życia swojego i innych. Natomiast wymóg brania udziału w działaniach gaśniczych dawno został zniesiony.

pozdr.
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: Meku w Styczeń 17, 2009, 13:45:26
Witam
I  to  też  nie do końca tak   :wacko:
Art 162 Kodeksu Karnego:
"par 2.  Nie podlega karze, kto nie udziela pomocy, (...) w warunkach, w których możliwa jest natychmiastowa pomoc ze strony instytucji lub osoby bardziej do tego powołanej."
Pozdro
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: dawio112 w Styczeń 17, 2009, 13:58:02
Panowi ja juz teraz nic z tego nie rozumiem. Jak to w koncu w tych zakladach bedzie?

Strazacy znajda tam zatrudnienie czy tez pracownicy beda doszkalani ze strazackiego rzemiosla???

Czy ktos jest mi to wstanie jasno okreslic???
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: Meku w Styczeń 17, 2009, 14:13:12
Po mojemu  to  o zatrudnieniu  w  małych firmach  możemy  już  zapomnieć.
Szkolenie  bhp połączą  z p.poż nazwiska i telefony przeszkolonych  powieszą na ścianie i temat zamknięty.
Ale  cały czas czekam  na  wykładnię  co do instrukcji bezpieczeństwa pożarowego,  planu operacyjno-ratowniczego, regulaminu i zarządzeń wewnętrznych,  kontroli. 
Jakoś cicho  na ten temat.  Kto  ma to zrobić (a raczej kto może)  w tych mikro firmach. 
A  przecież  obowiązek  posiadania takowych  istnieje od dawna  o  czym  właściciele  nic nie wiedzą  albo  tylko udają.  :maska:
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: dawio112 w Styczeń 17, 2009, 14:34:03
I to zrobimy MY.

Może dane nam bedzie szkolic pracownikow w zakresie ochrony p.poz???

Ale kto to wie???
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: firek998 w Styczeń 17, 2009, 15:58:52
Po mojemu  to  o zatrudnieniu  w  małych firmach  możemy  już  zapomnieć.
Szkolenie  bhp połączą  z p.poż nazwiska i telefony przeszkolonych  powieszą na ścianie i temat zamknięty.
Ale  cały czas czekam  na  wykładnię  co do instrukcji bezpieczeństwa pożarowego,  planu operacyjno-ratowniczego, regulaminu i zarządzeń wewnętrznych,  kontroli. 
Jakoś cicho  na ten temat.  Kto  ma to zrobić (a raczej kto może)  w tych mikro firmach. 
A  przecież  obowiązek  posiadania takowych  istnieje od dawna  o  czym  właściciele  nic nie wiedzą  albo  tylko udają.  :maska:

Pokaż mi kolego taki zapis w przepisie jakimkolwiek, że te mikro firmy muszą mieć takie dokumenty. Kiosk, zakład fryzjerski, budka z hotdogami, taksówkarz, krawcowa - to są mikro firmy. No chyba że dla ciebie mikro firma to rafineria gdańska albo płocka. O tym że mikro firma ma mieć IBP lub plan ratowniczy to pierwsze słyszę.

Nie bardzo wiem o co tu chodzi? Jaką wykładnię? Zachęcam do lektury przepisów. Rozporządzenie MSWiA wyraźnie wskazuje które obiekty powinny mieć IBP. Nowy projekt tegoż przepisu jeszcze dokładniej wskazuje co IBP powinna zwierać. Nie zrobi tego ktoś kto nie ma o tym zielonego pojęcia. Więc mikro firmy o których piszesz nie mają obowiązku posiadania takowych dokumentacji. Do tej pory też nie było powiedziane kto ma to robić i jakoś nikt nie narzekał. Właściciel, nadzorca bądź użytkownik....... A jeśli zleci to komuś, np. strażakowi co od dawna jest praktykowane to w czym problem, bo nie bardzo rozumiem.

Co zaś tyczy się szkoleń to od lat na szkoleniach BHP są 2 godz. ppoż. i 2 godz. pierwszej pomocy. I szkolenia z ppoż. prowadzą strażacy czynni lub emeryci, a z pierwszej pomocy ratownicy medyczni lub lekarze. 
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: strazak998 w Styczeń 17, 2009, 19:49:02
Odnoszę wrażenie, że albo ja czegoś nie rozumiem albo szanowni koledzy mylą pojęcia. Wnioskuję, że jesteście doświadczonymi strażakami. A więc ze znajomością przepisów nie powinno być problemu. Ale jak czytam wasze posty to mam mieszane uczucia. Było to już wałkowane wielokrotnie w tym temacie, a jednak każdy interpretuje to po swojemu, ilu forumowiczów tyle opinii.

Jak ja to widzę (zaznaczam, że jest to moje osobiste odczucie).

Otóż niefortunny zapis Kodeksu Pracy nakazywał wyznaczyć pracownika do wykonywania czynności z zakresu ochrony ppoż w zgodzie z przepisami w tym zakresie. A więc osoba ta musiał mieć średnie wykształcenie i ukończony kurs Inspektora ochrony ppoż. robiony tylko przez PSP. Inspektor natomiast zgodnie z przepisami wykonuje czynności profilaktyczne, zapobiegające, prewencyjne i w większości przypadków (jeśli takowy w ogóle jest) jest zatrudniony na etat lub część etatu lub wykonuje te zadania firma.Taki Inspektor wpada na 2 godziny lub na pół dnia do obiektu i robi swoje.

Natomiast nowe regulacje, które znalazły się w projekcie KP nakazują wyznaczyć pracownika do zwalczania (gaszenia) pożaru. Jeśli nikt nie widzi różnicy to jest mi przykro.

Szkolenie tego pana Stasia będzie odbywało się poprzez szkolenie BHP, gdzie na każdym takim szkoleniu są 2 godz. podstaw ochrony ppoż. Ten pan Stasio ma wiedzieć jak się zachować gdy wybuchnie pożar i jakiego sprzętu ma użyć oraz jak szybko i bezpiecznie przeprowadzić ewakuację pracowników. Takie szkolenia najczęściej prowadzą Inspektorzy ppoż. po kursie lub w bardzo wielu przypadkach strażacy współpracujący z firmami szkoleniowymi. Jeśli zakład pracy pracuje na 2 lub 3 zmiany to po takim szkoleniu pracodawca będzie mógł sobie wyznaczyć po 1 lub 2 pracownikach.     

A co do zatrudniania się strażaków w firmach to o ile Komendant właściwy wyrazi zgodę to droga otwarta. Kwestia czy pracodawca będzie chciał wykorzystać jego wiedzę i doświadczenie za np 1000 zł miesięcznie czy np. weźmie sobie Inspektora po kursie za np 500 zł miesięcznie. Mądry pracodawca wybierze strażaka, ale taki któremu wszystko jedno weźmie tańszego, który zrobi mu to samo, no może prawie to samo.
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: waski336 w Styczeń 17, 2009, 22:38:27
świetnie............ i znów dla każdego ppoż to będzie BHP . BHPPOZ.
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: Ajax w Styczeń 17, 2009, 23:50:09
Hm...
Osobiście dla mnie przepis jest "chory" jak i wiele innych  -w tym jak powtarzam, wciąż <egzotycznym Kraju>  :wacko:.
Puki co! Nie mam najmniejszego zamiaru szukać "łatwego" zarobku w zamian za... Zresztą z tego, co wiem ( u mnie)  KW zakazał wydawania (ewent.) zgody spełniającym warunki funkcjonariuszom na taką działalność.  :rofl: Popieram! Może e-mki.  :pyt:
Pozdr.
Ps. "Fikcyjne, szybkie szkolenia" cywil. (czyt.kasa) to kolejna <bajka>  :karabin:
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: waski336 w Styczeń 18, 2009, 12:01:13
http://gospodarka.gazeta.pl/firma/1,31455,6169884,Obejdzie_sie_bez_strazakow_w_firmach.html
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: Sajmonowski w Styczeń 19, 2009, 08:16:00
czy wiecie, że zwrot "zwalczanie pożarów" już funkcjonuje w naszym prawie?

USTAWA z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej. (tekst jednolity) stwierdza:

Art. 2. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
 4)   krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym - rozumie się przez to integralną część organizacji bezpieczeństwa wewnętrznego państwa, obejmującą, w celu ratowania życia, zdrowia, mienia lub środowiska, prognozowanie, rozpoznawanie i zwalczanie pożarów, klęsk żywiołowych lub innych miejscowych zagrożeń; system ten skupia jednostki ochrony przeciwpożarowej, inne służby, inspekcje, straże, instytucje oraz podmioty, które dobrowolnie w drodze umowy cywilnoprawnej zgodziły się współdziałać w akcjach ratowniczych.
Wcześniej też jest o tym mowa, ale w formie bardziej zjadliwej (Art 1)

czy oznacza to zatem, że osoba "zwalczająca pożar" w koszu na śmieci w swoim kiosku będzie częścią ksrg ??  :szalony:
:gwiazdki:

ale ... idąc dalej tym tropem widzimy kolejne akty prawne zawierające to stwierdzenie:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z dnia 11 maja 2006 r.):
§ 2. 1. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
7) urządzeniach przeciwpożarowych - rozumie się przez to urządzenia (stałe lub półstałe, uruchamiane ręcznie lub samoczynnie) służące do wykrywania i zwalczania pożaru lub ograniczania jego skutków, a w szczególności: stałe i półstałe urządzenia gaśnicze i zabezpieczające, urządzenia wchodzące w skład dźwiękowego systemu ostrzegawczego i systemu sygnalizacji pożarowej, w tym urządzenia sygnalizacyjno-alarmowe, urządzenia odbiorcze alarmów pożarowych i urządzenia odbiorcze sygnałów uszkodzeniowych, instalacje oświetlenia ewakuacyjnego, hydranty i zawory hydrantowe, pompy w pompowniach przeciwpożarowych, przeciwpożarowe klapy odcinające, urządzenia oddymiające, urządzenia zabezpieczające przed wybuchem, oraz drzwi i bramy przeciwpożarowe, o ile są wyposażone w systemy sterowania;

a także
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 25 października 2005 r. w sprawie wymagań kwalifikacyjnych oraz szkoleń dla strażaków jednostek ochrony przeciwpożarowej i osób wykonujących czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej (Dz. U. z dnia 31 października 2005 r.):

§ 4. 1. Szkolenie specjalistów ochrony przeciwpożarowej dla osób, o których mowa w art. 4 ust. 2a ustawy [o ochronie ppoż], obejmuje w szczególności:
5) określenie sił i środków niezbędnych do zwalczania pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia;


poza tym powiedzcie, jak was uczono: kiedy jest pożar? Spośród wielu "definicji" pamiętam obecnie szczególnie tę, która mówi  (parafrazując), że jest to taki proces spalania, który wyszedł poza wstępne stadium i nie da się go ugasić podręcznym sprzętem gaśniczym ...

