strazak.pl Ratowniczy Bank Wiedzy

Pożarnictwo => Ratownictwo Medyczne => Wątek zaczęty przez: Witold w Grudzień 25, 2005, 11:25:59

Tytuł: Zmiany W Wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji
Wiadomość wysłana przez: Witold w Grudzień 25, 2005, 11:25:59
Cześć,

W jednej z poprzednich dyskusji wspomniałem o zmianach w wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji. Odpowiedzi nie stwierdziłem ani jednej (na postawione przeze mnie pytanie), więc pozwólcie, że otworzę nowy topic.
Otóż zmiany jakie wprowadzono do wytycznych wyglądają następująco (źródło:
Podsumowanie zmian, pdf) (http://www.prc.krakow.pl/wyt/wytyczne.pdf)

Całość wytycznych można znaleźć pod takim adresem: http://www.prc.krakow.pl/wyty/wyt2005.html (http://www.prc.krakow.pl/wyty/wyt2005.html)


Główne zmiany w zakresie podstawowych zabiegów resuscytacyjnych u dorosłych:

• Decyzję o rozpoczęciu resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) podejmuje się, gdy poszkodowany nie reaguje i nie oddycha prawidłowo.
• Ratownicy powinni być nauczani układania rąk centralnie na klatce piersiowej, a nie czasochłonną metodą identyfikacji łuku żebrowego.
• Każdy oddech ratowniczy powinien być wykonywany przez 1 sek., a nie 2 sek.
• W przypadku osoby dorosłej stosunek uciśnięć klatki piersiowej do oddechów wynosi 30:2. U dzieci powinno się zastosować ten sam stosunek, gdy RKO prowadzona jest przez pojedynczego ratownika.
• W przypadku dorosłych pomija się 2 początkowe oddechy ratownicze i uciska klatkę piersiową 30 razy natychmiast po potwierdzeniu NZK.

Główne zmiany w zakresie automatycznej defibrylacji zewnętrznej:

• Programy publicznego dostępu do defibrylacji (Public Access Defibrillation -PAD) są zalecane w miejscach, gdzie spodziewane użycie automatycznego defibrylatora zewnętrznego (Automated External Defibrillator AED) przez świadków NZK wynosi więcej niż 1 raz w ciągu dwóch lat.
• Po jednej defibrylacji (minimum 150J przy stosowaniu defibrylatora dwufazowego lub 360J przy użyciu jednofazowego defibrylatora) należy natychmiast podjąć RKO i prowadzić przez 2 min. bez przerw na analizę rytmu, sprawdzenie oznak życia, czy obecności tętna.

Główne zmiany w zakresie zabiegów resuscytacyjnych u dzieci

BLS u dzieci
• Ratownicy niemedyczni oraz ratownicy medyczni działający w pojedynkę, będący świadkami NZK u dzieci, powinni prowadzić BLS zachowując stosunek 30 uciśnięć klatki piersiowej do 2 oddechów. Należy rozpocząć od 5 oddechów ratowniczych i kontynuować RKO w stosunku 30:2, tak jak w BLS u dorosłych.
• Dwóch, lub więcej ratowników medycznych powinno zastosować RKO w stosunku 15:2 u dzieci, u których nie ma jeszcze cech pokwitania. Ścisłe ustalenie wieku pokwitania jest niewłaściwe i niepotrzebne. Jeśli ratownik uważa, że poszkodowany jest dzieckiem powinien zastosować wytyczne dla dzieci
• U niemowlęcia (poniżej 1 roku życia) technika uciskania klatki piersiowej pozostaje niezmieniona: uciśnięcia klatki piersiowej wykonuje się dwoma palcami jednej ręki w przypadku jednego ratownika, a w przypadku dwóch lub więcej ratowników kciukami, równocześnie obejmując dłońmi klatkę piersiową. Technika z użyciem jednej lub dwóch rąk może być użyta w zależności od preferencji ratownika.
• U dzieci powyżej 1 roku życia można zastosować AED. Zalecane jest stosowanie urządzeń obniżających dostarczaną energię u pacjentów między 1 a 8 rokiem życia.

*****

Z tego co wyczytałem w wytycznych KSRG nt. ratownictwa medycznego, wytyczne te nie omawiają wprost elementów takich jak stosunek uciśnięć do wdechów, więc moje pytanie jest następujące:

Według których wytycznych powinni obecnie postępować strażacy KSRG? Według wytycznych nowych (2005) czy nadal wg. starych (2000)?

Osobiście stosowny kurs odbyłem całkiem nie dawno, bo w listopadzie, na którym to kursie uczono jeszcze wg. starych wytycznych, bo nowych jeszcze nie było. Jak to wiec jest teraz?.

Witek
Tytuł: Zmiany W Wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji
Wiadomość wysłana przez: ignacy b w Grudzień 25, 2005, 14:16:18
Nowe wytyczne budzą szereg wątpliwości, zwłaszcza w aspekcie praktyki polskich strażaków. Oficjalnie ogłoszone były 15-12-2005, a w pierwszym tgodniu stycznia 06 odbędzie się spotkanie koordynatorów rat-med PSP w celu wypracowania strategii działania w tej sprawie - np.  jakie pisma i do kogo. Potem prawdpodobnie Komendant Główny otrzyma szereg wniosków i propozycje nowych procedur - i jak je wprowadzi, to będą obowiązywać.....
Tytuł: Zmiany W Wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji
Wiadomość wysłana przez: pagon w Grudzień 25, 2005, 15:25:53
Wszystkie procedury medyczne stosowane w PSP są wzorowane na innych, zewnętrznych. Stosowane przez nas (PSP) procedury nie nadążają za tymi "zewnętrznymi".
Tak czy inaczej PRC ma większą więdzę, praktykę i doświadczenie w resuscytacji niż PSP. Na pewno "większe głowy" są w PRC niż w PSP.
Rola PSP ogranicza się do skopiowania i dostosowania ogólnie stosowanych procedur pierwszej pomocy.

U mnie w JRG już uczymy się nowych procedur.
Tytuł: Zmiany W Wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji
Wiadomość wysłana przez: ignacy b w Grudzień 26, 2005, 23:58:57
A konkretnie, to jakich procedur - co z wentylacją tlenem, jak wyglada cykl resuscytacyjny - czy uciśnięcia i oddechy, czy oddechy i uciśnięcia, a konkretnie, jak kończymy 5 cykl - na uciśnięciach czy 2 wdechach? A czy w przypadku zatrzymania krążenia w mechaniźmie niedotlenienia ( najczęściej w praktyce PSP), a nie nagłej śmierci sercowej nie należy zaczynać od oddechów - tak jak u dzieci? a kiedy defibrylować, jak się przybywa na miejsce zdarzenia i zatrzymanie krążenia nie było obserwowane - po  5 cyklach czy po 2 minutach i dlaczego ? Proponuję zaczekać na decyzje Komendanta Głównego co do ew. modyfikacji  wytycznych....  
Tytuł: Zmiany W Wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji
Wiadomość wysłana przez: pagon w Grudzień 27, 2005, 01:06:53
Decyzje KG w sprawie modyfikacji będą napewno, ponieważ nie będzie On chciał być inny od wszystkich. Na pewno się dostosuje do "otoczenia". To tylko kwestia papierkowej roboty (zerżnięcia przez pracowników KG nowych procedur i dania do podpisu 01).
Cytuj
U mnie w JRG już uczymy się nowych procedur.
Rozwijając temat to te zajęcia prowadzi lekarz- wyjazdowy z pogotowia.

