strazak.pl Ratowniczy Bank Wiedzy

Pożarnictwo => Taktyka działań ratowniczych => Wątek zaczęty przez: Jah100 w Kwiecień 04, 2010, 15:01:01

Tytuł: wypadek samochodowy - symulacja teoretczna
Wiadomość wysłana przez: Jah100 w Kwiecień 04, 2010, 15:01:01
Co byście zrobili:?
"W trakcie powrotu samochodem z rodzinnych wakacji na krajowej 11 zostaje potrącony rowerzysta, który wjeżdża pod koła pojazdu jadącego z naprzeciwka. Poszkodowany to 64 letni mężczyzna, który jest przytomny, lecz jego reakcja na na wasze polecenia jest w znacznym stopniu ograniczona. Nie możecie nawiązać kontaktu, wydaje tylko niezrozumiały bełkot…"

  W trakcie sprawdzania oddechu wyczuwacie pięć oddechów, które są równomierne oraz woń alkoholu.

Po przeprowadzeniu badania poszkodowanego stwierdzacie: wgłobienie skroniowej części czaszki oraz krwotok, zasinione okolice oczu, zapadniętą środkową część klatki piersiowej oraz patologicznie wygiętą nogę w okolicy kości udowej z silnym krwotokiem.

Pytanie:

   1. Jakie będzie wasze postępowanie w celu zabezpieczenia miejsca zdarzenia.
   2. Jakich poszkodowany doznał urazów, postępowanie z nimi.
   3. W jaki sposób wykorzystacie członków swojej rodziny oraz innych świadków zdarzenia.


Wiadmośc wydzielona z topiku o filmie. Jahu- rejestracja + właściwe umieszczanie swoich pytań= lepsza współpraca na forum.
Tytuł: Odp: wypadek samochodowy - symulacja teoretczna
Wiadomość wysłana przez: aspiryna w Kwiecień 05, 2010, 22:21:18
Po opisie można wywnioskować, że oprócz krwotoków to ofiara ma wiele orażeń wewnętrznych. W takich zdarzeniach osoba przeważnie jest w stanie szoku. Na poczatku może sie wydawac, że jest przytomna i jest ok ale po chwili może stracić przytomnoć i funkcje życiowe. W warunkach takich polowych jak ty opisujesz to za dużo pola do popisu nie ma. Przede wszystkim jak są funkcje życiowe to czekać na przyjazd karetki. Jak gościu nam odpływa to wiadomo, że pozycja przeciwwstrząsowa i jak traci funkcjie życiowe to ABC. Miejsce tak zabezpieczyć aby nie doszło do wypadków wtórnych. Jeżeli koniecznoć to nawet zatrzymać ruch. Co do rodziny to różnie bywa.Jak ktoś nie widział takiego zdarzenia wcześniej to może być też w szoku i na nic sie nie przyda bo będzie się bał podejść.
Tytuł: Odp: wypadek samochodowy - symulacja teoretczna
Wiadomość wysłana przez: MIKO w Kwiecień 05, 2010, 23:00:49
Normalnie zafascynowany  jestem  :gwiazdki: stanem wiedzy ( bym rzekł jestem również w „szoku” choć wypadku niemiałem :o )  – już raz spytałem, pytam ponownie ten stopień to z przypadku czy nadania ? 

No fakt "podesłano nam" dychającą agonię, ale czekać aż umrze nie wypada, tym bardziej pomagać w tym .  :angry:
Tytuł: Odp: wypadek samochodowy - symulacja teoretczna
Wiadomość wysłana przez: Kasper w Kwiecień 06, 2010, 11:56:53
Dział nie pasuje do pytania. Rodzina i taktyka działań ratowniczo-gaśniczych?

Rodzina i świadkowie zdarzenia opierają się na pierwszej pomocy:

ad1. Zabezpieczenie miejsca zdarzenia: Trójkąt ostrzegawczy, światła awaryjne, osoba sygnalizująca o niebezpieczeństwie, osoby udzielające pierwszej pomocy w kamizelkach ostrzegawczych...

ad.2 Prawdopodobne urazy: Czaszkowo-mózgowy a w tym: Podstawa czaszki, krwiak wew.czaszkowy, obrzęk mózgu, dalej rdzenia kręgowego, klatka piersiowa: uszkodzenie kostnych struktur kl. piersiowej np.: wiotka kl. piersiowa; urazy mechaniczne trzewi kl. piersiowej np.: pęknięcie płuca, dużych naczyń, przepony itd.; Brzuch: uszkodzenie trzebi j. brzusznej np. pęknięcie wątroby, śledziony, uraz miednicy itd.; Kończyny: złamania i ich powikłania np.: uszkodzenia mięśni, naczyń i nerwów...

ad.3 Jak w pkt. 1 oraz tamowanie krwotoków, stabilizacja głowy, wezwanie pomocy, udzielenie pomocy zgodnie z posiadaną wiedzą i umiejętnościami, komfort termiczny.


Działania SP:

Woń alkoholu z ust, nie jest jakimkolwiek determinantem w prowadzeniu działań z zakresu ratownictwa medycznego czy pierwszej pomocy.


Procedury 6,7,8,13,14,15.