strazak.pl Ratowniczy Bank Wiedzy

Pożarnictwo => Profilaktyka, prewencja => Wątek zaczęty przez: MariuszM w Luty 17, 2019, 09:37:35

Tytuł: Odległość domków drewnianych od granicy działki
Wiadomość wysłana przez: MariuszM w Luty 17, 2019, 09:37:35
Witam.
Mam w planach postawienie kilku domków letniskowych na swojej działce. Czytając przepisy, taki domek powinien znajdować w odległości 6 metrów od granicy działki. A jeżeli na sąsiedniej działce znajduje się taki drewniany dom to muszę od niego odsunąć się co najmniej 12 metrów...bądź 16 m jeżeli dach lub ścianą jest łatwopalna.

Czy coś się zmieniło w przepisach? Sąsiad wybudował( pozwolenie ze starostwa na budowę w 2016 r) domki drewniane na zasadach "ogólnych" czyli 4 metry od granicy działki w przypadku ściany z oknami i 3 m bez okien i otworow..
Więc czy w takim przypadku mam teraz odsunąć się na 16 metrów (jego 4 do granicy i moje 12 od granicy działki???
Pozdrawiam i dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
Tytuł: Odp: Odległość domków drewnianych od granicy działki
Wiadomość wysłana przez: r0cq w Luty 17, 2019, 12:51:29
Domniemam, że pisząc domek letniskowy masz na myśli budynek rekreacji indywidualnej.

Na wstępie dobrze byłoby ustalić:
Co na to miejscowy plan zagospodarowania terenu?
Jaki jest obszar oddziaływania obiektu sąsiada na Twoją działkę, czy też obiekt, który ma powstać?

Zachęcam do zapoznania się z § 12 WT [odległość od granicy z sąsiednią działką budowlaną] , § 271 WT [odległość między zewnętrznymi ścianami budynków], §272 WT [odległość zewnętrznej ściany budynku od granicy sąsiedniej niezabudowanej działki], §273 WT [odległość między zewnętrznymi ścianami budynków położonych na jednej działce budowlanej].

Nie rozpisując się, więcej: Przepisy dot. odległości danego obiektu od granicy działki, to jedno, a przepisy dot. odległości pomiędzy obiektami to drugie.
Posadowienie danego obiektu biorąc pod uwagę tylko §12 WT jest niezgodne z prawem. Sytuowanie budynku na danej działce powinno uwzględniać wszystkie przepisy, w tym również te, które określają obszar oddziaływania na sąsiednie obiekty, czy też tereny.


Zalecam wobec tego rozmowę z sąsiadem, gdyż tego typu sprawy z reguły toczą się latami. Może znajdziecie jakieś wspólne rozwiązanie problemu. A może przedmiotowy temat sprawia pozory trudno rozwiązywalnego...(?)
Życzę powodzenia! :straz: