strazak.pl Ratowniczy Bank Wiedzy

Służba => Forum zawodowców => Wątek zaczęty przez: arek.ap w Lipiec 17, 2014, 08:15:27

Tytuł: Kto dowodzi?
Wiadomość wysłana przez: arek.ap w Lipiec 17, 2014, 08:15:27
Witam. Mam pytanie, jak jest z dowodzeniem na terenie zakładu w którym jest zakładowa straż pożarna? Może troszkę opiszę sytuację. Pojechaliśmy do pożaru na teren elektrowni a właściwie do firmy dzierżawiącej budynek wraz z terenem od elektrowni. Tam nasz 02 upierał się że my dowodzimy a dowódca zakładowej straży że on. Wyszło że my dowodziliśmy i na koniec pisaliśmy protokół przekazania z dzierżawcą (tu następne pytanie czy przekazanie z właścicielem czy dzierżawcą?). Nie wiem jak jest to prawnie dlatego proszę o pomoc bo na przyszłość to się przyda. Co jakiś czas mamy takie działania na terenie elektrowni i dla mnie powinni dowodzić strażacy z zakładowej straż bo znają specyfikę zakładu itd. ale proszę o pomoc w tej kwestii. Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Kto dowodzi?
Wiadomość wysłana przez: Levy w Lipiec 17, 2014, 09:21:15
Za: Dz.U. 2001 nr 82 poz. 895 (Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad kierowania i współdziałania jednostek ochrony przeciwpożarowej biorących udział w działaniu ratowniczym):

Cytuj
§ 2.
1. Kierowanie działaniem ratowniczym rozpoczyna się z chwilą przybycia na miejsce zdarzenia pierwszych sił z jednostki.
2. Kierowanie działaniem ratowniczym są obowiązani przejąć w kolejności:
    1) dowódca zastępu,
    2) dowódca sekcji,
    3) dowódca plutonu,
    4) strażak uprawniony przez komendanta, kierownika lub szefa jednostki,
    5) strażak uprawniony do kierowania taktycznego.
3. Kierującym jest pierwszy przybyły na miejsce zdarzenia dowódca z jednostki, do czasu przybycia osoby posiadającej uprawnienia do przejęcia kierowania.
4. W przypadku przybycia jednostek ochotniczych i zawodowych, obowiązany do przejęcia kierowania jest kierujący z jednostki zawodowej.
5. W przypadku przybycia na miejsce zdarzenia dowódców tej samej hierarchii, obowiązany do przejęcia kierowania jest dowódca z jednostki, dla której miejsce zdarzenia stanowi teren własnego działania.

Kwestia tego, za jaką uzna się ZSP. Poza tym jest to kwestia do dogadania pomiędzy dowódcami...
Tytuł: Odp: Kto dowodzi?
Wiadomość wysłana przez: robn w Lipiec 17, 2014, 11:25:14
Jeszcze dokładniej wyjaśnia to:
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad kierowania i współdziałania jednostek ochrony przeciwpożarowej biorących udział w działaniu ratowniczym. Dz.U. 2001 nr 82 poz. 895
Rozdział 5. Kierowanie działaniem ratowniczym
warto też zwrócić uwagę na par 24.5
5. Udział w kierowaniu interwencyjnym przez zasoby ratownicze podmiotów ksrg niebędących jednostkami ochrony przeciwpożarowej oraz innych podmiotów ratowniczych może określać właściwy terytorialnie plan ratowniczy.

par.28.3
3. W zakładach, w których funkcjonują zakładowe służby ratownicze lub zakładowe straże pożarne, zasady uruchamiania i kolejność przejmowania kierowania interwencyjnego i taktycznego określają właściwe terytorialnie plany ratownicze.

Raczej więc nie jest to kwestia dogadania się na miejscu, jest to kwestia określona planem ratowniczym.
Tytuł: Odp: Kto dowodzi?
Wiadomość wysłana przez: mireks w Lipiec 17, 2014, 11:57:47
@robn jedziesz na teren zakładu i oddajesz swoich ludzi pod dowodzenie kogoś z zakładówki? Z całym szacunkiem dla ZSP, ZSR ... To są dla nas cywile!
Tytuł: Odp: Kto dowodzi?
Wiadomość wysłana przez: robn w Lipiec 17, 2014, 11:59:59
Nie powiedziałem że obowiązkowo się oddaje dowodzenie służbom ratowniczym, trzeba zobaczyć co piszą w planie ratowniczym. Ja swój plan znam  :wacko:

Zresztą takie dowodzenie (nad zastępami PSP - jeśli plan ratowniczy to dopuszcza) powinno polegać na stworzeniu osobnego odcinka bojowego nad którym dowódcą tego odcinka jest strażak z PSP. Nie widzę też możliwości by dowódca z zakładówki mógł sobie dowolnie dysponować rotami z PSP do swoich celów nie znając sprzętu, wyposażenia, wyszkolenia, wiedzy itp, itd. do konkretnych działań. Wymiana informacji polegałaby na wyznaczaniu zadań dla d-cy z PSP wraz z opisem oraz możliwościami i zagrożeniami dla załogi.
Zresztą jeżdżąc na szkolenia na różne zakłady widzę, że zakładowi nie znają naszych wytycznych, procedur i innych zaleceń. Teraz chyba jasne... Jednak nie umniejszałbym roli "cywilów" w takich zakładach. Są wśród nich osoby wielkiej wiedzy dotyczącej procesów technologicznych, procedur postępowania, znajomości terenu, infrastruktury krytycznej, itp, itd. Warto wiedzieć, że takie osoby są i warto z ich wiedzy korzystać....

Tytuł: Odp: Kto dowodzi?
Wiadomość wysłana przez: zero-11 w Lipiec 17, 2014, 13:55:57
@robn jedziesz na teren zakładu i oddajesz swoich ludzi pod dowodzenie kogoś z zakładówki? Z całym szacunkiem dla ZSP, ZSR ... To są dla nas cywile!

wiem, że porty lotnicze to inna para kaloszy, ale działaniami na terenie lotniska kieruje LSP.
również nie wyobrażam sobie, żeby dowodzący z ramienia PSP miał większe doświadczenie w działaniu np. na terenie "Orlenu" niż dowodzący z ZSP - chodzi przede wszystkim o znajomość zakładu, znajomość niebezpieczeństw, znajomość występujących systemów gaśniczych oraz dostępny sprzęt. oczywiście lokalne jednostki PSP powinny brać udział w ćwiczeniach na terenie takich zakładów i obiekty znać, ale samo dowodzenie podczas rzeczywistych akcji powinno w takich sytuacjach bazować na kompromisie i wzajemnym wspomaganiu się decyzjami.
Tytuł: Odp: Kto dowodzi?
Wiadomość wysłana przez: mireks w Lipiec 18, 2014, 08:00:48
pytanie było, kto dowodzi. Dowodzi dowódca z PSP. Jak ma dowodzić, to zupełnie inna para kaloszy.
Tytuł: Odp: Kto dowodzi?
Wiadomość wysłana przez: jankowalski723 w Lipiec 18, 2014, 09:18:28
Są takie jednostki OSP którym nie można nic powiedzieć bo oni zawsze wiedzą lepiej. A co do dowodzenia to jest jedna wielka lipa bo jedni robią swoje a drudzy swoje. Powinny odbywać się szkolenia na które powinni przyjeżdzać wszyscy ochotnicy i jasno i zrozumiale powinno przekazać niektórym że strażacy z PSP mają i przejmują dowodzenie; wobec tego powinni się podstosować do poleceń i rozkazów. A nie odgrywać wolną amerykankę. :zamknij:
Tytuł: Odp: Kto dowodzi?
Wiadomość wysłana przez: BM w Lipiec 18, 2014, 10:56:19
Są takie jednostki OSP którym nie można nic powiedzieć bo oni zawsze wiedzą lepiej. A co do dowodzenia to jest jedna wielka lipa bo jedni robią swoje a drudzy swoje. Powinny odbywać się szkolenia na które powinni przyjeżdzać wszyscy ochotnicy i jasno i zrozumiale powinno przekazać niektórym że strażacy z PSP mają i przejmują dowodzenie; wobec tego powinni się podstosować do poleceń i rozkazów. A nie odgrywać wolną amerykankę. :zamknij:

uuuu... widzę, że ktoś ma kompleksik, bo nawet w temacie który dotyczy czegoś innego wylewa swoje żale :P
Tytuł: Odp: Kto dowodzi?
Wiadomość wysłana przez: daro w Lipiec 18, 2014, 11:38:23
w kwestii dowodzenia:
cytowane rozporządzenie z 31 lipca 2001 roku nie ma tu zastosowania, gdyż zgodnie z nim (art. 5a)
"Z chwilą przybycia na miejsce działań ratowniczych jednostki będącej podmiotem krajowego systemu ratowniczo - gaśniczego kierowanie działaniem ratowniczym odbywa się na zasadach określonych w przepisach w sprawie szczegółowych zasad organizacji krajowego systemu ratowniczo - gaśniczego"

a zgodnie z rozporządzeniem w sprawie szczegółowych zasad organizacji KSRG (z 18 lutego 2011 r.)
§ 24. 1. Kierowanie interwencyjne są obowiązani przejąć ratownicy z jednostek ochrony przeciwpożarowej, posiadający kwalifikacje do kierowania działaniem ratowniczym, właściwi ze względu na obszar chroniony, w kolejności:
1) członek ochotniczej straży pożarnej;
2) komendant gminny ochrony przeciwpożarowej, jeśli jest członkiem ochotniczej straży pożarnej;
3) strażak jednostki ochrony przeciwpożarowej;
4) dowódca zastępu Państwowej Straży Pożarnej;
5) dowódca sekcji Państwowej Straży Pożarnej;
6) zastępca dowódcy zmiany Państwowej Straży Pożarnej;
7) dowódca zmiany Państwowej Straży Pożarnej;
8) zastępca dowódcy jednostki ratowniczo -gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej;
9) dowódca jednostki ratowniczo -gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej."

Więc ani wyraźnie podkreślono która jednostka zawodowa ma kierować działaniem

oczywiście kolejność dowodzenia w przypadku jednostek zawodowych określają plany ratownicze zgodnie z par 28 pkt 3.
"W zakładach, w których funkcjonują zakładowe służby ratownicze lub zakładowe straże pożarne, zasady uruchamiania i kolejność przejmowania kierowania interwencyjnego i taktycznego określają właściwe terytorialnie plany ratownicze." Ale plany ustala PSP więc gdzie daje sobie radę we własnym zakresie nie odda dowodzenia zakładówce (tylko właśnie na lotniskach, bazach paliw, zakładach chemicznych itp) powierza się dowodzenie specjalistom

Tytuł: Odp: Kto dowodzi?
Wiadomość wysłana przez: maniera w Lipiec 18, 2014, 11:42:17
Do jankowalski723 opisz jakąś konkretną sytuację, bo co znaczy nic nie można powiedzieć ?
Tytuł: Odp: Kto dowodzi?
Wiadomość wysłana przez: jankowalski723 w Lipiec 18, 2014, 11:50:25
Jak nie wiesz o co chodzi to zapewne nie współpracujesz z ochotnikami na ich terenie. Chodzi o to że niektórym (nie wszystkim) nie przetłumaczysz że ma stanąć tak przy pożarze lub ma jechać po wodę czy ma zrobić zasilanie, a ze względu częstych spotkań i relacji nie wchodzi się z nimi w konflikty i zatargi. Wszystko się jakoś kręci ale zawsze mogło by być lepiej żeby nie paru zakapiorów.
Tytuł: Odp: Kto dowodzi?
Wiadomość wysłana przez: j.o.blush w Lipiec 18, 2014, 22:19:54
czołem
mogę się wypowiadać wyłącznie na temat własnego podwórka
na "moim" terenie działa kilka podmiotów funkcjonujących w oparciu o prawo górnicze
w oparciu o przepisy wykonawcze ww. ustawy "kierownicy ruchu zakładu górniczego" powierzyli nam (czyli PSP) organizowanie i prowadzenie akcji ratowniczo-gaśniczej na terenie zakładu górniczego (dotyczy to oczywiście powierzchni).
szczegółowy zakres praw i obowiązków podczas działań zawarty został w podpisanych porozumieniach a następnie w"planach ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej dla powierzchni KWK......" oraz "regulaminach zakładowych służb ratowniczych" - które podlegają uzgodnieniu z komendantem psp
porozumienia w skrócie - "stricte" akcją kieruje strażak (zsp, następnie psp zgodnie z kolejnością przejmowania) ale nad całością czuwa "kierownik ruchu......" i wszystkie działania kar mające wpływ na zakład wymagają jego akceptacji
świadomość tego, że jedna chybiona decyzja (np. odłączenie zasilania) może spowodować realne zagrożenie dla kilkuset osób pod ziemią powoduje, że człowiek aż chce się z kimś konsultować ;-)
funkcjonuje to już od kilku lat i jak dotąd nie było sporów kompetencyjnych na linii zsp-psp-służby utrzymania ruchu kopalnii