W każdym razie trzeba przyznać po zastanowieniu, że termin "zwalczanie pożarów" też ma swą "wagę" ... pozdrawiam i przyjemnych rozmyślań życzę!
S.
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: strazak998 w Styczeń 19, 2009, 08:25:51
Oj kolega Sajmonowski chyba zbyt daleko wyszedł z interpretacją przepisów. Ale nie tylko on. W związku z powyższym Apeluję do Moderatora żeby zamknąć temat. Sprawa została wyjaśniona nie ma sensu dalej bić piany i wyciągać zbyt daleko idących wniosków. 
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: Sajmonowski w Styczeń 19, 2009, 08:32:33
Oj kolega Sajmonowski chyba zbyt daleko wyszedł z interpretacją przepisów. Ale nie tylko on. W związku z powyższym Apeluję do Moderatora żeby zamknąć temat. Sprawa została wyjaśniona nie ma sensu dalej bić piany i wyciągać zbyt daleko idących wniosków. 

Wiesz, jednak skoro istnieją takie zapisy, to może jednak zastanowić się nad tym. Co oznacza "sprawa została wyjaśniona"? Dla mnie jasne jest tyle, że termin "zwalczanie pożarów" wykorzystywany jest w kontekście ochrony przeciwpożarowej, a zamysł "nowej noweli" był taki, aby to skojarzenie usunąć. Osobiście na tyle szanuję prawo, że nigdy nie traktuję go powierzchownie, a wydaje (MI) się, że tak uczyniono w MPiPS. Ostatecznie, nie muszą się znać na prawie ppoż  :rofl: ... Nie zamykałbym też wątku, w końcu dyskutujemy a nie kłócimy się, więc nie ma powodu, no a i ruch w temacie niezły i nie mam tu na myśli tylko forum ;) ale i ogólną dyskusję.
Pozdrawiam,
S.
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: lang w Styczeń 19, 2009, 11:30:14
Pojechałeś kol. Sajmonowski i to bardzo:) Ponieważ polemika z poglądem przedstawionym w Twoich postach byłaby zbyt obszerna, a ja niestety nie dysponuję w tej chwili wystarczającą ilością czasu, ograniczę się do kilku uwag:
- "wiele definicji pożaru" - też znam wiele:) - ale najbardziej podoba mi się ta, która mówi o niekontrolowanym procesie spalania przebiegającym w miejscu do tego nieprzeznaczonym, powodującym zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi lub zwierząt oraz straty materialne; niekiedy dodaje się do tego jeszcze rozprzestrzenianie się w sposób niekontrolowany, ale IMHO nie jest to konieczne, a wręcz zbyteczne, gdyż przyjęcie takiej definicji powoduje, że pożar zlokalizowany przestaje być pożarem, chociaż za chwilę mówi sie o pożarze ugaszonym (logika się kłania); wszystkie pozostałe definicje uważam za radosną twórczość ich autorów
- gorąca prośba - nie używaj NIGDY w odniesieniu do norm prawnych zakodowanych w przepisach prawa i tychże przepisów określenia "zapis" - nie jest to poprawne i znam ludzi, którzy z tego powodu mieli poprawki:)
I na koniec moja opinia:
istniejący stan prawny IMHO nie naruszał wytycznych zawartych w powoływanej dyrektywie i takie też było podobno stanowisko przedstawiciela rządu; dziwi mnie niezmiernie, że rządowi nie udało się przekonać KE co do tego; a swoją drogą - czy ktoś widział jakieś wystąpienie KE w tej sprawie zawierające jakieś groźby? ostatnia nowelizacja była bardzo nieszczęśliwa i dobrze się stało, że pomyślano o kolejnej noweli, chociaż tłumaczenie Pani Minister jest rozbrajające

i jeszcze jedno - nie jest prawdą, że czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej mogą wykonywać wyłącznie specjaliści i inspektorzy po szkoleniach oraz technicy pożarnictwa i inżynierowie bezpieczeństwa pożarowego lub pożarnictwa - wymagania określone w art. 4 ust. 2a nie dotyczą osób zatrudnionych w jednostkach ochrony przeciwpożarowej wymienionych enumeratywnie w tym ustępie; są to:
- pracownicy jednostek organizacyjnych WOP
- pracownicy zakładowych straży pożarnych
- pracownicy zakładowych służb ratowniczych
- pracownicy gminnych i powiatowych zawodowych straży pożarnych (ktoś widział coś takiego???)
- pracownicy terenowych służb ratowniczych
- pracownicy innych jednostek ratowniczych (nie dotyczy PSP, OSP, Związków OSP oraz wcześniej wymienionych)

wniosek z tego taki, że Pan Czesio zatrudniony w zakładówce może wykonywać wszystkie czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej na równi ze specjalistą, choćby w tej zakładówce był kierowcą z wykształceniem podstawowym; dotyczy to również Pani Halinki, która jest kadrową w tej zakładówce, a pożarnictwie wie tyle co panie klaszczące u Rubika:)

zagadka: luka w prawie czy nadinterpretacja z mojej strony;)
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: Sajmonowski w Styczeń 19, 2009, 14:46:07
Drogi langu ;) ja jak zwykle zgłaszam swoje wątpliwości, bo je mam hehe tak zazwyczaj robię.

Wiesz, patrząc na "pożar ugaszony" pamiętajmy, że tak już funkcjonuje nasz język i bardziej chodzi o to, że pożar "został" ugaszony, a nie "jest" ugaszony, bo to jak zauważyłeś sprzeczność logiczna. Jak ugaszony to nie pożar i odwrotnie, zdawałoby się...

Odnośnie używania sformułowania "zapis" wypada mi jedynie skromnie przyjąć do wiadomości ;) i pamiętać. W każdym razie użyłem go raczej w rozumieniu potocznym, słownikowym, a nie prawniczym (bo rozumiem, że takie właśnie miałeś na myśli?). Poza tym nie odnoszę się tu do "norm prawnych zakodowanych w przepisach prawa" a do konkretnych przepisów :pyt: (artykułów i paragrafów). Jeśli nie ma różnicy, to z góry przepraszam hehe. Mój  "zapis" - to, co zostało zapisane.

Nie wchodziłem też w to, czy KE się podobało, czy nie. Samo Ministerstwo twierdzi w oświadczeniu, że KE zgłaszała swe niezadowolenie, więc ich sprawa (odpowiedzialność) co robią, ale skoro sami przyznali, że pośpiech spowodował tego bubla, jakim była nazwijmy ją nowelizacja "oryginalna", czyli wchodząca w życie wczoraj, to może nieco więcej uwagi należy się kolejnej noweli, tym bardziej, że presja nie jest chyba znacząco mniejsza a jedynie z innego kierunku...

A jeśli do mnie kierowałeś również stwierdzenia o tym kto może wykonywać czynności ...itd to zauważ, że jedynie stwierdziłem, że przedmiotowe "zwalczanie pożarów", a właściwie określanie SIS niezbędnych do tego, leży w gestii specjalistów, zgodnie z przepisem. Ja, niepowołany specjalnie do interpretacji, ale myślący na swój sposób, uważam, że jest to nieco więcej niż zwykłe działania mające na celu niedoprowadzenie do rozwoju/rozprzestrzenienia się pożaru. Niezależnie chyba od definicji, choć mnie osobiście również najbliższa jest ta, która podałeś (a więc obowiązująca w procesie szkolenia zawodowego strażaków) właśnie dlatego, że taka nas po prostu obowiązuje.
Moje wypowiedzi mają na celu właśnie doprowadzenie do zabrania głosu przez osoby, które mają coś do powiedzenia, więc dzięki no nie.

:gitara:

a ta grupa osób na końcu - figuruje w art 15 ustawy o ochronie ppoż i ma również określone wymagania kwalifikacyjne, do których kieruje art 4. Zawarte są oczywiście w Rozporządzeniu MSWiA z dnia 8 grudnia 1998 r.
w sprawie wymagań w zakresie kwalifikacji zawodowych oraz dotyczących warunków fizycznych i psychicznych osób zatrudnionych w jednostkach ochrony przeciwpożarowej, a także w zakresie kwalifikacji zawodowych osób wykonujących czynności z zakresu ochrony ppoż (Dz. U. z dnia 24 grudnia 1998 r.). Warto zauważyć, że (idąc "od góry"):
- kierownik i zastępca kierownika jednostki ochrony przeciwpożarowej (komendant, szef służby ratowniczej lub osoba zajmująca analogiczne stanowisko ustalone w regulaminie jednostki ochrony przeciwpożarowej),
- specjalista, inspektor do spraw zapobiegania pożarom (lub osoba zajmująca analogiczne stanowisko ustalone w regulaminie jednostki ochrony przeciwpożarowej),
- dowódca kompanii, plutonu i sekcji
powinni mieć tzw. wyszkolenie pożarnicze oficerskie lub aspiranckie, tudzież szkolenie specjalistów ochrony przeciwpożarowej prowadzone przez Szkołę Główną Służby Pożarniczej.

Dla mnie osobiście nie jest wystarczająco wyraźnie zarysowana linia podziału między "strażakami jedn. ochr. ppoż" a "osobami wykonującymi czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej", ale może nieuważnie czytam ...

przyznaję się do powyższego błedu, ten akt prawny już nie obowiązuje heh ale obowiązujący stwierdza w sumie podobnie ...
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: lang w Styczeń 19, 2009, 15:43:31
jak już schodzimy do rozporządzeń, to obecnie obowiązuje to z 2005 roku; w tym też roku znowelizowano ustawowe wymagania odnośnie pracowników jednostek ochrony przeciwpożarowej wymienionych w ust. 2a dodając wymóg posiadania wykształcenia ogólnego co najmniej średniego; ale trzeba zauważyć, że gro pracowników tych jednostek nie posiada takiego do tej pory; w PSP pomimo wprowadzenia takiego samego wymogu w 2005 roku (wcześniej wynikało to z rozporządzenia, bodajże od 1999 roku) do tej pory można znaleźć strażaków, którzy zakończyli edukację na ZSZ:) wykładnia zaprezentowana w moim poprzednim poście oczywiście nie jest prawidłowa, gdyż opiera się tylko na zasadach wykładni językowej, pomijając wykładnię systemową i celowościową, a ta prowadzi do wniosku, że intencją ustawodawcy było zwolnienie pracowników tych jednostek (wykonujących przecież zadania z zakresu ochrony przeciwpożarowej) z dość wysokich wymagań stawianych specjalistom i inspektorom, ale tylko na użytek podmiotów zatrudniających tych strażaków; mówiąc prościej chodzi o to, że strażak z zakładówki może wykonywać czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej tylko na potrzeby podmiotu go zatrudniającego; ale sprawa księgowej jest w dalszym ciągu otwarta:) ciekawa też sie robi sytuacja w przypadku zakładówek będących oddziałami firmy (posiadającymi odrębną osobowość prawną); ale tutaj znajdują chyba zastosowanie wymagania ogólne, przynajmniej tak wskazuje praktyka; w dalszym ciągu otwarta jest kwestia zwalczenia pożarów, gdyż od tego zdaje się wyszliśmy; moje zdanie jest takie, że zwalczać pożary w rozumieniu "gasić" może każdy, kto czuje się na siłach;
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: Sajmonowski w Styczeń 19, 2009, 16:35:19
Hej, już jestem. Przyznam ci zatem, że mnie osobiście zakręciłeś, bo rozporządzenie z 2005 znam, ale to co napisałeś sprawiło, że szukałem i znalazłem to wcześniejsze, nie zauważyłem jednak :kwit:, że jest tekstem archiwalnym lol publicznie biję się w pierś  :szalony:
Zgodzę się, że do gaszenia "pożaru" trzeba jedynie trochę zdecydowania i ogólnego pojęcia, ale mimo tego zastanawia mnie właśnie to, na co zwracasz uwagę, mianowicie czy wykładnia językowa jest tu mniej znacząca od pozostałych przez Ciebie przytoczonych? W tym konkretnym przypadku.
Całe moje produkowanie się, choć może nie wygląda na to na pierwszy rzut oka, ma na celu jedynie rozwianie wątpliwości a nie stwierdzanie czegoś. Moich wątpliwości, więc wybaczcie wszyscy tę odrobinę prywaty :wacko:
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: spb w Styczeń 19, 2009, 18:20:08
a ja popieram wpisy Sajmonowskiego, pisałem o tym wcześniej już że zapis "zawlczanie pożarów" odnosi się do uprawnień specjalisty i takowy zapis na pewno nie wejdzie w życie...myśle że w przyszłym tygodniu wszystko może się wyjaśnić i będzie ustalone jaki zapis pojawi się w KP.

 natomiast uprawnienia są takie:

SPECJALISTA
2a.  Osoby wykonujące czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej, polegające na zapobieganiu powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożaru, niezatrudnione w jednostkach ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w art. 15 pkt 1a-5 i 8, powinny posiadać wykształcenie wyższe i ukończone szkolenie specjalistów ochrony przeciwpożarowej albo mieć wykształcenie wyższe na kierunku inżynieria bezpieczeństwa pożarowego lub tytuł zawodowy inżyniera pożarnictwa lub uzyskać uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodu inżyniera pożarnictwa w toku postępowania o uznanie nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, w państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub w Konfederacji Szwajcarskiej kwalifikacji do wykonywania zawodu regulowanego - inżyniera pożarnictwa.

INSPEKTOR
2b.   Osoby wymienione w ust. 2a, wykonujące czynności wyłącznie w zakresie wynikającym z ust. 1, powinny posiadać co najmniej wykształcenie średnie i ukończone szkolenie inspektorów ochrony przeciwpożarowej lub mieć tytuł zawodowy technika pożarnictwa lub uzyskać uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodu technika pożarnictwa w toku postępowania o uznanie nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, w państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub w Konfederacji Szwajcarskiej kwalifikacji do wykonywania zawodu regulowanego - technika pożarnictwa.",

Czyli INSPEKTOR może wykonywać:

1)   przestrzegać przeciwpożarowych wymagań techniczno-budowlanych, instalacyjnych i technologicznych,
2)   wyposażyć budynek, obiekt budowlany lub teren w wymagane urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice,
3)   zapewnić konserwację oraz naprawy urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic w sposób gwarantujący ich sprawne i niezawodne funkcjonowanie,
4)   zapewnić osobom przebywającym w budynku, obiekcie budowlanym lub na terenie, bezpieczeństwo i możliwość ewakuacji,
5)   przygotować budynek, obiekt budowlany lub teren do prowadzenia akcji ratowniczej,
6)   zapoznać pracowników z przepisami przeciwpożarowymi,
7)   ustalić sposoby postępowania na wypadek powstania pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia."

więc inspektor nie wykonuje czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej a jedynie zynności wyłącznie wynikające z powyższych 7 punktów, a więc inspektor nawet nie może prowadzić szkoleń, może ustalić sposoby postępowania, może wyposażyć obiekt, może przygotować, może zapoznać pracowników z przepisami i tyle...

zapis na 100% będzie zmieniony tak aby nie było wątpliwości czy to jest ok czy może nie....


Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: dawio112 w Styczeń 19, 2009, 18:32:44
Ja to widze tak: dal bym te uprawnienia strażakom OSP i po problemie. W każdej firmie jest taki strażak. Szybki kurs doszkalający i kurs ratownictw medycznego i po sprawie.  :gitara:
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: rafal.bula w Styczeń 19, 2009, 18:56:49
@dawio,
TMam nadzieję, że Twój powyższy post to po prostu mało smieszny żart, bo w przeciwnym wypadku świadczyłoby to o ogromnej ignorancji w tym temacie.
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: dawio112 w Styczeń 19, 2009, 19:17:54
Jasne ze żart... sorki mogłem to podkreślić.
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: firek998 w Styczeń 19, 2009, 20:53:12
a ja popieram wpisy Sajmonowskiego, pisałem o tym wcześniej już że zapis "zawlczanie pożarów" odnosi się do uprawnień specjalisty i takowy zapis na pewno nie wejdzie w życie...myśle że w przyszłym tygodniu wszystko może się wyjaśnić i będzie ustalone jaki zapis pojawi się w KP.

 natomiast uprawnienia są takie:

SPECJALISTA
2a.  Osoby wykonujące czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej, polegające na zapobieganiu powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożaru, niezatrudnione w jednostkach ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w art. 15 pkt 1a-5 i 8, powinny posiadać wykształcenie wyższe i ukończone szkolenie specjalistów ochrony przeciwpożarowej albo mieć wykształcenie wyższe na kierunku inżynieria bezpieczeństwa pożarowego lub tytuł zawodowy inżyniera pożarnictwa lub uzyskać uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodu inżyniera pożarnictwa w toku postępowania o uznanie nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, w państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub w Konfederacji Szwajcarskiej kwalifikacji do wykonywania zawodu regulowanego - inżyniera pożarnictwa.

INSPEKTOR
2b.   Osoby wymienione w ust. 2a, wykonujące czynności wyłącznie w zakresie wynikającym z ust. 1, powinny posiadać co najmniej wykształcenie średnie i ukończone szkolenie inspektorów ochrony przeciwpożarowej lub mieć tytuł zawodowy technika pożarnictwa lub uzyskać uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodu technika pożarnictwa w toku postępowania o uznanie nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, w państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub w Konfederacji Szwajcarskiej kwalifikacji do wykonywania zawodu regulowanego - technika pożarnictwa.",

Czyli INSPEKTOR może wykonywać:

1)   przestrzegać przeciwpożarowych wymagań techniczno-budowlanych, instalacyjnych i technologicznych,
2)   wyposażyć budynek, obiekt budowlany lub teren w wymagane urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice,
3)   zapewnić konserwację oraz naprawy urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic w sposób gwarantujący ich sprawne i niezawodne funkcjonowanie,
4)   zapewnić osobom przebywającym w budynku, obiekcie budowlanym lub na terenie, bezpieczeństwo i możliwość ewakuacji,
5)   przygotować budynek, obiekt budowlany lub teren do prowadzenia akcji ratowniczej,
6)   zapoznać pracowników z przepisami przeciwpożarowymi,
7)   ustalić sposoby postępowania na wypadek powstania pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia."

więc inspektor nie wykonuje czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej a jedynie zynności wyłącznie wynikające z powyższych 7 punktów, a więc inspektor nawet nie może prowadzić szkoleń, może ustalić sposoby postępowania, może wyposażyć obiekt, może przygotować, może zapoznać pracowników z przepisami i tyle...

zapis na 100% będzie zmieniony tak aby nie było wątpliwości czy to jest ok czy może nie....

A ja uważam, że zarówno kolega Sajmonowski ja i ty kolego błądzicie troszkę po omacku.

Zarówno Inspektor jak i Specjalista wykonują czynności z zakresu ochrony ppoż. Art. 4 ust. 2. Czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej mogą wykonywać osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje. 2a i 2b.

