strazak.pl Ratowniczy Bank Wiedzy

Pożarnictwo => Ratownictwo Medyczne => Wątek zaczęty przez: fireproof w Luty 06, 2009, 13:04:58

Tytuł: procedura ABC
Wiadomość wysłana przez: fireproof w Luty 06, 2009, 13:04:58
Mam pytanko ostanio czytałem książkę o pierwszej pomocy medycznej wydanej przez KGPSP i tam była opisana prcedura ABC. A-udrożnienie dróg oddechowych, B - sprawdzenie czy poszkodowany oddycha przez 10 sekund jesli nie oddycha mam wykonać dwa skuteczne wdechy w maksymalnie 5 próbach jesli się nie powiodą poprawić ułożenie poszkodowanego i wykonać kolejene 2 skuteczne wdmuchnięcia w maksymalnie 5 próbach. Czyli reasumują według tej ksiażki zakładająć że moim skutecznym wdechem bedzie 9,10 w drugiej próbie, dmuchałem poszkodowanego 10 razy.Dopiero po dwóch skutecznych wdechach przystepuję do sprawdzania krążenia czyli C.Sprawdzam przez 10 sekund jesli nie ma krążenia przystepuję do resuscytacji 30:2. Jest to książka wydana dla PSP z 2006r.Co wy o tym sądzicie. Czy tak postępujecie w swoich jednostkach podczas szkoleń czy tez akcji ?
Tytuł: Odp: procedura ABC
Wiadomość wysłana przez: z1ma w Luty 06, 2009, 14:12:40
hm wziałem do reki ksiazke o ktorej piszesz i nie moglem znalezc gdzie jest napisane ze przy sprawdzaniu oddechu o 2 wdechach w 5 probach  :huh:
w ksiazce znalazlem natomiast to:
w przypadku braku oddechu (u dzieci) poczatkowe 5 skutecznych wdechow jesli byly one nie skuteczne (poprawic ulozenie glowy) wykonujemy 5 efektywnych wdechow natomiast u doroslych jest 5 skutecznych wdechow chyba ze jestesmy swiadkami zatrzymania krązenia to przechodzimy do 30 ucisniec po ktorych nastepuja 2 wdechy
sadze ze myslimy o tej samej ksiazce wydanej przez KGPSP W-wa 2006 dla PSP i KSRG :pyt:
Tytuł: Odp: procedura ABC
Wiadomość wysłana przez: majki997 w Luty 06, 2009, 14:49:28
Zoabczcie moznaby powiedzieć, że z takimi błachostkami sa problemy. Dlatego straż powinna dążyć zeby w kazdej PSP był na każdej zmianie 1 -2 RatMed. Każda działka  ma swoje wytyczne: PSP, MON, słuzby medyczne więć nie dziwcie sie ze w każdej książce inaczej piszą. Wg najnowszych wytycznych ERC (Europejskiej rady resuscytyacji) z 2005 roku u osoby dorosłej zaczynamy najpierw od 30 ucisnieć na środku  kl. pier. Inaczej sie sprawa ma z dziećmi. A czy wasza książka definiuje WAM jako ludzią ratującym życie kto to jest: noworodek, niemowlę, dziecko i jakie jest postepowanie do każdej z tych grup ratowniczych??? Najważniejsze to uratować życie lub zdrowie a jak to zrobicie to ......  najważnijesze to jest to  że MACIE URATOWAĆ ŻYCIE
Tytuł: Odp: procedura ABC
Wiadomość wysłana przez: fireproof w Luty 06, 2009, 15:47:40
Zm1 Myslimy o tej samej książce, ale jak przyjedziesz na miejsce zdarzenia to nie jesteś najczęściej naocznym świadkiem zatrzymania krążenia tylko poszkodowany już jest nieprzytomny i z zatrzymanym krążeniem ale musisz się najpierw upewnić więc jak będziesz postępował jesli nie będziesz naocznym swiadkiem.



Użyj funkcji"MODYFIKUJ" w celu dopisania treści wiadomości.
Nie pisz post po swoim poście.

Pozdrawiam
Tytuł: Odp: procedura ABC
Wiadomość wysłana przez: majki997 w Luty 06, 2009, 16:36:49
Napewno mówili Wam na kursach, że czas jest najważnijeszy jest czas aby jak najszybciej zacząć RKO (reanimacje krążęniowo- oddechowo) prawda?? wg waszej książki najpierw udrażniamy drogi oddechowe sprawdzamy oddech 10 sekund.  NIe ma oddechu więc przystępujemy do wentylacji 5 wdechów zajmuje nam zgodnie z wytycznymi 10 sekund bo 1 wdech sekunda i wydech  1 sekunda. Teraz idźmy dalej tropem książki zaden nie był skuteczny wdech wieć  udrażniamy drugi oddechowe po raz drugi oby skutecznie  i dalej 5 wdechów i tak jak kolega fireproof pisał udaje sie sie wdmuchać powietrze dopiero w 9 próbie. To jest znowu 10 sekund czyli razem juz 20s. Teraz sprawdzamy ten oddech czyli znowu 10 sekun czyli juz 30s. Następnie przechpodzimy do sprawdzenia tętna 10 sekund czyli juz 40 sekun łącznie. A nie lepiej sprawdzić od razu tętno. Uwaga jak nie ma tętna nie ma oddechi wiec po co sprawdzac oddech robic te wszyskie proby wentylacji i dopiero poźniej sprawdzac tęno co nam zajmnie okolo 40 sekund. Nie jest łatwiej i co najważnijesze szybcjiej sprawdzić tętno przez 10 sekund i zaczas juz masowac?????
Tytuł: Odp: procedura ABC
Wiadomość wysłana przez: fireproof w Luty 06, 2009, 16:45:05
majki 997 ja słyszałem również o takich sytuacjach że poszkodowany nie ma oddechu a ma tetno że jest to możliwe nawet do 4-5 minut. i wtedy tylko go wetylujemy a po minucie wentylacji ponownie sprawdzamy oddech i tetno jezeli sie okaze ze tetno zanikło wtedy przystepujemy do resuscytacjiczyli masazu.
Tytuł: Odp: procedura ABC
Wiadomość wysłana przez: majki997 w Luty 06, 2009, 16:48:27
i tak tez sie może zdażyc i to nawet w dłuższym czasie niz tylko  4-5 minut. Ciekawe czy autor tej książki zna wytyczne ERC z 2005 roku które obowiązuje nawet na kursach prawa jazdy???a mówi się o tym głośno ze w 2010 roku mają wejść nowe wytyczne i sekwencja RKO ma wyglądać 60:2 wtedy dopiero bedzie galimatias.
Tytuł: Odp: procedura ABC
Wiadomość wysłana przez: Butel w Luty 06, 2009, 17:06:54
Proponuję najpierw przeglądnąć wątek Nowe procedury w ratownictwie medycznym przed wysłaniem nowych wiadomości
tu: http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,10667.0.html
Tytuł: Odp: procedura ABC
Wiadomość wysłana przez: majki997 w Luty 06, 2009, 17:30:40
w takim razie kolego BUTEL mozes mi odpowiedzieć kto układa te wytyczne do PSP i dlaczgo one nie sa zgodne ze stndardami ERC na któcyh opiera sie Ratownictwo medyczne i wszelkie kursy I pomocy które organizowane są przez PRC (POLSKĄ RADĘ RESUSCYTACJI) ????w twoim odnośniku (linku) nie znlazłem zadnych procedur.  odsyłam do wytycznych PRC.krakow.pl   a minowicie do BLSu tam zobaczysz jakie powinny byc prawidłowe wytyczne
Tytuł: Odp: procedura ABC
Wiadomość wysłana przez: Butel w Luty 06, 2009, 18:12:56
Procedury wg "Wytycznych do organizacji ratownictwa medycznego w Krajowym Systemie Ratowniczo - Gaśniczym" są przygotowywane na poziomie Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.
Gdybyś doczytał z podanego linka, nie zadawałbyś pytania kto układał między innymi te wytyczne.

Co do drugiej części Twojego pytania czy zgodne czy nie? ja osobiście nie znam odpowiedzi, mnie obowiązują wytyczne procedury ratmed w KSRG.
www.woszpsp.pl/materialy/wytratmed1_381.pdf
Tytuł: Odp: procedura ABC
Wiadomość wysłana przez: bulon w Luty 06, 2009, 18:22:30
majki slonce ty moje.
wytyczne ERC  to jedynie zalecenia kola naukowego. w niektorych krajach europejskich ze swieca szukac kogos kto o nich w ogolle slyszal. jesli jestes ratownikikiem KSRG obowiazują Cie tylko i  wytyczne KSRG ktore maja chrakater obligatoryjny.
jestem instruktorem ERC tak wiec wiem co mowie
:)

rozwijajac
nie wszystkie kursy w polsce organizowane sa zgodnie ze standardami ERC, gwarantuje ci to. w wiekszosci instruktorom sie tylko wydaje ze ich przestrzegaja chociaz doczytali jedynie o 30;2 a juz cos wiecej to nie.
na szczescie w jednym punkcie masz racje- faktycznie same kursy ogranizowane przez PRC sa zgodne -BO MUSZĄ !

co do - skad sie wziely inne w strazy= otoz specyfika sluzby tego wymaga. ale tego juz nie doczytales...
Tytuł: Odp: procedura ABC
Wiadomość wysłana przez: MIKO w Luty 06, 2009, 21:57:15
Pomijam że już to wałkowaliśmy  i było tłumaczone co jest powodem takiej , a nie innej procedury przyjętej  w straży  pożarnej . Zresztą tak jak pisze Bulon specyfika.

@majki997 jeśli posiadasz choć trochę wiadomości z zakresu RatMed powinno nie być dla ciebie dziwne dlaczego tak jest i jakie jest uzasadnienie medyczne . I na pewno nie tracimy czasu na marne.

Co do ERC mam kursy  ERC i AHA  standardy są piękne w pewnych modelowych przypadkach . A  straż pożarna  nie odpowiada niestety tym modelom . Nie idzie np. zastosować pierwszego standardu BTLS zapakuj i jedź .  -_-

Pozdrawiam
Tytuł: Odp: procedura ABC
Wiadomość wysłana przez: majki997 w Luty 06, 2009, 22:58:04
kolego Bulon rozchodzi się mianowice o to,że w książce z której korzysta PSP jest napisane ze zaczyanmy od 5 wdechów u osoby dorosłej itd ja pisalem FIREPROOF w pierwszej odslonie. Jeżeli jestes intruktorem ERC to z pewnościa wiesz że to nie jest zbyt dobry pomysł żeby w ten sposób zaczynać RKO u osoby dorosłej. Czy zgodzisz sie ze mną?????
Tytuł: Odp: procedura ABC
Wiadomość wysłana przez: rafal.bula w Luty 06, 2009, 23:03:37
majki
zauważ, że w tej samej książce parę linijek niżej zwrócono uwagę, że jeśli podejrzewamy przyczynę sercową to resuscytację zaczynamy od uciśnięć
Tytuł: Odp: procedura ABC
Wiadomość wysłana przez: majki997 w Luty 06, 2009, 23:08:00
to powiedz mi kolego skąd bedziesz wiedział jak zajedziesz do wypadku czy to przyczyna sercowa czy inna????????
Tytuł: Odp: procedura ABC
Wiadomość wysłana przez: MIKO w Luty 06, 2009, 23:29:58
Z analizy statystycznej , że w przypadku NZK urazowego częściej występuje  podłoże  upośledzenia układu oddechowego( równiez niedrożność) niż kardiologiczne .  I stąd się biorą różnice .

Większość przypadków NZK  statystycznie jest z przyczyn kardiologicznych , pozostaje wówczas w płucach zapas tlenu i tak naucza ERC . Specyfika akcji prowadzonych przez  Straż Pożarną zmienia jednak te proporcje.  A niema sensu uciskać klatki piersiowej poszkodowanego jeśli  nie tłoczymy tlenu .

Czy to tak trudno zrozumieć ?????????????????
Tytuł: Odp: procedura ABC
Wiadomość wysłana przez: majki997 w Luty 07, 2009, 00:08:24
jeżeli już nawiązujesz do statystyk to podam Ci jedną, Jeżeli po wypadku jakim kolwiek osoba poszkodowana nie ma tętna i oddechu to statystycznie taką osobę zaliczamy do osoby u której doszło do NZK wskutek wypadku. Przeżywalność 2%%%%%%%%%%%%%%% :o
Tytuł: Odp: procedura ABC
Wiadomość wysłana przez: MIKO w Luty 07, 2009, 00:19:33
No i co z tym związane ?? , że dla dwóch procent się nie opłaca ?? ??

To po co zawracasz głowę i się czepiasz , odpuść  sobie i nie truj .

Na pewno tą dyskusją nie zmienisz tych procedur , bo paru lekarzy długo się zastanawiało nad tym czy to zmienić , a ale chyba niebyli nie pewni z punktu medycznego , a takich pytaczków , którzy pytają by pytać i że będzie trzeba tłumaczyć i odpowiadac na pytania w stylu …………… bo ERC  , a ………………AHA itd. , a my jesteśmy w KSRG i wypada się z tym pogodzić  .  :wall:

Pozdrawiam .
Tytuł: Odp: procedura ABC
Wiadomość wysłana przez: fireproof w Luty 07, 2009, 10:48:57
Panowie spokojenie  :gwiazdki: nie wiem czy to ważne ale ja nadal nie wiem jak mam postępować i jak stosować tą procedurę ABC. Napiszcie jak to robic poprawnie krok po kroku .Pozdrwaiam
Tytuł: Odp: procedura ABC
Wiadomość wysłana przez: MIKO w Luty 07, 2009, 11:22:23
http://www.straz.gov.pl/data/other/procedury_med.pdf
Tytuł: Odp: procedura ABC
Wiadomość wysłana przez: bary 41 w Luty 07, 2009, 12:25:08
@fireproof:- nie wiem czy jesteś zawodowcem czy ochotnikiem. Jeśli ochotnikiem to weź ABC strażaka ochotnika, część 3, najnowsze wydanie: Łódź 2007. Tam masz wszystko co potrzeba; przeczytasz i nie będziesz się musiał pytać na forum a co najwyżej to w cztery oczy kogoś z Pogotowia. Tak przynajmniej ja sądzę.
Tytuł: Odp: procedura ABC
Wiadomość wysłana przez: bulon w Luty 07, 2009, 17:29:36
kolego Bulon rozchodzi się mianowice o to,że w książce z której korzysta PSP jest napisane ze zaczyanmy od 5 wdechów u osoby dorosłej itd ja pisalem FIREPROOF w pierwszej odslonie. Jeżeli jestes intruktorem ERC to z pewnościa wiesz że to nie jest zbyt dobry pomysł żeby w ten sposób zaczynać RKO u osoby dorosłej. Czy zgodzisz sie ze mną?????

inaczej, prosze powiedz mi czemu nie?

Cytuj
Przeżywalność 2%
rozumiem ze chciales nas zaskoczyc. zaskocz nas teraz zrodlem :)
Tytuł: Odp: procedura ABC
Wiadomość wysłana przez: majki997 w Luty 27, 2009, 14:50:45
BULON sorki że tak poźno odpisuej ale musiałem troszkę poszukać. chodzi mianowicie mi o to źródło o ktorym pisałeś. Wytyczne PRC dział ZATRZYMANIE KRĄŻENIA W SYTUACJACH SZCZEGÓLNYCH i tam  w samym wetepie masz napiane jaka jest przezywalnośc osób po urazie bez oznak krążenia. ZATKAŁO!!!!!!!
Tytuł: Odp: procedura ABC
Wiadomość wysłana przez: bulon w Luty 27, 2009, 17:24:41
nie wiem czemu mialo byc mnie zatkać poniewaz powolujesz sie na jakies zrodlo i podajesz srednio dokladne dane. musisz doczytac ten rodzial :) ale wiesz, tak bbbbardzo dokladnie.
Tytuł: Odp: procedura ABC
Wiadomość wysłana przez: majki997 w Luty 27, 2009, 17:48:43
Bulon jeżeli wytyczne ERC to są dla Ciebie mało konkretne dane i wiadomośći to nie mamy o czym pisać.
Zapraszam również do lektury wytycznych a jak to jest zbyt cięzkie to podaj @ to Ci wyśle prezentacje.
Tytuł: Odp: procedura ABC
Wiadomość wysłana przez: bulon w Luty 27, 2009, 19:02:26
bardzo nie lubie uzywac tego argumentu ale "czytaj ze zrozumieniem"
nie rc podaje srednio dakldne dane tylko TY i musialbym skopiowac cale akapity bys zrozumial o czym mwoie, ale  lepiej bedzie jak przestaniesz czytac p-o lebkach tylko sie na nich skupisz :)