strazak.pl Ratowniczy Bank Wiedzy

Pożarnictwo => Profilaktyka, prewencja => Wątek zaczęty przez: AndrzejPSP w Styczeń 24, 2009, 17:38:45

Tytuł: Zapoznanie pracowników z przepisami ppoż.
Wiadomość wysłana przez: AndrzejPSP w Styczeń 24, 2009, 17:38:45
Kto może zapoznać pracowników z przepisami przeciwpożarowymi? Co jaki okres należy zapoznanie powtórzyć? Zakładamy, że w zakładzie nie ma instrukcji bezpieczeństwa pożarowego. W szkoleniach BHP są tematy ppoż. ale czy behapowiec kończący studia podyplomowe lub technika BHP może to robić?
Tytuł: Odp: Zapoznanie pracowników z przepisami ppoż.
Wiadomość wysłana przez: waski336 w Styczeń 24, 2009, 17:43:59
stanowisko KGPSP:

Zgodnie z przepisem art. 4 ust.1 pkt. 6 ustawy o ochronie przeciwpożarowej z dnia 24 sierpnia 1991 r. r. (Dz. U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1229, z późn. zm.) właściciel budynku, obiektu budowlanego lub terenu, zapewniając ich ochronę przeciwpożarową, jest zobowiązany między innymi do „zapoznania pracowników z przepisami przeciwpożarowymi". Ustawodawca nie określił jednak szczegółowych wymagań w zakresie  realizacji tego przepisu. W związku z powyższym forma wspomnianego zapoznania jest dowolna, tym niemniej powinna zapewnić rzeczywiste przekazanie pracownikom niezbędnej wiedzy. Dlatego też w praktyce ww. „zapoznanie ..." jest realizowane najczęściej w postaci grupowego szkolenia.

Dla szkoleń, o których mowa wyżej, nie opracowano również szczególnych wymagań i wytycznych dotyczących ich organizacji jak i zakresu. Byłoby bowiem niezmiernie trudnym stworzenie w przedmiotowym zakresie uniwersalnych przepisów, które odnosiłyby się do wszystkich zakładów pracy, gdyż często występują w nich zagrożenia o całkowicie różnym charakterze.

Niemniej jednak należy podkreślić, że zgodnie z § 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 80 poz. 563), szczegółowe warunki ochrony przeciwpożarowej dla dużej części obiektów zakładów pracy powinny zostać określone w instrukcji bezpieczeństwa pożarowego. Tym samym przedmiotowa instrukcja powinna stanowić główny punkt odniesienia w kontekście zapoznania pracowników z przepisami przeciwpożarowymi.

Odnosząc się natomiast do kwestii wymaganej częstotliwości szkoleń lub też innych form zapoznawania pracowników z przepisami przeciwpożarowymi informuję, iż powinny one zapewnić zaznajomienie się pracownika z przedmiotowymi przepisami przed podjęciem przez niego pracy oraz być powtarzane okresowo, z częstotliwością przyjętą w ramach funkcjonującego w danej instytucji systemu zarządzania bezpieczeństwem, zapewniającą ciągłość utrzymania odpowiedniego poziomu przygotowania personelu w zakresie zapobiegania zagrożeniom oraz właściwego zachowywania się na wypadek ich wystąpienia. Wskazane jest, aby częstotliwość szkoleń przeciwpożarowych była wyraźnie określona w instrukcji bezpieczeństwa pożarowego, jeżeli jest ona w danym obiekcie wymagana. Punktem odniesienia w tym zakresie mogą być również wymagania dotyczące szkoleń, określone w przepisach bhp.
Tytuł: Odp: Zapoznanie pracowników z przepisami ppoż.
Wiadomość wysłana przez: AndrzejPSP w Styczeń 24, 2009, 18:04:23
Ale czy wystarczy zapoznanie przy szkoleniach BHP przez behapowca, który nie ma ukończonego kursu inspektorów ppoż. jeżeli nie ma zapisanego w IBP? Ostatnio słyszałem inperpretację PIP, że osoba, która podczas zdobywania uprawnień bhp miała zagadnienia ochrony ppoż. to może zapoznawać pracowników z przepisami ppoż. Wg mnie jest to czynność z zakresu ochrony ppoż. i powinny to robić osoby posiadajace odpowiednie kwalifikację określone w rozporządzeniu z 25.10.2005r. Nie wiem czy ja to dobrze interpretuje?
Tytuł: Odp: Zapoznanie pracowników z przepisami ppoż.
Wiadomość wysłana przez: andreks w Styczeń 24, 2009, 20:47:44
Zapoznać pracowników z przepisami przeciwpożarowymi

art. 4 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1229 ze zm.)

Obowiązek przeszkolenia pracowników z przepisów przeciwpożarowych wynika z art. 4 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1229 ze zm.). Minimalne wymagania odnośnie osób zaznajamiających pracowników z przepisami przeciwpożarowymi zostały określone w Art. 4 ust. 2b ustawy o ochronie przeciwpożarowej mówi, który mówi że osoby wykonujące czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej, polegające na zapobieganiu powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożaru, niezatrudnione w jednostkach ochrony przeciwpożarowej, wykonujące czynności wyłącznie w zakresie wynikającym z ust. 1, powinny posiadać co najmniej wykształcenie średnie i ukończone szkolenie inspektorów ochrony przeciwpożarowej lub mieć tytuł zawodowy technika pożarnictwa lub uzyskać uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodu technika pożarnictwa w toku postępowania o uznanie nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, w państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub w Konfederacji Szwajcarskiej kwalifikacji do wykonywania zawodu regulowanego - technika pożarnictwa.
Podmioty uprawnione do przeprowadzania szkoleń inspektorów ochrony przeciwpożarowej określone są w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 25 października 2005 r. w sprawie wymagań kwalifikacyjnych oraz szkoleń dla strażaków jednostek ochrony przeciwpożarowej i osób wykonujących czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej (Dz. U. Nr 215, poz. 1823). Zgodnie z brzmieniem § 5 ust. 2 powyższego rozporządzenia szkolenie, o którym mowa w Art. 4 ust. 2b ustawy o ochronie przeciwpożarowej, prowadzą szkoły Państwowej Straży Pożarnej i ośrodki szkolenia
w komendach wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej.
Zgodnie z § 8 przytoczonego rozporządzenia dokumenty stwierdzające ukończenie szkolenia dla osób wykonujących czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej, wydane przed wejściem w życie rozporządzenia, zachowują ważność do dnia 23 czerwca 2010 r
Tytuł: Odp: Zapoznanie pracowników z przepisami ppoż.
Wiadomość wysłana przez: fireproof w Luty 01, 2009, 15:30:14
Czy specjalista BHP moż prowadzić szkolenie z zakresu ppoż oraz odpowiadać za sprawy ppoż w firmie, nie posiadając kursu inspektorów poż
Tytuł: Odp: Zapoznanie pracowników z przepisami ppoż.
Wiadomość wysłana przez: andreks w Luty 02, 2009, 07:46:59
Nie moze
Tytuł: Odp: Zapoznanie pracowników z przepisami ppoż.
Wiadomość wysłana przez: lang w Luty 02, 2009, 15:51:34
odpowiedź na pierwszą część pytania brzmi: MOŻE, A NAWET MUSI - nawet jeżeli nie ma ukończonego co najmniej szkolenia inspektorów ochrony przeciwpożarowej; wynika to z ramowego programu szkolenia ogólnego i okresowego bhp; gdybyście nie wiedzieli, to informuję was, że na Dolnym Śląsku dzieci w ramach zajęć z nauczania początkowego są zaznajamiane z zasadami zachowania się podczas pożaru (ewakuacja, powiadomienie osoby dorosłej lub straży pożarnej); jak dla mnie to już jest to szkolenie z zakresu ppoż.; zdaniem co niektórych pewnie nauczycielki popełniają straszną zbrodnię odbierając im kieliszek chleba:)
odpowiedź na drugą część pytania jest nieco bardziej skomplikowana; powinno to wyglądać mniej więcej tak: może, o ile ma tytuł technika pożarnictwa lub uprawnienia specjalisty ochrony ppoż.
i jeszcze jedno - zauważcie w końcu, że ustawa o ochronie dotyczy znacznie szerszego kręgu podmiotów zobowiązanych niż tylko pracodawcy, a wymogi w niej określone (oraz w aktach wykonawczych) nie dotyczą firm, a obiektów budowlanych. Firma może być użytkownikiem części obiektu (stosunek najmu), a za sprawy ochrony ppoż. zgodnie z umową może odpowiadać właściciel obiektu (lub pośrednik - też się zdąża) - na pracodawcy (właścicielu firmy) w takiej sytuacji nie ciążą żadne obowiązki w tym zakresie; problem wziął się z nieumiejętnego wdrożenia dyrektywy, ale pracują nad tym żeby się jakoś z tego wyplątać;
Tytuł: Odp: Zapoznanie pracowników z przepisami ppoż.
Wiadomość wysłana przez: Bourn w Maj 19, 2009, 11:46:47
A co ze szkoleniem właścicieli :huh: