strazak.pl Ratowniczy Bank Wiedzy

Służba => Forum zawodowców => Wątek zaczęty przez: daro w Sierpień 12, 2005, 11:30:23

Tytuł: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: daro w Sierpień 12, 2005, 11:30:23
Cześć! Mam pytanko do kolegów zawodowców.

W ostatniej nowelizacji kodeksu drogowego nie zapisano strażaków ochotników jako mogących kierować ruchem drogowym. Zapewne i w Waszych powiatach odbyła się już na ten temat narada naczelników OSP i tam jednoznacznie określono że ochotnik nie ma prawa kierować ruchem drogowym.

no i pytanie!!
Co zrobisz jako zawodowiec przyjeżdzając na miejsce np. wypadku drogowego, gdzie cala akcja może się z powodzeniem odbywać tylko na jednym pasie ruchu (czyli drugi może być otwarty w sposób wahadłowy), wszyscy zawodowcy pracują przy wyciąganiu z rozbitych aut osób poszkodowanych, a jednostka OSP która jest też na miejscu tym ruchem Ci nie może pokierować? Aha! Żeby było jasne Policja może dojechać najszybciej za pół godziny!
Tytuł: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: Druid w Sierpień 12, 2005, 11:53:22
Cytuj
W ostatniej nowelizacji kodeksu drogowego nie zapisano strażaków ochotników jako mogących kierować ruchem drogowym.
Z tego co wiem to i zawodowi nie mają prawa kierować ruchem drogowym.

A po przyjeździe na miejsce wypadku drogowego zabezpieczasz teren akcji blokując ruch na tej części drogi na której prowadzone są działania ratownicze, a kierowanie ruchem zostawiasz Policji obojętnie za ile przyjedzie.
Weź pod uwagę to że w trakcie kierowania ruchem niech nastąpi jaka kolwiek kolizja i poszkodowany albo ten który spowodował tą kolizję poprosi o uprawnienia do kierowania ruchem i jesteś ugotowany, chciałbyś pokryć koszty naprawy np. mercedesa 500 STE bo ja osobiście nie  ;)

Nie wiem jak jest w innych powiatach ale u nas staramy się już odchodzić od kierowania - ale zawsze jest dowódca akcji który może wydać rozkaz do kierowania ruchem ale to już jest jego sprawa i odpowiedzialność za podjęte decyzje.


 :ph34r:  
Tytuł: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: SenseY w Sierpień 12, 2005, 12:03:13
I bardzo dobrze. Straż nie jest od kierowania ruchem, od kierowania ruchem jest Policja. Są oni do tego szkoleni, a my strażacy - nie. I stosuję ta zasadę jesli potrzeba, zamykam ruch, wzywam policję i wykonujemy czynności ratownicze. Strażak ma ratować.  
Tytuł: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: MAXIMUS w Sierpień 12, 2005, 12:22:01
Byłem ostatno na takiej odprawie i pan oficer operacyjny stwierdził że jeżeli nie ujęto OSP w tej ustawie to nie możemy kierować ruchem a blokowanie drogi jest elementem kierowania ruchem.
Tytuł: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: Druid w Sierpień 12, 2005, 13:34:28
Cytuj
a blokowanie drogi jest elementem kierowania ruchem.
Według mnie zablokowanie drogi jest elementem zabezpieczenia terenu akcji - działań ratowników - przy zdarzeniu ( wypadku ).
A same postawienie trójkąta nie wystarczy wolę żeby jakiś idiota wrąbał się w samochód bojowy ( ewentualnie jego się będzie dodatkowo wycinać :) ) niż przejechał ratownika ( strażaka ) lub kilku potrącił przez swoją głupotę.

 :ph34r:  
Tytuł: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: firetom w Sierpień 12, 2005, 14:54:07
Powiem tak. Ja na początku "zjeżyłem się" faktem , że w zapisie zapomniano o ochotnikach. jednak z perspektywy czasu, powiem, że mi to nawet bardzo odpowiada. My wstrzymujemy ruch, a policja niech się buja. Zdarzył mi się nawet taki przypadek, że w takim korku "uwięziliśmy" piękną Lancię z przyciemnianymi szybami. Nie powiem, z satysfakcją wytłumaczyłem borowikowi, czemu nie przejedzie ;) .
Poza tym byłem kilkakrotnie świadkiem, kiedy kierujacy w takich przypadkach policjanci (prym w tym wiodą policjanci z prewencji) doprowadzali do stłuczek :rolleyes:
Dzięki, ale ja nie mam ochoty rozdrabniać się jeszcze na policjanta drogówki, tym bardziej, że Towarzystwa Ubezpieczeniowe nie chcą ubezpieczać ochotników od błędnie podjętej decyzji.
Tytuł: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: misio112 w Sierpień 12, 2005, 16:29:26
Strażak zawodowy może kierować ruchem jeżeli ma do tego odpowiednie przeszkolenie i "papier" na wykonywanie takich czynności (ja takowe posiadam, choć to nie moje zajęcie tylko Policji). Z tego co wiem to ochotnicy też przechodzą takie przeszkolenie.
 
Tytuł: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: Miros w Sierpień 12, 2005, 22:45:35
Wszystkim kolegom myślącym: "kierowanie ruchem to działka policji, obojętne za ile przyjedzie" przypomnę iż jesteście odpowiedzialni za to co robicie na drodze i jeśli dojdzie do wypadku na skutek tego że zaniechaliście kierowania ruchem to cała odpowiedzialność za to spadnie na was. Dlatego radzę wam, ostrożnie ze stwierdzeniami typu: "Straż nie jest od kierowania ruchem, od kierowania ruchem jest Policja"  bo takim myśleniem możecie napytać biedy nie tylko sobie ale także innym.
PS piszę "was" i "możecie" gdyż już nie jestem strażakiem. Odszedłem ze straży na własne żądanie i wielu z tego powodu jest pewnie szczęśliwych. Ja też jestem szczerze mówiąc z tego powodu szczęśliwy. Z tego samego powodu ograniczę pisanie na tym forum-zostawię swoje miejsce innym. Nara!
Tytuł: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: pagon w Sierpień 12, 2005, 22:47:39
Ochotnicy też robili kursy kierowania ruchem drogowym ale jak obowiązywała stara ustawa prawo o ruchu drogowym. Wobec jej nowelizacji wydaje mi się że te ich uprawnianie to teraz można wyrzucic do kosza. Ustawa ma wyższą rangę od jakiegoś papierka po kursie.
Odnośnie zawodowców.
Funkcjonariusze PSP mają uprawnienia (jeśli przeszli kurs kierowania ruchem drogowym organizowanym przez policję) do kierowania ruchem drogowym.
Tytuł: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: azotox w Sierpień 13, 2005, 09:32:29
@pagon
Zgadza sie strażacy PSP mają takie uprawnienia, lecz tylko w przypadku prowadzenia akcji ratowniczo-gasniczej.
Tytuł: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: nurek04 w Sierpień 22, 2005, 21:00:22
Żeby było śmieszniej to powiem wam kto takie uprawnienia ma:
no,no kto???
otóż opiekunowie pielgrzymek :lol: oczywiście po przeszkoleniu!
Tytuł: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: pagon w Sierpień 23, 2005, 11:46:15
Hej.
Podajcie linka do jakiejś strony www na której są zamieszczone te nowe przepisy.
Tytuł: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: jrg w Sierpień 23, 2005, 12:33:39
Mam wrażenie, że niektórzy nie mają co robić przy akcji ratowniczej i szukają sobie zajęcia, albo co gorsze prestiżu. Policjant nie ma obowiązku gaszenia i my nie nie wymyślajmy. Jak przyzwyczicie do tego policję to wcale nie będzie się fatygowała, a jeśli już to po godzinach. Odpowiedz sonie sam, czy załogę pogotowia obchodzi ruch drogowy? My też róbmy swoje profesjonalnie, to wystarczy. Jak czytam niektórych to myślę, że to albo oszołomy, albo amatorzy. Moi mili, waszym zadaniem jest zabezpieczenie siebie jako ratowników i pozostałych. Nie równajcie bezpieczeństwa do czyjejś wygody (bo jemu się spieszy). Naszym powołaniem jest ratowanie życia i mienia, oraz środowiska naturalnego, a nie rozwiązywanie problemów komunikacyjnych i kompetencyjnych.
 
Tytuł: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: Cień w Sierpień 24, 2005, 10:09:34
Do JRG . Z lekka się mylisz my jesteśmy nie tylko do gaszenia jeździmy też do wypadków  i nieraz trzeba zadziałać dla  bezpieczeństwa siebie i załogi  .A kolegów informuje iż nie jest to w przepisach ani w ustawie lecz dekret  MSWiA z czerwca 2004r  O kierowaniu ruchem  podczas akcji ratowniczych  bez prawa do kontroli pojazdów i osób pozdrawiam.
Tytuł: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: Cień w Sierpień 24, 2005, 10:20:33
Do JRG i na przyszłość nie wyzywaj kolegów od oszołomów młodzieńcze albo się zachowuj albo s.......laj s tąd tu się wymienia poglądy i informacje nie obraża ludzi któży są solą  PSP.
Tytuł: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: sasza w Sierpień 24, 2005, 16:40:30
JRG-gościu z tymi oszołomami toś poniósł a przeczytałeś tego swojego posta przed wysłaniem  bo mi się chyba wydaje że nie za bardzo kierowanie ruchem podczas zadań wykonywanych na drogach na pewno nie jest szukaniem sobie zajęcia ale jest jednym z priorytetowych zadań podczas akcji my przez takie działania dodatkowo zabezpieczamy swoich ludzi  oraz poprawiamy przepustowość jezdni by dojechały do nas służby współdziałania (pogotowie,policja, lub dalsze nasze zastępy)a nie stały w korku 2km dalej bo zamkneliśmy jezdnię dla ruchu.

Oczywiście kierowanie ruchem przekazujemy policji gdy tylko się pojawi.

pozdrawiam wszystkich .
 :D  
Tytuł: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: osposie w Sierpień 24, 2005, 17:46:08
ja tam do PSP nie należy (patrz nick), ale wiem na pewno, że OSP nawet z zaświadczniem o zdanym kursie kierowania ruchem, kierować nim nie może!! Choć z przestrzeganiem tego przepisu bywa różnie.. to co już mnie intersować nie powinno, ale dopowiem z tego co wiem, takowych uprawnień nie ma także PSP.. więc zgodnie z prawem czekamy na policje.. a zamkniecie drogi to nie element kierowania ruchem, a  zabezpieczenie terenu akcji i do tego mamy prawo zarówno PSP jak i OSP.. PS JRG heh.. bez przesady, ale obraźliwe są Twoje teksty i następnym razem zastanów się przed publikacją..
Tytuł: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: Sylwek w Sierpień 25, 2005, 09:08:18
Cześć,

mam małe pytanko: jak byście potraktowali zabezpieczanie uroczystości religijnych które mają miejsce na drodze? Mam tu na myśli procesję w Boże Ciało lub Drogę Krzyżową w Wielki Piątek.
Od kilku lat bierzemy udział w zabezpieczeniu tego typu uroczystości na terenie naszych miejscowości i z tego co czasem widać wiele jednostek OSP także to robi. Wiadomo, że jeśli jesteśmy proszeni to nie odmawiamy proboszczowi i naszym sąsiadom zabezpieczenia. Czasem przyjeżdza do nas policja ale wiadomo, że w takie dni mają dużo roboty więc przysyłają jeden radiowóz z dwoma policjantami ewentualnie dwa motocykle i raczej nasza pomoc się im bardzo przydaje.
Zabezpiecenie polega na tym, że staramy się być jak najlepiej widoczni na drodze i usprawniać omijanie przez samochody kolumny - czyli to drugie zdecydowanie jest regulowanie ruchem.
Co do kursów kierowania ruchem to w mojej jednostce mają go tylko czterej strażacy z PSP.
Sorry że w temacie zawodowców mieszam sprawy ochotników ale chyba bez sensu byłoby zakładanie nowego tematu, poza tym zależy mi na Waszej opinii jak to się ma do przepisów i czy w myśl obecnego prawa mamy odmawiać zabezpieczenia (ja się chyba bym nie odważył odmówić bo ludziom by się to bardzo nie spodobało)?
W trakcie uroczystości występujemy w mundurach strażackich i kamizelkach odblaskowych ale może takie coś można "podciągnąc" pod zabezpieczenie pielgrzymek? Tylko jeszcze te kursy...

Sylwek
Tytuł: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: Cień w Sierpień 27, 2005, 11:32:57
Do SYLWKA  Z tego co wiem to w zażądzeniu MSWiA z czerwca 2004r dotyczącej prawa kierowania ruchem nie ma wyszczegulnione  ochotników czy zawodowych tylko strażak  żadko się to zdaża ale jeżeli ochotnik został skierowany na kurs  i zdał go to  ma takie samo prawo kierowania ruchem jak  zawodowy  przepis ten wszedł dekretem MSWiA w czerwcu 2004  pisze ponieważ coś takiego mam  i na tym druku na dole jest podstawa prawna  i data pozdrawiam.
Tytuł: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: Cień w Sierpień 27, 2005, 11:35:05
Przecież niekture OSP mają samochody ratownictwa drogowego .
Tytuł: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: laps w Wrzesień 16, 2005, 01:55:32
Art. 25 ust1 pkt2 Ustawa o ochronie przeciwpożarowej. Kierujący działaniem ratowniczym (to dotyczy też dowodzącego z OSP) ma m.in. prawo wstrzymać ruch kołowy. Nie jest to może w pełnym tego słowa znaczeniu kierowanie ruchem, ale w wielu przypadkach pozwala przynajmniej na zabezpieczenie miejsca zdarzenia. W PSP do kierowania ruchem trzeba mieć papier o ukończeniu kursu kierowania ruchem i lizak (bo ręką kieruje tylko policjant).
Pozdrawiam
Tytuł: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: ktos998 w Wrzesień 20, 2005, 21:24:23
daro  
dlaczego strażak ochotnik nie ma kierowac ruchem drogowym. U nas ochotnicy maja uprawnienia wydane przez km policji oczywiście po kursie i kierują ruchem. Ja jestem jak ty to napisałes zawodowcem i powiem ci szczerze że jak mamy osobe poszkodowaną w wypadku i auta stoją na jednym pasie to  zamykamy całą droge a jest to trasa krajowa nr-1 i mamy zamkniętą do momentu wydobycia wszystkich poszkodowanych .A dlaczego tak sie dzieje bo niepozwole na to przy akcji żeby mi ktoś rozjechał strażaka jak np biegnie po łańcuchy do Hydraulicznego.No i jeszcze sprawa karetek które zabierają poszkodowanych i mają mieć udostępniony dojazd.A póżniej no to puszcza sie ruch jednostronnie jak mam ochotnikow to stawiam jednego z przodu drugiego z tyłu i kierują .To wszystko

Pozdrawiam
Tytuł: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: OSPwonski w Październik 29, 2005, 22:03:44
Jest powiedziane jasno, strażacy ochotnicy nie mają uprawnień do kierowania ruchem drogowym podczas akcji, jeśli dzieje się tak, to wyłącznie na własną odpowiedzialność. Od tego jest policja, choć zdaża się że panom policjantom nie chce się, bądz nie mają o tym wielkiego pojęcia i wtedy poprostu wysługują się strażakami.
Tytuł: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: Ajax w Październik 29, 2005, 22:37:18
Cytuj
choć zdaża się że panom policjantom nie chce się, bądz nie mają o tym wielkiego pojęcia i wtedy poprostu wysługują się strażakami.

To nie tak do końca <_<  Oni  podobnie jak my /choć jest ich więcej?/po prostu niejdnokrotnie nie mają ludzi do tego! Z kolei czekając.... Dlatego tak się dzieje - choć napewno nie powinnio tak być - jak z szeregiem innych sprawaw również.... <_< To tak z codzenności działań.
Pozdr.
Tytuł: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: Marcin Grzelaczyk w Październik 30, 2005, 03:07:55
Kogo to obchodzi że nie mają ludzi to niech robią się korki na 20 km.przy okazji też parę stłuczek to na pewno  im ściągną posiłki
Tytuł: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: benekb w Październik 30, 2005, 20:33:20
Z policja my jako straz trzeba dobrze zyc, u mnie pomagamy sobie na wazjem, obojetne czy my jako PSP mamy szkolenie.
Tytuł: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: daro w Październik 30, 2005, 21:42:08
No i widzę że dyskusja rozgorzała na dobre.

Zainteresowanych zapraszam do lektury - Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 września 2003 roku w sprawie kierowania ruchem drogowym z późn. zm.  (Dz.U. Nr 182 poz. 1784)

No i uściślijmy "Strażak PSP też nie ma prawa kierować ruchem drogowym - ma prawo tylko do wydawania poleceń i sygnałów uczestnikowi ruchu lub innej osobie znajdującej się na drodze podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem działań ratowniczych i to tylko do zatrzymania się - a to różnica". Oczywiście strażak taki musi mieć odpowiednie przeszkolenie.

No a o ochotnikach nie ma nawet słowa. Więc skoro nie piszą, to nie mogą - proste

Pozdrawiam
Tytuł: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: emer w Październik 31, 2005, 07:05:18
witam, a ja to wide tak:

"......ukończył szkolenie w zakresie kierowania ruchem drogowym podczas prowadzenie akcji ratowniczej zgodnie z art.9 ust.1 Rozporządzenia MSWiA z dnia 17 września 2003 w sprawie kierowania ruchem drogowym /Dz,U. z 2003r. nr182 poz. 1784;zmiana Dz.U. z 2004r. nr 27 poz. 243/ oraz programem szkolenia strazaków PSP w zakresie kierowania ruchem drogowym podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem akcji ratowniczej stanowiący załącznik do Decyzji KG Policji z dnia 21 lutego 2005r."

Podpisałi:  Kom. Policji i Kom PSP


NIe wiem jak inni ale ja podczas szkolenia ćwiczyłem kierowanie ruchem na dużym skrzyzowaniu w centrum miasta i jeszcze jedno koniecznościa jest posiadanie kamizelki odblaskowej i lizaka.

WIĘĆ WG PODSTAWY PRAWNEJ JESTEŚMY UPRAWNIENI DO KIEROWANIA RUCHEM PODCZAS AKCJI!!
Tytuł: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: Pedros w Październik 31, 2005, 08:46:09
Witam!

Opiszę Wam pewną sytuację.
Samochód osobowy marki Fiat Palio najechał na tył samochodu osobowego z Ukrainy. Samochód z Ukrainy był typu "kombi". Jezdnia dwupasmowa. Pierwsza na miejscu była OSP (było to 1km. od ich strażnicy).

Podczas rozpoznania okazało się, że z sam. ukraińskiego leje się ciurkiem benzyna. Facet miał po prostu trzy kanistry pełne paliwa w bagażniku i podczas kolizji jeden się uszkodził. W tym momencie sytuacja wyglądała tak, że następne samochody stały w odległości ok. 0,5 metra od siebie. A było ich coraz więcej. To samo działo się na drugim pasie.

Zazwyczaj policja i PSP dojeżdża tam w czasie ok 10-15 min.
OSP musiało więc po położeniu piany usunąć wszystkie samochody z zagrożonego miejsca. W tym momencie strażacy z OSP musieli wykonywać czynności nazywane "kierowaniem ruchem". Decyzję dowódcy OSP o usunięciu pojazdów potwierdził dypozytor.

Chciałbym w tym miejscu powiedzieć, że umiejętność kierowania ruchem to nie tylko "papierek" czy parę zdań w jakiejś ustawie. Jest to, moim zdaniem, umiejętność dobrego zaplanowania wszystkich ruchów pojazdów tak, żeby nie doszło do "zakorkowania" lub kolizji. Do tego też trzeba mieć dużo doświadczenia.

Policja przyjechała trochę później niż zwykle. Pochwalili pracę OSP i po tym zdażeniu naczelnik wspólnie z policjantami doszli do wniosku, że strażacy OSP z tej miejscowości powinni zdobyć uprawnienia do kierowania ruchem podczas akcji. Jest to po prostu niedbędne. Wypadki zdażają się tam często a przestawianie pojazdów w momencie zagrożenia wybuchem lub chociażby dla tego, żeby zrobić miejsce dla karetki jest konieczne.

Co wy na to?

Z tego co wiem szkolenie ma odbyć się w styczniu.  
Tytuł: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: emer w Październik 31, 2005, 09:14:20
a ja na to .... nic!!

ok, jesli postapiliście prawidlowo to  bardzo dobrze, ale azbardzo nie ma sie co zachwycać, a jeśli chodzi o jak to napisałes "papierek" to oczywiście ze nie daje on umiejętności ale daje jedna cholernie ważną żecz, z której byc może nie zdajesz sobie sprawy...!! a mianowicie podstawe prawną to tego aby podjac takie dzialanie, powiesz ze i bez tego umiesz kierowzc ruchem itp. ok wszystko gra dopóki akcja skończyła sie powodzeniem, a co wówczas, gdy dojdzie do klejnego wypadku, smieci podczas gdy Ty bedziesz kierował ruchem...... i wiesz co wtedy?! na nic pochwały naczlników, komendantów i wszystkich świętych bo PROKURATOR ma to gdzies pierwsze o co zapyta to na jakiej podstawie prawnej pan podja taka czy inną decyzje!! nie wazne ze chciałes dobrze, ratowałes zycie czy zdrowie..... ptokurator to prokurator! i nikt i nic ci wtedy nie pomoże!!

zastanów sie nad tym...

Pozdrawiam
Tytuł: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: SenseY w Październik 31, 2005, 11:16:30
No w tym przypadku to ja bym to nie nazwał kierowaniem ruchem (choć zadanie podobne) ale ewakuacją.  
Tytuł: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: Miros w Październik 31, 2005, 19:26:11
emer napisał:

PROKURATOR ma to gdzies pierwsze o co zapyta to na jakiej podstawie prawnej pan podja taka czy inną decyzje!!

To mu powiedz że nie jesteś prawnikiem i nie wiesz na jakiej podstawie wydałeś taką decyzję. Wydałeś ja bo taką uważałeś za słuszną I basta!
emer, chłopie ty możesz iść spokojnie ulicą i nagle zostać aresztowany i oskarżony przez szanownego prokuratorka o coś czego nie zrobiłeś więc to nie jest tłumaczenie żeby odstąpić gdy to konieczne od kierowania ruchem bo jak coś to mnie oskarżą! Bo każde działanie i każda decyzja w pożarnictwie to jakaś odpowiedzialność i jeśli się tego boisz to chłopie co ty robisz w straży???
 
Tytuł: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: Ajax w Październik 31, 2005, 20:09:01
Przypomina się trochę: <Dajcie mi człowieka, to znajdę paragraf> to coś w tym stylu. Czasy się jednak nieco zmieniły ;) Choć oszołomów nie tylko u Nas nie brak!
Wydaje mi się, że nade wszysto istototny jest "zdrowy" pomyślunek i zwykły rozsądek - dobrze jeżeli poparty choć kilkuletnią praktyką ;) Stosowny papier? Dobrze jak jest, ale to nie zwalnia absolutnie od myślenia i w skrajnych przypadkach właśnie prawa.
Jest pono coś takiego jak stan wyższej konieczości, czy właśnie np. konieczność ewakuacji, czy jakoś tak. Pozatem  z tego, co wiem każdy d-ca akcji /nie ważne OSP, PSP/ może podjąć m.in. decyję o wstrzymaniu, ograniczeniu ruchu pojazdów na danym odcinku drogi, terenu... /objazdy itd... rozładowanie, egzekwowanie tego, to zwykle sprawa późniejsza Policji, Służb drogowych/. Co, że stoją w korku/ sam nieraz również stałem/ i komu niby miałem i na jakiej podstawie się  poskarżyć? Bo chcę jechać i za to niby płacę. Kpina :( Niepoważne.
Wypadki były i będą - my mamy na miarę swojej wiedzy i umiejętności starać się pomóc w nich poszkodowanym. To i Nasze przy tym bezpieczeństwo jest ponad wszystko <_< .
Pozdrawiam wszystkich  logicznie myślących.  
Tytuł: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: Cień w Listopad 28, 2005, 13:29:17
Panowie ja akurat mam takowe uprawnienia  policjant podczas kursu powiedział tak z czym się zgadzam  obojętnie z papierem czy bez prokurator i tak będzie sie czepiał  bo taki jego wredny zawód .W ratownictwie medycznym jest  podobnie jak klient nie przeżyje  pomimo że wszystko robiłeś ok i tak prorok będzie szukał  i kombinował jak dokopać
Tytuł: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: leszek w Listopad 28, 2005, 15:17:44
Witam!
Nie dziwię sie druhom ochotnikom, że są niece zdezorientowanie w sprawach dotyczących możliwości kierowania przez nich ruchem drogowym. Natomiast strażakom zawodowym zwłaszcza oficerom nie wypada nie znać podstaw prawnych regulujących warunkowe dopuszczenie strażaków PSP do czynności związanych z kierowaniem ruchem drogowym podczas wypadków drogowych.
Jeśli chodzi o te właśnie niuanse to sprawa przedstawia się następująco:
- ustawa nie uwzględnia wśród osób uprawnionych do kierowania strażaków (ani PSP, ani OSP), natomiast daje delegację Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji do upoważnienia w drodze rozporządzenia innych osób do kierowania ruchem drogowym podczas wypadków drogowych;
- upoważnienie do kierowania ruchem drogowym podczas wypadków drogowych posiadają między innymi strażacy PSP (nie OSP), co jest zawarte w stosownym rozporządzeniu MSWiA.
Żaden strażak nie ma prawa kierować ruchem drogowym w innych sytuacjach niż związanych z usuwaniem skutków wypadków drogowych.
Natomiast nie znaczy to, że strażacy kierujący ruchem w taki czy inny sposób w innych sytuacjach są winni na przykład wykroczenia czy przestępstwa. Ja osobiście nie znam żadnego przepisu, który zabraniałby takich czynności. Jednak takie działania powodują zagrożenie dla osób je wykonujących, że ewentualne szkody jakie mogą powstać w ich wyniku będą ich obciążać jako winnych.
Tak wygląda ta sprawa od strony formalnej!!!
Natomiast osobiście uważam, że jest to przepis, który można śmiało nazwać strzałem w płot (w każdym razie daleko od środka tarczy)!!!
W naszym powiecie jest tylko jedna JRG PSP i do większości wypadków w tzw. terenie to właśnie OSP dociera pierwsza.
Jednak fakt, że OSP nie jest upoważniona do kierowania ruchem drogowym to dowodzący akcją ratowniczo gaśniczą (np. dowódca sekcji OSP) jest upoważniony na mocy obowiązujących rozporządzeń i ustawy do "- wstrzymania komunikacji w ruchu lądowym, - zakazu przebywania osobom postronnym w rejonie akcji ratowniczej, - odstąpienia od zasad działania uznanych powszechnie za bezpieczne".
Więc głowy do góry druhowie!!!
Podczas działań ratowniczo gaśniczych na drogach macie prawo nawet kierować ruchem (w waszym przypadku będzie to działanie, które nie kwalifikuje się do zdefiniowania jako "uznane powszechnie za bezpieczne" !!!
pozdrawiam Leszek  
Tytuł: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: Pedros w Listopad 28, 2005, 16:22:29
Witam!

Ostatnio pisałem, że skierowano nas na szkolenie w zakresie kierowania ruchem drogowym więc muszę wyjaśnić, że własnie dostałem odpowiedź z Wojewódzkiej Komendy policji. Otóż faktycznie OSP nie można szkolić z powodu braku podstawy prawnej. Powołano się na ustawę (lub rozporządzenie) MSWiA z 2003r.
Zastanawiam się w takim razie gdzie byli przedstawiciele KG Zarządu OSP kiedy uchwalano tą ustawę? Przecież wystarczyło dopisać ... i OSP... i sprawa załatwiona. Takie szkolenia wcale nie są łatwe więc osoba która zdałaby praktyczny egzamin na skrzyżowaniu dałaby sobie chyba radę też podczas akcji.

Pozostaje mi tylko skierować wniosek do... no jeszcze nie wiem czy MSWiA czy KG o dokonanie takiego wpisu w ustawie. Ale to daleka i wyboista droga.

W każdym razie uznałem za obowiązek poinformowania szanownych kolegów o tym.

Pozdrawiam
Tytuł: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: Ajax w Listopad 28, 2005, 17:09:45
Czyli jest leszek mniej więcej tak jak wcześniej Tu napisałem ;)
Cytuj
Podczas działań ratowniczo gaśniczych na drogach macie prawo nawet kierować ruchem (w waszym przypadku będzie to działanie, które nie kwalifikuje się do zdefiniowania jako "uznane powszechnie za bezpieczne" !!!

I  Pedros  tu narazie jedyna szansa niemal codziennej "normalności". Właściwa interpretacja tego przez właściwe - myślące odpowiednią częścią ciała osoby, a to już inna bajka  <_<
Pozdr.
Tytuł: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: Wlad w Grudzień 05, 2005, 21:13:27
Cytuj
Cytuj
W ostatniej nowelizacji kodeksu drogowego nie zapisano strażaków ochotników jako mogących kierować ruchem drogowym.
Z tego co wiem to i zawodowi nie mają prawa kierować ruchem drogowym.

A po przyjeździe na miejsce wypadku drogowego zabezpieczasz teren akcji blokując ruch na tej części drogi na której prowadzone są działania ratownicze, a kierowanie ruchem zostawiasz Policji obojętnie za ile przyjedzie.
Weź pod uwagę to że w trakcie kierowania ruchem niech nastąpi jaka kolwiek kolizja i poszkodowany albo ten który spowodował tą kolizję poprosi o uprawnienia do kierowania ruchem i jesteś ugotowany, chciałbyś pokryć koszty naprawy np. mercedesa 500 STE bo ja osobiście nie  ;)

Nie wiem jak jest w innych powiatach ale u nas staramy się już odchodzić od kierowania - ale zawsze jest dowódca akcji który może wydać rozkaz do kierowania ruchem ale to już jest jego sprawa i odpowiedzialność za podjęte decyzje.


 :ph34r:
U nas w jednostce na każdej zmianie jest strażak po kursie co moze kierować ruchem drogowym podczas akcji, a co do konsekwencji to jest specjalne ubezpieczenie tym którzy mają uprawnienia potrącają ..grosze z pensji.
Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: Tiger w Lipiec 25, 2008, 12:29:35
Witam - wątek stary, że uuu, ale na temat, to dopiszę tu. Być może nie wszyscy jeszcze wiedzą, otóż Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji rozporządzeniem z 18 lipca 2008 r. dodał możliwość kierowania ruchem podczas akcji ratowniczej również członkom OSP. Oczywiście, tak jak w przypadku PSP, wymagane jest szkolenie.
Pozdr.
Tytuł: Odp: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: lukasw5 w Lipiec 25, 2008, 13:03:43
Dokładnie bo po coś te szkolenia były przynajmniej u mnie 3 lata temu jeszcze na aspirantce...
Tytuł: Odp: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: Sylwek w Lipiec 25, 2008, 13:20:37
Witam - wątek stary, że uuu, ale na temat, to dopiszę tu. Być może nie wszyscy jeszcze wiedzą, otóż Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji rozporządzeniem z 18 lipca 2008 r. dodał możliwość kierowania ruchem podczas akcji ratowniczej również członkom OSP. Oczywiście, tak jak w przypadku PSP, wymagane jest szkolenie.
Pozdr.

brawo za refleks :) dodam jeszcze tylko linka: http://www.mswia.gov.pl/portal/pl/449/5937/ i to, że rozporządzenie obowiązuje od 24 lipca

trochę się zastanawiam jak to teraz będzie z tymi szkoleniami - trzeba o jakiś kurs się zacząć upominać w KM dla mojej OSP
Tytuł: Odp: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: tommy w Lipiec 25, 2008, 14:00:13
To mam sytuację z tego poniedziałku:

Jadę samochodem, wspinam sie pod wzniesienie w dodatku na zakręcie. Zjeżdżam już z góry, nadal jestem na zakręcie, prędkość rośnie. Nagle widzę pana budowlańca w kamizelce, który puszcza wahadłowo ruch, a mnie wstrzymuje. Dałem po hamulcach, zatrzymałem sie z piskiem tuż przed autami, które czekały na moim pasie na przejazd. Waszym zdaniem to było dobre zabezpieczenie ruchu? Moim zdaniem nie! Znaki moim zdaniem powinny być w połowie góry, żebym kurcze wiedział, że na dole się coś dzieje i ew. zwolnił!

Piszę to dlatego, że dziwi mnie, że strażacy ratując życie na drodze boją sie kierować ruchem, bo nie ma przepisu pozwalającego im na to, a robotnicy spokojnie nie dość, że wstrzymują ruch to jeszcze nim kierują. To jak? Zalepienie kilku dziur jest ważniejsze niż wycięcie poszkodowane z auta na drzewie przez OSP/PSP? Sorry, dla mnie to jest dziwne.

Jeszcze jedno. Czyli wywnioskowałem, że zabezpieczenie jakiejś imprezy przez strażaków jest bezprawne (jeśli chodzi o ewentualne wstrzymanie ruchu)? Bo z tego co tu przeczytałem to mogą jedynie zabezpieczyć teren akcji podczas działań ratowniczo - gaśniczych, a na takich imprezach nie ratują nikogo, co najwyżej chronią, żeby nic się nie stało...

Proszę o rozwianie moich wątpliwości.

Pozdrawiam i oby najmniej takich sytuacji.
Tytuł: Odp: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: malpa151 w Lipiec 26, 2008, 00:10:58
mam pytania:  wezmy np. taka sytuacje
jest pozar budynku przy drodze (w polsce drogi waskie krete idt) powiedzmy ze stoje na skrzyzowaniu 500m od pozaru i nie wpuszczam na ta droge pojazdow cywilnych, aby byl mozliwy dobry dojazd. Jestem z OSP i nie mam przeszkolenia w kierowaniu ruchem drogowym czy w tym momencie moze podjechac do mnie radoiowoz i wlepic mi mandat?
pytanie drugie: jezeli nie ma uprawnien do kierowania ruchem to osoba cywilna moze nie zwazac na moje sygnaly i bez kosekwenciji wjechac na ta droge?
pytanie trzecie: zabezpieczalismy wyscig kolarski i na czas przejazdu wstrzymywalem ruch na skrzyzowaniu czy zlamalem wtedy prawo?
Tytuł: Odp: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: j.o.blush w Lipiec 27, 2008, 21:54:41
do malpa151:
ad.1  Słyszałeś pewnie o uprawnieniu KAR do wstrzymania komunikacji w ruchu lądowym. Jeżeli realizujesz decyzję kierującego działaniem mandatu nie dostaniesz  ^_^;
ad.2 W nawiązaniu do ad1 są procedury egzekwowania decyzji KAR;
ad.3 Pracuje już w tej firmie parenaście lat i w dalszym ciągu nie mogę zrozumieć co to jest zabezpieczanie wyścigu kolarskiego czy meczu i jak to ma się do zakresu działania jednostek ochrony przeciwpożarowej wynikającego z przepisów prawa. Jest to zakres działania organizatora imprezy (wynikający m in. z ustawy o imprezach masowych) a nie straży. Dlatego uważam, że skoro daliście się wrobić w robotę stójkowych to jako strażak łamiesz prawo.
pozdrawiam
Tytuł: Odp: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: Michaszs w Lipiec 27, 2008, 22:06:21
My na Boże Ciało obstawialiśmy całą dzielnicę, aby na trasę pielgrzymom żadne auto nie wjechało. A jeszcze co do obstaw imprez, to pod koniec czerwca obstawialiśmy przywitanie lata (na koniec śpiewała Górniak), niby nie było to w naszym obowiązku, ale organizator zaproponował nam podpisanie umowy na obstawe ppoż tej imprezy i zarobiliśmy 5 stówek.
Tytuł: Odp: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: luk@s w Sierpień 12, 2008, 00:33:46
od 24 lipca 2008 roku strażak ochotnik może również kierować ruchem
http://www.kppspblonie.pl/kierowanie_ruchem_2008.htm
Tytuł: Odp: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: sheldon w Sierpień 12, 2008, 09:08:40
Cytuj
§ 2. 1. Do dawania poleceń i sygnałów uczestnikowi ruchu lub innej osobie znajdującej się na drodze upoważnione są osoby, o których mowa w art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym, zwanej danej "ustawą", oraz:
  2)   strażak Państwowej Straży Pożarnej, członek ochotniczej straży pożarnej oraz strażak jednostki ochrony przeciwpożarowej, o której mowa w art. 15 pkt 1a-5 i 8 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1229, z późn. zm.3)) - podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem akcji ratowniczej;

Cytuj
§ 8. Osoby, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, 2, 4, 5 i 6 oraz w art. 6 ust. 1 pkt 4-8 ustawy, mogą wykonywać czynności związane z kierowaniem ruchem drogowym pod warunkiem ukończenia szkolenia, o którym mowa w § 9.

 
§ 9. 1. Szkolenie w zakresie kierowania ruchem drogowym organizuje odpłatnie wojewódzki ośrodek ruchu drogowego.
2. Szkolenie strażaków Państwowej Straży Pożarnej, członków ochotniczej straży pożarnej oraz strażaków jednostek ochrony przeciwpożarowej z zakresu, o którym mowa w ust. 1, prowadzi się w szkołach i ośrodkach szkolenia Państwowej Straży Pożarnej. Na potrzeby Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej szkolenie prowadzi jednostka podległa Ministrowi Obrony Narodowej.
3. Program szkolenia w zakresie kierowania ruchem drogowym określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
4. Koszty szkolenia ponosi:
  1)   pracodawca - w przypadku osoby przez niego zatrudnionej;
  2)   osoba zainteresowana - w innych przypadkach.
5. Potwierdzeniem ukończenia szkolenia jest pozytywne zaliczenie testu i egzaminu praktycznego zgodnie z zakresem programu szkolenia. Dokumentem potwierdzającym posiadanie uprawnień do wykonywania niektórych czynności związanych z kierowaniem ruchem drogowym jest zaświadczenie wydane przez dyrektora wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego. Przepisu tego nie stosuje się do osób, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2.
6. Ważność zaświadczenia, o którym mowa w ust. 5, przedłuża co 24 miesiące organ, który je wydał.
7. Organ, który wydaje zaświadczenia przed przedłużeniem ważności zaświadczenia, decyduje o potrzebie poddania osoby uzupełniającemu przeszkoleniu.
8. Wojewódzki ośrodek ruchu drogowego prowadzi ewidencję wydanych zaświadczeń o ukończeniu szkolenia.
9. Wzór zaświadczenia, o którym mowa w ust. 5, określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
Tytuł: Odp: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: bobi998 w Sierpień 18, 2008, 21:18:57
Witam sprawa jest banalnie prosta jak ktoś ma uprawnienia do kierowania ruchem drogowym to może nim kierować.
Tytuł: Odp: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: sheldon w Sierpień 18, 2008, 22:46:39
Prawo prawem, a większość z nas i tak wie jak wygląda to w rzeczywistości...
Wahadłowe puszczanie ruchu przez 2 osoby (ochotnicy + radyjka) to chyba standard, policja w ogóle do tego się nie kwapi.
Tytuł: Odp: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: beniok w Sierpień 23, 2008, 22:15:42
Hmm ostatnio kierowalismy z policją
tzn. jeden ochotnik i jeden policjant.
Po paru minutach juz wiedzieli co i jak i porozumiewali się bez krótkofalówek.
Kwestia obserwacji i krótkiej rozmowy co i jak
Tytuł: kierowanie ruchem drogowym przez strażaków
Wiadomość wysłana przez: backdraft w Wrzesień 14, 2008, 21:56:23
Rozp. MSW z 18 lipca 2008 - co o tym sądzicie?
Dz. U. Nr 132, poz. 839
Tytuł: Odp: kierowanie ruchem drogowym przez strażaków
Wiadomość wysłana przez: robn w Wrzesień 14, 2008, 22:20:24
W komendach na razie cisza na ten temat, w JRG tym bardziej,
Te rozporządzenie wiąże się z nowymi szkoleniami oraz recertyfikacją uprawnień.
W sumie wiedza ta nie zaszkodzi, bo działamy wspólnie z policją przy wypadkach i dobrze będzie znać wszystkie znaki do kierowania ruchem (chodzi o nasze bezpieczeństwo).
Ciekawe czy uczą też na kursach prawa jazdy co oznaczają gesty wydawane przez policjanta? Bo jak się obserwuje kierowców to 30% z nich nie wie co robić.
 pozdr

Tytuł: Odp: kierowanie ruchem drogowym przez strażaków
Wiadomość wysłana przez: malpa151 w Wrzesień 14, 2008, 23:44:21
na kursach prawa jazdy nie ucza i nikt nie zarwaca na to uwagi a przynajmniej bylo taka jka robilem prawko poltorej roku temu; wogole pod wzgledem zachowania sie w stosunku do pojazdow uprzywilejowanych, w razie wypadkow czy tego typach zdarzen poczatkujacy kierowca nie jest przygotowany :(

Tytuł: Odp: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: koperfire w Wrzesień 18, 2008, 01:12:32
witam!
aktualna zmiana ustawy "Prawo o ruchu drogowym" ogłoszona w "USTAWIE z dnia 25 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej oraz niektórych innych ustaw" (Dz. U. z 2008 nr 163 poz. 1015) wprowadza w artykule wymieniającym podmioty uprawnione do wydawania poleceń kierującym pojazdami (art.6 ust.1) dodatkowe punkty (9, 10), w których określa co poniżej:

Art. 3. W ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. — Prawo
o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108,
poz. 908, z póên. zm.5)) wprowadza si´ nast´pujàce
zmiany:
1) w art. 6 w ust. 1 w pkt 8 kropk´ zast´puje si´ Êrednikiem
i dodaje si´ pkt 9 i 10 w brzmieniu:
„9) stra˝ak Paƒstwowej Stra˝y Po˝arnej podczas
wykonywania czynnoÊci zwiàzanych z prowadzeniem
akcji ratowniczej;
10) czΠonek ochotniczej stra˝y po˝arnej podczas
wykonywania czynnoÊci zwiàzanych z prowadzeniem
akcji ratowniczej.”;

ponadto wprowadza również zmiany (istotny ust.4):
2) w art. 95a:
a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Kierujàcym pojazdem uprzywilejowanym
mo˝e byç osoba, z zastrze˝eniem ust. 2—4,
która:
1) ukoƒczyΠa 21 lat;
2) posiada zaÊwiadczenie wydane przez
pracodawc´, potwierdzajàce jej zatrudnienie
oraz speΠnienie wymagaƒ w zakresie
badaƒ lekarskich, o których mowa
w art. 122 ust. 2, i psychologicznych,
o których mowa w art. 124 ust. 2.”,
b) dodaje si´ ust. 4 w brzmieniu:
„4. Kierujàcym pojazdem uprzywilejowanym
ochotniczej stra˝y po˝arnej mo˝e byç osoba,
która posiada zaÊwiadczenie wydane przez
wΠaÊciwego wójta (burmistrza, prezydenta
miasta), potwierdzajàce speΠnienie wymagaƒ
w zakresie badaƒ lekarskich, o których
mowa w art. 122 ust. 2, oraz psychologicznych,
o których mowa w art. 124 ust. 2.”.
Tytuł: Odp: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: sam998 w Wrzesień 18, 2008, 12:41:44
koperfire z całym szacunkiem, ale wystarczyło podać link do zmienioej ustawy, a skoro ją przekopiowałeś to mogłeś też poprawić te błędy jakie wyszły po skopiowaniu bo ciężko się to czyta.

http://www.straz.gov.pl/?p=/pl/news/&n=31328

 
Tytuł: Odp: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: fireman w Wrzesień 18, 2008, 21:02:32
To może być tylko w Polsce :):)  Jak nie było podstaw prawnych do kierowania ruchem to nie było a tu proszę od:
- od 24 lipca 2008 roku Rozp. Ministra SWiA w sprawie kierowania ruchem drogowym daje nam możliwość - podstawę takiego działania
- od 25 września 2008 ustawa prawo o ruchu drogowym wpisuje bezpośrednio w katalog osób uprawnionych do kierowania ruchem strażaków PSP.

Dziękuję za takie zainteresowanie wszelkim władzom w tym przede wszystkim MSWiA oraz Sejmowi, że doprowadzono w tym temacie do jako takiego porządku:)
Tytuł: Odp: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: piotrg w Wrzesień 19, 2008, 09:36:42


Eeeee.
Na pewno do 25 września zdążą zmienić rozporządzenie  :rofl:

Tytuł: Odp: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: fireman w Wrzesień 19, 2008, 19:19:30
Rozporządzenie stanowi już że strażak PSP czy też OSP może kierować ruchem ale po spełnieniu warunku z rozporządzenia wyrażonego bodaj w § 8 i 9 czyli po przejściu przez szkolenie, które dla nas strażaków ma być organizowane przez ośrodki szkolenia PSP i szkoły PSP. Po szkoleniu powinniśmy uzyskać uprawnienia do kierowania i dokument potwierdzający.
Dokument potwierdzający posiada wzór w rozporządzeniu a szkolenie swój program również znajduje w rozporządzeniu.

Czy aby nie jest tak?:
- kierować możemy po skończeniu kursu, po uzyskaniu uprawnień,
- kursu większość nie przeszła, bo nikt nie organizował
- udokumentowanych uprawnień nie posiadamy
= nie możemy kierować ruchem.
Ups znów zaspaliśmy jako formacja ale za to napisaliśmy (jako formacja) kolejnego bubla kolejny projekt rozporządzenia w takiej a takiej sprawie i wymieniliśmy kilka osób na stołkach.
Jak miło ;) :fiuu: :szalony: :wacko:
Tytuł: Odp: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: furgot w Styczeń 06, 2009, 20:19:13
A ja mam jeszcze jedną ciekawostkę z tego zakresu. Czy ktoś z Was zwrócił uwagę na taki oto fragmencik rozporządzenia o kierowaniu ruchem drogowym:
§ 7 ust. 2 - osoby, o których mowa w  [...] § 2 ust.  1 pkt. 2 (strażacy PSP, członkowie OSP...) powinni być w czasie podawania poleceń i sygnałów w zakresie kierowania ruchem na drodze wyposażeni w kamizelki barwy pomarańczowej z elementami odblaskowymi oraz wyróżnikiem określającym przedsiębiorcę, którego są pracownikami.
Czy to oznacza, że na nasze ubrania ochronne (z WIELKIM napisem STRAŻ i elementami odblaskowymi) należy założyć dodatkowo taką kamizelkę????
Tytuł: Odp: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: Mroovka w Styczeń 07, 2009, 14:54:27
Czy to oznacza, że na nasze ubrania ochronne (z WIELKIM napisem STRAŻ i elementami odblaskowymi) należy założyć dodatkowo taką kamizelkę????
Zgodnie z przepisami TAK.  :mellow:
Jakoś pomarańczowych kamizelek w PSP mało widziałem, na pewno są na wyposażeniu SCRd z JRG-1 Gdańsk takowe kamizelki.
Tytuł: Odp: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: klon w Grudzień 29, 2010, 16:23:06
Powiedzcie jak to wygląda u Was.
Mamy kolizję samochody tarasują jeden pas jezdni działania straży to zabezpieczenie miejsca na okres działań czyli pachołki,  odłączenie akumulatorów, ewentualnie sorpcja płynów, brak dodatkowych zagrożeń ale osoba poszkodowana jest w szpitalu i nie wiadomo czy to będzie kolizja czy wypadek / w ocenie Plicji/ wiec czekamy bo nie można przestawiać pojazdów.
Czy czekacie do końca np  średnio 30 minut na to aby policja ustaliła czy można usunąc pojazdy czy musi przyjechać grupa z policji/ np technik/ czy może skoro nie występuje dodatkowe zagrożenie przekazujecie miejsce policji aby sama zabezpieczała miejsce skoro jest na miejscu  pomimo że samochody znajdują się na jezdni???.
Tytuł: Odp: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: kamaras w Grudzień 29, 2010, 16:36:40
Jest policja - ty zajmujesz się swoimi sprawami. Są najodpowiedniejszą służbą do kierowania ruchem...
Jak dojdzie do kolizji to masz "czyste ręce".
Kolega już się raz tłumaczył przed sądem bo żaden z kierowców nie poczuwał się do winy i oskarżyli strażaków, że nieudolnie i nieczytelnie kierowali ruchem co doprowadziło do kolizji... Policjant się szybciej wybroni...
Tytuł: Odp: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: klon w Grudzień 29, 2010, 18:02:24
Pytanie brzmi czy czekacie do konca na przeprowadzenie czynnosci przez policje /zzaznaczam ze samochody sa na jednym pasie ale jest policja i brak dodatkowego zagrożenia jak wyciek paliwa itp/ czy przekazujecie wczesniej po wykonaniu swoich czynnosci i wracacie do bazy?????????
Tytuł: Odp: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: grzela w Grudzień 29, 2010, 18:12:38
Tematem wątku jest kierowanie ruchem drogowym podczas akcji, a w poście nie ma o tym ani słowa? :cooo:
W poście zadajesz pytanie o przekazanie miejsca zdarzenia dla policji?

W tym konkretnym opisanym przez ciebie przypadku, przekazuję miejsce zdarzenia dla policji lub służb drogowych i wracam do bazy.

Wszystko zależy od sytuacji i specyfiki prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych.

Czasami bywa, że przyjeżdża jeden patrol (czytaj - jeden policjant) zderzyły się dwa samochody, jeden pas ruchu jest zablokowany, są osoby poszkodowane i trzeba pomóc w zabezpieczeniu miejsca zdarzenia do czasu przybycia dodatkowych patroli i grupy dochodzeniowo-śledczej z policji.
Tytuł: Odp: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: kamaras w Grudzień 29, 2010, 18:29:01
setki, lub tysiące kolizji są obsługiwane bez straży...
Po usunięciu zagrożenia (brak osób poszkodowanych na miejscu), sorpcji płynów i odłączeniu akumulatora wracasz do bazy...
Resztą zajmuje się pomoc drogowa. W wielu miastach sorpcji nie wykonuje straż pożarna tylko służby utrzymania drogi np. Planeta.
Tytuł: Odp: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: stluk w Grudzień 29, 2010, 20:10:57
Policja jak już przyjechała na miejsce zdarzenia to powinna zając się też kierowaniem ruchem, ale niestety często bywa tak, że przyjedzie jeden patrol albo jeden policjant i zajmuje się tam swoimi sprawami i często można zauważyć jak to strażacy kierują ruchem. U mnie na jednostce część chłopaków na kursach lub szkołach mieli coś takiego jak kierowanie ruchem ( mówią że podobno co roku takie szkolenia muszą przechodzić żeby było to ważne - tego nie wiem) i wyręczają policje. Jednak tutaj dowódca decyduje czy wysyła swoich ludzi do kierowania ruchem czy też nie czy też zamyka całą drogę.. Ostatnio słyszałem że gdzieś potrącono policjanta który właśnie kierował ruchem czekając na dochodzeniówkę i chyba zmarł.
Tytuł: Odp: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: grzela w Grudzień 29, 2010, 20:24:07
Policja jak już przyjechała na miejsce zdarzenia to powinna zając się też kierowaniem ruchem, ale niestety często bywa tak, że przyjedzie jeden patrol albo jeden policjant i zajmuje się tam swoimi sprawami i często można zauważyć jak to strażacy kierują ruchem. U mnie na jednostce część chłopaków na kursach lub szkołach mieli coś takiego jak kierowanie ruchem ( mówią że podobno co roku takie szkolenia muszą przechodzić żeby było to ważne - tego nie wiem) i wyręczają policje. Jednak tutaj dowódca decyduje czy wysyła swoich ludzi do kierowania ruchem czy też nie czy też zamyka całą drogę.. Ostatnio słyszałem że gdzieś potrącono policjanta który właśnie kierował ruchem czekając na dochodzeniówkę i chyba zmarł.

Funkcjonariusz zginął na służbie

http://www.nszzp.pl/?page=Structure&id=19&nid=1723


Tu na temat szkolenia z zakresu kierowania ruchem drogowym

http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,13477.20.html

http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,12347.40.html
Tytuł: Odp: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: gryks w Styczeń 23, 2012, 13:10:44
Ten temat został już dość mocno rozwinięty, ale dorzucę coś od siebie z tzw praktyki...
Od strony teoretycznej, prawdą jest że kierowanie i nawet zabezpieczenie miejsca zdarzenia zdarzenia po zakończonych działaniach PSP należy do policji. W planie ratowniczym powiatu jest to wyraźnie zapisane jako zadania przypisane dla policji.
   W praktyce to wygląda w ten sposób że na miejsce zdarzenia przyjeżdża jeden radiowóz i 1 lub 2 policjantów. Realizują swoje zadania związane z dokumentacją itp i kierowanie ruchem i zabezpieczenie miejsca spoczywa na psp.
   
Tytuł: Odp: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: strazak_mat998 w Marzec 01, 2012, 15:11:32
Gdzieś ostatnio słyszałem, że weszły zmiany, że strażak (OSP lub PSP) nie musi mieć ukończonego kursu do kierowania ruchem, żeby nim kierować. Weszło może coś takiego? :)
Tytuł: Odp: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: lukaszenko w Kwiecień 09, 2017, 11:41:32
Chciałbym się was podpytać, jak wygląda u was obecnie z uprawnieniami do kierowania ruchem drogowym. W piśmie z bodajże 6 lipca 2010 jest zapis, że uprawnienia te mają być ważne 5 lat i znowu szkolenie. Jest też zapis, że to WORD wydaje takie zaświadczenia. W moim i innych kolegów przypadku jest to zaświadczenie wydane przez OS KW PSP z notą prawną Dz. U.NR 132, poz. 839 gdzie jest zapis, że to znowu powinien wystawić WORD. Co do wzoru samego zaświadczenia to też się różni ponieważ nie ma podanej na nim daty ważności. Czy nasze uprawnienia są nieważne? Czekam na wasze odpowiedzi i ewentualne pisma regulujące naszą bezterminową możliwość kierowania ruchem.
Tytuł: Odp: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: Eqinox w Kwiecień 09, 2017, 11:44:56
Co do wzoru samego zaświadczenia to też się różni ponieważ nie ma podanej na nim daty ważności. Czy nasze uprawnienia są nieważne? Czekam na wasze odpowiedzi i ewentualne pisma regulujące naszą bezterminową możliwość kierowania ruchem.
WORD nie tak dawno nam powiedział, że kurs kierowania ruchem nie ma terminu ważności.
Tytuł: Odp: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: lukaszenko w Kwiecień 09, 2017, 11:47:14
Skoro w rozporządzeniu jest zapis że ma - 5 lat
Tytuł: Odp: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: Eqinox w Kwiecień 09, 2017, 12:01:14
Skoro w rozporządzeniu jest zapis że ma - 5 lat
To czemu zaświadczenia wydane przez WORDy nie mają terminu ważności?


Sory mam zaświadczenie na podstawie uchylonego już rozporządzania.
Tytuł: Odp: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: peterek w Kwiecień 09, 2017, 12:37:51
A któremu strażakowi podczas akcji potrzebne jest zaświadczenie z WORDu skoro nasze formacje OSP i PSP są "zwolnione" z przechodzenia kursu prowadzonego przez WORD i "zwolnione" z konieczności uzyskiwania zaświadczeń ?
 A jak ktoś chce w prywatnym życiu kierować ruchem drogowym (np. w mundurze osp podczas zabezpieczenia drogi krzyżowej lub wyścigu kolarskiego) to niech się mocno zastanowi czy ma do tego uprawnienia bez odpowiedniego kursu WORDowskiego.
pozdrawiam
Tytuł: Odp: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: wujo 2010 w Kwiecień 09, 2017, 12:45:20
A któremu strażakowi podczas akcji potrzebne jest zaświadczenie z WORDu skoro nasze formacje OSP i PSP są "zwolnione" z przechodzenia kursu prowadzonego przez WORD i "zwolnione" z konieczności uzyskiwania zaświadczeń ?
 A jak ktoś chce w prywatnym życiu kierować ruchem drogowym (np. w mundurze osp podczas zabezpieczenia drogi krzyżowej lub wyścigu kolarskiego) to niech się mocno zastanowi czy ma do tego uprawnienia bez odpowiedniego kursu WORDowskiego.
pozdrawiam
Tak jak kolega wyżej tylko jedna uwaga, jakie to prywatne życie zabezpieczenie procesji przez nas ochotników ? Chyba działamy na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców . Często w procesjach uczestniczą nasze dzieci  , ruchliwa kręta droga i o nieszczęście nie trudno . Posiadamy zaświadczenie z WORD, ale może by coś w tym kierunku zmienił żeby nie trzeba było samemu opłacać sobie tego kursu ???
Tytuł: Odp: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: lukaszenko w Kwiecień 09, 2017, 13:43:48
To podajcie zapis który mówi o tym, że jako PSP i OSP jesteśmy zwolnieni z posiadania takiego kursu. I na jakiej podstawie OSz KW PSP wydawała takie zaświadczenia.
Tytuł: Odp: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
Wiadomość wysłana przez: peterek w Kwiecień 09, 2017, 15:20:33
Aktualny stan prawny:
USTAWA z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (ostatnia zmiana: Dz.U. z 2016 r., poz. 1948)
Art. 6. [Podmioty uprawnione do dawania sygnałów] 1. Polecenia lub sygnały może dawać uczestnikowi ruchu lub innej osobie znajdującej się na drodze:
1) policjant;
2) żołnierz Żandarmerii Wojskowej lub wojskowego organu porządkowego, zabezpieczający przemarsz lub przejazd kolumny wojskowej albo w razie akcji związanej z ratowaniem życia lub mienia;
3) funkcjonariusz Straży Granicznej;
3a) inspektor Inspekcji Transportu Drogowego;
3b) [2] umundurowany funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej;
3c) strażnik gminny (miejski);
4) pracownik kolejowy na przejeździe kolejowym;
5) osoba działająca w imieniu zarządcy drogi lub osoba wykonująca roboty na drodze na zlecenie lub za zgodą zarządcy drogi;
6) osoba nadzorująca bezpieczne przejście dzieci przez jezdnię, w wyznaczonym miejscu;
7) kierujący autobusem szkolnym w miejscach postoju związanych z wsiadaniem lub wysiadaniem dzieci;
7a) ratownik górski podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem akcji ratowniczej;
8) strażnik leśny lub funkcjonariusz Straży Parku – na terenie odpowiednio lasu lub parku narodowego;
9) strażak Państwowej Straży Pożarnej podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem akcji ratowniczej;
10) członek ochotniczej straży pożarnej podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem akcji ratowniczej;

11) funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu podczas wykonywania czynności związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa ochranianych osób, obiektów i urządzeń;
12) pilot podczas wykonywania czynności związanych z pilotowaniem przejazdu pojazdu nienormatywnego.
2. Osoby, o których mowa w ust. 1 i ust. 4 pkt 2, powinny być łatwo rozpoznawalne i widoczne z dostatecznej odległości, zarówno w dzień, jak i w nocy.
3. Przepis ust. 2 w zakresie łatwej rozpoznawalności:
1) dotyczy osoby wymienionej w ust. 1 pkt 1 tylko poza obszarem zabudowanym;
2) nie dotyczy kierującego autobusem szkolnym, jeżeli sygnał do zatrzymania innych pojazdów dawany jest przez tę osobę bez wychodzenia z odpowiednio oznaczonego pojazdu.
3a.Osoby, o których mowa w ust. 1 pkt 4–8 i 12 oraz ust. 4 pkt 2, mogą dawać polecenia lub sygnały uczestnikowi ruchu lub innej osobie znajdującej się na drodze pod warunkiem ukończenia szkolenia organizowanego przez wojewódzki ośrodek ruchu drogowego. Pilot zabezpieczający przejazd pojazdu nienormatywnego będący osobą, o której mowa w ust. 1 pkt 1–3c i 9, nie podlega szkoleniu.
3b. Szkolenie, o którym mowa w ust. 3a, może być przeprowadzone odpłatnie. Opłatę ponosi podmiot kierujący na szkolenie, a w pozostałych przypadkach – osoba odbywająca szkolenie. Wysokość maksymalnej opłaty za szkolenie jednej osoby nie może przekraczać 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 6 lipca 2010 r. w sprawie kierowania ruchem drogowym (z poźn. zm.)
§ 2.[Osoby upoważnione do dawania poleceń i sygnałów uczestnikowi ruchu drogowego] 1. Do dawania poleceń i sygnałów uczestnikowi ruchu lub innej osobie znajdującej się na drodze upoważnia się:
1) osoby odpowiedzialne za utrzymanie porządku podczas przemarszu procesji, pielgrzymki, konduktu pogrzebowego lub innej zorganizowanej grupy – jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia ich bezpiecznego przemarszu;
2) strażaków jednostek ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w art. 15 pkt 1a–5 i 8 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2009 r. Nr 178, poz. 1380, z późn. zm.) – podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem akcji ratowniczej;
§ 7.[Wyposażenie członka zespołu ratownictwa medycznego i ratownika górskiego] 1. Osoby, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1–3c i 11 ustawy, powinny być podczas dawania poleceń i sygnałów w zakresie kierowania ruchem na drodze wyposażone w kamizelki barwy żółtej z elementami odblaskowymi oraz wyróżnikiem określającym formację, do której przynależą.
2. Osoby, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 oraz art. 6 ust. 1 pkt 7, 8 i 12 ustawy, powinny być podczas dawania poleceń i sygnałów w zakresie kierowania ruchem na drodze wyposażone w kamizelki barwy pomarańczowej z elementami odblaskowymi oraz wyróżnikiem określającym odpowiednio przedsiębiorcę, którego są pracownikami, lub rodzaj wykonywanych czynności na drodze albo służbę, do której przynależą.
3. (uchylony).
4. Strażak Państwowej Straży Pożarnej oraz członek ochotniczej straży pożarnej dający polecenia i sygnały w zakresie kierowania ruchem na drodze podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem akcji ratowniczej powinni być wyposażeni w ubranie specjalne zgodne z wymogami określonymi w przepisach określających strój tych formacji.
§ 10.[Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia] 1. Potwierdzeniem ukończenia szkolenia jest pozytywne zaliczenie testu i egzaminu praktycznego zgodnie z zakresem programu szkolenia. Dokumentem potwierdzającym posiadanie uprawnień do wykonywania niektórych czynności związanych z kierowaniem ruchem drogowym jest zaświadczenie o ukończeniu szkolenia wydane przez dyrektora wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego.
2. Zaświadczenie, o którym mowa w ust. 1, zachowuje ważność przez okres 5 lat od daty wydania.
3. Po upływie okresu, o którym mowa w ust. 2, zaświadczenie wydaje się po odbyciu ponownego szkolenia.
4. Wojewódzki ośrodek ruchu drogowego prowadzi ewidencję wydanych zaświadczeń o ukończeniu szkolenia.
5. Wzór zaświadczenia, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.

Reasumując:
1. jak strażak miał zaświadczenie wydane i traci ono ważność tzn. że nie będzie mógł prowadzić kierowania ruchem drogowym poza prowadzoną akcją.
2. w ramach akcji: czy będzie miał zaświadczenie czy nie będzie miał zaświadczenia - nie ma to żadnego znaczenia.
3. sprawdźcie w ustawie którzy to strażacy o których mowa w art. 15 pkt 1a–5 i 8 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2009 r. Nr 178, poz. 1380, z późn. zm.). Są strażacy ochrony p/pożarowej, którzy muszą odbyć szkolenie, aby móc kierować ruchem podczas akcji.
pozdrawiam