strazak.pl Ratowniczy Bank Wiedzy

Służba => Forum ochotników => Wątek zaczęty przez: Pedros w Czerwiec 18, 2008, 17:02:57

Tytuł: Kto może włączyć syrenę?
Wiadomość wysłana przez: Pedros w Czerwiec 18, 2008, 17:02:57
Ostatnio przejeżdżając przez pewną miejscowość zauważyłem pożar (mały ale stwarzający zagrożenie). Podjechałem więc pod strażnicę i włączyłem syrenę, dzwoniąc jednocześnie do PSK. Niestety tamtejsi ochotnicy mają mi za złe, że ich alarmowałem. Podobno (wg. nich) nie każdy jest uprawniony do włączania syreny.

Czy mają rację?
Tytuł: Odp: Kto może włączyć syrenę?
Wiadomość wysłana przez: Peter w Czerwiec 18, 2008, 17:06:21
Wg mnie nie mają racji. Po to jest przycisk do włączania syreny, aby w razie zagrożenia z niego skorzystać, by zaalarmować o tym pożarze. Takie jest moje zdanie.Myślę, że zachowałeś się prawidłowo.Trzeba było się zapytać kto wg nich jest uprawniony do włączania syreny :mellow:.Niech pokażą przepis mówiący o tym kto jest uprawniony do włączania syreny.
Tytuł: Odp: Kto może włączyć syrenę?
Wiadomość wysłana przez: sheldon w Czerwiec 18, 2008, 17:09:11
Wg mnie bardzo dobrze zrobiłeś. Po części chyba z uwagi na takie sytuacje jak ta wyżej opisana, syreny posiadają włączniki (również) na zewnątrz strażnic. ;-)
Tytuł: Odp: Kto może włączyć syrenę?
Wiadomość wysłana przez: Michaszs w Czerwiec 18, 2008, 19:35:55
Jeżeli wszedłbyś do remizy (jakimś cudem) i włączył syrenę to rozumię ich oburzenie, ale jeżeli to był czerwony guziczek-ratownik, to zrobiłeś prawidłowo.
Tytuł: Odp: Kto może włączyć syrenę?
Wiadomość wysłana przez: yaskoow w Czerwiec 18, 2008, 21:04:02
Mi sie wydaje ze to tylko  duma "tubylców"... -ze jak to ktos obcy ma nasz informowac i wlaczac syrene skoro to nie jest "swoj"

I datego tak powiedzieli zamiast podziekowac.

Teraz i tak chyba w wiekszosci jednostek jest odgórny system alarmowania radiowego z komendy PSP
Tytuł: Odp: Kto może włączyć syrenę?
Wiadomość wysłana przez: Grzesiu w Czerwiec 18, 2008, 21:07:47
Pedros
Czy ta OSP była w KSRG?
Tytuł: Odp: Kto może włączyć syrenę?
Wiadomość wysłana przez: Emilovic w Czerwiec 18, 2008, 21:13:48
KAŻDY

I nie ma co się nad tym rozwodzić.
Tytuł: Odp: Kto może włączyć syrenę?
Wiadomość wysłana przez: Grzesiu w Czerwiec 18, 2008, 21:19:31
Nie zmienia ale czasem od tego zależy dalszy rozwój sytuacji, poczekajmy na odpowiedz autora wątku.
Tytuł: Odp: Kto może włączyć syrenę?
Wiadomość wysłana przez: Emilovic w Czerwiec 18, 2008, 21:32:18
KAŻDY

I nie ma co się nad tym rozwodzić.
trochę rozwodzić się można ^_^

Nie wiem tylko co w tym śmiesznego???
Nie trzymaj mnie w niepewności i napisz nad czym w tym przypadku można sie rozwodzić???

I taki dzieciak  pisze aby pisać. 40 wiadomości przez 1 dobę to dobry wynik.

Patrz poniżej jak to się robi.
Tytuł: Odp: Kto może włączyć syrenę?
Wiadomość wysłana przez: Darek3xP w Czerwiec 18, 2008, 21:49:19
Zdecydowanie trafna decyzja !
Syrenę zamontowano dla alarmowania tych "dzielnych" strażaków z miejscowej OSP !
Więc dziwi mnie ich oburznie !
Pozdro  :rolleyes:
Tytuł: Odp: Kto może włączyć syrenę?
Wiadomość wysłana przez: Artur Kom. w Czerwiec 18, 2008, 23:06:12
Witam!
Tak jak napisał jeden z poprzedników moim zdaniem włączyć syrenę może każdy kto zauważy jakiś pożar lub zdarzenie losowe. Wyłącznik syreny zawsze jest umiejscowiony na budynku remizy w takim miejscu że każdy ma do niego dostęp. Trochę mnie dziwi że ci strażacy mieli jakieś ale do Ciebie że załączyłeś syrenę tym bardziej że powiadomiłeś PSK.
Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Kto może włączyć syrenę?
Wiadomość wysłana przez: Pedros w Czerwiec 19, 2008, 07:07:51
Dziękuję za tak liczne wypowiedzi. Mnie też zdziwiło ich zachowanie. Może chodziło o to, że była to jednostka, która ma 1-2 wyjazdy w ciagu roku i w tym roku była to ich pierwsza akcja. Zchodzili się jakieś 5 minut, potem otworzyli garaż a tam samochód był zastawiony ławkami. Więc zaczęli te ławki przerzucać w inne miejsce potem jeden z nich (wg. mnie nietrzeźwy) wsiadł jako kierowca i wyjechali... oczywiście bez zgłoszenia się do PSK i bez ubierania się w koszarówki (UPS nie mają). Niestety nie potrafili sobie poradzić z akcją więc PSK musiała wezwać kolejną jednostkę... 
Dla wyjaśnienia dodam że jest to jednostka z mojej gminy. Mogłem nie alarmować ich tylko wezwać swoją jednostkę. Byli by pewnie w tym samym czasie i załatwili zdarzenie bezproblemowo. Ale uważałem, że "tubylcy" mają prawo działać na własnym terenie więc postąpiłem tak jak pisałem wyżej.
To jeszcze nie koniec, bo obrażona jednostka zgłosiła ten fakt oficjalnie do Zarządu Gminnego i teraz prezes zarządu (stary dziadek - nigdy nie był strażakiem) ma do mnie pretensje o to że bezprawnie włączam alarm i "rządzę się". Niestety nie ma chyba konkretnego zapisu mówiącego o tym kto może a kto nie włączać syrenę więc ciężko będzie mu udowodnić że nie ma racji.
Ostatnio przedstawił ten fakt nawet radzie gminy przy jakiejś okazji. Radni nie znają przepisów więc patrzą na mnie trochę podejrzliwie. Jednym słowem prezes oddziału gminnego robi mi niezłą opinię...
Tytuł: Odp: Kto może włączyć syrenę?
Wiadomość wysłana przez: piotr998 w Czerwiec 19, 2008, 07:50:43
Podjechałem więc pod strażnicę i włączyłem syrenę, dzwoniąc jednocześnie do PSK.
Nie znam żadnych przepisów ograniczających możliwość włączenia syreny przez osobę postronną alarmując jednostkę do zdarzenia (fałszywkę pomijam) i nic tu nie ma do rzeczy czy jednostka jest w KSRG.
Nie mniej można odnieść wrażenie, że powiadomić PSK mogłeś z miejsca zdarzenia i zostawić dyżurnemu decyzję o dysponowaniu konkretnej jednostki. Tym samym wszedłeś w jego kompetencje i teoretycznie być może była to jakaś rozgrywka wewnętrzna z miejscową jednostką i/lub dyżurnym PSK.
Oczywiście jest to tylko teoretyczne rozważanie, bo np. nie wiem czy PSK miało możliwość alarmować daną jednostkę drogą radiową, co już samo w sobie zmienia sytuację.
Celowo pokazuję kilka wątków sprawy, ponieważ rzadko kiedy sytuacja jest prosta i jednoznacza szczególnie w wypowiedziacvh osób nie znającyh całej sprawy.
Tytuł: Odp: Kto może włączyć syrenę?
Wiadomość wysłana przez: ksiwek w Czerwiec 19, 2008, 07:57:32
Witam! Pierwszy raz słyszę żeby straż miała pretensję, że ktoś ich wzywa do działania. Przecież pomoc w trudnych sytuacjach to główny sens naszego istnienia. Po to zapisywaliśmy się do OSP. Straż raczej powinna mieć pretensję w drugą stronę - jeśli nie jest wzywana do zdarzeń, w których powinna uczestniczyć np. ze względu na odległość, nie mówię już o własnej miejscowości. Włącznik do syreny po to jest jest w miejscu ogólnie dostępnym aby mogła z niego skorzystać każda osoba, która zauważyła niebezpieczeństwo i uznała, że potrzebna jest straż. Prawidłowość twojego postępowania nie podlega żadnej dyskusji.  Opisany problem na pewno powinien być przedstawiony na posiedzeniu zarządu gminnego związku. A co do opisanego prezesa, to postawa dość powszechna w naszym związku. W OSP są ludzie od roboty, w związku - od wypinania piersi po medal. Moim zdaniem ta sytuacja jest super prosta i nie powinna wywoływać żadnych niepotrzebnych dyskusji.
Pozdrawiam Krzysiek. 
Tytuł: Odp: Kto może włączyć syrenę?
Wiadomość wysłana przez: dawid_a w Czerwiec 19, 2008, 09:37:58
Podjechałem więc pod strażnicę i włączyłem syrenę, dzwoniąc jednocześnie do PSK.
...Nie mniej można odnieść wrażenie, że powiadomić PSK mogłeś z miejsca zdarzenia i zostawić dyżurnemu decyzję o dysponowaniu konkretnej jednostki. Tym samym wszedłeś w jego kompetencje i teoretycznie być może była to jakaś rozgrywka wewnętrzna z miejscową jednostką i/lub dyżurnym PSK.
Oczywiście jest to tylko teoretyczne rozważanie, bo np. nie wiem czy PSK miało możliwość alarmować daną jednostkę drogą radiową, co już samo w sobie zmienia sytuację.
Celowo pokazuję kilka wątków sprawy, ponieważ rzadko kiedy sytuacja jest prosta i jednoznacza szczególnie w wypowiedziacvh osób nie znającyh całej sprawy.
i może tutaj rada na przyszlość - najpierw PSK i zapytac czy mogą wlączyć syrenę zdalnie - jesli nie to mowisz ze jestes pod jednostką danej OSP i możesz wlączyć ją ręcznie jesli nie mam możliwości zrobić tego zdalnie.

pomijam fakt rozgrywek tego która jednostka ma jechac do pożaru w danej gminie.


... Zchodzili się jakieś 5 minut, potem otworzyli garaż a tam samochód był zastawiony ławkami. Więc zaczęli te ławki przerzucać w inne miejsce potem jeden z nich (wg. mnie nietrzeźwy) wsiadł jako kierowca i wyjechali... oczywiście bez zgłoszenia się do PSK i bez ubierania się w koszarówki (UPS nie mają)...
że jak?
jak to samochód może byc zastawiony?
jak u znajomych widzę ze zastawiają to pytam się co zrobią jak zapali się coś w garażu.
samochód nieważne czy w OSP czy w prywatnym garażu nie może byc zastawiony niczym i zawsze powinien byc zaparkowany tak zeby mogl wyjechac przodem (czyli wjezdzamy do garazu tylem).
Tytuł: Odp: Kto może włączyć syrenę?
Wiadomość wysłana przez: matthus w Czerwiec 19, 2008, 09:51:08
To jakaś tragedia a nie jednostka... czy ci ludzie mają internet może? mogli by poczytać ten temat to zmienili by zdanie... to samo tyczy się przedstawicieli gminy... co za kretyni mogą mieć pretensje że ktoś ich wezwał gdy istniało zagrożenie pożarowe... wiecie może konkretnego przepisu niema, ale jest jedna rzecz, której uczą na kursie pierwszego stopnia... w razie pożaru należy wyjść z budynku udać się do po bliskej budki telefonicznej albo posiadając własną komórkę zadzwonić na straż pożarną... a jeśli chodzi o guzik przy OSP... wiekszość napisała "moim zdaniem"... ludzie syrena alarmowa znajdująca się przy remizie na zewnątrz budynku istnieje po to by w razie zagrożenia pożarem itp. osoba cywilna będąca lub też nie strażakiem mogła zaalarmować jednostkę o zdarzeniu... powiem wam tak przy naszej remizie widnieje nawet napis... w razie zagrożenia wciśnij guzik i trzymaj przez 3 min... itd...ps. sorki że tak dużo pisałem
Tytuł: Odp: Kto może włączyć syrenę?
Wiadomość wysłana przez: poopek w Czerwiec 19, 2008, 11:39:21
Dziękuję za tak liczne wypowiedzi. Mnie też zdziwiło ich zachowanie. Może chodziło o to, że była to jednostka, która ma 1-2 wyjazdy w ciagu roku i w tym roku była to ich pierwsza akcja. Zchodzili się jakieś 5 minut, potem otworzyli garaż a tam samochód był zastawiony ławkami. Więc zaczęli te ławki przerzucać w inne miejsce potem jeden z nich (wg. mnie nietrzeźwy) wsiadł jako kierowca i wyjechali... oczywiście bez zgłoszenia się do PSK i bez ubierania się w koszarówki (UPS nie mają). Niestety nie potrafili sobie poradzić z akcją więc PSK musiała wezwać kolejną jednostkę... 

Ja byłbym za tym, żeby ujawnić z jakiej gminy/wsi jest dana jednostka ze względu na to żeby reszta strażackiej braci z ich okolicy wiedziała, że z takimi nie da się współpracować... a może gdyby się znalazł na forum jakiś ichniejszy strażak, przeczytał by że to o nich źle piszą i podsunął by w remizie jakąś myśl że tak chyba być nie może bo cała polska straż się z nas nabija...

druga sprawa, że do prezesa zarządu gminnego, który nie wie do czego służy czerwony guzik alarmowy umiejscowiony na zewnętrznej elewacji remizy a służący do uruchomienia syreny alarmowej zaufania w załatwianiu jakichkolwiek spraw związanych z działaniem straży bym nie miał...

Podsumowując... Jestem za tym żeby wpisywać oficjalnie nazwy miejscowości, w których strażacy popełniają jakieś karygodne błędy, lub robią coś czego robić nie powinni niczym w moim poście (poniżej)
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,10033.0.html (http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,10033.0.html)
Tytuł: Odp: Kto może włączyć syrenę?
Wiadomość wysłana przez: matthus w Czerwiec 19, 2008, 11:47:25
z mojejs trony jeszcze jedno... myślę że taką jednsotkę powinni zlikwidować budżet podzielić między reszteę z waszej gminy tak samo podzielić obszar który należał do tej jednostki i sprawy niema... jeśli nie chcą być wzywani to po co są?
Tytuł: Odp: Kto może włączyć syrenę?
Wiadomość wysłana przez: miggru w Czerwiec 19, 2008, 11:51:25
według mnie to wszystko zostało już wyjaśnione i temat do zamknięcia, a temat wyjawiania jaka to jednostka to już babranie się w gów#$^ bo na full nie ma tu  przedstawiciela tej jednostki bo niby skąd koleś z takiej jednostki mógł czerpać zamiłowanie do straży (raczej do imprez). Jak goście mają ławki na bramie to często nie wyjeżdżają więc i nie ma co ich się obawiać, że gdzieś zostaną wezwani do poważniejszej akcji bo nawet ubrań nie mają.

Jednostkę nie tak łatwo zlikwidować. Odsyłam do statutu.

Więc można zamknąć dyskusje.
Tytuł: Odp: Kto może włączyć syrenę?
Wiadomość wysłana przez: remfire w Czerwiec 19, 2008, 11:57:03
Zchodzili się jakieś 5 minut, potem otworzyli garaż a tam samochód był zastawiony ławkami. Więc zaczęli te ławki przerzucać w inne miejsce potem jeden z nich (wg. mnie nietrzeźwy) wsiadł jako kierowca i wyjechali... oczywiście bez zgłoszenia się do PSK i bez ubierania się w koszarówki (UPS nie mają). Niestety nie potrafili sobie poradzić z akcją więc PSK musiała wezwać kolejną jednostkę... 
I zapewne to był główny powód ich niezadowolenia ;) Gdyby wszystko było ok, to raczej nie mieliby pretensji.

Jednak ja nie jestem za każdorazowym ujawnianiem nazw jednostek w których popełniono błędy, niedopatrzenia itp. Myślę że dyskusja o samym fakcie ( bez identyfikowania o kogo chodzi) jest potrzebna, aby inni nie powtarzali tych samych błędów, ale taka publiczna nagonka na konkretną jednostkę chyba nie jest potrzebna.
Jeśl zaczniemy tutaj debatować kto i kiedy zrobił coś złego, to zapewne w krótkim czasie pojawia się dziesiątki, a może i setki przykładów z prawie każdej OSP. Znając życie zawsze znajdzie się ktoś kto chce "przypiąc łatkę" temu czy owemu.
Tytuł: Odp: Kto może włączyć syrenę?
Wiadomość wysłana przez: waldek1 w Czerwiec 19, 2008, 13:49:46
Są OSP na papierku i raz do roku do Grobu Pańskiego i na Walne więc nie ma się co dziwić że mają problem z wyjazdem takich OSP jest po kilka na terenie Powiatu.
Jadąc drogo  ponad OSP  zdarza się że na przeciw drzwi rośnie DRZEWKO to jak wyjadą?  Zaznaczam że są to przypadki bardzo rzadkie, a nawet raz jeden jako ciekawostka na przeciwko drzwi garażowych stał słup elektryczny. Żaden Wójt nie jest zainteresowany rozwiązaniem OSP ELEKTORAT
Tytuł: Odp: Kto może włączyć syrenę?
Wiadomość wysłana przez: masterekk w Czerwiec 20, 2008, 11:46:51
moim zdaniem dobrze zrobiłeś po to jest ten 'Przycisk" żeby zalarmowac strażaków o tym ze cos sie dzieje u nas tez istnieje na zewnątrz ten przycisk i było parę razy tak ze ktoś włączył tez ale my nie robiliśmy z tego afery poprostu było to szybko i szybko wyjechaliśmy i byliśmy z tego zadowoleni
Tytuł: Odp: Kto może włączyć syrenę?
Wiadomość wysłana przez: Tomcio1 w Czerwiec 20, 2008, 18:34:44
Panowie, nie tak od razu skazujcie tą OSP na pożarcie - do zlikwidowania. Kolego, a cóż Oni mają za sprzęt? Przybliż nam trochę informacji o tej jednostce.
Tytuł: Odp: Kto może włączyć syrenę?
Wiadomość wysłana przez: Pedros w Czerwiec 20, 2008, 19:16:52
Ale nikt przecież ich nie likwiduje. Wręcz przeciwnie mam nadzieję, że zaczną się w końcu szkolić...

Jednostka posiada Stara 200 i... to wszysto. I jednego kierowce, który jest non stop na %...

Ale u nich niestety mentalność taka
Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Kto może włączyć syrenę?
Wiadomość wysłana przez: Fredek w Czerwiec 20, 2008, 20:35:55
PEDROS tym geniuszom od polityki w Twojej gminie w celu wyjaśnienia swego postępowania podsuń art. 9 ustawy o ochronie przeciwpożarowej. I zacznijcie tych nieodpowiedzialnych leni tępić i gonić do roboty. Ja w swojej gminie też niestety na takich trafiłem (sytuacja była bardziej groźna), najgorsze jest to, że mają pretensje do wszystkich tylko nie do siebie.
Art. 9.
Kto zauważy pożar, klęskę żywiołową lub inne miejscowe zagrożenie obowiązany
jest niezwłocznie zawiadomić osoby znajdujące się w strefie zagrożenia oraz jednostkę
ochrony przeciwpożarowej bądź policję lub wójta albo sołtysa.
Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Kto może włączyć syrenę?
Wiadomość wysłana przez: ospstrażak w Czerwiec 20, 2008, 21:12:25
proste!!!!! i niema oczym dyskutowac
 a tych leni poprostu duma kazała mieć do ciebie problem
Tytuł: Odp: Kto może włączyć syrenę?
Wiadomość wysłana przez: Smyku w Czerwiec 22, 2008, 10:19:25
alarmować może każdy jeśli przycisk jest na zewnątrz budynku :) u mnie na zewnątrz remizy nie daleko przycisku widnieje tablica informacyjna jak należy postępować kogo zawiadomić ile ma trwać sygnał syreny podane są numery telefonów na policję i pogotowie a także poza numerem 998 dla straży, także zwykły numer telefonu do PSK :) w całej gminie widnieją takie tablice informacyjne w każdej jednostce
Tytuł: Odp: Kto może włączyć syrenę?
Wiadomość wysłana przez: krzysiek 998 w Czerwiec 22, 2008, 22:16:14
Ostatnio przejeżdżając przez pewną miejscowość zauważyłem pożar (mały ale stwarzający zagrożenie). Podjechałem więc pod strażnicę i włączyłem syrenę, dzwoniąc jednocześnie do PSK. Niestety tamtejsi ochotnicy mają mi za złe, że ich alarmowałem. Podobno (wg. nich) nie każdy jest uprawniony do włączania syreny.

Czy mają rację?


A ja zadałbym pytanie. Dlaczego nie przystąpiłeś do gaszenia tego pożaru?
Zobaczyłeś pożar dzwoń 998 lub 112
 
Równocześnie z alarmowaniem należy przystąpić do gaszenia pożaru dostępnym sprzętem gaśniczym.
Tytuł: Odp: Kto może włączyć syrenę?
Wiadomość wysłana przez: miggru w Czerwiec 22, 2008, 22:54:18
A co by to dało jeśli był bez sprzętu. Można oczywiście z gałązką biegać :D, ale po co ma się brudzić, i ubranie śmierdzieć dymem jeżeli jesteś w trasie i nie ma się dostępu do prysznica i ubrania na zmianę. Raczej samodzielne przystąpienie do akcji gaśniczej nic by nie dało bo przecież przyjechała jeszcze jedna jednostka straży więc pożar wymagał zaangażowania kilku osób już odpowiednio wyposażonych.
Tytuł: Odp: Kto może włączyć syrenę?
Wiadomość wysłana przez: Siedemsetter w Czerwiec 23, 2008, 13:30:54
Ostatnio przejeżdżając przez pewną miejscowość zauważyłem pożar (mały ale stwarzający zagrożenie). Podjechałem więc pod strażnicę i włączyłem syrenę, dzwoniąc jednocześnie do PSK. Niestety tamtejsi ochotnicy mają mi za złe, że ich alarmowałem. Podobno (wg. nich) nie każdy jest uprawniony do włączania syreny.

Czy mają rację?


A ja zadałbym pytanie. Dlaczego nie przystąpiłeś do gaszenia tego pożaru?
Zobaczyłeś pożar dzwoń 998 lub 112
 
Równocześnie z alarmowaniem należy przystąpić do gaszenia pożaru dostępnym sprzętem gaśniczym.

czyli jak ktoś zauważy duży pożar lasu, albo stodoły to ma biegać i rozpoczynać "akcję gaśniczą" mając 1kg gaśnicę proszkową? ^_^ jeśli Ty tak robisz to gratuluję poświęcenia i zaangażowania
Tytuł: Odp: Kto może włączyć syrenę?
Wiadomość wysłana przez: Michaszs w Czerwiec 23, 2008, 14:19:16
ćhoćby nawet biegał z tą 1kg gaśnicą, a co będzie jak zostanie popażony  :huh:
Tytuł: Odp: Kto może włączyć syrenę?
Wiadomość wysłana przez: krzysiek 998 w Czerwiec 23, 2008, 15:06:30
ABC Strazaka.

Ostatnio przejeżdżając przez pewną miejscowość zauważyłem pożar (mały ale stwarzający zagrożenie). Podjechałem więc pod strażnicę i włączyłem syrenę, dzwoniąc jednocześnie do PSK. Niestety tamtejsi ochotnicy mają mi za złe, że ich alarmowałem. Podobno (wg. nich) nie każdy jest uprawniony do włączania syreny.

Czy mają rację?


A ja zadałbym pytanie. Dlaczego nie przystąpiłeś do gaszenia tego pożaru?
Zobaczyłeś pożar dzwoń 998 lub 112
 
Równocześnie z alarmowaniem należy przystąpić do gaszenia pożaru dostępnym sprzętem gaśniczym.

czyli jak ktoś zauważy duży pożar lasu, albo stodoły to ma biegać i rozpoczynać "akcję gaśniczą" mając 1kg gaśnicę proszkową? ^_^ jeśli Ty tak robisz to gratuluję poświęcenia i zaangażowania

Nie piszę tego złośliwie ale to co napisałem to tylko fragmencik z ABC strażaka ciekawa lektura.
Tytuł: Odp: Kto może włączyć syrenę?
Wiadomość wysłana przez: Peter w Czerwiec 23, 2008, 15:07:53
Nie piszę tego złośliwie ale to co napisałem to tylko fragmencik z ABC strażaka ciekawa lektura.
Z której części ABC?
Tytuł: Odp: Kto może włączyć syrenę?
Wiadomość wysłana przez: krzysiek 998 w Czerwiec 23, 2008, 15:22:55
Mówisz masz.

Jak zwalczać powstały pożar

1 W przypadku powstania pożaru wszyscy zobowiązani są podjąć działania w celu jego likwidacji:
zaalarmować niezwłocznie, przy użyciu wszystkich dostępnych środków osoby będące w strefie zagrożenia,
wezwać straż pożarną.

2 Telefoniczne alarmowanie należy wykonać w następujący sposób: Po wybraniu numeru alarmowego straży pożarnej 998 i zgłoszeniu się dyżurnego spokojnie i wyraźnie podaje się:

swoje imię i nazwisko, numer telefonu, z którego nadawana jest informacja o zdarzeniu,
adres i nazwę obiektu,
co się pali, na którym piętrze,
czy jest zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego.
Po podaniu informacji nie odkładać słuchawki do chwili potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia.

Przyjmujący może zażądać:

potwierdzenia zgłoszenia poprzez oddzwonienie,
dodatkowych informacji, które w miarę możliwości należy podać.
3 Przystąpić niezwłocznie, przy użyciu miejscowych środków gaśniczych do gaszenia pożaru i nieść pomoc osobom zagrożonym w przypadku koniecznym przystąpić do ewakuacji ludzi i mienia. Należy czynności te wykonać w taki sposób aby nie doszło do powstania paniki jaka może ogarnąć ludzi będących w zagrożeniu, które wywołuje u ludzi ogień i dym. Panika może być przyczyną niepotrzebnych i tragicznych w skutkach wypadków w trakcie prowadzenia działań ratowniczo gaśniczych. Dlatego prowadząc jakiekolwiek działania w przypadku powstania pożar należy kierować się rozwagą w podejmowaniu decyzji. Do czasu przybycia straży pożarnej kierowanie akcją obejmuje kierownik zakładu pracy /właściel obiektu/ lub osoba najbardziej energiczna i opanowana.
Tytuł: Odp: Kto może włączyć syrenę?
Wiadomość wysłana przez: Pedros w Czerwiec 23, 2008, 16:24:37
Krzysiek 998 - Podstawowa zasada BHP - jeśli nie musisz, nie pchaj się do akcji bez odpowiedniego wyposażenia osobistego.

A te cytaty które przytaczasz powstały we wczesnych latach 70tych albo jeszcze wcześniej, kiedy nikt nie wiedział co to NOMEX, kominiarka, itd... sam proponuję zawsze strażakom żeby przestrzegali najpierw własnego bezpieczeństwa potem dopiero bronili mienia.
Tytuł: Odp: Kto może włączyć syrenę?
Wiadomość wysłana przez: DODOWNIK w Czerwiec 23, 2008, 17:18:50
Dokładnie wszędzie gdzie czytam jest mowa o tym że po pierwsze należy zadbać o własne bezpieczeństwo. Tak samo jest przy wypadkach samochodowych.
Tytuł: Odp: Kto może włączyć syrenę?
Wiadomość wysłana przez: klepienash w Czerwiec 23, 2008, 20:05:35
Co tu dużo mówić każdy ma prawo włączyć syrenę no jeżeli ma powód...
Tytuł: Odp: Kto może włączyć syrenę?
Wiadomość wysłana przez: kapselek2 w Czerwiec 26, 2008, 00:21:24
Tutaj się nie zgodzę... Bo co by było, gdyby po wł. syreny okazalo się, że nie posiadają żadnego samochodu gaśniczego ?
W dodatku w takich sprawach powinno się zadzwonić na 998 i powiedzieć o całej sytuacji, jedynie wtedy spytać się o pozwolenie wł. syreny, choć sama centrala może sama wł. syrene, lub przybiegnie osoba uprzywilowana tej funkcji...
Tytuł: Odp: Kto może włączyć syrenę?
Wiadomość wysłana przez: DODOWNIK w Czerwiec 26, 2008, 10:27:56
W pewnym sensie się z tobą zgodzę ale jeśli jest to jednostka w której wiesz że jest potrzebny sprzęt a np. jakieś 100 metrów od remizy pali się samochód to szybciej będzie włączyć syrenę ręcznie niż dzwonić do PSK i podawać co, gdzie, kto itp.
Tytuł: Odp: Kto może włączyć syrenę?
Wiadomość wysłana przez: Mały_Kazio w Czerwiec 26, 2008, 11:17:27
Jak pisał wcześniej autor tematu, zawiadomił OSP ze swojej gminy, więc na pewno posiadał wiedzę o sprzęcie, samochodach danej jednostki.
Po to jest ten guziczek, żeby jego użyć w razie potrzeby!
Tytuł: Odp: Kto może włączyć syrenę?
Wiadomość wysłana przez: Pumba w Czerwiec 26, 2008, 13:46:08
Skoro przycisk jest na zewnątrz to do czegoś służy!!!! Każdy jeśli zauważy jakieś niebezpieczeństwo ma prawo włonczyć syrene  i wydaje mi się że nie ma co sie rozwodzić kto moze a kto nie... A jeśli nie masz przy sobie telefonu to będziesz gonił od domu do domu żeby ktoś zadzwonił pod 998? no chyba nie...