Autor Wątek: Podwyżki na 2009r.  (Przeczytany 197630 razy)

Offline BAJBUS

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: Podwyżki na 2009r.
« Odpowiedź #200 dnia: Luty 01, 2009, 10:19:13 »
Czechy, Słowacja i chyba Węgry realizują projekt reformy służb mundurowych z pieniędzy Unii Europejskiej. Projekt działa na podobnych zasadach, jak realizowane w Polsce programy Unijne (np: prgram restrukturyzacja i modernizacja rolnictwa, kapitał ludzki, itp.). Zgodnie z realizowanym programem pensje w służbach mundurowych wzrosły o 100%. Wzrost płac o te 100% przez pięć lat pokrywa Unia Europejska. W Polsce ten projekt też mógł być realizowany, ale polski Rząd (MSWiA) nie były i chyba nadal nie są zainteresowane podpisaniem i wprowadzeniem tego projektu w Polsce. TO FAKTY!!! Ale dlaczego tak jest? KTO NIE CHCIAŁ I NIE CHCE REALIZACJI TEGO PROGRAMU?! W rolnictwo, ochronę środowiska, restrukturyzację i modernizację przedsiębiorstw,(jakaś modernizację rybołówstwa ) ładuje się ogromne pieniądze, realizuje się różne projekty, a projektu który poprawiłby bezpieczeństwo obywateli, państwa, sytuacje finansową służb mundurowych ich bezpieczeństwo pracy, a tym samym wzrost dobrobytu w społeczeństwie. Nikt nie chce podpisać i wprowadzić. Panowie Tusk, Pawlak, Kaczyński wzrosła by konsumpcja co mogłoby złagodzić, albo zatrzymać obecny kryzys finansowy.  Proszę skupić się nad tym aby  nam się lepiej pracowało  i godnie żyło. Może ktoś, wie więcej o tym programie Unijnym realizowanym w Czechach i na Słowacji?

Offline walczysam

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
Odp: Podwyżki na 2009r.
« Odpowiedź #201 dnia: Luty 01, 2009, 12:54:51 »
Witam
Panowie wczoraj miałem przyjemność spedzić wieczór w towarzystwie funkcjonariusza służby więziennej z 24 letnim stazem pracy.I co mnie zaskoczyło on wcale nie myśli o przyjściu na emeryturę , gdyż z dniem 01.01.09 otrzymali podwyżki! I to nie o 300 pln. Projekt reformy emerytalnej ma również tyczyć służbę więzienną lecz ich to wcale nie przeraż bo za tym ida pieniądze. A u nas????Dla nich!
PS. Obecnie zarabia 4,5 tysika plnów. Odpowiadając na pytania nie jest oficerem ! Korpus podoficerski.
Pozdrawiam

Offline 112

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Podwyżki na 2009r.
« Odpowiedź #202 dnia: Luty 01, 2009, 14:33:28 »
Witam ! Też słyszałem o dopłacaniu do wypłat mundurowych przez UE w tych krajach . Nasz rząd ( ówczesny ) nie zgodził się na to , bo po kilku latach , to on musiałby w całości przejąć finansowanie tego przedsięwzięcia . Dlatego nie zabierano nam naszych przywilejów emerytalnych . Jednak teraz zostaniemy bez przywilejów emerytalnych i bez Unijnych wypłat . Pozdrawiam .

Offline strazakg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 396
Odp: Podwyżki na 2009r.
« Odpowiedź #203 dnia: Luty 01, 2009, 16:43:30 »
Witam
Panowie wczoraj miałem przyjemność spedzić wieczór w towarzystwie funkcjonariusza służby więziennej z 24 letnim stazem pracy.I co mnie zaskoczyło on wcale nie myśli o przyjściu na emeryturę , gdyż z dniem 01.01.09 otrzymali podwyżki! I to nie o 300 pln. Projekt reformy emerytalnej ma również tyczyć służbę więzienną lecz ich to wcale nie przeraż bo za tym ida pieniądze. A u nas????Dla nich!
PS. Obecnie zarabia 4,5 tysika plnów. Odpowiadając na pytania nie jest oficerem ! Korpus podoficerski.
Pozdrawiam

Oj Kolego nie wprowadzaj niepotrzebnego zamieszania mówiąc takie bzdury z tym wynagrodzeniem ze SW. Obok mnie siedzi funkcjonariusz SW i bardzo się uśmiał.
 

