Pożarnictwo > Ratownictwo chemiczne

Metody pomiarów gazów niebezpiecznych

(1/7) > >>

Str@żakS@m:
Mam ogromną prośbę. Piszę pracę dyplomową na temat "Metody pomiarów gazów niebezpiecznych podczas akcji ratownictwa chemicznego". Celem jest analiza praktycznych metod pomiarów pod kątem wykorzystania sprzętu detekcyjnego (toksykometry, eksplozymetry, tlenomierze). Czyli jak wygląda procedura wykonywania pomiarów w terenie podczas awaryjnych uwolnień gazów niebezpiecznych oraz w pomieszczeniach przy użyciu przyrządów pomiarowych (kolejność wykonywanych czynności, problemy jakie mogą sie pojawić przy prowadzeniu pomiarów itp.). Jeżeli ktoś posiada większą wiedzę na ten temat to prosił bym o udzielenie informacji oraz wskazanie konkretnych pozycji literaturowych (ponieważ szukałem i nic konkretnego nie mogę znaleźć).

robn:
napisz co do tej pory zdążyłeś napisać i jakie masz materiały?
czy opisujesz także urządzenia pomiarowe czy tylko tylko chodzi Ci o procedury pomiarów?
ja nie słyszałem żeby były jakieś specjalne procedury co do pomiarów gazów niebezpiecznych. Jeśli takowe są to sam chętnie się z nimi zapoznam. Być może nawet takie coś można byłoby stworzyć.... pozdr

Str@żakS@m:
Prace mam już w 70% napisaną. Praca podzielna jest na 4 rozdziały: Rozdział I: Metody pomiarowe do wyznaczania par i gazów (są tu opisane metody w oparciu o które funkcjonują urządzenia pomiarowe np.: metody elektrochemiczne) [rozdział w całości napisany]; Rozdział II: Podział sprzętu pomiarowego (podział na toksykometry, eksplozymetry, tlenomierze to wszystko zestawione jest z zaleceniami producentów sprzętu pomiarowego oraz podane są przykłady urządzeń) [w całości napisany]; Rozdział III: Taktyka prowadzenia działań ratownictwa chemicznego (rozdział ten podzielny jest na dwa podrozdziały a w jednym z nich muszę przeanalizować właśnie praktyczne metody pomiarów czyli jak to się robi w otwartym terenie oraz w pomieszczeniach. Wiadomo że procedura polega na wprowadzeniu wykrywacza w strefę niebezpieczną i dokonaniu pomiaru ale jak to rozbudować i wycisnąć chociaż z 6 stron???????, potrzebuje literatury!!!). Ostatni rozdział to: Analiza akcji ratownictwa chemicznego (czyli opisane są tu charakterystyczne akcje gdzie wykorzystano sprzęt detekcyjny) [ten rozdział tez mógłbym nieco rozbudować]. Proszę o pomoc! Pozdrawiam!

robn:
rozbudować tą część na 6 stron? bułka z masłem........
zaczynamy:

najpierw trochę teorii:
praca mgr ma na celu pokazać i wyjaśnić jakiś wątek: w tym przypadku metody pomiarów....
czyli trzeba pokazać jak to sie robi.

i teraz do rzeczy:
ja bym to rozbił na parę etapów - założeń:
1 założenie: ulatniający się gaz w mieszkaniu: schemat postępowania z urządzeniem i metoda pomiaru:
  a) zrobić schemat działania człowieka odpowiedzialnego za pomiary:
     - kiedy wkracza do akcji, jak jest wyposażony i chroniony,
     - kiedy włącza urządzenie pomiarowe,
     - kiedy spisuje dane i z jaką częstotliwością sprawdza pomiary i dokonuje ich,
     - w jaki sposób robi pomiary (czy zna specyfikę gazu i wie gdzie się ten gaz gromadzi),
     - czy umie się posługiwać tablicą z NSD-ami i czy umie to przeliczać,
     - co robi jeśli wartość pomiaru przekracza np NDSCh?
     - ........
   b) prócz schematu opisz te punkty w skrócie.

2. założenie dla pomiaru gazu w przypadku wypadku komunikacyjnego z udziałem np.: cysterny z LPG: - schemat postępowania i metody pomiaru:
 (analogicznie jak w pkt 1 z tym, że tu musi nastąpić współpraca pomiarowego z meldunkowym, rozwinąć ten wątek o współpracę oraz o wyznaczanie i korygowanie strefy w zależności od warunków atmosferycznych i terenowych. Ponadto można rozszerzyć to o to czy pomiarowy działa sam czy ma drugiego człowieka do współpracy, a także działanie systemów łączności pomiędzy nim a meldunkowym).


3. założenie dla pomiaru gazu w przypadku awarii na zakładzie pracy - schemat postępowania i metody pomiaru:
 (analogicznie jak w 1 i 2 z tym że trzeba uwzględnić charakterystykę zakładu)

robienie schematów postępowania (procedur) jest przydatne, ponieważ uczy sie schematów działania które można następnie rozwinąć dla poszczególnych potrzeb. w procedurze powinno być określone: stopień ochrony ratownika, wyposażenie, sposób postępowania z urządzeniem przed akcją oraz w czasie akcji, postępowanie w przypadku przekroczenia dawki niebezpieczniej (NDSCh), itp.

mam nadzieję ze zaprezentujesz na forum to co wymyśliłeś. I czekam takze na odzew czy o to Ci chodziło? pozdr

Str@żakS@m:
Witam ponownie!

Mam kilka pytań związanych z pomiarami substancji niebezpiecznych...

Przestrzenie zamknięte:

Jakie czynniki decydują o specyfice pomiaru oraz na co trzeba zwrócić uwagę aby pomiar był dobry????
Wiadomo, że głównym czynnikiem wpływającym na pomiar jest gęstość substancji gazowej. Wiadomo, że niektóre gazy i pary są cięższe od powietrza i będą gromadzić się w dolnej części przestrzeni zamkniętej. Gazy lżejsze od powietrza będą gromadzić się w górnej części przestrzeni. Oznacza to konieczność sprawdzenia wszystkich obszarów przestrzeni zamkniętej. Co jeszcze??????


Przestrzenie otwarte:

W jaki sposób praktycznie realizuje się pomiary (np. monitorując strefę skażoną ciągle idąc pieszo, jadąc samochodem,
ustawiając posterunki pomiarowe w różnych miejscach, itd.) kiedy to się robi i w jaki sposób??????

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej