strazak.pl Ratowniczy Bank Wiedzy

Pożarnictwo => Taktyka działań ratowniczych => Wątek zaczęty przez: Pumba w Kwiecień 11, 2022, 01:10:30

Tytuł: Reset pożaru
Wiadomość wysłana przez: Pumba w Kwiecień 11, 2022, 01:10:30
Witam, ostatnio natrafiłem na temat testu pożaru. I chciałbym zapytać kolegów jakie jest Wasze doświadczenie w tym temacie? Jakie macie uwagi?
Kiedyś na tym forum było wiele takich ciekawych tematów i może uda się choć częściowo do tego powrócić.
Tytuł: Odp: Reset pożaru
Wiadomość wysłana przez: emer w Kwiecień 11, 2022, 10:21:32
Technika znana od dziesięcioleci,  zbyt dużo ważnych elementów do mówienia, żeby to wszystko opisać. Obecnie nazywana na wiele sposobów: reset, natarcie z zewnątrz, zmiękczanie, szybka woda itd. Osobiście uważam, że szkoda energii na spieranie się jak powinno sie nazywać, ważne żeby w sowim gronie wiedzieć o czym mówimy, jak i po co to robimy. Technika bardzo skuteczna ale wykonana niepoprawnie może być szkodliwa. Na początek polecam art. w przeglądzie pożarniczym, w którym temat był przed laty opisywany, jak również skrypt "pożary wewnętrzne'

Pozdro
Tytuł: Odp: Reset pożaru
Wiadomość wysłana przez: Bartolini2721 w Lipiec 02, 2022, 17:23:53
Idealnie zwarty prąd wody przy dużej wydajności podany na kilka sekund 1,5m od ściany pod kątem 75' w sufit. Ważne, żeby była współpraca między rotami bo jedną rotą jest to ciężkie chodź możliwe do zrobienia. Ogólnie dobrze jest przyjąć, że podajemy zwarte prądy z zewnątrz, rozproszone z wewnątrz, żeby niepotrzebnego powietrza nie wtłaczać, a reszta to ćwiczenia, ćwiczenia i jeszcze raz ćwiczenia.
Tytuł: Odp: Reset pożaru
Wiadomość wysłana przez: simek92 w Lipiec 02, 2022, 23:09:03
Cfbt promuje ostatnio technikę prądów zwartych w pożarach wewnętrznych, więc nie zawsze będziemy podawać rozproszone 😊 a skuteczność jak najbardziej na plus, przynajmniej jeżeli chodzi o jakieś większe odległości np. od drzwi do źródła pożaru.