Cytuj
(...) a kiedy defibrylować, jak się przybywa na miejsce zdarzenia (...)
W defibrylację się nie "bawimy" bo polskie prawo zabrania używać defibrylatora przez osoby inne niż lekarz!
Tytuł: Zmiany W Wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji
Wiadomość wysłana przez: Ajax w Grudzień 27, 2005, 17:31:14
pagon zgadzam się z Tobą, niemal w pełni. Puty istnieje odrębnie, coś takiego jak Pogotowie Ratunkowe - nie starajmy się na "siłę" ich w pewnych sprawach /działaniach/  wyręczać /zastępować/ po prostu często mam wrażenie - wychodzimy przed orkiestrę  <_< Nie jestem prawnikiem - prawo jako takie miałem tylko 2 - latka i tak odbiega ono mocno obecnie od rzeczywistości, pozatem zazdroszczę zajęć z lekarzem :) Kiedyś próbowałem, coś takiego na stałe również wprowadzić u siebie, jednak moi decydenci mieli inne spojżenie nt. :( Cóż...  trudno sam nic nie zdziałam, a wielu to po prostu "zwisa"
Pozdr.
Tytuł: Zmiany W Wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji
Wiadomość wysłana przez: ignacy b w Grudzień 27, 2005, 23:26:55
Odpowiedzi:
1/. chodzi o AED - automatyczne defibrylatory zewnętrzne
2/. Poszkodowany bez czynności życiowych ewakuowany z płonącego mieszkania poza strefę zagrożenia, resuscytowany przez strażaków, poszkodowany z nagłym zatrzymaniem krążenia, resuscytowany przez strażaków, strażak z krwotokiem tętniczym zatamowanym przez kolegów - oni ( i wielu innych )  przeżyli dzięki działaniom ratmed PSP  - kto tu wyszedł przed jaką orkiestrę ?
3/. Zajęcia z lekarzem to rozwiązanie prawie idealne, kłopot w tym, że decydenci aktualnie nie ratują ( a niektórzy nigdy nikogo nie ratowali) i  nie rozumieją powagi sytuacji. Cała nadzieja w postawie ratowników z podziału - już niedługo zdobędą doświadczenie, które upoważni ich do zadawania pytań - może to uzmysłowi rangę problemów....  
Tytuł: Zmiany W Wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji
Wiadomość wysłana przez: Ajax w Grudzień 27, 2005, 23:41:43
Cytuj
2/. Poszkodowany bez czynności życiowych ewakuowany z płonącego mieszkania poza strefę zagrożenia, resuscytowany przez strażaków, poszkodowany z nagłym zatrzymaniem krążenia, resuscytowany przez strażaków, strażak z krwotokiem tętniczym zatamowanym przez kolegów - oni ( i wielu innych ) przeżyli dzięki działaniom ratmed PSP - kto tu wyszedł przed jaką orkiestrę ?


To obecnie po tylu różnych kursach, szkoleniach, od gimnazjum począwszy itd...powienien umieć - teoretycznie każdy obywatel - ale kto się odważy /zdecyduje/. To już zupełnie inna bajka i tu moim zdaniem tkwi sedno sprawy. Każdy /niemal/ ponoć ma obowiązek i co? Pog.Rat. + PSP :( Napewno nie!
Pozdr.
Tytuł: Zmiany W Wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji
Wiadomość wysłana przez: Witold w Grudzień 28, 2005, 00:05:56
Cytuj
W defibrylację się nie "bawimy" bo polskie prawo zabrania używać defibrylatora przez osoby inne niż lekarz!
oraz, w nawiązaniu do:

Cytuj
Puty istnieje odrębnie, coś takiego jak Pogotowie Ratunkowe - nie starajmy się na "siłę" ich w pewnych sprawach /działaniach/ wyręczać /zastępować/ po prostu często mam wrażenie - wychodzimy przed orkiestrę

OK. Ja wiem, żem ochotnik więc niejako z założenia chcę robić raczej więcej niż mniej, ale nie do końca się zgodzę z wychodzeniem przed orkiestrę w nawiązaniu do defibrylatora. Wspomniał już Pan Ingacy, a ja tylko podam jeszcze jeden przykład.
W tym roku, daty nie pamiętam ale to była druga połowa roku, w Stanach (bo gdzieżby indziej ;) ), strażak został porażony prądem (poszkodowana osoba cywilna też). Obecny na miejscu paramedyk, używając defibrylatora naprzemiennie dla obu poszkodowanych, przywrócił im akcję serca. Nie jestem lekarzem, ale z tego co pamiętam, migotanie komór można zwalczyć tylko defibrylatorem, a do migotania dochodzi często właśnie na skutek porażenia prądem. Naprawdę przepraszam, że zanudzam, ale to chyba też w interesie strażaków, żeby taki posiadać (automatyczny oczywiście).
Nie wiem jak to jest wg. prawa. Na kursie, który zaliczyłem w listopadzie, omawiana była obsługa AED. Podobno gdzieś w PSP testowane są AED i w przyszłości mają wejść do PSP w zestawach R3. Ma ktoś jakieś konkretniejsze na ten temat informacje?
Tytuł: Zmiany W Wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji
Wiadomość wysłana przez: ignacy b w Grudzień 28, 2005, 00:24:20
W województwie łódzkim rusza program pilotażowy wyposażenia wszystkich JRG w AED. Po kilkunastu miesiącach będziemy mieli obraz współpracy z pogotowiem i społeczeństwem. Chodzi m.in. o to aby dyspozytor pogotowia, wiedząc, że strażacy mogą być na miejscu zdarzenia wcześniej niż zesp rat med - zgłosił do MSK prośbę o zadysponowanie PSP.  Podobno liczą się minuty... Mam nadzieję, że pogotowie - z innego niby-systemu, doceni możliwości PSP i  będzie je wykorzystywać... Jeżeli nie, to trzeba się będzie  mocno zastanowić, czy stać nas na urządzenia, które bedę nieprzydatne ( przynajmniej tak długo, jak zgłoszenia o stanach nagłych wpływają do dyspozytorni pogotowia....)
Tytuł: Zmiany W Wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji
Wiadomość wysłana przez: sase w Grudzień 28, 2005, 08:50:12
AED mamy mieć na wozach, to już chyba przesądzone ;)  Taka mała ciekawostka: w SGSP uczą nawet jak poród odebrać ;)  
Tytuł: Zmiany W Wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji
Wiadomość wysłana przez: bulon w Grudzień 28, 2005, 09:32:17
Cytuj
W defibrylację się nie "bawimy" bo polskie prawo zabrania używać defibrylatora przez osoby inne niż lekarz!

prawo w tym wzgledzie sie wyklucza
ciebie pagon obowiazuja przepisy mswia

polska rada resuscytacji i europejska rada resuscytacji szczegolnie zalecaja uzywanie defibrylator zewnetrzenych automatycznych (polautomatycznych)

pagon
czy  w waszym szkolenie bierzecie pod uwage to ze ERC2005 przeiwdziane sa glownie dla przypadkow kardiologicznych w a przypadkach 4h 4t postepowanie winno byc zroznicowane?
Tytuł: Zmiany W Wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji
Wiadomość wysłana przez: Maxx w Grudzień 28, 2005, 13:38:17
Cytuj
...Taka mała ciekawostka: w SGSP uczą nawet jak poród odebrać ;)
Niedługo wprowadzą naukę budowy szybowca z szyb ;)
Tytuł: Zmiany W Wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji
Wiadomość wysłana przez: Ajax w Grudzień 28, 2005, 14:49:11
Ok. Wprowadzajmy - jak to mówią jestem za, a nawet przeciw i tak nie odemnie to w końcu zależy. Jeżeli ma to pomóc choćby jednej osobie w woj. na rok - chyba warto! Jedno, ale.... niech jednak stosowne i jasne przepisy nadążają /wyprzedzają/, za sprzętem i konkretnym szkoleniem,działaniami, a nie odwrotnie jak to ma obecnie miejsce w szeregu sprawach <_<
Przykład kiedyś już podawany tel. <112> Co - dalej w zdecydowanej większośći SK kręcimy "kółeczkiem" podświetlamy, ileś tam razy klikamy itd... normalne to jest? Chyba nie. Na podstawie ostatnich pism okazuje się, że już dawno miało "coś" tam być zamontowane w poszczególnych centralach TPSA, ale po ostatnich zmianach kadrowych /roszadach/ nie ma z kim  rozmawiać. Osoby które się tym zajmowały odeszły, a nowe nie są w temacie. To tylko tak nawiasem. Podobnie jest z kilkoma innymi rzeczami.
Tu odnośnie defibrylatorów w razie "W" obawiam się odpowiedzialne osoby również mogą zrobić po prostu"karpia" :(
Pozdr.
Tytuł: Zmiany W Wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji
Wiadomość wysłana przez: bulon w Grudzień 28, 2005, 15:15:15
ajax istnieje w polsce szereg instytucji ktore stana na glowie by osobe z problemem ze uzyla aed i teraz ktos cos do niej ma za to wybronic.

PRR
WOSP
firmy medyczne sprzedaje aed

nie ma sie co martwic :)

poki co aed w polsce jest uzywane i nie slychac zadnych dymow
Tytuł: Zmiany W Wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji
Wiadomość wysłana przez: pagon w Grudzień 30, 2005, 20:43:11
Cytuj
prawo w tym wzgledzie sie wyklucza
ciebie pagon obowiazuja przepisy mswia
Mylisz się bulon. Mnie obowiązują polskie przepisy prawa a nie tylko przepisy mswia!
Zresztą wszystkie przepisy mswia są co najwyżej rozporządzeniami. Czyli aktami wykonawczymi do ustaw.

Ignorantia iuris nocet - nieznajomość prawa szkodzi.
Chodzi o to, że obowiązkiem obywatela jest znać prawo.

Nasze prawo nie nadąża za postępem. Ale to jednak prawo.

Witold
W USA są inne przepisy prawne. My jesteśmy w Polsce. W Holandii jest legalna eutanazja. I co z tego?  
Tytuł: Zmiany W Wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji
Wiadomość wysłana przez: Witold w Grudzień 30, 2005, 20:57:18
Cytuj
Witold
W USA są inne przepisy prawne. My jesteśmy w Polsce. W Holandii jest legalna eutanazja. I co z tego?
Ale serca ludzi działają w dokładnie w taki sam sposób, więc chyba lepiej mieć AED niż nie mieć. Może podaj przepis który zabrania używania AED przez osoby nie będące lekarzami, to ja się spytam sędziego jaka będzie kara? Bo wydaje mi się, że stosowanie prawa które nie nadąża za postępem chyba bardziej szkodzi... szczególnie osobom z migotaniem komór.
Tytuł: Zmiany W Wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji
Wiadomość wysłana przez: straz98 w Grudzień 30, 2005, 22:14:48
Pagon, Wszystko można uprościć do pytania czy jak kolega strażak będzie potrzebował użycia aed to miałbyś wątpliwości jeśli takie urządzenie byłoby w twoim zasięgu i wiesz że jak go nie użyjesz to kolega ma wyrok od którego się nie można odwołać tzn. zgon????
Tytuł: Zmiany W Wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji
Wiadomość wysłana przez: Ajax w Grudzień 31, 2005, 15:30:00
Mam już ten "kochany" defibrylator" - nie powiem proste i napewno przydatne urządzonko - niech nawet jednemu na rok pomoże - to i tak wiele! ;) Wkur... jest, że elektrody i bateria są 1 razowego użytku - a koszt zakupu nowych wcale nie jest mały. Ma, co prawda również aku.., ale zresztą to nie moja "broszka" ;) Ma być i już!
Pozdr.
Ps. Stosowne przepisy to już inna "bajka" <_< Kurde czemu nie może być normalnie Najpierw odpowiednie prawne wytyczne, realizacja i ewnt. praktyczne zastosowanie. Tak jest w rat. med. chem, SK, itp....Kto jest w temacie, ten wie w czym rzecz.
Tytuł: Zmiany W Wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji
Wiadomość wysłana przez: zar w Styczeń 05, 2006, 15:50:52
Szanowny Pagon i inni myślący podobnie, obowiązujące prawo w Polsce nie zabrania użycia aed nikomu. Warunek podstawowy to to aby użyty był do ratowania osoby będącej w stanie zagrożenia życia. Art.162 KK nakazuje aby udzielać pomocy osobom będącym w stanie zagrożenia życia bo  jeśli nie to możemy zostać ukarani pozbawieniem wolności do lat trzech, natomiast nie podlega karze , kto nie udziela pomocy do której konieczne jest poddanie sie zabiegowi lekarskiemu.  Należy to rozumieć , że nikt nie zabrania użycia defibrylatora ale jeśli go nie użyjesz to nie odpowiadasz karnie za niewykonanie defibrylacji. Żaden przepis nie zakazuje użycia AED przepis jedynie nie zmusza cię do jego użycia .
W podręczniku " Podstawy ratownictwa medycznego dla funkcjonariuszy PSP i innych ratowników KSR-G " na stronie szustej jest ciekawa sentencja wybitnego prawnika Pana Beckelmanna : „ Zastosowanie jakiegoś środka dającego bodaj nadzieję, tam gdzie grozi śmierć jest zawsze słuszniejsze niż nie uczynienie niczego. Osąd wydający się ex ante (przedtem) słuszny pozostaje niepodważalny nawet, jeśli okaże się ex post (potem), że wybór środka przyniósł w efekcie zamiast zażegnania- przyspieszenie zgonu. Prawo nie wymaga, aby rezygnować z  ostatniej szansy nawet wówczas, gdy zamierzona czynność może zawieść. Przeciwnie, oczekuje, że zostanie ona wykonana”.
 
