strazak.pl Ratowniczy Bank Wiedzy

Pożarnictwo => Ratownictwo wodno-nurkowe => Wątek zaczęty przez: Largo w Kwiecień 21, 2008, 19:42:45

Tytuł: Ratowictwo wodne w osp
Wiadomość wysłana przez: Largo w Kwiecień 21, 2008, 19:42:45
Witam.

Ma ktoś z użytkowników wytyczne dotyczące sprzętu w ratownictwie wodnym jakie powinno posiadać OSP ?? Chodzi mi tylko o sam sprzęt.
Tytuł: Odp: RATOWNICTWO WODNE W OSP
Wiadomość wysłana przez: mieszko w Czerwiec 07, 2008, 06:58:57
A jest coś takiego? inne bedą potrzedy np w Mikolajkach gdzie mnustwo wody i żeglarzy a inne gdzie brak akfenow.
Tytuł: Odp: RATOWNICTWO WODNE W OSP
Wiadomość wysłana przez: Sgt.Jacob w Czerwiec 07, 2008, 08:09:43
Witam.

Ma ktoś z użytkowników wytyczne dotyczące sprzętu w ratownictwie wodnym jakie powinno posiadać OSP ?? Chodzi mi tylko o sam sprzęt.
Z tego co wiem nie ma takich wytycznych. My na ten przykład wyposażamy się w sprzęt najbardziej potrzebny do tego typu działań (rzutki, linki, węgorz, bojki itd. plus standardowe wyposażenie łodzi). Musisz pamiętać, że bez odpowiedniego zaplecza medycznego (wyposażenie i przeszkolenie) ratownictwo wodne po prostu nie istnieje.
Tytuł: Odp: Ratowictwo wodne w osp
Wiadomość wysłana przez: LukaszPO w Maj 24, 2009, 15:02:43
Odświeżę ten watek, nie będę zakładał nowego:P
Panowie, mam takie pytanie. Gdzie pisać, skąd pozyskiwać sprzęt do ratownictwa wodnego, staramy się już jakiś czas, piszemy dotacje i nic, jak grochem o ścianę, władze gminy nas zlewają.
Naświetle wam trochę sytuacje, Miejscowość Gminna ok. 5000tys. mieszkańców, na terenie miejscowości zbiornik o powierzchni 5 km2, wiec nie jest to jakieś tam bajorko. oblegany przez turystów i wedkarzy zima jak i latem, a w OSP ani łódki ani sani lodowych? nie wiem moze zbyt dużo wymagamy, ale według mnie taki sprzęt powinien być na miejscu.
Najbliższa łódka znajduje się na KP jakieś 20 km od nas.
Proszę o jakieś nakierowanie gdzie co i jak pisać, aby pozyskać taki sprzęt.
Tytuł: Odp: Ratowictwo wodne w osp
Wiadomość wysłana przez: cinek998 w Maj 24, 2009, 23:40:24
Sekcja ratownictwa wodnego.... Wyposażenie zależy od tego czy z płetwonurkami czy bez. Jednak posiadanie sekcji ratownictwa wodnego bez nurków i sprzętu to troche glupia sprawa bo zwykły strażak może prowadzić działania jedynie z łodzi i brzegu.

Podstawa to oczywiście łodź/ponton rzutka, koło ratunkowe, linki. Idąc dalej cały sprzęt dla pletwonurka (automat oddechowy, pas z ciężarkami, butle i noszak, taka jakby kamizelka). Nie koniecznie trzeba mieć maski pelnotwarzowe bo to jest już droższy sprzęt. Można mieć łączność podwodną lecz do tego potrzebne są właśnie maski pełnotwarzowe. Normalnie powietrze łapiemy prosto z automatu a maska zasłania tylko oczy i nos. Do tego oczywiście ubranie osobiste nurka jak pianka, buty, rekawice, maska i płetwy. Do wyposażenia na sezon zimowy dołączamy sanie lodowe. Oczywiście przydadzą się też latarki, nóż. Ratownicy powinni być przeszkoleni również z zakresu ratownictwa medycznego a o uprawnieniach płetwonurka już nie wspomnę. Jak kurs rat med to i sprzęt rat med potrzebny.

OSP Rawa Mazowiecka ma na zbyciu łódź motorową z przyczepką. Nowy silnik od poloneza. Napęd strumieniowy co pozwala pływać po płytkich wodach ze względu na brak śruby. Sterowanie kierownicą, łódź mało używana, podobno szybka. Słyszałem o cenie 5 tyś lecz prezes stwierdził że chyba za drogo :P

Fotka rekina na sprzedaż :) http://osprawa.webpark.pl/images/lodzie1.jpg
Tytuł: Odp: Ratowictwo wodne w osp
Wiadomość wysłana przez: strazakka w Maj 31, 2009, 16:00:41
Mnie udało sie pozyskać do mojej osp koło ratownicze holowane i rzutke ratowniczą Poza tym jestem ratownikiem wodnym i nie bardzo wiem jak połaczyc obie funkcje w osp Z racji specyfiki działan straz nie "wchodzi" do wody Co innego sekcja nurków Ale do takich działan potrzeba łodzi czy pontonu do asekuracji Troche skomplikowane to jest  :wall: Nie mówie że niemożliwe Ale nie we wszystkich jednostkach jest miejsce na przechowywanie łodzi czy pontonu Pozatym sternik łodzi motorowej musi miec uprawnienia motorowodne (prawo jazdy na motorówke) Dwóch nurków na linach pod wodą nad nimi łódź z jeszcze jednym nurkiem i dwójką asekurantów To sie robi straszna ilość ludzi w akcji :wakacje:
Tytuł: Odp: Ratowictwo wodne w osp
Wiadomość wysłana przez: mieszko w Maj 31, 2009, 19:38:36
A dlaczego straż nie wchodzi do wody? Ja mieszkam na mazurach nasza gmina akurat nie leży na szlaku wielkich jezior wiec WOPR u nas nie działa a z racji wielu jezior jest ich 19 o powieszchni 1210ha to my prowadzimy działania nawodne czy też związane z rat lodowym WOPR poprostu tu nie ma swych baz.
Ja uważam że w gminach gdzie sa akweny powinny jednostki OSP posiadać sprzet taki jak np łódz, rzutka itp.
tak jak posiadamy narzedzia hydrauliczne z racji tego że mamy wyjazdy do wypadków na drogach.
Nasz sprzet to
łódz aura z silnikiem mercury (mamy 2 30-to i 60-cio konny)
łódz wiosłowa
sanie lodowe
pianka mokra
2 skafandry do pracy w wodzie z dodatnią wypornościa
na samochodach bojowych jak i w łodziach po kole rat
6 kapoków
rzutki rat
Co do braku miejsca u nas też było brak więc postawiliśmy garaż blaszany moim zdaniem był to dobry pomysł małe koszty a dużo sprzetu sie miesci teraz kilka jednostek poszło naszym śladem :rofl:
Tytuł: Odp: Ratowictwo wodne w osp
Wiadomość wysłana przez: LukaszPO w Maj 31, 2009, 19:46:52
nie chodzi mi tutaj o powoływanie grupy nurków, tylko coś na styl tego co posiada jednostka Mieszka, czyli łódka, sanie lodowe i cały osprzęt potrzebny do tego żeby to grało i buczało:P
A przede wszystkim do jakich drzwi trzeba pukać zeby taki sprzet pozyskac!
Tytuł: Odp: Ratowictwo wodne w osp
Wiadomość wysłana przez: LukaszPO w Czerwiec 01, 2009, 23:20:05
Jeszcze raz ja! Panowie potrzebna mi rada czy lepiej kupic ponton czy łódke? przeznaczenie tych sprzetów to tylko i wyłącznie działania na powierzchni wody, nie bedziemy transportować nimi nurków itp. I mam jeszcze takie pytani, czy sa jakies wymagania co do łódek:P zeby miały jakieś atesty albo coś w tym stylu. Bo chodzi mi o to żeby potem nie było problemu zarejestrować tego w PSP.
Tytuł: Odp: Ratowictwo wodne w osp
Wiadomość wysłana przez: poniatowski.jakub w Czerwiec 01, 2009, 23:27:58
Łódka, czemu? Z łódką nie ma problemów, przy zarośniętych rzeczkach :) Co do pontonu - można go szybko przebić, gdyby nie patrzeć  :straz:

Jeszcze pytanie gdzie  tym chcesz urzędować? Dla mnie najlepszym wyborem byłaby łódka aluminiowa.
Tytuł: Odp: Ratowictwo wodne w osp
Wiadomość wysłana przez: mlodszykapitan w Czerwiec 02, 2009, 16:31:41
Zgadzam się jeżeli chodzi o ponton to bardzo szybko można go przebić bardzo często w rzekach znajdują się jakieś ostre materiały które mogą przebić owy ponton , łódki tak szybko nie przebijemy :D
Tytuł: Odp: Ratowictwo wodne w osp
Wiadomość wysłana przez: mieszko w Czerwiec 02, 2009, 18:41:07
Musisz zobaczyć najpierw jakie sa twoje akweny czy są to rzeki jeziora czy może tereny zalewowe na rzeki to alu a na jeziora myśle "ponton"
Tytuł: Odp: Ratowictwo wodne w osp
Wiadomość wysłana przez: LukaszPO w Czerwiec 02, 2009, 18:54:09
Znaczy tak, co do akwenu to jest to jezioro tak jak napisałem wcześniej, ale do tego jeziora doprowadzają i odprowadzają wodę rzeki:P takze moze sie nieraz zdarzyć wypad na rzekę:)
Tytuł: Odp: Ratowictwo wodne w osp
Wiadomość wysłana przez: oliwier w Czerwiec 07, 2009, 14:55:16
Jest jeszcze coś takiego jak RIB. jest to połaczenie łodzi i pontonu.
o wadach i zaletach poczytaj tutaj natomiast nie polecam pontonów z miękką podłogą. Są tanie ale bardzo łatwo je uszkodzić. Zresztą porównanie łodzi masz tutaj kolego. http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,9035.msg125361.html#msg125361
Tytuł: Odp: Ratowictwo wodne w osp
Wiadomość wysłana przez: meli w Luty 07, 2012, 18:50:07
Panowie jako jednostka, przymierzamy się do kupna łódki płaskodennej, ale niestety nie mamy pojęcia jaka by była najlepsza :huh: bardzo proszę o porady (jeżeli jest taka możliwość to również linki do nich) dzięki z góry za pomoc  :mellow:
Tytuł: Odp: Ratowictwo wodne w osp
Wiadomość wysłana przez: oliwier w Luty 16, 2012, 12:46:00
Najpierw musisz określić:
1. jakie zadania ta łódź ma spełniać,
2. jaki jest rodzaj akwenu,
3. jakie są możliwości wodowania na Twoim terenie
4. ile mam na to pieniędzy - kupno skorupy to dopiero początek wydatków.


A potem zabawa w szukanie. Znalazłem taką ofertę tak na szybko.
http://www.lodzie.com/straz.pdf?eec57c85c38b3554b4501a3e88726c08=4cc3ce5f129479b62da87b029fc40eb8
Tytuł: Odp: Ratowictwo wodne w osp
Wiadomość wysłana przez: meli w Luty 16, 2012, 14:29:59
na terenie mojej gminy nie ma żadnego większego akwenu. Jest rzeka, która co roku robi ogromne rozlewiska itp. Mieliśmy już wielokrotnie akcje, w których musieliśmy pożyczać łódź od ludzi np rozbijanie kry, uwolnienie łabędzia itp. Łódź nie musi posiadać silnika.
Tytuł: Odp: Ratowictwo wodne w osp
Wiadomość wysłana przez: oliwier w Luty 17, 2012, 05:33:29
Jeśli tylko takie wymagania to szukaj rozwiązań dla wędkarzy.

http://www.norton.pnet.pl/lodz_2.html
Tytuł: Odp: Ratowictwo wodne w osp
Wiadomość wysłana przez: flamis w Marzec 01, 2012, 23:39:54
Panowie a ja mam takie pytanie. Sternik łodzi a stermotorzysta, do czego nam zawodowe uprawnienia? Sporo osób z OSP posiada patenty sternika łodzi motorowych natomiast nie posiada uprawnień zawodowych stermotorzysty i z tego co mi wiadomo ludzie nie mogą prowadzić łodzi w działaniach z takimi uprawnieniami.  Proszę o interpretację prawną w tej materii. Zetknął się już ktoś z tym problemem.?
Tytuł: Odp: Ratowictwo wodne w osp
Wiadomość wysłana przez: bulon w Marzec 02, 2012, 03:19:09
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,1686.0.html
Tytuł: Odp: Ratowictwo wodne w osp
Wiadomość wysłana przez: flamis w Marzec 02, 2012, 10:24:08
Dziękuję. Po wpisaniu stermotorzysta w wyszukiwarce strażaka.pl nie dostałem tego wyniku, dzisiaj jak to jeszcze raz wpisałem to już miałem pozostałe wyniki. :gwiazdki:
Tytuł: Odp: Ratowictwo wodne w osp
Wiadomość wysłana przez: Seba43 w Kwiecień 07, 2015, 18:44:38
Zapytam w tym wątku żeby nie zakładać nowego tematu  :szalony: Do kogo zgłosić się z prośbą o przeprowadzenie kursu na ratownictwo wodne skoro KM nie ma sprzętu a nam narzucono spec wodną?  :rofl:
Tytuł: Odp: Ratowictwo wodne w osp
Wiadomość wysłana przez: rafal.bula w Kwiecień 07, 2015, 21:24:55
Zapytam w tym wątku żeby nie zakładać nowego tematu  :szalony: Do kogo zgłosić się z prośbą o przeprowadzenie kursu na ratownictwo wodne skoro KM nie ma sprzętu a nam narzucono spec wodną?  :rofl:
Zostawcie to zmartwienie KM
Tytuł: Odp: Ratowictwo wodne w osp
Wiadomość wysłana przez: Seba43 w Kwiecień 07, 2015, 23:54:39
Yhym czyli rozumie że KM jest zobligowana do przeprowadzenia nam takiego kursu? :fiuu:
Tytuł: Odp: Ratowictwo wodne w osp
Wiadomość wysłana przez: rafal.bula w Kwiecień 08, 2015, 08:48:59
Prędzej czy później ktoś w KW zauważy, że się tabelki nie zgadzają i jednostki przewidziane do specjalizacji nie mają odpowiednich kwalifikacji. I wtedy KM zostanie zapewne zobligowana ;)
Tytuł: Odp: Ratowictwo wodne w osp
Wiadomość wysłana przez: Aquarius w Kwiecień 17, 2015, 15:50:59
I cóż z tego skoro nie ma programu szkolenia do rat. wodnego?
Tytuł: Odp: Ratowictwo wodne w osp
Wiadomość wysłana przez: marcinun w Kwiecień 17, 2015, 17:43:49
Oczywiście ze jest:
http://www.zosprp.pl/php/regulaminy/KG_PSP.pdf
Załącznik nr 3
Tytuł: Odp: Ratowictwo wodne w osp
Wiadomość wysłana przez: Aquarius w Kwiecień 20, 2015, 16:45:15
Nie do końca.

Od 2013 roku mamy nowe wytyczne dot. organizacji ratownictwa specjalistycznego (m.in. ratownictwa wodnego). To raz.

Dwa - Zakres podstawowy z każdej specjalizacji mają realizować (czyli posiadać wiedzę i umiejętności z zakresu podstawowego) wszystkie JRG. OSP mające daną specjalizację powinny również być wyszkolone w zakresie podstawowym z danej dziedziny (Czyli OSP ze specjalizacją wysokościową - zakres podstawowy rat. wys.; poszukiwawczą - zakres podstawowy poszukiwawczo-ratowniczy etc.). Takie rewelacje przedstawił mi ostatnio d-ca SGRW.
Powstają, czy mają powstać, plany szkoleń z zakresu podstawowego do każdej specjalności. Mamy już program kursu dla rat. wys i chemii. Czekamy z niecierpliwością na pozostałe..

Co do tematu wątku - śmiem twierdzić że dopóki nie powstanie i zostanie zatwierdzony program szkolenia dla zakresu podstawowego rat. wodnego, oraz istniejący projekt zmian "Zasad rat. wodnego" to żadne KM/KP nie zorganizuje szkolenia - bo nie wiedzą co miałoby ono obejmować.
Tytuł: Odp: Ratowictwo wodne w osp
Wiadomość wysłana przez: marcinun w Kwiecień 27, 2015, 13:33:05
Nie do końca.

Od 2013 roku mamy nowe wytyczne dot. organizacji ratownictwa specjalistycznego (m.in. ratownictwa wodnego). To raz.

A czytałeś wytyczne?
Pkt. 2.4.3  Członkowie jednostek OSP przewidziani do realizacji zadań ratownictwa wodnego, powinni nabyć umiejętności w zakresie ratownictwa wodnego i powodziowego w ramach systemu szkolenia członków OSP biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych.
Tytuł: Odp: Ratowictwo wodne w osp
Wiadomość wysłana przez: Aquarius w Kwiecień 29, 2015, 18:21:11
Zdarzyło się. W swojej wypowiedzi bazowałem na informacjach (o szkoleniach) od d-cy SGRW. Fakt - może niepotrzebnie.
Tytuł: Odp: Ratowictwo wodne w osp
Wiadomość wysłana przez: MarioT w Maj 01, 2015, 14:00:42
Od lipca 2013 r. posiadamy decyzję MSW na wykonywanie ratownictwa wodnego, mamy ludzi przeszkolonych i na kursach podstawowym jednolitym strażaka osp, dowódców, techniczny. Ponadto mamy 24 ratowników wodnych (zgodnie z MSW), ratowników po szkoleniu na wodach szybkopłynących "WIETRZNICE",  płetwonurków P1, P2, P3, 2x instruktorów nurkowania, dużo chęci do działania ale przeszkolić sie na nurka "MSW" to już problem. Nie potrafi nas nikt skierować aby doszkolić się zgodnie z zarządzeniem KG.
Jeżeli macie jakieś dobre pomysły jak inni to robią proszę o info będziemy próbować.   :straz:

https://msw.gov.pl/pl/bezpieczenstwo/nadzor-nad-ratownictwe?page=1 / Podmioty uprawnione do wykonywania zadań ratownictwa górskiego i wodnego / Wykaz podmiotów uprawnionych do wykonywania ratownictwa wodnego / poz.18