Autor Wątek: Regulamin jest po to żeby go łamać  (Przeczytany 392911 razy)

Offline firek998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #75 dnia: Wrzesień 15, 2010, 09:11:59 »
Nie wiem czy koledzy zauważyli, ale w Kielcach do wyposażenia osobistego strażaka weszła szabla - http://www.straz.gov.pl/page/index.php?str=19&id=37234. A może powstała kawaleria konna PSP lub inna. Czy nie uważacie że jest to chore? Co szabla robi w PSP. Rozumiem mianowanie przez KG szabelką po pagonach,ale dowódca uroczystości z szablą?

Offline strazak998

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 607
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #76 dnia: Wrzesień 15, 2010, 13:53:40 »
No normalnie kawaleria, ułani, ulani malowane dzieci....

Offline firetom

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 310
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #77 dnia: Wrzesień 15, 2010, 17:57:45 »
Szabla dzisiaj, to dalekie echo czasów rozbiorowych, kiedy to strażacy austriaccy i pruscy z takimi szabelkami paradowali. W latach trzydziestych XX w. niemieccy pożarnicy, działali nota bene w strukturach policyjnych, stąd też wichajster u boku. Natomiast nie spotkałem się u strażaków polskich z kordzikami, bądź też szablami paradnymi. Jedyna na jaką chyba zezwala regulamin, to ta na promocji oficerskiej.
Też od jakiegoś czasu obserwuję wywijających metalem przy okazji różnych uroczystości strażaków a jakoś nie znalazłem w regulaminie musztry hasła – oddawanie honorów szablą paradną PSP .
Doświadczenie jest czymś, co zdobywamy, kiedy nie zdobywamy tego, co chcemy zdobyć

Offline firek998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #78 dnia: Maj 12, 2011, 09:21:07 »
Mam pytanie do szanownych kolegów. Może ktoś z Was będzie wiedział. Czy coś się zmieniło w ceremoniale i od kiedy atrybutem strażaka jest szabla? O ile przy awansach generalskich potrafię to zrozumieć o tyle w pocztach sztandarowych to już nie bardzo i za cholerę nie wiem o co chodzi. Przeglądam sobie fotki z uroczystości Dnia Strażaka i trafiłem na stronie KG na zdjęcia z wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka w woj. warmińsko-mazurskim - http://www.straz.gov.pl/page/index.php?str=18&id=33563
I oczom nie wierzę. Poczet sztandarowy posiada na wyposażeniu szable. O co chodzi?

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline Feuerwehrmann

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 668
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #79 dnia: Maj 12, 2011, 09:40:14 »
Obejrzałem zdjęcia z tej uroczystości. Poza tymi szablami w oczy rzuca się jeszcze np. przykryte naramienniki członków kompanii honorowej, pas na mundurze (jeśli członek pocztu to chyba nie powinien z niego występować?), dwie absolwentki zastępcy KG czy dwuosobowy poczet.


Dołóżmy może jeszcze do tego salutowanie lewą ręką:rofl:
« Ostatnia zmiana: Maj 12, 2011, 09:47:00 wysłana przez Feuerwehrmann »
Zmienność decyzji świadczy o ciągłości procesu dowodzenia.

Offline borovyecky

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
  • Pozamiatane....
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #80 dnia: Maj 12, 2011, 10:38:07 »
Dwie absolwentki są ok, ponieważ pierwsza to absolwentka WOSP, druga to absolwentka SGSP i noszenie obu jest dozwolone.
Ja zauważyłem jeszcze coś ciekawszego na tych zdjęciach - w poczcie sztandarowym mamy oficera, aspiranta w czapce oficerskiej (mł. kpt) i starszego sekcyjnego również w czapce oficerskiej (niestety nie znam stopnia którego odpowiednikiem są trzy belki oraz czapka z jednym otokiem i krzyżem). Na innym zdjęciu widać, że całą kompanię honorową wyposażono w czapki oficerskie.
Co do szabel to już zupełnie pojechali, taki swoisty lans, tylko dlaczego skoro byli tam przedstawiciele KG nikt nie zwrócił na to uwagi ? Przez takie przymykanie oczu na łamanie regulaminu mamy to co mamy. Później dziwimy się, że widzimy strażaków w spodniach jeans i kamizelce straż na akcji.
Jeśli mówimy o łamaniu regulaminu to przytoczę jeszcze jeden przykład jaki zauważyłem w ostatnich dniach, a mianowicie na filmie z pożaru hali w Wólce Kosowskiej widać pana operatora COBRY w ubraniu specjalnym, a na nim piękna czerwona kamizelka ratownika medycznego... ?! Kolor hełmu też jakiś wymyślny bo pomarańczowy - może jest to jakiś prototyp który ma oznaczać strażaka PSP w OSP  :szalony: :straz:

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline dudi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 180
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #81 dnia: Maj 12, 2011, 10:59:37 »
Dołóżmy może jeszcze do tego salutowanie lewą ręką:rofl:
Zdjęcie roku  ^_^

Offline Feuerwehrmann

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 668
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #82 dnia: Maj 12, 2011, 11:02:55 »
Dwie absolwentki są ok, ponieważ pierwsza to absolwentka WOSP, druga to absolwentka SGSP i noszenie obu jest dozwolone.

A, to sorry, nie pomyślałem o tym.

Ja zauważyłem jeszcze coś ciekawszego na tych zdjęciach - w poczcie sztandarowym mamy oficera, aspiranta w czapce oficerskiej (mł. kpt) i starszego sekcyjnego również w czapce oficerskiej (niestety nie znam stopnia którego odpowiednikiem są trzy belki oraz czapka z jednym otokiem i krzyżem). Na innym zdjęciu widać, że całą kompanię honorową wyposażono w czapki oficerskie.

Rzeczywiście, jakoś na rogatywki nie zwróciłem uwagi. Do tego podoficer w poczcie ma oficerski sznur.
Zmienność decyzji świadczy o ciągłości procesu dowodzenia.

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #83 dnia: Maj 13, 2011, 09:58:44 »
Obejrzałem zdjęcia z tej uroczystości. Poza tymi szablami w oczy rzuca się jeszcze np. przykryte naramienniki członków kompanii honorowej,

to nie jest komapnia honorowa a absolwenci studiów na SGSP. Pagony mają zasłonięte gdyż w zwyczaju jest że odkrywa się je dopiero po pasowaniu szablą na oficera.

Zdjęcie z salutowania lewą ręką należało by wysłać do komendanta głównego PSP - niech zrobi porządek z debilami w służbie.
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline kruger

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #84 dnia: Maj 13, 2011, 10:21:38 »
Na omawianym zdjęciu nie ma absolwentów studiów SGSP - tzn. te czapki oficerskie i zasłonięte pagony a dodatkowo sznury oficerskie mają na celu ujednolicenie (co jest idiotyzmem) wyglądu kompanii honorowej.
Na lewym ramieniu wszyscy maja prawdopodobnie tarcze komendy.

Jeżeli na zdjęci byli by absolwenci mieli by też obszyte otoki a tego nie mają.

Jak zazwyczaj jest to w komendach "młodzi" (stażyści) nie mają mundurów wyjściowych a ktoś musi na honorówkę jechać - przecież "starzy" nie pojadą więc zasłonięte pagony mają ci strażacy którzy pożyczyli mundury. A puste pagony reszta.

Albo jest też taka możliwość żeby wszyscy wyglądali jednakowo, wszyscy zakrywają pagony, a ci którzy mają puste pagony zostają, dodatkowo wszyscy wymieniają czapki i sznury na oficerskie - paranoja  :gwiazdki:

Za takie mieszanie umundurowania 01 i kwatermistrz do odstrzału !!!
OSTRY HAJC - lejesz wode a to h... daje

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #85 dnia: Maj 13, 2011, 10:27:46 »
Ja swojego czasu przy okazji różnych kompanii honorowych oraz uroczystości strażackich zauważyłem, że nie wszyscy strażacy noszą swoje mundury. Zazwyczaj są one pożyczane przed uroczystoscią. Czapka od jednej osoby, marynarka od innej, spodnie jeszcze od kogoś innego.

Efektem potem jest marynarka podoficera w czapce aspiranta lub oficera, funkcjopnariusz w stopniu st. str. występuje w umundurowaniu st. asp., albo itp itd.

Obejrzałem zdjęcia z tej uroczystości. Poza tymi szablami w oczy rzuca się jeszcze np. przykryte naramienniki członków kompanii honorowej,

to nie jest komapnia honorowa a absolwenci studiów na SGSP. Pagony mają zasłonięte gdyż w zwyczaju jest że odkrywa się je dopiero po pasowaniu szablą na oficera.

Zdjęcie z salutowania lewą ręką należało by wysłać do komendanta głównego PSP - niech zrobi porządek z debilami w służbie.

Niektóre przykryte naramienniki maja pomarańczowy otok, więc są to albo podoficerowie albo aspiranci, a noszą oficerskie czapki na których nie widać gwiazdek. Myślę, że podobnie jak w zaobserwowanych przeze mnie przypadkach kompanie zbierano na szybkiego i ubierano w to co było dostępne i w to co się ktoś zmieścił z oznaczeniami kompani honorowej.

Albo jest też taka możliwość żeby wszyscy wyglądali jednakowo, wszyscy zakrywają pagony, a ci którzy mają puste pagony zostają, dodatkowo wszyscy wymieniają czapki i sznury na oficerskie - paranoja  :gwiazdki:

Za takie mieszanie umundurowania 01 i kwatermistrz do odstrzału !!!
Ale przecież to jest mało istotne. Ważne, żeby była kompania honorowa. A czy to ważne jaka?

Offline Feuerwehrmann

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 668
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #86 dnia: Maj 13, 2011, 16:16:33 »
to nie jest komapnia honorowa a absolwenci studiów na SGSP. Pagony mają zasłonięte gdyż w zwyczaju jest że odkrywa się je dopiero po pasowaniu szablą na oficera.

Kolego, tak się składa, że chodziłem w kompanii honorowej, a i promowanym miałem okazję być, więc wiem jak jedno i drugie powinno wyglądać. Oszczędź zatem mi i wszystkim takich głupot jak ta zacytowana.


Zdjęcie z salutowania lewą ręką należało by wysłać do komendanta głównego PSP - niech zrobi porządek z debilami w służbie.

Debilami? Po co od razu tak z grubej rury? Chciałbyś, żeby ciebie ktoś nazwał 'debilem'? Pan ze zdjęcia jest tylko człowiekiem i jak każdy ma prawo się mylić/mieć gorszy dzień/być zamyślonym itp. Nie chcę teraz usprawiedliwiać, ale dałem link do tego zdjęcia, by każdy miał się na baczności i takich błędów nie popełniał, a nie żeby zwyzywać kogoś od 'debili.
Zmienność decyzji świadczy o ciągłości procesu dowodzenia.

Offline diablo

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 79
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #87 dnia: Maj 13, 2011, 21:10:10 »
Niestety taka jest prawda, że w PSP regulamin służby wewnętrznej i zasady noszenia umundurowania łamane są bardzoooo.... często. Dla przykładu świeżutkie zdjęcie ze strony KG. Sznury generalskie niby takie same a jednak diabeł tkwi w szczegółach .....  :fiuu:

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.132
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #88 dnia: Maj 17, 2011, 11:19:40 »
Przy okazji dnia strażaka pojawiły się też nowości w umundurowaniu strazaków. Nie wiem... moze wprowadzono jakies zmiany o których plebsowi nie wiadomo   :huh:
Przykład:
Szable na "wyposażeniu" pocztu sztandarowego (dowódca i asystujący)
 - moze niedługo karabiny dostaną  :P . Asystujący (podoficer) w butach i sznurze oficerskim – szkoda że od jakiegoś generała nie pożyczył, bardziej rzucałby się w oczy.


Laska zamiast czapki strażaka z kompanii honorowej:

Nowy styl oddawania honorów przez głeboki skłon:

Kompania honorowa tajnych agentów (zasłonięte pagony)


Offline youngfireman

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 263
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #89 dnia: Maj 17, 2011, 15:43:15 »
Panowie czepiacie się szczegółów, tylko mam nadzieje, że wymieniony na ostatnim zdjęciu nadbrygadier z Podkarpacia nie jest przełożonym kolegi umieszczającego tą ciekawostkę :mellow: Znając porywczy charakter ww Komendanta mogłoby się to zakończyć jakąś komisją śledczą :)
« Ostatnia zmiana: Maj 17, 2011, 20:50:55 wysłana przez robn »

Offline borovyecky

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
  • Pozamiatane....
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #90 dnia: Maj 17, 2011, 16:36:11 »
Wracając do tematu naszych ułanów - w Kielcach też nie obyło się bez szabel   :gwiazdki:
Czekam z niecierpliwością na moment, gdy na stronie KG pojawi się zdjęcie pocztu sztandarowego z karabinami lub konno  :szalony:

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #91 dnia: Maj 17, 2011, 20:54:03 »
Znak absolwenta szkoły na lewej kieszeni?

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline firek998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #92 dnia: Maj 18, 2011, 14:20:23 »
Dwie absolwentki są ok, ponieważ pierwsza to absolwentka WOSP, druga to absolwentka SGSP i noszenie obu jest dozwolone.
Ja zauważyłem jeszcze coś ciekawszego na tych zdjęciach - w poczcie sztandarowym mamy oficera, aspiranta w czapce oficerskiej (mł. kpt) i starszego sekcyjnego również w czapce oficerskiej (niestety nie znam stopnia którego odpowiednikiem są trzy belki oraz czapka z jednym otokiem i krzyżem). Na innym zdjęciu widać, że całą kompanię honorową wyposażono w czapki oficerskie.
Co do szabel to już zupełnie pojechali, taki swoisty lans, tylko dlaczego skoro byli tam przedstawiciele KG nikt nie zwrócił na to uwagi ? Przez takie przymykanie oczu na łamanie regulaminu mamy to co mamy. Później dziwimy się, że widzimy strażaków w spodniach jeans i kamizelce straż na akcji.
Jeśli mówimy o łamaniu regulaminu to przytoczę jeszcze jeden przykład jaki zauważyłem w ostatnich dniach, a mianowicie na filmie z pożaru hali w Wólce Kosowskiej widać pana operatora COBRY w ubraniu specjalnym, a na nim piękna czerwona kamizelka ratownika medycznego... ?! Kolor hełmu też jakiś wymyślny bo pomarańczowy - może jest to jakiś prototyp który ma oznaczać strażaka PSP w OSP  :szalony: :straz:

Kolego obydwie absolwentki są SGSP, srebrna studiów inżynierskich, druga złota magisterskich.

Offline borovyecky

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
  • Pozamiatane....
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #93 dnia: Maj 18, 2011, 14:50:40 »
Dwie absolwentki są ok, ponieważ pierwsza to absolwentka WOSP, druga to absolwentka SGSP i noszenie obu jest dozwolone.
Ja zauważyłem jeszcze coś ciekawszego na tych zdjęciach - w poczcie sztandarowym mamy oficera, aspiranta w czapce oficerskiej (mł. kpt) i starszego sekcyjnego również w czapce oficerskiej (niestety nie znam stopnia którego odpowiednikiem są trzy belki oraz czapka z jednym otokiem i krzyżem). Na innym zdjęciu widać, że całą kompanię honorową wyposażono w czapki oficerskie.
Co do szabel to już zupełnie pojechali, taki swoisty lans, tylko dlaczego skoro byli tam przedstawiciele KG nikt nie zwrócił na to uwagi ? Przez takie przymykanie oczu na łamanie regulaminu mamy to co mamy. Później dziwimy się, że widzimy strażaków w spodniach jeans i kamizelce straż na akcji.
Jeśli mówimy o łamaniu regulaminu to przytoczę jeszcze jeden przykład jaki zauważyłem w ostatnich dniach, a mianowicie na filmie z pożaru hali w Wólce Kosowskiej widać pana operatora COBRY w ubraniu specjalnym, a na nim piękna czerwona kamizelka ratownika medycznego... ?! Kolor hełmu też jakiś wymyślny bo pomarańczowy - może jest to jakiś prototyp który ma oznaczać strażaka PSP w OSP  :szalony: :straz:

Kolego obydwie absolwentki są SGSP, srebrna studiów inżynierskich, druga złota magisterskich.

Proponuję trochę pouczyć się historii pożarnictwa, nadbryg. Kwiatkowski ukończył WOSP w 1979r (info z Wikipedii). natomiast SGSP powołano w 1982r. po rozwiązaniu WOSP, . Dlatego kolego nie mógł on skończyć  SGSP, a co za tym idzie nie posiada takowej absolwentki. Złotą absolwentkę posiada ze względu na to, że kończył studia magisterskie już na SGSP. Regulamin umundurowania nie zabrania nosić znaku absolwenta WOSP ze znakiem absolwenta SGSP.
Różnica w wyglądzie absolwentki WOSP i SGSP to mały nadruk w dolnej części odznaki. Niestety jedyne zdjęcie jakie znalazłem jest w dość kiepskiej jakości

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline michał559[S]

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 167
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #94 dnia: Maj 18, 2011, 17:23:42 »
Cytuj
Jezeli Mszę Św. odprawia Biskup, czy ktoś "wyżej postawiony" w hierarchii kościoła Katolickiego, to zauważyłbyś, że zawsze jest dwójka ludzi którzy trzymają w/w przeze mnie Pastorał, oraz Paliusz, wiem również że ów pastorał, NIE może spoczywac na ziemi, trzeba Go trzymac w powietrzu.

Offline Feuerwehrmann

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 668
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #95 dnia: Maj 18, 2011, 18:04:25 »
Kolego obydwie absolwentki są SGSP, srebrna studiów inżynierskich, druga złota magisterskich.

A jeśli ktoś przed SGSP kończył SA, to może jeszcze do kompletu powinien nosić trzecią absolwentkę z aspirantki? Bzdura. Tutaj podobnie jak z medalami, powinno nosić się tylko złotą jako "wyższą".

Tłumaczenie kolegi borovyecky jest jak najbardziej słuszne. Chodzi o WOSP.
Zmienność decyzji świadczy o ciągłości procesu dowodzenia.

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #96 dnia: Maj 19, 2011, 10:38:26 »
Cytuj
Jezeli Mszę Św. odprawia Biskup, czy ktoś "wyżej postawiony" w hierarchii kościoła Katolickiego, to zauważyłbyś, że zawsze jest dwójka ludzi którzy trzymają w/w przeze mnie Pastorał, oraz Paliusz, wiem również że ów pastorał, NIE może spoczywac na ziemi, trzeba Go trzymac w powietrzu.
Jeżeli już się tak zagłębiasz w szczegóły to Paliusza sie nie trzyma w ręku bo nosi się go na szyi i metropolita nie ściąga go podczas mszy. Jak już to trzyma się mitrę - czapkę w kształcie tej co nosi św. Mikołaj
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline michał559[S]

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 167
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #97 dnia: Maj 19, 2011, 12:11:13 »
@Daro zagalopowałem się., oczywiście chodziło mi o Mitrę.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #98 dnia: Maj 20, 2011, 08:35:56 »
Poczet flagowy w czarnych rękawiczkach?

Regulamin umundurowania:

Cytuj
§ 11. 1. Strażakowi zezwala się na noszenie:
1) pasa głównego, pasa strażackiego z toporkiem, hełmu strażackiego, butów typu „skutery” oraz białych rękawiczek — podczas występowania w pocztach sztandarowych, flagowychoraz w kompaniach honorowych;

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #99 dnia: Maj 20, 2011, 09:42:03 »
Regulamin regulaminem ale białe rękawiczki to mi pasują do policyjnych białych pasów albo do pocztów sztandarowych szkół.
Tylko, że to nie o mój gust chodzi a i taniej zdecydowanie :)