 
Tytuł: Odp: Kto dowodzi?
Wiadomość wysłana przez: pszczola w Lipiec 23, 2014, 09:44:00
Kto dowodzi? Na miejscu zdarzenia jest będący w tym czasie w służbie dowódca sekcji, a z zastępem OSP przyjeżdża dowódca JRG który jest po godzinach służby?
Tytuł: Odp: Kto dowodzi?
Wiadomość wysłana przez: Levy w Lipiec 23, 2014, 10:40:44
Kto dowodzi? Na miejscu zdarzenia jest będący w tym czasie w służbie dowódca sekcji, a z zastępem OSP przyjeżdża dowódca JRG który jest po godzinach służby?

§ 24. 1. Kierowanie interwencyjne są obowiązani przejąć ratownicy z jednostek ochrony przeciwpożarowej, posiadający kwalifikacje do kierowania działaniem ratowniczym, właściwi ze względu na obszar chroniony, w kolejności:
1) członek ochotniczej straży pożarnej;
2) komendant gminny ochrony przeciwpożarowej, jeśli jest członkiem ochotniczej straży pożarnej;
3) strażak jednostki ochrony przeciwpożarowej;
4) dowódca zastępu Państwowej Straży Pożarnej;
5) dowódca sekcji Państwowej Straży Pożarnej;
6) zastępca dowódcy zmiany Państwowej Straży Pożarnej;
7) dowódca zmiany Państwowej Straży Pożarnej;
8) zastępca dowódcy jednostki ratowniczo -gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej;
9) dowódca jednostki ratowniczo -gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej."
Skoro przyjechał jako strażak OSP, to także działa jako strażak OSP. Co do dowodzenia patrz wyżej.
Z resztą w praktyce by to pewnie wyglądało inaczej, no ale mniejsza o to.
Tytuł: Odp: Kto dowodzi?
Wiadomość wysłana przez: pszczola w Lipiec 25, 2014, 21:19:42
Kto dowodzi? Do zdarzenia wyjeżdża zadysponowany dowódca sekcji z dwoma zastępami, a za nim jedzie bez nomexu, nie zadysponowany /skonsultowane ze stanowiskiem kierowania/ dowódca JRG. O
Tytuł: Odp: Kto dowodzi?
Wiadomość wysłana przez: rafal.bula w Lipiec 26, 2014, 08:26:31
Jeżeli dowódca JRG wypełnia w tym czasie obowiązki służbowe, to oczywiście on dowodzi. A to w co ma się ubrać to jest już jego zmartwienie.
Tytuł: Odp: Kto dowodzi?
Wiadomość wysłana przez: pszczola w Lipiec 27, 2014, 11:53:03
Jeżeli dowódca JRG wypełnia w tym czasie obowiązki służbowe, to oczywiście on dowodzi. A to w co ma się ubrać to jest już jego zmartwienie.
Czyli uważasz, że takie postępowanie jest jak najbardziej właściwe? Myślę, że nie. Ten dowódca nie wykonuje swoich obowiązków służbowych , WYKONYWAŁBY GDYBY ZOSTAŁ ZADYSPONOWANY, a tak jest to samowolne, naganne, opuszczenie miejsca służby /w tym czasie mógłby być przecież zadysponowanu do innego, poważniejszego zdarzenia, bądź też wykonywać robotę administracyjną/ i do tego łamie przepisy bhp, bo nie ma nomexu, wymaga od podwładnych tego czego sam nie przestrzega.
Tytuł: Odp: Kto dowodzi?
Wiadomość wysłana przez: rafal.bula w Lipiec 27, 2014, 12:56:32
Nie ulega wątpliwości, że działania bez odpowiedniego ubioru jest naganne, ale od oceny tego czy postępowanie jest właściwe oraz spełniania przepisów bhp, są jego przełożeni. Będąc jednak na miejscu obejmuje dowodzenie, co oczywiście jest przykładem głupoty z jego strony, bo trudno mi wyobrazić sobie prawidłowe zarządzanie akcją w nieodpowiednim ubraniu, począwszy od zapewnienia bezpieczeństwa samemu sobie.
 Nie znam natomiast przypadku, żeby SK nie zezwoliło dowódcy JRG na wyjazd do działań.
Tytuł: Odp: Kto dowodzi?
Wiadomość wysłana przez: boloyung w Lipiec 28, 2014, 22:26:31
Panowie może usystematyzujmy w temacie:
Art. 32.
1. Uprawnienia do dowodzenia działaniem ratowniczym w przypadku ratownictwa
podczas pożarów, ratownictwa technicznego, chemicznego i ekologicznego oraz
ratownictwa podczas powodzi i innych katastrof naturalnych mają odpowiednio, w
następującej kolejności:
1) funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej,
2) dowódca innej jednostki ochrony przeciwpożarowej,
3) dowódca innego profesjonalnego podmiotu ratowniczego.
2. Uprawnienia do dowodzenia działaniem ratowniczym w przypadku ratownictwa
medycznego mają odpowiednio, w następującej kolejności:
1) lekarz specjalistycznego zespołu ratownictwa medycznego lub ratownik
podstawowego zespołu ratownictwa medycznego,
2) funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej,
3) inny, niż określony w pkt. 1, lekarz lub ratownik medyczny, przybyły na miejsce
zdarzenia.
3. Uprawnienia do dowodzenia działaniem ratowniczym w przypadku ratownictwa
górniczego mają odpowiednio, w następującej kolejności:
1) kierownik ruchu zakładu górniczego,
2) najwyższa funkcyjnie osoba kierownictwa albo dozoru ruchu obecna w zakładzie
górniczym,
3) dyspozytor ruchu zakładu górniczego,
4) kierownik lub zastępca kierownika jednostki ratownictwa górniczego,
5) funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej.
4. Uprawnienia do dowodzenia działaniem ratowniczym w przypadku ratownictwa
górskiego mają odpowiednio, w następującej kolejności:
1) uprawniony ratownik społecznej organizacji ratowniczej,
2) funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej,
3) dowódca innej jednostki ochrony przeciwpożarowej,
4) funkcjonariusz Policji,
5) funkcjonariusz Straży Granicznej.
5. Uprawnienia do dowodzenia działaniem ratowniczym w przypadku ratownictwa
wodnego mają odpowiednio, w następującej kolejności:
1) funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej,
2) dowódca innej jednostki ochrony przeciwpożarowej,
3) uprawniony ratownik społecznej organizacji ratowniczej,
4) funkcjonariusz Policji,
5) funkcjonariusz Straży Granicznej.
6. Uprawnienia do dowodzenia działaniem ratowniczym w przypadku ratownictwa
morskiego mają odpowiednio, w następującej kolejności:
1) osoba uprawniona na podstawie przepisów o bezpieczeństwie morskim lub o
zapobieganiu zanieczyszczania morza przez statki,
2) funkcjonariusz Straży Granicznej,
3) funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej,
4) funkcjonariusz Policji,
5) żołnierz Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
7. Uprawnienia do dowodzenia działaniem ratowniczym w przypadku poszukiwania
osób zaginionych mają odpowiednio, w następującej kolejności:
1) funkcjonariusz Policji,
2) funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej,
3) funkcjonariusz Straży Granicznej,
4) funkcjonariusz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego
5) uprawniony ratownik społecznej organizacji ratowniczej.
8. Uprawnienia do dowodzenia działaniem ratowniczym w przypadku poszukiwania i
ratownictwa lotniczego mają odpowiednio, w następującej kolejności:
1) funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej,
2) dowódca innej jednostki ochrony przeciwpożarowej,
3) żołnierz Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej,
4) funkcjonariusz Straży Granicznej, Policji lub Agencji Bezpieczeństwa
Wewnętrznego.
Jak ktoś wspomniał wszystkie plany ratownictwa na terenach zakładów muszą być uzgadniane z KM PSP. Po to są ćwiczenia na terenie danych zakładów by zapoznać się ze specyfikacją , zagrożeniami oraz terenem działania. Jak może dowodzić ktoś z zakładowej SP / bez urazy/ jeżeli przepisy stanowią jasno i zwięźle.
Na dobrą sprawę to nawet strażak ma prawo przejąć dowodzenie na terenie zakładu jeżeli w danej chwili przyjechał jako d-ca zastępu......Może przekoloryzowałem ale takie są fakty. Natomiast zdrowy rozsądek nakazuje pełną współpracę między zastępami PSP i ZSP. Kto napisze przekazanie to już po akcji można sobie ustalić..... Przepisy również jasno określają komu należy zostawić przekazanie miejsca działań : właścicielowi lub zarządcy. Określenie lub wskazuje że jeżeli na miejscu nie ma właściciela a jest zarządca lub dzierżawca to właśnie jemu.
Tytuł: Odp: Kto dowodzi?
Wiadomość wysłana przez: j.o.blush w Lipiec 29, 2014, 23:21:42
przytoczyłeś projekt ustawy o krajowym systemie ratowniczym z bodajże 2003 albo 2004 roku, który o ile mi wiadomo nie wszedł do "obrotu" prawnego - kilka ustępów miałbyś trudno obronić na gruncie obowiązujących przepisów
jeszcze kilka perełek jak ustawa o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach z 2011 (napisanej pod pewną jurajską grupę o silnej reprezentacji w sejmie ;-) a kierować akcją będą harcerze czy inny pokojowy patrol.

P.S.
Choć jak z kierowaniem wezmą też odpowiedzialność to chętnie "popodlegam" pod jakąś harcerkę
Tytuł: Odp: Kto dowodzi?
Wiadomość wysłana przez: mirek1 w Lipiec 30, 2014, 07:34:48
Panowie może usystematyzujmy w temacie:
Art. 32.
1. Uprawnienia do dowodzenia działaniem ratowniczym w przypadku ratownictwa
podczas pożarów, ratownictwa technicznego, chemicznego i ekologicznego oraz
ratownictwa podczas powodzi i innych katastrof naturalnych mają odpowiednio, w
następującej kolejności:
1) funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej,
2) dowódca innej jednostki ochrony przeciwpożarowej,
3) dowódca innego profesjonalnego podmiotu ratowniczego.
2. Uprawnienia do dowodzenia działaniem ratowniczym w przypadku ratownictwa
medycznego mają odpowiednio, w następującej kolejności:
1) lekarz specjalistycznego zespołu ratownictwa medycznego lub ratownik
podstawowego zespołu ratownictwa medycznego,
2) funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej,
3) inny, niż określony w pkt. 1, lekarz lub ratownik medyczny, przybyły na miejsce
zdarzenia.
3. Uprawnienia do dowodzenia działaniem ratowniczym w przypadku ratownictwa
górniczego mają odpowiednio, w następującej kolejności:
1) kierownik ruchu zakładu górniczego,
2) najwyższa funkcyjnie osoba kierownictwa albo dozoru ruchu obecna w zakładzie
górniczym,
3) dyspozytor ruchu zakładu górniczego,
4) kierownik lub zastępca kierownika jednostki ratownictwa górniczego,
5) funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej.
4. Uprawnienia do dowodzenia działaniem ratowniczym w przypadku ratownictwa
górskiego mają odpowiednio, w następującej kolejności:
1) uprawniony ratownik społecznej organizacji ratowniczej,
2) funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej,
3) dowódca innej jednostki ochrony przeciwpożarowej,
4) funkcjonariusz Policji,
5) funkcjonariusz Straży Granicznej.
5. Uprawnienia do dowodzenia działaniem ratowniczym w przypadku ratownictwa
wodnego mają odpowiednio, w następującej kolejności:
1) funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej,
2) dowódca innej jednostki ochrony przeciwpożarowej,
3) uprawniony ratownik społecznej organizacji ratowniczej,
4) funkcjonariusz Policji,
5) funkcjonariusz Straży Granicznej.
6. Uprawnienia do dowodzenia działaniem ratowniczym w przypadku ratownictwa
morskiego mają odpowiednio, w następującej kolejności:
1) osoba uprawniona na podstawie przepisów o bezpieczeństwie morskim lub o
zapobieganiu zanieczyszczania morza przez statki,
2) funkcjonariusz Straży Granicznej,
3) funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej,
4) funkcjonariusz Policji,
5) żołnierz Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
7. Uprawnienia do dowodzenia działaniem ratowniczym w przypadku poszukiwania
osób zaginionych mają odpowiednio, w następującej kolejności:
1) funkcjonariusz Policji,
2) funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej,
3) funkcjonariusz Straży Granicznej,
4) funkcjonariusz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego
5) uprawniony ratownik społecznej organizacji ratowniczej.
8. Uprawnienia do dowodzenia działaniem ratowniczym w przypadku poszukiwania i
ratownictwa lotniczego mają odpowiednio, w następującej kolejności:
1) funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej,
2) dowódca innej jednostki ochrony przeciwpożarowej,
3) żołnierz Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej,
4) funkcjonariusz Straży Granicznej, Policji lub Agencji Bezpieczeństwa
Wewnętrznego.
Jak ktoś wspomniał wszystkie plany ratownictwa na terenach zakładów muszą być uzgadniane z KM PSP. Po to są ćwiczenia na terenie danych zakładów by zapoznać się ze specyfikacją , zagrożeniami oraz terenem działania. Jak może dowodzić ktoś z zakładowej SP / bez urazy/ jeżeli przepisy stanowią jasno i zwięźle.
Na dobrą sprawę to nawet strażak ma prawo przejąć dowodzenie na terenie zakładu jeżeli w danej chwili przyjechał jako d-ca zastępu......Może przekoloryzowałem ale takie są fakty. Natomiast zdrowy rozsądek nakazuje pełną współpracę między zastępami PSP i ZSP. Kto napisze przekazanie to już po akcji można sobie ustalić..... Przepisy również jasno określają komu należy zostawić przekazanie miejsca działań : właścicielowi lub zarządcy. Określenie lub wskazuje że jeżeli na miejscu nie ma właściciela a jest zarządca lub dzierżawca to właśnie jemu.
Zkąd takie bzdury wytrzasnąłeś kolego ..Nie siej dezinformacji i fermentu. W obowiązującym rozporządzeniu : .W sprawie szczegółowych  zasad organizacji KSRG z 18.02.2011 r -nie ma takiego zapisu , jest natomiast taki to zapis:) w paragrafie 24:
  § 24. 1. Kierowanie interwencyjne są obowiązani przejąć ratownicy z jednostek ochrony przeciwpożarowej, posiadający kwalifikacje do kierowania działaniem ratowniczym, właściwi ze względu na obszar chroniony, w kolejności:

1) członek ochotniczej straży pożarnej;

2) komendant gminny ochrony przeciwpożarowej, jeśli jest członkiem ochotniczej straży pożarnej;

3) strażak jednostki ochrony przeciwpożarowej;

4) dowódca zastępu Państwowej Straży Pożarnej;

5) dowódca sekcji Państwowej Straży Pożarnej;

6) zastępca dowódcy zmiany Państwowej Straży Pożarnej;

7) dowódca zmiany Państwowej Straży Pożarnej;

8) zastępca dowódcy jednostki ratowniczo-gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej;

9) dowódca jednostki ratowniczo-gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej.

    2. W przypadku braku kierującego, o którym mowa w ust. 1, kierowanie interwencyjne przejmuje ratownik z podmiotu ksrg niebędącego jednostką ochrony przeciwpożarowej.

    3. Kierowanie interwencyjne podczas działań ratowniczych z udziałem specjalistycznej grupy ratowniczej, w realizowanej przez nią części zadań, organizowane jest przez jej dowódcę.

    4. Kierowanie interwencyjne może przejąć kierujący, o którym mowa w § 25 ust. 1 pkt 3 i 4 oraz § 26 ust. 1.

    5. Udział w kierowaniu interwencyjnym przez zasoby ratownicze podmiotów ksrg niebędących jednostkami ochrony przeciwpożarowej oraz innych podmiotów ratowniczych może określać właściwy terytorialnie plan ratowniczy.

I to wyczerpuje już temat w całości i chyba nie wymaga komentarza. Zapis w Rozp. jest jasno i zrozumiale napisany i nie powinien budzić u nikogo wątpliwości .:) A jeśli ktoś ma problemy z czytaniem ze zrozumieniem to już inna inszość i nie temat tego wątku . :)
Tytuł: Odp: Kto dowodzi?
Wiadomość wysłana przez: pszczola w Lipiec 30, 2014, 11:07:26
Nie ulega wątpliwości, że działania bez odpowiedniego ubioru jest naganne, ale od oceny tego czy postępowanie jest właściwe oraz spełniania przepisów bhp, są jego przełożeni. Będąc jednak na miejscu obejmuje dowodzenie, co oczywiście jest przykładem głupoty z jego strony, bo trudno mi wyobrazić sobie prawidłowe zarządzanie akcją w nieodpowiednim ubraniu, począwszy od zapewnienia bezpieczeństwa samemu sobie.
 Nie znam natomiast przypadku, żeby SK nie zezwoliło dowódcy JRG na wyjazd do działań.
Dowódcę JRG oceniają przełożeni ale i też podwładni. Stanowisko Kierowania nie pracuje na zasadzie - jest zdarzenie, to jedzie kto chce, a " dyżurny" zgadza się, albo nie. "Dyżurny" dysponuje siły i środki, które potrzebne są do konkretnego zdarzenia, a pozostali funkcjinariusze: operacyjny, kadrowy, księgowy, dowódca JRG itd. wykonuja swoją robotę, albo grają w booble na komputerze.
Tytuł: Odp: Kto dowodzi?
Wiadomość wysłana przez: rafal.bula w Lipiec 30, 2014, 16:15:54
Które stanowisko kierowania? Bo większość mi znanych pracuje na podstawie rozsądnej relacji dyżurny-dowódca JRG (lub operacyjny) i pierwsze słyszę, żeby były problemy w tym względzie.

Przykład z jednej z KP:
"W czasie godzin pracy biura KP PSP (7.30-15.30) Dowódca JRG lub Zastępca D-cy
JRG udają się do pożarów i innych zdarzeń, gdy do akcji zostaną zadysponowane
dwa zastępy JRG lub rodzaj zdarzenia wymaga podejmowania działań
o szczególnym charakterze"
Tytuł: Odp: Kto dowodzi?
Wiadomość wysłana przez: boloyung w Lipiec 30, 2014, 20:28:40
Kolego mirek1 oraz  j.o.blush - macie w zupełności rację....zbyt często używam chyba Ctrl C oraz ctrl V przytaczając zapisy prawne- mój błąd. Jednakże zapis z 2011 roku jest tylko okrojoną wersją tego co przytoczyłem....Nadal dowódcą akcji specjalistycznej jest d-ca grupy przybyłej z PSP. Tyle w ramach doprecyzowania Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Kto dowodzi?
Wiadomość wysłana przez: mirek1 w Lipiec 31, 2014, 09:45:44
Nadal dowódcą akcji specjalistycznej jest d-ca grupy przybyłej z PSP. Tyle w ramach doprecyzowania Pozdrawiam
Niekoniecznie dowódca z PSP . przeczytaj dokładnie zapis pkt 3 z par 24
 cyt.
" 3. Kierowanie interwencyjne podczas działań ratowniczych z udziałem specjalistycznej grupy ratowniczej, w realizowanej przez nią części zadań, organizowane jest przez jej dowódcę."
czyli rozumieć należy , że działaniami specjalistycznymi realizowanymi w miejscu zdarzenia  bez względu jaka to grupa i z jakiej formacji przybyła/ osp, wopr, policja itp. / dowodzi  jej dowódca .  Ale całością działań - poza działaniami specjalistycznymi-dowodzi KDR .
Tytuł: Odp: Kto dowodzi?
Wiadomość wysłana przez: boloyung w Lipiec 31, 2014, 14:14:42
Oczywiście pkt 3 przytoczonego paragrafu dotyczy tylko i wyłącznie grupy specjalistycznej. Kto dowodzi całością jasno określa pkt 1 paragrafu 24.