Offline piter_psp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 83
Odp: Podwyżki na 2009r.
« Odpowiedź #204 dnia: Luty 02, 2009, 13:38:00 »
AJTUALNOŚCI Z KRAJU
Udaje się znaleźć więcej oszczędności niż planowano - poinformował szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowak.Trwają konsultacje Donalda Tuska z ministrami w sprawie cięć budżetów w poszczególnych resortach.Szef rządu zobowiązał swoich ministrów do zaoszczędzenia 17 mld zł.Jest to 10 % wydatków państwa, zakładanych na pierwsze półrocze.Wyniki konsultacji premier przedstawi w sobotę po południu.Nowak zapewnił, że cięcia nie mogą dotyczyć" kosztów związanych z ludżmi " i wymienił emerytury, renty, wynagrodzenie służb mundurowych oraz inwestycje min. drogowe.


jest kryzys i należy sie spodzewać, że te wszystkie projekty rozporządzenia płacowego i podziały środków szlag trafi :huh: tylko dlaczego przez ostatnie 2 lata jak był extra rozwój wszystkiego dookoła, to dostawaliśmy ochłapy, zamiast podwyżek, a teraz jesteśmy pierwsi do obcinki; a Kłopotek z PSL-u mówi, że posłowie dostali podwyżki "inflacyjne" więc nikt nikomu tu łaski nie robi... jaja sobie z ludzi robią

Offline Prometeusz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: Podwyżki na 2009r.
« Odpowiedź #205 dnia: Luty 02, 2009, 14:00:10 »
@piter_psp
Zwłaszcza podwyżki na biura poselskie były inflacyjne... ŚMICH NA SALI - OBŁUDNICY :krzyk:

Co do twojego pierwszego pytania ano dlatego że biedą to się chcą ze wszystkimi dzielić, bogactwem już nie koniecznie.
Zresztą sukces ma wielu ojców a porażka ani jednego, dlatego nic nam nie dadzą tylko co będą mogli to zabiorą.

Offline hapek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
  • what's wrong with your brain?
Odp: Podwyżki na 2009r.
« Odpowiedź #206 dnia: Luty 03, 2009, 09:20:46 »
Ciekawi mnie taka rzecz czy nam też już chcą zamrozić płace.
..."ważne są zasady, czym głupsze tym lepsze"...

Offline bieda

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
  • dlaczego ....
Odp: Podwyżki na 2009r.
« Odpowiedź #207 dnia: Luty 03, 2009, 18:00:54 »
STRAŻACY !!!
Zbliżają się nieuchronnie wybory, proszę tylko jedno, żeby cała brać strażacka i ich rodziny wystawiły ocenę tuskowi i schetynie - mówiąc prościej proszę Was Strażacy abyście wysłali tuska i schetynę na wcześniejszą emeryturkę parlamentarną.
DOŚĆ DZIADOSTWA, ciągle nam oczy mydlą, maja gdzieś strażaków.
Na pocieszenie proszę zobaczyć ile zarabiają wojskowi - szeregowy prosto z ulicy (stawka w grupie uposażenia zasadniczego zaczyna się od 2500zł + szereg innych dodatków).
W PSP 2500zł to dopiero gdzieś na 13 grupie.


zobacz zarobki  POsła
http://www.polityka.pl/ile-zarabia-posel/Lead30,1682,254235,18/

biedule oszczędzają w kryzysie
http://wiadomosci.onet.pl/1905478,11,1,1,item.html
 
« Ostatnia zmiana: Luty 03, 2009, 21:31:25 wysłana przez Butel »

Offline Prewentysta7

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
Odp: Podwyżki na 2009r.
« Odpowiedź #208 dnia: Luty 03, 2009, 18:28:56 »
Ostatni akapit z tekstu http://finanse.wp.pl/kat,102314,title,Oszczednosci-nie-tylko-w-rzadzie,wid,10812443,wiadomosc.html

Wojewoda wielkopolski w związku z rządowym planem oszczędnościowym musi zmniejszyć wydatki o ponad 160 milionów złotych. Jak dowiedziało się Radio Merkury Poznań, nie będzie zwalniania urzędników, cięcia mogą jednak dotknąć strażaków i inspekcję weteryneryjną.

Offline kaczor

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Podwyżki na 2009r.
« Odpowiedź #209 dnia: Luty 03, 2009, 22:58:51 »
nie jest dobrze. jak nie  zaczniemy głośno  protestować to  za rok, dwa lata będziemy płakać.  nie dziwi Was , ze  związki zawodowe  ( lekarze, górnicy , nauczyciele )   jakoś  dają  sobie rade , umieją zawalczyć o swoje - chodzi mi o podniesienie płac. jakiś czas temu czytałem wywiad ze znanym związkowcem branży górniczej -  powiedział wprost - góników  kryzys na świecie nie  obchodzi - żądają podywżek - oni kryzysu nie wywołali , chcą podywżek i je wywalczą - (  nakrętka, pożadna śruba,  kilof , młotek  - to są argumenty których nasza zakichana władza się obawia, tylko takie argumenty przemawiaja do nich ) - mam kolegów na  róznych kopalniach - powiedzieli tak - jak nie dadzą pojedziemy , zrobimy małe zamieszanie , stanie wydobycie i  dadzą kase - bo boją się braży górniczej. 
 
 gdzie były związki jak  wchodzilismy do UE - inne państwa  załatwiły podwyżki płac dla służb.


 nasze związki oczywiscie będą debatować , robić ankiety - a i tak gó.... zrobią.
 i obudzą się z ręką w nociku po wszystkim.
 
  jeszcze jedno:
 jaki komendat się wychyli ????? -  trzeba cicho siedzieć jak się ma dobrą posade - bo spaść z wysokiego stołka  to dla  nich  katastrofa - wszak  oni mają  szlacheckie  podniebienia i do  wysokich poborów są przyzwyczajeni - no i każdy  z nich ma około 25 lat pracy.

   


Offline Fireman21

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: Podwyżki na 2009r.
« Odpowiedź #210 dnia: Luty 04, 2009, 01:32:45 »
Kolego prewentysta 7 dlaczego umieszczasz ten link w podwyżkach 2009??? Czy ty wiesz w jakim stopniu wojewodowie wpływają na nasze podwyżki: to tak jak mają wpływ samoloty na niesienie  się niosek. Wojewodowie mogą ograniczyć kasę na inwestycje,dofinasowanie zakupów np. samochodów, strażnic itp. a nie na Twoje podwyżki. Po co od razu siać  zamieszanie. Pozdrawiam.

Offline Prewentysta7

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
Odp: Podwyżki na 2009r.
« Odpowiedź #211 dnia: Luty 04, 2009, 17:28:12 »
Fireman21 to jest informacja, a w zasadzie jej część i świadczy tylko tyle, że jest coś na rzeczy i to odczujemy. A, że nie ma to wpływu na nasze podwyżki to każdy idiota wie.

Podobnie jak na podwyżki nie ma wpływu NFZ i wiele postów powyżej.

Czepiasz się?

PS. Kto wymyślił ten zwrot "kolego"? Prawie jak w PRL obywatelu, towarzyszu. :-)

Offline Fanatyk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 231
Odp: Podwyżki na 2009r.
« Odpowiedź #212 dnia: Luty 04, 2009, 17:33:15 »
@Fireman21 z podwyżkami to może ten post nie ma za dużo wspólnego,ale jeżeli wojewodowie czy nasi prezydenci miast nie dofinansują naszych komend to nieuchronnie stracimy chociażby nagrody które są wypłacane na koniec roku ponieważ kasy będzie brakować w naszym budżecie i ta zostanie przesunięta raczej na potrzeby niż na wygody...Wystarczy przeanalizować ostatnich kilka lat a rok 2008 w szczególności.

Offline bart73

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 521
  • ciemna strona mocy
Odp: Podwyżki na 2009r.
« Odpowiedź #213 dnia: Luty 04, 2009, 17:37:10 »
Fireman21 to jest informacja, a w zasadzie jej część i świadczy tylko tyle, że jest coś na rzeczy i to odczujemy. A, że nie ma to wpływu na nasze podwyżki to każdy idiota wie.

Podobnie jak na podwyżki nie ma wpływu NFZ i wiele postów powyżej.

Czepiasz się?

PS. Kto wymyślił ten zwrot "kolego"? Prawie jak w PRL obywatelu, towarzyszu. :-)
sorrki jaśnie wielmożny panie. to jak należy się zwracać do ludzi w mundurach ?
w straży w policji czy w SG i jeszcze gdzieś tam wszyscy jesteśmy kolegami. no chyba że pan Prewentysta 7ich nie ma. a to jest już smutne :(

"nie pytaj co ojczyzna może zrobić dla ciebie, ale spytaj czy ty coś możesz zrobić dla niej." J.F.K.
"dopóki nie było internetu, nie zdawałem sobie sprawy z tego ilu na świecie jest idiotów" S.Lem

Offline Prewentysta7

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
Odp: Podwyżki na 2009r.
« Odpowiedź #214 dnia: Luty 04, 2009, 17:44:28 »
Bart73 w necie obowiązuje nick. Tak jakby drugie imię. Nie wiedziałeś? Czy ja mówiłem, że ktoś ma zwracać się do mnie j.w.p.? Wyluzuj!!!

I jeszcze jedno. To co robię (a robię sporo, za "gratis" z własnej nieprzymuszonej woli) to nie robię tego sobie, a właśnie kolegom z PB.
« Ostatnia zmiana: Luty 04, 2009, 17:52:03 wysłana przez Prewentysta7 »

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: Podwyżki na 2009r.
« Odpowiedź #215 dnia: Luty 04, 2009, 17:54:43 »
Za dużo bałaganu się narobiło, posty nie związane z tematem  zostaną wykasowane!
Tu dyskutujemy wyłącznie o podwyżkach na 2009r w PSP.
Pozdrawiam
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline piotr

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 167
  • ile jeszcze......
Odp: Podwyżki na 2009r.
« Odpowiedź #216 dnia: Luty 05, 2009, 00:34:41 »
Witam.
Mam pewna propozycję, nie wiem czy możliwą do realizacji? Czy np. ZZ mogą podać do publicznej wiadomości realne zarobki mundurowych? Nie "średnią" ,najniższą płace na chwile obecną, z podaniem stażu i obowiązkami, ilością godzinową na miesiąc, pamiętając o dyżurach domowych(bezpłatnych!!), obowiązku dyspozycyjności.
Dodatkowo porównanie podwyżek "obiecanych" w ustawie modernizacyjnej, a faktycznych....
 Pomyślałem o ZZ jako przedstawicielach pracowników...

Offline Fanatyk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 231
Odp: Podwyżki na 2009r.
« Odpowiedź #217 dnia: Luty 06, 2009, 20:51:02 »
No i tu masz bracie ZZ.Sam do nich należę ale widzisz jak odpowiadają na propozycje,i tak jest ze wszystkim,rozważam wystąpienie ze związku bo po co w nim siedzieć i płacić składki jak i tak jak coś załatwią to wszyscy na tym korzystają nawet jak do ZZ nie należą,więc co ja kasę mam dawać na tych  darmozjadów co tylko czekają aż im coś skapnie??Nie!!!Pozdrawiam...

Wszelkie zbędne i nadmierne off topiki czy rozmowy a`la GG pójdą do kosza bez ostrzeżeń.
Jak komuś Off topic nie wystarcza to ma pecha
« Ostatnia zmiana: Luty 06, 2009, 21:12:53 wysłana przez BOTmod »

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Odp: Podwyżki na 2009r.
« Odpowiedź #218 dnia: Luty 06, 2009, 21:22:02 »
dawać na tych  darmozjadów co tylko czekają aż im coś skapnie??Nie!!!Pozdrawiam...

Jesteś trochę lub bardzo zdenerwowany na działalność lub jej widoczny brak ze strony ZZ, ale zanim z nich wystąpisz pomyśl o tym, że sprowadzisz się do roli "darmozjadów czekających na skapnięcie". Warto mieć swoje zdanie i przynależeć do tej organizacji jak się ma do tego przekonanie nawet jak się trzeba podzielić kilkoma złotówkami z tego tytułu.

Offline piotr

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 167
  • ile jeszcze......
Odp: Podwyżki na 2009r.
« Odpowiedź #219 dnia: Luty 07, 2009, 00:20:40 »
Witam, nie chce wchodzić w czyjąś rolę,ale panowie, powróćmy do tematu wątku, i weźmy poprawkę, na rozgoryczenie niektórych osób... Czasem trudno opanować wzburzenie, w temacie tak newralgicznym i drażliwym...
A teraz na temat wątku, czy ktoś posiada wiedzę jak postępują prace nad podwyżkami? Czy na chwilę obecną cały wysiłek skoncentrowany jest nad innymi sprawami? czy wskaźniki podwyżek są już zaklepane, bo jeśli tak to zastanawiam się kiedy wchodzi to w życie? Czy kwota bazowa na ten rok jest już zatwierdzona? Od kilku lat ta sama surrealistyczna sytuacja, cały rok nie można ustalić zasad konkretnych co do podwyżek PLANOWANYCH na rok następny... W normalnym systemie, już teraz powinno prowadzić się prace nad podwyżkami, ich rozdzielaniem na rok przyszły,tzn. przeszeregowania, wskaźniki dla grup.
potem bierzemy kwotę jaka mamy do dyspozycji i dostosowujemy do prawie gotowego projektu...

Offline FIREMICHAL

  • Firenurek
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: Podwyżki na 2009r.
« Odpowiedź #220 dnia: Luty 08, 2009, 11:51:09 »
Cytuj
Jesteś trochę lub bardzo zdenerwowany na działalność lub jej widoczny brak ze strony ZZ, ale zanim z nich wystąpisz pomyśl o tym, że sprowadzisz się do roli "darmozjadów czekających na skapnięcie". Warto mieć swoje zdanie i przynależeć do tej organizacji jak się ma do tego przekonanie nawet jak się trzeba podzielić kilkoma złotówkami z tego tytułu.

Czyli mamy rozumieć,że wszyscy którzy nie należą do ZZ,są darmozjadami???Darmozjadami są ci,którzy tam należą i nic nie robią!!!

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 461
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: Podwyżki na 2009r.
« Odpowiedź #221 dnia: Luty 08, 2009, 15:48:02 »
Do piotra.

Kwota bazowa na ten rok nie tylko jest zatwierdzona, ale także opublikowana w ustawie budżetowej. Opublikowano ją chyba pod koniec stycznia br.

Offline piotr

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 167
  • ile jeszcze......
Odp: Podwyżki na 2009r.
« Odpowiedź #222 dnia: Luty 09, 2009, 00:15:06 »
Witam, dzieki za info, nie mogłem znaleźć nic poza tym
 http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=file&id=WDU20082361625&type=2&name=D20081625.pdf
a tu nie ma podstawy od jakiej faktycznie obliczamy sobie wskaźnik....
Teraz może trochę odbiegnę od tematu ale nie do końca... Ostatnio próbują zamydlić spojrzenie na służbę
informacjami, jak trudno,bez żadnych "przywilejów" mają w innych krajach UE, to ja zapytam a jak wygląda tam kwestia płac, porównania z sektorem cywilnym, jak wygląda charakter ich pracy, ? W związku z brakiem możliwości porównania realiów płacowych itp. uważam co najmniej za śmieszne porównanie strażaków polskich i z innych krajów UE.... Nie wiem czy podzielacie moją opinię, ja jednak ostatnio czuje jakby próbowano wmówić nam jak to świetnie mamy i nie ma powodu do jakichkolwiek narzekań...

Offline kirurocker

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Podwyżki na 2009r.
« Odpowiedź #223 dnia: Luty 09, 2009, 08:12:19 »
Niestety podano same przepisy , każdy kto był w którymś z wymienionych krajów unijnych z pewnością bardzo się zdziwił jak usłyszał ile zarabiają - oczywiście mówię tutaj o ludziach z podziału, aż wstyd było mówić o swoich poborach, no i te wieczne zdziwienie zagranicznej braci strażackiej, że tak mało euro zarabiamy, a na końcu jeszcze większe zdziwko jak dowiadywali się, że ta kwota jest z złotówkach a nie euro - wyraz twarzy BEZCENNY  :szalony: To tak jak z podawaniem w mediach ile zarabia średnio strażak w Polsce, śmiechu warte, a sąsiedzi i tak nie chcą wierzyć w to że zarabiamy mniej niż podano. Jak za komuny "a dla kogo ten wywiad?"  :wall:

Offline ZawodowyPolewacz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Podwyżki na 2009r.
« Odpowiedź #224 dnia: Luty 09, 2009, 13:24:33 »
Nie wiem czy ktoś to już wklejał. Jak by co to "Moderki" wywalą, ale myślę, że warto poczytać choćby z 10 razy...
Cytuj
Straż pożarna

Popularny nad Wisłą strażak Kevin Aiston ma coraz więcej polskich naśladowców, ale podążających w odwrotnym kierunku - z lokalnych remiz do tych nad Tamizą. Od niedawna w jednej z londyńskich strażnic pracuje też Polka. W całej Anglii jest około 40 jednostek straży pożarnej. Największą z nich jest London Fire Brigade. Sprawuje ona pieczę nad stolicą oraz okolicznymi miejscowościami. Co skłania imigrantów znad Wisły do starania się o angielski mundur "firemana"? W dużym stopniu atrakcyjne pensje. Na Wyspach strażak z dwu, trzyletnim doświadczeniem może liczyć na 27 tys. funtów rocznie (110,5 tys. zł), a osoba, która przyucza się do tego zawodu - 19 tys. funtów (78 tys. zł). Inne korzyści to bogaty pakiet emerytalny i stałe godziny pracy. Polacy starający się o służbę w angielskiej straży pożarnej mają do wyboru mundur ochotnika (tzw. retained firefighters) i strażaka zawodowego (tzw. wholetime firefighters). Strażacy zawodowi są zatrudniani najczęściej w dużych miastach i pracują na 4 zmiany. Tygodniowo muszą być na służbie 42 godziny. Kandydaci na to stanowisko muszą przejść 3-stopniowy proces rekrutacji (test pisemny połączony z rozmową kwalifikacyjną, sprawdzian fizyczny i szczegółowe badanie stanu zdrowia) oraz 85-godzinny kurs w centrum treningowym. Zdecydowanie łatwiej jest dostać się do ochotniczej straży pożarnej. Jedyne warunki to wiek (minimum 18 lat) i miejsce zamieszkania (maksymalnie 5 minut drogi od najbliższej strażnicy). Kandydaci muszą również przejść testy, takie jak wspinaczka po kilkunastometrowej drabinie, przeciąganie ważącego ponad 50 kilogramów manekina, dyktando z języka angielskiego czy test z matematyki.
http://gazetapraca.pl/gazetapraca/1,67738,5599799,Za_mundurem_funty_sznurem.html

A tu Holandia, która podobno jest najbardziej skąpym krajem w Unii.
Minimalna pensja w 2008r:
http://www.wiatrak.nl/525/minimalne-zarobki-w-2008/

I lista profesji wraz z pensjami:
http://www.wiatrak.nl/361/ile-zarabiaja-holendrzy/
Strażaka nie znalazłem, ale Policjant ma się nieźle.