Autor Wątek: 18 latek jako opiekun mdp. czy to możliwe??  (Przeczytany 11483 razy)

Offline OSP Mogilno

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 149
18 latek jako opiekun mdp. czy to możliwe??
« dnia: Maj 31, 2008, 09:24:51 »
witam ostatnio dowiedziałem sie ze w jednej jednostce opiekunem MDP jest osiemnastolatek bez szkolenia podstawowego anie bez szkolenia opiekunów MDP.
czy to możliwe i co powinien w pierszej kolejnośći zrobić kurs podstawowy czy opiekunów??? :huh:
małe OSP też wiele mogą : www.ospmogilno.pl

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: 18 latek jako opiekun mdp. czy to możliwe??
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 01, 2008, 11:17:31 »
również znam taki przypadek i także zastanawiałem się czy czy to zgodne z ustalonymi  regulacjami
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline vasilij zaitzsew

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 225
Odp: 18 latek jako opiekun mdp. czy to możliwe??
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 04, 2008, 22:44:41 »
Chodzi Ci o opiekuna czy instruktora, bo to 2 całkiem inne funkcje
"Błogosławiony jesteś Boże,który dajesz mi siłę i wolę walki.
Jesteś moją fortecą, moją ostoją i zbawieniem.
Jesteś moją tarczą."

Offline OSP Mogilno

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 149
Odp: 18 latek jako opiekun mdp. czy to możliwe??
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 05, 2008, 00:01:55 »
 o opiekuna. ale jesli można to prosze o wytyczne dla obydwu stanowisk.
małe OSP też wiele mogą : www.ospmogilno.pl

Offline vasilij zaitzsew

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 225
"Błogosławiony jesteś Boże,który dajesz mi siłę i wolę walki.
Jesteś moją fortecą, moją ostoją i zbawieniem.
Jesteś moją tarczą."

Offline OSP Mogilno

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 149
Odp: 18 latek jako opiekun mdp. czy to możliwe??
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 17, 2008, 15:47:21 »
i dalej nic nie widomo prosze o żetelną odpowiedz bo tu tylko jest ogólnie a o opiekunie jest mało co:) :mellow:
małe OSP też wiele mogą : www.ospmogilno.pl

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: 18 latek jako opiekun mdp. czy to możliwe??
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 17, 2008, 16:22:31 »
OSP są stowarzyszeniami działającymi na podstawie własnych statutów i to co jest w jednej nie musi być zgodne z tym co się dzieje w drugiej.  :kwit:
Opiekun MDP z reguły jest osobą odpowiedzialną z ramienia zarządu jednostki za działalność MDP, odpowiada za sprawy formalne. Instruktorem MDP winna być osoba posiadająca predyspozycje i stosowne przeszkolenie. Nie znaczy to, że instruktorami nie mogą być doświadczeni członkowie OSP bez kursu instruktorskiego.  -_-
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline agnieszka112

  • przede wszystkim - robić swoje
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 752
Odp: 18 latek jako opiekun mdp. czy to możliwe??
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 17, 2008, 16:48:25 »
To ja powiem tak: od strony teoretycznej i czysto prawnej to polecam przeczytać

REGULAMIN ORGANIZACYJNY MŁODZIEŻOWEJ DRUŻYNY POŻARNICZEJ
zatwierdzony przez Prezydium Zarządu Głównego Związku OSP RP w dniu 15 grudnia 2000 roku.

 gdzie czytamy: "Zwierzchnią władzą drużyny jest zarząd OSP. Wyznacza on opiekuna odpowiadającego za jej pracę." I na temat opiekuna nie jest wspomniane nic więcej. To jedyne źródło prawne jakie znalazłam, być może są inne.

I choćbym kroczył doliną śmierci, zła się nie ulęknę...

Offline vasilij zaitzsew

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 225
Odp: 18 latek jako opiekun mdp. czy to możliwe??
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 21, 2008, 12:40:31 »
Opiekun między innymi odpowiada za pracę mdp. czyli wlasnie moze wyznaczyc instruktora, ktory bedzie zajmowal sie wyłącznie treningami. A cała reszta nalezy do opiekuna, czyli np zapewnienie umundurowania, zgloszenia na zawody, badania lek, oplaty itp.
"Błogosławiony jesteś Boże,który dajesz mi siłę i wolę walki.
Jesteś moją fortecą, moją ostoją i zbawieniem.
Jesteś moją tarczą."

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: 18 latek jako opiekun mdp. czy to możliwe??
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 24, 2008, 14:31:39 »
Zarząd OSP wybiera opiekuna. Nie spotkałem się z prawnymi regulacjami na ten temat. to co moge powiedzieć to to, że powinien to byc człowiek posiadający bogatą wiedzę, szacunek młodziezy, czas (dużo czasu), pomysł, i dobrze sie "prowadzić" - czyli prezentowac im sobą wzór dobrego strażaka. Oczywście powinien być również dorosły.

Offline OSP Mogilno

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 149
Odp: 18 latek jako opiekun mdp. czy to możliwe??
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 24, 2008, 14:57:15 »
"dorosły" wytłumacz dokładniej:) 18 lat czy wiecej??:) :kask:
małe OSP też wiele mogą : www.ospmogilno.pl

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: 18 latek jako opiekun mdp. czy to możliwe??
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 24, 2008, 15:00:54 »
Dorosły wg prawa to osoba, która ukończyła 18 lat.
Dorosłości nie wyznacza jednak sam wiek, a stopień poukładania w głowie + wiek ;-)
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Mala_figlarka_666

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Mała Figlarka 666
    • Mój fbl :)
Odp: 18 latek jako opiekun mdp. czy to możliwe??
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 25, 2008, 13:48:38 »
Nasz opiekun ma 31lat (chyba xd bo ja się gubię w takich rachunkach kto ile ma lat). I w sumie na tym miejscu z naszej jednostki nie wyobrażam sobie nikogo innego. Jacek [bo jak się zwie nasz Opiekun] został chyba dobrze wybrany na Opiekuna. Zresztą, trzeba Go znać, żeby to wiedzieć...

A co to 18latka Opiekuna, to jeśli wie, co robi i młodzież go szanuje, to czemu nie? SenseY ma rację.
Bogu na chwałę, ludziom na pożytek- OSP RP.

Offline strazakxmen

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
  • STAR 266
Odp: 18 latek jako opiekun mdp. czy to możliwe??
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 30, 2008, 13:31:05 »
Witam kolegow u nas byla osoba ktora zajmowala się MDP ale zrezygnowala i MDP prawie ze upadlo  ale gdy przyszedl czas na ćwiczenia na zawody zajelem się nimi i nawet sprawnie mi to poszlo i juz tak zostalo ze u nas w jednostce ja zajmuje się MDP a mam 18 lat jeśli jest MDP ma coś zrobić naczelnik mi mowi o tym i ja zgrywam chlopakow i to robimy a mam pytanie czy opiekunem muszę być wybranym oficjalnie przez zarząd??? czy jak to jest?? :huh:

Offline Dzumsi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 457
Odp: 18 latek jako opiekun mdp. czy to możliwe??
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 12, 2009, 22:09:10 »
Ja tam wczoraj dostałem nominacje wraz z kolegą jako Opiekun MDP? W każdym razie w nazwie było coś "do spraw Młodzieży" także chyba Opiekun MDP mam nawet zastępce!:D

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: 18 latek jako opiekun mdp. czy to możliwe??
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 12, 2009, 22:17:01 »
Ja jestem opiekunem K(M)DP :-D
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline firefighter935

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 56
    • OSP Lotyń
Odp: 18 latek jako opiekun mdp. czy to możliwe??
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 13, 2009, 19:26:05 »
Też jestem opiekunem MDP i mam 18 lat:D

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: 18 latek jako opiekun mdp. czy to możliwe??
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 12, 2009, 13:27:27 »
Witajcie!
Jest taka sytuacja:
Obecny opiekun, który prowadzi zbiórki dla MDP chce zrezygnować, ponieważ ta młodzież go wykańcza. Starszy gość, a młodzi strasznie rozbrykani.
Ja mam szanse na przełomie jesień-zima zrobić kurs instruktorski, ale niestety nie mam jeszcze 18 lat (koniec maja 2010r.) i kursu podstawowego co za tym idzie. Chciałbym przejąć MDP tzn. organizować im ćwiczenia do zawodów, jakieś pogadanki na temat sprzętu wraz ze starszymi strażakami-bardziej doświadczonymi.
Pytanie jest takie: Czy mogę ich przejąć po ukończeniu kursu instruktorskiego? Czy mogę zrobić tak, że dogadam się z obecnym opiekunem, że on będzie dalej opiekunem, a ja będę jako instruktor trenował młodych? Jak to się ma do wieku i kursu podstawowego?
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline tomek7826

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 171
Odp: 18 latek jako opiekun mdp. czy to możliwe??
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 12, 2009, 18:14:14 »
masz chęci? znasz sprzęt? czemu nie... u mnie tak jest.. 18 mam teraz w październiku ale MDP utworzyła się na początku wakacji. Nie miał kto nimi się zajmować a obecny "opiekun" tylko widnieje w papierach... wyszedłem z propozycją że to ja będę ich wtajemniczał i przekazywał to co sam wiem. Zarząd się zgodził i jak na chwilę obecną nie mają żadnych zastrzeżeń. Wychodzę np. z  propozycją ćwiczeń w stylu sprawiania lini gaśniczej itp zarząd się zgadza i ćwiczymy. Pomysłów dla nich mam dużo i wszystko po woli będziemy realizować.

Jak chcesz pogadac to pisz na prv.
Pozdrawiam Tomek.

Offline kasiunia998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 151
Odp: 18 latek jako opiekun mdp. czy to możliwe??
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 24, 2009, 15:56:19 »
je też zgadzam się, że osiemnastolatek może być opiekunem MDP, znam nawet takie przypadki :)

Offline PatiMDP

  • Pati... ale już nie MDP :)
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 292
  • Członek Zarządu, ratownik - kierowca
    • OSP Praszka
Odp: 18 latek jako opiekun mdp. czy to możliwe??
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 24, 2009, 17:46:13 »
Ja osobiście uważam, że lepiej jak jest to młoda osoba. Lepiej potrafi trafić do nas młodzików, mówi zrozumiale, stara się wytłumaczyć i zrozumieć, bo nie tak dawno przecież sam był w MDP.  -_-
Mercedes Benz Atego 1629 GCBA 4,5/16
Mercedes Benz 409 GLBA 1/8+RD
IFA SD30

Offline vasilij zaitzsew

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 225
Odp: 18 latek jako opiekun mdp. czy to możliwe??
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 25, 2010, 09:33:26 »
A i tu sue muszę nie zgodzić z przedmówcą. Młoda osoba, nie zawsze trafia lepiej do swoich rówieśników, bo nie traktują go wtedy jako ich opiekuna a bardziej, z racjii wieku, jako kolege, co sie pozniej przekłada na brak dyscypliny czy posłuszeństwa wobec "przełożonego" Starsza osoba to dla młodych ludzi zaczynających przygodę z pożarnictwem autorytet, wzór do doścignięcia, zwłaszcza jesli jest to osoba o bogatej przeszłosci sportowej. Pozatym młodość to niestety często gorący temperament. Starszy opiekun ma bardziej chłodną głowę, poprzez swoje doświadczenie umie przeanalizowac każdego zawodnika osobno, dobrac jego predyspozycje, warunki fizyczne do danej funkcji itp. Żeby nie być gołosłowny, w mojej jednostce opiekun i trener w jednej osobie ma lat ok 60. Żyje tym co robi, świetnie dzieki temu umie pokierowac młodymi ludzmi i odnosi z nimi liczne sukcesy. W sąsiedztwie mojej miejscowosci jest jednostka która również posiada MDP lecz prowadzoną przez chłopaka lat 23. Przez 2 lata nie osiągną z nimi nic, a jak czasem miałem okazje obserwowac jego pracę to był troche nieobecny na tych treningach, dawał za dużo luzu i działał na zsadzie "niech sie dzieje samo na tych treningach, chłopaki wiedzą co mają robic wiec nie mam co im tego mowic". Po tych 2 latach poprosił o pomoc naszego trenera...i co, po 5 miesiącach przygotowań doprowadził ich do mistrzostwa powiatu i 3 miejsca w województwie...daje do myslenia co:) pozdrawiam
"Błogosławiony jesteś Boże,który dajesz mi siłę i wolę walki.
Jesteś moją fortecą, moją ostoją i zbawieniem.
Jesteś moją tarczą."

Offline Enemens

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
  • OSP JOT Osiek :)
    • RoadTrain
Odp: 18 latek jako opiekun mdp. czy to możliwe??
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 05, 2010, 19:27:59 »
A i tu sue muszę nie zgodzić z przedmówcą. Młoda osoba, nie zawsze trafia lepiej do swoich rówieśników, bo nie traktują go wtedy jako ich opiekuna a bardziej, z racjii wieku, jako kolege, co sie pozniej przekłada na brak dyscypliny czy posłuszeństwa wobec "przełożonego"

Teraz to ja się z tobą nie zgodzę. My mamy 20 latka, jest opiekunem od dwóch lat czyli od osiemnastki. Mówimy do niego "Guma" (bo takie ma przezwisko) niby jest tylko kilka lat od nas starszy, mówimy do niego jak do kolegi a jak przyjdzie co do czego czyli treningi albo jakieś zebrania to potrafimy być zdyscyplinowani.

Starszy opiekun ma bardziej chłodną głowę, poprzez swoje doświadczenie umie przeanalizowac każdego zawodnika osobno, dobrac jego predyspozycje, warunki fizyczne do danej funkcji itp.

A nie zawsze mamy taki przykład w jednostce że facet około 50 rządzi się jak by był prezesem i nigdy nie ma racji, a młodzi często siedzą cicho i czasami mają więcej racji niż ten 50 latek.

W sąsiedztwie mojej miejscowosci jest jednostka która również posiada MDP lecz prowadzoną przez chłopaka lat 23. Przez 2 lata nie osiągną z nimi nic, a jak czasem miałem okazje obserwowac jego pracę to był troche nieobecny na tych treningach, dawał za dużo luzu i działał na zsadzie "niech sie dzieje samo na tych treningach, chłopaki wiedzą co mają robic wiec nie mam co im tego mowic".

A my z naszym 20 latkiem (i wcześniejszym trenerem też) mamy już od kilku lat pod rząd 1-wsze miejsce :)

Pozdrawiam:
Enemens
www.osp.osiek.net.pl --> najlepsza jednostka w powiecie :)

Offline firefighter83

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 127
Odp: 18 latek jako opiekun mdp. czy to możliwe??
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 06, 2010, 11:10:12 »
Nie wiek gra taką  rolę, lecz sposób działania danej osoby. Jeżeli ktoś ma koncepcję i pomysły na dobrą współpracę z młodzieżą to jak najbardziej powinien się tym zajmować. Tu trzeba poświęcenia czasu, a ten jest cenny. Trzeba po prostu to bardzo lubić i się sprawdzać.

Jeżeli ktoś był kilka lat w MDP i wie jak przebiegały zebrania, treningi, itp.i pamięta jakie błędy np. popełniał poprzedni opiekun to będzie mógł je niwelować.

Jeżeli będzie to osoba aktywna to będzie się z całą pewnością nadawała.

W związku z powyższym odpowiadając na pytanie: TAK JEST TO MOŻLIWE.
"W straży pożarnej, będziemy razem walczyć przeciwko jednemu wspólnemu wrogowi - ogniowi - bez względu na kraj,pochodzenie, w czym chodzimy i w jakim języku mówimy." 
J.J. Edmondson

Offline Bartez

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: 18 latek jako opiekun mdp. czy to możliwe??
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 23, 2010, 21:42:47 »
W przypadku opiekuna nie brane są tak bardzo pod uwagę wyszkolenie i doświadczenie, przecież jest mnóstwo jednostek np. na wsiach gdzie takie funkcję pełnią osoby nie wyszkolone bez doświadczenia, także zgadzam się z moim przedmówcą.