strazak.pl Ratowniczy Bank Wiedzy

Służba => Forum ochotników => Wątek zaczęty przez: Fado w Marzec 30, 2021, 22:03:19

Tytuł: Deklaracja dostępności na stronie internetowej OSP
Wiadomość wysłana przez: Fado w Marzec 30, 2021, 22:03:19
Witam wszystkich,
Pytanie odnośnie deklaracji dostępności na stronie internetowej OSP. Macie zamieszczone na swoich stronach? Jeśli tak to w jakiej formie. Cały raport czy forma opisowa spełniająca Warunki techniczne publikacji oraz struktura dokumentu elektronicznego "Deklaracji Dostępności"? Widziałem, że pojawiło się zapytanie ze strony ZOSP odnośnie kwalifikowania OSP jako podmioty publiczne w rozumieniu ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, ale termin zamieszczenia to 31.03.2021 więc chciałbym poznać jak to u Was wygląda.
Tytuł: Odp: Deklaracja dostępności na stronie internetowej OSP
Wiadomość wysłana przez: młody13 w Marzec 31, 2021, 21:28:21
Wypełniłem na polecenie gminy , nie mamy strony internetowej OSP i tak wpisałem . Gmina nie zgodziła sie na publikacje na swojej strronie naszego raportu . Dla mnie to kolejna biurokracja , która coraz bardziej utwierdza mnie że czas już odpuścic sobie pracę społeczną .
Tytuł: Odp: Deklaracja dostępności na stronie internetowej OSP
Wiadomość wysłana przez: Feniks w Kwiecień 01, 2021, 09:42:34
Wogóle nie słyszałem o tym temacie - czy ktoś mógłby mnie oświecić? O co chodzi z tą deklaracją?
Tytuł: Odp: Deklaracja dostępności na stronie internetowej OSP
Wiadomość wysłana przez: Fado w Kwiecień 01, 2021, 10:59:51
Nie chce nic przekręcić więc po prostu podlinkuje  -_-

https://www.gov.pl/web/dostepnosc-cyfrowa/jak-przygotowac-deklaracje-dostepnosci (https://www.gov.pl/web/dostepnosc-cyfrowa/jak-przygotowac-deklaracje-dostepnosci)

http://www.zosprp.pl/?q=content/czy-osp-sa-podmiotami-publicznymi-w-rozumieniu-ustawy-o-zapewnieniu-dostepnosci-osobom-ze-sz (http://www.zosprp.pl/?q=content/czy-osp-sa-podmiotami-publicznymi-w-rozumieniu-ustawy-o-zapewnieniu-dostepnosci-osobom-ze-sz)
Tytuł: Odp: Deklaracja dostępności na stronie internetowej OSP
Wiadomość wysłana przez: Strażak wro w Kwiecień 01, 2021, 11:39:20
Koledzy Ochotnicy,
temat "dostępności" to długi i zagmatwany temat, z pewnością nie na jeden post na forum. I są z tym problemy, podobnie jak kiedyś z RODO. Również w jednostkach PSP. Jeśli mogę podpowiedzieć to:
- wszystkie podmioty finansowane min 50% ze środków publicznych muszą zapewnić dostępność do swoich obiektów osobom "niepełnosprawnym"
- wszystkie podmioty finansowane min 50% ze środków publicznych muszą zapewnić dostępność swoich stron internetowych osobom "niepełnosprawnym" i muszą mieć na nich "deklarację dostępności strony" - dotyczy to strony www jednostki a nie np. profilu na FB
- wszystkie podmioty finansowane min 50% ze środków publicznych miały obowiązek przygotowania Raportu o stanie dostępności - do 31.03.2021
I to są obowiązki ustawowe, niepodlegające dyskusji.

Czy dotyczy to też OSP - na ten moment stanowisko jest TAK - informacja w materiale pod spodem, pytanie nr 19.
(https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/fundusze-europejskie-bez-barier/dostepnosc-plus/koordynatorzy-dostepnosci/raport-o-zapewnieniu-dostepnosci/)

Temat przekazywałem gminom i gminnym komendantom. Czy coś zostało zrobione? Nie wiem. Ale na Waszym miejscu rozmawiałbym z gminami w tym temacie. Zwłaszcza że ten obowiązek również (a nawet bardziej moim zdaniem) ich dotyczy.
Za brak "deklaracji dostępności" na własnej stronie www (ale nie na profilu FB) grozi konkretna kara finansowa - warto więc się tym zająć.
Z brakiem dostępności do budynku można będzie chyba trochę podyskutować. Bo chodzi o dostęp do budynku "w którym podmiot prowadzi podstawową działalność i/lub obsługę interesantów". Będę się upierał, że remiza OSP czy też remiza JRG nie stanowią obiektów, do których "interesanci" mają mieć zapewniony dostęp. Nasze "usługi" w zakresie działań ratowniczych świadczymy przecież "w terenie".
Mamy tu nowy, choć stary przepis (ustawę), który nie bardzo jest dopasowany do nas. Ale to już nie pierwszy raz.
Powtarzam - rozmawiajcie z "koordynatorem dostępności w gminie" - takie stanowiska muszą tam być. A czy są? To już inna sprawa....
Tytuł: Odp: Deklaracja dostępności na stronie internetowej OSP
Wiadomość wysłana przez: jgk w Kwiecień 15, 2021, 14:10:54
Stanowisko Ministerstwa