Autor Wątek: jak rzucać wąż?  (Przeczytany 7523 razy)

Offline fireman15

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 57
jak rzucać wąż?
« dnia: Czerwiec 01, 2008, 17:50:54 »
mam takie pytanko jak najlepiej rzucać wąż? z wysokości klatki czy może przy ziemi? palce układać że 1 na górze 3 pomiędzy i 1 na dole? czy może 4 na dole a 1 na górze? pomóżcie

Poprawiłem orto i dział
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 01, 2008, 18:25:29 wysłana przez bulon »

Offline Oomphiak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
Odp: jak rzucać wąż?
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 01, 2008, 20:25:42 »
każdy ma inną technikę. Spróbuj kilku metod i wybierz najwygodniejszą

"Są dwie rzeczy nieskonczone wszechświat i głupota ludzka,
choć nie jestem pewien co do tej pierwszej" A.Einstein

Offline dodo2304

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: jak rzucać wąż?
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 01, 2008, 22:59:07 »
zasadnicza roznica w nazewnictwie nie waz, a odcinek, bo weze sa w lesie.

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: jak rzucać wąż?
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 01, 2008, 23:39:30 »
A jak powie "szlauch" ^_^ to będzie poprawnie??  :wacko: :wacko:
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline ślizki

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
  • Nie ma rzeczy nie do ugaszenia - M:**
    • :D
Odp: jak rzucać wąż?
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 02, 2008, 00:13:51 »
każdy ma inną technikę. Spróbuj kilku metod i wybierz najwygodniejszą
popieram kolegę. Najlepsza jest metoda prób i błędów i na pewno znajdziesz odpowiedni dla siebie sposób:)

zeyb0r

  • Gość
Odp: jak rzucać wąż?
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 02, 2008, 13:44:51 »
Z tego co mnie uczyli to pamiętam, że odcinki sie raczej "kula", a nie rzuca. Tak więc wysokość klatki raczej odpada;P

Offline maldrin

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 697
  • Strach ma wielkie oczy ;)
Odp: jak rzucać wąż?
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 02, 2008, 16:26:06 »
Każdy ma swój sposób ;)
Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich. - Kardynał Stefan Wyszyński

Nie znać Historii to być zawsze dzieckiem - Cyceron

Offline OSP Mogilno

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 149
Odp: jak rzucać wąż?
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 02, 2008, 20:24:34 »
najbardziej dyplomatyczną odpowiedzia jest :" jak najszybciej i jak najlepiej">pozdrawiam:P
małe OSP też wiele mogą : www.ospmogilno.pl

MichuSAA

  • Gość
Odp: jak rzucać wąż?
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 07, 2008, 19:42:12 »
I rob tak aby Ci było najwygodniej:)

Offline HAZMAT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 377
  • jeden wielki rozpiździej
Odp: jak rzucać wąż?
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 09, 2008, 16:05:15 »
mam takie pytanko jak najlepiej rzucać wąż? z wysokości klatki czy może przy ziemi? palce układać że 1 na górze 3 pomiędzy i 1 na dole? czy może 4 na dole a 1 na górze? pomóżcie

Poprawiłem orto i dział

...wszystkie tatuaże na plecach mam rozpuszczone...MASAKRA JAKAŚ
Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu

Offline robert28

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 295
Odp: jak rzucać wąż?
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 10, 2008, 11:55:46 »
Przede wszystkim bezpiecznie i z głową . Tak aby osoby postronne bądź  ewakuowane nie doznały obrażeń oraz miejsce i sposób rozwinięcia nie utrudniał prowadzenia działań rat- gaśniczych. Nie ma znaczenia technika oraz sposób chwytu odcinka. Takie rzeczy to tylko na kursach bądź w szkołach. W rzeczywistości nie ma to znaczenia.Podczas działań są ważniejsze rzeczy niż sposób rozwinięcia odcinka.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: jak rzucać wąż?
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 10, 2008, 12:50:22 »
Hazmat po poznańsku najlepiej  ^_^ - musze się tu z tobą zgodzić , a kolegów odesłać do książek – no chyba że mam zamieścić zdjęcia jak na kursie powinno się uczyć rozwijać węże z wykrokiem heeeeeeee.
Pozdrawiam MIKO 
« Ostatnia zmiana: Sierpień 10, 2008, 12:51:58 wysłana przez MIKO »

Offline robert28

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 295
Odp: jak rzucać wąż?
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 10, 2008, 14:11:14 »
Tylko po co tak uczyć skoro każdy rozwija tak jak jest wygodniej . Jeżeli rozwinę inaczej lecz równie szybko i sprawnie to źle rozwinę? Po co z prostej czynności typu obsługa łyżki do zupy robić problem urastający do rangi obsługi podnośnika.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: jak rzucać wąż?
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 10, 2008, 21:35:37 »
A wiesz dlaczego napisałem po Poznańsku ?  - bo u Nas  właśnie rozwija się z tzw. wolnej ręki „ po Poznańsku”. Tylko by tak rozwijać najpierw wypada wiedzieć jak jest prawidłowo by sobie wstydu nie robić na kursach i kontrolach .

Pozdrawiam MIKO

Offline kuba_strazak998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: jak rzucać wąż?
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 05, 2009, 19:09:47 »
spotkałem sie z przypadkiem że odcinek (a raczej odcinki) węża były kładzione na ziemi łączone i po prostu rozciągane. ale rób tak jak ci najwygodniej.

Offline barthez315

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 226
  • RYCERZE FLORIANA
Odp: jak rzucać wąż?
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 18, 2009, 16:30:54 »
Popieram kolege Robert28 a dokładnie że tak rozwinąć odcinek węża aby nie utrudniać akcji. No i każy ma swój sposób. Mi osobiśćie najlepiej rzuca sie z przed klatki piersiowej na zawodach bo w akcjach jeszcze nie biorę udziału
"Na dzwięk syreny zostawiają swoje rodziny, przyjaciół aby ratować życie i dobytek innych, czasami niepowracając..."

Offline prezi0

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
Odp: jak rzucać wąż?
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 18, 2009, 17:45:25 »
na akcji nie ma znaczenia; prawidłowe rozwinięcie przydaje się właśnie na zawodach, jak chcesz fotki z podręcznika to wal na PW
« Ostatnia zmiana: Luty 18, 2009, 17:49:16 wysłana przez prezi0 »

Offline maldrin

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 697
  • Strach ma wielkie oczy ;)
Odp: jak rzucać wąż?
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 18, 2009, 18:25:31 »
spotkałem sie z przypadkiem że odcinek (a raczej odcinki) węża były kładzione na ziemi łączone i po prostu rozciągane. ale rób tak jak ci najwygodniej.

Kiedyś z kolegą spróbowaliśmy w ten sposób rozwinąć 3 odcinki (za remizą na placu manewrowym) i skończyło się na tym, że się niemiłosiernie poskręcały..
Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich. - Kardynał Stefan Wyszyński

Nie znać Historii to być zawsze dzieckiem - Cyceron

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: jak rzucać wąż?
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 18, 2009, 20:05:00 »
To już lepiej powiedzcie (napiszcie) jak w pojedynkę rozwinąć np. linię 3xW75 w jak najkrótszym czasie. Np. w pojedynkę trzeba rozwinąć do hydrantu.
« Ostatnia zmiana: Luty 18, 2009, 20:09:51 wysłana przez Witold »

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: jak rzucać wąż?
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 18, 2009, 20:24:47 »
1) Rozwijam pierwszy odcinek, łączę do nasady na aucie, do pierwszego łączę drugi odcinek, trzeci biorę w jedną rękę, a w drugą rękę biorę łącznik drugiego odcinka i zasuwam na przód. Jak mi się dwa odcinki rozwiną na długość rozwijam (rzucam) trzeci i łączę z pozostałymi dwoma.
2) Rozwijam pierwszy odcinek, łączę do nasady na aucie, biorę w ręce pozostałe dwa odcinki i łącznik pierwszego. Rozciągam pierwszy, rzucam drugi, łączę z pierwszym, biorę w ręce trzeci odcinek i łącznik drugiego. Rozciągam drugi, rzucam trzeci, łączę z drugim i rozciągam na długość.
ja to tak widzę  :mellow:  :straz:
pozdr
« Ostatnia zmiana: Luty 18, 2009, 20:54:42 wysłana przez zeusss »

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: jak rzucać wąż?
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 18, 2009, 20:33:32 »
Najpierw do hydrantu czy do nasady zbiornika w samochodzie?

Tak z ciekawości zadałem to pytanie, bo ja bym zrobił tak:
1) Rozwijam pierwszy i łącze do nasady zbiornika (lub łączy kierowca).
2) Rozwijam drugi obok niego, odpowiednie łączniki łączę ze sobą.
3) Rozwijam trzeci i łączę do drugiego.
4) Teraz końcówkę która ma być do hydrantu i łączenie pomiędzy drugim a trzecim wężem biorę do jednej ręki, zaś do drugiej biorę łącznik pomiędzy pierwszym a drugim wężem.
5) Ciągnę węże w kierunku hydrantu. Gdy pierwszy wąż jest "wyprostowany", kładę na ziemi połączone już wcześniej łączniki i tą ręką chwytam łącznie pomiędzy drugim a trzecim wężem.
itd.

Więcej niż trzech to bym się nie odważył. A zrobiłbym tak dlatego, że (to już tylko moje odczucie), branie węża W75 pod pachę (a do tego jeszcze jakiś klucz czy coś) to trochę się robi "niestabilne" - łatwo coś zgubić, a jak wąż mi wypadnie spod pachy, to kłopot.

:)

PS. Tylko co na to puryści uczący, że należy chodzić prawą (lub lewą - nie pamiętam) stroną węża :D  :huh:

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: jak rzucać wąż?
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 18, 2009, 21:04:48 »
Widziałem osoby które z połączonych kręgów rozwijały i 5 odcinków.
Nie ma rzeczy niemożliwych.Ważna jest po prostu technika.
Ale tutaj niech się wypowiedzą podchorążowie SGSP, w rozwijaniu odcinków z kręgów są specjalistami  :mellow:

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: jak rzucać wąż?
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 18, 2009, 21:11:55 »
Widziałem osoby które z połączonych kręgów rozwijały i 5 odcinków.
Nie ma rzeczy niemożliwych.Ważna jest po prostu technika.
Ale tutaj niech się wypowiedzą podchorążowie SGSP, w rozwijaniu odcinków z kręgów są specjalistami  :mellow:
wszystko kwestia przećwiczenia
no to czekamy na wypowiedzi specjalistów  :straz:

ps. jak się chce to się nawet (wbrew powszechnej opinii) z g..wna.bat ukręci  :rofl: taki żart hehe  :rofl:
pozdr
« Ostatnia zmiana: Luty 18, 2009, 21:38:37 wysłana przez zeusss »

q-bash

  • Gość
Odp: jak rzucać wąż?
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 02, 2009, 20:32:42 »
Spróbuję podjąć się wyzwania  :wacko:

na dobre rozwinięcie odcinka składa się wiele czynników (siła wiatru, opady atmosferyczne, rodzaj podłoża a nawet siła Coriolisa :P)
Przejdźmy do techniki:
przyjmujemy postawę tzw "wypad lewonóż" (absolutnie nie może być to prawa noga!  :mellow:) odcinek łapiesz w taki sposób aby mieć łączniki na dole przy ciele. Rozmieszczenie palców: kciuk z palcem wskazującym prawej dłoni trzymają "górny" łącznik (trzymając w jednej ręce 2 łączniki któryś będzie iu góry prawda? :P) a włściwie będąc bardziej precyzyjnym - końcówkę odcinka bo sam łącznik zwisa kilka centymetrów poniżej dłoni  -_- , "dolna" końcówka odcinka przechodzi między palcami wskazującym a środkowym. Dobra wiemy już jak trzymać (mam nadzieję) dalej następuje moment kulminacyjny - rzut tudzież kulnięcie.. wyrzucamy z odpowiednio dobraną siłą. Kiedy okaże się ona niewystarczająca można "pomóc" odcinkowi poprzez energiczne pociągniecie trzymanych łączników w końcowej fazie rozwinięcia - tak aby odcinek cały się rozwinął. następnie zwalniamy "dolny" łącznik poprzez rozluźnienie 3 ostatnich palców (środkowego, serdecznego i małego  -_-) a z "górnym" łącznikiem w ręce biegniemy ile sił w nogach. No i mamy pięknie rozwinięty odcinek.

a tak poważnie to wystarczy że raz zobaczysz a później poćwiczysz i nabędziesz tą kardynalną umiejętność  :straz:

pozdro

Offline szeregowy

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 145
    • OSP Olszanica
Odp: jak rzucać wąż?
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 02, 2009, 21:10:05 »
Czytałam ten temat i przypomniała mi się pewna historia. W szkole mojego brata była akcja "Miś Ratownik" byli strażacy z PSP i pokazywali min jak się rozwija węże... Jeden pokazał ale mu nie wyszło, waz sie rozwinął trochę poturlał w bok i lezy zwinięty do połowy. Więc moj 10 letni brat powiedział że on potrafi ledwo go utrzymywał w rękach ale rzucił go jakoś i się pięknie rozwinął... żałuje tylko że nie widziałem miny tamtego strażaka :D
"By inni mogli żyć.."

Offline przemo571

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 125
Odp: jak rzucać wąż?
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 03, 2009, 15:33:43 »
przyjmujemy postawę tzw "wypad lewonóż" (absolutnie nie może być to prawa noga!  :mellow:)
To chyba zależy od tego, którą ręką rzucamy ^_^

q-bash

  • Gość
Odp: jak rzucać wąż?
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 03, 2009, 16:52:22 »
nie :stop: musi być wypad lewonóż ^_^ i wyrzucamy prawą ręką :szalony:
nie no oczywiście jak Ci wygodnie (jeśli jesteś leworęczny to analogicznie wypad prawonóż i wyrzut lewą ręką)  :straz: