strazak.pl Ratowniczy Bank Wiedzy

Służba => Gorące dyskusje strażaków => Wątek zaczęty przez: mulat81 w Styczeń 11, 2018, 22:04:12

Tytuł: Czy straż zapłaci?
Wiadomość wysłana przez: mulat81 w Styczeń 11, 2018, 22:04:12
Rachunek za działania, woda znikła "budynek spłonął doszczętnie " lepiej byłoby chyba "straż jest ale nie gasi" (Łupinki Łużyckie dla niewtajemniczonych :mellow:
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/trojmiasto/egiertowo-strazacy-gasili-pozar-wystawiono-im-rachunek/2ckpek3
Tytuł: Odp: Czy straż zapłaci?
Wiadomość wysłana przez: madmax29 w Styczeń 11, 2018, 22:34:00
Niestety, tam były zagrożone budynki na sąsiednich posesjach,
Tytuł: Odp: Czy straż zapłaci?
Wiadomość wysłana przez: klon w Luty 07, 2018, 22:12:06
Moze by Kg przealanizowala sytuacje, bo temat jest ciekawy i warto pochylenia. Wszak pewnie takich przypadkow moze byc wiecej  w dzisiejszych czasach. A PB musisz widzieć po czy sie poruszać. CO MOZE A CZEGO NIE.
Tytuł: Odp: Czy straż zapłaci?
Wiadomość wysłana przez: aspiryna w Luty 08, 2018, 20:45:17
Korzystanie ze zbiornikow wodnych, nawet prywatnych jest uregulowane prawnie w naszych rozporządzeniach. W czym tu problem, co ma KG analizować i nad czym się pochylać  :gwiazdki: Chyba pan restaurator za małe odszkodowanie dostał i szuka pieniędzy tam gdzie nie powinien.
Tytuł: Odp: Czy straż zapłaci?
Wiadomość wysłana przez: piotr998 w Luty 09, 2018, 05:29:58
Korzystanie ze zbiornikow wodnych, nawet prywatnych jest uregulowane prawnie w naszych rozporządzeniach. ...
Można prosić o wskazanie tych rozporządzeń ...
Tytuł: Odp: Czy straż zapłaci?
Wiadomość wysłana przez: peterek w Luty 09, 2018, 10:14:08
zakładam, że chodzi o powołanie się na przepisy rozporządzenia o uprawnieniach KDR-a z 1992 roku
cyt: "§ 1. 1. Kierujący akcją ratowniczą lub innym działaniem ratowniczym prowadzonym przez jednostki ochrony przeciwpożarowej jest uprawniony do zarządzenia:
6) przyjęcia w użytkowanie, na czas niezbędny do działania ratowniczego, pojazdów, środków technicznych i innych przedmiotów, a także ujęć wody, środków gaśniczych oraz nieruchomości przydatnych w działaniu ratowniczym, z wyjątkiem przypadków określonych w art. 24 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. Nr 81, poz 351),
§ 2. 1. Kierujący działaniem ratowniczym jest uprawniony do żądania niezbędnej pomocy od instytucji państwowych, jednostek gospodarczych i organizacji społecznych oraz od obywateli.
2. Udzielenie pomocy, o której mowa w ust. 1, może polegać na współdziałaniu w realizacji zadań wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 1-5, udostępnieniu nieruchomości, środków i przedmiotów, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 6, albo na bezpośrednim wykonaniu wskazanych czynności.
§ 3. 1. Realizacja uprawnień określonych w § 1 i 2 następuje wyłącznie w okolicznościach uzasadnionych stanem wyższej konieczności, przy czym:
1) do skorzystania z uprawnień określonych w § 1 ust. 1 pkt 1-5 wystarczające jest wydanie ustnego polecenia, które należy potwierdzić na piśmie na żądanie zainteresowanego,
2) przyjęcie w użytkowanie, na czas niezbędny do działania ratowniczego, nieruchomości, środków i przedmiotów, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 6, wymaga wydania pokwitowania określającego istotne cechy przyjętego mienia; pokwitowanie podlega zwrotowi przy zwrocie mienia, a w razie potrzeby sporządza się protokół zniszczenia lub uszkodzenia mienia."
    Proponuję wszystkim przeczytanie co to znaczy "stan wyższej konieczności" i jakimi jest obwarowany warunkami korzystania w trakcie akcji i ogólnie w cywilnym życiu. Niektórzy turbo KDR-owie, co to myślą, że w trakcie akcji mogą wszystko po akcji mogą się zdziwić jak właściciele terenu, mienia, ujęć wody przyjdą z roszczeniami ze swoim adwokatem.
pozdrawiam 
Tytuł: Odp: Czy straż zapłaci?
Wiadomość wysłana przez: aspiryna w Luty 12, 2018, 17:05:21
Dokładnie o te rozporządzenie chodzi. Zresztą to samo jest zawarte w ustawie o ochronie p.poż. Stan wyższej konieczności to inna para kaloszy. Wyraźnie jest napisane, że może przejąć w użytkowanie ujęcia wody i nie ma tu mowy o stanie wyższej konieczności. Błędu w działaniach nie ma, a odszkodowanie to już inna sprawa. Pewnie się należy, ale co ma do tego PSP? Skarb Państwa będzie wypłacał.