Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
Forum ochotników / Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Radhezz dnia Wczoraj o 22:25:41 »
Prawda jest też taka że jeśli ustawa zostanie przepchnięta pomimo wielu niejasności i zaczną się z tego powodu działania na niekorzyść OSP to zawsze można się "zbuntować"jesłi będzie dotyczyć to wszystkich, jakoś inne formacje mundurowe strajkują i jakoś nie ma problemu.
Teoretycznie tak. Praktycznie - wiązałoby się to z zawieszeniem działalności raczej. Nie przypominam sobie, żebyśmy kiedyś tak strajkowali, a było przeciwko czemu - choćby w sprawie CNBOP-u na auta używane... To prawdziwa "niekończąca się opowieść". Dlatego jednak lepiej żeby nanieść wszystkie poprawki zanim mleko się wyleje.
2
Forum zawodowców / Odp: Nominacje generalskie 2020
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Eqinox dnia Wczoraj o 22:01:52 »
Aha...Suski nie dawał nikomu albo prawie wcale..no ale żeby było dobrze, to teraz powinno się dawać wszystkim ! a nie tylko wybranym...zróbmy akcję awansową na całą Polskę, każdemu obligatoryjnie przyspieszenie z czasookresu o 5 lat w obrębie korpusu :D Wtedy miałoby to sens...bo to trochę tak jakby na przyspieszenia zasługiwali tylko Ci którzy są na "górze".
Taka akcja trwa od ponad roku i jest od dołu... Oczywiście nie dotyczy wszystkich ale bardzo wielu...
Od podoficerów zaczynając czyli skrócenie SA PSP do 1 roku (2 razy więcej ludzi będzie można skierować) i danie możliwości zajmowania 7 grupy...
Dla aspirantów możliwość otrzymania grupy 12 i skrócenie podyplomówki.
Jeśli chodzi o stopnie to SPK 2 - 101 osób, SPK 3 - 102 osoby to już zakończone podpyploówki oraz SPK 4 -96 osób to ponad 200 nowych oficerów, stopnie otrzymało 99% (może już 100) techników eskternistycznych.
Wiec sorry nie jest tak, że tylko "góra" i to tylko efekty jednego roku.
 