Skoro Inspektor twoim zdaniem wykonuje tylko te 7 punktów to w pkt. 6 masz napisane - zapoznanie pracowników z przepisami, a czy to przypadkiem nie jest szkolenie. A twoim zdaniem nie może prowadzić szkoleń.

Jeden jak i drugi wykonują te czynności. Lecz jest to tylko kilka czynności wymienionych przypisanych do tych dwóch osób. Czynności z zakresu ochrony ppoż. jest chyba troszkę więcej nie prawda, a myśl ustawy ochrona przeciwpożarowa polega na realizacji przedsięwzięć mających na celu ochronę życia, zdrowia, mienia lub środowiska przed pożarem, klęską żywiołową lub innym miejscowym zagrożeniem poprzez:
1) zapobieganie powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia,
2) zapewnienie sił i środków do zwalczania pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia,
3) prowadzenie działań ratowniczych.

a ja popieram wpisy Sajmonowskiego, pisałem o tym wcześniej już że zapis "zawlczanie pożarów" odnosi się do uprawnień specjalisty i takowy zapis na pewno nie wejdzie w życie...myśle że w przyszłym tygodniu wszystko może się wyjaśnić i będzie ustalone jaki zapis pojawi się w KP.

Gdzie masz tak napisane bo nie mogę tego jakoś znaleźć.
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: spb w Styczeń 19, 2009, 21:20:44
Kolego Firek998 w rozporządzeniu wyraźnie jest zapisane że inspektor wykonuje czynności wyłącznie wynikające z ust. 1 czyli

1)   przestrzegać przeciwpożarowych wymagań techniczno-budowlanych, instalacyjnych i technologicznych,
2)   wyposażyć budynek, obiekt budowlany lub teren w wymagane urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice,
3)   zapewnić konserwację oraz naprawy urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic w sposób gwarantujący ich sprawne i niezawodne funkcjonowanie,
4)   zapewnić osobom przebywającym w budynku, obiekcie budowlanym lub na terenie, bezpieczeństwo i możliwość ewakuacji,
5)   przygotować budynek, obiekt budowlany lub teren do prowadzenia akcji ratowniczej,
6)   zapoznać pracowników z przepisami przeciwpożarowymi,
7)   ustalić sposoby postępowania na wypadek powstania pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia."

natomiast specjalista wykonujące czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej, polegające na zapobieganiu powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożaru a to jest różnica i to znaczna i to wyraźnie jest wpisane w rozporządzeniu.

Specjalista jest stopniem wyższym od inspektora bo kurs 2 tygodniowy nie jest równy do 4 lat studiów !
Jest duża różnica w uprawnieniach i możliwościach tych stanowisk.
Powiedz mi kto uczył by się w SGSP wiedząc że to samo otrzyma za 1200 zł w 2 tygodnie ?

A w mundurach jak jest ? Kończąc aspirantke (czyli technikum) otrzymujesz aspiranta i technika a kończąc SGSP (czyli studia wyższe) otrzymujesz szanse na kapitana i tytuł specjalisty a kurs inspektora to coś poniżej tych uprawnień a więc tytuł dający możliwość wykonywania czynności wyłącznie z ust. 1 (te 7 punktów ) a nie czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej

a w jednym się zgodzę z tobą że czynności z zakresu ochrony ppoż. jest chyba troszkę więcej ale tych nie mogą wykonywać inspektorzy, bo nigdzie nie jest to zapisane !

A zapoznanie pracowników z przepisami to nie to samo co szkolenie bo szkolenie ppoż. obejmuje w zakresie tematycznym więcej zagadnień niż tylko zapoznanie z przepisami. I to nie jest moja interpretacja, tylko jasno sformułowany tekst.

Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: lang w Styczeń 20, 2009, 00:03:44
bardzo nie lubię się rozpisywać, ale się poświęcę:/
uwagi na temat "zapisów" sobie podaruję, gdyż większość i tak tego nie zrozumie:)

Zacznijmy od nieszczęsnego art. 8 ust. 2 Dyrektywy Rady Nr 89/391/EWG z 12 czerwca 1989 r.

Cytuj
2. Zgodnie z ust. 1 pracodawca powinien desygnować, celem zabezpieczenia działalności związanej z udzielaniem pierwszej pomocy, zwalczaniem pożarów i ewakuacją pracowników, niezbędnych pracowników, przeznaczonych do spełniania tych zadań.

Liczba tych pracowników, ich szkolenie oraz wyposażenie powinny uwzględniać wielkość i rodzaj zagrożeń występujących w przedsiębiorstwie i/lub zakładzie.

Jak widzimy przywołana jednostka redakcyjna będąca podobno kością niezgody traktuje o desygnowaniu pracowników do udzielania pierwszej pomocy, zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników (a kto będzie ewakuował ewakuujących?:) ). Ale o zgrozo - zawiera ona (ta jednostka redakcyjna) również odesłanie do jednostki redakcyjnej ją poprzedzającej, czyli ust. 1:

Cytuj
1. Pracodawca powinien:

- przedsięwziąć odpowiednie środki celem zapewnienia pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, możliwości zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników, stosownie do rodzaju prowadzonej działalności i wielkości przedsiębiorstwa i/lub firmy,

- zapewnić niezbędny kontakt z zewnętrznymi zespołami świadczącymi usługi, w szczególności w odniesieniu do zagadnień pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, pogotowia ratunkowego, czynności ratowniczych i zwalczania pożarów.

Art. 8 zawiera również ustępy 3, 4 i 5. Dla nas będzie miał znaczenie ustęp 5, ale to później.

Mamy więc dwie jednostki redakcyjne, w których zakodowano pewną normę będącą częścią przywołanej dyrektywy. A norma ta wygląda tak:

"Stosownie do rodzaju prowadzonej działalności i wielkości przedsiębiorstwa i/lub firmy pracodawca ma obowiązek przedsięwziąć odpowiednie środki celem zapewnienia pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, możliwości zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników. Niezależnie od podjętych przedsięwzięć w tym zakresie pracodawca  ma obowiązek zapewnienia środków łączności umożliwiających alarmowanie pogotowia ratunkowego, służb ratowniczych i straży pożarnych. Pracodawca ma również obowiązek wyznaczyć pracowników, którzy będą odpowiedzialni za udzielanie pierwszej pomocy, zwalczanie pożarów i ewakuację pracowników. Liczba tych pracowników, ich szkolenie oraz wyposażenie powinny uwzględniać wielkość i rodzaj zagrożeń występujących w przedsiębiorstwie i/lub zakładzie."
A tak na marginesie - 0 (zero) to też liczba.

Mamy więc zdekodowaną normę pójdźmy więc dalej. Istotnie kodeks pracy nie zawierał przepisów będących wypełnieniem tej normy zawartej w dyrektywie. Ale nie zapominajmy, że pracodawcy w RP mają wiele obowiązków wynikających nie tylko z kodeksu pracy, ale również  m.in. z: ustawy o Ochronie Przeciwpożarowej, ustawy o ochronie środowiska, ustawy o ochronie danych osobowych i całej masy innych aktów rangi ustawowej i wykonawczych, oraz bardzo istotnego aktu jakim jest kodeks karny. System prawny który w różnych aktach nakładałby na te same podmioty te same obowiązki byłby nieprzejrzysty, a i tak można spotkać się z opinią, że system prawny funkcjonujący w RP to dżungla. Dla nas istotne znaczenie z punktu widzenia wdrożenia przedmiotowej dyrektywy ma oczywiście ustawa o ochronie przeciwpożarowej jak również akty wykonawcze do tejże, a szczególnie ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. I kolejna uwaga - ustawa o ochronie przeciwpożarowej dotyczy znacznie szerszego kręgu podmiotów niż kodeks pracy, ale co najważniejsze pracodawców również dotyczy:)
Podsumowując, zgodnie z dyrektywą pracodawca w zależności od istniejących zagrożeń oraz wielkości firmy ma obowiązek wyznaczyć pewną ilość pracowników do udzielania pierwszej pomocy, zwalczania pożarów oraz ewakuacji. No to popatrzmy jak to było do tej pory:
- pierwszą pomoc załatwia nam art. 162 kk
- zwalczanie pożarów - to nam załatwia rozporządzenie z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, a konkretnie IBP; jeśli ktoś kiedyś sporządzał, to wie o czym piszę;) Przykładowa instrukcja (mały fragmencik):

Cytuj
I. Alarmowanie
Każdy, kto zauważy pożar, obowiązany jest natychmiast zaalarmować:
- STRAŻ POŻARNĄ - telefon miejski 998 lub ..............  i najbliższe otoczenie, w którym przebywają ludzie,
- kierownika jednostki organizacyjnej - telefon .................
Alarmując straż pożarną, należy wyraźnie określić:
1) gdzie się pali - dokładny adres, nazwę obiektu, instytucji, piętro,
2) co się pali,
3) czy istnieje zagrożenie ludzi,
4) numer telefonu powiadamiającego o pożarze i nazwisko  powiadamiającego.  Uwaga: Nie odkładać słuchawki telefonu do czasu uzyskania  potwierdzenia zgłoszenia pożaru przez dyżurnego straży pożarnej. 
II. Prowadzenie akcji ratowniczo-gaśniczej
1. Natychmiast po zaalarmowaniu należy, przy pomocy współpracowników,  przystąpić do ratowania zagrożonych ludzi i gaszenia pożaru,  wykorzystując w rym celu znajdujący się w budynku sprzęt gaśniczy  (gaśnice i agregaty gaśnicze, hydranty przeciwpożarowe, koce gaśnicze).
2. Do czasu przybycia straży pożarnej akcją ratowniczo-gaśniczą  kieruje pracownik, który pierwszy podjął czynnności ratownicze, lub inny najbardziej energiczny pracownik.
3. W pierwszej kolejności należy ratować osoby poszkodowane i  zagrożone przez pożar.  W wypadku powstania obrażeń ciała alarmować natychmiast:  POGOTOWIE RATUNKOWE - telefon miejski 999 lub...................
4. Usunąć z zasięgu ognia materiały palne, ważną dokumentację i cenne urządzenia techniczne.
5. Wyłączyć dopływ energii elektrycznej do pomieszczeń objętych pożarem.  Nie wolno gasić wodą instalacji i urządzeń elektrycznych znajdujących się pod napięciem.  Stosować gaśnice śniegowe lub proszkowe.
6. Nie otwierać bez wyraźnej potrzeby drzwi i okien w pomieszczeniach  objętych pożarem.

IBP sporządza co do zasady właściciel, zarządca lub użytkownik obiektu. Jest to obowiązkiem dla obiektów, których kubatura brutto budynku lub jego części stanowiącej odrębną strefę pożarową przekracza 1 000 m3 (1500  dla budynków inwentarskich) lub powierzchnia strefy pożarowej obiektu innego niż budynek przekracza 1 000 m2, o ile oczywiście nie występują strefy zagrożenia wybuchem, gdyż wtedy sporządzenie IBP jest bezwzględnym obowiązkiem. Mamy więc uwzględnienie wielkości i rodzaju zagrożeń:)
- ewakuacja - j.w.

I jeszcze dodatkowo:


Cytuj
Ramowy program szkolenia

1
 Istota bezpieczeństwa i higieny pracy
 0,6
 
2
 Zakres obowiązków i uprawnień pracodawcy, pracowników oraz poszczególnych komórek organizacyjnych zakładu pracy i organizacji społecznych w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy
 
3
 Odpowiedzialność za naruszenie przepisów lub zasad bezpieczeństwa i higieny pracy
 
4
 Zasady poruszania się na terenie zakładu pracy
 0,5
 
5
 Zagrożenia wypadkowe i zagrożenia dla zdrowia występujące w zakładzie i podstawowe środki zapobiegawcze
 
6
 Podstawowe zasady bezpieczeństwa i higieny pracy związane z obsługą urządzeń technicznych oraz transportem wewnątrzzakładowym
 0,4
 
7
 Zasady przydziału odzieży roboczej i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej, w tym w odniesieniu do stanowiska pracy instruowanego
 0,5
 
8
 Porządek i czystość w miejscu pracy - ich wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo pracownika
 
9
 Profilaktyczna opieka lekarska - zasady jej sprawowania w odniesieniu do stanowiska instruowanego
 
10
 Podstawowe zasady ochrony przeciwpożarowej oraz postępowania w razie pożaru
 1

 
11
 Postępowanie w razie wypadku, w tym organizacja i zasady udzielania pierwszej pomocy
 
 
 Razem:
 minimum

3 godziny
 

to powyżej pochodzi z rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. i jest to ramowy program szkolenia ogólnego z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.
Tak więc drodzy koledzy w obowiązującym nas dotychczas stanie prawnym nie było potrzeby wyznaczania pracowników do udzielania pierwszej pomocy, gdyż z mocy prawa wszyscy mamy obowiązek jej udzielenia. Wyznaczanie pracowników odpowiedzialnych za zwalczanie pożarów i ewakuację mogło (a nawet powinno) być uwzględnione w IBP. Oczywiście w takiej prawdziwej, a nie w gotowcu sprzedanym przez strażaka:)
Dziwi mnie niezmiernie, dlaczego przedstawiciel rządu nie potrafił przekonać KE, że mamy wdrożoną dyrektywę w kwestionowanym zakresie. Być może poszło o to, że regulacje nie miały rangi ustawowej, lub o to, że były zbyt ogólne. Ale jeszcze bardziej mnie dziwi, że skutkiem tego było nałożenie na Pana Czesia z zasadniczym zawodowym prowadzącego sklep spożywczy i zatrudniającego Panią Krysię z podstawowym obowiązku wyznaczenia pracownika do wykonywania czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej w rozumieniu ustawy o ochronie przeciwpożarowej i spełniającego wymagania co najmniej dla inspektorów ochrony przeciwpożarowej. PARANOJA! Albo inny przykład z forum bhp.com.pl (http://bhp.com.pl/forum/index.php?showtopic=5794):

Cytuj
A co w przypadku gdy ja jako właściciel firmy mam zawodowe wykształcenie, mam 5 pracowników także z zawodowym wykształceniem, i teraz tak Ja jako właściciel pracuje w biurze, 1 pracownik pracuje w warsztacie który mieści się w innym miejscu niż moje biuro, a kolejni pracownicy są kierowcami i jeżdzą po Europie tirami, to postawmy pytanie w którym miejscu ma pracować ten niby specjalista, kogo ma ochraniać od pożaru, mnie, pracownika warsztatu czy może któregoś z kierowców?

i jeszcze jeden wątek (http://www.forumbhp.pl/viewtopic.php?t=10315&postdays=0&postorder=asc&start=0) - dla dociekliwych:)

I na koniec - zwalczanie pożarów rozumiane jako podejmowanie akcji gaśniczej to nie jest to samo co czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej, polegające na zapobieganiu powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożaru. Nie popadajcie w paranoję. Idąc waszym tokiem rozumowania, jeżeli zapali mi się telewizor w domu to muszę czekać na przyjazd straży pożarnej, bo przecież nie jestem specjalistą:), a jedynie skromnym podoficerem PSP i specjalistą BHP...  Nie czujecie tej różnicy?
I jeszcze do kol. spb - być może nie wiesz, ale czynności które przypisujesz inspektorom, w pierwszej kolejności należą do obowiązków właścicieli lub zarządzających, a ci nie muszą mieć szkolenia inspektorów - wystarczy, że wszystko będzie zgodnie z przepisami. Dopiero w sytuacji, gdy sami nie chcą lub nie czują się na siłach do tego i zatrudniają inną osobę, to ta osoba musi mieć co najmniej kurs inspektorów (albo tytuł technika pożarnictwa).

pozdrawiam, szczególnie gorąco strażaków-behapowców

PS. Interesujące pytanie, kiedyś już padło na naszym forum - kto może sporządzić Instrukcję Bezpieczeństwa Pożarowego i czy jest to czynność z zakresu ochrony przeciwpożarowej?
Uprzedzam - prawidłowa odpowiedź wymaga pomyślenia (chyba, że jest już komuś znana), a co niektórych może to zaboleć:)
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: Prewentysta7 w Styczeń 20, 2009, 08:10:31
Instrukcję bezpieczeństwa pożarowego mogą wykonywać wyłącznie osoby posiadające odpowiednie przeszkolenie (minimalne to średnie ogólne i ukończony kurs inspektorów ppoż.).

Pismo KG PSP BZ-II-0262/1/2006 z 5 stycznia 2006 r.
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: firek998 w Styczeń 20, 2009, 08:22:48
Instrukcję bezpieczeństwa pożarowego mogą wykonywać wyłącznie osoby posiadające odpowiednie przeszkolenie (minimalne to średnie ogólne i ukończony kurs inspektorów ppoż.).

Pismo KG PSP BZ-II-0262/1/2006 z 5 stycznia 2006 r.

No widzę, że zaczynamy schodzić na złą drogę. Kolego Prewentysto wg przepisu § 6. 1. Właściciele, zarządcy lub użytkownicy obiektów.............. opracowują instrukcje bezpieczeństwa pożarowego.........., mogą to zlecić oczywiście fachowcowi, ale takowego wymogu nigdzie nie widziałem.

Projekt "cegły" natomiast mówi: § 6. 1. Właściciele, zarządcy lub użytkownicy obiektów............................. powinni zapewnić i wdrożyć instrukcję bezpieczeństwa pożarowego......

Jakie więc cytowane przez ciebie pismo ma przełożenie na właścicieli obiektów.

Nie jestem prawnikiem, ale co niektórym przydałby się szybki kurs interpretacji przepisów.

Kolego Firek998 w rozporządzeniu wyraźnie jest zapisane że inspektor wykonuje czynności wyłącznie wynikające z ust. 1 czyli

1)   przestrzegać przeciwpożarowych wymagań techniczno-budowlanych, instalacyjnych i technologicznych,
2)   wyposażyć budynek, obiekt budowlany lub teren w wymagane urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice,
3)   zapewnić konserwację oraz naprawy urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic w sposób gwarantujący ich sprawne i niezawodne funkcjonowanie,
4)   zapewnić osobom przebywającym w budynku, obiekcie budowlanym lub na terenie, bezpieczeństwo i możliwość ewakuacji,
5)   przygotować budynek, obiekt budowlany lub teren do prowadzenia akcji ratowniczej,
6)   zapoznać pracowników z przepisami przeciwpożarowymi,
7)   ustalić sposoby postępowania na wypadek powstania pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia."

natomiast specjalista wykonujące czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej, polegające na zapobieganiu powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożaru a to jest różnica i to znaczna i to wyraźnie jest wpisane w rozporządzeniu.

Specjalista jest stopniem wyższym od inspektora bo kurs 2 tygodniowy nie jest równy do 4 lat studiów !
Jest duża różnica w uprawnieniach i możliwościach tych stanowisk.
Powiedz mi kto uczył by się w SGSP wiedząc że to samo otrzyma za 1200 zł w 2 tygodnie ?

A w mundurach jak jest ? Kończąc aspirantke (czyli technikum) otrzymujesz aspiranta i technika a kończąc SGSP (czyli studia wyższe) otrzymujesz szanse na kapitana i tytuł specjalisty a kurs inspektora to coś poniżej tych uprawnień a więc tytuł dający możliwość wykonywania czynności wyłącznie z ust. 1 (te 7 punktów ) a nie czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej

a w jednym się zgodzę z tobą że czynności z zakresu ochrony ppoż. jest chyba troszkę więcej ale tych nie mogą wykonywać inspektorzy, bo nigdzie nie jest to zapisane !

A zapoznanie pracowników z przepisami to nie to samo co szkolenie bo szkolenie ppoż. obejmuje w zakresie tematycznym więcej zagadnień niż tylko zapoznanie z przepisami. I to nie jest moja interpretacja, tylko jasno sformułowany tekst.