Ponadto prawo cywilne (Kodeks cywilny) opisuje udzielenie pierwszej pomocy jako: ”nie zlecone wykonanie zadania”.  Art.757  mówi, że” Kto w celu odwrócenia niebezpieczeństwa grożącego drugiemu ratuje jego dobro, może żądać od niego zwrotu uzasadnionych wydatków, chociażby jego działanie nie odniosło skutku i jest odpowiedzialny tylko za winę umyślną lub rażące niedbalstwo”.
     Jak więc z tego wynika wykonawca , nie zleconego zadania odpowiada za szkody powstałe w wyniku niewłaściwie wykonanych czynności jedynie wówczas, gdy te szkody są następstwem rozmyślnego lub wyraźnie niedbałego wykonania zadania.
 JEŚLI ZNACIE INNE PODSTAWY PRAWNE, KTÓRE MÓWIĄ INACZEJ TO PROSZĘ PRZEDSTAWCIE I ZACYTUJCIE.

Pozdrawiam zar
Tytuł: Zmiany W Wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji
Wiadomość wysłana przez: Cień w Styczeń 09, 2006, 11:08:11
Padło tu wiele pytań  .Podczas recertyfikacj mej w ubiegłym roku zapytałem koordynatora  czemu  zmieniła sie stosunek wdechów do ucisków  na co odpowiedział mi tak  bo jak uciskasz klatke piersiowa  pod warunkiem że drogi oddechowe są drożne to przy ucisku i tak wymuszasz oddech i wydaje mi się to słuszne . Ja pierwszy kurs pierwszej pomocy  w PSP kończyłem w 1997 roku  potem następny i następny  od czasu mego pierwszego ile się zmieniło  i będzie się zmieniać  czas nie stoi w miejscu również i na tym polu.
Tytuł: Zmiany W Wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji
Wiadomość wysłana przez: bulon w Styczeń 09, 2006, 15:58:42
cien to 1/10 prawda.

zmiana liczny oddechow do uciskow wynika glownie z innych powodow.
i jest to glownie podyktowane aspektem kardiologicznym.

dlatego tez nowe wytyczne dotyczace rko w ksrg beda z pewnoscia braly pod uwage to, ze strazacy prowadza rko glownie pochodzenia oddechowego badz obrazeniowego.
moga pojawic sie roznice w tym temacie lecz nie musza.

i wtedy pan pagon i spolka beda sie uczyc ponownie albo i nie bo i tak maja to gdzies.
Tytuł: Zmiany W Wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji
Wiadomość wysłana przez: ignacy b w Styczeń 09, 2006, 23:05:32
Prawdopodobnie będą zapytania do Rady Resuscytacji, Tow. Med. St. Nagłych i Katastrof i Tow. Med.Rat. o:
1/. cykl resuscytacyjny - czy kończy się na wdechach czy na uciskach
2/. czas 5 cykli czy 120 sekund - czy ważniejszy stoper ( od kiedy pomiar czasu ?) czy pełny cykl resuscytacyjny - przedłużający lub skracający 5 cykli poniżej lub powyżej 120 sekund - statystycznie prawie nigdy nie trwajacych równo 120 sec
3/. czy nie należałoby, zaczynając od masażu , umożliwić poszkodowanemu tzw. oddychanie dyfuzyjne poprzez przyłożenie maski worka do twarzy, przy przepływie tlenu  15 l/min
4/. jak ma wyglądać procedura w ciężkiej hipotermii - dotychczasowa opiera się na zaleceniach ogłoszonych na Szkole w Karpaczu - pod egidą P.Tow. Med. Ratunkowej
5/. u dzieci - zatrzymanie krążenia głównie z niedotlenienia - zaczyna się od oddechów - w dotychczasowej praktyce PSP większość zatrzymań krążenia to skutek niedotlenienia, a nie choroby serca  - może uwzględnić to w procedurze.....  

Do czasu ogłoszenia przez Pana Komendanta Głównego PSP nowych procedur w KSRG obowiązują  dotychczasowe.
Europejska Rada Resuscytacji ogłosiła 4 stycznia 2006 , że stosowanie zasad dotychczasowych nie jest błędem !!!!!
Tytuł: Zmiany W Wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji
Wiadomość wysłana przez: bulon w Styczeń 10, 2006, 00:46:35
Cytuj
Europejska Rada Resuscytacji ogłosiła 4 stycznia 2006 , że stosowanie zasad dotychczasowych nie jest błędem

poniewaz nie ma jeszcze podrecznikow do nauki bls aed dla kursow PRR wiec nawet PRR uczy wg starych zasad
Tytuł: Zmiany W Wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji
Wiadomość wysłana przez: Młodzik w Styczeń 16, 2006, 22:20:54
Witam, ja rowniez odbywalem kurs calkiem niedawno (w listopadzie, chyba nawet z kolega Witkiem) i z tego co pamietam to wykladowcy nakreslali ze w niedalekiej przyszlosci AED bedzie powszechnym urzadzeniem.. ktore kazdy powinien umiec obsluzyc.. podobno juz pojawiaja sie takie urzadzenia w duzych hipermarketach czy stacjach benzynowych - osobiscie sie jeszcze nie spotkalem, ale uwazam to za bardzo dobre urzadzenie ktore pomoze laikowi sprawniej ratowac zycie ludzkie

pozdrawiam
Tytuł: Zmiany W Wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji
Wiadomość wysłana przez: strażakL w Styczeń 20, 2006, 11:13:15
Mam pytanie, już kilka lat temu przeszedłem szkolenie z zakresu ratownictwa medycznego. W tej chwili dowiedziałem się że co trzy lata trzeba robić odnowienie kwalifikacji, mi te uprawnienia wyszły więc blisko miesiąc temu. Gdzie zgłośic się i jak załatwić takie szkolenie??????? Jestem strażakim ochotnikiem, i mam z tym teraz mały problem, mówiono nam, że dostaniemy powiadomienie o szkoleniu , ale jak do tej pory nic nie przyszło.
Tytuł: Zmiany W Wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji
Wiadomość wysłana przez: Młodzik w Styczeń 20, 2006, 17:03:24
hmm powinienes sie skontaktowac z organem ktory zalatwial Wam szkolenia, np w moim przypadku był to zarzad powiatowy, i ja bym do niego uderzyl i monitowal o wyslanie na egzamin uaktualniajacy uprawnienia..
pozdrawiam
Tytuł: Zmiany W Wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji
Wiadomość wysłana przez: bulon w Styczeń 21, 2006, 08:57:17
sugeruje zwrocic sie do wojewodzkiego koordynatora ratownictwa medycznego PSP
Tytuł: Zmiany W Wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji
Wiadomość wysłana przez: miggru w Luty 14, 2006, 15:54:47
właśnie skończyłem kurs i ratownik medyczny z którym mieliśmy zajęcia wspomniał o zmianach. Komenda powiedziała że nie zmienią przepisów bo by trzeba naraz zrobić wszystkim kursy, a stary sposób RKO jest też skuteczny a zmiany są z tąd że jacyś lekarze którzy podejmują decyzje o zmanach w europie doszli do wniosku że sposób 30-2 jest o 1% skuteczny. Myśle że jak kogoś mamy uratować  i są szanse to go uratujemy i nie zaważy na tym technika RKO.
Tytuł: Zmiany W Wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji
Wiadomość wysłana przez: Ajax w Luty 14, 2006, 18:29:42
Rok ponad  temu kończąc bardzo nawet pozytywnie :) certyfikat , do dziś mimo 2 koordynat. woj. papierka "stosownego" nie ma? O czym to świadczy - proszę sobie odopowiedzić samemu!:angry:
Nie chodzi o papier sam w sobie, ale po, co istnieją m.in. te stanowiska?
Ja i tak prowadzę "społecznie" te szkolenia dla Policji, UM, Stowarzyszeń i OSP więc mi biega to w sumie /mam stosowne jakieś tam kwalifikacje i uprawnienia/, ale ktoś bierze niezłą kaskę z tego tytułu - często dodatkową,  i ma w daleko w dup...  :( Jego rola ogranicza się gł. do spr. wiedzy i umiętnośći raz na 3 lata - świstka papieru nie chce mu się nawet dla wybranych podpisać w ciągu roku? Cóż - ot mamy rat. przedmed. :D
Pozdr.
Tytuł: Odp: Zmiany W Wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji
Wiadomość wysłana przez: Witold w Maj 27, 2006, 17:11:08
Pozwolę sobie odświeżyć temat i zapytać, wg. jakich wytycznych powinniśmy obecnie działać. Coś mi się obiło o uszy, że w PSP już się szkoli wg. nowych wytycznych. Prawda to?
Tytuł: Odp: Zmiany W Wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji
Wiadomość wysłana przez: bulon w Maj 30, 2006, 08:43:59
sa jedne wytyczne i sa to "wytyczne do orgnizacji ratmed w ksrg"
Tytuł: Odp: Zmiany W Wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji
Wiadomość wysłana przez: czesiu-niesfora w Czerwiec 01, 2006, 13:23:27
Szanowni Państwo!!!
PSP jak i OSP to służby ratunkowe, działania nasze powinny polegac na:
- zabezpieczeniu poszkodowanego, jego czynności życiowych
- bezpiecznej ewakuacji ze strefy zagrożonej
nowe wytyczne mają na celu zrobic z strażaka-ratownika automatu, który poprzez odpowiednie procedury da szanse na przeżycie.
Moim skromnym zdaniem powinniśmy położyc nacisk na wyszkoleniu w stabilizacji i ewakuacji poszkodowanego. Wprowadzenie AED w podział bojowy ma na celu uprościc te procedury i ułatwic nam życie.
Tytuł: Odp: Zmiany W Wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji
Wiadomość wysłana przez: czesiu-niesfora w Czerwiec 01, 2006, 13:27:37
odnośnie ostatniej wypowiedzi to:
   Powinniśmy byc szkoleni według najnowszych procedur czyli nowy BLS i procedury pokrewne, lecz przez kogo?
Tytuł: Odp: Zmiany W Wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji
Wiadomość wysłana przez: bulon w Czerwiec 01, 2006, 23:21:06
czesiu czy ooprocz tego ze w nowych wytycznych jest 30:2 potrafisz cos wiecej o nich powiedziec?
i pytanie- jak traktowac strazaka -ratownika? jak laika czy jak zawodowca?
bo jak laika to wszystkie rurki i tleny mozesz sobie do smietnika wywalic.
Tytuł: Odp: Zmiany W Wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji
Wiadomość wysłana przez: czesiu-niesfora w Czerwiec 06, 2006, 17:24:18
odnośnie jak traktować strażak hmmm... Po rozmowie z ludzmi którzy byli przy wprowadzaniu wytycznych o ratownictwie medycznym w PSP zrozumiałem iz nawet KG i PRR ( i pochodne) nie wie co z tym fantem zrobic.
Na szczeblu KG miała zaistniec dyskusja o strażaku-ratowniku.
wszystko zaczeło sie w 1999 roku a teraz zaczyna się sypać.
Są dwa obozy - przeciw jest pan prof. J.Jakubaszko ,kóry uważa nas za stwór działający z wytycznymi z cywila.
co zrobic z torbami psp R1 i R2 w du... wsadzić :huh: sam bym chciał wiedziedzieć
jak na razie wykonujmy wszystko zgodnie z wytycznymi
Tytuł: Odp: Zmiany W Wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji
Wiadomość wysłana przez: bulon w Czerwiec 06, 2006, 21:43:01
o widzisz
problem w tym ze pan jakubaszko wymyslil sobie ze na swiecie beda tylko panowie o super nazwie "ratownik medyczny" +jeszcze lekarze a inny poziom ratownictwa medycznego nie istnieje (moze oprcz- wezwij pomoc)
gdy zaczal robic to co wymyslil zpaomnial jeszcze wprowadzic do tego stosowne uregulowania w kwestii uprawnien, kwestii programu naczuania, ewolucji paru ustaw id...

nowe i stare wytyczne ERC sa poprostu wytycznymi- niogo nie obowiazuja chyba ze ktos tak postanowil.
w KSRG ktos postanowil ze wytyczne ksrg obowiazuja i koniec kropka i dzieki Bogu.

na pocieche ci powiem ze w wawa PR malo kto w ogole wie ze istnieje ERC :)
Tytuł: Odp: Zmiany W Wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji
Wiadomość wysłana przez: MIKO w Sierpień 22, 2006, 00:18:29
Kolego bulon
Widzę że ostro szkolisz kolegów , a nazewnictwo jest twoją fobią . Chciałem Ci przypomnieć , że w straży zarówno tej Państwowej jak i Ochotniczej , są przede wszystkim  Strażacy-Ratownicy . Ratownictwo medyczne które przypisane jest jednostką ochrony przeciwpożarowej jest tylko jednym z kilkunastu  zadań , może nie mniej ważnym niż inne jednak strażak musi posiadać potężny zasób wiedzy z wielu dziedzin . Podstawowym błędem Ratownictwa Medycznego w strukturach jednostek ochrony przeciwpożarowej nie tylko tych z KSRG jest brak zróżnicowania w kwalifikacjach . Nie każdy strażak ma predyspozycje do udzielania pierwszej pomocy w szeroki zakresie , inni spełniają się i powinni poszerzać swoje kwalifikacje . System musi ewoluować i na pewno będzie . Co do wytycznych ERC to prędzej czy później znajdą się w procedurach , szczególnie że nowe są ułatwieniem . Chciałem  zauważyć , że kilku koordynatorów jest członkami  rady i w KG PSP te procedury są znane . Co do AED to uważam , że jest to zabawka bardziej dla laika niż ratownika i powinna wisieć w urzędach . Jeśli KSRG pragnie wprowadzić Defibrylatory powinny zostać stworzone przepisy i program kursu umożliwiający używanie półautomatycznych lub manualnych defibrylatorów  . Zakres wiedzy związanych z ich zastosowaniem nie jest aż tak duży i jeśli przyjmiemy , że pozostawiamy do rozpoznania : VF/VT defibrylacja i Asystolia  i PEA nie do defibrylacji , to jest to do nauczenia w kilkanaście godzin . Na kilku zajęciach ocenialiśmy skuteczność AED . Przyjmując że AED co chwila prowadził  analizie rytmu , to po pierwszej , góra drugiej nie skutecznej defibrylacji dla ratowanego bezpieczniejsze było odłączenie defibrylatora i prowadzenie dalszego RKO bez kolejnych prób do czasu przybycia zespołu z lekami i manualnym defibrylatorem . Nie możliwe było osiągnięcie jakiegokolwiek minimum skutecznego RKO . Jak któryś z kolegów zauważył procedury są wzorowane na BLS i BTLS i tak zostanie jeśli te procedury będą się zmieniać to KSRG prędzej czy później też . Nie może być różnych standardów .
A jeszcze jedno do kolegi Bulon jak kolego piszesz o leczeniu odwracalnych przyczyn NZK -  4H i 4T to nie jest to w procedurach KSRG i podaj kolegom o co  chodzi bo nie każdy skończył np. ACLS .             
Tytuł: Odp: Zmiany W Wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji
Wiadomość wysłana przez: ignacy b w Sierpień 22, 2006, 21:35:54
kilka uwag:
1/. aby wypełniać przypisane w ksrg zadania z zakresu ratmed nie trzeba mieć specjalnych predyspozycji - trzeba się nadawać na strażaka
2/. strażacy szczególnie zaangażowani w ratmed powinni byc docenieni i hołubieni, ale to nie znaczy, że reszta ma mieć w nosie - nigdy nie wiadomo, komu przyjdzie ratować życie
3/. w sprawie wytycznych ERC w ksrg - odsyłam do mojego posta ze stycznia 2006
4/. powszechnie stosowane AED to defibrylatory półautomatyczne - w sam raz do zastosowania przez strażaka w oczekiwaniu na zesp ratmed i leki - raczej według nowych zasad - a nie trzy wyładowania z kontrolą rytmu...
5/. BLS, BTLS itp to nazwy komercyjnych pakietów edukacyjnych, a nie fragmenty wiedzy medycznej. Wiele osób uzwa tych pojęć w sposób bez mała symboliczny ( "adidasy firmy puma") promując określoną ofertę rynkową - i dobrze, tak długo, dopóki nie ma monopolu... ktoś kiedyś zapytał, - jakim prawem uczycie 15/2 - przecież to BLS, program, certyfikat, kasa... Jak się wyśmiałem to powiedziałem, że jak zgłoszą roszczenie, to w ciągu 3 dni zmienimy w ksrg na 16/2...
6/. udało się osiągnąć dużą spójność pomiędzy zadaniami, procedurami, programem szkolenia i wyposażeniem PSP w zakresie ratmed - owszem, w wytycznych dopuszczono  trochę sprzętu niestandardowego, ale na aktualnym etapie i poziomie doświadczenia ratmed strażaków poszerzanie zakresu wiedzy np. o nzk nie zawsze jest wskazane... oczywiście oczekujemy od Bulona przystępnego wyjaśnienia 4H i 4T
Tytuł: Odp: Zmiany W Wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji
Wiadomość wysłana przez: MIKO w Sierpień 22, 2006, 23:00:54
Kolego Ignacy
I tak w zasadzie się zgadzamy . Moja irytacja wynika z treści głoszonych na tym forum gdzie główna dyskusja trwa na temat nazewnictwa oraz spraw daleko wykraczających poza zakres wymagany , a wręcz zbędny na poziomie udzielania pomocy w KSRG .   Uważam że wiedza i zakres programu jest w pełni wystarczający oraz wyposażenie zestawu R1 . Oczywiście wszystkie procedury nie są doskonałe , pamiętam że analizując je kiedyś chyba do jednej związanej z hipotermią miałem zastrzeżenia . Osobiście pomyślał bym jeszcze nad wprowadzeniem masek krtaniowych , bo z utrzymaniem drożności  dróg oddechowych , a może bardziej z uszczelnieniem maski jest różnie . Oczywiście można zaraz mnie skrytykować że jest combitub , jednak cena i sama ocena położenia  przemawia według mnie za maską krtaniową pomimo problemów z całkowitym uszczelnieniem .   
Może pewnym problemem jest system szkolenia , ponieważ zdarzyło się że słyszałem o kursie parodii gdzie większość czasu poświęcono imitacji ran i ssaniu tabletek pluszczu w celu imitowania wydzielin , a uczestnikom nie przekazano podstawowych informacji na temat np. parametrów życiowych . Jednak podobnie jak w przypadku komentowanego przez Ciebie BLS to i tutaj przydała by się jakaś certyfikacja podmiotów szkolących . Osobiście w związku z zapoznaniem się z procedurami KSRG byłem na samym początku funkcjonowania na kursie  i z dwa lata temu na recertyfikacji za każdym razem inny zespół szkolący i inny koordynator certyfikujący . Bardziej przyglądając się niż ucząc muszę przyznać że poziom był wysoki , treści przekazywane w bardzo ciekawy sposób poparte durzą  ilością przykładów z życia , było naprawdę OK. Jeśli strażakowi zostało nawet 50% z przekazanej wiedzy to da sobie radę .
Ale wracając do tematu forum .  Wyjeżdżam do zdarzeń akurat w takim terenie gdzie dostęp do niedawna do zespołów pogotowia był bardzo wydłużony 40-60 min, W związku z tym udzielanie pomocy z przyczyn kardiologicznych i pochodnych nie związanych z urazami zajmowało nam większość kart medycznych . Doszło do tego że jeździliśmy do NZK w domach . I dlatego uważam że tematu NZK z przyczyn kardiologicznych nie wolno bagatelizować w KSRG szczególnie że duża część np. OSP na pewno spotyka się coraz częściej z tym problemem . Oczywiście nie znaczy to że KSRG ma uczyć o 4H i  4T  , bo nawet jeśli strażacy będą wiedzieć o co chodzi to i tak nie wprowadzą leczenia i nie stwierdzą na przykład , a tym bardziej nie odbarczą tamponady osierdzia . I dlatego poruszanie ,a raczej rzucanie takich haseł mnie irytuje . KSRG nie jest od leczenia , a od ratowania , to pierwsze zostawmy lekarzom .           
Tytuł: Odp: Zmiany W Wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji
Wiadomość wysłana przez: ignacy b w Sierpień 23, 2006, 08:23:47
1/. Treści postów- tak już jest na forach anonimowych, że się można naczytać rózności...
2/. Procedura w hipotermii zapisana w wytycznych jest przekonująca - opracowana przez znawców zagadnienia- ogrzany tlen - postulowałem wyposażenie grup ratownictwa wodnego w ogrzewacze mieszaniny oddechowej - bo ci ludzie rzeczywiście mogą uratować np. dziecko spod lodu - bez reakcji... no to trzeba wentylować tlenem wdychanym przez nos ratownika metodą usta - usta - ew. przez maskę worka samorozprężalnego - ( wtedy przez nos albo z rurką u-g) - bo bezpośredni kontakt z ustami wyziębionego jest nieprzyjemny...
3/. Chyba nawet rurki krtaniowe - (tak jak maski - dopuszczone przez wytyczne) - nawet napisano doktorat o zastosowaniu tych rurek przez strażaków u dzieci (!) - ale na razie to nie ratownicy kupują sprzęt, a przekazanie pudełka rurek to nie to samo, co drabiny - nawet regionalna telewizja nie przyjedzie...
4/. Jest zasada - ponieważ ponad 80% szkoleń ratmed w PSP odbyło sie przy wykorzystaniu komercyjnych podmiotów zewnętrznych - że właściwy terytorialnie koordynator weryfikuje i dopuszcza na piśmie podmiot szkolący do szkolenia - żeby ratownicy mieli szanse zdać egzamin. Ponadto informacje o egzaminach miały spływać do KCKR dla umożliwienia wizytacji celem zachowania jednolitości i spójności systemu szkolenia w kraju. KG PSP nie była  w stanie wyegzekwować tych informacji, co akurat nie stanowi już problemu, bo koordynatora krajowego zwolniono z powodu reorganizacji, której nie było. I zamiast pozyskiwać koordynatorów szczebla powiatowego ( np. miejscowy szef pogotowia " skazany" na współpracęez PSP) - utrudnia się życie koordynatorom - i się "wykruszają" - cóż - sprzęt kupiony to znaczy, towarzyszu, że ratownictwo medyczne jest... Może relacje prasowe o tragediach i procesach uzmysłowią wagę zagadnienia, skoro własna aktywność intelektualna nie wystarcza.....
5/. NZK w domach - nie chcę krakać ( obiecywać?), ale to jest nasza przyszłość - na razie  z AED - jeżeli PSP może być wcześniej , niż zesp. rat med - to dlaczego ma nie jechać ... Ale legislatorzy poszli jeszcze dalej zapisując takim podmiotom, jak PSP "kwalifikowany transport" do szpitala..... regulacja rzeczywistości na podstawie urojeń to zjawisko u nas coraz częstsze...
6/. Moje zdanie na temat perspektyw ratmed  dla każdego strażaka jest takie: poszerzenie zakresu ratmed w PSP
( w przyszłości, po zdobyciu doświadczenia !!!!!) : udrożnienie na wyższym poziomie ( maski krtaniowe itp.), AED, i ew. wlew 1000 ml krystaloidów do żyły obwodowej  ( wkłucie w dobrą żyłę można wyszkolić, jak są trudności, to nawet piel. anest. może nie dać rady) lub szpiku - kilka osób z nzk i w ciężkim wstrząsie może uda się uratować,  nigdy nie transport - jak już przemieszczamy poszkodowanego to zawsze  ewakuacja!
7/. Na razie często żle unieruchamiamy kończyny, kołnierze - dosyć dobrze, rozpoznanie wstrząsu - coraz lepiej, pasy noszy nadal się wloką,  taktyka ratmed - lepiej w praktyce niż w opisach,  meldunki - powoli się poprawiają, zawartość PSP R- 1 - czasami bardzo duże braki - nikt nie pilnował...!!!
Tytuł: Odp: Zmiany W Wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji
Wiadomość wysłana przez: bulon w Sierpień 23, 2006, 10:47:50
4h 4t czyli skrot edukacyjny dla
odwracalnych przyczyn zatrzymania krazenia
hipoksja,
hipowolemia,
hiper/hipokaliemia,
hipotermia,

odma prężna,
tamponada serca,
przedawkowanie leków lub zatrucie,
zmiany zakrzepowo-zatorowe

po polsku to sie rozmywa ale po angielsku literki pasuja do skrotow.


Cytuj
Chciałem Ci przypomnieć , że w straży zarówno tej Państwowej jak i Ochotniczej , są przede wszystkim  Strażacy-Ratownicy .
dziekuje za ta wskazowke, zawsze sadzilem ze supermani ale sprowadziles mnie na ziemie- odnosnie czego to przypomnienie bo tego typu sformulowanie regularnie tluke na tym forum?
wydaje mi sie ze sie dosyc dobrze w tym moemncie zgadzamy

Cytuj
Ratownictwo medyczne które przypisane jest jednostką ochrony przeciwpożarowej jest tylko jednym z kilkunastu  zadań , może nie mniej ważnym niż inne jednak strażak musi posiadać potężny zasób wiedzy z wielu dziedzin .

zasob wiedzy z ratowncitwa emdycznego strazak jest tylko nieco rozszerzonym tematem pierwszej pomocy ktora powinni umiec wszyscy na calym swiecie.
mysle ze kazdy strazak sobie z tym powinien radzic.


Cytuj
Podstawowym błędem Ratownictwa Medycznego w strukturach jednostek ochrony przeciwpożarowej nie tylko tych z KSRG jest brak zróżnicowania w kwalifikacjach

sa lekarze ktorzy pelnia role koordynatorow i starzacy ratownicy ktorzy pelnia role ratownikow.
pielegniarze nigdy nie pchali sie do strazy a ratownciy medyczni po szkole to dosyc nieuregulowany zawod i ciezko by minister SWiA robil to co nalezy do ministra zdrowia.
a mimo to tworca rozporzadzenia o ksrg wlozyl tam zespoly ratmed posiadajace wlasne srodki lokomocji.


Cytuj
Co do wytycznych ERC to prędzej czy później znajdą się w procedurach , szczególnie że nowe są ułatwieniem
tzn ktore elementy ERC2005?
mysle ze kurs pierwszej pomocy medycznej dla ksrg jest takim kursem gdzie mozna spokojnie nuaczac pomiedzy bls ktory zostal splycony do poziomu edukacjisredniointeligentnego szympansa a poziomem als. bls w erc2005 jest dla absolutnego laika a strazak nim nie jest po kursie.
jedyne co mozna zmienic to 15:2 na 30:2 tylko nie do konca wiadomo czy w takich przypadkach z jakimi straz do czynienia jest to korzystne i potrzebne !
a teraz szczegolna moim zdaniem uwaga- erc 2005 zastrzeglo ze erc 2000 nie traca na waznosci.

Cytuj
Na kilku zajęciach ocenialiśmy skuteczność AED . Przyjmując że AED co chwila prowadził  analizie rytmu , to po pierwszej , góra drugiej nie skutecznej defibrylacji dla ratowanego bezpieczniejsze było odłączenie defibrylatora i prowadzenie dalszego RKO bez kolejnych prób do czasu przybycia zespołu z lekami i manualnym defibrylatorem

czyzbys zachecal na podstawie swoich badan do rezygnacji ze stosowania standardow?

Cytuj
Jak któryś z kolegów zauważył procedury są wzorowane na BLS i BTLS i tak zostanie jeśli te procedury będą się zmieniać to KSRG prędzej czy później też . Nie może być różnych standardów
erc 2000- udrazniamy drogi oddechowy- (jama ustna+odchylenie),kontrola opddechu,dwa skuteczne wdechy, kontrola oddechu,15 ucisniec
erc2005-kontrola oddechu, 30 ucisniec,2 wdechy...

co ma robic strazak wg ciebie?
erc2005 to maxyalne splycenie dla laika, poto by wiecej osob ktore maja malo czau i rzadko sie tego ucza.
natomiast strazak ma czas by to powtarzac i poswiececi czas na glugi kurs.
oza tym erc to tylko towarzystwo ktore cos zaleca i jest na tyle szanowane ze kazd uwaza ze to na nich nalezy sie wzorowac. ale ie trzeba i nic do tego nie zobowiazuje! to jest tylko nieformalna spoleczno-srodowiskowa zgoda na to.
ale w ksrg wlasciwsze jest pozostanie przy tym co jest z opcja zmiany stosunkuucisniec ale nawet erc 2005 tego nie wymagaja.


tak jak ignac wspomnial BTLs i BLS to nazwy produktow sprrzedawanych na rynku.
i teraz pytanie0- czy tworcy BTLS wymyslili to wszystko samiczy rowniez opierali sie na swoich doswiadczeniach i wiedzy ktora wczesniej ktos im przekazal gdy jeszcze nie bylo BTLS ??
do czego zmierzam- to ze jego elementy sa w wytycznych ratmed ksrg nie oznacza ze wlasnie na nich bylo co wzorowane bo moze bylo na podstawie innech zalecen ale sa one zbierzne z ogonoswiatowym trendem w lecznictwie.


Cytuj
jeszcze jedno do kolegi Bulon jak kolego piszesz o leczeniu odwracalnych przyczyn NZK -  4H i 4T to nie jest to w procedurach KSRG i podaj kolegom o co  chodzi bo nie każdy skończył np. ACLS .             
nic nie trzeba konczyc by to wiedziec tylko w kazdej szkole medycznej o profilu ratmed powinno sie tego uczyc i niekoniecznie pod nazwa ACLS- btw- to kurs AHA a nie ERC ...
ciut inny produkt

Cytuj
Może pewnym problemem jest system szkolenia , ponieważ zdarzyło się że słyszałem o kursie parodii gdzie większość czasu poświęcono imitacji ran i ssaniu tabletek pluszczu w celu imitowania wydzielin , a uczestnikom nie przekazano podstawowych informacji na temat np. parametrów życiowych . Jednak podobnie jak w przypadku komentowanego przez Ciebie BLS to i tutaj przydała by się jakaś certyfikacja podmiotów szkolących .
osobiscie botykam sie z problemami egzaminacyjno szkoleniowymi dla grup spolecznych i moim zdaniem system szkolenia nie jest skuteczny.
sam skrot przed nazwiskiem "dr" nie jest rownoznaczny ze 100% jakoscia szkolenia podczas kursu.
brakuje certyfikowanych instruktorow.

Cytuj
I dlatego poruszanie ,a raczej rzucanie takich haseł mnie irytuje . KSRG nie jest od leczenia , a od ratowania , to pierwsze zostawmy lekarzom .           
 
bardzo popularne haslo, brakuje czesci o pielegniarkach.niestety leczeniem zajmuje sie i ratownik tylko pod inna nazwa- bo leczenie hipowolemii dla strazaka to bedzie tamowanie krwotoku a dla lekarza dodatkowo podanie plynow itd...
Tytuł: Odp: Zmiany W Wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji
Wiadomość wysłana przez: ignacy b w Sierpień 23, 2006, 21:16:29
Co do zespołów szkolących - dobrze szkolą strażaków nauczycielki ze studiów medycznych i szkół pielęgniarskich, niektóre prywatne firmy z doświadczonymi w polu ratownikami i lekarzami, a np. zespoły złożone z lekarzy szpitalnych mają często niedużą skuteczność i spadają z rynku: "wiecie, panowie strażacy, zawał dolny, bradykardia, wstrząs - no atropina, stymulacja, ale trzeba rozważyć katecholaminy, dobra, to wy poćwiczcie na manekinie, a ja lecę na dyżur......" No i po to są koordynatorzy ratmed żeby pilnowali. Czasem jest trudno, bo trzeba wystąpić w obronie strażaka  przeciw własnemu środowisku - może też dlatego nie ma kolejek do stanowiska koordynatora....     
Tytuł: Odp: Zmiany W Wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji
Wiadomość wysłana przez: czesiu-niesfora w Wrzesień 11, 2006, 21:45:14
Drodzy Czytelnicy!!!
nie obrażając nikogo lecz zamocno zagłębiamy się w sfere medyczną! Strażak to taki stwór, który powinien umieć poprawnie wyciągnąć ze strefy O poszkodowanego, poprawnie go ewakuować i utrzymać czynności życiowe - nic więcej.
Jeżeli będziemy coraz więcej strażakowi wbijać do głowy to w konicu ten osobnik padnie z przegrania umysłu ^_^ Na podziale bojowy powinien być minimum jeden ratownik med, który będzie miał do pomocy strażaków, a strażak niech pożądnie gasi i wycina poszkodowanych!!!