3
Forum zawodowców / Odp: Nominacje generalskie 2020
« Ostatnia wiadomość wysłana przez mich dnia Wczoraj o 21:23:22 »
Im się po prostu te awanse należały jak to mówi klasyk :rofl:, cała filozofia rządów pislandi - teraz uwa my, obajtki, turbogenerały, a kto nie z nami ten przeciwko nam. I jak tu wymagać szacunku do stopnia czy stanowiska.
4
Jak zostać strażakiem... / Odp: Kto do SA PSP 2021
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Tekrab dnia Wczoraj o 21:15:34 »
Witam, mam problem z zaznaczeniem odpowiedniej opcji przy stosunku do służby wojskowej w podaniu do SA PSP. Osoby, które nie miały jeszcze kwalifikacji wojskowej i nie posiadają kategorii zaznaczają w generatorze podań opcję "przedpoborowy" czy "przed kwalifikacją wojskową"?
5
Forum ochotników / Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Ostatnia wiadomość wysłana przez andoria dnia Wczoraj o 21:03:07 »
Miałem się nie wypowiadać w tym wątku, bo nie jestem aż tak naiwny, by wierzyć w to, że ktoś z decydentów przeczyta pojawiające się tu posty. A nawet jeśli się zdecyduje, szybko zrezygnuje, bo pojawiające się tu wpisy, to w większości festiwal pobożnych życzeń okraszonych zwykłą, bezinteresowną ludzką złośliwością, antagonizmem, kompleksami i kompletnym niezrozumieniem na czym polegają konsultacje społeczne. Dla niektórych, to dobrze, bo przywalą tamtym, bo oni to są tacy, a znowu ci to mają, a ci nie mają. Jedni podniecają się legitymacjami i widzą w tym (!) nową jakość wyszkolenia, inni chętnie karaliby przedsiębiorców (konia z rzędem dla przedsiębiorcy który w takich realiach zatrudni strażaka OSP), a znów inni masowo produkowaliby kierowców z kategorią C (chyba dla firm przewozowych na zachodzie). Pojawiający się w wypowiedziach serwilizm wobec wszystkiego co proponuje ustawodawca, przekonuje mnie tylko w przekonaniu, że mamy po prostu głupi naród, który z lubością oddaje swoje prawa i przywileje, tylko po to, by za chwilę kwilić i narzekać jak mu jest źle i niedobrze.
Ewentualnym adwersarzom nadmienię, że nie boję się zmian. Przeszedłem ich w życiu wiele i mnóstwo potrafiłem na klatę przyjąć. Nie mogę natomiast znieść, kiedy zmiana, która w założeniu ma wnieść nowe rozwiązania dla poprawy sytuacji, niesie za sobą chaos, nie wnosząc nowej jakości.
Art. 3 OSP, które nie chcą, lub nie będą spełniały wymogów od tej pory mogą zajmować się całą działalnością społeczną i kulturalną, a nawet pomocą humanitarną i socjalną. Powoła też MDP. Ale nie będzie już jednostką ochrony p.poż
Art. 4 Do zadań OSP która spełni jakieś tam kryteria będzie należała działalność operacyjno-techniczna i będzie jednostką ochrony p.poż.
Ponieważ z reguły każda z OSP ma zapis w Statucie, że działa na podstawie ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 roku – prawo o stowarzyszeniach oraz ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 roku o ochronie przeciwpożarowej, to zgodnie z Art. 6  Komendant powiatowy szybko wam zweryfikuje ten zapis. I tu ciekawe, jak to będzie wyglądało? Będzie wnioskował do KRS o usunięcie ze statutu stowarzyszenia zapisu o działaniu na podstawie ustawy o ochronie p.poż, czy od razu dostanie prerogatywę do usuwania zapisów statutowych stowarzyszeń, z pominięciem najważniejszego jego organu? Uwaga, od tej chwili to Rada Gminy ma zatwierdzać Wasz Statut (może planowane jest rozwiązanie KRS, tylko my jeszcze o tym nie wiemy?). Nie wiem, co na to obowiązujące przepisy, ale to już zweryfikuje i przypilnuje wojewoda, bo takie prawo daje mu Art 7, tego ciekawego projektu. Ingerencja państwowych struktur w autonomię Stowarzyszeń jest po prostu porażająca.
Nieważne, że praktycznie każda OSP ma zapis w statucie (w mniej lub bardziej zmienionej formie): Cele i sposoby działania: Branie udziału w akcjach ratowniczych przeprowadzanych w czasie pożarów, zagrożeń ekologicznych związanych z ochroną środowiska oraz klęsk i zdarzeń; Członkowie, ich prawa i obowiązki:  Zarząd OSP spośród członków czynnych tworzy Jednostkę Operacyjno – Techniczną kierowaną przez naczelnika OSP. Teraz trzeba powołać JRG OSP. Czymże różni się jeden twór od drugiego? Acha, przecież regulaminem organizacyjnym, który zatwierdzi Wam Komendant Art. 8 pkt2, ale najpierw opracuje go minister Art 8 pkt 3 . Furda tam, co było do tej pory. Teraz będzie jak należy, nasze. Oczywiście, członkowie tych jednostek, które nie powoływały, kategoryzowały oraz przyjmowały Regulamin JOT-ów, nie wiedzą o czym mówię. Sorry, nie moja wina.
Kwiatek w Art. 27 o szkoleniach i pominięcie słowa „bezpłatnej”, to już majstersztyk.
Chciałbym też nadmienić o słowie : „strażak”, z którego tak wielu chce zrezygnować, aby nazywać się „ratownikami OSP”. Jedni powiedzą, och semantyka, nieważne przecież jak się będziemy zwali, aby tylko Bogu na chwałę, ludziom na pożytek, alleluja i do przodu.
Otóż rezygnacja z tak wydawało by się (dla niektórych) mało ważnego słówka niesie za sobą poważne konsekwencje. Odsyłam Rozdziału 6 Art. 32 pkt 7,9 projektu ustawy. Znowu ktoś powie eeee tam, semantyka. A ja znam życie i wiem, że w pewnym momencie pojawi się jakiś przedstawiciel firmy ubezpieczeniowej, który powie. Owszem, coś tam należy się strażakowi jednostki ochrony przeciwpożarowej, ale nie ratownikowi OSP.
A wystarczyło tylko w Art. 8 zastosować zapis: JRG OSP to pododdział strażaków, wyodrębniony przez zarząd stowarzyszenia ochotniczej straży pożarnej spośród swoich członków, zwanych dalej "ratownikami OSP", na której czele stoi naczelnik lub dowódca, będący jednocześnie ratownikiem OSP.
To tak pokrótce tylko część, w moim przekonaniu, niebezpiecznych zapisów tego nieszczęsnego projektu. A młodym, którzy lubują się w spiskowych teoriach dziejów, zadam tylko pytanie. Nie zastanowiliście się czasami, dlaczego tak uparcie ustawodawca „konsultuje” projekt z wszystko wiedzącymi ochotnikami, kompletnie z pominięciem ZOSP RP? Ja wiem.

W kwestii definicji strażaków, to o ile rozumiem lament naszych członków o tyle nie rozumiem związku. Tak, powinno być jasno określone, że jesteśmy strazakami. Problem jest tylko taki, że dotychczas  też strażakami nie byliśmy. Ex Suski mowil wyraźnie, że są strażacy i są druhowie.
6
Forum ochotników / Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Ostatnia wiadomość wysłana przez krzysiek_2k dnia Wczoraj o 20:11:38 »
@firetom przepraszam że pytam czy  ustawa o stowarzyszeniach i ochr ppoż zostanie zastąpiona  przez ustawę  OSP?

Nowa ustawa uchyla pewne zapisy ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Część została przeniesiona do nowej ustawy, część całkiem znika.

W linku wykaz uchylanych i zmienianych zapisów:
http://www.zosprp.pl/files/news/1322/ZOSP%20prawo%20tre%C5%9B%C4%87%20przepis%C3%B3w%20uchylanych%20przez%20projekt%20ustawy%20o%20OSP.pdf
7
Forum zawodowców / Odp: Nominacje generalskie 2020
« Ostatnia wiadomość wysłana przez simek92 dnia Wczoraj o 18:57:39 »
Przeskoczyć 3 stopnie w rok to już naprawdę chyba trzeba uratować cały wieżowiec podczas pożaru. Smutno się na to patrzy, no ale, co wolno wojewodzie...
8
Forum zawodowców / Odp: Nominacje generalskie 2020
« Ostatnia wiadomość wysłana przez novec112 dnia Wczoraj o 18:24:33 »
Miłej lektury https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/panstwowa-straz-pozarna-kolejne-ekspresowe-awanse-generalskie-w-strazy/g1qclg2,79cfc278
Lubię Der Onet jako element folkloru miediowego ale Pan Piegza posklejał coś co zawiera kłamstwa i mnóstwo niedomówień... Jak ktoś/coś mu nie pasuje do konwencji to o nim zapomina...
Przykład ewidentnego kłamstwa:
Cytuj
Dla porównania w ostatnim roku do stopnia generalskiego podniesiono tylko jednego oficera - Komendanta Głównego Andrzeja Bartkowiaka.
https://www.prezydent.pl/aktualnosci/nominacje/art,166,prezydent-awanse-generalskie-w-psp.html
Prezydent pisze, że dał dwóm oficerom... Tylko Lubelski KW nie pasuje do konwencji artykułu bo w momencie awansu na nadbrygadiera miał od 28 lat stopień oficerski więc został usunięty. No i nie jest  z Wielkopolski  :rofl: :rofl:
Niedomówienia: Temat wykształcenia kierownictwa KG jest dla mnie oczywisty bo czy to inż. poż. (A.Konieczny), absolwent SPF (A.Bartkowiak) czy SPK (A.Przybyła i K. Hejduk) wszyscy oni posiadają takie same kwalifikacje tylko w naszej PSP uformowała się pewna grupa oficerów która uważa każdego innego kto nie skończył dziennych studiów inżynierskich w SGSP za niższy gatunek i spotkałem się z tym wielokrotnie i nic mnie tak nie drażni  jak to.

Człowieku, czasookresy przy awansowaniu na wyższy stopień służbowy obowiązują wszystkich, bez względu na rodzaj skończonych studiów i sposób nabycia kwalifikacji. Awans w stopniu może być przyspieszony z racji szczególnych zasług, ale o takich chyba nie możemy tu mówić, a już na pewno nie o takich, które determinowałyby takie skoki. Póki co nikt prawnie nie usankcjonował przypisania stopnia na sztywno do stanowiska, więc można by zachować chociaż jakieś pozory sprawiedliwości. Nie znam przypadku awansowania sekc. na st. ogn. po roku czasu :P Nie dotykając całkowicie tych osób ani nie oceniając ich faktycznych kwalifikacji, bo o tych mają teoretycznie zaświadczać ich stanowiska i funkcje..to jednak stopnie służbowe to już inna bajka. Po prostu brzydka sprawa...
Aha...Suski nie dawał nikomu albo prawie wcale..no ale żeby było dobrze, to teraz powinno się dawać wszystkim ! a nie tylko wybranym...zróbmy akcję awansową na całą Polskę, każdemu obligatoryjnie przyspieszenie z czasookresu o 5 lat w obrębie korpusu :D Wtedy miałoby to sens...bo to trochę tak jakby na przyspieszenia zasługiwali tylko Ci którzy są na "górze".
9
Forum ochotników / Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Ostatnia wiadomość wysłana przez jgk dnia Wczoraj o 18:21:29 »
@firetom przepraszam że pytam czy  ustawa o stowarzyszeniach i ochr ppoż zostanie zastąpiona  przez ustawę  OSP? Bo z tego co wiem to nie.
Natomiast ma ona dotyczyć kwestii związanej z powołaniem JRG OSP i zasad jej funkcjonowania.A skoro nie zastępuje wspomnianych  ustaw to zapisy w nich zawarte są dalej aktualne.A tam sa zapisy że umundurowanie, szkolenia,badania,ubezpieczenia jest po stronie samorządów itd.   
10
Forum zawodowców / Odp: Nominacje generalskie 2020
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Siedem dnia Wczoraj o 17:38:29 »
Jestem zaskoczony raczej tym, że Jego Eminencja, pierwszy strażak RP, wzór pracy społecznej nie otrzymał generała brygadiera. Wręcz to jest nienaturalne! Mam nadzieję, że ta pomyłka będzie szybko odrobiona.
Strony: [1] 2 3 ... 10