Kolego spb, to co cytujesz to zapis ustawy, a nie rozporządzenia. Jest chyba jakaś różnica, prawda. A jeśli chciałbyś wiedzieć jaka jest różnica pomiędzy specjalistą a inspektorem to zapraszam do lektury rozp. w spr. kwalifikacji. Masz tam podział jaki program obejmuje szkolenie zarówno jednego jak i drugiego. A i specjalistę uzyskuje się nie tylko po 4 latach pobytu w SGSP. Również SGSP robi kursy takowe, które obecnie są zawieszone. Także poszukaj, poczytaj.

I korzystając z okazji pozwól, że cię oświecę po raz kolejny, chociaż opornie ci to idzie.

art. 4 ust. 2 ustawy o ochronie ppoż. - "Czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej mogą wykonywać osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje, ust. 2a - specjaliści, ust. 2 b inspektorzy. Czy ten zapis jest nie jasny dla ciebie?

I żeby ułatwić ci szukanie to rozporządzenie MSWiA w sp. kwalifikacji ................ mówi:

§ 4. 1. Szkolenie specjalistów ochrony przeciwpożarowej dla osób, o których mowa w art. 4 ust. 2a ustawy, obejmuje w szczególności:
1) organizację ochrony przeciwpożarowej, obowiązki osoby fizycznej i osoby prawnej, organizacji lub instytucji korzystającej ze środowiska, budynku,
obiektu lub terenu w zakresie ich zabezpieczenia przed zagrożeniem pożarowym i innym miejscowym zagrożeniem;
2) zasady ochrony przeciwpożarowej budynków, obiektów budowlanych i terenów;
3) wymagania przeciwpożarowe w zakresie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych;
4) rozpoznawanie i ocenę zagrożeń pożarowych i innych miejscowych zagrożeń;
5) określenie sił i środków niezbędnych do zwalczania pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia;
6) tworzenie warunków organizacyjnych i formalno-prawnych zapewniających ochronę ludzi i mienia, a także przeciwdziałających powstawaniu lub minimalizujących skutki pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia.

2. Szkolenie inspektorów ochrony przeciwpożarowej dla osób, o których mowa w art. 4 ust. 2b ustawy, obejmuje w szczególności:
1) organizację ochrony przeciwpożarowej, obowiązki właściciela, zarządcy lub użytkownika budynku, obiektu lub terenu w zakresie zapewnienia ochrony przeciwpożarowej;
2) zasady zabezpieczenia przeciwpożarowego budynku, obiektu budowlanego, terenu oraz instalacji i urządzeń użytkowych;
3) wyposażenie budynku, obiektu budowlanego oraz terenu w urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice;
4) przyczyny powstawania, rozprzestrzeniania się oraz zasady gaszenia pożarów;
5) sposoby postępowania na wypadek powstania pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia;
6) zasady ewakuacji ludzi i mienia;
7) zasady działalności profilaktycznej w budynku, obiekcie budowlanym, na terenie, w tym przeprowadzania kontroli przestrzegania przepisów
przeciwpożarowych.
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: Sajmonowski w Styczeń 20, 2009, 09:45:23
Szanowni koledzy.
Nie idzie w zapętlanie się w gąszcz przepisów, o tłumaczenie czym ochrona ppoż a czym "gaszenie pożarów", bo te tłumaczenia są dla laików, z całym szacunkiem. Kolega, który coś o błądzeniu stwierdza sam chyba błądzi a na pewno jest niepotrzebnie nieuprzejmy. Mogę być i ja, przytykając komuś, że nie umie czytać, ale po co? Ja wątpliwość mam jedną, więc nie czytam większości tłumaczeń w stylu: jaka jest definicja kamienia albo koń jaki jest, każdy widzi. Moja wątpliwość to: czy termin "zwalczanie pożarów" jest odpowiedni? Przecież figuruje w innych miejscach prawa dotyczącego bądź co bądź ochrony przeciwpożarowej. Mimo wielu argumentów, nieistotnych niestety dla wątpliwości jaką ja mam, dla mnie ten zwrot pozostaje nieodpowiedni, niefortunny i niejednoznaczny! Chyba z prawem jest tak, że jasne jest to, co nie wymaga tłumaczenia. Kto to zatem ustala, co jest jasne i nie wymaga tłumaczenia a co nie, bo dla mnie (czyli pewnie nie tylko dla mnie) nie jest to jednoznaczne.
A dlaczego nie gaszenie pożarów, może gaszenie pożarów w zarodku, we wstępnej fazie a nawet w pierwszej fazie byłoby MOIM ZDANIEM lepsze. Zapobieganie rozprzestrzenianiu się powstałych zarzewi ognia czy też czynności gaśnicze, podejmowanie czynności gaszenia niepożądanych źródeł ognia - ludzie, jest wiele bardziej fortunnych sformułowań, niż to użyte.
Reasumując, osobiście dziękuję za dalsze tłumaczenia pod moim konkretnie adresem, ale ja już wiem to, co mnie interesuje. Raczej nie z forum.

... być może ("w miejsce 'być może' wstawiamy 'z pewnością' i zaczynamy od gis, od gitary  :gitara:) nasze forum czytają też urzędnicy mający bliższy kontakt z nową ewentualną zmianą KP i niech sobie wyciągną odpowiednie wnioski. Głos ze środowiska pożarniczego został wypowiedziany. Reszta to ich sprawa (czy jak wcześniej pisałem - odpowiedzialność). Osobiście, posłałbym w cholerę cały ten pomysł konieczności "wyznaczenia" inspektorów w ilości idącej w miliony. Tym bardziej, że ktoś musi ich szkolić, a ten ktoś to mówiąc ogólnie my, czyli PSP...

Pozdrawiam serdecznie i bez urazy i unoszenia się proszę.

Sajmonowski

p.s. wracając jeszcze do jednej podniesionej kwestii, wymogu zlecania wykonania IPB "fachowcowi" nie ma i być nie może, mówią o tym przepisy prawa, więc jak widzimy kurs interpretacji a może kurs znajomości przepisów przydałby się nam wszystkim hehe ...
p.s.2 jak widać również z postu kolegi przedmówcy, "zwalczanie pożarów" figuruje w jednym z ustępów dotyczących szkolenia specjalisty i to mi się między innymi nie podoba w tym sformułowaniu, które ma trafić do KP. to żeby nie pozostawiać niedomówień.
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: firek998 w Styczeń 20, 2009, 13:07:19

p.s. wracając jeszcze do jednej podniesionej kwestii, wymogu zlecania wykonania IPB "fachowcowi" nie ma i być nie może, mówią o tym przepisy prawa, więc jak widzimy kurs interpretacji a może kurs znajomości przepisów przydałby się nam wszystkim hehe ...


Wnioskuję, że to do mnie. Lecz ja nie napisałem, że jest wymóg. Jeśli masz jakąś wykładnię w tym zakresie to przedstaw na forum. Pokaż mi przepis mówiący o tym kto ma wykonać taką Instrukcję. Bo już chyba sam kolego się zapętliłeś.
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: Sajmonowski w Styczeń 20, 2009, 13:21:15
Stwierdzam tylko, że nie może być wymogu zlecenia tego fachowcowi w odpowiedzi na Twoje stwierdzenie, że nie widziałeś takiego wymogu, wszystko jasne no nie? Art 8 ustawy o ochronie ppoż.
pozdrowienia. S.
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: firek998 w Styczeń 20, 2009, 13:39:45
Stwierdzam tylko, że nie może być wymogu zlecenia tego fachowcowi w odpowiedzi na Twoje stwierdzenie, że nie widziałeś takiego wymogu, wszystko jasne no nie? Art 8 ustawy o ochronie ppoż.
pozdrowienia. S.

Rozbawiłeś mnie do łez kolego Sajmonowski. Pomyśl o zatrudnieniu w jakimś Ministerstwie bo tam potrzebują ludzi co interpretują przepisy inaczej niż wszyscy.
Otóż Art. 8. Korzystanie przez właściciela, zarządcę lub użytkownika budynku, obiektu lub terenu z usług z zakresu ochrony przeciwpożarowej jest dobrowolne.

A czy ja napisałem że ktoś kogoś zmusza. Jasno i wyraźnie napisałem, że może zostać to zlecone fachowcowi, z własnej nie przymuszonej woli. Równie dobrze sam może sobie taką IBP opracować bo w sieci jest masa przykładów. Nie bardzo mogę nadążyć za tokiem twojego rozumowania.
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: Sajmonowski w Styczeń 20, 2009, 13:46:32
Po prostu czytaj ze zrozumieniem, nic więcej do ciebie nie mam człowieku. I nie sil się na złośliwość, bo to nie przystoi. Moja uwaga miała charakter przytaknięcia, ale widać twe uprzedzenie, skoro odczytujesz to jako atak. To ma nawet swoją nazwę, ale daruję już sobie ...


moderatorze, czyń swą powinność zgodnie z przepisami regulaminu forum  :rofl:
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: lang w Styczeń 20, 2009, 14:25:38
I kol. Sajmonowski ma rację i kol. firek998 też ma rację, ale coś zakłóciło komunikację pomiędzy nimi;). Opracowanie IBP jest bez wątpienia czynnością z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Stanowi ono obowiązek nałożony na właścicieli, zarządzających lub użytkowników obiektów nie wymienionych w § 6. 1. 4. ROZPORZĄDZENIA MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 21 kwietnia 2006 r. w art. 4 ust. 1 pkt 7 Ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Czyli IBP opracowuje podmiot zobowiązany. Oczywiście może zlecić opracowanie innej osobie (lub wyspecjalizowanej firmie), ale wtedy osoba ta musi posiadać odpowiednie kwalifikacje wymienione w ust. 2 lub 2a. Zlecenie na zewnątrz jest dobrowolne, o czym stanowi art. 8 jak słusznie zauważył kol. Sajmonowski. Ale zdarza się, że podmiot zobowiązany zleca opracowanie IBP osobie nie posiadającej tych kwalifikacji, z tym, że w takiej sytuacji bierze całkowitą odpowiedzialność za poprawność merytoryczną opracowania i tylko on się pod nią podpisuje. Tak na marginesie w przypadku zlecenia inspektorowi, specjaliście czy nawet rzeczoznawcy również cała odpowiedzialność w tym zakresie spoczywa na podmiocie zobowiązanym. Podsumowując - czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej wymienione w art. 4 ust. 1 może wykonywać właściciel, zarządca lub użytkownik obiektu choćby nawet miał wykształcenie podstawowe i nie musi spełniać kwalifikacji przewidzianych dla inspektorów, a tym bardziej dla specjalistów. Jeżeli chodzi o pojęcie zwalczanie pożarów to może być ono rozumiane dość szeroko, wychodząc od wąskiego rozumienia jako "gaszenie pożarów" (co może czynić każdy i niech mi nikt nie próbuje wmówić, że nie mogę osobiście gasić swojego domu, tylko mam czekać na przyjazd jednostki ochrony przeciwpożarowej albo specjalisty w tych sprawach), aż po bardzo szerokie rozumienie obejmujące podejmowanie działań zapobiegających powstaniu pożarów (profilaktyka i prewencja, czyli czynności zastrzeżone dla specjalistów oraz inżynierów bezpieczeństwa pożarowego i pożarnictwa). Tylko czy ktoś może mi zabronić podjęcia takich działań w moim obiekcie na własną rękę, jeżeli oczywiście czuję się na siłach i mam wystarczającą wiedzę? Właściciel, zarządca lub użytkownik ma interes w tym, żeby wszystko było zgodnie z prawem i to nie tylko ze względu na sankcje prawne, które mogą go spotkać, ale przede wszystkim ze względu na zagrożenie stratami finansowymi w przypadku pożaru lub innego zdarzenia będącego skutkiem niezgodności stanu faktycznego z obowiązującymi przepisami i normami. Pomijam oczywiście działania przestępcze (sprowadzenie pożaru w celu wyłudzenia odszkodowania z TU i.t.p.). Jeżeli takiemu właścicielowi się nie chce, nie ma wystarczającej wiedzy lub nie chce jej posiąść to może zlecić wykonanie tych czynności specjaliście lub osobie posiadającej równorzędne kwalifikacje, co powinno stanowić dla niego rękojmię rzetelności poprawności merytorycznej. Ale jeżeli ma ochotę na odrobinę ryzyka, to zleca to osobie nie posiadającej tych kwalifikacji, ale za to wiedzę w tym zakresie i praktykę. Oczywiście w takim przypadku w wytworzonych dokumentach jako autor figuruje podmiot odpowiedzialny, bo nikt nie będzie się podkładał. I jeżeli wszystko jest zgodnie ze sztuką, to żadna kontrola tego nie zakwestionuje.
Faktem jest, że środowisku związanym z ochroną przeciwpożarową na rękę jest utrwalanie poglądu, że materia ta jest wiedzą tajemną zastrzeżoną tylko dla nich, ale moim zdaniem jest to złe pojmowanie własnych interesów.
Wszystkim zainteresowanym polecam artykuł poruszający tą tematykę z numeru 02/2004 Atestu  (http://www.atest.com.pl/article.php?id=lr0402_1&nrwpisu=53#53)(stan prawny się nie zmienił w istotny sposób).
A już "miszczostwem" jest takie coś, co można znaleźć w sieci:

Jak to się robi na Podlasiu (http://augustow.straz.bialystok.pl/informacje/budynki.htm)

Zwróćcie uwagę na rozmiary czcionek. Czy to już jest manipulacja odbiorcą?


Instrukcję bezpieczeństwa pożarowego mogą wykonywać wyłącznie osoby posiadające odpowiednie przeszkolenie (minimalne to średnie ogólne i ukończony kurs inspektorów ppoż.).

Pismo KG PSP BZ-II-0262/1/2006 z 5 stycznia 2006 r.

Można prosić o upublicznienie tego "pisma"? Swoją drogą chciałbym zobaczyć decyzję kwestionującą IBP opracowaną przez właściciela, zarządcę lub użytkownika nie posiadającego kwalifikacji wymienionych w ust. 2a lub 2b i nakładająca obowiązek opracowania jej przez co najmniej inspektora ppoż. powołującą się na to pismo:). Prawo powielaczowe wraca? Wynik sprawy w WSA jest dla mnie oczywisty...
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: spb w Styczeń 20, 2009, 16:40:46
Kol. Firek nie mam zamiaru się kłócić z Tobą bo to nie ma sensu ale program kursu nie jest uprawnieniem do wykonywania czynności. Jeżeli ustawa zawiera zapis iż inspektor może wykonywać czynności wyłącznie wynikające z ust. 1 ( te słynne już 7 punktów) to wykonuje czynności które może a nie te które miał na kursie.

A co do instrukcji to uważam że do tej pory mógł to zrobić każdy kto miał chęci, jeśli zostaną wprowadzone zmiany i instrukcja będzie musiała zawiarać szczegółowe plany to troche ukruci tworzenie pseudo-instrukcji.

Panowie na koniec mam propozycjie abyśmy się nie wykłócali o interpretacje przepisów, napiszmy pismo do KG w którym poprosimy o wykładnie naszych wątpliwości ? ? ?
 
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: grzela w Styczeń 22, 2009, 10:26:57
Sprawa inspektorów p.poż. w zakładach pracy powoli się klaruje:

http://www.mps.gov.pl/index.php?gid=339&news_id=1395

Cytuj
Nowelizacja art. 207(1) i 209(1) Kodeksu pracy
Minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanta Fedak wysłała do komisji sejmowej Przyjazne Państwo propozycję nowelizacji art. 2071i 2091 Kodeksu pracy (tzw. „przepisy przeciwpożarowe”). MPiPS zależy na jak najszybszym znowelizowaniu zapisu, dlatego zdecydowało się na ścieżkę sejmową.
 
Proponowane przez ministerstwo zapisy są zgodne z dyrektywami Unii Europejskiej, ale nie narażają małych i średnich przedsiębiorców na wysokie koszty. Do czasu wejścia w życie znowelizowanych przepisów kontrole PIP w zakresie udzielania pierwszej pomocy, zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników będą miały charakter instruktażowy.

 Dokonanie powyższych zmian w przepisach Kodeksu pracy spowoduje, że nie będą przywoływane przepisy o ochronie przeciwpożarowej, a tym samym zostanie zniesiony obowiązek posiadania przez wyznaczonych pracowników specjalistycznych kwalifikacji z zakresu ochrony przeciwpożarowej.
Pracownicy wyznaczeni do wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników będą posiadali ukończone szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, w myśl z art. 2373 § 2 Kodeksu pracy, zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 180, poz. 1860, z późn. zm.), w którym w ramowych programach szkolenia uwzględniona jest także problematyka dotycząca ochrony przeciwpożarowej.
Zaproponowane zmiany spowodują, iż pracodawcy nie będą ponosili dodatkowych kosztów w związku z wyznaczeniem pracowników.

Projekt i uzasadnienie do pobrania na w/w stronie.
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: Prewentysta7 w Styczeń 22, 2009, 11:34:25
Do Firek998
Cyt: "No widzę, że zaczynamy schodzić na złą drogę. Kolego Prewentysto wg przepisu § 6. 1. Właściciele, zarządcy lub użytkownicy obiektów.............. opracowują instrukcje bezpieczeństwa pożarowego.........., mogą to zlecić oczywiście fachowcowi, ale takowego wymogu nigdzie nie widziałem."

Jeśli nie widziałeś takiego wymogu to Twój problem. Robisz to co uważasz za słuszne, bo za wydawane decyzje odpowiadasz. Ja nikomu nie narzucam jak ma robić i nikogo nie oceniam (od tego są "uprawnieni"). Jedynie informuję jak robię i staram się to poprzeć argumentami. Wygrywają argumenty silniejsze i takim opiniom przyznaję rację.
A wypowiedzi bez argumentów można o kant ...
A już w ogóle nie przyszłoby mi do głowy kierowanie "co niektórych" na krótki kurs interpretacji przepisów.
Akurat znam zasady interpretacji. Przepisu nie czyta się tylko wprost. Należy kierować się wykładnią systemową, itd. (Polecam: http://www.bryk.pl/teksty/studia/pozosta%C5%82e/prawo/26369-wyk%C5%82adnia_prawa_poj%C4%99cie_i_rodzaje_wyk%C5%82adni.html). Kolejność wykładni nie jest bez znaczenia. Poza tym, są zasady wnioskowania oraz kolizji norm (obecnie występuje kolizja k.p. - ochr. ppoż. - kolizja międzyustawowa).
Jednak znając zasady interpretacji (i nie tylko), nie robię z siebie wyroczni. Aż tak mocny się nie czuję. Nawet sędziowie TK, NSA mają problemy i często wnoszą "zdania odrębne". Co prawda rozp. RM o zasadach prawidłowej legislacji (http://www.abc.com.pl/serwis/du/2002/0908.htm) mówi : przepisy redaguje się tak, aby dokładnie i w sposób zrozumiały dla adresatów zawartych w nich norm wyrażały intencje prawodawcy..
Ale w życiu jest zupełnie inaczej.

Na prośbę Lang'a skrót pisma KG PSP:

Warszawa, 5.01.2006
KG PSP BZ-II-0262/1/2006

KW PSP w XXXXXX

Odpowiadając na pismo WZ-(...) w sprawie wymaganych uprawnień do opracowywania instrukcji bezpieczeństwa pożarowego, Biuro Rozpoznawania Zagrożeń wyjaśnia co następuje.

Opracowanie instrukcji bezpieczeństwa pożarowego, o której mowa w par. 6 ust. 1 rozp. MSWiA z 16.06.2003 r. w sprawie ochr. ppoż. budynków (...), jest częścią realizacji ustawowych obowiązków właściciela, zarządcy lub użytkownika obiektu, nałożonych w art. 4 ust. 1 pkt. 1 do 7 ustawy o ochr. ppoż.
W art. 4 ust. 2 ww. ustawy określono, że czynności z zakresu ochrony ppoż wykonują osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje. Dotyczy to również opracowywania instrukcji bezpieczeństwa pożarowego. Zgodnie z art 4 ust. 2b ww. ustawy osoby te powinny posiadać co najmniej wykształcenie średnie i ukończone szkolenie inspektorów ochrony ppoż. lub mieć tytuł technika poż. lub uzyskać uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodu technika poż w toku postępowania o uznanie nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, w państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub w Konfederacji Szwajcarskiej kwalifikacji do wykonywania zawodu regulowanego - technika pożarnictwa."

Koniec pisma.

Takie jest stanowisko KG PSP i z tego co wiem nie zostało zmienione. Ja sobie tego z palca nie wyssałem w przeciwieństwie do Ciebie. Jak Ty robisz to Twoja sprawa. Ja wymagam kwalifikacji od autora instrukcji, bo mam pisemne wyjaśnienia od KG i takie postępowanie wydaje mi się bardziej słuszne. Jeśli WSA by uchylił decyzję to mam sprawę jasną - postępowałem zgodnie ze stanowiskiem KG PSP.
I raczej Twoje postępowanie w tym układzie jest "miszczostwem". :-))))

Uzasadnieniem decyzji są właśnie wskazane w tym piśmie podstawy, a nie znak pisma KGPSP, które jest zbiorem wytycznych wewnętrznych i nie stanowią regulacji powszechnych.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby instrukcję wykonała firma zewnętrzna. Ważne by jej autor miał kwalifikacje. Oznacza to, że firma zewnętrzna ma mieć specjalistów o powyższych uprawnieniach. Gdyby było inaczej to Franek z Cepelii robiłby instrukcję Orlenowi jako firma zewnętrzna.


PS. Jeśli ktoś przedstawi oficjalną interpretację KGPSP (lub "wyższej instancji") po dacie 5.01.2006 kwestionującą powyższe stanowisko KGPSP to Langa i "Kolegę Firek998" przeproszę na tym forum i publicznie się pokajam  :bij:.
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: waski336 w Styczeń 22, 2009, 15:48:04
Prewentysta7- jestem pod wrażeniem, konkretnie, rzeczowo, podzielam Twoje zdanie.
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: Gonzalez w Luty 11, 2009, 13:01:45
Witam nie wiem gdzie to umiescic i pomyslalem ze tutaj..mam banalne pytanie ale potrzebuje informacji..Moze ktos podac link do strony z nowymi przepisami BHP bo podobno duzo sie zmienilo a chcialbym poczytac i jeszcze mała prosba zna ktos jakas stronke z ogolnymi informacjami dla strazakow PSP chodzi mi o wszystki zmianki z rozporzadzeniami z gory thx poz
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: edie w Luty 11, 2009, 13:04:34
odp. nr 1:   http://www.gazetaprawna.pl/serwisy/ppoz_wfirmie (http://www.gazetaprawna.pl/serwisy/ppoz_wfirmie)
odp. nr 2:   http://www.straz.gov.pl/page/index.php?str=2020 (http://www.straz.gov.pl/page/index.php?str=2020)
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: wiarus w Luty 15, 2009, 15:51:56
 No to popatrzmy jak to było do tej pory:
- pierwszą pomoc załatwia nam art. 162 kk
- zwalczanie pożarów - to nam załatwia rozporządzenie z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, a konkretnie IBP; jeśli ktoś kiedyś sporządzał, to wie o czym piszę;)

Sądzę, że mówiąc o pierwszej pomocy nie sposób nie brać pod uwagę § 44 nw. Rozporządzenia, które w tej całej debacie nie było uwzględniane. Chyba, że szczegół ten przeoczyłem.   Dyrektywa w tym zakresie Ameryki nie odkrywa.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. (tj. Dz.U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650;  zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 49, poz. 330;  zm  Dz.U. z 2008 r. Nr 108, poz. 690)

§ 44. 1. Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom sprawnie funkcjonujący system pierwszej pomocy w razie wypadku oraz środki do udzielania pierwszej pomocy. W szczególności pracodawca powinien zapewnić:
1) punkty pierwszej pomocy w wydziałach (oddziałach), w których wykonywane są prace powodujące duże ryzyko wypadku lub związane z wydzielaniem się par, gazów albo pyłów substancji sklasyfikowanych jako niebezpieczne ze względu na ostre działanie toksyczne;
2) apteczki w poszczególnych wydziałach (oddziałach) zakładu pracy.
2. Ilość, usytuowanie i wyposażenie punktów pierwszej pomocy i apteczek powinny być ustalone w porozumieniu z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami, z uwzględnieniem rodzajów i nasilenia występujących zagrożeń.
3. Obsługa punktów i apteczek, o których mowa w ust. 1, na każdej zmianie powinna być powierzana wyznaczonym pracownikom, przeszkolonym w udzielaniu pierwszej pomocy.
4. W punktach pierwszej pomocy i przy apteczkach, w widocznych miejscach, powinny być wywieszone instrukcje o udzielaniu pierwszej pomocy w razie wypadku oraz wykazy pracowników, o których mowa w ust. 3.
5. Punkty pierwszej pomocy i miejsca usytuowania apteczek powinny być odpowiednio oznakowane, zgodnie z Polską Normą, i łatwo dostępne.
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: karol_W w Kwiecień 23, 2009, 23:11:52
http://finanse.wp.pl/kat,104762,title,Sejm-rozprawil-sie-ze-strazakami,wid,11063338,wiadomosc.html
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: gajer25 w Maj 03, 2009, 11:52:11
witam

mam pytanie jesli zrobie szkolenie inspektorow ppoż to moge otworzyc wlasna dzialalnosc w zakresie zabezpieczen PPOŻ i montowania tego sprzetu??
nigdzie nie moge znalezc odpowiedzi na to pytanie

dziekuje za odpowiedz

pozdrawiam
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: deejayslonio w Maj 03, 2009, 16:49:59
Niestety tak
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: ogniomiszcz w Maj 04, 2009, 13:43:04
podobnie zresztą jak i bez tego kursu
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: waski336 w Maj 05, 2009, 15:13:56
dlatego żałuje, że nie poszedłem na polibude czy wat na budownictwo.
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: mariusz w Maj 08, 2009, 20:55:29
wracając do sprawy konserwacji gaśnic czy hydrantów to producenci wyraźnie powiedzieli że ich sprzęt mogą serwisować tylko firmy z ich autoryzacją i co sie z tym wiąże konserwatorzy są u nich przeszkoleni i otrzymują na to kwit - tak więc jak sobie będzie każdy grzebał w swoim sprzęcie bez odpowiedniej wiedzy to nic nie będzie działało a w razie draki  jednym słowem wszystko się wypali no i nie zaoszczędzi się - bo co masz zapłacić za serwis i utrzymanie sprzętu w gotowości nie będzie równe stratom po pożarze
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: wolszczanin w Maj 29, 2009, 08:08:54
http://finanse.wp.pl/kat,104762,title,W-kazdej-firmie-pracownicy-beda-zwalczac-pozary,wid,11172668,wiadomosc.html (http://finanse.wp.pl/kat,104762,title,W-kazdej-firmie-pracownicy-beda-zwalczac-pozary,wid,11172668,wiadomosc.html)

heheh czyli w końcu udało się posłom przetłumaczyć dyrektywę :)

wygląda na to, że chłopaki z OSP będą w firmach ochotniczo typowani do tych funkcji :D (zresztą ja pewnie też się załapię)
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: Muminek w Marzec 24, 2016, 00:08:30
Witam! Dawno tu nikt nie pisał a nie chcę śmiecić i zakładać nowego tematu. Do rzeczy: jestem strażakiem z ok 10 letnim stażem, jakieś 2-3 lata temu dołączyłem do korpusu aspirantów. Niedawno dostałem propozycję prowadzenia szkoleń z zakresu ochrony ppoż w jednym z zakładów pracy. Z tego co się orientuję to tytuł technika pożarnictwa upoważnia mnie do przeprowadzania takiego rodzaju szkoleń. Jak to wygląda w praktyce? Jak zabrać się do tematu? Czy muszę mieć założoną jakąś działalność i jaki dokument legitumuje mnie do przeprowadzania takich szkoleń? Będę wdzięczny za pomoc.
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: Kobra w Marzec 24, 2016, 07:53:47
Tytuł technika pożarnictwa daje Ci uprawnienia do wykonywania czynności z zakresu ochrony ppoż. zgodnie z art. 4 ust. 2b ustawy o ochronie ppoż.

Pytanie na początek - czy to mają być tylko szkolenia teoretyczne czy też praktyczne (z użyciem gaśnic/hydrantów i ćwiczeniami pracowników z gaszenia)?
CO do teorii - najlepiej na początek zapoznać się z zakładem, poznać jego specyfikę, możliwe zagrożenia pożarowe/wybuchowe występujące na terenie zakładu, jakie posiada zabezpieczenia ppoż./urządzenia ppoż., zapoznać się z Instrukcją Bezpieczeństwa Pożarowego i na tej podstawie przygotować sobie prezentację szkoleniową  :)   
Jeśli chcesz się bawić w ćwiczenia praktyczne to musisz sobie zapewnić zapas gaśnic do ćwiczeń, może jakaś taca z cieczą palną (najlepiej denaturat bo spala się bez dymu)...

Sporo już szkoleń robiłem więc jak chcesz jakieś szczegóły, to pisz na priv (wiadomości).
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: Muminek w Kwiecień 01, 2016, 10:29:56
Generalnie to obiekt w którym znajduje się forma ubezpieczeniowa, żadnych stref zagrożonych wybuchem itp. Jeśli się temat nakręci to odezwę się na pewno. Zastanawia mnie tylko czy muszę założyć jakąś działalność i jak wystawiać jakieś zaświadczenia??
Tytuł: Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
Wiadomość wysłana przez: Kobra w Kwiecień 01, 2016, 16:18:26
Zastanawia mnie tylko czy muszę założyć jakąś działalność i jak wystawiać jakieś zaświadczenia??

Działalności nie musisz zakładać - chyba, że zażyczą sobie faktury VAT. Ale byłoby to bezsensowne. Pozostaje umowa zlecenie lub umowa o dzieło.